Zprávy

Vláda uspěla s návrhem na exekuci ve firmě Setuza

Stát podal návrh na exekuci majetku ústecké společnosti Setuza, vůči níž drží zhruba čtyřmiliardovou pohledávku. Soud v Ústí nad Labem návrhu vyhověl a podle serveru aktualne.cz exekuci vyhlásil. Setuza přitom tvrdila, že exekuce nemůže být prohlášena, protože o platnost pohledávky se vedou soudní spory. Vláda má podezření, že nedávný prodej společnosti byl jen fiktivní a původní vlastníci, podnikatelé kolem Tomáše Pitra, ji stále ovládají. Podle premiéra Mirka Topolánka byly důvody rozhodnutí vlády ekonomické, mezinárodní - na ministerstvu zemědělství leží žádost Evropské komise o vysvětlení možné nedovolené podpory Setuzy, a také bezpečnostní. Ty ale premiér blíže neupřesnil s tím, že jednání vlády bylo uzavřené. Zvolený postup byl podle něj konzultován i s opozicí.

Převzetí kontroly nad Setuzou oznámila koncem září investiční skupina M.L. Moran. Její zástupci zásadně odmítli, že by byl prodej Setuzy fiktivní a nadále měl na ni vliv Pitr či lidi kolem něj. Za exekucí spatřují aktivity konkurenčních skupin. Setuza vyrábí známé značky margarínů, olejů, mýdel a pracích prášků. Ještě před nedávným prodejem začali zástupci podniku tvrdit, že chtějí drogistickou výrobu utlumit a soustředit se zejména na lukrativní výrobu biopaliv.

Klaus vidí zárodky nové vlády, dohoda má být začátkem prosince

Prezident Václav Klaus očekává, že premiér Mirek Topolánek mu po víkendovém kongresu ODS přinese už konkrétnější dohodu o podobě a fungování nové vlády. Klaus po jednání s Topolánkem řekl, že vidí "zárodky" řešení povolební situace. Oba politici nechtějí vznik nového kabinetu protahovat. Podle Topolánka by dohoda o nové vládě měla být na světa začátkem prosince. Topolánek hodlá sestavit vládu založenou na dohodě všech čtyř nekomunistických stran s dočasným mandátem.

Vláda o rok odložila zrušení přerovské vrtulníkové základny

Armádní vrtulníková základna v Přerově se zatím rušit nebude. Vláda totiž o rok odložila rozhodnutí předchozího kabinetu přestěhovat přerovskou letku do Náměště nad Oslavou na Třebíčsku. Rozhodnutí má dát čas k prověření, zda by bylo možné a rentabilní vybudovat v Přerově smíšené vojensko-civilní letiště. Zástupci základny i samosprávy toto rozhodnutí přivítali.

Armáda chtěla původně kvůli úsporám 23. základnu vrtulníkového letectva v Přerově zrušit a vojáky do konce příštího roku přestěhovat. Proti tomu se ale postavili místní politici, kteří se obávají zvýšení nezaměstnanosti. Zástupci samospráv proto armádě navrhli, že se budou na provozu základny finančně podílet. Olomoucký kraj by chtěl u Přerova do roku 2013 vybudovat rovněž civilní letiště. Žádá ale zachování vojenského letiště, protože stavba civilního by pak byla snazší. Ušetřilo by se prý na nákladech a jednodušší by bylo i vyřizování nejrůznějších povolení.

Stát dá během šesti let na program prevence záplav deset miliard korun

Deset miliard korun by měl dát stát v příštích šesti letech na financování programu prevence před povodněmi. Dalších nejméně 500 milionů mají představovat vlastní zdroje investorů. Dokumentaci programu schválila vláda. Projekt je rozdělen do čtyř podprogramů. První je zaměřen na nádrže, druhý na vodní toky - zvyšování kapacity koryt, ochranné hráze nebo zvyšování průtočné kapacity jezů. Třetí podprogram má podpořit zvyšování bezpečnosti vodních děl a čtvrtý studie a průzkumy předcházející budování protipovodňových opatření.

