Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Ministr vnitra John představil svou strategii boje proti korupci

Ministr vnitra a předseda koaličních Věcí veřejných (VV) Radek John představil svou strategii boje proti korupci. Nejrůznější opatření úřadu mají přijít v několika etapách. Dosud ministerstvo připravilo například protikorupční manuály pro veřejnost a policii. K již učiněným krokům v boji proti korupci ministerstvo řadí i výzvu k odvolání nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. V dalších etapách mají přijít například novely zákonů. Manuál pro veřejnost obsahuje rady, jak se zachovat, když někdo požaduje úplatek, co si počít v případě podezření na korupci nebo jak zareagovat, když policista odmítne přijmout oznámení. Příručka pro policisty zase obsahuje sjednocující návod, jak šetřit korupční kauzy. Mezi další již přijatá opatření řadí ministr vydání pokynu, aby policisté hlásili politické tlaky při vyšetřování případů. "Zatím nepřišlo jediné oznámení," uvedl John. Dodal, že buď je policie nezávislá, nebo se policisté bojí. "Není uvěřitelné, že v této zemi k tomu nedochází," řekl ministr.

Úřad chce v blízké době předložit novelu jednacího řádu vlády, aby bylo možné zveřejnit, jak který ministr hlasoval při rozhodování o nakládání s majetkem a veřejných zakázkách. Dalším krokem má být novela trestního řádu, aby mohla policie používat odposlechy u korupčních kauz. Úřad má také připravit etický kodex úředníka státní správy a samosprávy. John vedle toho chce například účinnější vzdělávání policistů, kteří bojují s korupcí, a posílení protikorupční policie, například ve formě lepšího vybavení a školení detektivů. Ministerstvo chce zřídit i protikorupční akademii pro policisty.

Havel se zúčastní mezinárodní kampaně na podporu Izraele

Bývalý český prezident Václav Havel se zúčastní mezinárodní kampaně na podporu Izraele. Americkému internetovému deníku Politico to řekl někdejší španělský premiér José María Aznar. Spolu s Havlem, který to potvrdil ČTK, a dalšími významnými mezinárodními osobnostmi se chce zasazovat o lepší vnímání židovského státu v evropských i jiných zemích, kde je k Izraeli veřejnost skeptičtější než třeba ve Spojených státech.

Bavorský premiér přijede do Prahy dle tisku nejdříve na jaře 2011

Bavorský premiér Horst Seehofer přijede do Prahy na první oficiální návštěvu nejdříve na jaře příštího roku. Napsal to list Süddeutsche Zeitung s odvoláním na české vládní kruhy. Seehofer v květnu oznámil, že chce do Prahy zavítat letos na podzim, český premiér Petr Nečas ale při nedávné návštěvě Berlína řekl, že žádná jednání o jeho příjezdu zatím neprobíhají. To potvrdil i nejmenovaný zdroj mnichovského deníku. Vychází se z toho, že se návštěva uskuteční nejdříve na jaře 2011, píše Süddeutsche Zeitung. Důvodem je údajně i zdrženlivý a kritický postoj premiéra Nečase.

ČR, Německo a Polsko společně požádají o peníze EU na povodně

ČR, Německo a Polsko společně požádají o peníze z fondu EU na škody po posledních povodních, oznámili premiéři Saska a ČR Stanislaw Tillich a Petr Nečas. Hranici pro čerpání představuje škoda nad 21 miliard korun, které Česko samotné nedosáhlo, letní povodně ale zasáhly i sousední země.

Odbory s většinou navrhovaných rozpočtových škrtů nesouhlasí

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) zásadně nesouhlasí s návrhy zákonů, na jejichž základě staví vláda ODS, TOP 09 a VV státní rozpočet na příští rok, a se snížením objemu peněz na platy státních zaměstnanců o desetinu. Ve stanovisku k návrhu rozpočtu, které odbory zveřejnily krátce před jednáním tripartity, ČMKOS uvádí, že opatření povedou k nárůstu počtu chudých, k polarizaci společnosti na bohaté a chudé a k popírání přirozené společenské solidarity. Podle odborů vede vláda proti zaměstnancům ve veřejné sféře agresivní kampaň. "Platy těchto pracovníků, kteří každodenně zabezpečují pro občany České republiky ochranu jejich zdraví, majetku, bezpečnosti, poskytují vzdělání jejich dětem, pečují o staré občany, jsou bezmála považovány za hlavní příčinu deficitů veřejných rozpočtů a brzdu budoucího blahobytu," uvádí stanovisko. Jde podle něj o záměrné a cílevědomé rozeštvávání české společnosti.

