Zprávy

Čeští politici považují proces s Husajnem za spravedlivý

Proces s bývalým iráckým prezidentem Saddámem Husajnem považují premiér Mirek Topolánek, ministr zahraničí Alexandr Vondra i ministr obrany Jiří Šedivý za spravedlivý. Podle Topolánka by mohlo být nadějí pro budoucnost Iráku, že se dokáže se zločiny vypořádat civilizovaným způsobem, a nikoli krevní mstou. Zároveň je to podle něj výstraha pro všechny diktátory, že i je může dostihnout spravedlnost za zločiny. "Vnímám to především jako akt spravedlnosti. Je důležité, že proběhl řádný soud a že to byl soud irácký. Jde o satisfakci pro všechny oběti Saddáma Husajna, pro jejich rodiny a pro celý irácký lid," tlumočil ČTK Topolánkovo stanovisko mluvčí vlády Martin Schmarcz.

Irácký soudní tribunál dnes Saddáma Husajna odsoudil k trestu smrti oběšením za podíl na masakru 148 šíitů v Dudžailu v roce 1982. Americký velvyslanec v Bagdádu Zalmay Khalilzad označil rozsudek za "důležitý milník" na cestě k vybudování svobodné společnosti. Irácký prezident Džalál Talabání prohlásil, že proces se Saddámem byl spravedlivý. Převážně šíitská irácká vláda rozsudek smrti nad exprezidentem, jehož režim šíity utlačoval, uvítala. Sunnitští politici ale označili verdikt za politický. K trestu smrti oběšením dnes odsoudil irácký tribunál i nevlastního Husajnova bratra a někdejšího šéfa tajných služeb Barzána Ibráhíma Tikrítího a bývalého předsedu revolučního tribunálu Aváda Ahmada Bandára. Trest smrti a doživotí vedou automaticky k odvolání, které provedení popravy oddálí minimálně o měsíce.

Český ministr zahraničí Alexandr Vondra považuje vynesení rozsudku nad Saddámem za "historický mezník, kterým se Irák vyrovnává se svou minulostí". Proces byl podle něj spravedlivý, a to navzdory tomu, že ho provázely protesty a násilnosti. "Na tento proces, stejně jako na samotný rozsudek je nutné se dívat v kontextu toho, co se v Iráku děje - Irák je stále roztříštěný. Je proto možné, že i po vynesení rozsudku dojde krátkodobě k nějakým protestům. Z dlouhodobého hlediska je ale soud se Saddámem Husajnem součástí iráckého procesu vyrovnávání s minulostí a může Iráku prospět," uvedl Vondra v tiskovém prohlášení. Ministr obrany Jiří Šedivý uvítal, že soudní řízení bylo dotaženo do konce. Je také rád, že to bylo řízení řádné, a doufá, že to potvrdí i odvolací procedura. "Nelze však očekávat, že to bude mít bezprostřední pozitivní dopad na bezpečnostní situaci v Iráku," uvedl Šedivý podle mluvčího ministerstva.

Souhlasné, odmítavé i neutrální reakce přicházejí od světových představitelů k rozsudku iráckého soudu, jenž poslal na smrt bývalého prezidenta Saddáma Husajna a dva další odsouzené. Zatímco Bílý dům rozsudek jednoznačně přívítal, evropští politici zdůrazňují, že Evropa trest smrti odmítá. Hlas z Moskvy varoval, že Saddamova poprava by měla pro Irák katastrofické následky a vyjádřil naději, že popraven nebude. USA neskrývaly nadšení. "Dnešek je dobrým dnem pro Iráčany. Máte nyní nezvratný důkaz, že v Iráku je nezávislý a funkční justiční systém, což je předpoklad pro to, aby Irák rozvíjel svou schopnost být samostatný," řekl mluvčí amerického prezidenta Tony Snow. Naopak poslanec ruské vládní strany vidí v rozsudku hrozbu. "Je jasné, že tento rozsudek ještě víc rozdělí iráckou společnost. Případná Saddámova poprava bude mít katastrofální dopad pro Irák, který je už tak na pokraji občanské války," usoudil předseda zahraničního výboru Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, Konstantin Kosačev z vládní strany Jednotné Rusko. Francouzský ministr zahraničí Philippe Douste-Blazy uvedl, že Francie rozsudek "bere na vědomí" a vyslovil naději, že nepovede v Iráku k novému napětí. Připomněl, že Francie se s Evropskou unií soustavně staví proti trestu smrti.