Peníze z EU půjdou zejména na dopravu a životní prostředí

Peníze z evropských fondů půjdou v letech 2007 až 2013 především na rozvoj dopravní infrastruktury, životní prostředí a rozvoj regionů. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič. Rozdělení peněz vyplývá z národní strategie a operačních programů, které ve středu schválila vláda. Česká republika tak má šanci získat v příštích sedmi letech až 750 miliard korun, tedy asi 100 miliard korun ročně.

Vláda poskytla na ekologické zátěže v Tatře 150 mil. Kč

Celkem 150 milionů korun z privatizačních výnosů uvolnila vláda na odstranění starých ekologických škod v areálu automobilky Tatra. Schválený návrh nezahrnuje původní požadavek ministerstva životního prostředí na 60 milionů korun na odstranění ekologických zátěží mimo areál Tatry. Podle ministerstva financí totiž nebylo například prokázáno, že znečišťovatelem pozemků mimo areál byla Tatra a že by mezi znečištěními v obou lokalitách byla nějaká přímá souvislost. Vláda se při privatizaci Tatry v roce 2001 zavázala odškodnit strategické investory za případné škody, které mohou vyplynout z nápravy ekologických závad vzniklých před privatizací.

Volby do sněmovny by s náskokem vyhrála ODS

Volby do Poslanecké sněmovny by nyní s náskokem vyhrála ODS, která by podle aktuálního průzkumu agentury STEM získala 91 mandátů. Zatímco ODS tento měsíc ještě vylepšila svoje vedoucí postavení, stranické preference ČSSD za poslední dva měsíce poklesly o šest procentních bodů. Levice by nyní ve sněmovně získala jen 74 mandátů. Přes pětiprocentní hranici, která je nutná pro vstup do sněmovny, by se dostalo znovu pět stran, ODS by přitom nyní mohla sestavit dvoustrannou koaliční většinovou vládu s kteroukoli z nich, uvedl STEM. Výzkum agentury STEM tak potvrdil výraznější přeskupení preferencí, které nedávno ukázal volební model agentury Factum Invenio.

Stoupenci ODS by opět zvolili do čela strany současného předsedu Mirka Topolánka. Hlasovalo by pro něj 39 procent z nich. S odstupem tří procent se za šéfem občanských demokratů umístil pražský primátor Pavel Bém. Průzkumu STEM se zúčastnilo 1554 respondentů starších 18 let. Mezi dotazovanými bylo 546 sympatizantů ODS.

Roste počet lidí, kteří chtějí předčasné volby

Z 18 na 28 procent vzrostl od srpna do listopadu podle aktuálního průzkumu agentury Factum Invenio podíl lidí, kteří si přejí předčasné volby. Průzkum také ukázal, že podle téměř poloviny občanů nejde ani pět měsíců po volbách říci, zda si v povolebních vyjednáváních vede lépe ODS, či ČSSD. Za premiéra by si šéfa ODS Mirka Topolánka přálo více lidí, než kolik by jich dalo přednost šéfovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi. Nejraději by však lidé v čele vlády viděli někoho jiného, zjistil průzkum.

Kvóty a jiná opatření pro ženy platí v 98 zemích světa

Kvóty a další opatření ke zvýšení zastoupení žen v politice platí v 98 státech světa. Díky přijetí podpůrných kroků je v parlamentech mnoha afrických a arabských států situace lepší než v Česku. Vyplývá to z výzkumu, který spolu s univerzitou ve švédském Stockholmu vypracoval Mezinárodní institut pro demokracii a pomoc při volbách (IDEA). V ČR v parlamentu připadá ženám 15 procent křesel. Ve Rwandě jich díky kvótám získaly zhruba 49 procent. Tato africká země předstihla vzorové Švédsko, kde ženy představují 47 procent zákonodárců. Za rovný přístup považují odborníci stav, kdy jedno z pohlaví tvoří nejméně 40 procent osazenstva. Za kritickou hranici označují 30 procent. Výrazně vyšší zastoupení než v ČR mají ženy i v islámských zemích, kterými zmítají nepokoje. V Afghánistánu tvoří poslankyně 27 procent parlamentu, v Iráku 25 procent.

