Zprávy

Topolánkova vláda nezískala důvěru Poslanecké sněmovny

Menšinová vláda ODS premiéra Mirka Topolánka nezískala důvěru Poslanecké sněmovny, musí tedy podat demisi. Je to poprvé v historii samostatné České republiky, co kabinet v tomto klíčovém hlasování neuspěl. Topolánek řekl, že demisi podá nejdříve příští středu. "Nepochybujte o tom, že tato vláda podá demisi," uvedl. Jeho kabinet získal 96 hlasů, proti bylo 99 poslanců. Vládu podle očekávání podpořili občanští demokraté, zelení a většina lidovců. Tři křesťanští demokraté - Libor Ambrozek, Ladislav Šustr a Miroslav Kalousek - se hlasování neúčastnili. Chyběla i nemocná poslankyně ČSSD Lenka Mazuchová a Topolánek, který její absenci vyvážil vlastní neúčastí.

Až kabinet odstoupí, ocitne se v klíčové roli prezident Václav Klaus. Bude to on, kdo rozhodne o tom, komu a kdy svěří druhý pokus o sestavení vlády. Po demisi s největší pravděpodobností pověří Topolánkovu vládu, aby spravovala zemi až do jmenování nových ministrů. Ústava prezidentovi neříká, jak rychle má jmenovat dalšího premiéra. Předseda ČSSD Jiří Paroubek doufá, že druhý pokus o zformování kabinetu dostane on. Pak by se zřejmě pokusil sestavit vládu, která by se opírala o toleranci KSČM a někoho dalšího z jiné strany. Klausovi spolupracovníci ale tvrdí, že vládu opřenou o komunisty prezident nepřipustí. Možností dalšího vývoje je řada - prezident může znovu jmenovat Topolánka - o této variantě hovoří sám Topolánek. Klaus ale teoreticky může pověřit jiného politika ODS, Paroubka, nebo někoho úplně jiného. Ústava neříká ani to, že to musí být politik. Prezidentův tajemník Ladislav Jakl nedávno připustil, že pokud Topolánkova vláda nedostane důvěru, mohl by Klaus iniciovat jednání politiků o vytvoření přechodné vlády a předčasných volbách. Předčasné volby prosazuje i ODS a zelení, proti je hlavně ČSSD.

Předseda vlády Mirek Topolánek (ODS) obhajoval programové prohlášení rovných 11 minut, což je na minulé poměry neobvykle krátká doba. Připomněl, že cílem jeho kabinetu je dovést zemi k předčasným volbám, a to za devět měsíců. Mezi hlavní vládní priority zařadil snížení počtu poslanců na 199 a zahájení veřejné diskuse o případné změně volebního zákona tak, aby menší strany měly stabilnější postavení ve sněmovně. Chtěl také zahájit práce na reformě veřejných financí. Sociální demokraté a komunisté ale již dopoledne řekli, že menšinovou vládu ODS nepodpoří. Sociálním demokratům vadí program, složení i politický styl menšinové vlády ODS. Předseda ČSSD Jiří Paroubek to řekl ve čtyřicetiminutovém projevu k poslancům. Zopakoval, že socialisté kabinet nepodpoří. ODS podle něj skandalizuje konkurenty a straší veřejnost návratem komunismu. Touto cestou se prý snaží udržet u moci a poškodit ČSSD. Šéf sociální demokracie občanským demokratům vyčetl například takzvanou předvolební Kubiceho aféru, která naznačovala spojení některých sociálních demokratů s organizovaným zločinem.

Klaus nového premiéra nejmenuje do senátních a komunálních voleb

Prezident nejmenuje nového premiéra do senátních a komunálních voleb. Řekl to ČTK poté, co vláda Mirka Topolánka neuspěla při hlasování o důvěře. Václav Klaus, který je v těchto dnech na návštěvě jihovýchodní Asie, uvedl, že volby jsou klíčovou otázkou následujících dnů a týdnů. Nemyslí si, že by se prezident měl do této situace mísit preferováním některé strany nebo jmenováním nového premiéra. O dalších krocích se prezident rozhodne až po svém čtvrtečním návratu do ČR. Předpokládá ale, že se s předsedy stran dohodne na tom, aby na dobu komunálních a senátních voleb uzavřeli jisté politické příměří. Teprve poté by se mělo rozhodovat "kdo s koho". Uvedl rovněž, že dnešní výsledek hlasování do jisté míry očekával a respektuje ho. Komunální volby a první kolo senátních voleb se koná 20.-21. října, druhé kolo 27.-28. října.

