Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Poslanci nehlasovali o žádném zákonu, debatovali o korupci

Poslanci se na mimořádné schůzi iniciované levicí v úterý nedostali k hlasování o žádném zákonu. Diskutovali šest a půl hodiny o vládním protikorupční balíčku, příspěvků bylo kolem pěti desítek. ODS uspěla se zdržovací taktikou. Na levicové návrhy, které by podle kritiků zvýšily rozpočtový schodek, nedošlo. ČSSD přirovnala postup občanských demokratů ke sládkovcům, kteří obstrukcemi ve sněmovně v minulosti prosluli. Ve sněmovně zaznělo i několik vulgarit. Do sporu se dostali místopředsedové ODS a ČSSD Ivan Langer a Lubomír Zaorálek. Navzdory ostré debatě je zřejmé, že poslanci by nakonec měli vládní protikorupční balíček ministra vnitra pustit do druhého čtení. Podpoří to i ODS a TOP 09, které ale potom chtějí předlohu měnit. Nelíbí se jim třeba úpravy korunního svědka, protikorupčního agenta a rozšíření možnosti používat policejní odposlechy.

Kdy bude tato mimořádná schůze pokračovat, není jasné. Ve středu se mají uskutečnit další dvě na podnět ODS a ve čtvrtek čtvrtá, kterou opět iniciovala levice. Na programu v úterý přerušeného mimořádného zasedání jsou ve druhém čtení například návrh ČSSD na vyplacení mimořádného důchodu a předlohy ČSSD a KSČM na zrušení poplatků ve zdravotnictví. Poslanci by měli v této schůzi v závěrečném hlasování rozhodnout o návrhu KDU-ČSL na zvýšení mateřské a o návrzích KSČM na proplácení prvních tří dnů nemoci a zvýšení mateřské a na zrušení stropů pro platby sociálního pojištění.

Lidovci podpoří všechny protikorupční návrhy, ať je autor kdokoli

Lidovci v Poslanecké sněmovně podpoří všechny protikorupční návrhy bez ohledu to, kdo je navrhl, řekl novinářům lidovecký předseda Cyril Svoboda po schůzce s ministrem vnitra Martinem Pecinou. "Jsme přesvědčeni, že pouze schválení těchto protikorupčních opatření povede k účinnému boji proti korupci. Vyzýváme všechny politické strany v Poslanecké sněmovně, aby pro tyto návrhy hlasovaly," uvedl Svoboda. Je to podle lidovců jediná cesta jak oddělit postoj politických stran od politiků, o nichž se spekuluje, že jsou ovlivněni korupcí.

Předseda sněmovny předložil svůj návrh na krácení odměn poslancům

Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) předložil sněmovně již dříve avizovaný návrh změn v odměňování zákonodárců. Počítá například s krácením odměn poslanců i senátorů v případě neomluvených absencí nebo se zdaňováním náhrad. Zákonodárci by měli podle Vlčkova návrhu vedle svého platu zdaňovat i některé náhrady. Jde například o výdaje na reprezentace, na dopravu i na stravné při tuzemských cestách, na odbornou literaturu nebo na telefon. Na stravné při tuzemských cestách a na reprezentaci dostávají 9100 korun měsíčně, na dopravu dostávají dostávají od od 22.800 korun do 34.200 korun. Přitom mají veřejnou dopravu zdarma včetně vnitrostátních letenek. Vlčkova novela také odstraňuje zdvojené náhrady v dopravě a nárok na bezplatnou veřejnou dopravu.

Factum Invenio: Volby by vyhrála ČSSD s 31,8 procenta

Volby do sněmovny by na začátku roku vyhrála ČSSD ze ziskem 31,8 procenta, ODS by volilo 25,5 procenta lidí, kteří jsou rozhodnuti k volbám jít, vyplývá z volebního modelu společnosti Factum Invenio. Třetí příčku pomyslného žebříčku by podle průzkumu obsadila KSČM, hlas by jí dalo 13,3 procenta lidí. TOP 09 společně s hnutím Starostové a nezávislí by ve volbách podpořilo 11,4 procenta voličů, KDU-ČSL kandidující s Evropskou demokratickou stranou by dostala 6,6 procenta hlasů. Těsně pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do sněmovny se ocitla strana Věci veřejné s SNK ED. Zelení by získali dvě procenta, uvedl průzkum. Voleb by se zúčastnilo 64,6 procenta oprávněných voličů.

