Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Schwarzenberg pro LN: Z ministerstva životního prostředí zbude pod vedením ODS pouze slupka

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg lituje, že jeho strana v budoucí vládě nepovede ministerstvo životního prostředí, které připadne zástupci ODS Pavlu Drobilovi. Podle něj občanští demokraté o toto ministerstvo usilovali kvůli zájmům společnosti ČEZ. Řekl to v rozhovoru pro Lidové noviny. "Já jsem tedy poněkud nešťastný z toho, že - tedy je to můj dojem - z ministerstva životního prostředí zbude pouze šlupka. Bude tam náměstkyně, která je zástupcem ČEZ, myslím stávající ministryni životního prostředí (Rut Bízková). A ministerstvo povede zástupce průmyslu," uvedl Schwarzenberg. Dodal, že "Česká republika je prostě v majetku ČEZ".

Nominace místopředsedy ODS Pavla Drobila, který se v minulosti ekologií nezabýval, na funkci ministra životního prostředí, byla překvapením. O Drobilovi se mluvilo jako o kandidátovi pro jedno z křesel ekonomických ministrů. Schwarzenberg upozornil, že strana TOP 09 chtěla na místo ministra životního prostředí senátora Bedřicha Moldana, který je v tomto oboru profesorem Univerzity Karlovy. "V ODS z něj nebyli nadšení. Nemyslím, že by to bylo proto, že od nich odešel, ale že nechtějí, aby ten resort působil odpovědně," řekl předseda TOP 09.

Ministerstvo dopravy podle NKÚ neprosadilo na železnici snížení dotací a neotevřelo trh

Ministerstvo dopravy podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) v letech 2007 až 2009 neprosadilo snižování ztráty z provozu vlaků, které objednává u Českých drah. Při zajišťování státem dotované dopravní obslužnosti také neotevřelo trh konkurenci, vyplývá z kontroly, na jejíž výsledky na internetových stránkách NKÚ upozornil server Týden.cz. Zlepšilo se vymezování rozsahu obslužnosti a průhlednost vykazování ztráty, ukázala zároveň kontrola. Kontrola prověřovala poskytování a využití státních peněz na dopravní obslužnost na železnici. Pracovníci úřadu prověřovali 11,5 miliardy korun na zajišťování dopravních potřeb státu v letech 2007 až 2009 a dotace tři miliardy korun, které ministerstvo dopravy loni přidalo krajům na úhradu ztráty z jimi objednané vlakové dopravy. Ministerstvo dopravy podle NKÚ objednávalo každoročně vyšší dopravní výkony, které však nedoprovázel odpovídající růst počtu cestujících a tržeb z jízdného. Prokazatelná ztráta ze zajišťování dopravních potřeb státu v kontrolovaném období tak vzrostla o 15 procent. Kontroloři také upozornili, že ministerstvo vyhlásilo zadávací řízení jen na dvě tratě, ani zde se však řízení podle nich neuskutečnilo korektně. "Jediným dopravcem, který zabezpečoval dopravní potřeby státu, tak byly České dráhy," uvedl NKÚ.

Úřad také upozornil, že ministerstvo v době schvalování nového systému veřejných služeb a úhrad v osobní dopravě uzavřelo bez zadávacího řízení smlouvu s Českými drahami na zajišťování obslužnosti na roky 2010 až 2019. "V podstatě tím zafixovalo stávající systém na dobu deseti let. Ve smlouvě MD dohodlo i podmínku odkupu kolejových vozidel ČD, přestože tato podmínka může omezovat účast zájemců v budoucích zadávacích řízeních," uvedl NKÚ. Podle prezidenta NKÚ Františka Dohnala ministerstvo řešilo ekonomické problémy Českých drah, například nárůst ztráty z osobní dopravy v období 2007 až 2009 o 25 procent, především zvyšováním dotací ze státního rozpočtu.