Strany se dál přou, komunisté podporují pokus o vládu pro ČSSD

Komunisté si stejně jako sociální demokraté myslí, že ČSSD by měla dostat šanci sestavit vládu. V pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce to dnes řekl předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. Debata zástupců všech pěti sněmovních klubů potvrdila, že strany mají k dohodě daleko. Politici tak očekávají, že prezident Václav Klaus po úterní schůzce na Pražském hradě převezme iniciativu a možná už rozhodne o tom, kdo bude formovat příští kabinet.

ODS, lidovci, zelení i komunisté podporují ústavní novelu, která by umožnila rozpustit sněmovnu a vyhlásit volby i poté, co kabinet podá demisi a s rozpuštěním souhlasí třípětinová většina dolní komory. KSČM ale zdůrazňuje, že její podpora novele ještě neznamená podporu novým volbám. Sociální demokraté předlohu odmítají a trvají na vyčerpání tří pokusů o sestavení vlády. Lidovci sice změnu ústavy podporují, současně ale říkají, že odmítají vládní projekt, který by se musel opírat i o KSČM - bez ČSSD se tedy takový projekt neobejde. Politici se neshodli ani v tom, kdo nese vinu za to, že země nemá víc než pět měsíců po volbách stabilní vládu.

Zájem o spotřebitelské úvěry trvá, banky se chystají na Vánoce

Banky stále více peněz půjčují nejen na bydlení, ale i na běžné nákupy lidí. Většinou banky zaznamenaly ke konci září meziroční nárůsty nově poskytnutých spotřebitelských úvěrů. Zároveň se začínají soustředit na předvánoční období. V poslední dvou měsících roku totiž tradičně banky půjčí zhruba třetinu až čtvrtinu ze všech poskytnutých spotřebitelských úvěrů. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytly banky. K zájmu Čechů o spotřebitelské úvěry přispívá i dobrá kondice české ekonomiky. Zároveň se ovšem již začínají ozývat varovné hlasy, a to především v souvislosti se spotřebitelskými úvěry. Na celkovém zadlužení domácností u bank, které ke konci září přesáhlo 500 miliard korun, se sice hypoteční úvěry podílejí více než polovinou, ale i spotřebitelské úvěry meziročně stouply o téměř třetinu.

"Zatímco hypoteční úvěry jsou jištěny nemovitostí a v případě nesplácení se na nich může bankovní sektor uspokojit, u spotřebitelských úvěrů to neplatí. Spotřebitelské úvěry tak představují riziko nejen pro samotné spotřebitele, ale i pro bankovní sektor, a z toho důvodu i pro celou ekonomiku," upozorňuje Vladimír Pikora z Next Finance. Podle něj také poroste počet nesplácejících klientů, a bankovní sektor tak bude muset projít novou vlnou očisty.

Zadlužení domácností nepředstavuje zatím žádné riziko pro českou ekonomiku. Problémy se splácením mohou mít pouze jednotlivé domácnosti, které špatně odhadnou svoji finanční situaci. Objem zadlužení v ČR je z evropského hlediska nízký, uvedl viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. V ČR směřuje podle něj zhruba třikrát nižší objem úvěrů do ekonomiky než v Evropě a podíl zadluženosti domácností je ještě nižší. Dynamika růstu zadlužení je sice podle Niedermayera rychlá, je to ovšem způsobeno nízkým srovnávacím základem a hlavně bezprecedentním hospodářským růstem. Celkově jsme ovšem poměrně daleko od stropu rizikového zadlužení domácností. V Evropě se totiž částka celkového zadlužení podle Niedermayera pohybuje na úrovni celého HDP, což jsou v případě ČR přibližně tři biliony korun.