Podle ředitelky sdružení Fórum 50% Lenky Bennerové nemají kvóty ženy zvýhodnit, ale "postavit je na stejnou startovní čáru s muži". Ženy podle ní totiž musejí překonávat bariéry, s nimiž se jejich kolegové nepotýkají. Mezi ně patří rodinné povinnosti či předsudky. Podle výzkumu CVVM si přes dvě třetiny lidí myslí, že ženy nejsou v politice dostatečně zastoupeny. S povinným procentem žen ve sněmovně souhlasí 35 procent dotázaných, 51 procent je proti. Víc než polovina lidí by nic nenamítala proti vyrovnanému složení kandidátních listin.

Jaroslav Starka a další muži byli obviněni v souvislosti s únosem a smrtí Lamberta Krejčíře

Šéf fotbalového klubu Marila Příbram Jaroslav Starka a dalších šest mužů, kteří byli v úterý zadrženi v souvislosti s únosem a smrtí otce uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře, bylo obviněno z trestných činů zbavení osobní svobody a loupeže. Starkův obhájce uvedl, že při domovních prohlídkách policie u jeho klienta nic nenašla, k obvinění samému se ale nechtěl vyjadřovat. Řekl, že Starka a jeho řidič při policejním zásahu utrpěli zranění na hlavě. Řidiči museli lékaři dokonce ránu na hlavě sešívat. Skupinu pozatýkala policie v úterý odpoledne. Při zásahu jim asistovala speciální jednotka i vrtulník. Mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová to zdůvodnila tím, že podezřelí byli nebezpeční lidé s vlastní ochrankou či neváhající použít zbraně.

Významný podnikatel Lambert Krejčíř zmizel na podzim roku 2002. Jeho syn tehdy pobýval ve vazbě a měl být za tři dny propuštěn. Podle policie skupina podnikatele unesla, odcizila mu větší množství peněz v hotovosti a také ho nutila uhradit dluhy jeho syna. "Podle dosud zjištěných informací došlo v průběhu 'únosu' inženýra Lamberta Krejčíře za doposud přesně nezjištěných okolností k jeho úmrtí a jeho tělo bylo ukryto na neznámém místě," uvedla Kosinová. Některá média uvádějí, že zemřel v kufru auta na srdeční zástavu. Informace o vzájemných vazbách zadržených mužů i pozadí smrti Krejčíře staršího údajně obsahuje také archiv nalezený u zastřeleného podnikatele Františka Mrázka. Loni v květnu se stal Starka terčem neúspěšného atentátu, kdy se jej někdo pokusil zastřelit.

Odsouzený podnikatel Tomáš Pitr - známý Starky i uprchlého Krejčíře - si ale myslí, že obvinění Starky a spol. nesouvisí s materiály objevenými v archivu Mrázka. Poukázal spíše na roli Libanonce Bechara. Podle Pitra jde o dlouholetého policejního konfidenta, který se prý podílel na dřívějším zatčení Radovana Krejčíře, působil v jeho kauze jako utajený svědek a také prý z vazební věznice vynášel od miliardáře motáky s pokyny pro jeho otce. "Jediný člověk, který věděl, kdy ten táta bude převážet peníze, byl pan Bechara, to znamená, že pan Bechara nejspíš musel dát někomu tip," řekl Pitr novinářům u soudu, který projednává žádost o obnovu jeho procesu, v němž byl pravomocně odsouzen na pět let do vězení za daňové delikty.