Nová služba předávání informací o lécích ochrání lépe pacienty

Lékárny se rychleji než dosud dozvědí, když některý lék bude označen za závadný, a přestanou ho vydávat nebo prodávat pacientům. Umožní to nová služba, kterou v těchto dnech spustil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), řekla ČTK jeho mluvčí Veronika Petláková. Rychlou informaci dostanou touto cestou také krajské úřady. Dosud rozesílal lékový ústav hlášení o závadných lécích lékárnám a krajským úřadům mailem nebo faxem. Nová služba umožní, aby informace vstoupily přímo do informačního systému lékárny. "Informaci vystavíme a server si ji sám stáhne a rovnou také vyhodnotí," popsala změnu mluvčí. Zásadní zlepšení je podle ní v tom, že lékárník už si nebude muset porovnávat podle mailu či faxu léky se svým soupisem skladových zásob, ale systém mu rovnou vyznačí, pokud tyto léky v zásobách má. Upozorní lékárníka sám na vadnou šarži. Tuto možnost mají zatím jen lékárny se zabezpečeným připojením. Lékový ústav již od 1. července data o lécích vystavuje, do lékáren se dostanou, jakmile si službu aktivují ve svém softwaru. Pokud lékárny toto připojení nemají, dostanou informace původní cestou, tedy bez vyhodnocení. Lékárny dostanou pomocí nového systému také například rychlé varování o padělcích léků. Systém podle Petlákové slouží k ochraně veřejného zdraví a je další pojistkou proti tomu, aby se k českým pacientům dostal problematický přípravek.

Do ČR a na Slovensko v roce 2013 možná zavítá papež Benedikt XVI.

Na oslavy 1150. výročí příchodu věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje, které se uskuteční v roce 2013 na Velehradě, možná zavítá papež Benedikt XVI. Určitě o to budeme usilovat, řekl ČTK a České televizi pražský arcibiskup Dominik Duka. Doplnil,že podobné oslavy se uskuteční také na Slovensku a i zde se s návštěvou papeže počítá. Delegace církevních hodnostářů pojede v září do Vatikánu, kde papeži Benediktu XVI. poděkuje za loňskou návštěvu České republiky. "Při této příležitosti o jeho návštěvu budeme usilovat. Lze předpokládat, že to bude asi blesková návštěva, protože se papež bude muset zřejmě 'rozdělit' na vícero míst," poznamenal Duka.

Mladá matematička z Plzně míří mezi významné světové vědce

Mezi významné vědce míří mladá docentka plzeňské Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni Gabriela Holubová. Za každou svou práci až dosud získala národní nebo mezinárodní ocenění, letos jí bylo uděleno jako jedné ze tří žen v ČR prestižní stipendium pro mladé vědkyně. Pětatřicetiletá matematička a matka dvou dětí z Plzně se věnuje čisté matematice. Jejím oborem je matematická analýza, řekla ČTK. Holubová letos získala jedno ze tří stipendií, které uděluje mladým ženám ve vědě společnost L'Oréal za podpory Akademie věd a UNESCO. Prestižní soutěž s názvem For Women In Science ve světě existuje od roku 1998 a stipendia se udělují v 60 zemích. V ČR to bylo letos počtvrté, přihlásilo se 52 mladých vědkyň. Podmínkou byl věk do 35 let, práce v oblasti přírodních věd a minimálně titul Ph.D.

O stipendium se plzeňská matematička hlásila s prací Fučíkovo spektrum a systémy se skákajícími nelinearitami. "Fučíkovo spektrum je celosvětově používaný termín moderní matematické analýzy pojmenovaný po českém matematikovi Svatoplukovi Fučíkovi. Úzce souvisí s vlastnostmi systémů s takzvanými skákajícími nebo též asymetrickými nelinearitami," řekla. Skákající nelinearitu lze podle ní nalézt u řady aplikací, mezi nejznámější však patří kmitavé chování visutých mostů. "Matematické modelování těchto systémů a studium jejich nelineárního chování bylo inspirováno zřícením mostu Tacoma Narrows Bridge, ke kterému došlo v roce 1941," uvedla. Na počátku výzkumu s kolegy studovali různé zjednodušené modely visutých mostů a částečně se jim podařilo zodpovědět na otázky, za jakých podmínek jsou oscilace mostu v jistém smyslu "malé a stabilní" a za jakých "nebezpečné". "Náš současný výzkum se neomezuje jen na systémy podobné zmíněným visutým mostům. Snažíme se pracovat v maximální obecnosti, aby bylo možné aplikovat naše teoretické výsledky i v jiných odvětvích například fyzice, biologii, ekonomii a podobně," dodala.