Světová banka: Nastartovat podnikání jde v 73 zemích snáze než v ČR

Nastartování podnikání v tuzemsku je sice o něco snazší než v minulosti, ale Česko ve světovém měřítku v této oblasti stále výrazně zaostává. Z údajů Světové banky vyplývá, že se ČR posunula mezi 175 zeměmi v letošním roce o 11 míst na 74. místo. Zahájení podnikání je zde komplikované a časově náročné, míní zástupci podnikatelů. Vstup do podnikání by měl podle nich řešit jednoduchý a srozumitelný zákon o podnikání. Nastartování podnikání v Česku obnáší podle statistiky SB deset procedur, zatímco průměr ve vyspělých zemích sdružených v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se pohybuje okolo šesti úkonů. Průměrná doba strávená založením společnosti je v ČR 24 dní, v zemích OECD 16. Na významné překážky narazí podnikatel v Česku i při manipulaci s právy vztahujícími se k majetku. Doba potřebná k vyřízení těchto procedur je v Česku 123 dní, proti necelým 32 dnům v zemích OECD.

Odborníci upozorňují na to, že otázka administrativních a regulatorních podmínek podnikání má pro ekonomiku naprosto zásadní význam, ještě větší než daňová zátěž. "Státy z Afriky nebo z Latinské Ameriky jsou chudé právě kvůli tomu, že podnikání v těchto zemích je přespříliš regulované ve srovnání s vyspělými státy západní Evropy a Severní Ameriky," podotkl analytik PPF Pavel Kohout. Ten, kdo chce začít s podnikáním, by měl dostat seznam jasných a jednoznačných podmínek, které musí splnit, řekl ČTK prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. "Situace se zlepší, až dojde k propojení systémů veřejné správy, aby podnikatel nemusel duplicitně dokládat výpisy a ověření, sníží se počet norem a předpisů a začnou efektivně pracovat centrální registrační místa," dodal.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil tento týden uvedl, že je připraven poskytnout legislativní vládní experty do týmu, který o věcném záměru takové právní úpravy bude diskutovat. Pokud vláda tým expertů vytvoří, tak by návrh paragrafovaného znění nového zákona mohl být podle něj hotový v příštím roce. Tento tým prý může pracovat bez ohledu na to, jaká vláda bude zrovna u moci, protože toto téma je nadstranické. Nikterak jednoduchý proces založení firmy vyvolal zájem o nákup hotových takzvaných "ready-made společností". Jde o firmy, které specializované společnosti zakládají výhradně za účelem jejich prodeje. Tyto společnosti jsou zapsány v obchodním rejstříku, nemají žádnou historii a jsou připraveny k okamžitému použití. Náklady na založení firmy se jejich koupí zvýší o zhruba 20.000 Kč, ale uspoří podnikateli čas a nervy, míní manažer společnosti SMART Office & Companies Jan Jaroš.

Peníze na výstavbu buněk pro vystěhované Romy pocházely od státu

Peníze na výstavbu buněk pro vystěhované Romy a další obyvatele Vsetína pocházely ze Státního fondu bytové výstavby. V diskusním pořadu České televize to řekl předseda Rady vlády pro lidská práva Jan Litomiský, který se kvůli tomu chce v pondělí sejít s ministrem pro místní rozvoj Petrem Gandalovičem (ODS). Vsetínská radnice vystěhovala z města za hranice Zlínského kraje přes 100 Romů, s nimiž měla problémy při placení nájemného. Dalších přibližně 230 Romů město přestěhovalo asi kilometr od centra do komplexu z plechových buněk. Litomiský si chce s Gandalovičem vyjasnit, zda při použití státních peněz na buňky nebyly porušeny právní předpisy a jak v budoucnu takovýmto případům zabránit.