Ve fotbalovém klubu Marila Příbram panuje pobouření nad způsobem, jakým byl v úterý zatčen jeho šéf Jaroslav Starka. Na chodu klubu se však nic nezměnilo: na stadionu se normálně trénovalo a funkcionáři i hráči prohlašovali, že i bez přítomnosti muže číslo jedna bude klub fungovat. Od rána se v Příbrami horečně jednalo jak postupovat, aby celý případ co nejméně ovlivnil chod fotbalového klubu.

Případ muže odsouzeného za vraždu na 21 let se opět vrací k soudu

Případ sedmatřicetiletého Petra Rozsívala odsouzeného na 21 let za brutální vraždu důchodce v Olomouci se znovu vrací před olomoucký krajský soud. Muž, který si nyní odpykává výjimečný trest v jedné z nejtěžších věznic v zemi na Mírově, se na soud obrátil s návrhem na obnovení procesu. Podle jeho obhájce má v ruce stěžejní důkaz, který má vypovědět o tom, že v době vraždy nemohl být na místě činu. Soudce se rozhodl jeho tvrzení prověřit. O případném obnovení řízení by měl rozhodnout na začátku prosince.

Rozsíval už dříve řekl, že byl v inkriminovanou dobu opilý a na nic si nepamatuje. Před vrchním soudem nyní oznámil, že v době vraždy měl ležet opilý na autobusové zastávce u jednoho z hypermarketů v Olomouci. Existuje podle něj záznam městské policie, která k němu na oznámení svědkyně vyjela. "Nemohl jsem se vyskytovat na místě činu. V rozsudku stojí, že jsem tam měl být po 20:00. Městská policie má však záznam, že u mě zasahovali v 21:00," uvedl Rozsíval. Záznam strážníků získala advokátní kancelář, kterou si kvůli snaze proces obnovit, najal. Muž také tvrdí, že existují dlužní úpisy dalších lidí, kteří zavražděnému důchodci dlužili peníze.

Romové podali na starostu Čunka a jeho kolegy trestní oznámení

Vsetínští Romové, kteří skončili po vystěhování z města ve třech malých obcích na Jesenicku, podali na vedení vsetínské radnice trestní oznámení, řekl ČTK jednatel sdružení Roma Vidnava Václav Zástěra. Starostu a senátora Jiřího Čunka (KDU-ČSL) s jeho spolupracovníky viní z pěti trestných činů. Podle sdružení se pod trestní oznámení podepsali zástupci všech rodin, které se na Jesenicku ocitly.

Podle zástupců sdružení Roma Vidnava, kteří těmto lidem pomáhají v nouzi, podepsali Romové kupní smlouvy na rozpadlé nemovitosti pod nátlakem. To Čunek již dříve popřel. "To určitě popírám. Já jsem mnohdy jednal s celou skupinou, u smluv jsem v zásadě ani nebyl, tam byli mí pracovníci. Já se toho nebojím," řekl ČTK Čunek.

Na Jesenicku se ocitly v polovině října tři romské rodiny, s nimiž měla vsetínská radnice problémy při placení nájemného v pavlačovém domě v centru města. Vsetínská radnice jim tam zakoupila přes realitní kancelář staré domy, které mají městu Romové 20 let splácet. Podobným způsobem se ocitly v Olomouckém kraji také romské rodiny na Prostějovsku v Čechách pod Kosířem a v Dřevnovicích. Zatímco část veřejnosti kritizuje starostu za kontroverzní rozhodnutí, vsetínští občané organizují petici na jeho podporu.