V Praze začal sjezd Svědků Jehovových, přišlo přes 4000 lidí

Společnou písní a modlitbou začal v holešovické Tesla Aréně třídenní sjezd Svědků Jehovových. Na dopoledním programu se podle tiskového zástupce Cyrila Ševčíka sešlo přes 4000 lidí, aby se navzájem posílili a rozebrali důvody pro svoji víru. Námět sjezdu Zůstaňme blízko Jehovovi měli na visačkách a byl i na nápisu u pódia, které obklopovaly růžové a bílé pelargonie. Pro nedělní křest byl připraven bazén s vodou. Reklamy, které jsou ve sportovních halách, byly zakryty, aby prý nerušily soustředění účastníků. Příslušníky této náboženské společnosti veřejnost zná díky dvojicím, které oslovují lidi, zvoní u dveří domácností nebo nabízejí na frekventovaných místech ve městech své tiskoviny. Věří ve stejného boha jako křesťané, ale pracují s rozdílnou teologií. Jsou přesvědčeni o tom, že Vánoce jsou pohanské svátky, a neslaví je. Odmítají také transfuze krve.

Ševčík uvedl, že ke křtu přijímají jen dospělé, předchází mu delší studium bible. Člověk dá podle něho křtem veřejně najevo, že chce bohu sloužit. Křtít se bude v neděli. Na pondělí je připravena dramatizace příběhu z dob raných křesťanů Choďte vírou, a ne viděním. Sjezd potrvá do pondělí, na stejném místě bude také příští víkend. Pořadatelé očekávají dohromady v obou termínech kolem 10.000 účastníků. V Praze se tento víkend koná také sjezd jehovistů v ruském jazyce v pražských Stodůlkách pro věřící z Ruska a Ukrajiny. Příští víkend bude sjezd v Ostravě, jeho část bude tlumočena i do českého znakového jazyka.

Začal festival Rock for People

Vystoupením skupiny Filipes a plaché laně v areálu letiště v Hradci Králové začal čtyřdenní hudební festival Rock for People. V jednom ze stanů jejich koncert sledovaly stovky posluchačů, v areálu ale již v té chvíli bylo několik tisíc lidí. Podle pořadatelů do stanového městečka již ve čtvrtek večer dorazilo přibližně 5000 lidí, další postupně přibývali. Předprodeje napovídají tomu, že letošní návštěvnost by se měla minimálně vyrovnat té loňské s rekordním počtem 27.000 fanoušků. Festivalpark v Hradci Králové již několik dní připravuje přes 2000 techniků, stavbařů, elektrikářů, instalatérů a brigádníků. V současné době dokončují například některá pódia, na kterých bude program až od neděle.

Jako hvězdu úvodního dne organizátoři stejně jako loni pozvali amerického jazzmana slovenského původu, trumpetistu Laco Decziho a jeho soubor Celula New York, vedle něj pak také například skupiny Mňága a Žďorp, Psí vojáci či Mandrage. Letošní Rock for People nabídne na osmi pódiích asi 170 skupin a další samostatné hudebníky a umělce všeho druhu. Mezi největší hvězdy budou patřit britští Muse a The Prodigy. Jako poslední ze zahraničních kapel pořadatelé tento týden potvrdili kanadskou skupinu Billy Talent. Předskokani pražského koncertu Green Day zahrají 6. července před další neopunkovou kapelou NOFX.

Slavonice slaví 750 let od první písemné zmínky o městě

Latinsky psaná listina týkající se koupě klášterních pozemků je první písemnou zmínkou o Slavonicích na Jindřichohradecku. Záznam pochází ze 30. září 1260. Hlavní oslavy 750. výročí se konají ve Slavonicích v těchto dnech s mottem Město slaví s přáteli. ČTK to řekl ředitel městského kulturního střediska Čestmír Palán. "Výročí oslaví společně s obyvateli Slavonic i zástupci partnerských měst - rakouského Dobersbergu, slovenského Stakčína a německého Bogenu. Zúčastní se i nejbližší sousedé z Dačic," řekl Palán. Do úterý 6. července se převážně na slavonickém náměstí uskuteční přehlídka tradičních řemesel, vystoupí hudební skupiny a divadla. Na stadionu se odehraje fotbalový turnaj družebních měst. "Atraktivní budou živé obrazy ze slavonické historie, které předvedou ochotníci z Dačic v kulise historického náměstí," uvedl Palán. Program doplní exhibice fotbalových internacionálů a turistický výlet přes hranice s Rakouskem.