Odbory, které chystají demonstraci na 21. září, také poukazují na nedostatečnou komunikaci vlády se sociálními partnery a na fakt, že rozpočet kabinet založil na zatím neprojednaných návrzích zákonů. Uvádějí také, že návrh rozpočtu umožní ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) ovlivňovat počet zaměstnanců ve službách státu. "Nepřímo tak bude rozhodovat i o rozsahu a kvalitě služeb v resortech," uvádí stanovisko. V souvislosti s plánovanými škrty v platech ČMKOS připomíná, že letos byly platy státních zaměstnanců zmrazeny, a poklesnou tak o dvě procenta. Další snížení objemu peněz na platy podle ČMKOS vyvolá další významný pokles nominálních i reálných příjmů. "Nízké platy se stanou rozhodujícím důvodem k odchodu zejména vysoce kvalifikovaných zaměstnanců ze sektoru veřejných služeb a správy," uvádí stanovisko. Vládě odbory radí, aby hledala příjmy rozpočtu například v intenzivnějším boji proti daňovým únikům, které údajně dosahují desítek miliard korun ročně. Poukazují také na snížení daní majetnějším, které prosadila vláda Mirka Topolánka (ODS) a které nynější kabinet neplánuje zrušit.

Nečasova vláda na tripartitě odborům slíbila, že bude jednat o způsobu snížení mezd. Na desetiprocentním snížení mzdových prostředků ale trvá.

Ministerstvo školství podle auditu neumí čerpat peníze z EU

Ministerstvo školství čerpá peníze z EU nejpomaleji ze všech institucí v Česku. Ukázal to audit, který si nechal udělat ministr školství Josef Dobeš (VV). Kontrola prý ukázala, že manažeři sekce, která měla na ministerstvu čerpání peněz na starosti, naprosto selhali. Dobeš už kvůli tomu odvolal ředitele sekce Jana Vitulu (TOP 09), o dalším propouštění rozhodne Vitulův nástupce Jaroslav Kuba. Audit podle Dobeše ukázal, že všichni čtyři vrcholoví manažeři a třetina níže postavených vedoucích naprosto selhala v řízení tohoto útvaru. Kvůli údajně špatnému čerpání evropských peněz už přitom na ministerstvu v roce 2007 skončila bývalá ministryně školství Dana Kuchtová. Na sekci pro čerpání evropských peněz proto nyní nastupuje krizový management, který má do čtyř týdnů rozhodnout, zda a kolik se bude propouštět. Nyní pracuje na tomto odboru asi 230 lidí. Podle Dobeše je zde mnoho mladých schopných lidí, kterým kvůli špatnému vedení jen chybí pracovní motivace.

Proti Dobešovým krokům se postavil například lidovecký europoslanec Jan Březina, který se problematikou fondů EU zabývá. "Odvolání považuji za fatální přehmat hraničící s diletantstvím a jeho důvody za vykonstruované a motivované záměrem koncentrovat ve svých rukou veškerou moc na úřadě," prohlásil Březina Snížení počtu zaměstnanců prý může ohrozit čerpání evropských miliard nebo schválení projektů na nová vědecká centra a na zkvalitnění výuky, neměl by je totiž kdo vyřídit. Nejmenovaný zdroj z ministerstva ČTK sdělil, že už minulý týden museli oznámit některým úspěšným žadatelům, že kvůli nedostatku úředníků si na peníze budou muset ještě počkat.

