Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Sociální demokracie schválila svůj volební program

Programová konference ČSSD v Teplicích na Ústecku schválila program pro sněmovní volby. Účastníkům ho prezentovali stínoví ministři, ministr vnitra úřednické vlády Martin Pecina, který je lídrem pražské kandidátky ČSSD, a středočeský hejtman David Rath, který se o ministerské křeslo neuchází. Diskuse po prezentaci se nekonala. Celý sál hlasoval jednomyslně. Sociální demokraté se v programu zavázali ke snižování schodku státního rozpočtu, zjednodušení daňových zákonů a byrokracie a boji proti korupci. Slíbili také zvýšení daní lidem s nejvyššími příjmy, zrušení poplatků u lékaře a v lékárnách, státní garance důchodů ve výši 55 procent čisté mzdy nebo státní podporu na startovací byty.

Předseda strany Jiří Paroubek ve svém úvodním projevu uvedl, že v případě svého volebního vítězství sociální demokraté prosadí takové změny, které přivedou Česko během následujících 15 let mezi deset zemí s nejvyšším životním standardem v rámci Evropské unie. Zkritizoval předchozí vládu Mirka Topolánka a současně varoval před návratem ODS a TOP 09 k moci. Paroubek ve svém vystoupené také popřel, že by plány ČSSD byly rozmařilé. Pokud nastane ekonomické oživení v USA, západní Evropě a zejména v Německu, pocítí to příznivě i česká ekonomika, což podle něj vytvoří i vyšší daňové příjmy.

ODS zkritizovala volební sliby ČSSD, lidovci hovoří o populismu

Projev předsedy ČSSD Jiřího Paroubka na programové konferenci strany v Teplicích a jeho plány pro zemi vyvolaly ostrou kritiku občanských demokratů. "ČSSD sama dobře ví, že své sliby nemůže splnit," řekl ČTK místopředseda ODS Ivan Langer. Podobně se vyjádřil předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, podle něhož ČSSD slibuje nemožné. Langer označil výsledky konference za nevěrohodné. Podle něj jde o předvolební "lži směrem k politickým soupeřům" a o "sliby, které, jak víme, jsou sliby". Šéf ODS Mirek Topolánek se vyjadřovat nechtěl. "Ten projev byl naprosto odstrašující," řekl České televizi (ČT) další z místopředseda ODS Petr Gandalovič. "To byl projev plný lží, slibů, naprosto nesplnitelných slibů," tvrdí Gandalovič. Pokud by se ČSSD měla chopit moci, pak by to podle něj teprve znamenalo rozvrat veřejných financí. Gandalovič varoval, že pod taktovkou ČSSD čeká zemi osud Řecka, kde demonstrují občané, ale rozvrácené veřejné finance tím nespraví.

KDU-ČSL se k volebnímu programu ČSSD staví rezervovaně a mluví o populismu. Podle předsedy lidovců Cyrila Svobody se Paroubek podbízí části voličů. Podle Svobody byl Paroubkův projev sociálnědemokratický, ale nikoli křesťanskodemokratický: zapomněl na neziskový sektor, malé i střední podnikatele a obsahoval nedůvěru vůči střednímu stavu. "Zase přichází s velkou regulací a přichází jako s řešením 'já jsem tady ředitel zeměkoule a my řídíme a budeme řídit naši zemi'," uvedl.

Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik v ČT připustil, že jeho strana může být po volbách rozhodujícím jazýčkem na vahách, který ovlivní, zda se Paroubek stane premiérem. Nechtěl předem zamítnout spolupráci s ČSSD včetně vstupu do vlády. Naopak vyjádřil obavu, že se Paroubek snaží vyhloubit příkop mezi KSČM a ČSSD. "Chcete-li s námi spolupracovat například na tiché podpoře nějakého vašeho vládnutí, no tak je to spolupráce na vládní úrovni, " vzkázal Kováčik ČSSD.