Vsetínský starosta a senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL) řekl, že obec při výstavbě buněk rozhodně neporušila žádný zákon. Státní fond prý použití peněz kontroluje. Buňky jsou podle něho byty první kategorie a mají všechny hygienické, protihlukové a tepelně izolační vlastnosti, jaké české normy kladou na byty první kategorie. Bývalá ředitelka Sekce pro lidská práva a rovné příležitosti úřadu vlády Kateřina Jacques (Strana zelených) řekla, že Čunek svým postupem zpečetil izolaci Romů natrvalo, místo aby se snažil je integrovat. Upozornila na to, že občany svého města nechal odvézt v nočních hodinách, aniž informoval je nebo představitele obcí a měst, kam mířili. To je asociální jednání, řekla. Stěhování do sousedních obcí znamená podle Litomiského přenášení problémů na jiné, což pokládá za nemravné.

Dosavadní koncepce integrace Romů do majoritní společnosti podle předsedy Rady vlády pro lidská práva Jana Litomiského selhává. "Dokonce se domnívám, že až dosud se vlastně o tu integraci nikdo příliš nezajímal," prohlásil v diskusním pořadu České televize. Romským rodinám stát vyplácí sociální dávky, které podle něho vedou k tomu, že si nehledají práci. Nikdo je dosud nenutil plnit občanské povinnosti, jako je placení nájemného, udržování pořádku v domě a neobtěžování sousedů, uvedl Litomiský. Bývalá ředitelka sekce pro lidská práva a rovné příležitosti úřadu vlády Kateřina Jacques (Strana zelených) řekla, že koncepce začleňování Romů do společnosti je dobrá, odpovídá mezinárodním standardům, ale problém je v jejím uplatňování. Situaci rozhodně nelze řešit vytvářením ghett. "Pokud obec ví, že někdo jednou nezaplatil, dvakrát nezaplatil, okamžitě má zahájit komunikaci s těmito lidmi a jejich sociální dávky převádět automaticky na úhradu nájemného a služeb," řekla. Souhlasí s tím, že český sociální systém není motivační. Myslí si to i Milan Horvát ze Sdružení romských občanů. Je potřeba vysvětlit Romům, že nemusejí dávky dostávat, řekl. Měli by ale také podle něho dostat možnost pracovat. Například v Milovicích, Nymburku nebo Lysé nad Labem se mohou zapojit do veřejně prospěšných prací.

Spotřeba plynu lehce klesá, lidé šetří a investují do zateplování

Přestože počet odběratelů zemního plynu v tuzemsku neustále roste, jeho spotřeba naopak v posledních letech klesá. Důvody této nepřímé úměry jsou především úsporné chování zákazníků a rozsáhlé investice do zateplování domů. Obchodníci s plynem ale podle zjištění ČTK předpokládají, že se tento trend, který trvá již tři roky, brzy obrátí. Podle generálního sekretáře České plynárenské unie Josefa Kastla je v ČR i nadále rozhodující motivací cena paliva, a proto přechází část domácností ke spalování uhlí a současně i odpadu. "Pochybuji, že je to trend z celospolečenského hlediska žádoucí," řekl Kastl.

Zatímco v loňském roce tuzemská spotřeba plynu meziročně klesla o zhruba 1,5 procenta, počet odběratelů se zvýšil o 30.000 na 2,8 milionu. Podobný vývoj trh zaznamenal i o rok dříve. Obrat by mohl přijít již letos, za dvě třetiny roku spotřeba plynu meziročně stoupla o asi čtyři procenta. Hlavním důvodem tohoto nárůstu byl ale extrémně chladný leden, kdy spotřeba oproti roku 2005 vzrostla o 23 procent.