ČR je podle premiéra připravena pomoci řešit blízkovýchodní konflikt

Česko je připraveno pomoci se zprostředkováním mírových rozhovorů na Blízkém východě, protože má dobré vztahy s Izraelem i s arabskými státy. Praha také usiluje o to, aby společnou pozici k židovskému státu získala i Evropská unie. Na konferenci k 20. výročí obnovení diplomatických styků mezi Českem a Izraelem to řekl premiér Jan Fischer. "Naše účast v blízkovýchodním procesu je dána jak našimi přátelskými vazbami, tak zcela pragmatickým zájmem o zajištění vlastní budoucnosti. Ony to jsou totiž spojité nádoby," řekl premiér. Česko sice podle něj nemůže nabídnout sílu velmoci, nabízí ale své zkušenosti a dobré vztahy se zeměmi v regionu. Premiér také zdůraznil nutnost koordinovat přístup k Izraeli na evropské úrovni. "Evropská unie tuto pozici hledá a troufám si říct, že ne úplně dosud nalezla," řekl. "Myslím, že to bude jeden z vážných úkolů budoucí zahraniční politiky evropské integrace," doplnil. Fischer dále konstatoval, že Česko sdílí s Izraelem společné kulturní dědictví a oba národy se po staletí vzájemně ovlivňovaly. Vyjádřil potěšení nad tím, že Česko patří v Evropě mezi státy s nízkou mírou antisemitismu.

Šéf LAS: Český průmysl může v arabském světě uspět, má dobrý zvuk

České firmy se mohou v arabských zemích uplatnit hlavně investicemi do energetické infrastruktury, železnic, silnic a ekologických projektů. ČTK a Právu to po jednání s prezidentem Václavem Klausem řekl generální tajemník Ligy arabských států Amr Músá. Oba politici mluvili také o izraelsko-palestinských vztazích. Músá doufá, že se česká diplomacie postaví proti výstavbě židovských osad na palestinských územích. Stavba židovských osad na územích, která Palestinci chtějí pro svůj budoucí nezávislý stát, komplikuje obnovu mírového procesu. Palestinci ji totiž vnímají jako signál, že Izrael na uzavření míru nepomýšlí vážně.

Izraelec v sousedství by vadil čtyřiceti, Arab šedesáti procentům, Rom třem čtvrtinám Čechů

Mít za souseda Izraelce by vadilo dvěma z pěti Čechů, Arab by byl nepříjemný 60 procentům lidí. Ukázal to průzkum společnosti Factum Invenio. Židy v sousedství by podle průzkumu nechtělo 18 procent lidí. Nejvíce by ale Čechům vadilo mít romské sousedy - v tomto smyslu se vyjádřilo 76 procent lidí. Nejméně, desetině lidí, by vadili Slováci, uvedl průzkum týkající se postoje lidí k Izraeli. Zveřejněn byl na konferenci k dvacátému výročí obnovení diplomatických styků mezi Českem, respektive bývalým Československem, a židovským státem.

Rozdíly ve vnímání Židů a Izraelců jsou zřejmě dány pocitem české veřejnosti, že Židé byli v historii vždy integrální součástí společnosti, soudí průzkum. Tomu patrně nasvědčuje i to, že Izraelce jako rodinného příslušníka by nechtělo 60 procent dotazovaných, přičemž Žida asi třetina lidí, což je skoro o polovinu méně. Nejvíce (84 procent) by lidé podle výsledků průzkumu nechtěli mít v rodině Roma, 77 procentům by vadil jako člen rodiny Arab, 73 procentům Vietnamec a 66 procentům Ukrajinec. Lidem by vesměs nevadilo mít v rodině Slováka.

EU má nové vedení, poslanci schválili Evropskou komisi

Evropská unie má po měsících odkladů a zdlouhavých debat konečně novou Evropskou komisi, tedy jeden z klíčových orgánů. Sbor komisařů včetně českého zástupce Štefana Füleho v úterý schválili europoslanci. Stalo se tak i přesto, že řada z nich šéfa EK Josého Barrosa i některé členy jeho týmu ostře kritizovala. Sbor, který v EU připravuje legislativu a dohlíží na dodržování norem, podpořila jen polovina z 22 českých europoslanců. Pro byli oba lidovci, všech sedm sociálních demokratů a dva ze čtyř komunistů. Zbývající představitelé KSČM byli proti a všech devět zástupců ODS v Evropském parlamentu se zdrželo hlasování.

