Zprávy
B. Sobotka kritizoval vládní koalici, ČSSD chce dál sociální stát
Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ostře kritizoval na programové stranické konferenci vládní koalici hlavně kvůli plošným rozpočtovým škrtům. Za cíl ČSSD Sobotka vytyčil udržení sociálního státu, který podle něho chce pravicový kabinet postupně úplně zrušit. "Vládní strany znají jedinou ideologii: škrtat, škrtat, škrtat. Nemají žádnou vizi," uvedl Sobotka. Kabinet podle něho chystá privatizace veřejných služeb, nebezpečný je "plán privatizace penzí" a snížení dostupnosti zdravotnictví. Sobotka v projevu odsoudil návrh státního rozpočtu pro rok 2011, který podle něho nespravedlivě rozkládá nutnost úspor. Vláda prý nezavádí solidární zdanění, nedaní hazard a nebojuje s daňovými úniky. "Náklady přenesla na sociálně slabé lidi," dodal Sobotka. "Stačily tři měsíce a Nečasova vláda dostala proti sobě do ulic Prahy 40.000 lidí," připomněl Sobotka úterní demonstraci odborářů proti plánovanému desetiprocentnímu snížení objemu peněz na mzdy zaměstnanců ve veřejné sféře a chystané změně tarifních platových tabulek.
Sociální demokracie se podle Sobotky vyrovnala se situaci, kdy sice sněmovní vyhrála volby, ale ocitla se v opozici. "Musíme vytvořit věrohodnou programovou alternativu současné vládě. Vidíme před sebou společnost a konkrétní lidi, ne jen účetní položky," uvedl. ČSSD podle Sobotky nabízí promyšlené úspory, spravedlnost pro všechny obyvatele a podporu české ekonomiky. "Schodkové rozpočty jsou největším nepřítelem sociálního státu," řekl Sobotka. Vizí je podle něho mimo jiné dostupné vzdělání, bezplatná lékařská péče, kvalitní životní prostředí a důstojné stáří.
Na programovou konferenci přijelo několik osobností, například ekonom Jan Švejnar, filozof Václav Bělohradský a sociolog Jan Keller. Podle sociálních demokratů je to zcela nový formát. Je možné, že lidé, kteří na konferenci vystoupili, budou s ČSSD spolupracovat jako "externí konzultanti nebo oponenti nadále, uvedl Sobotka. "Viděl bych to podobně," řekl Švejnar, který na konferenci varoval před rostoucím dluhem a zdůraznil nutnost reforem. Podle Švejnara sice není Česko v tak tragické situaci jako Řecko, ale pokud se nic nezmění, deficit bude stoupat a nastanou problémy. "Zadlužujeme se často zbytečně, plýtváme prostředky," uvedl ekonom. Čím později reforma přijde, tím bude více bolestná, zdůraznil.
Sociální demokracie chce podpořit protikorupční opatření a zákon o zakázkách
Opoziční ČSSD je připravena podpořit všechna účinná protikorupční opatření, která předloží vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Hlasovala by i pro nový zákon o zadávání veřejných zakázek. Sociální demokraté jsou také pro audity na ministerstvech, které už někteří noví ministři zadali, škrty ale nesmějí překročit únosnou hranici, řekl úřadující předseda strany Bohuslav Sobotka. V zápětí ale zkritizoval vládu za to, že dosud žádná protikorupční opatření nepodala. "Zatím v tom, co vláda předložila s návrhem státního rozpočtu, nic takového není," uvedl Sobotka. Nelíbí se mu, že zákon o zakázkách chce prý vláda předložit až za rok.
ČSSD také navrhuje zrušit poslancům výhodu bezplatné dopravy v MHD. Příslušnou novelu zákona o platech představitelů státní moci podali do sněmovny poslanci ČSSD, řekl ČTK poslanec Jeroným Tejc. Změna by se měla týkat poslanců, senátorů, poslanců Evropského parlamentu a ústavních soudců. Ti mají v současnosti ze zákona nárok na bezplatnou veřejnou dopravu, s výjimkou letecké. Podle poslanců ČSSD je tento benefit zbytečný, neboť všichni mají v náhradách platu i náhrady za cestovné, ze kterých mohou jízdenky platit. O zrušení usiluje i pražský magistrát. Nelíbí se mu, že pražský dopravní podnik tratí na jízdném ročně zhruba 1,3 milionu korun. Několik obdobných návrhů bylo předloženo již dříve, žádný ale nebyl schválen.
