Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Deficit důchodového účtu bude letos možná až 35 miliard korun

Na důchodovém účtu bude podle odhadu ministerstva financí v letošním roce pravděpodobně schodek 35 miliard korun. V nedělní diskusi České televize to řekl náměstek ministra financí Bohdan Hejduk. Po prvním čtvrtletí chybí na kontě, ze kterého se vyplácejí důchody a nemocenské, přes deset miliard korun. Podle Hejduka se vybralo zhruba o pět miliard korun méně, než ministerstvo očekávalo. "Souvisí to především s vývojem mezd, vývojem nezaměstnanosti a podobně," uvedl náměstek. Myslí si ale, že by se mohl v dalším období výběr pojistného zlepšit. S tím souhlasí i šéf expertní komise ministerstva financí pro přípravu důchodové reformy Vladimír Bezděk. Podle něj jsou výsledky prvních tří měsíců vždy špatné. Souvisí to s větší nezaměstnaností v zimním období a malou mzdovou dynamikou. Růst mezd se podle něj v dalším období zlepší. "Jak se situace bude v průběhu roku vyvíjet, to je samozřejmě otázka," poznamenal Hejduk.

Z údajů České správy sociálního zabezpečení vyplývá, že deficit na důchodovém účtu stále narůstá. Ještě v únoru byl v minusu 3,4 miliardy. V lednu dokonce příjmy přesahovaly výdaje o 100 milionů korun. Před dvěma lety byl pak stav účtu sociálního pojištění v několikamiliardovém přebytku.

ČSA a Letiště Praha mají ztráty kvůli sopce celkem až 200 milionů korun

České aerolinie a Letiště Praha zaznamenaly kvůli výpadku leteckého provozu následkem prachu z islandské sopky ztráty celkem 150 až 200 milionů korun. V České televizi to řekl prezident ČSA a generální ředitel Letiště Praha Miroslav Dvořák. Řízení letového provozu utrpělo podle ředitele Jana Klase ztrátu 30 milionů Kč. ČSA podle Dvořáka zatím neuvažují, že by kvůli těmto ztrátám požádaly stát o finanční pomoc. "Toto není částka, která by nás měla do budoucna zásadně ohrozit, nicméně nemůžu předjímat, jak se situace bude vyvíjet do budoucna. Čekáme, jak bude konečný účet vypadat," uvedl. ČSA zatím řeší hlavně strategii aerolinií na další tři roky, dodal Dvořák. Letiště Praha má ztrátu 50 milionů Kč, ČSA několik desítek milionů korun denně, přesná částky ztráty není zatím vyčíslena.

ČR má v EU třetí nejvyšší podíl vývozu na unijní trh

Česká republika má v Evropské unii třetí nejvyšší podíl vývozu do členských zemí unie na celkovém exportu. Do EU směřuje zhruba 85 procent českého vývozu, zatímco unijní průměr je 67 procent. Vyplývá to z publikace Česká republika v mezinárodním srovnání za rok 2009, kterou na svých internetových stránkách zveřejnil Český statistický úřad. Největší exportní závislost na trzích EU vykazuje Lucembursko, kde podíl členských zemí na vývozu činil v roce 2008 bezmála 89 procent. Druhá pozice patří s podílem 85,3 procenta Slovensku. Naopak nejmenší podíl exportu do EU podle údajů Eurostatu má Malta (45,5 procenta), Finsko (55,9 procenta) a Velká Británie 57 procent).

Zahraniční obchod se v Česku zlepšoval od roku 2004, kdy se opíral o příliv přímých zahraničních investic a vstup do EU, díky kterému padly bariéry při obchodování s unií. Zatímco v roce 2003 obrat českého zahraničního obchodu vzrostl zhruba o 231 miliard korun na 2,812 bilionu korun, tak v roce 2004 se zvýšil přibližně o 660 miliard korun na 3,472 bilionu korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu se ale rozhodlo posílit i export na trhy mimo EU, ve kterých vidí nový potenciál růstu českého vývozu. Exportní strategie ČR na roky 2006 až 2010 proto počítá s podporou vývozu na nové perspektivní trhy, jako jsou například arabské země, Čína, Vietnam, Bulharsko, Rusko, Ukrajina či Turecko. Zahraniční obchod je v posledních letech motorem české ekonomiky. Loni skončil rekordním přebytkem 153,2 miliardy korun, což byl meziročně o 85,9 miliardy Kč lepší výsledek. Hodnota obratu zahraničního obchodu se ale podle statistiků propadla a vrátila se přibližně na úroveň v roce 2006, respektive byla ještě poněkud nižší.