Muž, jenž čelil obžalobě kvůli střelbě u diskotéky, byl zabit

Obětí vraždy se stal v sobotu večer šestadvacetiletý Filip Popelka, který je jedním z pěti obžalovaných v kauze střelby u mostecké diskotéky Neprakta klub. Popelku neznámý pachatel zastřelil v místě bydliště čtyřmi ranami ze zatím nezjištěné zbraně. Incident potvrdila bez bližších podrobností mluvčí severočeské policejní správy Jarmila Hrubešová. Popelka měl vazby na mostecké podsvětí. Údajně pracoval pro Martina Macháčka, který je obžalován z násilných trestných činů a bývá řazen k bossům místní "mafie".

Při potyčce obžalovaných mladíků s ochrankou diskotéky Neprakta klub v prosinci 2003 její zaměstnanci dva útočníky zastřelili. Podle policie jednali v mezích nutné obrany, agresivní mladíky vyšetřovatelé naopak obvinili z pěti trestných činů.

Při požáru domku v Bosni na Mladoboleslavsku zahynuly dvě děti

Při požáru domku v obci Boseň na Mladoboleslavsku v noci na dnešek zahynuly dvě děti. Tříletá dívka a její devítiletý bratr se patrně nadýchali zplodin a udusili se. ČTK o tom informoval mluvčí mladoboleslavské policie Ladislav Mareš. Podle prvotního šetření požár vznikl od elektrického přímotopu položeného na stole. Co způsobilo smrt dětí a jaká byla příčina požáru, je nadále předmětem vyšetřování.

Požáry způsobené provozem topidel a komínů tvoří podle mluvčího generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Petra Kopáčka zhruba čtyři procenta ze všech požárů. Hasiči zasahovali loni u celkem 442 požárů způsobených topidly. Zemřelo při nich 12 lidí, 76 osob utrpělo zranění a vznikla majetková škoda ve výši zhruba 50 milionů korun. Celkem 90 požárů zavinilo umístění hořlavých látek příliš blízko topidla.

Oběti dopravních nehod na dálnici D1 mají památník u Jihlavy

U dálnice D1 nedaleko Jihlavy vznikl památník obětem dopravních nehod. Tři desítky dřevěných křížů na odpočívadle u Pávova postavili dobrovolníci z jihlavské farnosti svatého Jakuba. První pietní vzpomínky na lidi, jimž se stala osudnou jízda po nejstarší a zároveň nejnebezpečnější české dálnici, se v chladném a deštivém počasí zúčastnilo několik desítek lidí. Farář Zdeněk Kozubík uvedl, že kříže symbolizují posledních 30 let dálničního provozu. Každým rokem přibude další kříž. Pamětní kniha tragicky zemřelých vznikne na internetu - pozůstalí do ní mohou vložit fotografie svých blízkých a napsat o nich pár slov.

K vybudování památníku Jihlavské přiměl vysoký počet lidí, kteří umírají na silnicích. Podle policie na D1 od roku 1990 do konce letošního září zahynulo 487 osob. Na dopravní tepně se v tomto období stalo 39.461 dopravních nehod.

Charta 77 dostala cenu Německé zahraniční společnosti

Německá zahraniční společnost udělila cenu za porozumění mezi národy, toleranci a mír občanskému hnutí Charta 77. V Dortmundu ji převzal jeden z bývalých mluvčích organizace, světící biskup Václav Malý. "Je to významné ocenění pro Chartu a pro všechny ty bezejmenné lidi, kteří toho museli hodně vytrpět," řekl Václav Malý po slavnosti telefonicky ČTK. Je podle něj dobré si čas od času připomenout, že Charta 77 významně přispěla k demokracii a reprezentovala tu část tehdejší československé společnosti, která dovedla říci "ne" diktatuře. Německá zahraniční společnost je nejstarší občanskou organizací Spolkové republiky. Její historie sahá do doby vzniku poválečné SRN v roce 1949, kdy se do ní sdružili občané Dortmundu. Postupem let vznikaly podobné společnosti po celém Německu. Jejím cílem je pěstovat lidské, kulturní a sociální kontakty s jinými národy.