Čeští vojenští chemici se mají podílet na zajištění bezpečnosti summitu NATO

Čeští vojenští chemici se mají podílet na zajištění bezpečnosti summitu Severoatlantické aliance v Lotyšsku. Do Rigy by mělo vyjet 27 expertů na chemické, biologické, radiologické a jaderné zbraně, působit by tam měli mezi 21. listopadem a 4. prosincem. Žádost Lotyšska má ve středu na programu česká vláda. Pobyt chemiků má podle informací ministerstva obrany platit Česká republika.

Obrana počítá s větší účastí v silách NATO

Česko v příštím roce počítá s větší účastí v silách rychlé reakce NATO, které působí v zahraničí. V silách aliance by v případě potřeby mohlo příští rok působit až 435 českých vojáků, což je podle ministerstva obrany dosud nejvíce. Armáda rovněž navrhuje zvýšení počtu vojáků, kteří se účastní misí v jihosrbském Kosovu a v Afghánistánu. Pokračovat by měla česká účast v operaci EU v Bosně a Hercegovině a v mnohonárodních silách v Iráku. Plán armády na zapojení českých vojáků do zahraničních misí má ve středu projednat vláda.

Policie: Za rozhodnutím pořídit armádě vrtulníky korupce nebyla

Za rozhodnutím pořídit české armádě v rámci kompenzace části ruského dluhu místo velkokapacitních dopravních letadel Iljušin vrtulníky nebyla žádná korupce. K tomuto závěru dospěla policie při prověřování podezření vzneseného před více než dvěma lety výhradním zástupcem Iljušinu pro ČR, společností AKM Group. "Vyšetřování bylo odloženo, trestný čin se nestal," řekl ČTK státní zástupce Ladislav Malovec. Sám rozhodnutí policie ještě přezkoumá, musí prostudovat pět svazků.

Protikorupční a částečně i vojenská policie se případem začala zabývat na jaře 2004. Zástupce firmy AKM Group Petr Wrona napsal tehdejšímu ministru obrany Miroslavu Kostelkovi dopis, kde rozhodnutí armády pořídit vrtulníky zpochybnil. Podle tehdejších informací médií v dopise zmínil mimo jiné tlak "rostovské mafie" na ministrovy spolupracovníky, mafie prý ovládá asi čtvrtinu akcií výrobce vrtulníků. Asi měsíc poté anonymně vystoupil v pořadu televize Nova Na vlastní oči údajný příslušník jedné české tajné služby, podle nějž za změnou rozhodnutí stojí úplatky pro náměstka ministra obrany pro vyzbrojování Jaroslava Kopřivu a ředitele sekce vyzbrojování ministerstva Jiřího Martínka. Policie se podle Malovce snažila totožnost údajného zpravodajce zjistit, ale neúspěšně. Redaktor Novy odmítl jméno zdroje uvést a žádná česká tajná služba se k případu nehlásí.

Podle Malovce se podezření z korupce neprokázala. Náměstek Kopřiva sice měl podle něj "pod palcem" využití části umořeného dluhu, ale o tom, zda se budou kupovat letadla, či vrtulníky, rozhodovat nemohl. Rozhodnutí učinil v souladu s vojenskými předpisy náčelník generálního štábu Pavel Štefka. Náčelníkovu rozhodnutí navíc podle státního zástupce předcházelo komisní posouzení Iljušinů - komise zjišťovala rozměry české vojenské techniky, prostorové podmínky nabízených Iljušinů, způsob nakládání a vykládání techniky a podobně. Podle Malovce dospěla k závěru, že se letadla pro potřeby české armády nehodí.