Spolupráce firem a VŠ v Česku prý patří k nejhorším v Evropě

Spolupráce průmyslových podniků a univerzit v České republice je jedna z nejhorších v Evropě. Shodli se na tom účastníci konference, jež se konala v rámci projektu Central Europe Branch Based Innovation Support (CEBBIS). V něm se nyní spojilo 11 partnerů, aby podpořili zavádění inovací a zlepšili spolupráci v přenosu výsledků vědy a výzkumu do malých a středních podniků ve střední Evropě. "Úroveň spolupráce mezi podniky a vysokými školami odděluje vyspělé země od těch méně rozvinutých. V Česku nefunguje tak, jak bychom si přáli," řekl novinářům zástupce Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar. Příčinou jsou podle něj předsudky a vzájemná neznalost obou stran, systém financování vysokých škol a vědecko-technických institucí a řízení českých univerzit, které komplikuje spolupráci s podniky. Pomoci zlepšit situaci v ČR má právě projekt CEBBIS. Jeho vedoucí Stephen Taylor uvedl, že v první fázi právě zahájeného projektu se budou zejména mapovat překážky, které brání přenosu znalostí a zavádění inovací v malých a středních podnicích. Budou se také hledat cesty k překonání těchto překážek a nástroje, které usnadní propojování nabídky inovací a poptávky po nich ve střední Evropě.

Na železnici se může znovu stavět

Železniční stavby mohou opět pokračovat, ministr dopravy Vít Bárta s platností od úterního rána uvolnil zákaz stavění na základě slev, které obdržel od stavebních firem. Ministr to řekl na tiskové konferenci. Všechny stavby na železnici se zastavily, či byly v režimu zastavení od začátku srpna. "Po dvou měsících můžeme oznámit, že stavíme o pět procent levněji. Není to samozřejmě konec naší snahy," uvedl ministr Bárta. Podle šéfa Správy železniční dopravní cesty Jana Komárka ministr zákaz uvolnil právě včas, aby se stihly dodržet smluvní termíny a nebylo ohroženo čerpání evropských peněz.

Stavět se může i na silnicích, kde jsou ovšem čtyři výjimky. Podle Bárty letos už nejsou peníze na pokračování výstavby obchvatu České Lípy, silnice mezi Opavou a Ostravou a dvou přivaděčů k dálnici D47. Bárta nyní pracuje na tzv. "dopravní superkoncepci", jejíž součástí má být seznam projektů určených k realizaci v dalších letech. Podle ministra budou mít přednost obchvaty před novými silničními tahy.

Ministerstvo navrhne vládě omezení podpory solární energetiky

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) předloží na středečním zasedání vlády návrh na omezení podpory výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Má být ukončena podpora pro solární elektrárny vystavěné na volných plochách, vyplývá ze zprávy, kterou ČTK poskytlo ministerstvo. Omezení se týká solárních zdrojů, které budou připojeny do sítě od příštího roku. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek uvedl, že chce zastavit zvyšování platby na podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, zejména kvůli vysoké podpoře solárních elektráren. Podle ministra navrhovaná úprava zmírní navyšování ceny elektřiny pro spotřebitele kvůli "neefektivní a nežádoucí" podpoře. "Zákon o podpoře využívání obnovitelných zdrojů je bez významných změn v platnosti pět let," upozornil Kocourek. Za tuto dobu se podle něj výrazně navýšilo množství podporovaných zdrojů a současně výrazně poklesly investiční náklady na jejich výstavbu, zejména u solárních elektráren. Množství projektů na jejich výstavbu přesáhlo technické možnosti elektrizační soustavy i únosný dopad na ceny elektřiny. U solární energetiky by se podpora v budoucnosti měla vztahovat pouze na elektřinu vyrobenou prostřednictvím solárních panelů umístěných na střešních konstrukcích nebo na obvodových zdech budov.

Podle ekologů solární zdroje zdraží elektřinu maximálně o pět procent

Cena elektřiny pro domácnosti příští rok stoupne kvůli solárním zdrojům maximálně o pět procent. Na tiskové konferenci to uvedli zástupci ekologických organizací Hnutí Duha, Calla a Ekologický právní servis. Odhady, které hovoří o zdražení v řádech desítek procent, jsou podle nich založeny na chybných propočtech. Zdražení elektřiny o desítky procent od příštího roku v důsledku rozvoje solárních zdrojů nedávno odhadla například energetická společnost ČEZ. Tyto odhady však vycházejí podle ekologů z nereálné prognózy, že na konci roku budou v provozu solární elektrárny o výkonu více než 2000 megawattů. V současnosti jsou zapojeny fotovoltaické zdroje o výkonu necelých 700 MW, do konce roku to podle ekologů bude maximálně kolem 1200 MW.