Výpověď bez udání důvodu by podle odborů mohla vést ke generální stávce
Pokud se dostanou do zákoníku práce výpověď bez udání důvodu a možnost řetězení pracovních smluv na dobu určitou, odbory zváží generální stávku. Na programové konferenci ČSSD to uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil. "Jsou to dvě věci, které nám hrozně vadí, a pak to (generální stávku) samozřejmě můžeme zvažovat," řekl Zavadil. Odborové svazy podle něho takové signály vysílají. "Říkají, že tohle v žádném případě ne," podotkl předseda ČMKOS. Zavadil doufá, že vláda do návrhu novely zákoníku práce takové věci nevloží. Premiér Petr Nečas (ODS) v minulosti uvedl, že výpověď bez udání důvodu nebude. Odborový předák však poukázal na to, že prý Nečas o takové výpovědi v souvislosti se zákoníkem hovořil, pak to dementoval. "Dokud to nebudu vidět černé na bílém, tak ničemu nevěřím," řekl odborový předák. Poukázal na to, že taková úprava se může objevit ve sněmovně jako pozměňovací návrh. Pokud bude v zákoníku výpověď bez udání důvodu, dostáváme se na začátek 20. století, dodal Zavadil.
Odboráři budou s Drábkem debatovat o tarifních platech
Odboráři, kteří v úterý demonstrovali za zachování platů ve veřejné zprávě, dostanou koncem příštího týdne prostor také v Senátu. Sejdou se s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem na konferenci s názvem Tarifní platy - mýty a skutečnost. Pořádá ji místopředseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), bývalý předseda Českomoravské konfederace odborových svazů. Drábek má na konferenci představit změny zákoníku práce, které jeho úřad navrhuje v oblasti odměňování. Návrh ministerstva, s nímž se tento týden ztotožnila vláda, rozšiřuje pro příští rok možnosti takzvaného pásmového odměňování, které se nyní používá ve zdravotnictví, na většinu zaměstnanců veřejného sektoru. Má to umožnit odměňování v jednotlivých třídách, aniž se bude muset brát striktně ohled na počet odpracovaných let. Samotná novela zákoníku práce má obsahovat jedinou větu, podle níž vláda určí nařízením okruh zaměstnanců, jichž se bude pásmové odměňování týkat.
Na konferenci přijde stanovisko odborů sdělit předsedkyně odborového svazu zaměstnanců ve veřejné správě Alena Vondrová. Právnička odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Zuzana Chudobová pak má nastínit možnosti odměňování platem podle současných zákonů. Odbory požadují, aby o tématu mohly jednat s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Protestovaly proti původnímu návrhu obsahujícímu opatření, která v tarifní složce platu rušila pravidelné navyšování na základě odpracovaných let. Podle odborů neúnosně snižoval nárokovou, tarifní složku mezd až o 43 procent. Byl i jednou z příčin úterní demonstrace, které se zúčastnilo asi 40.000 lidí.
Tůma a Svoboda se prvně sešli při debatě, střet se nekonal
Pravděpodobně nejvážnější kandidáti na primátora Prahy Zdeněk Tůma (TOP 09) a Bohuslav Svoboda (ODS) se prvně sešli při veřejné debatě. Jejím tématem bylo využití pražského veřejného prostoru a silniční doprava v hlavním městě. Žádný velký názorový střet mezi nimi se nekonal, v opozici k nim byli nejvíc Karel Březina (ČSSD) a Petra Kolínská (SZ). Tůma například podpořil svedení magistrály pod zem alespoň kolem Národního muzea jako nejsmysluplnější z existujících projektů, během příštích čtyř let je podle něj třeba začít s jeho realizací. "Ten projekt je naprosto šílený," reagovala Kolínská s podotknutím, že náklady činí 12 miliard korun za 800 metrů magistrály. Požaduje přeměnu magistrály na městský bulvár. Za své vystoupení sklidila dlouhotrvající potlesk zaplněného sálu v Základní škole Londýnská. Podstatně skromnější aplaus následoval po Tůmově vysvětlení, že svedení magistrály pod zem nemyslel jako řešení severojižního propojení Prahy a že řešením není ani zasypání magistrály.
