Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Inspekce vnitra navrhla obvinit Kubiceho a jeho dva podřízené

Inspekce ministra vnitra navrhla obvinit ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho a jeho dva podřízené ze tří trestných činů. Případ souvisí s vyšetřováním úniku informací z takzvané Kubiceho zprávy do médií. ČTK to řekl státní zástupce Michal Zachystal, který má kauzu na starosti. Podle internetového serveru Aktuálně.cz nový šéf inspekce Zdeněk Pelc odmítl návrh svých podřízených na stíhání Kubiceho a dalších dvou policistů podepsat a říká, že jde o provokaci. "Skutečně jsem to nepodepsal, ale bylo to kvůli tomu, že jsem ten materiál nikdy neměl k dispozici a neznám jeho obsah. Nikdy jsem ale neřekl, že šlo o provokaci. Zpracovatel věci to podepsal pod dozorem státního zástupce, kterému je přímo odpovědný, nikoli mně. Můj podpis k tomu nebyl nutný," řekl ČTK Pelc. Návrh inspekce na obvinění tak zůstává platný.

Návrh pracovníků inspekce vzešel podle Zachystala z vyšetřování zhruba 15 trestních oznámení, které na Kubiceho i neznámého pachatele podali různí lidé a subjekty, mezi nimi i expremiér a šéf ČSSD Jiří Paroubek či Národní bezpečnostní úřad. Kubice však již dříve ČTK řekl, že si jakéhokoli pochybení není vědom. "V žádném případě jsem se ani já, ani nikdo z ÚOOZ ničeho nezákonného nedopustil. Navíc já jsem tu zprávu nezveřejnil," uvedl v červnovém rozhovoru pro ČTK šéf ÚOOZ. Odmítl i kritiku ze strany vedení ČSSD, podle níž šlo o snahu zdiskreditovat sociální demokraty. "Jsem apolitický a s politikou či volbami to nemělo nic společného," podotkl tehdy Kubice.

U Hodonína shořela hala, škoda se odhaduje na 200 milionů korun

V Hovoranech na Hodonínsku shořela výrobní hala a sousední sklad společnosti Neochem plus, výrobce polyuretanových pěnových hmot, které se používají zejména při výrobě čalouněného nábytku. Tři pracovníci firmy skončili v nemocnici, nadýchali se zplodin hoření. Škoda se předběžně odhaduje na 200 milionů korun. Likvidace požáru trvala přibližně stovce hasičů pět hodin, řekl ČTK mluvčí jihomoravského hasičského záchranného sboru. Ve středu budou na místě neštěstí pátrat po příčině požáru vyšetřovatelé hasičů a policie. Situace byla natolik vážná, že hasiči museli v Hovoranech vyhlásit takzvaný zvláštní stupeň požárního nebezpečí. Používá se jen u největších požárů. Uvnitř objektu byl takový žár, že hasiči zpočátku nemohli dostat do budovy. Kvůli dýmu zasahovali v dýchacích přístrojích. Pod zborcenou střechou oheň stále doutnal. Proto bylo nutné torzo střechy rozebrat a ohniska postupně likvidovat.

V hale a sousedním skladu shořelo celkem 120 tun polyuretanu. Zápach ze spálené pěny byl cítit na 20 kilometrů daleko. Dým ohrožoval několik vesnic. Jejich obyvatelé byli vyzváni, aby nevycházeli z domovů, nevětrali a zrušili všechny akce konané pod širým nebem. Na místě neštěstí měřili odborníci a zaměstnanci radnice v Kyjově koncentrace zplodin z požáru. V žádné z vesnic ale nezjistili nebezpečné hodnoty.

ČR omezí bezpečnostní opatření, teroristický útok prý už nehrozí

Bezpečnostní opatření, která vláda před necelým měsícem přijala v souvislosti s informacemi tajných služeb o hrozícím útoku teroristů, budou postupně omezována. Nebudou již tak plošná, nicméně pořád ještě budou trvat, řekl po jednání Bezpečnostní rady státu premiér Mirek Topolánek. Podle něj v současné době riziko teroristického útoku již zemi nehrozí.