ODS chce zvýhodnit pracující důchodce

Penzistům, kteří pracují, by se měla zvýšit procentní výměra důchodů z 0,4 na 0,8 procenta výpočtového základu. Navrhuje to ODS, podle které by se tak zvýšila motivace seniorů pracovat. Oproti současnému stavu by se jim tím totiž zvýšil důchod. V případě důchodové reformy ODS preferuje možnost vyvedení části peněz do fondů, včetně jednoho veřejnoprávního. S návrhem seznámil veřejnost předseda ODS a premiér Petr Nečas. "Chceme motivovat důchodce, aby déle setrvávali na trhu práce," řekl Nečas. Důvodem je úbytek lidí na trhu práce. Pro penzisty, kteří pracují a současně pobírají důchod, neexistuje v současné době žádné omezení.

ODS dále představila své představy o reformě důchodového systému. Měl by být založen na tom, že by si lidé spořili část ze zákonného pojištění na individuální účet do fondu. Chceme prosadit, aby jeden z těchto fondů byl s ohledem na bezpečnost vložených peněz veřejnoprávního charakteru, řekl Nečas. Fond by se specializoval na státní dluhopisy.

Hrubá střední mzda vzrostla v pololetí meziročně o stokoruny

Hrubá střední mzda, která dělí vyplácené mzdy na dvě stejné poloviny, a není tak na rozdíl od průměrné mzdy ovlivněna extrémy, stoupla v Česku v prvním pololetí zhruba o dvě procenta. V soukromých firmách meziročně vzrostla z 20.992 na 21.420 a ve státní a veřejné sféře z 22.923 na 23.380 Kč. Vyplývá to ze statistik ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). V porovnání s koncem minulého roku sice mzdy o něco klesly, ale to je pravidelný jev daný tím, že se na konci roku do mezd započítávají mimořádné prémie a 13. platy, které se ve většině firem v průběhu prvního pololetí nevyplácejí. Podle analytiků je proto přesnější meziroční srovnání. Mzdy se přitom v prvním pololetí meziročně zvýšily ve většině příjmových kategorií. Výjimku tvořila pouze desetina nejhůře placených lidí v soukromých podnicích, kde mzdy klesly, byť nepatrně.

Nárůst počtu exekucí se po letech zastavuje

V letošním roce se v ČR poprvé od roku 2001 zastavuje dramatický nárůst počtu nařízených exekucí. Naznačují to údaje za první pololetí, kdy bylo podle statistiky Exekutorské komory nařízeno přes 304.000 exekucí. Viceprezident komory Jiří Prošek ČTK řekl, že ve druhém pololetí bude meziroční úbytek exekucí pokračovat a jejich počet koncem roku určitě nedosáhne loňských 718.000. Důvody poklesu vidí Prošek zejména v tom, že v souvislosti s ekonomickou krizí si firmy více kontrolují bonitu svého dlužníka či odběratele a kvůli druhotné platební neschopností častěji požadují platby v hotovosti či zálohy. V důsledku krize se také podstatně snížil počet uzavřených obchodů, takže klesl i počet nezaplacených dluhů, tedy i počet dluhů v exekuci. Dalším faktorem je to, že kvůli popularizaci exekucí a jejich důsledků se i sami dlužníci více zajímají o své dluhy a dříve se je snaží vyřešit, aby celá věc do exekuce nedospěla, podotkl Prošek.

Fond bydlení podle NKÚ neplní jednu ze svou základních funkcí

Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) nevytváří dlouhodobé zdroje financování bytové politiky a neplní tak jednu ze základních funkcí, pro kterou byl zřízen. Svou koordinační roli v bytové politice neplnilo ani ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Vyplývá to z výsledků kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). "Koncepce bytové politiky zpracovaná MMR obsahuje základní záměry a nástroje podpory bydlení, ne však konkrétní vymezení žádoucího stavu, kterého má být dosaženo," uvedl prezident NKÚ František Dohnal. "Ministerstvo dostatečně neplnilo svou úlohu v oblasti koordinace, nestanovilo ani nevyhodnocovalo očekávaný vliv podpor na bydlení poskytovaných ostatními ministerstvy a informace o výši jimi poskytovaných podpor získávalo pouze z veřejných zdrojů," dodal. MMR podle něj nemělo ani oficiální údaje o výši podpor poskytovaných SFRB. Pravidla pro poskytování podpor fondu byla podle NKÚ nepřehledná a často se měnila.