Blok Temelína příští rok čeká mimořádná dvouměsíční odstávka

První blok Jaderné elektrárny Temelín bude na začátku příštího roku na téměř dva měsíce mimořádně odstaven. Důvodem jsou problémy s palivem. Na prezentaci hospodářských výsledků společnosti ČEZ to řekl výrobní ředitel firmy Jiří Borovec. Odstávka má trvat 55 dní a společnosti přinese nemalou ekonomickou újmu. "Je to výrazně negativní zpráva pro akcionáře. Den odstávky bloku Temelína stojí přibližně 12 milionů korun, celkově by tak ztráta mohla činit skoro tři čtvrtě miliardy korun," řekl analytik Global Brokers Tomáš Kaňka. ČEZ podle něj tuto elektřinu v aukci již prodal a bude ji muset nahradit z dražších uhelných elektráren, případně nakoupit v zahraničí.

Evropský parlament definitivně schválil částečné otevření trhu služeb v EU

Evropský parlament definitivně schválil částečné otevření trhu služeb v Evropské unii. Možnost nabídnout své služby za hranicemi se tak zjednoduší i pro české živnostníky a firmy. Směrnice o liberalizaci služeb začne platit po zveřejnění ve věstníku EU a jednotlivé členské státy ji musí do národní legislativy převést do tří let. V současnosti musí živnostníci a další mít většinou sídlo v zemi, kde chtějí podnikat, musí získat zvláštní registraci, nesmí vytvářet sklady a jiné zázemí a musí požádat o povolení k pobytu a podobně. Tyto překážky nyní padnou. Podnikatel tak teoreticky bude moci vyjet za hranice a začít nabízet své služby bez jakýchkoliv bariér. Jak to bude vypadat v praxi však zatím není příliš jasné. Europoslanci totiž do směrnice vpravili článek o "svobodném poskytování služeb", který umožňuje, aby státy podnikatelům kladly řadu překážek. Bude tak záležet na vůli jednotlivé členské země EU a na jejím přístupu k liberální ekonomice.

Směrnice se původně měla týkat všech služeb s výjimkou finančních, dopravních a telekomunikačních. Nakonec však k těmto oblastem přibyly na seznam hazardní hry a sázky, zdravotnictví, agentury zprostředkující práci, bezpečnostní služby a další. Ohlasy na současnou podobu směrnice se liší. Zejména v nových členských státech, kde se nalézá mnoho jejích odpůrců.

CzechTrade otevře novou kancelář ve Spojených arabských emirátech

Vládní proexportní agentura CzechTrade v prosinci otevře novou zahraniční kancelář ve Spojených arabských emirátech (SAE), která by měla usnadnit českým exportérům průnik do této oblasti. Kancelář CzechTrade bude od 1. prosince fungovat v Dubaji. Obchodní výměna mezi ČR a SAE roste a loni poprvé v historii překročila hranici 500 milionů dolarů. SAE jsou podle generálního ředitele CzechTrade Ivana Jukla významnou vstupní branou do celého regionu Středního východu, Afriky a na indický subkontinent. CzechTrade má nyní 32 kanceláří ve 29 zemích.

Řemeslníci z Liberecka dostanou možnost pracovat v Kanadě

Kvalifikovaní řemeslníci ve strojních a stavebních profesích z Libereckého kraje dostanou možnost pracovat v kanadské provincii Alberta. Pracovní místa tam získají při těžbě ropy z pískovcového podloží. Kanada až dosud hledala chybějící pracovní síly jen v anglicky mluvících zemích. Honorární konzul ČR v Kanadě Jerry Jelínek nabídne nyní pracovní příležitost lidem z Libereckého kraje. "Kanadský region potřebuje 200.000 lidí na těžbu, které marně shání," uvedl hejtman Petr Skokan. Podle ředitelky Úřadu práce v Liberci Kateřiny Sadílkové jde o profese, které jsou i u nás žádané. Úřad nabízí v libereckém okrese 324 volných míst a eviduje 335 uchazečů. "Nabídka osloví díky finanční motivaci hlavně mladé lidi," míní. Dodala, že přínos projektu vidí v tom, že pokud mladí řemeslníci zahraniční nabídku využijí, uvolní na domácím trhu práce místa pro méně průbojné, méně úspěšné a starší uchazeče.