Bývalý český ministr pro evropské záležitosti Füle bude mít na starosti rozšiřování EU. Hned ve středu ho čeká ostrý start, protože bude s europoslanci jednat o situaci na Ukrajině i o přístupových ambicích a šancích Chorvatska či Turecka na vstup do unie. Makedonie doufá, že během mandátu Füleho zahájí i dokončí přístupové rozhovory s Evropskou unií. V Praze to řekl makedonský premiér Nikola Gruevski. Jeho český protějšek Jan Fischer prý od Füleho čeká dynamizaci procesu rozšiřování EU.

MZV: Je důležité, aby Ukrajina po volbách zůstala stabilní

Je důležité, aby situace na Ukrajině po prezidentských volbách zůstala stabilní a aby byly vytvořeny podmínky pro urychlení demokratických reforem. ČTK to v tiskové zprávě sdělilo české ministerstvo zahraničí. Hlasování, v němž zvítězil opoziční kandidát Viktor Janukovyč, bylo podle české diplomacie v souladu s mezinárodními demokratickými standardy. Vysoká účast voličů jasně prokázala zájem ukrajinského lidu o budoucnost své země, uvedlo ministerstvo.

Parlamentní formace poražené kandidátky Julije Tymošenkové ale tvrdí, že volby byly poznamenány rozsáhlými podvody. Frakce se obrátí na soud, aby prý chránila právo voličů na spravedlivé volby. Výpady odmítla Janukovyčova strana, volby za regulérní označili i pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráce v Evropě.

Senátor Štětina pomáhá skrývat Gruzínce, který v ČR nedostal azyl

Senátor Jaromír Štětina pomáhá v ČR skrývat gruzínského občana Timura Borčašviliho, který nedostal azyl a měl kvůli tomu republiku do neděle opustit. Senátor má za to, že se ministerstvo vnitra snaží zabránit muži, aby se mohl u soudu osobně bránit proti rozhodnutí odboru azylové a migrační politiky. Podezírá ministerstvo, že nepostupovalo správně. "Vzal jsem pana Timura Borčašviliho pod ochranu ve stavu krajní nouze ve smyslu trestního zákoníku. Mám k tomu velmi vážnou pohnutku, chci Timuru Borčašvilimu zachránit život," uvedl Štětina. Borčašviliho návrat do Gruzie by podle senátora znamenal bezprostřední ohrožení Gruzínova života.

"Není pravdou, že žadatel nemá žádnou další možnost, jak svou situaci řešit," řekla ale ČTK mluvčí ministerstva Hana Malá. Podle ní může muž znovu požádat o azyl a tím legalizovat svůj pobyt v Česku. "Jsme přesvědčeni, že o tom každý potenciální žadatel o azyl ví," uvedlo ministerstvo s tím, že se však ke konkrétnímu případu Borčašviliho nemůže s ohledem na ochranu osobních údajů vyjadřovat.

Inflace v lednu zpomalila meziroční růst na 0,7 procenta

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v lednu zpomalilo na 0,7 procenta z prosincového růstu o procento. Na snížení cenové hladiny působily nejvíce ceny bydlení, rostly naopak ceny pohonných hmot. Proti předchozímu měsíci se ceny zvýšily o 1,2 procenta, oznámil Český statistický úřad.

Lednová meziroční inflace byla o 0,2 procentního bodu nižší, než odhaduje v aktuální prognóze Česká národní banka. "Přes mírnou odchylku od prognózy je pozorovaný cenový vývoj v lednu v souladu s celkovým vyzněním aktuální prognózy. Podle ní by měla celková inflace v dalším průběhu roku 2010 růst a ve druhé polovině roku se vlivem daňových změn dostat až mírně nad dvouprocentní cíl," uvedl ředitel sekce měnové a statistiky ČNB Tomáš Holub. V první polovině roku 2011 by se měla podle ČNB inflace nacházet poblíž inflačního cíle.