Policie i specializované útvary střeží desítky objektů včetně ruzyňského letiště, nádraží a dalších budov. Podle médií chtěli teroristé v Praze zajmout věřící v synagoze. Zesílená bezpečnostní opatření prý měla útočníky odradit, někteří odborníci je ale kritizovali. "Už v té úvodní informaci jsme řekli, že ta opatření mají kromě bezpečnostního i preventivní charakter," poznamenal Topolánek. Policisté ozbrojení samopaly v ulicích hlavního města tak měli odradit případné útočníky od jejich záměru. Toho se podle premiéra podařilo dosáhnout.

ČR je prý mezi státy schopnými rychle získat jaderné zbraně

Česká republika či Slovensko jsou údajně mezi státy, které mají prostředky k vytvoření uranu, jaký se používá v atomových zbraních. Případně mohou, pokud to budou chtít, takové technologie rychle získat či mohou využít plutoniový odpad k zbrojním účelům. Na svém webu to píše list Washington Post. Zprávu amerického listu odmítl ředitel Ústavu jaderného výzkumu v Řeži František Pazdera. "Je to nesmysl, Česko na to nemá technologie. Například uran bychom museli obohatit, což bez příslušného zařízení není možné. I kdybychom to dokázali, museli bychom ho pak efektivně udržovat pohromadě, a to také neumíme," řekl Pazdera. Plutonium, které je součástí vyhořelého jaderného paliva zase podle Pazdery není k výrobě atomové bomby vhodné a v tuzemsku navíc chybějí technologie na jeho separaci.

Kapsch pokračuje ve stavbě mýta, soud zamítl žalobu Autostrade

Společnost Kapsch může pokračovat ve stavbě mýtných bran. Brněnský krajský soud zamítl žalobu firmy Autostrade proti dvěma rozhodnutím Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a zároveň zrušil předběžné opatření z minulého týdne, které stavbu pozastavilo. Námitky Autostrade byly nedůvodné, řekl na jednání soudce Jaroslav Tesák. Mýtné by mělo fungovat od 1. ledna 2007. Smluvní sankce za pozdější zavedení mýta se podle neoficiálních informací pohybují až do pěti milionů korun denně. Předběžným opatřením chtěl soud zajistit, aby před jeho konečným verdiktem nepřibývaly další mýtné brány. Kapsch však ještě před vydáním zákazu dokončil zhruba tři čtvrtiny systému.

Podle Autostrade bylo výběrové řízení v rozporu se zákonem. Komise ministerstva dopravy společnost ze soutěže o mýtné pro formální nedostatky vyřadila, stejně jako sdružení firem Mytia a konsorcium A-Way a AŽD. Kapsch tak vyhrál jako jediný zbylý účastník tendru s cenou 22 miliard korun. Antimonopolní úřad tento výsledek dvakrát potvrdil. Autostrade nepřiložilo k nabídce všechny potřebné výpisy z rejstříku trestů, chyběly dva z 20. Podle právního zástupce firmy Michala Dlouhého technickým nedopatřením. Stejně tak firma nepředložila certifikáty o bezpečnosti práce a ochraně životního prostředí, místo toho zaslala čestné prohlášení. Autostrade provozuje mýtný systém například v Itálii, podle Dlouhého je to dostatečný důkaz o schopnostech společnosti.

Ministr dopravy Aleš Řebíček navrhne vládě jedinou průměrnou sazbu elektronického mýtného 4,05 koruny za kilometr. Sazba by ale měla zohledňovat jízdu v noci, počet náprav vozidla a plnění emisních limitů. V praxi tak řidiči zaplatí od 1,30 do 5,40 korun za kilometr. Pokud se v budoucnu ukáže, že řidiči zpoplatněné úseky objíždějí, je ministerstvo dopravy připraveno rozšířit škálu sazeb.