Rumunský velvyslanec: Odchod Čechů z Banátu omezí budování a opravy cest do vesnic

Budování a opravy cest do vesnic, zajištění chybějící zdravotní péče o starou generaci a dostatek pracovních míst by omezily hromadné vysidlování mladých rumunských Čechů zpět do původní vlasti. Odlivu, který bude po lednovém vstupu Rumunska do EU ještě snadnější, ale zabránit nelze. Šest vesnic z jihorumunského Banátu s necelými 2000 obyvateli musí sázet zejména na drobné podnikání, cestovní ruch a agroturistiku. "Chceme, aby zde zůstala unikátní komunita, díky níž se zachovají staré tradice, písně a zvyky, jež v ČR už nenajdete," řekl ČTK český velvyslanec Petr Dokládal. "Nechceme, aby tu byli za 15 let pouze rekreanti z Temešváru, Bukurešti, Prahy a Brna," dodal. Po vstupu Rumunska do EU už Česko nebude poskytovat Banátu tolik peněz jako koncem 90. let, kdy do všech šesti vesniček přiteklo 42 milionů korun, zejména na opravu přístupových cest a škol. "Byla dohoda s rumunskou vládou, že budou tyto silnice, směřující z hlavních tahů, spolufinancovat. To se ale nestalo," postěžoval si velvyslanec.

Do Banátu přišly stovky rodin především z Plzeňska, okolí Prahy a Kladna v roce 1823. Nejprve založily vesnici Svatá Helena, později Rovensko, Šumice, Bígr, Gerník a Eibentál. Ještě v roce 1991 ve vesnicích žilo asi 10.000 Čechů, nyní je to necelá pětina. Podle Dokládala obývá v současné době různé rumunské vesnice celkem 3900 Čechů.

Asociace nemocnic: Nový zákoník práce omezí péči o nemocné

Ředitelé velkých nemocnic varovali, že nový zákoník práce, který začne platit v lednu, povede k omezení péče o nemocné. Lékaři vyčerpají povolený limit služeb zřejmě už v dubnu. Nemocnice za ně nebudou mít náhradu a nebudou mít ani peníze na to, aby zaplatily další lékaře, takže začnou zavírat některá oddělení. "Nechává se na manažerech nemocnic, aby se s tím vyrovnali. Nikdo nechce slyšet naše argumenty," řekla ředsedkyně Asociace nemocnic Jaroslava Kunová. Výjimku pro zdravotnictví požaduje i ministr Tomáš Julínek (ODS). Na přechodnou dobu tří až pěti let by mělo být možné navýšit nařízením vlády dojednaný limit práce přesčas z obecně možných osmi hodin týdně na 15 až 20. Kunová konstatovala, že v Česku nebyly pro zavedení zákoníku připraveny podmínky.

Dosud mohli mít lékaři za rok 800 hodin práce mimo svou běžnou pracovní dobu. Polovina byly přesčasy a druhá čekání na práci, takzvaná pohotovost ve službě. Nový zákoník tento pojem nezná. Čekání na práci platily nemocnice nižší sazbou než samotnou práci, tím tedy náklady nemocnic na zajištění dosavadních služeb stoupnou. Kromě toho nebudou smět lékaři už překračovat povolený počet hodin.