ČSOB dostala od ČNB pokutu 3 mil. Kč za klamání spotřebitelů

Česká národní banka uložila Československé obchodní bance (ČSOB) pokutu tři miliony korun za to, že se při nabízení a propagaci služeb pod značkou Poštovní spořitelna dopustila klamavých obchodních praktik. Propagace působila dojmem, že Poštovní spořitelna je samostatná banka; spořitelna je přitom součást ČSOB. Podle ČSOB žádný spotřebitel nemůže využít produkty pod značkou Poštovní spořitelna, aniž by se nedozvěděl, že je poskytuje ČSOB.

Kuřata z dovozu mají třikrát častější výskyt salmonely

V kuřecím mase z dovozu se až třikrát častěji než v kuřatech z ČR vyskytují nebezpečné bakterie salmonely, plyne z testu Vysoké školy chemicko-technologické, jehož výsledky prezentovala na tiskové konferenci Agrární komora. Zatímco u vzorků, které pocházely z dovozu, prokázaly zkoušky přítomnost patogenu ve 46 procentech případů, u vzorků označených původem ČR dosáhl jeho výskyt 14 procent. Podle komory by proto měl stát zintenzívnit kontroly zejména dováženého masa a čeští zákazníci by měli spíše preferovat kuřata od domácích producentů.

Soňa Červená žaluje stát kvůli seznamům StB

Operní pěvkyně Soňa Červená zažalovala ministerstvo vnitra a Archiv bezpečnostních složek. Požaduje po nich, aby byla vymazána ze seznamu spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti (StB). Informoval o tom server Aktuálně.cz. Žalobu podle něj obdržel Městský soud v Praze. "Celá věc je v průběhu, proto se k ní nemohu vyjádřit. Jenom mohu říct, že se samozřejmě proti tomu bezpráví ohrazuji," řekla ČTK Červená. StB vedla na Červenou osobní svazek od roku 1951. Podle serveru figurovala nyní pětaosmdesátiletá pěvkyně ve svazku založeném Státní bezpečností v Brně pod jménem Fialová. Ze záznamu tajné policie podle serveru vyplývá, že po zpěvaččině emigraci v lednu 1962 byl její svazek archivován a po 21 letech zničen. Červená však v žalobě tvrdí, že spolupráci s StB ani protokol či záznam o výslechu nikdy nepodepsala, uvedl server. Zpěvačka uvádí, že je v seznamech evidována neoprávněně.

Soud v Plzni dostal žádost na obnovu procesu Kajínka

Krajský soud v Plzni obdržel novou žádost o obnovu procesu v případu na doživotí odsouzeného vězně Jiřího Kajínka. ČTK to potvrdila mluvčí soudu Alexandra Vaňková. Cokoliv bližšího odmítla sdělit. Právě Krajský soud v Plzni Kajínkovi 23. června 1998 trest uložil, a to kvůli dvojnásobné nájemné vraždě podnikatele Štefana Jandy a jeho bodyguarda Juliána Pokoše a pokusu o vraždu. Dle serveru Novinky.cz žádost podal Kajínkův advokát Tomáš Zejda. "Mohu potvrdit, že jsem po domluvě se svým klientem panem Kajínkem poslal v pátek poštou návrh na povolení obnovy jeho procesu. Nebyl jsem ale panem Kajínkem zbaven mlčenlivosti, takže k tomu nemohu více sdělit," uvedl pro Novinky.cz Zejda.

Podle informací Práva chce Kajínek a jeho advokát dokázat, že Pokoše nemohl v osudný květnový den roku 1993 zastřelit. Tvrzení vychází podle serveru ze zprávy experta na klinickou psychologii, podle níž musel vrah při zastřelení Pokoše otevřít dveře od auta, v němž bodygurad seděl, a tedy nechat na klice otisky prstů. Podle svědků prý střelec neměl rukavice, údajně viděli na jeho ruce prsten i zlatý řetízek. Jenže na dveřích auta policie podle nynějšího návrhu na obnovu řízení žádný otisk prstu patřící Kajínkovi nenašla, což prý vylučuje, že by střílel právě on, uvedl server.