Konferenci ČSSD v Teplicích provázely protesty ekologů

Programovou konferenci ČSSD v Teplicích provázely ráno protesty ekologických aktivistů bojujících za zachování územních limitů pro těžbu hnědého uhlí na severu Čech. Čtveřice lezců vyvěsila přímo na dějišti konference, Krušnohorském divadle, obří transparent s otázkou: "Pomůžete Tykačovi zbourat Horní Jiřetín?". Další aktivisté pak v okolí divadla rozdávali letáky. "Jestli protestovali proti možnosti krajského referenda, tak já tomu nerozumím," reagoval na aktivisty předseda ČSSD Jiří Paroubek. Podotkl, že zatím si většina obyvatel Ústeckého kraje nepřeje prolomení limitů. Aktivisté by proto měli mít zájem na konání referenda, které chce ČSSD. "Já vždycky dávám přednost vyjádření občanů před čímkoli jiným," zdůraznil. Na místě se sešlo několik desítek protestujících, vesměs z vesnic, které by byly prolomením těžby ohroženy. Lidé z ohrožených vesnic uváděli, že přišli programovou konferenci ČSSD obohatit o chybějící informace a "zároveň je (sociální demokraty) přátelsky varovat, že tudy cesta nevede". Připomínali, že podle průzkumů odmítá prolomení limitů 70 procent obyvatel kraje.

Kromě Greenpeace se na místě objevila i skupinka odpůrců ČSSD, kteří měli transparenty s nápisy "Obyčejné lži pro obyčejné hlupáky", "Koupíme si voliče za 30 korun", "Víc závislých na dávkách = program ČSSD", "Za koryto slíbím úplně cokoli", "Pandury plné úplatků". S odpůrci diskutovala skupina mladých lidí z ČSSD.

Podle Paroubka by nejlepším řešením byla menšinová vláda ČSSD

Předseda ČSSD Jiří Paroubek by po volbách, pokud jeho strana zvítězí, považoval za nejlepší řešení menšinovou vládu sociální demokracie. Případnou vládní koalici s komunisty po volebním vítězství své strany považuje za vyloučenou, protože si ji značná část sociálních demokratů nepřeje. Za krajní řešení by pokládal velkou koalici s občanskými demokraty. "Pod vedením předsedy Mirka Topolánka si to ale nedovedu představit," řekl ČTK. "Dáváme přednost spolupráci se středovými politickými stranami, na prvním místě s lidovci," uvedl Paroubek. Přiznal ale, že to říkal i před krajskými volbami, v nichž se lidovci dostali jen do poloviny krajských zastupitelstev. I nyní se preference KDU-ČSL pohybují na hranici volitelnosti.

Kdyby ve volbách získala většinu levice, tedy ČSSD a KSČM, tak by sociální demokraté podle Paroubka rádi vytvořili menšinovou vládu. "To by bylo nejlepší vyjádření vůle voličů, protože chce levostředovou vládu. Značná část našich voličů nechce vládu s komunisty," dodal.

Klaus: EU po Lisabonu je v nejvážnější krizi své historie

Evropská unie se po přijetí lisabonské smlouvy ocitla v nejvážnější krizi své historie, myslí si prezident Václav Klaus. Podle něj je nyní znovu vážně ohrožena občanská a ekonomická svoboda. Hlava státu to vzkázala v písemné zdravici delegátům sněmu neparlamentní Strany svobodných občanů, k níž má svými názory blízko. Stejně jako Klaus strana kritizovala lisabonskou smlouvu, která reformuje EU po jejím rozšíření. Klaus dokument sice nakonec podepsal, ale Česko ukončilo jeho ratifikaci až jako poslední členská země unie.

Delegátům sněmu Klaus napsal, že se obává o svobodu. "Pod heslem boje proti ekonomické krizi sílí regulační tendence, polisabonská Evropská unie se ocitá v nejvážnější krizi své dosavadní historie, plně se projevují důsledky klimatického alarmismu," vzkázal Klaus svobodným, které vede Petr Mach, výkonný ředitel Centra pro ekonomiku a politiku (CEP) a stejně jako Klaus bývalý člen ODS. Klaus svobodným popřál úspěch a viditelnost na politické scéně. Domnívá se, že "na rozdíl od jiných" svobodní nemusejí hledat nová témata a složitě vymýšlet řešení. Svobodní mimo jiné odmítají přenášení dalších pravomocí na Brusel, stejný postoj má i prezident. Strana také uvádí, že pro nejrychlejší cestu k návratu hospodářského růstu je třeba více svobody.