Lidé na severu Moravy dýchají stále více znečištěný vzduch

Špatné rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji dále přetrvávají a lidé tak stále musí čelit znečištěnému ovzduší. Situace se navíc dále zhoršuje. Limit pro polétavý prach, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, byl v úterý ve Věřňovicích na Karvinsku překročen už více než čtyřnásobně. Vyplývá to z informací zveřejněných na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu. Vzhledem ke stávajícímu počasí se navíc obyvatelé regionu nejméně do středy nedočkají výraznější změny a hodnoty polétavého prachu se budou dále pohybovat nad hranici imisního limitu. Limit pro polétavý prach je nyní překročen na všech stanicích, z nichž jsou údaje aktuálně k dispozici.

Meteorologové v kraji opět vyhlásili signál regulace, který by měl podle nové smogové vyhlášky znamenat omezení výroby u velkých znečišťovatelů. V praxi však firmy zatím výrobu omezit nemusí, protože dosud nedojednaly s Českou inspekcí životního prostředí regulační řády, jimiž by se omezení výroby mělo řídit. Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejhorším v republice.

Modernizaci Prunéřova posoudí do poloviny března norská DNV

Vliv modernizace uhelné elektrárny Prunéřov II na životní prostředí posoudí norská konzultační společnost DNV. Její výhodou je podle ministra životního prostředí Jana Dusíka mimo jiné "menší etablovanost firmy v ČR". Už dříve řekl, že při posuzování projektu se chce vyhnout politickým tlakům. Tým expertů DNV ministr zvolil na základě předchozích zkušeností firmy s posuzováním projektů v oblasti energetiky a změny klimatu a také s ohledem na kapacitu společnosti vypracovat studii do několika týdnů, uvedlo ministerstvo. Studie má být hotova do poloviny března, bude mít doporučující charakter. Ministerstvo dokument zohlední při dokončování závěrečného stanoviska v procesu posuzování vlivu modernizace elektrárny na životní prostředí (EIA). Za zakázku ministerstvo zaplatí 127.700 eur (zhruba 3,3 milionu Kč). Podle Dusíka je cena přiměřená ve vztahu k rozměru projektu obnovy Prunéřova, uhradí ji Státní fond životního prostředí z prostředků získaných od znečišťovatelů životního prostředí.

Někteří poslanci podepsali Bobošíkové petici za odvolání šéfů ČEZ

Petici za odvolání představenstva a dozorčí rady ČEZ kvůli jeho tajně cvičenému komandu nabízela v úterý poslancům a členům vlády před budovou sněmovny šéfka neparlamentní strany Suverenita Jana Bobošíková. Své jméno k asi tisícovce už podepsaných občanů připojili někteří poslanci ČSSD a Strany zelených, uvedla později Suverenita. Pod požadavek se podepsali například sociální demokraté Karel Špíchal, Anna Čurdová či Jiří Krátký a Martin Bursík s Kateřinou Jacques ze Strany zelených. Informace a fotografie o kontroverzním chování oddělení netechnických ztrát (NTZ) energetického giganta zazněly před několika dny právě na tiskové konferenci Suverenity. Zveřejněné záběry ukazovaly speciální výcvik kontrolorů černých odběrů elektrické energie i některé jejich diskutabilní zásahy.

Člověk v tísni připravuje na Haiti dětská centra

Humanitární organizace Člověk v tísni začala na Haiti připravovat centra, která zajistí bezpečný prostor pro děti žijící v uprchlických táborech. Ty vznikly po silném zemětřesení, které v lednu zdevastovalo haitskou metropoli Port-au-Prince a připravilo o život přes 200.000 lidí. Deset zařízení by mělo být vybudováno přímo uvnitř táborů a každé z nich nabídne útočiště asi 200 dětem. "Pro děti je traumatizující, když zůstávají celý den v táborech se svými rodiči. Ti na ně přenášejí vědomí rozsahu katastrofy, který si děti samy neuvědomují," uvedla koordinátorka projektů Člověka v tísni na Haiti Markéta Kutilová. Děti si v centrech budou hrát, chodit do školy a zdejší odborníci jim pomohou vyrovnat se s prožívanými traumaty. "Projekt tedy může v mnoha případech zabránit celoživotním psychickým následkům," doplnila Kutilová. Podle ní vznikne pět dětských center ve spolupráci Člověka v tísni s irskou humanitární organizací Concern v chudinských čtvrtích Port-au-Prince. Oblasti pro stavbu dalších center pracovníci české humanitární organizace teprve vyberou. Člověk v tísni chce na Haiti působit ještě další dva až tři roky, uvedl šéf organizace Šimon Pánek.