Češi věří rádiu, armádě, TV a policii, nedůvěřují církvím
Češi podle zářijového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) věří hlavně rádiu, armádě, televizi a policii. Většina naopak nedůvěřuje církvím. Nejlépe si v očích veřejnosti vedl rozhlas, kterému důvěřuje 65 procent dotázaných, opačný postoj zaujalo 30 procent. V případě armády činí tento poměr 62 ku 28, u televize je to 58 ku 40 a u policie 56 ku 42. "Vyšší podíl důvěry než nedůvěry byl zaznamenán též u neziskových organizací (46/37) a velmi mírně i v případě odborů (42/37), i když v těchto případech podíly důvěřujících byly již nižší než jedna polovina, rozdíl oproti podílu nedůvěřujících byl podstatně nižší a značná část dotázaných se nedokázala vyjádřit," uvedli autoři výzkumu.
Zhruba na polovinu je veřejnost rozdělena ve vztahu k soudům (48 procent důvěřujících/ 47 procent nedůvěřujících), k tisku (48/49) a k bankám (47/ 46). U církví podle CVVM výrazně převažuje nedůvěra nad důvěrou. Věří jim totiž jen 29 procent Čechů, zatímco podíl nedůvěřujících je 56 procent. Pokud jde o vývoj postoje společnosti k různým institucím v čase, například armádě, policii a soudům věří nyní podle CVVM výrazně víc lidí než v průběhu druhé poloviny 90. let. Důvěra v odbory, která se s výkyvy dlouhodobě pohybuje na úrovni 30 až 40 procent, se v aktuálním šetření dostala na své historické maximum, uvádí CVVM na základě aktuálního výzkumu. Uskutečnil se od 30. srpna do 6. září a účastnila se ho víc než tisícovka lidí starších 15 let.
Charita podpoří na Ukrajině studium dalších sedmi lidí
Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) podpoří v letošním školním roce studijními stipendii sedm mladých ukrajinských lidí, kteří pocházejí z chudých poměrů. Ze studijního fondu pro ně ACHO uvolní více než 117.000 korun. Ve studiu mohou pokračovat i dva studenti, kteří stipendium čerpali loni, sdělil ČTK mluvčí ACHO Marek Navrátil. Díky pomoci charity tak mohou čtyři dívky studovat na ukrajinské vysoké škole a čtyři chlapci a jedna dívka na místních odborných školách. Projekt podpory mladých Ukrajinců je součástí širších aktivit a pomoci, kterou ACHO na Ukrajině vyvíjí. Takzvaný studijní fond, který si klade za cíl podporu vzdělávání dětí z dětských domovů a sociálně slabých rodin na Ukrajině, v loňském roce financoval studium dvou studentů. V letošním roce přijal pomoc od partnerů z německé Charity Würzburg a letošní tříkrálové sbírky. Další dva studenty podpoří také Charita Svitavy a Oblastní charita Kroměříž. V rámci projektu vzniká databáze dalších dětí, které by bylo nutné ve studiu na vysoké nebo odborné škole podporovat. Studijní fond je možné podpořit finančním darem na účet číslo: 43-920570217/0100, variabilní symbol 007.
Soud vzal do vazby tajemníka znojemské radnice
Okresní soud v Břeclavi vzal do vazby tajemníka znojemské radnice Vladimíra Krejčíře, obviněného z korupce. V kauze je stíháno celkem pět lidí, z toho čtyři na svobodě. Ve vazbě skončila jediná osoba obviněná ze zneužití pravomoci úřední osoby, řekl ČTK břeclavský státní zástupce Tomáš Foldyna. Krejčířovo jméno tedy oficiálně nepotvrdil. Potvrdily jej ale zdroje blízké vyšetřování. Případem údajného podplácení na znojemské radnici se zabývá protikorupční policie. Podle spisu dostal prý Krejčíř desítky tisíc korun za to, že pomohl některým stavebním firmám získat zakázku od radnice ve vypsaných výběrových řízeních. Krejčíř je stíhaný za zneužití pravomoci úřední osoby a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Další čtyři lidé jsou obviněni z podplácení. Mělo by jít o zástupce stavebních firem. Podle dostupných informací prověřuje policie výběrová řízení vypsaná v roce 2009 majetkovým odborem a dále odborem regionálního rozvoje.
V USA zemřel vědec českého původu, jenž naučil stroje lidské řeči
Ve Spojených státech v 77 letech zemřel vědec českého původu Frederick Jelinek, díky jehož výzkumu dnes počítače a další stroje dokážou rozpoznat řeč. Informoval o tom deník The New York Times (NYT). Jelinek zemřel 14. září v Baltimoru. Příčinou smrti bylo selhání srdce. Informatik a počítačový lingvista, který se narodil v Kladně, ve svém oboru získal proslulost zejména díky svému průlomovému výzkumu pro společnost IBM.