Ivan Trojan má z projekce v New Yorku dobrý pocit

Mile překvapen byl český herec Ivan Trojan reakcemi amerického publika při projekci snímku Příběhy obyčejného šílenství na festivalu nových českých filmů v New Yorku. "Film vnímali stejně jako u nás. I otázky byly podobné," řekl ČTK po diskusi s diváky, která následovala po sobotním představení. V kině BAMcinématek při Brooklynské hudební akademii, kde se třídenní festival koná, se dobře bavili i bývalý český prezident Václav Havel s manželkou Dagmar. Exprezident je hostem newyorské Kolumbijské univerzity, která na závěr roku připravila obsáhlý program věnovaný Havlovu literárnímu, dramatickému i politickému dílu.

Na sedmém ročníku festivalu nových českých filmů v New Yorku se o tomto víkendu představily také snímky Šílení režiséra Jana Švakmajera, Štěstí Bohdana Slámy, snímek Márie Procházkové Žralok v hlavě a debut Dana Wlodarczyka Indián a sestřička. Přehlídku spolu s BAMcinématek uspořádalo newyorské České centrum.

Ve Křtinách sloužili hubertskou mši pro myslivce a lesníky

Kostel ve Křtinách na Blanensku byl vyzdoben chvojím a plný slavnostně vystrojených myslivců. Olomoucký arcibiskup Jan Graubner totiž ve známém poutním místě sloužil tradiční svatohubertskou mši. Světec Hubert je katolíky uznáván jako patron všech hajných, fořtů a lesníků, jeho svátek připadá na 3. listopadu. V Čechách se na přípravě mysliveckých mší podílejí členové obnoveného Řádu svatého Huberta, který sdružuje křesťansky smýšlející lesníky. Navazuje na tradici založenou hrabětem Františkem Antonínem Šporkem v roce 1695. Myslivci nejsou jedinou profesní skupinou, která se může pyšnit speciální mší v křtinském chrámu. Na den svatého Floriána se do poutního kostela sjíždějí také hasiči. Oblibě věřících se těší každoroční květinová mše.

Křtiny patří k nejvýznamnějším mariánským poutním místům na Moravě. Podle legend v údolí působili svatí Cyril a Metoděj se svými žáky, křesťané si připomínají také údajné zjevení Panny Marie na kaštanovém stromu v nedaleké Bukovince. Největší rozkvět farnost zažívala v 17. a 18. století, kdy také vznikl barokní chrámový komplex projektovaný architektem Giovannim Santinim.

V jablonecké galerii se zabydlí panenky

Skutečné království s vlastní kuchyňkou, krejčovnou, ale i muzikanty a betlémem budou mít panenky v Galerii Belveder v Jablonci nad Nisou. Vystavovat je tam bude od 9. listopadu až do jara německá výtvarnice českého původu Anna Šlesinger. Někdejší telefonistka z Prahy je začala vyrábět a sbírat až po svém odchodu do Německa v roce 1981, přinesly jí řadu prestižních evropských ocenění. "Své panenky vytváří z keramické hlíny, sama je i obléká, dělá pro ně paruky, boty a všechny ostatní doplňky," řekla mluvčí muzea a galerie Lada Slabá. Inspiraci podle ní autorka nachází nejen v replikách a pohádkách, ale hlavně v běžném životě, modeluje podle portrétních fotografií dětí, každá panenka je pak originál.

Šedesátiletá Anna Šlesinger je typickým příkladem samouka, který jde trvale za svým cílem, aniž mu nějak vadí, že nemá žádné výtvarné vzdělání. Dnes má za sebou mnoho odborných kurzů, ale ona sama je tím, kdo vyučuje. V České republice vystavuje od roku 1999 a nejen tady našla mnoho pokračovatelek. "Při vernisáži předvede postup odlévání porcelánových hlaviček a malování," upozornila Slabá. Galerie uspořádá pro děti také rukodělný ateliér Tvoříme hračky. Panenky jsou odjakživa spojeny s historií člověka, nejvíce jich bylo ze dřeva, vyráběly se i z hlíny, textilu, a když byla bída dokonce i z chlebového těsta. Teprve od roku 1830 se k výrobě používal porcelán.