Nález ÚS o penzích se týká víc lidí, než soudí Rychetský

Politikové i experti se v nedělní debatě České televize shodli, že se nedávný nález Ústavního soudu ohledně důchodů bude týkat mnohem více lidí než 5000 až 8000, jak soudí předseda ÚS Pavel Rychetský, a že proto bude mít i mnohem větší finanční dopad na státní rozpočet. Shodli se také na tom, že by mělo být řešení součástí dohody povolební vládní koalice. Podle prezidenta Asociace penzijních fondů ČR Jiří Rusnoka se rozhodnutí ÚS týká desítek tisíc lidí. Řešení musí být rychlé, protože čas, který dal soud, je šibeniční.

Pro urychlené řešení nálezu Ústavního soudu tak, aby ho nová sněmovna schválila už na jaře 2011, se vyslovil bývalý eurokomisař Vladimír Špidla (ČSSD). Jinak by podle něj bylo těžké odhadnout důsledky. Následovat by měla dohoda na důchodové reformě. Místopředseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek soudí, že by odpověď na nález ÚS měla být součástí penzijní reformy. Politikové se shodli na tom, že by měl mít reformovaný penzijní systém tři pilíře. Současný solidární průběžně financovaný by měl být zachován, k němu by měl přibýt druhý pilíř, který by více odrážel zásluhovost, tedy vyšší příjmy ve vypočítaných důchodech. Třetí pilíř, který vlastně už nyní existuje, by bylo penzijní spoření s příspěvky zaměstnavatelů.

Uprchlý Pitr odmítá tvrzení, že řídí podvod s falešným alkoholem

Odsouzený uprchlý podnikatel Tomáš Pitr se prostřednictvím svého advokáta ohradil proti zprávě soukromých detektivů o tom, že se na dálku zapojil do tuzemských machinací s alkoholem. Uvedl to server Aktuálně.cz. Soukromí detektivové mapovali pro renomované výrobce černý trh s alkoholem. Pitr se podle nich přes nastrčené osoby do tohoto byznysu zapojil. Uprchlík, který se už téměř tři roky skrývá patrně v zahraničí, to ovšem striktně odmítá a hrozí žalobami, uvedl server. Pražský vrchní soud Pitrovi uložil za daňové delikty z roku 1994 pětileté vězení. Od června 2007 je na útěku. Pitr stále tvrdí, že se podvod nestal a že důkazy leží na příslušném finančním úřadě. Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová podala podle Českého rozhlasu v Pitrově kauze k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona.

Česko vybírá svých sedm divů

Sedm divů Česka vyberou účastníci nové národní ankety, kterou představila Česká televize. Hlasovat mohou o 50 nominovaných divech prostřednictvím SMS zpráv a na internetových stránkách. Výsledky budou zveřejněny 12. června na programu ČT1. Hlasovat se bude v pěti kategoriích - Města a místa, Objevy a vynálezy, Umění a kultura, Výkony a rekordy a Hlas lidu. Mezi nominovanými divy jsou například Pražský hrad či vysílač Ještěd, oblouková lampa Františka Křižíka, Karel Čapek a Karel IV., český hokej i Emil Zátopek, Švejk Jaroslava Haška a také vinné sklípky. Pro sedm divů Česka budou mít zájemci možnost hlasovat do 30. května. Anketa vyvrcholí přímým přenosem finále, při němž budou diváci prostřednictvím SMS hlasovat o vítězné sedmičce.