Okna české mise při OSN nabídnou Newyorčanům umění

Přízemní okna stálé mise České republiky při Organizaci spojených národů na newyorské Madison Avenue budou nabízet umění. Postupně by se v nich měla objevit série výstav českých a zahraničních umělců, kteří svá díla vytvoří přímo pro tento prostor. ČTK o tom informoval Jan Žahour z Českého centra v New Yorku. "Cílem výstav je oslovit širokou veřejnost, která každodenně prochází po této luxusní třídě, a využít tento prostor k navázání dialogu umělců s veřejností," uvedl. Cyklus výstav ponese název Windows on Madison (Okna na Madisonu). Výstavy se budou střídat přibližně ve dvouměsíčních intervalech a představí různé pohledy umělců na aktuální problémy. Mělo by tak například jít o sociální, ekonomická, ekologická, historická a kulturní témata.

První výstavou je projekt skupiny architektů, designérů a vědců, která se nazývá Terrefom One ve spolupráci s historikem umění a kurátorem Jaroslavem Andělem a Centrem současného umění DOX v Praze. Odkazuje k výstavě Budoucnost budoucnosti, která se právě koná v centru DOX. Ve dvou oknech se objeví návrhy hromadné dopravy pro New York a jiná velkoměsta, ve dvou dalších pak bude otázka "Jaká je budoucnost budoucnosti?" a výrok "Včera jsme o budoucnosti snili, dnes budoucnost sní o nás". Lidé o výstavách budou moci diskutovat na webových stránkách Českého centra. V jeho prostorách se také ve středu uskuteční zahájení nového výstavního projektu. Výtvarnému umění pak bude newyorské České centrum patřit i ve čtvrtek, kdy se zde bude konat vernisáž výstavy prací umělců, kteří v New Yorku strávili několik měsíců v rámci programu rezidenčních pobytů pro mladé kurátory a umělce organizovaného Centrem pro současné umění FUTURA.

Besser nařídil nové vybírání šéfa Pražského filharmonického sboru

Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) se rozhodl nevyhlásit vítěze výběrového řízení na ředitele Pražského filharmonického sboru (PFS), které vypsal jeho předchůdce Václav Riedlbauch. Přestože exministr doporučoval jmenovat ředitelem PFS dirigenta a sbormistra Haiga Utidjiana, Besser vyhlásil nové výběrové řízení. Stěžejním důvodem pro Besserova rozhodnutí byl podle něj nízký počet uchazečů při původním řízení. Ze tří přihlášených prý splňoval reálné předpoklady jen Utidjian. Ministr by jej proto rád konfrontoval s větším počtem vážných konkurentů. Přihlášky do výběrového řízení MK přijímá do 31. října, požadovaný termín nástupu je 1. březen 2011. Nový ředitel PFS by měl ve funkci vystřídat dosavadního ředitele Richarda Sporku, jehož mandát končí na konci února příštího roku.

Sport

Tenista Tomáš Berdych zůstal i po neúspěchu na US Open, kde vypadl hned v prvním kole, ve světovém žebříčku na sedmém místě. Vedoucí příčku si prvním triumfem v New Yorku pojistil Španěl Rafael Nadal, za kterého se posunul poražený finalista Novak Djokovič.

Česká tenistka Andrea Hlaváčková vypadla na turnaji v Qébecu v prvním kole. Hráčka, které patří v žebříčku 120. příčka, prohrála s šestou nasazenou Julií Görgesovou z Německa 3:6 a 2:6.

Český dráhový cyklista Jan Dostál se stal v Petrohradu mistrem Evropy v omniu jezdců do 23 let. Úspěch české výpravy na šampionátu juniorů a "třiadvacítek" vyšperkovala ve stejné věkové kategorii stříbrnou medailí ve stíhacím závodě Lucie Záleská.

České stolní tenistky obsadily v soutěži družstev na mistrovství Evropy v Ostravě deváté místo, které jim v závěrečném utkání o konečné umístění zajistila výhra 3:1 nad Ukrajinou. Dvěma body se o to zasloužila Renáta Štrbíková.

Čeští stolní tenisté prohráli v semifinále mistrovství Evropy v Ostravě v soutěži družstev s Běloruskem 1:3 a získali bronzové medaile. O jediný bod se postaral Josef Šimončík.

Počasí v České republice

V noci bude zataženo až oblačno, na severu a severovýchodě občas déšť, jinde jen výjimečně. Teploty 14 až 10 stupňů Celsia.

Ve středu čekáme oblačno až zataženo, od severozápadu občas déšť nebo přeháňky. Teploty 15 až 19 stupňů Celsia, na jihovýchodě až 24 stupňů.