Jeho otec Vilém byl židovského původu a k judaismu konvertovala i jeho matka. Během nacistické okupace tak pozdější významný vědec nesměl chodit do školy a vzdělával se v židovské komunitě. Jeho otec zahynul v koncentračním táboře v Terezíně. Zbytek rodiny, matka Trudy a Jelinekova sestra, ale válku přežil - podle norimberských zákonů byly považovány za židovské míšence. Československo rodina opustila v roce 1949 a usídlila se v New Yorku. Zde Jelinek ve večerních kurzech vystudoval elektroinženýrství na městské vysoké škole. Díky dobrým výsledkům byl přijat na proslulý Massachusettský technologický institut (MIT), kde později získal doktorát. Na této vysoké škole také učil, stejně jako na Harvardově univerzitě a Cornellově univerzitě.
Poté na začátku 70. let nastoupil do IBM. Problematikou rozpoznávání řeči se tehdy podle deníku The New York Times zabývaly dva tábory. Jeden tvořený lingvisty tvrdil, že nejlépe rozpoznávají řeč lidé, a proto by se počítačové modely pro její dekódování měly řídit lidskými koncepty - syntaxí, gramatikou a významy. Jelinek patřil do druhé skupiny vědců, kteří prosazovali řešení vlastní strojům. Pro rozpoznávání řeči tak navrhl statistické nástroje. Slova jsou tak převedena do digitální podoby a počítač se učí poznávat slova a jejich náležitý pořádek ve větách na základě opakovaných vzorců a statistické pravděpodobnosti. Stroje totiž podle Jelineka fungují jinak než lidé. "Letadla také nemávají křídly," řekl v jednom rozhovoru. Jelinek získal americké občanství v roce 1955. Styky se svou vlastí ale nikdy nepřestal udržovat. Českým vědeckým kolegům například posílal odbornou literaturu. Po pádu komunistického režimu zase pomohl přesvědčit IBM, aby v Praze vybudovala výpočetní středisko.
Noc vědců přinesla populárně naučné programy na 28 místech ČR
Na 28 místech České republiky se v pátek večer lidé zábavným způsobem seznamovali s vědou, již potřetí se konala Noc vědců. Hvězdárny a laboratoře nabídly zájemcům populárně-naučný program. O zvědavé návštěvníky neměli badatelé nouzi. Například v Brně si mohli lidé vyzkoušet máčení rukou v rozžhaveném olovu, pražská petřínská rozhledna zase připravila laserovou projekci. Smyslem akce je propagovat vědu a techniku, vstup na všechny akce byl zdarma. "Lidé se mohou podívat třeba k robotickému dalekohledu, který je normálně nepřístupný. V zadní části je například model černé díry, kde si každý může zkusit, jak se chovají hmotné body kolem černé díry," uvedl jeden z průvodců na Štěfánikově hvězdárně v Praze. Největší zájem byl o pozorování hvězdného nebe dalekohledy, kvůli oblačnému počasí však Pražané viděli jen nedalekou petřínskou rozhlednu. "Zájem je obrovský. Pozoruje se hlavně Měsíc a Jupiter," sdělil ČTK Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd v Ondřejově na Berounsku, kde astronomové sledují vesmír největším hvězdářským teleskopem v Česku se zrcadlem o průměru dvou metrů.
V Českých Budějovicích vědci uspořádali rockový koncert, v Liberci si zase na vědeckých stanovištích místního iQparku mohli zájemci vyrobit nanovlákno nebo změřit, jak funguje lidské srdce. Obyvatelé jihomoravské metropole si mohli zajít na přednášku s názvem "Středověké způsoby mučení s praktickou ukázkou", v Plzni předvedli vědci unikátní mlžnou komoru. Do Evropské noci vědců se v ČR zapojily na dvě desítky hvězdáren a další odborná pracoviště. Jde o jednu z největších jednorázových akcí na podporu vědy a techniky. Cílem je mimo jiné ukázat, že věda může být i zábavná, a přesvědčit návštěvníky, že i oni se mohou pokusit věnovat vědecké kariéře. Projekt vznikl z podnětu Evropské komise v roce 2005, letos se zábavní programy pro veřejnost konaly ve 200 evropských městech.