Jurásková slíbila lékařům změny vyhlášky o atestacích

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková slíbila mladým lékařům změny ve vyhlášce upravující přípravu na atestaci. Norma by mohla vyjít do dvou měsíců, na změnách se ale musí většinově shodnout celá odborná lékařská veřejnost. Žádný návrh však prý dosud nedostala. Na ustavujícím shromáždění občanského sdružení Mladí lékaři kritizovali jeho členové i nízké platy při odborné přípravě. Hrozí kvůli tomu odchodem do ciziny. Jurásková vyzvala nemocnice, ať přestanou zneužívat mladé lékaře jako levnou pracovní sílu.

Ministryně více než 2,5 hodiny debatovala se třemi stovkami mladých lékařů, se zástupci lékařských fakult, České lékařské komory a odborných společností o tom, jak nynější nevyhovující systém vzdělávání upravit. Přiznala, že už při podpisu vyhlášky loni v červnu věděla, že není ideální a že nevyhovuje všem. "Nicméně odborná lékařská veřejnost nebyla schopna se stoprocentně dohodnout, jak má vyhláška vypadat. A vzhledem k tomu, že financování rezidenčních míst pro lékaře v nemocnicích na rok 2010 bylo vázáno i touto vyhláškou, podepsala jsem ji," vysvětlila. Ministryně předpokládá, že výzva mladých lékařů přiměje odbornou veřejnost k dohodě o tom, jaké změny je třeba udělat.

Řada mladých lékařů v diskusi uvedla, že jim nemocnice, kde se připravují na atestaci, dává i jen desetinový úvazek. Tomu odpovídá také plat. Pracují ve skutečnosti 8,5 hodiny denně a to pak nemocnice v zápisu také vykáže. Lékaři se cítí být zneužíváni. Ministryně označila tuto praxi za porušování zákoníku práce. Vyzvala lékaře, ať vše sdělí odborům nebo zřizovateli, v případě fakultních nemocnic je to ministerstvo zdravotnictví. Lékaři v diskusi přiznali, že se do sporů s nemocnicí pouštět nechtějí, jsou prý rádi, že získali místo ve zvoleném oboru. Jurásková uvedla, že stížnosti předá ministerstvu práce a sociálních věcí, úřady práce provedou v nemocnici kontrolu. Jedině tak lze podle ní dosáhnout toho, aby nemocnice nevyužívaly mladé lékaře k "otrocké práci".

CVVM: Většina Čechů cítí malou možnost ovlivnit dění ve státě

Téměř dvě třetiny Čechů si myslí, že se mohou vyjadřovat k problémům ve společnosti, drtivá většina je ale přesvědčena o tom, že nemá možnost ovlivnit řešení problémů ve státě. Vyplývá to z průzkumu společnosti CVVM. Celých 92 procent dotázaných tvrdí, že nemůže účinně zasáhnout do dění na celostátní úrovni. Více než polovina Čechů cítí, že nemají možnost ovlivňovat ani řešení potíží ve městě nebo obci, kde žijí. Pouze čtvrtina lidí tvrdí, že může dosáhnout svých oprávněných požadavků. Skepse převažuje mezi lidmi i v otázce vlivu veřejnosti na činnost vlády. Více než polovina Čechů tvrdí, že na rozhodování v politice nemá žádný vliv, určité možnosti ovlivnit činnost vlády připouští pouze desetina oslovených.

K optimističtějším skupinám se řadí absolventi vysokých škol, dobře materiálně zajištění lidé, voliči ODS a všeobecně pravicově smýšlející občané. Skeptické názory jsou podle CVVM vlastní především chudším a starším lidem, voličům KSČM nebo těm, kteří k volbám vůbec nechodí.