Obraz malířky Toyen Zbytek noci byl vydražen za 13,2 milionu Kč

Obraz malířky Toyen nazvaný Zbytek noci z počátku jejího surrealistického období se na nedělní aukci v Praze vydražil za 13,2 milionu korun. Stal se tak sedmým nejdraže prodaným dílem v aukci v Česku. Obraz se začal prodávat za vyvolávací cenu 13 milionů korun. I s aukční přirážkou, která je 20 procent, dá nakonec kupec za obraz 15,8 milionu korun. Aukci společně pořádaly Galerie Kodl a Akční síň Vltavín. Obraz nazvaný Zbytek noci z roku 1934 dlouho zůstával v pražské soukromé sbírce, vystaven byl naposledy v 60. letech a podle historika umění Karla Srpa je "esencí surrealismu". Obsahuje stěžejní motivy i formální přístupy surrealismu. Má neobyčejně silnou emotivní hodnotu, jíž vyjadřuje souhra iluzivního prostoru stírajícího hranici mezi nebem a zemí, ve kterém se kutálejí osamostatněné oči, a vertikální hnědé plochy připomínající kůru stromu, vyjevující nejrůznější náznaky lidských postav, napsal Srp v odborném posudku k dílu. Toyen (1902 až 1980) patří k umělcům, jejichž díla se na českém aukčním trhu prodávají za nejvyšší ceny. Loni na jaře se její obraz Spící prodal za 20 milionů korun, i s aukční přirážkou kupec zaplatil 23,2 milionu korun. Druhým loni prodaným dílem Toyen je obraz Smutný den, který se vydražil za 12 milionů korun. I tento obraz je v první desítce nejdráže prodaných děl.

Na aukci také za 3,2 milionu kupec na telefonu vydražil dílo Emila Filly z roku 1924 nazvané Zátiší. Jeho vyvolávací cena byla 2,9 milionu korun, i s přirážkou bude Fillův olej nového majitele stát 3,8 milionu korun. Obraz si ve Fillově ateliéru vybral jeho přítel Otto Gutfreund, v jehož pozůstalosti byl dodnes. Za 2,3 milionu korun se dále vydražil obraz Václava Špály Pyšely, jehož vyvolávací cena byla 1,2 milionu korun. K prodeji je dále olej Františka Muziky z roku 1922 Krajina v Braníku za 3,9 milionu korun. Podle Srpa jde o dílo z autorova období, které je dnes již téměř nedostupné. Většina obrazů z raného Muzikova období je dnes součástí státních sbírek.

Valdštejnská jízdárna nabídne lichtenštejnský biedermeier

Klasicismus a biedermeier z lichtenštejnských sbírek nabídne od května Valdštejnská jízdárna v areálu Senátu. Výstava, která se koná při příležitosti obnovení česko-lichtenštejnských diplomatických kontaktů, představí na 300 uměleckých děl ze sbírek knížete Hanse-Adama II. a z moravských státních zámků. "Vynikající portrétní, krajinářské a žánrové práce předních vídeňských autorů Heinricha Fügera, Friedricha von Amerlinga, Petera Fendiho či Ferdinanda Georga Waldmüllera dokládají roli knížecího rodu jako významného mecenáše, objednatele a sběratele umění," uvedla Jana Ulipová z Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Kromě obrazů budou moci návštěvníci zhlédnout také plastiky, unikátní soubory malovaného vídeňského porcelánu, architektonické kresby a nábytek. Pražská výstava se zaměřuje i na moravská panství Lichtenštejnů a prostřednictvím vedut, akvarelů interiérů a nábytku, především z lednického a valtického mobiliáře, podává plastický obraz kultury bydlení tohoto aristokratického rodu, uvedla Ulipová. Výstava bude přístupná od 6. května do 10. října.

Noc kostelů nabídne neobyčejný pohled do svatostánků

Večer a v noci v pátek 28. května otevřou své brány stovky kostelů a modliteben v České republice. Akci Noc kostelů, která vznikla před pár lety v Rakousku, si loni poprvé vyzkoušeli lidé z brněnské a plzeňské diecéze. Letos se k ní přidaly i ostatní. Například v Praze a okolí se otevře nejméně padesátka kostelů různých křesťanských církví. Kostely i některé kláštery přichystaly pro návštěvníky netradiční program, komentované prohlídky při svíčkách, výtvarné dílny pro děti nebo třeba prohlédnutí pamětních knih farnosti.