Počet stížností podaných na Česko do Štrasburku loni klesl

Počet žalob na Českou republiku podaných k mezinárodnímu soudu ve Štrasburku loni mírně poklesl. Tento trend by mohl pokračovat i letošní rok, protože v dubnu vstoupil v platnost zákon umožňující získat odškodnění za nemajetkovou újmu způsobenou špatným rozhodnutím českých úředníků. Lidé, pro které byl doposud štrasburský soud poslední možností kam se obrátit, tak nyní mohou žádat o odškodnění u českých soudů. Vyplývá to ze zprávy ministerstva spravedlnosti, kterou projedná vláda. V loňském roce dostal štrasburský soud 1369 stížností směřujících proti České republice. Rok předtím to bylo 1406. Jednotlivé případy z poslední doby ale také zahrnují hromadné stížnosti například majitelů domů na regulaci nájemného, které se ve skutečnosti týkají stovek nebo tisíců stěžovatelů.

Od roku 1993 do konce června 2006 se soud podrobně zabýval 407 stížnostmi proti České republice. V 93 případech dal za pravdu stěžovatelům, 56 stížností odmítl poté, co získal vysvětlující stanovisko české vlády, 65 kauz skončilo smírem, deset stížností podavatelé sami stáhli a u 183 zatím nepadlo rozhodnutí. Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku se potýká s velkým počtem stížností nejen z ČR již několik let. Každý rok jich eviduje několik desítek tisíc. Naprostá většina stížností se týká délky soudních řízení před českými soudy.

ČR a další země EU pro asociační jednání se Srbskem

Několik zemí EU, včetně České republiky, je pro to, aby unie nevázala obnovení asociačních jednání se Srbskem na jeho výsledky při vydávání válečných zločinců. ČTK to v Lucemburku řekl český ministr zahraničí Alexandr Vondra. Podle něj si unie touto podmínkou zúžila manévrovací prostor. Evropská unie začátkem května přerušila asociační rozhovory se Srbskem, které bylo tehdy ještě ve společném státě s Černou Horou, protože Bělehrad dosud nezadržel bývalého bosenskosrbského generála Ratka Mladiče. Dohoda o stabilizaci a asociaci s unií je prvním krokem k jednání o členství.

ČR loni patřila mezi 20 největších příjemců investic na světě

Česká republika se loni dostala mezi 20 největších příjemců přímých zahraničních investic na světě, když dokázala přilákat investice v hodnotě 11 miliard dolarů. V roce 2004 přišly do ČR investice za pět miliard dolarů. Vyplývá to z nové zprávy Konference OSN pro obchod a rozvoj World Investment Report 2006, kterou novinářům poskytla agentura CzechInvest. Přímé zahraniční firemní investice na celém světě loni dosáhly 916 miliard dolarů, a ve srovnání s rokem 2004 se tak zvýšily o 29 procent.

Česku loni 11 miliardami přímých zahraničních investic patřilo 20. místo mezi jejich největšími příjemci na světě. První pozici obsadila Velká Británie, kam směřovaly investice v hodnotě 164,5 miliardy dolarů. Generální ředitel CzechInvestu Tomáš Hruda řekl, že ČR se dostala mezi dvacítku největších příjemců přímých zahraničních investic jako jediná z deseti nových členských zemí EU, které dohromady přilákaly investice za 34 miliard dolarů. "ČR zažívá v posledních letech rekordní období. Struktura investic také ukazuje, že naše strategie zaměřovat se na získávání technologicky vyspělých investic je správná," uvedl Hruda.

Langer: Inspekce při šetření CzechTeku postupovala špatně

Inspekce ministra vnitra by měla v budoucnu důsledněji kontrolovat policisty na akcích, jakými jsou například technoparty. V případě podezření, že policisté nepostupují podle zákona, by měla například více využívat operativní prostředky a sjednotit přijímání podání od občanů. Novinářům to řekl ministr vnitra Ivan Langer, který zároveň oznámil výsledky práce inspekce při vyšetřování policejního zásahu proti účastníkům technoparty CzechTek 2005 u Mlýnce na Tachovsku. "Osobně ji hodnotím jako neuspokojivou, důvodem byla malá připravenost inspekce," řekl k práci svého kontrolního orgánu Langer. Ministrovi také vadilo, že na akci inspekce vyslala jen dva pracovníky, kteří ani nebyli přímo na místě zásahu. Langer řekl, že inspekce obdržela v souvislosti se zásahem policie na loňské technoparty 128 trestních oznámení. Až na dva případy všechny podněty odložila.