V renesančních Slavonicích se zachovaly části městského opevnění a dvě ze tří městských bran. Od konce 15. století bylo v okolí města založeno mnoho rybníků. V době hospodářského rozkvětu v 16. století byly přestavěny všechny domy na obou náměstích. Podoby domů se dochovaly až dodnes.

Zájem o kutnohorskou kostnici letos opět roste

Zájem o kutnohorskou kostnici letos opět roste navzdory obecnému poklesu návštěvnosti památek. Někdejší hřbitovní kapli ze 14. století zdobí téměř výhradně lidské kosti. V květnu si ji prohlédlo 27.700 lidí, což je o tisíc návštěvníků více než ve stejném období loni, řekl ČTK vedoucí farní kanceláře Karel Koubský. Lidské kosti jsou pozůstatkem asi 40.000 obětí moru a husitských válek. Do nynější podoby je srovnal řezbář František Rint. "Kostnici je třeba opravit, průběžně ji udržujeme, ale připravujeme zásadnější opravu včetně opravy statického zajištění," dodal Koubský.

Loni si kostnici prohlédlo přes 227.000 návštěvníků. "Kostnice má sice největší návštěvnost, ale je veliká škoda, že lidé nenavštíví i jiné kutnohorské památky. Udělali jsme proto letos společnou vstupenku do kostnice, katedrály Nanebevzetí Panny Marie a chrámu sv. Barbory. V květnu se jich prodaly asi 2000," dodal. Největším přínosem je podle něj to, že individuální turisté v případě koupě společné vstupenky navštíví všechny objekty, do nichž lístek platí. Společné vstupenky mohou být podle Koubského cestou, jak zvýšit návštěvnost památek. V Kutné Hoře už proto nabízejí také "čtyřvstupenku" do kostnice, sedlecké katedrály, chrámu sv. Barbory a Galerie Středočeského kraje (GASK), kde je vystavena unikátní středověká iluminace. "Na příští rok připravujeme společnou vstupenku pro celou Kutnou Horu. Má pracovní název Stříbrný klíč k památkám Kutné Hory," uvedl Koubský.

Kulturní léto na hradě Šternberk nabízí večerní prohlídky i hudbu

Divadelní představení, večerní prohlídky či hudební festival od neděle nabídne program letošního ročníku Kulturního léta na hradě Šternberk. Cyklus akcí, který se letos koná počtvrté, skončí 4. září, sdělil ČTK jeho dramaturg Jan Gottwald. "Snažíme se nabídnout pestrý a různorodý program, který přiláká všechny věkové skupiny návštěvníků. Chceme přimět i místní obyvatele, aby na hrad přicházeli opakovaně," uvedl Gottwald. Letní sezonu v neděli zahájí představení divadelní a šermířské společnosti Exulis - Hrabě Monte Christo. V sobotu 10. července prodlužuje hrad otevírací dobu až do 21:00. "Připravili jsme netradiční večerní prohlídky, kde mohou návštěvníci zažít pravou romantickou atmosféru. Prodloužená pracovní doba bude i 24. července a 14. a 28. srpna," uvedl Gottwald.

Na červenec jsou připraveny i kostýmové prohlídky pod názvem Jak se žilo na hradě Šternberk či zábavné odpoledne pro děti. V prostorách hradu i v přilehlém parku budou připraveny skákací atrakce, soutěže a hry, lukostřelba, projížďky na koních a mnoho dalších aktivit pro menší i větší návštěvníky. Poslední červencový den bude patřit rockovému festivalu Šternberský kopec. Víkend 14. a 15. srpna bude věnován historickým kostýmům. "Během návštěvy hradu si návštěvníci budou moci vyzkoušet a pořídit fotografie v historických kostýmech, které jim zapůjčíme. Je to ojedinělá příležitost vyzkoušet historickou módu a vylepšit domácí fotoalbum o nevšední snímky," doplnil dramaturg. V srpnu se uskuteční již 4. ročník Mezinárodního folklórního odpoledne, na něž zavítají soubory z Ukrajiny a Egypta. V sobotu 28. srpna se Šternberk přemění na pohádkový hrad. Při večerních prohlídkách lidé potkají známé postavičky z večerníčků a pohádek. Letní program uzavře 4. září hudební festival Summer Sunset, který se jako jediný uskuteční nedaleko hradu na nádvoří bývalého augustiniánského kláštera.