Prezident Václav Klaus jedná v Singapuru

Singapurský prezident Sellapan Rama Nathan usiluje mnohem více o ekonomickou integraci své země v rámci Sdružení států jihovýchodní Asie (ASEAN) než o politické začlenění. Jak uvedl před novináři Václav Klaus, tento postoj připomněl jeho názory na vývoj pozice České republiky v Evropské unii. Prezident je dlouhodobým odpůrcem prohlubování politické integrace EU. Singapur v současnosti patří k největším finančním centrům na světě. Jednou ze snah české delegace, kterou tvoří také početná skupina podnikatelů a zástupců bank, je zvýšit objem singapurských investic v ČR. V Singapuru žije asi stovka Čechů. Komunitu tvoří zejména lidé s vysokoškolským vzděláním, kteří pracují ve výzkumných ústavech a ve výrobě elektronických komponentů.

Soud přiznal majiteli domu přiměřený zisk

Ve sporu mezi majiteli a nájemníky domů o výši nájmů v pondělí poprvé uspěl majitel. Nejvyšší soud v Brně potvrdil verdikt soudů nižších instancí, kteří rozhodli o dvojnásobném zvýšení regulovaného nájemného, a majiteli domu přiznali i přiměřený zisk. Informoval o tom server Aktuálně.cz. Senát Nejvyššího soudu tak vůbec poprvé stvrdil rozhodnutí soudu o zvýšení nájemného bez toho, že by se na něm dohodli majitel s nájemníkem.

Když se majitel domu nedohodl se svým nájemníkem na zvýšení činže za dvoupokojový byt, soud v Táboře už loni rozhodl o zvýšení nájemného z 890 korun na 1867. V nově vypočítaném nájemném, které vycházelo z dohody majitele domu s dalšími nájemníky, zohlednil také přiměřený zisk, který by měl majitel domu získat po odečtení nákladů na opravy, správu a údržbu bytu. Rozhodnutí potvrdili také soudci z Krajského soudu v Českých Budějovicích. Nájemník se však obrátil se svým dovoláním na Nejvyšší soud s tím, že jihočeští soudci vzali v potaz pouze zisky majitele domu a opomenuli sociální postavení nájemníka. Nejvyšší soud ale dovolání zamítl a zvýšení nájemného potvrdil. Odvolal se přitom na jarní rozhodnutí Ústavního soudu, který doporučil soudcům na obecných soudech, aby v podobných sporech výši nájmů stanovili.

Euro: Tlustý je prý ochoten vyplatit SNK ED peníze za volby 2002

Ministr financí Vlastimil Tlustý (ODS) je prý ochoten vyplatit SNK Evropským demokratům peníze za mandáty, které tato strana získala v pražských komunálních volbách z roku 2002. Uvedl to týdeník Euro na svých internetových stránkách. Strana žádá peníze neúspěšně čtyři roky, ministerstvo pod vedením Bohuslava Sobotky (ČSSD) je navzdory soudním rozhodnutím ale odmítalo dát. Nevyplacený příspěvek za 15 pražských mandátů Evropských demokratů představoval téměř 12 milionů korun, s úroky z prodlení nyní dosáhl téměř 15 milionů. Ministerstvo financí zatím zadržovalo příspěvek s tvrzením, že zákon umožňuje výplatu pouze stranám a hnutím, ale Evropští demokraté kandidovali jako sdružení. Případ už řešily soudy včetně Ústavního. Naposledy Nejvyšší správní soud, podle něhož je ministerský výklad práva sice možný, porušuje ale ústavní principy stranické plurality.