V Děčíně vykolejil vlak s auty, provoz na trati je přerušen

V Děčíně vykolejil nákladní vlak, který převážel nové automobily, nikdo nebyl zraněn. Provoz na trati je přerušen, informoval ČTK mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar. Škoda je podle Českých drah 12 milionů korun. Vlak měl 18 vagonů, z nichž šest podle Neusara vykolejilo a auta popadala. Příčinou nehody je podle prvních odhadů technická závada na výhybce. Vyšetřovatelé zjistili, že výhybka byla před nehodou mechanicky poškozena. Podle mluvčího šlo o defekt materiálu kolejnice, který nelze běžnou kontrolou odhalit.

V Pařížské ulici v Praze unikl plyn, dva domy evakuovány

V Pařížské ulici v centru Prahy unikl plyn. Únik byl podle mluvčí Pražské plynárenské Dagmar Hartmanové zřejmě způsoben poruchou na domovním plynoměru. Přivolaní hasiči dům a kasino ve vedlejším objektu evakuovali a oba objekty odvětrávají. Hasiči vedle evakuace objektů a jejich odvětrávání asistují plynařům, kteří poruchu odstraňují.

Do Vltavy uniklo větší množství saponátu, úhyn ryb nebyl hlášen

Do pražské kanalizace uniklo několik tun saponátu, který se přes čistírnu odpadních vod v Troji dostal do Vltavy. Životy lidí ohroženy nebyly, do večera nikdo nehlásil ani úhyn ryb. Zatím není jasné, kolik saponátu do vody uniklo. Pracovníci povodí podle Nekolého odebrali vzorky a měřili koncentraci kyslíku v řece. Největší množství saponátu bylo ve Vltavě pozorovatelné hodinu po poledni, kdy se na hladině tvořila hustá pěna.

Aleš Babinski se stal prvním laureátem ceny Michala Velíška

Aleš Babinski z Dolní Lutyně se stal prvním nositelem ceny Michala Velíška. Cenu z křišťálu a bílého kovu mu v Senátu předal předseda správní rady sdružení ADRA Vítězslav Vurst a Iva Velíšková, vdova po střihači televize Nova, který loni zahynul, když se snažil pomoci ohrožené studentce. Na cenu Babinského nominoval ředitel nemocnice Karviná-Ráj, kde v dubnu několik mužů napadlo sanitářku na porodním sále za to, že je vykázala z toalety určené jen pro rodičky. Babinski jí pomohl a oba při tom utrpěli zranění. Podle Vursta vznikla cena Michala Velíška jako výraz odporu proti pasivitě a oceňuje osobní statečnost a ochotu zastat se jiného člověka bez ohledu na možné důsledky takového rozhodnutí.

Ministryně Kopicová navrhne odklad státních maturit o dva roky

Ministryně školství Miroslava Kopicová chce předložit novelu školského zákona, v níž navrhne o dva roky odložit státní maturitní zkoušky. Chce novelou také zrušit výstupní hodnocení na základních školách a změnit možnost odvolávat ředitele škol. Jednotné maturitní zkoušky podle Kopicové nejsou ani zdaleka připravené na to, aby mohly být v roce 2008 spuštěny.

Železnice z Budějovic do Lince povede přes Kaplici

Budoucí IV. železniční koridor z Prahy do Českých Budějovic a dál do rakouského Lince nepovede přes Český Krumlov, ale přes Kaplici. Shodli se na tom jihočeští zastupitelé. Proti nové železnici přes Krumlov protestovalo deset měst a obcí v regionu. Petici podepsaly stovky lidí. Stavba koridoru by měla začít po roce 2016. Levnější, kaplická trasa, přijde na 21 miliard. Obce na Českokrumlovsku upřednostnění trasy kolem Kaplice vítají. Železnice poblíž Krumlova by podle nich výrazně narušila krajinu, zejména kaňonovité údolí Vltavy se zalesněnými svahy. Současný projekt rychlejšího a pohodlnějšího železničního spojení ze severu na jih patří mezi 30 prioritních projektů Evropské unie v dopravě.