Žalobkyně podala obžalobu v kauze Vítkov, soud začne do jara

Státní zástupkyně podala Krajskému soudu Ostrava obžalobu v kauze Vítkov. Soud se čtveřicí pravicových radikálů pravděpodobně začne do jara. ČTK to potvrdila dozorující státní zástupkyně Brigita Bilíková. Policie muže obvinila z pokusu o rasově motivovanou vraždu, kterou obvinění chtěli spáchat na více osobách, z nichž jedna byla dítě. Za to jim hrozí až 15 let vězení. Padnout ale může i výjimečný trest či doživotí. "Spis má celkem 3000 stran. Soudce, kterému bude případ přidělen, se s ním bude muset nejprve seznámit. Předpokládám, že hlavní líčení bude nařízeno během několika málo měsíců," řekla Bilíková.

Žháři na domek zaútočili v dubnu 2009. Do domu podle výsledků vyšetřování vhodili tři zápalné láhve. Při následném požáru byli zraněni tři lidé. Nejvážněji tehdy ani ne dvouletá Natálka. Utrpěla rozsáhlé popáleniny druhého a třetího stupně na 80 procentech těla.

S extremismem budou bojovat další speciální jednotky

Pořádková policie chce letos bojovat s extremismem dalším výcvikem svých jednotek, častějším využíváním antikonfliktního týmu a vzděláváním velitelů zásahů. Ke speciálním pořádkovým jednotkám (SPJ) v Praze a Brně nově přibudou speciální jednotky těžkooděnců v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Novinářům to řekl ředitel pořádkové policie Petr Sehnoutka. Zdůraznil, že extremisté se více specializují, stávají se agresivnějšími, lépe organizovanými a používají nové metody a prostředky. Ústí a Ostravu si policie ke vzniku speciálních pořádkových jednotek vybrala mimo jiné kvůli výhodné poloze obou měst. "Zaprvé posílíme dojezdové vzdálenosti do ostatních krajů v rámci republiky. Zadruhé jak na Ústecku, tak v Ostravě jsou velké základny extremistů," řekl Sehnoutka. Speciální pořádková jednotka v Ostravě má vzniknout už k 1. srpnu, jednotka v Ústí do konce roku 2011.

Verdikt soudu o budoucnosti Dělnické strany padne 17. února

Rozhodnutí o budoucnosti krajně pravicové Dělnické strany (DS) padne 17. února. Nejvyšší správní soud (NSS) svolal jednání, na kterém vyhlásí, jak rozhodl o vládním návrhu na rozpuštění strany.

Na závěr lednového čtyřdenního jednání advokát vlády Tomáš Sokol uvedl, že provedené důkazy prokázaly důvodnost návrhu na rozpuštění strany. DS je podle Sokola rasistická, xenofobní, násilnická, vyvolává nepokoje a spolupracuje s Národním odporem a dalšími ultrapravicovými organizacemi v Česku i zahraničí. Předseda DS Tomáš Vandas v závěrečné řeči označil proces za politický. Vláda prý návrh podala kvůli vzrůstající popularitě DS. Důkazy o protiprávní činnosti Dělnické strany chybí, uvedl Vandas.

Vondruška: Pojištění kryje návrat klientů Sunny Days z dovolené

Právní situaci kolem společnosti Sunny Days neosvětlilo ani jednání zástupců ministerstva pro místní rozvoj, asociace cestovních kanceláří a asociace pojišťoven. Podle ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušky nelze jednoznačně říci, zda se Sunny Days dopouští protiprávního jednání. Jak ale ministr dodal, zúčastnění se shodli na tom, že v případě krachu firmy by se klienti vrátili z Egypta na náklady pojišťovny Generali. Otázkou zůstává, co bude s rekreanty, pokud se firma o ně nepostará, úpadek však nevyhlásí. Vondruškou vedený úřad chce proto za přispění asociací změnit zákon o cestovním ruchu tak, aby klienti byli proti podobným rizikům více zajištěni.