Česká republika bude muset EU zaplatit pokutu 150 mil. Kč za mléko

Česká republika bude muset zaplatit pokutu téměř 150 milionů korun (5,13 milionu eur) za překročení kvót Evropské unie na výrobu mléka. Informovala o tom Evropská komise. Česko loni vyprodukovalo o téměř 17 tisíc tun mléka více než povolují kvóty. Sankci by měli hradit zemědělci, kteří přidělené limity přesáhli. Zemědělci však již v minulosti varovali, že pokuta může způsobit některým farmám vážné problémy a vést k dalšímu snížení stavů krav. Omezením výroby se Brusel snaží snížit nadprodukci mléka. V letošním kvótovém rok by se již sankce podle Hugo Roldána z odboru komunikace ministerstva zemědělství opakovat neměla, protože EU povolila Česku rozdělit mezi farmáře kvótovou rezervu a dosavadní národní limit produkce navýšit z 2,68 miliardy kilogramů mléka o dalších 56 milionů kilogramů. Prezident Agrární komory Jan Veleba soudí, že navýšení bude stačit i v dalších letech. Sankce ale podle něj svědčí o tom, že mléčná kvóta byla před vstupem do EU špatně vyjednána. Zemědělci již dříve žádali, aby stát alespoň část sumy uhradil, ale neuspěli.

ČR však není jediným státem, který bude muset pokutu platit. Jde celkem o devět členských států Evropské unie (ČR, Německo, Španělsko, Itálie, Kypr, Lucembursko, Rakousko, Polsko a Portugalsko). Všechny "postižené" státy zaplatí dohromady 377 milionů eur (deset miliard korun), přičemž Itálie, Polsko a Německo se na pokutě podílejí z 90 procent. Nejvíce zaplatí Itálie (188 milionů eur).

Prvních 30 odborníků z ciziny získalo v ČR rychleji trvalý pobyt

První tři desítky odborníků z Bulharska, Chorvatska a Kazachstánu získaly v Česku povolení k trvalému pobytu ve zkráceném řízení, tedy už po dvou a půl letech. Umožnil jim to projekt ministerstva práce, jehož cílem je přivést do ČR kvalifikované pracovníky ze zahraničí. Novinářům to řekla vrchní ředitelka sekce EU a mezinárodních vztahů ministerstva práce Blanka Elfmarková. Ministerstvo odstartovalo pětiletý pilotní projekt v roce 2003. Česko se tak stalo první z postkomunistických i nových členských zemí EU, která se snaží přilákat zahraniční odborníky. Do programu se zatím zapojilo 419 mužů a žen z desítky států. Z nich 233 má vysokoškolské vzdělání. Dalších 44 účastníků projektu absolvovalo v Česku vysokou či střední školu. Za vzdělání, znalosti a dovednosti nabízí ministerstvo práce možnost za dva a půl roku žít v ČR natrvalo. Podle zákona je možné povolení k trvalému pobytu získat za pět let. Když projekt začínal, byla tato lhůta desetiletá.

Projekt má řadu kritiků. Podle nich není příliš účinný a mnoho odborníků z ciziny nepřivádí. Obvykle se do něj totiž hlásí lidé, kteří v Česku již delší dobu pracují. Zájemci ze zahraničí uvádějí, že z jejich vlasti je téměř nemožné místo v ČR získat. Projektu se tak zatím nedaří stanovené kvóty naplňovat. Místo čtyř stovek vzdělaných lidí z ciziny chtěl stát získat zhruba tisíc osob. Podle Jana Schrotha z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) by získávání zahraničních odborníků usnadnilo mimo jiné zjednodušení a zrychlení udělování pracovních víz. Když už se cizincům podaří najít si práci, i měsíce čekají na pracovní povolení. Jednodušší administrativní postup může podle odborníků bránit i práci na černo. Bližší informace jsou na www.imigracecz.org.

Například bulharský inženýr Vladimír Iliev přijel pracovat do Česka a počítal s tím, že se po skončení půlročního projektu vrátí do vlasti. Když dostal v ČR další pracovní nabídku, rozhodli se s manželkou a synem přestěhovat se. Aby se zapojil do projektu, mu poradil jeho známý. Dnes pětatřicetiletý Iliev se do programu přihlásil v roce 2003. Jeho manželka jako cizinka bez povolení v ČR pracovat dosud nemohla. Pomáhala tedy jako dobrovolnice v neziskové organizaci. Díky trvalému pobytu i ona může získat práci, říká Iliev. "Česky se naučila velice rychle. Mluví líp než já," chválí svou ženu. Manželé do české školy poslali i syna, přestože v Praze funguje škola bulharská. I když by bulharský inženýr mohl pracovat i v západní Evropě a původně chtěl žít v Německu, vybral si ČR. Jak říká, peníze nejsou všechno. Důležité podle něj je hlavně to, kde se člověk dobře cítí.