U braniborského premiéra působili špioni, jeden s kontakty na StB

V bezprostředním okolí premiéra německé spolkové země Braniborsko Matthiase Platzecka údajně měla ruská tajná služba špiony. Jeden z nich měl podle materiálů českého ministerstva vnitra před pádem berlínské zdi kontakty na československou tajnou komunistickou Státní policii (StB), napsal na svém webu magazín Focus. Ve dvou případech byli tito špioni jen v rámci postupimského úřadu přeloženi. "K takovýmto zprávám zásadně nevydáváme žádná prohlášení," prohlásila mluvčí německé kontrarozvědky, takzvaného Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV). Vyjádření k údajné špionské aféře neposkytla podle DPA ani zemská vláda. BfV špiona s kontakty na StB pět měsíců odposlouchávala a sledovala, přičemž zjistila, že se setkal s ruským vedoucím agentem. Tento zaměstnanec byl následně přeložen na jinou činnost v úřadu premiéra. Také jistá pracovnice postupimské státní kanceláře, která mohla být naverbována během studia v Moskvě někdejší obávanou sovětskou tajnou službou KGB, byla jen v rámci úřadu přeložena.

Odbor informatiky Prahy 1 bude spravovat soukromá firma

Radnice Prahy 1 převede veškerou činnost svého odboru informatiky na soukromou firmu Ness Czech. Ročně za to zaplatí 19,9 milionu korun bez DPH. Rámcovou smlouvu radnice podepsala tento týden, řekl ČTK mluvčí Prahy 1 Alexandr Koráb. Podle něj městská část tímto krokem ušetří několik milionů korun ročně, opozici se ale plán města nezamlouvá. "Předmětem outsourcingu je vyvedení kompletních činností odboru informatiky a části vnitřní správy včetně převodu nákladů na pracovníky těchto odborů," uvedl Koráb. Podle mluvčího radnice v současnosti zaplatí za provoz informatiky a mzdy těchto pracovníků více než 29 milionů korun. Firmě prý bude platit i s DPH zhruba do 24 milionů korun ročně, navíc dodavatel zajistí potřebnou obnovu technologií, vybudování nového intranetu a další zvýšení kvality informatiky. Smlouva se softwarovou firmou Ness Czech bude trvat pět let. Po jejím skončení počítače zůstanou v majetku dodavatele.

"Projekt jsem nepodpořil. Podle mě není ekonomicky výhodný. Myslím, že by bylo možné nasmlouvat lepší podmínky," řekl ČTK opoziční zastupitel Jaroslav Škárka (VV), který je zároveň členem komise informatiky. Ta podle radnice projekt podpořila. Podle Škárky radnice do informačních technologií dala za poslední tři roky asi 150 milionů korun. A teď vše převede na soukromou firmu, poznamenal zastupitel. Firma Ness Czech už dříve zajišťovala pro Prahu 1 jiné služby. Jejím zákazníkem je také hlavní město Praha, pro které by v současnosti firma měla modernizovat technologie využívané radou a zastupitelstvem. Podle magistrátního registru zakázek ale od metropole získala v minulosti další čtyři zakázky.

Výstava o životě Masaryka na Hradě se prodlužuje

Výstava "Život TGM na Hradě - všední i sváteční" se vzhledem k velkému zájmu veřejnosti o týden prodlužuje. Expozici na Pražském hradě od 3. března navštívilo více než 19.000 lidí. Měla skončit už tuto neděli, lidé ale budou mít možnost prohlédnout si exponáty až do neděle 21. března. Vystaveny jsou fotografie, obrazy a dokumenty připomínající život Tomáše Garrigua Masaryka na Hradě, ale také třírozměrný model prezidentského bytu, rodinný porcelán nebo účty za nákupy. Jedním z lákadel výstavy je úplný rodokmen Masaryka a jeho potomků, který mapuje osudy rodiny zakladatele československého státu až do současnosti. Prezidentská kancelář akci připravila ke 160. výročí Masarykova narození, výstavu zahájil prezident Václav Klaus. Expozice je otevřena v Rožmberském sále Pražského hradu denně od 10. do 18. hodiny.

Osudy afrických dětí ulice dokumentuje výstava v Senátu

Osudy afrických dětí především z Keni, které jsou nuceny žít na ulici, přibližuje od tohoto týdne výstava s názvem Za zdí. Až do 2. května ji lze navšívit v sídle Senátu. Výstava je součástí projektu osvětové kampaně občanského sdružení Fair, jejímž posláním je přispět k rozvoji venkova v rozvojových zemích, a předcházet tak odchodu tamních venkovanů do chudinských čtvrtí měst. "Chceme o slumech rozšiřovat povědomí a přispět ke zlepšení situace v nich. Lidé tam žijí za nelidských podmínek bez elektřiny, pitné vody, zdravotní péče, možnosti se vzdělávat a někdy dokonce bez potravin," uvedla předsedkyně občanského sdružení Hana Hindráková. Děti ulice jsou podle ní jedním z důsledků růstu měst a migrace z venkova do měst.