Komedie Kristián zvítězila v anketě o nejlepší český film

Komedie Kristián s Oldřichem Novým a Adinou Mandlovou, kterou režisér Martin Frič natočil v roce 1939, zvítězila v anketě o nejlepší český film všech dob. Vyhlásila ji kancelář Media Desk Česká republika ve spolupráci s časopisem Týden a serverem Tyden.cz. ČTK to oznámila Martina Reková ze společnosti 4press.cz. V anketě hlasovalo přes dva a půl tisíce lidí. Vybírali z 200 snímků doporučených pro první fázi digitalizace. Druhé místo obsadila komedie Cesta do hlubin študákovy duše, režírovaná rovněž Fričem, stejně jako snímek Eva tropí hlouposti na místě třetím. "V první desítce se umístila i Marketa Lazarová Františka Vláčila, Spalovač mrtvol Juraje Herze, Babička Františka Čápa a Smoljakův film Vrchní, prchni!," uvedla Reková. Kdyby se podle ní měli lidé rozhodovat podle jednotlivých desetiletí, do první desítky by se dostal i němý film Erotikon Gustava Machatého, Cesta do pravěku Karla Zemana a Limonádový Joe Oldřicha Lipského. Nejlepším filmem 70. let se stala veselohra Marečku, podejte mi pero Oldřicha Lipského. Za 80. léta vybrali hlasující Menzelův snímek Vesničko má, středisková.

Na kole MFF vyšlapal z celebrit nejvíc lyžař Bauer, ujel kilometr

Při 45. ročníku Mezinárodního filmového festivalu (MFF) nechybí tradičně řada charitativních akcí, mezi nimi je i letos Oranžové kolo. Jeho pedály roztočila v pravé poledne řada osobností. V souboji celebrit nenašel konkurenta lyžař Lukáš Bauer, který na speciálním rotopedu ujel přes kilometr. Modelka Renata Langmanová úspěšnému lyžaři-běžci ve vzájemném souboji zdatně sekundovala. Nenechala se zaskočit soupeřem a během minuty, která je každému šlapajícímu vyhrazena, ujela kolem 800 metrů. Mnohem hůře dopadl prezident MFF Jiří Bartoška, který si místo rozcvičení dopřál oblíbenou cigaretu. V souboji se šéfem ČEZ Martinem Romanem zaostal skoro o kilometr. Když Bartoška z kola slezl, poznamenal něco ve smyslu, že je rád, že přežil. Peníze z půlmilionové částky se při šlapání na festivalovém Oranžovém kole rozdělují tak, že každý ze šlapajících má možnost jednou minutou aktivně strávenou šlapáním přispět jedné ze dvou vybraných neziskových organizací. Letos se o peníze podělí Nadace policistů a hasičů a Centrum Paraple.

Svěrákův Kuky dostane anglický dabing, tvůrci ho nabízejí Torontu

Film Kuky se vrací nabízejí tvůrci na festival v Torontu a připravují jeho anglický dabing. "Máme předjednány prodeje do Anglie, Francie a Německa," řekl novinářům před soutěžním uvedením svého snímku na MFF v Karlových Varech režisér, scenárista a producent Jan Svěrák. Jeho další projekt by měl být zcela jiný. "Chystám se na anglickou látku, kterou bychom měli točit v angličtině v Africe. Tým bude český a v Čechách by se měl snímek dokončovat," řekl ČTK oscarový filmař, který ve Varech zabodoval svou Jízdou i Vratnými lahvemi. Účast v soutěži však Svěrák přijal s nadšením. "Je to jeden z nejlepších festivalů a vítězstvím je pro mě už samo uvedení," řekl.