Hospodářské komora podala k Ústavnímu soudu stížnost na nový zákoník práce

Hospodářská komora prostřednictvím 23 senátorů podala k Ústavnímu soudu stížnost na ta ustanovení nového zákoníku práce, která považuje za protiústavní. Novinářům to řekl prezident komory Jaromír Drábek s tím, že jde o návrhy, jež dávají odborovým organizacím právo zasahovat do řízení firem. Zákoník by měl platit od ledna 2007, vláda Mirka Topolánka chce jeho účinnost o rok odložit. Ústavní stížnost namířila komora proti ustanovení, podle kterého odbory mohou zakázat práci v noci a přesčas. To má podle Drábka zůstat v kompetenci pouze státních orgánů. HK napadla také povinnost zaměstnavatele vydávat vnitřní předpisy pouze s předchozím souhlasem odborové organizace. Většina podnikatelů nový zákoník práce podle nejnovějšího průzkumu komory odmítá.

Myllykoski: Papírnu v ČR brzdí byrokracie, alternativou Německo

Více než rok zpoždění má kvůli zdlouhavému schvalování projekt papírny společnosti Myllykoski v Opatovicích na Pardubicku. Firma nevylučuje, že při dalších průtazích postaví závod za zhruba 13 miliard korun v Německu. Vyplývá to z vyjádření zástupců Myllykoski na dnešní tiskové konferenci. V Německu podle společnosti zabere schvalování tři měsíce a výroba by tam mohla začít v prosinci příštího roku. Naproti v Česku trvá získání všech povolení asi sedmkrát déle a produkce v Opatovicích může podle nynějšího harmonogramu začít v červnu 2008. Původním záměrem Myllykoski bylo vyrábět již od května příštího roku. Firma již investovala zhruba 200 milionů z celkových 450 milionů eur, uvedl prezident Myllykoski pro střední a východní Evropu Heikki Räty. "Obecně u takto velkých projektů vstupují do hry ekologické a další nevládní organizace, což celý proces protahuje o několik měsíců," řekla ČTK mluvčí CzechInvestu Alžběta Honsová.

Mladík se zabil skokem z Nuselského mostu

Skokem z pražského Nuselského mostu ukončil svůj život jednadvacetiletý mladík. Mnohočetným poraněním na místě podlehl. K podobnému činu se v pondělí na tomto mostě chystali i další tři muži, záchranáři a policisté jim ale jejich úmysl rozmluvili. Na stránkách pražské záchranné služby o tom informuje mluvčí Simona Cigánková. Pokusy o sebevraždu skokem z Nuselského mostu jsou poměrně časté, záchranáři ale také jsou v rozmlouvání tohoto činu často úspěšní. Nuselský most, který byl otevřen v roce 1973, je vyhledávaným místem sebevrahů. Od jeho otevření skokem z něj ukončilo život víc než 200 lidí, podle neoficiálních statistik dokonce až 300. Lékaři upozorňují, že s nastupujícím podzimem stále více lidí trápí psychické poruchy.

Dženo: Polovina rodičů-Romů chce, aby děti měly nejméně maturitu

Zhruba polovina romských rodičů by si přála, aby jejich děti studovaly a získaly nejméně maturitu. Vysokoškolský titul u jména svého potomka by ráda viděla pětina dotázaných romských otců a matek. Asi 14 procent oslovených by se spokojilo s tím, kdyby jejich syn či dcera měli jen základní vzdělání. Vyplývá to z výzkumu, který mezi více než dvěma stovkami romských rodičů ze šesti měst provedlo romské sdružení Dženo. Podle šéfa sdružení Ivana Veselého vzdělání v romské komunitě postupně nabývá na významu. "Přístup současných generací ke vzdělání dětí je pro budoucí vývoj celé romské společnosti klíčový. Bohužel velké množství Romů význam vzdělání ještě zcela nepochopilo," uvádí zpráva z výzkumu. Podle ní někteří rodiče sami požadují to, aby jejich synové a dcery šli do speciálních škol. Romská sdružení upozorňují na to, že si tak prakticky zavřou dveře k dalšímu vzdělávání.