Mezi autory fotografií, z nichž se některé získaly ocenění v soutěži Czech Press Photo 2008, patří Tomáš Kroulík. Fotografie jsou podle něj výpovědí těch, kteří už dávno dětmi nejsou, protloukají se bez prostředků, zázemí a rodiny. Některé ze zachycených dětí už podle něj nežijí. Na výstavě jsou také práce fotografů Petra Našice a Adély Bartoníčkové z občanského sdružení Artists 4 Children, které organizuje divadelní představení a divadelní dílny pro děti v uprchlických táborech, nemocnicích a charitativních zařízeních. Se sdružením Fair chystá putovní výstavu fotografií, jejímž cílem je seznámit české děti s realitou života dětí z nejchudších oblastí Afriky.

Festival jeden svět v Olomouci nabídne dokumenty dětem i seniorům

Filmy o životním prostředí, Íránu, problémech moderní společnosti, o rasismu či nacionalismu nabídne letošní mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět v Olomouci. Divákům představí 23 dokumentů z 11 zemí světa. Přehlídka začne už 18. března vernisáží fotografií Nepál - země úsměvů. Filmový kolotoč se rozjede 22. března, dokumenty jsou připraveny pro všechny věkové kategorie diváků, sdělila ČTK jedna z organizátorek Kateřina Štěpničková. "Následující víkend bude ve znamení filmového maratonu o přírodních národech v Rusku a speciálních projekcí pro seniory a rodiče s dětmi. Poslední tři dny festivalu budou patřit filmovým projekcím obohaceným o diskuse se zajímavými hosty," uvedla Štěpničková. V Divadle hudby se bude debatovat například o válečné žurnalistice a současném Afghánistánu, 15. výročí masakru v Srebrenici či životě lidí s handicapem. Pozvání přijali novináři Petra Procházková a Marek Vítek a humanitární pracovník Igor Klimeš.

Festival myslí nejen na lidi různých zájmů, ale hodlá přilákat i zástupce různých věkových kategorií. Letošní novinkou je speciální promítání pro seniory. Na neděli 29. března je pro ně připraven dokument Pavla Štingla Šil jsem u Kubiše. "Jeho hlavní postavou je dvaadevadesátiletý moravský sedlák Alois Denemark, poslední přímý pamětník aktérů atentátu na Reinharda Heydricha," uvedla Štěpničková. Naopak na nejmladší diváky čeká pásmo čtyř krátkých filmů, tradiční součástí programu je i dopolední promítání pro školy. Festival stejně jako loni rozšíří své aktivity i do Přerova a Prostějova.

Sport

Rychlobruslařka Martina Sáblíková skončila druhá v závodu Světového poháru na 1500 metrů v Heerenveenu. Dvojnásobnou olympijskou vítězku porazila jen Kanaďanka Kristina Grovesová, která byla rychlejší o 12 setin sekundy a zajistila si celkové prvenství v seriálu na této trati.

Česká rychlobruslařka Karolína Erbanová získala na juniorském mistrovství světa v Moskvě další dvě medaile. V závodě na 1000 metrů si dojela pro bronz a třetí skončila také ve čtyřboji, který vyvrcholil jízdou na tři kilometry. V závodě na 3000 metrů skončila Erbanová sedmnáctá, což jí stačilo k udržení třetího místa ve čtyřboji. V Moskvě se představil také Milan Sáblík. Mladší bratr dvojnásobné olympijské vítězky Martiny Sáblíkové obsadil v závodě na 1500 metrů 21. místo, na pěti kilometrech dojel dvacátý a stejně dopadl i v konečném pořadí čtyřboje.

Roman Šebrle obsadil v sedmiboji na halovém mistrovství světa v atletice v Dauhá páté místo se ziskem 6024 bodů. Vyhrál Američan Bryan Clay, který nasbíral 6204 bodů a obhájil titul z Valencie. Druhý skončil jeho krajan Trey Hardee (6184), třetí byl Rus Alexej Drozdov (6141), který uhájil bronz před Bělorusem Andrejem Kravčenkem o 17 bodů.