Na Svaté Hoře u Příbrami například budou moct lidé sestoupit do krápníkové kaple sv. Máří Magdalény, ve Vraném nad Vltavou si poslechnou neobvyklé hudební aranžmá varhan a saxofonu. Lidé se podívají i do kostelů a klášterů, kam by se jinak nedostali. Otevře se jim třeba kostel Panny Marie Andělské u kláštera kapucínů na Hradčanech, kde bude přichystaná mimo jiné komentovaná prohlídka sakristie, rajského dvorku a meditační zahrady. Zajímavý program chystá také kostel Panny Marie Sněžné při klášteře františkánů na Jungmannově náměstí v Praze. Bude tam prohlídka kaple sv. Michala, kaple Panny Marie pasovské a ambitu, vidět bude možné i velký refektář, bývalý hřbitov a základy boční lodi. O půl deváté večer pak návštěvníky zavede varhaník Přemysl Kšica na kůr kostela, kde představí nově opravené varhany. Na romantickou atmosféru se svíčkami se mohou těšit obyvatelé pražského Žižkova. Tamní kostel sv. Prokopa chystá na jedenáctou noční hodinu komentovanou prohlídku zajímavých míst v kostele osvětlených svíčkami. Od půl jedné do jedné hodiny ranní se pak kostel s farníky a návštěvníky rozloučí zpívanou modlitbou v latině. Své tajemství poodhalí také původně románský kostelík Nanebevzetí Panny Marie v Dolních Počernicích, kde se od roku 2004 restaurují stěny interiéru a odkryjí se gotické fresky. Seznam všech kostelů zapojených do projektu s adresou a programem lze nalézt na webových stránkách www.nockostelu.cz.

Lidé ze Šumperska vyrazili na tradiční velikonoční jízdu

Téměř zapomenutou tradici Osterreiten, neboli velikonoční jízdu sudetských obyvatel v údolí Desné v Jeseníkách "oprášila" asi dvacítka obyvatel Šumperska. Na rozdíl od minulosti se však nevydali na slavnostní vyjížďku po regionu na koních, nýbrž na kolech. Akci uspořádalo sdružení Obnova kulturního dědictví údolí Desné s farnostmi Rapotín a Velké Losiny. Velikonoční slavnostní jízdy se v minulosti tradičně konaly na Velikonoční neděli. "Přestože se nám nepovedlo vyjet v tento den, tak i letošní projížďka stále spadá do velikonoční doby, která trvá ještě 50 dní po největším svátku křesťanů," řekl ČTK Martin Černohous ze spolupořádajícího sdružení. Původní jízdy Osterreiten z 20. a 30. let minulého století měly religiózní význam oslavy Ježíše Krista a vedle něj i význam pietní. Jezdci tehdy s křížem v čele průvodu objížděli na koních sakrální památky, žehnali polím a vzdávali úctu padlým v první světové válce. "Po zpřetrhání sociálních a kulturních vazeb za druhé světové války a zejména kvůli vyhnání původního obyvatelstva tradice Osterreiten zanikla," upřesnil předseda sdružení cestovního ruchu Jeseníky Jan Závěšický. Sdružení Obnova kulturního dědictví údolí uspořádalo tradiční velikonoční jízdu, jejíž trasa vedla mimo jiné Rapotínem, Velkými Losinami, Maršíkovem a Kouty nad Desnou, už popáté. Cílem novodobých jízd je poznávaní regionu, jeho historie i současnosti.

Choryňská kaple se sochou Madony s dítětem je kulturní památkou

Kaple se sochou madony s dítětem z roku 1764, která stojí v centru obce Choryně na Vsetínsku, je kulturní památkou. V těchto dnech o tom rozhodlo ministerstvo kultury, řekl ČTK mluvčí valašskomeziříčské radnice Josef Beneš. "Socha představuje jedno z nejstarších zpodobnění Panny Marie Zašovské, navíc zřejmě jako jediné provedené v kamenné plastice. Ostatní vyobrazení jsou dílem malířů," přiblížil dílo památkář valašskomeziříčské radnice Petr Zajíc. Další zvláštností je podstavec, na němž je vytesán erb šlechtického rodu Kaltschmiedů z Eisenberka. "Právě k nim se váže legenda, jež měla stát u zrodu sochy. Ta totiž údajně vznikla na místě, kde se baronce Kaltschmiedové splašili koně, kočár se převrhl a ona vypadla. Nic zlého se jí ale nestalo a ona tady na důkaz vděku nechala vztyčit sochu. Přibližně o sto let později byla nad ní postavena kaplička," poznamenal Beneš.