Brněnští strojaři chtějí vrátit němým lidem jejich vlastní hlas

Vědci z Fakulty strojního inženýrství brněnského Vysokého učení technického vyvíjí umělé hlasivky, které mají němým lidem vrátit jejich původní hlas. Čtyřčlenný tým pracuje na základě vlastních zjištění o fungování orgánu. Vývoj může trvat ještě několik let, vynález ale jen v Česku pomůže asi 400 lidem, řekl ČTK šéf vývojového týmu Vojtěch Mišun. Umělé hlasivky si už vědci nechali patentovat. Brněnský vynález se skládá z pístu se dvěma měchy a hadičky. Píst může mít pacient například v kapse, k původním hlasivkám ho povede hadička. "Zatím ty prototypy zkoušelo asi pět lidí, někteří se neslyšeli i 20 let, ale když nám řeknou, že mají stejný hlas jako předtím, věříme jim," podotkl Mišun. Na výzkum dostala škola šestiletý grant. První prototyp hlasivek vznikal asi tři a půl roku.

Na řešení problémů němých lidí pracují po celém světě velké skupiny vědců. Naprostá většina z nich ale vychází ze 30 let starého poznatku, že se hlasivkové svaly pohybují od sebe a k sobě a jsou stále napřímeny. Mišun ale přišel s tím, že jsou hlasivky pružné a proti sobě se nepohybují rovnoběžně. Tlakem vzduchu z plic se začnou ze spodu oddalovat a jakmile se vzduch dostane k horní části hlasivek, spodní část se zavře. Tím hlasivky vytvářejí bubliny, díky kterým člověk mluví. Dosavadní zesilovače, které si němí přiloží na krk k hlasivkám, reprodukují to, co chtějí říci, ale zvuk z nich se lidskému hlasu příliš nepodobá. Současné přístroje totiž nerozlišují frekvenci hlasu.

Prezident Klaus: Mluvčí Hradu Petr Hájek vyznamenání nedostane

Mluvčí Hradu Petr Hájek nedostane u příležitosti státního svátku 28. října vyznamenání, jak informovala některá česká média. ČTK to během návštěvy jihovýchodní Asie řekl prezident Václav Klaus. "Je to shoda jmen. Samozřejmě jméno Petr Hájek, které se objevuje mezi kandidáty na vyznamenání, rozhodně není Petr Hájek z kanceláře prezidenta," dodal Klaus. Podle informací ČTK má vyznamenání převzít vědec, matematik Petr Hájek. Nominace na státní vyznamenání budí každoročně značnou pozornost médií. Přes snahu Hradu utajit jména oceněných se většinou velká část z nich objeví v médiích v předstihu před slavnostním ceremoniálem.

Pražský magistrát chce koupit loď pro bezdomovce

Pražský magistrát chce koupit loď, v níž by mohli přespávat lidé bez domova. Městská rada rozhodla o tom, že pro tyto účely požádá o grant ministerstvo práce a sociálních věcí. Náklady na pořízení motorové nákladní lodi a její přestavbu se odhadují na 21 milionů korun, řekl ČTK vedoucí tiskového oddělení magistrátu Lukáš Herold. V lodi by podle něho mělo být zhruba 250 lůžek, které v metropoli pro tyto účely chybějí. Grant ministerstva by mohl pokrýt tři čtvrtiny z celkových nákladů, uvedl Herold. Loď by mohli bezdomovci využívat trvale. Podle plánů by po přestavbě lodi bylo ve 28 kajutách 14 pokojů po 12 lůžkách a stejný počet pokojů se šesti lůžky. Pokoje by byly v horní části nástavby na palubě, což by zaručovalo dostatečné osvětlení a větrání. V dalších částech lodi by byla jídelna s kapacitou 175 míst a zázemí. Podle odhadů v Praze žije 5000 až 6000 lidí bez přístřeší, uvedl magistrát. V azylových domech je asi 600 lůžek.