Tyčkař Michal Balner na halovém mistrovství světa v atletice v Dauhá na medaili ve finále nedosáhl, třebaže visela nebývale nízko. Kdyby český reprezentant překonal napoprvé laťku ve výšce 565 cm, byl by třetí. Takhle se se skokem přes 545 cm musel spokojit s dělenou šestou pozicí. Letos už Balner dokázal překonat 576 cm, což by mu nyní vyneslo stříbro za famózním Australanem Stevenem Hookerem. Mistr světa z loňského Berlína jasně vyhrál výkonem 601 cm.

Český atlet Jakub Holuša poběží na halovém mistrovství světa v Dauhá nedělní finále závodu na 800 metrů. V sobotním semifinále obsadil postupové druhé místo a zaznamenal tak největší úspěch dosavadní kariéry. Naopak těsně do boje o medaile neprošla česká mužská štafeta. Čtyřstovkaři ve složení Jiří Vojtík, Josef Prorok, Pavel Jiráň a Theodor Jareš prohráli v prvním rozběhu v těsném souboji s Brity. po špatném startu v semifinále vypadla i překážkářka Lucie Škrobáková.

Německá lyžařka Maria Rieschová obhájila malý křišťálový glóbus za prvenství ve slalomu Světového poháru. Poslední závod sezony v Ga-Pa vyhrála Rakušanka Marlies Schildová. Šárka Záhrobská neudržela druhé místo z prvního kola, po chybě klesla na devátou příčku. Celkově skončila v disciplíně pátá.

Čeští sdruženáři Petr Kutal, Miroslav Dvořák, Tomáš Slavík a Pavel Churavý obsadili v závodu Světového poháru družstev v Oslu šesté místo, zvítězili domácí Norové před Rakouskem a Německem. Na stadionu v Holmenkollenu pak všichni závodníci pózovali u transparentu, kterým si stěžovali na špatné zacházení ze strany mezinárodní federace FIS. Na protestu se sdruženáři dohodli už před týdnem v Lahti. Vadil jim závěr skokanské části druhého olympijského závodu jednotlivců, v němž jury pustila z můstku nejlepší závodníky, ačkoli měli zjevně horší podmínky než ti skákající o několik minut dříve.

Cyklista Roman Kreuziger udržel průběžné 3. místo v závodu Paříž-Nice i v předposlední 6. etapě, v níž byl jednadvacátý. Vyhrál Španěl Tondo.

Házenkářky Slavie Praha vyhrály jako první český tým v historii interligu. Dvě kola před koncem o tom rozhodlo jejich vítězství 34:33 ve Veselí.

Na severní Moravě se snížily hodnoty prachu v ovzduší

Rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji se během posledních hodin zlepšily. Na většině měřicích stanic v regionu klesly hodnoty polétavého prachu pod úroveň imisního limitu, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, nebo ho jen mírně překračují. Jediné výraznější překročení zaznamenala stanice v Ostravě-Radvanicích a Bartovicích v blízkosti huti ArcelorMittal Ostrava, kde je limit překročen téměř dvojnásobně. Vyplývá to z informací zveřejněných na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Podle meteorologů by se neměla imisní situace v Moravskoslezském kraji v nejbližších hodinách zhoršovat. V současné době ji označují za mírně nepříznivou. Průměrné čtyřiadvacetihodinové hodnoty koncentrací prašného aerosolu se pohybují mezi 42 až 97 mikrogramy na metr krychlový, když maximální hodnota je právě na stanici v Ostravě-Bartovicích. Krátkodobé koncentrace všech ostatních měřených škodlivin jsou na severní Moravě a ve Slezsku podlimitní. Během dalších hodin se mají koncentrace prachu nadále s velkou pravděpodobností pohybovat kolem hodnoty imisního limitu. Úroveň znečištění ovzduší na Ostravsku patří dlouhodobě k nejhorším v Evropě. Problémem se již začala zabývat česká vláda.

Počasí v České republice

V neděli čekáme zataženo až oblačno, s deštěm nebo sněhovými přeháňkami. Teploty až 7 stupňů Celsia, silný vítr.