Obyvatelé Lipníku se asi budou procházet po nábřeží Járy Cimrmana

Obyvatelé Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se zřejmě budou zanedlouho procházet po nábřeží pojmenovaném po českém géniovi a světoběžníkovi Járu Cimrmanovi. Tamní radní se rozhodli takto pojmenovat uličku v centru města, která dosud neměla jméno. Překážkou pro ně nebylo ani to, že k nábřeží má ulička poměrně daleko. Kvůli bezejmenné uličce, která jako jediná ve městě neměla dosud svůj název, vyhlásilo před časem město veřejnou anketu. Ulici pojmenovanou po rodáku z Liptákova, jehož tvář ještě nikdo nikdy nespatřil, lze dnes najít například také v Roztokách u Prahy, v Olomouci a v Brně-Řečkovicích. Slavný Čech má svou pamětní desku například v Českých Budějovicích, u úzkokolejky na Jindřichohradecku či na budově gymnázia v Kutné Hoře.

Mužům z Nové Říše chutná nejvíc tradiční závin s jablky

Mužům z Nové Říše na Jihlavsku chutná nejvíc tradiční závin plněný jablky. Pečivo z rukou tamních hospodyněk hodnotili během Novoříšského štrúdlování. Na stolech v kulturním domě se o jejich přízeň ucházelo 25 závinů - byly tažené i kynuté, dozlatova pečené a nazdobené. Kromě jablek byly plněny i švestkami, hruškami nebo mákem. Nechyběly ani slané záviny ochucené salámem, vajíčky, sýrem či zelím. Nejlepší sladké záviny v obci peče rodina Houzarova. Ocenění získal jejich rodinný recept na kynuté těsto, které se plní jablky a rozinkami. Ze slaných pochoutek porotcům chutnal nejlépe závin se šunkou, vejci a česnekem.

Mezi téměř dvěma desítkami mužů, kteří se ochotně ujali hodnocení, byl i opat novoříšského premonstrátského kláštera Marian Rudolf Kosík. Mezi soutěžící pekařky se zařadili i dva muži. "Letos dokonce začaly péci i děti," dodala Magda Pojerová z Novoříšského kulturního spolku, který akci pořádal druhým rokem. Štrúdlování ale bylo především důvodem k setkání. Novoříšský spolek na něj pozval i kapelu a připravil soutěže a hry pro děti.

Verner neudržel třetí místo a na Kanadské brusli skončil pátý

Tomáš Verner zakončil svou premiérovou účast v krasobruslařské Grand Prix na pátém místě. Nejlepší český reprezentant současnosti neudržel na Kanadské brusli ve Victorii třetí příčku po krátkém programu a po sobotních volných jízdách se o dvě propadl. První skončil dvojnásobný mistr světa Švýcar Stéphane Lambiel.

Počasí

Intenzivní deště v západních Krkonoších zvedají hladiny řek. Na řece Jizeře v Jablonci nad Jizerou a na Smědé v Bílém Potoku na Liberecku již dosáhla vodní hladina třetího povodňového stupně, tedy stavu ohrožení. Druhý povodňový stupeň na Jizeře platí také v Železném Brodě a na řece Kamenici v Plavech na Jablonecku. Meteorologové uvedli, že v horách prší intenzivněji, než se předpokládalo. Vítr bude mít v nárazech a na horách podle předpovědi sílu vichřice, bude dosahovat rychlosti 72 až 90 kilometrů za hodinu. Na hřebenech hor bude vítr dokonce dosahovat síly mohutné vichřice, tedy až 108 kilometrů za hodinu. Bude oblačno až zataženo, teploty 8 až 12 stupňů Celsia.