Průzkum v Hospodářských novinách: Tři pětiny Čechů mají strach z islámu

Tři čtvrtiny Čechů mají negativní názor na islám, strach z tohoto náboženství má 60 procent obyvatel země. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM, který zveřejnily Hospodářské noviny. Obavy podle deníku podpořila zřejmě i nedávná informace o tom, že Česku hrozí nebezpečí teroristického útoku. Svou roli může hrát i to, že Češi mají o druhém největším světovém náboženství základní neznalosti. Shodně 11 procent lidí si například myslí, že zakladatelem islámu je Buddha, respektive Abrahám. Podle 55 procent lidí hrozí válka civilizací Západu a muslimského světa. Necelá polovina ze zhruba 660 oslovených se obává i bezprostředního teroristického útoku v Česku. České muslimy však domácí zpravodajské služby za možné bezpečnostní riziko nepovažují. "Muslimové, kteří u nás dlouhodobě žijí, respektují naše zákony, nepřejí si vyvolávat střety, konfrontace a násilné akce," říká mluvčí Bezpečnostní informační služby (BIS) Jan Šubert.

Podle deníku Právo Ústředí islámských obcí požádalo o výjimku, aby mohlo vyučovat islám ve školách, zakládat církevní školy či konat církevní svatební obřady. Nesplňuje totiž dvě zákonné podmínky - není zaregistrováno déle než deset let a nemůže se prokázat 10.000 podpisy věřících, pro které by mělo zajišťovat církevní služby. O výjimce má rozhodnout vláda, ministerstvo vnitra a ministerstvo spravedlnosti se ale postavily proti. Ministerstvu vnitra vadí krátká doba působení společnosti v Česku, konzultovalo proto věc s tajnými službami, které zaujaly odmítavé stanovisko. Ministerstvo spravedlnosti se pak obává případné radikalizace islámu, proti se vyslovily i resorty školství a obrany. Muslimové ve své žádosti argumentují tím, že první povolení k činnosti na českém území získali již v roce 1912, respektují české zákony a extremismus odsuzují, píše Právo.

Ředitel Národní knihovny jednal v Rusku o výměnách knih a digitalizaci

Výměny knih a odborníků, ale také spolupráce při digitalizaci knihovnických fondů se staly hlavními tématy diskuzí ředitele české Národní knihovny (NK) Vlastimila Ježka v Rusku. Se dvěma největšími ruskými knihovnami - petrohradskou Národní ruskou knihovnou a moskevskou Knihovnou zahraničních literatur - uzavřel Ježek smlouvy o spolupráci. Rusko by se také mohlo brzy připojit k projektu Evropské digitální knihovny. Moskevská knihovna má v digitální formě asi 1,5 milionů stran novějších monografií. Podle Ježka je třeba rozlišovat mezi digitalizací moderních fondů, starých tisků nebo například novin. "V digitalizaci rukopisů jsme v Klementinu evropskými lídry," uvedl Ježek. Horší je to například s digitalizací novin, jejichž materiál je ke zpracování náročnější. NK by potřebovala převést do digitální podoby asi 110 milionů stránek novin a časopisů. Tiskoviny jsou na kyselém papíře, který rychle podléhá zkáze a podle odborníků pokročila degradace papíru natolik, že za několik let se řada dokumentů začne rozpadat při pouhém doteku.

Studentský design 2006 ocenil talenty z uměleckých škol

Jednoduché, tvarově čisté a zároveň sofistikované řešení designu stolní lampy vyneslo studentovi Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Ondřeji Václavíkovi Národní cenu za studentský design 2006. Nejvyšší ocenění získal v druhém ročníku soutěže, která nabízí prostor talentovaným posluchačům středních a vysokých odborných a uměleckých škol. Design centrum České republiky vystavuje ve své pražské galerii do 26. listopadu 25 soutěžních prací, které porota letos vybrala z více než 160 přihlášených. V druhém ročníku soutěže Studentský design účastníci mohli ukázat své maturitní, diplomové a jiné školní práce v podobě vizí, konceptů, prototypů i finálních výrobků.