Analytici: Přes zpomalení nebyly maloobchodní tržby zklamáním

Nejnižší tempo růstu tržeb v maloobchodě od počátku roku, které ukázaly výsledky za září, nepovažují analytici za zklamání. Letošní září mělo o jeden pracovní den méně než to loňské. Přepočet pak ukázal, že v průměru tržby nezpomalily, a spotřeba domácností tak bude letos tahounem ekonomiky, vyplynulo z vyjádření analytiků. Sezónně neočištěné maloobchodní tržby se v září meziročně zvýšily o 4,6 procenta. Po připočtení tržeb za prodej a opravy motoristických vozidel činil růst 5,2 procenta, jenže analytici očekávali kolem šesti procent. Maloobchod v září přibrzdily jen mírně zvýšené útraty za potraviny. "Jako kdyby si spotřebitelé dávali předvánoční dietu," poznamenal ekonom firmy Next Finance Vladimír Pikora. Zajímavostí podle Pikory bylo, že tržby za prodej aut vzrostly o téměř devět procent, čímž se staly jedním z hlavních tahounů růstu celkových tržeb v ekonomice.

Příliv zahraničních investic klesl podle deníku Právo na 106 miliard korun

Do České republiky za první tři čtvrtletí letošního roku přišly zahraniční investice za téměř 106 miliard korun. Proti stejnému období minulého roku je objem investic zhruba poloviční, hlavně kvůli absenci velkých příjmů z privatizace. Zvýšil se však podíl technologicky vyspělých projektů, uvedlo deník Právo. Czechinvest, stejně jako další nezávislí odborníci, však považuje příliv zahraničních investic za stabilní, větší vlnu očekává opět v příštím roce. "Velké investice, které letos ohlásily firmy jako Hyundai nebo Hitachi, budou realizovány až v druhé polovině příštího roku," uvedla mluvčí Czechinvestu Alžběta Honsová.

Ekologové se musejí omluvit Švarcovi za odůvodnění udělení Ropáka

Ekologické sdružení Děti Země se musí omluvit bývalému šéfu společnosti Unipetrol Pavlu Švarcovi za tvrzení, jimiž odůvodnilo udělení ceny Ropák roku 2002. Rozhodl o tom Vrchní soud v Olomouci, který zamítl odvolání ekologického sdružení a potvrdil dřívější rozhodnutí brněnského krajského soudu. Původně chtěl Švarc za poškození dobrého jména kromě omluvy i 100.000 korun, později od požadavku ustoupil.

Švarcovi, který nyní řídí společnost Čepro, vadila jedna formulace ekologů v odůvodnění udělení ceny. Nelichotivý titul Ropák roku mu sdružení Děti Země udělilo mimo jiné "za osobní angažovanost na přidělení několikamiliardové veřejné zakázky na sanaci Spolany bez výběrového řízení, což nyní šetří policie a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže". Švarc to popřel. Anketu Ropák roku pořádají Děti Země už 13 let. Švarc je ale první, kdo kvůli jejímu udělení podal žalobu.

Vlk: Papež přijede, ale ne v souvislosti s návštěvou Rakouska

Papež Benedikt XVI. podle kardinála Miloslava Vlka do Česka přijede, nebude to však v souvislosti s cestou rakouského poutního místa Mariazell, plánovanou na příští rok, jak se dříve předpokládalo. "Země jako my si podle Vatikánu zaslouží samostatnou návštěvu," řekl český katolický primas. Česká biskupská konference příští týden projedná písemné pozvání hlavy katolické církve, které podle kardinála Vlka vatikánský státní sekretariát očekává. Kdy má Benedikt XVI. přijet, nebylo zatím řečeno.

Lidové noviny uvedly, že papež pozvání kardinála Vlka odmítl s tím, že se chce soustředit na již potvrzenou cestu do Rakouska. Papež měl podle listu přijet v září 2007 z Rakouska na dvoudenní návštěvu do Brna, kde měl sloužit slavnostní bohoslužbu pro větší množství lidí, a do Prahy. Navštívit měl také prezidenta Václava Klause. Vlk v rozhovoru pro ČTK popřel informace, že papež údajně odmítl jeho pozvání a že nepřijede. "Vatikán naopak potvrdil, že papež do Česka přijede. Tato návštěva však nebude spojena s návštěvou Rakouska," uvedl kardinál.