Ve správním obvodu Valašské Meziříčí, který čítá dvě města a 14 obcí, je nyní kolem 160 kulturních památek. Několik dalších na přiznání tohoto statutu čeká. Naposledy byly začátkem roku v této oblasti za kulturní památku prohlášeny boží muka z roku 1733 z Kelče a kamenný kříž z roku 1793 stojící u silnice v meziříčské místní části Bynina.

Mimořádně zpřístupněný zámek Červené Poříčí viděly stovky lidí

Stovky lidí se přišly o víkendu podívat na mimořádně zpřístupněný zámek Červené Poříčí na Klatovsku, jenž je od letoška národní kulturní památkou. Prochází mnohaletou celkovou obnovou a pro lidi se otevírá jen výjimečně dvakrát či třikrát do roka. Nyní to bylo při příležitosti mezinárodního dne památek, řekl ČTK památkář David Růžička. Zájem lidí o prohlídku zámku, jenž je považován za výjimečnou ukázku saské renesance, stále roste. Památkáři proto uvažují o tom, že mimořádné prohlídky před stavební obnovou památky letos ještě rozšíří. V květnu na jeden víkend pozvou na ojedinělé prohlídky s kastelánem, který povypráví o historii objektu, restaurování i o obnově památky. Ve větší míře se vůbec poprvé zámek otevře také o prázdninových víkendech.

V bunkru u Náchoda byla otevřena výstava o armádě první republiky

V pěchotním srubu československého opevnění N-S 84 Voda v Náchodě-Bělovsi byla o tomto víkendu otevřena expozice o historii československé armády první republiky. Bunkr, v němž dříve býval kryt civilní obrany, zrekonstruovali během posledních šesti let dobrovolníci z Klubu vojenské historie Náchod. O víkendu expozici navštívilo kolem 500 lidí. ČTK to řekl Stanislav Zajíček z náchodského klubu. Bunkr Voda je vzdálený asi 200 metrů od hlavní silnice vedoucí z Náchoda k hraničnímu přechodu do Polska. Je tak velmi snadno dostupný. Díky své neobvyklé konstrukci má i bezbariérový přístup. Expozice obsahuje například originální uniformy, zbraně a jiné vojenské vybavení. Dobové exponáty dokumentují i boj československých legií za samostatnost během první světové války a také protinacistický odboj za druhé světové války. Výstavu doplňuje videoprojekce. Nově otevřený srub Voda se současně stal vstupní branou do Běloveského pevnostního skanzenu, který zahrnuje také další objekty československého opevnění z let 1935 až 1938.

Pražská zoo má nového samce varana komodského

O samce Leonarda se rozrostla rodinka varanů komodských v pražské zoologické zahradě. V pavilonu Indonéská džungle se v neděli návštěvníkům představil přírůstek, který byl dosud v Plzni. Pochází z populace z ostrova Flores a není příbuzný se žádnými varany v Evropě. Zaměstnanci zahrady do něj vkládají naděje na rozšíření vzácného ještěřího plemena. Nový přírůstek je podle odborníků velmi vzácný. Jeho chov je však zároveň poněkud problematický. "Sáhli jsme po samci z Plzně, který má spoustu rizik. Je příliš starý, příliš velký a vždy se choval agresivně k samicím. Vůbec se ho nepodařilo rozmnožit. (...) Vedle rizik má ale jedno velké pozitivum: je to zvíře, které není v Evropě v chovu zastoupené a je geneticky mimořádně cenné. I s poměrně malou pravděpodobností, že se tento pár rozmnoží, risk stojí za potencionální zisk, kterým jsou geneticky cenná mláďata," uvedl kurátor plazů Petr Velenský.

Mláďata tygrů ze zlínské zoo dostala jména Alex, Marty a Tera

Mláďata tygrů ussurijských, která se narodila loni v červenci ve zlínské zoologické zahradě, dostala jména Alex, Marty a Tera. Pojmenovali je tak jejich kmotři, jedním z nich je trojnásobný mistr světa a bronzový medailista ze zimních olympijských her v Turíně, hokejista Petr Čajánek. Další dvě mláďata dostala jména od zástupců sponzorů zoo a žáků a pedagogů Základní školy Komenského. Křtiny tygrů se konaly v rámci oslav Dne Země. Odchov tří tygrů ussurijských je pro zlínskou zoo velkým úspěchem. Na tygřata čekala déle než čtvrt století. Dlouho si jich však neužije. "Mláďata mají velmi dobrou genetickou výbavu, proto budou rozmístěna po dohodě s evropským koordinátorem chovu do jiných evropských zoologických zahrad, kde se stanou základem chovných skupin. Odstěhují se na přelomu roku, nejpozději příští rok na jaře," uvedl zástupce ředitele a vedoucí zoologického úseku zlínské zahrady Roman Horský.