Santiniho kaple v Kostelci byla opravena za osm milionů korun
Málem zapomenutá kaple sv. Václava a Vojtěcha v Kostelci u Stříbra, jejímž autorem je český architekt italského původu Jan Blažej Santini-Aichel, se dočkala záchrany. Její oprava trvala dva roky a stála kolem osmi milionů korun. Barokní skvost z roku 1720 předtím dlouho chátral a hrozilo, že zatékající voda stavbu i vnitřní výzdobu zničí. ČTK to řekla při otevření opravené památky Kateřina Kvasničková z akční skupiny Český Západ - Místní partnerství. Peníze na záchranu kaple se podařilo získat z takzvaných Norských fondů. Na obnovu památek na Tachovsku šlo celkem 30 milionů korun. Kromě kaple sloužily peníze na opravy věže kostela všech svatých ve Stříbře, kostela sv. Václava ve Vysokém Sedlišti, části minoritského kláštera ve Stříbře a barokních varhan v kostele sv. Jana Křtitele v Úterý. Kosteleckou kapli vytvořil Santini tři roky před svou smrtí, v roce 1720.
Sport
Česká tenistka Klára Zakopalová postoupila na turnaji v Soulu do finále. Nejvýše nasazená Ruska Naďa Petrovová vzdala sobotní semifinálový duel za stavu 4:5 kvůli žaludečním potížím. Nedělní soupeřkou letošní osmifinalistky Wimbledonu v boji o turnajový titul bude další ruská tenistka Alisa Klejbanovová.
Vítězem úvodního závodu cyklokrosového pohárového seriálu Toi Toi Cup se na domácí trati ve Stříbře stal úřadující světový šampion Zdeněk Štybar. Druhý dojel Belgičan Rob Peeters a bronz překvapivě vybojoval táborský David Kášek. Závod žen se stal jasnou záležitostí Pavly Havlíkové ze stáje APB Cycling.
Motocyklový závodník Jakub Smrž obsadil v Imole podruhé v sezoně druhé místo v kvalifikaci na závod mistrovství světa superbiků. K druhé pole position v kariéře mu chybělo pouhých 51 tisícin sekundy.
Pavel Valoušek se poprvé v kariéře stal mistrem České republiky v automobilových soutěžích. Pilot startující v domácím šampionátu s podporou továrního týmu Škoda Motorsport si titul zajistil díky druhému místu na Rallye Příbram. Závěrečný závod sedmidílného seriálu vyhrál těsně Jaromír Tarabus, který porazil Valouška o devět desetin sekundy. Valoušek bojoval v Příbrami o titul s Václavem Pechem, který nakonec obsadil třetí místo s odstupem 40 sekund. Závodník z Otrokovic tak zakončil sezonu s bilancí tří výher a dvou druhých míst. Druhého Pecha nakonec podle neoficiálních výsledků porazil o 32 bodů.
Čeští volejbalisté prohráli v úvodním zápase na mistrovství světa pětisetovou bitvu s Francií. V základní skupině v Turíně je čekají ještě Čína a Bulharsko, přičemž jednoho soupeře potřebují nechat za sebou, pokud chtějí postoupit do další fáze. Ve čtvrté sadě se českým hráčům podařilo ještě odvrátit mečbol a vynutit si tie-break, v něm už ale úřadující vicemistry Evropy nedokázali zastavit.
České basketbalové reprezentantky na mistrovství světa v Brně ve druhém utkání základní skupiny podlehly Rusku 52:55. Přestože v zápase ztrácely už dvanáct bodů, velkým vzepětím po poločase udělaly ze zápasu drama, ale na čtvrteční výhru s Argentinou nakonec nenavázaly, byť jim na konci hala aplaudovala vestoje.
Hokejisté Liberce vyhráli ve 4. extraligovém kole na ledě Plzně vysoko 6:1. Zisk tří bodů je poslal na čelo tabulky. Domácím Indiánům utkání nevyšlo, Bílí Tygři si již v jeho první polovině vypracovali čtyřbrankový náskok. Severočeši dominovali především v přesilovkách, z nichž hned pětkrát udeřili.
Počasí v České republice
V noci bude zataženo s deštěm. Teploty klesnou na 14 až 10 stupňů Celsia.
V neděli bude zataženo s deštěm. Teploty vystoupí na 13 až 17 stupňů Celsia. Večer má od jihozápadu déšť ustávat.