Senát nabídne výstavu o českých poslancích z minulých století

Významné události, dokumenty a osobnosti českého parlamentarismu druhé poloviny 19. století a první třetiny 20. století připomene výstava, která bude od příštího týdne k vidění v Senátu. ČTK to řekl tiskový tajemník Kanceláře Senátu Petr Kostka. Expozice podle něj přibližuje i všední život tehdejších poslanců a podobu volebních kampaní či parlamentních obstrukcí.

Mezi exponáty budou například těžítko a kalamář Františka Palackého a poslanecká průkazka prezidenta Edvarda Beneše. Návštěvníci uvidí také křeslo zemského maršálka ze sněmu Království Českého či kabát a kalhoty sněmovního sluhy. Netradiční předměty budou vystaveny v části věnované obstrukcím, tedy záměrnému blokování parlamentního jednání. Patří k nim plechový činel poslance vídeňského parlamentu "z koncertu v noci z 8. na 9. června 1900 proti násilí a podskoku prováděného", citoval Kostka, nebo kámen vržený z davu do okna salonu poslance Františka Ladislava Riegra, vůdčí postavy strany Staročechů. Vystaven bude také vulgární dopis a oprátka pro někdejšího pražského primátora Jana Podlipného, poslance českého zemského sněmu za stranu Mladočechů.

K vystaveným dokumentům patří podle Kostky například Washingtonská deklarace z října 1918, tedy prohlášení československé nezávislosti na Rakousku-Uhersku, dále originál Ústavní listiny z roku 1920, z níž vychází i současná česká ústava, a Pražská petice z března 1848. Její tvůrci chtěli po císaři zrovnoprávnění češtiny s němčinou a uznání a vytvoření samosprávného celku z Čech, Moravy a Slezska. Exponáty na výstavu zapůjčilo Národní muzeum, Národní archiv, Moravské zemské muzeum, Památník národního písemnictví, Masarykův ústav Akademie věd ČR, Archiv Hlavního města Prahy i soukromí majitelé.

Mezinárodní úřad pro révu a víno ocenil českou knihu o víně

Publikace Nová encyklopedie českého a moravského vína získala v pondělí cenu Mezinárodního úřadu pro révu a víno (OIV) jako nejlepší dílo své kategorie. Za 76 let, co OIV tyto ceny uděluje, byla česká kniha vyznamenána poprvé. Cenu v Paříži převzal Vilém Kraus, který stál v čele kolektivu autorů, a zástupci edičního domu Praga Mystica, který publikaci vydal. V dalších kategoriích byly oceněny knihy z vinařských velmocí Francie, Španělska a Itálie.

Ceny předával slovenský diplomat František Lipka, který už dvanáct let stojí v čele odborné poroty OIV. Řekl, že na české publikaci se mu líbilo grafické zpracování i systematický text, který komplexně pojímá celou danou problematiku. Porota je vždycky ráda, když může ocenit dílo napsané v takzvaně menším jazyku, řekl Lipka, který byl v pondělí do čela poroty zvolen na další tři roky. Vilém Kraus, kterého řada vinařů považuje za nejvýznamnějšího českého vinařského odborníka 20. století, řekl, že jej ocenění velmi potěšilo. Vyznamenané dílo je podle něj odpovědí na rostoucí zájem o víno v České republice.

Po půl století se koná velká výstava Rudolfa Kremličky

Po padesáti letech mají nyní diváci znovu možnost zhlédnout souhrnnou výstavu jedné z vůdčích postav českého moderního malířství Rudolfa Kremličky (1886 až 1932). Expozice představí všechny polohy jeho tvorby od raných žánrových výjevů, přes proslulé toalety po závěrečné akty. Výstava připravená Galerií hlavního města Prahy potrvá do 21. ledna příštího roku. Kremlička patří ke stěžejním osobnostem českého moderního malířství 20. století, přestože jeho vlastní práce pokrývá zejména období let 1918 až 1932, kdy předčasně zemřel.