České tenistky neuhrály v semifinále Fed Cupu ani bod

O tom, že české tenistky finále Fed Cupu hrát nebudou, po dvou sobotních prohrách Češek rozhodlo už nedělní vítězství Pennettaové nad Kvitovou 7:6 a 6:2. Kvitová nahradila na poslední chvíli Lucii Šafářovou, kterou při dopoledním tréninku bolelo rameno. Náhradnice Sara Erraniová pak ve dvouhrách zvýšila náskok Italek na 4:0 výhrou 6:4, 6:2 nad Lucií Hradeckou. Italské obhájkyně prvenství poté dosáhly na celkové skóre 5:0 výhrou nad Češkami 6:2, 6:4 i ve čtyřhře.

Sport

Česká cyklistka Kateřina Nashová zahájila Světový pohár v cross country horských kol třetím místem v britském Dalby Forest. V nedělním závodě nestačila jen na vítěznou Rusku Irinu Kalentěvovovou a Američanku Willow Koerberovou a potřetí v elitním seriálu se prosadila na stupně vítězů.

Biker Jaroslav Kulhavý dojel v úvodním závodu Světového poháru v Dalby Forest čtvrtý a vyrovnal nejlepší výsledek českých mužů v historii.

Český triatlonista Jan Čelůstka obsadil osmé místo v závodě Světového poháru v Išigaki. Poprvé v kariéře tak pronikl do Top Ten, ke kterému se zatím přiblížil nejvíce předloni dvanáctým místem v Tiszaujvarosi. V Japonsku zaostal za vítězným Rusem Valentinem Meščerjakovem minutu a sekundu.

Výpadky favoritů provázely v sobotu úvodní nominační závody českých vodních slalomářů v Čunovu, dějišti červnového mistrovství Evropy. Deblkanoisté Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem i kajakářka Štěpánka Hilgertová však svá zaváhání v neděli napravili vítězstvím v druhém klání. V sobotu se nevedlo ani favorizovanému kajakáři Vavřinci Hradilkovi, který se ale po šestém místě dostal v neděli na stupně vítězů.

Nejlepší výchozí pozici před zbývajícími závody, které se uskuteční příští víkend na Trnávce, má kanoista Stanislav Ježek, jenž má na kontě první a druhé místo. Dařilo se i kajakáři Luboši Hilgertovi, který obsadil druhou a třetí pozici. Jinak se na vedoucích příčkách závodníci střídali. Objevila se nová jména a v polovině nominačních klání je situace otevřená ve všech kategoriích.

Vytrvalci Róbert Štefko a Petra Kamínková obhájili v Plzni domácí tituly v půlmaratonu. Za měsíc dvaačtyřicetiletý slovenský rodák Štefko se stal českým šampionem už popáté za sebou a celkově pošesté. Upevnil si tak pozici nejúspěšnějšího běžce v historii šampionátu. Kamínková vyhrála potřetí a dotáhla se v této bilanci na Janu Klimešovou a Ivanu Sekyrovou, která v tomto závodě doběhla druhá.

České florbalistky remízovaly ve svém posledním utkání na Euro Floorball Tour ve švédském Karlstadu se Švýcarskem 3:3. Nad úřadujícími vicemistryněmi světa vedl tým trenérek Karolíny Šatalíkové a Markéty Šteglové už 2:0, ale Švýcarky otočily stav ve svůj prospěch a nerozhodný výsledek zařídila trefou 11 sekund před koncem Kamila Bočanová. V dodatečných nájezdech vyhrál český tým 1:0, ale i tak skončil na turnaji poslední se třemi body o jeden za Švýcarskem. V minulých zápasech získaly Češky bod jen za úspěch v rozstřelu proti Švédsku.

Počasí v České republice

V pondělí bude polojasno až oblačno, na většině území s přeháňkami, teploty do 22 stupňů Celsia.