Letošní Šrámkova Sobotka se zaměří na Máchovská témata

V Sobotce na Jičínsku, rodišti Fráni Šrámka začal 54. ročník festivalu českého jazyka a literatury nesoucí jméno českého básníka, spisovatele a dramatika. Tématem letošní Šrámkovy Sobotky se staly máchovské variace, řekl ČTK Jan Janatka z místního pořádajícího Městského kulturního střediska. Přehlídky se každoročně zúčastňují studenti, pedagogové i laická veřejnost. "Připojili jsme se k letošním oslavám 200 let od narození Karla Hynka Máchy," uvedl Janatka. Odborníci vystoupí s přednáškami zaměřenými na máchovská, ale i další témata. Návštěvníky festivalu čekají také koncerty, výlety, divadelní představení, autorská čtení či poslech rozhlasové hry. Nedílnou součástí festivalu je literární soutěž v kategoriích próza, poezie, divadelní a filmový scénář a vědecké práce. Podle Janatky je každoroční největší zájem o prozaickou tvorbu. Na festival každoročně přijíždí kolem 100 pedagogů, vysokoškoláků a učitelek mateřských škol. "Dalších 20 lidí je z okruhu festivalového deníku Splav, asi 50 účastníků přijíždí na týden z řad veřejnosti," řekl Janatka. Většina pořadů je zdarma, přehlídka vrcholí 9. a končí 10. července.

Sport

Tenistka Kristýna Plíšková vyhrála wimbledonskou juniorku. Ve finále londýnského turnaje zdolala Japonku Sačii Išizuovou 6:3, 4:6 a 6:4.

Skeetař Jan Sychra se stal mistrem Evropy a získal své první velké zlato. V Kazani vyhrál o dvě rány, když ze 150 terčů minul jen dvakrát.

Český čtyřkajak ve složení Havel, Horský, Souček a Štěrba obhájil na mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice bronzové medaile na kilometru.

Česká juniorská reprezentace v in-line hokeji obhájila na mistrovství světa organizace FIRS v Düsseldorfu zlaté medaile. Ve finálovém utkání zdolali Češi výběr USA 6:2.

Česká tyčkařka Jiřina Ptáčníková vyhrála po boji mezinárodní atletický mítink IAAF v Madridu. Prvenství jí za výkon 451 cm zajistil až čtvrtý pokus v rozeskakování, kterým na rozdíl od Němky Elizavety Ryzihové překonala po sérii snižování výšku 441 cm. Obě tyčkařky totiž měly před tím shodný zápis až do prvního úspěšného pokusu na 451 cm.

Sportovní střelec Josef Fiala obsadil v závodu Světového poháru v Bělehradu třetí místo v rychlopalné pistoli. V rozstřelu o bronz porazil krajana Martina Strnada a připsal si nejlepší výsledek v kariéře. Zvítězil Francouz Fabrice Daumal.

Sprinter Jan Veleba vytvořil při extralize v Pardubicích český rekord v běhu na 100 metrů. Časem 10,23 sekundy překonal o setinu Ivana Šlehobra.

Volejbalistky Hana Klapalová a Lenka Háječková skončily na Světovém okruhu ve Stavangeru čtvrté. Je to jejich nejlepší společný výsledek.

Jen kanoistka Kateřina Hošková se dostala z české výpravy na stupně vítězů při posledním dílu Světového poháru ve vodním slalomu v Augsburgu. Do finále postoupila ze sedmého místa, v něm už ale branku neminula a prohrála jen s Australankou Leanne Guineaovou a vítěznou Číňanou Cchen Nan-kin. Jízdu mimo branku si ve finále připsali Tomáš Koplík a Jakub Vrzáň, kteří jako jediní z českých deblkanoí postoupili do nejlepší desítky, a skončili v ní na posledním místě.

Motocyklový jezdec Karel Abraham zajel v sobotní kvalifikaci na Velkou cenu Katalánska dvanáctý čas a do nedělního závodu třídy Moto2 tak odstartuje z třetí řady. Dvacetiletý Čech, jenž si polepšil o dvě místa oproti pátečnímu tréninku, ztratil 945 tisícin sekundy na nejrychlejšího Andreu Iannoneho z Itálie. V nejvyrovnanější kategorii mistrovství světa byl další český zástupce Lukáš Pešek pomalejší jen o 239 tisícin, ovšem ve výsledcích byl o dvanáct míst horší. Čtyřiadvacátou pozicí vyrovnal svůj výsledek z tréninku. Třetí Čech v mistrovství světa Jakub Kornfeil zajel v kvalifikaci třídy do 125 ccm až osmadvacátý čas.

Počasí v České republice

V neděli bude jasno až polojasno, odpoledne a večer od západu přibývání oblačnosti a od jihozápadu ojediněle přijdou i přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 29 až 33 stupňů Celsia.