Zraněný brankář Čech telefonoval se svým agentem, už se těší domů

Zdravotní stav českého brankáře Petra Čecha, který se v sobotu v noci podrobil operaci zraněné hlavy, se dál zlepšuje. Čtyřiadvacetiletý fotbalista si už dokonce po telefonu chvíli povídal se svým hráčským agentem Pavlem Zíkou. Podle jeho slov Čech jevil zájem o fotbalové informace a pozdravoval všechny fanoušky, kteří mu vyjadřují podporu. Byla to pro Zíku nečekaná situace, když vytočil číslo mobilního telefonu hráčovy manželky Martiny, s níž chtěl konzultovat Čechův zdravotní stav. "Místo Martiny se na druhém konci ale ozvalo: Dobrý den, tady Petr," řekl ČTK Zíka, který byl příjemně překvapen, jaký jevil Čech zájem o fotbalové aktuality.

Zranění utrpěl Čech v sobotu v podvečer, v první minutě duelu Reading - Chelsea, kdy ho kolenem nešetrně zasáhl irský útočník Stephen Hunt. Poté fotbalista skončil v péči lékařů, kteří ještě v noci v nemocnici v Oxfordu dvěma platinovými destičkami vyspravili zlomenou kost jeho lebky. Lékaři dosud oficiálně neoznámili, v jakém místě Čechovi lebka praskla. I proto se zatím výrazně různí názory expertů na dobu léčení čtyřiadvacetiletého brankáře.

Trenér Chelsea José Mourinho se po ostré kritice na Huntovu adresu pustil i do záchranné služby. Podle portugalského kouče musel bezvládný Čech čekat v šatně půl hodiny, než jej sanitka odvezla do nemocnice. Chelsea hodlá podat na postup záchranné služby oficiální stížnost. Podle mluvčího záchranky však sanitka dorazila na místo za sedm minut.

Šebrle a Špotáková jsou mezi kandidáty na Atleta Evropy

Desetibojař Roman Šebrle a oštěpařka Barbora Špotáková se dostali mezi výběr kandidátů na ocenění pro nejlepšího atleta Evropy. O držitelích tradiční křišťálové trofeje rozhodnou v internetovém hlasování Evropské atletické asociace EAA zástupci členských zemí, médií i veřejnosti. Anketa proběhne na webové stránce EAA do 31. prosince.

EAA vytvořila výběr 25 mužů a 25 žen, mezi nimiž je všech 41 individuálních mistrů Evropy z Göteborgu. Další byli zařazeni mezi kandidáty na základě výjimečných výkonů, což je i případ Špotákové. Ta na evropském šampionátu skončila druhá, ale zaujala sérií národních rekordů a suverénně nejlepší průměrnou délkou vítězných hodů na světě. K tomu vyhrála Světové atletické finále. Světový rekordman Šebrle je mezi adepty díky svému göteborskému vítězství, navíc vede letošní evropské tabulky. V anketě obhajuje páté místo, o rok dříve byl dokonce třetí. Z českých atletů anketu vyhráli v letech 1996 a 2000 oštěpař Jan Železný a v sezoně 1999 desetibojař Tomáš Dvořák.

Armádním sportovcem roku je počtvrté lyžařka Neumannová

Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová obhájila vítězství v anketě o nejlepšího armádního sportovce roku a ve dvanáctileté historii hlasování vyhrála počtvrté. Olympijská vítězka dostala v anketě odborníků, funkcionářů a zaměstnanců Armádního sportovního centra Dukla celkem 516 bodů a o 97 bodů předčila Martinu Sáblíkovou. Rychlobruslařka Sáblíková byla na ZOH v Turíně čtvrtá v závodu na 5000 metrů, na stejné trati skončila na mistrovství světa stříbrná a na mistrovství Evropy vyhrála. Třetí byl v anketě stejně jako loni mistr Evropy v desetiboji Roman Šebrle. V průběhu večera dostal od ministra obrany Jiřího Šedivého desátý muž ankety oštěpař Jan Železný Záslužný kříž ministra obrany II. stupně za vzornou reprezentaci republiky a armády.

Počasí

Ráno budou mlhy s nízkou oblačností, jinak slunečno. Denní teploty 12 až 16 stupňů Celsia.