Havel oslaví sedmdesátiny v kostele, s nadací i s Klausem

Bývalý prezident Václav Havel oslaví ve čtvrtek 70. narozeniny. Oslavy jeho životního jubilea potrvají několik dnů. Ve středu bude mimo jiné přijímat gratulace od přibližně tisícovky přátel, které pozval do zrekonstruovaného kostela sv. Anny. Havel také předá tradiční cenu nadace Vize 97, převezme ukrajinské vyznamenání, setká se s herci a dalšími umělci v Bratislavě a na zámku v Lánech na Rakovnicku poobědvá se svým nástupcem a letitým oponentem Václavem Klausem.

Do kostela sv. Anny, který zrekonstruovala nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 a který nese označení Pražská křižovatka, by měli přijít mimo jiné někdejší polský prezident Aleksander Kwašniewski, britský spisovatel a dramatik Tom Stoppard a bývalý polský disident a novinář Adam Michnik. Chybět nebudou ani Havlovi nejbližší spolupracovníci jako třeba někdejší kancléř Karel Schwarzenberg a pozvání obdrželi i všichni bývalí premiéři.

V New Yorku bude divadelní festival, na němž místní umělci uvedou kompletní Havlovo dramatické dílo

Podzim bude na newyorské Kolumbijské univerzitě patřit Václavu Havlovi. Spisovatel, dramatik, myslitel a bývalý český prezident stráví sedm týdnů na této prestižní vysoké škole přednáškami a odbornými diskusemi. Jedním ze zlatých hřebů má být veřejný rozhovor na půdě univerzity mezi Havlem a bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem. Ještě před tím se uskuteční sympozium o umělecké tvorbě a politice Václava Havla, které vyvrcholí koncertem české undergroundové kapely Plastic People of the Universe. Havlův pobyt na univerzitě začne 26. října a vyvrcholí 15. prosince. Exprezident s manželkou Dagmar pak stráví ve Spojených státech ještě Vánoce, po nichž na dva měsíce zavítají do Washingtonu, kde má být Havel podobně jako loni na jaře opět hostem Kongresové knihovny. Na počest Václava Havla bude jeho newyorské týdny provázet divadelní festival, na němž místní umělci uvedou kompletní Havlovo dramatické dílo.

Tři čeští autoři na výstavě nejvýznamnějších fotografií století

Práce tří českých autorů budou zastoupeny na výstavě o nejvýznamnějších fotografiích 20. století, kterou chystá londýnské kulturní středisko Barbican. Českými fotografy jsou Viktor Kolář, Jitka Hanzlová a Josef Sudek. Podle kurátorů jde o první velkou britskou výstavu, která popíše historii evropské fotografie od roku 1910 do dnešního dne. Nabízí širokou paletu portrétů, krajin, uličních scén i zátiší. Mottem výstavy je "subjektivní dokument".

Berdych se v žebříčku ATP posunul na 12. místo před Štěpánka

Finálová účast na turnaji v Bombaji vynesla Tomáši Berdychovi pozici české tenisové jedničky ve světovém žebříčku ATP. V dlouhodobém pořadí pro nasazování se posunul o jednu příčku na 12. místo, zatímco Radek Štěpánek, který kvůli zranění od začátku srpna nehraje, klesl z desáté na 13. příčku. V letošním hodnocení Champions Race Štěpánek drží 14. místo, Berdych se posunul o tři body za něho na patnácté. Světovému tenisu stále suverénně vévodí Švýcar Roger Federer před Rafaelem Nadalem ze Španělska.

Fotbalisté znají v Poháru UEFA své soupeře

Fotbalisté pražské Sparty se v základní skupině Poháru UEFA utkají s Ajaxem Amsterodam, Espaňolem Barcelona, Austrií Vídeň a belgickým Waregemem. Rozhodl o tom los v Nyonu.

Fotbalisté Mladé Boleslavi se utkají s Panathinaikosem, Rapidem Bukurešť, Paris St. Germain a Hapoelem Tel Aviv. Hrát se bude od 19. října do 14. prosince.

Liberečtí fotbalisté se utkají s obhájcem trofeje FC Sevilla, Alkmaarem, Grasshoppers Curych a portugalskou Bragou.

Počasí

Bude oblačno, místy déšť. Teploty vystoupí na 13 až 17 stupňů Celsia.