Horáková oceněna v USA nadací pro památník obětem komunismu

Česká politička Milada Horáková, kterou komunistický režim v roce 1950 po vykonstruovaném procesu popravil, byla ve Washingtonu oceněna Medailí svobody pojmenovanou po amerických prezidentech Harry Trumanovi a Ronaldu Reaganovi. Vyznamenání jí udělila nadace pro vybudování washingtonského památníku obětem komunismu. Při slavnostním večeru převzala vyznamenání za Miladu Horákovou její dcera Jana Kánská. Horáková se stala trvalým symbolem odboje proti komunistickému režimu, trvalou připomínkou jeho nelidských zločinů, napsal český prezident Václav Klaus v dopise, který přečetl velvyslanec Petr Kolář. Za obranu svobody a demokracie zaplatila nejvyšší cenu - navzdory protestům celého světa, včetně významných osobností, jako byl někdejší britský ministerský předseda Winston Churchill či vědec Albert Einstein, připomněl Klaus.

Výstava představuje čtyři století česko-slezských kontaktů

Význam vzájemných slezsko-českých vztahů pro vývoj výtvarného umění mezi 14. a 18. stoletím připomíná výstava Slezsko, perla v české koruně, která bude přístupná ve Valdštejnské jízdárně v Praze. Expozice zahrnuje čtyři stovky malířských a sochařských děl, kreseb, grafiky, iluminovaných rukopisů či ukázek uměleckého řemesla. Jejich výběr se soustřeďuje na tři epochy rozkvětu vzájemných vztahů - období vrcholné gotiky, manýrismu a baroka. "Je to epochální, průkopnická a grandiózní výstava. Setkávají se na ní díla, o kterých se vždycky vědělo, že patří k sobě, ale nikdy spolu nebyla vystavena," řekl hlavní kurátor výstavy Vít Vlnas, ředitel Sbírky starého umění Národní galerie v Praze.

Kytarového virtuóza Štěpána Raka nadchla mramorová kytara

Když kytarový virtuóz Štěpán Rak vzal poprvé do ruky mramorovou kytaru, měl prý rozpačité pocity. Po prvních tónech Smetanovy Vltavy jej ale jedinečný nástroj, jehož autorem je pražský sochař Jan Řeřicha, uchvátil. "Poprvé v dějinách kytarové struny rozezněly duši kamene. Je to světový unikát," řekl ČTK. Oba umělci se setkali poprvé ve "městě rekordů" v Pelhřimově. Rak tam hrál na kuriózní kytaru vyrobenou ze sirek. Řeřicha představoval kamennou loď, nebo housle na které hrál Jaroslav Svěcený. Slíbil, že udělá kamennou kytaru. Akustickou mramorovou kytaru ze zeleného mramoru zvaného Verde Guatemala Rak vyzkoušel minulý týden spolu se svými studenty na Akademii múzických umění. "Největší překvapení bylo, když jsem dal na kytaru nylonové klasické struny. Trochu ztratila na síle, ale získala tembr, který jsem u žádné kytary neznal. Má neskutečné hlubiny, úžasné valéry, hraje a zpívá," popsal svůj dojem. Byl pak zcela dojat, když mu sochař jedinečný nástroj věnoval.

V Klementinu padl teplotní rekord

V pražském Klementinu naměřili rekordní teplotu. Na tamní stanici bylo ve středu ve 14:00 naměřeno 16,1 stupně Celsia. Dosud platný rekord pro 15. listopad pocházel z roku 1926 a činil 16 stupňů Celsia. Příliv teplého vzduchu od jihozápadu bude pokračovat i ve čtvrtek, kdy by nejvyšší denní teploty mohly být mezi 11 a 15 stupni Celsia. Pro Klementinum platí rekord z roku 1926 a má hodnotu 14,5 stupně Celsia. Rekordy padaly i v jiných částech republiky. Čekáme oblačno, teploty 11 až 15 stupňů Celsia.