Pátrání po ostatcích sv. Anežky se zaměří na levou stranu oltáře

Pátrání po ostatcích Anežky České v pražském kostele sv. Haštala se soustředí na levou stranu v blízkosti podesty oltáře. Kontrolní radarové měření prokázalo, že právě toto místo ukrývá něco, co by mohlo odpovídat hledanému předmětu. Jestli se zde skutečně skrývají staletí ztracené ostatky české světice, by mohlo být jasnější na přelomu únoru a března, kdy se prostor otevře a archeologicky prozkoumá. ČTK to řekl Leo Vrzal, který prováděl radarové měření. "Oponentní měření jinou technologií nám naprosto potvrdilo výsledky původního měření," řekl Vrzal. Dříve se uvažovalo asi o metr vzdáleném místě přímo pod podestou. Žádné další měření ale tuto domněnku nepotvrdilo, ukázalo však o kousek dál. "Pod dlažbou by se měla nacházet deska s parametry náhrobního kamene a pod ní by měl být další objekt, který by mohl být tím, co bylo hledané v podestě," dodal Vrazl. Průzkum minulý týden povolili pražští památkáři, již dříve k němu svolil také pražský arcibiskup Miloslav Vlk. Hrob svaté Anežky České se již několik staletí považuje za ztracený. Existuje několik teorií o tom, kde by se mohl nalézat.

Národní galerie vystavuje fragmenty středověkých rukopisů

Národní galerie (NG) vystavuje soubor vzácných iluminovaných středověkých rukopisů ze své sbírky. Do Schwarzenberského paláce si je lidé mohou přijít prohlédnout do 18. dubna. Iluminované fragmenty rukopisů patří k nejhodnotnějším kolekcím Sbírky grafiky a kresby NG. Kurátoři na výstavu vybrali práce od 13. do 16. století, které odrážejí některé z hlavních tendencí vývoje knižní malby. Jsou mezi nimi dva zlomky iluminované v německých skriptoriích v první polovině 13. století a čtyři fragmenty čistě gotického výtvarného projevu ze 14. století. Stěžejním souborem výstavy jsou pak podle kurátorky grafické sbírky galerie Michaely Brixové fragmenty z 15. století. Vstup do Schwarzenberského paláce je zdarma každou první středu v měsíci od 15. do 20. hodin. V jiné dny návštěvník zaplatí 150 korun, po 16. hodině snížení vstupné 80 korun.

Ze sportu

V Praze letos v říjnu po dvou letech znovu odstartuje nový ročník NHL. V české metropoli se v zahajovacích zápasech sezony utkají hokejisté Bostonu Bruins a Phoenixu Coyotes. Potvrdil to majitel pořádající společnosti Česká sportovní Miroslav Černošek. Hrát se bude 9. a 10. října.

Česká tenistka Lucie Šafářová přerušila na turnaji v Paříži letošní sérii porážek a po vítězství 6:0, 6:3 nad Rakušankou Tamirou Paszekovou postoupila do druhého kola. Po debaklu 1:6, 0:6 s Ruskou Anastasií Pavljučenkovovou naopak vypadla Iveta Benešová.

Český tenista Tomáš Berdych vstoupil do turnaje v San Jose pondělním vítězstvím 6:1, 6:7 a 7:5 nad Američanem Waynem Odesnikem. Utkání trvalo téměř dvě a půl hodiny. Berdycha ve druhém kole čeká Fin Jarkko Nieminen.

Český útočník Jan Hlaváč s 29 brankami stále suverénně vládne tabulce střelců švédské hokejové ligy. Před Kanaďanem Stephenem Dixonem z Brynäs a Švédem Marcusem Nilsonem z Djurgaardenu, kteří se dělí o druhé místo, má třiatřicetiletý dvojnásobný mistr světa sedm kol před koncem základní části Elitserien náskok devíti branek.

Hokejisté Plzně získali Prezidentovu trofej pro vítěze základní části O2 extraligy. Rozhodla o tom porážka Zlína na ledě Českých Budějovic.

Nejlepším handicapovaným sportovcem České republiky se stal za rok 2009 cyklista Jiří Ježek. Druhá je loňská vítězka plavkyně Běla Hlaváčková a třetí skončil tenista Ondřej Sedlický. Na rozdíl od jiných žebříčků nejde v případě handicapovaných sportovců o anketu, ale soutěž o body, zohledňující umístění na významných mezinárodních soutěžích, rekordy i stabilní formu.

Počasí v České republice

Ve středu čekáme většinou zataženo, postupně na většině území sněžení. Teploty maximálně -5 až -1 stupeň Celsia, na horách kolem -7 stupňů.