Zprávy

Při nehodě českého autobusu v Rakousku čtyři mrtví a 45 raněných

Čtyři lidé zahynuli a 45 dalších utrpělo zranění při nehodě českého autobusu, který havaroval dnes časně ráno nedaleko dolnorakouského Schremsu v okrese Gmünd. Autobus vezl 47 klientů a zaměstnanců ústavu sociální péče ve Stodu u Plzně z pobytu v Chorvatsku, dále byli ve voze dva řidiči a majitel cestovní kanceláře. Na místo neštěstí bylo vysláno 21 hasičských vozů s 95člennou posádkou a 41 vozů záchranné služby. Přiletěly také dva vrtulníky. Na místo dorazili pracovníci českého konzulárního úřadu ve Vídni. Premiér Mirek Topolánek vyjádřil rodinám obětí upřímnou soustrast a účast s raněnými, o osudu obětí se nechává pravidelně informovat českými diplomaty. Podle informací Rakouského červeného kříže je stav zraněných stabilizovaný, rozvezeni byli celkem do osmi nemocnic.

Podařilo najít dva zapisovače jízdy, které nesou informace o havárii. Autobus podle nich jel 80kilometrovou rychlostí a jeho řidiči se střídali podle předpisů. Rakouský policista na místě nehody ČTK řekl, že v době havárie byla na silnici mlha. Řidič autobusu se podle nepotvrzených informací zřejmě lekl srny, která stála na kraji vozovky, a strhl řízení. Autobus se dostal do smyku, narazil do stromu a zřítil se ze svahu, kde zůstal ležet na střeše. Podle prvních údajů autobus zatlačilo ke straně vozovky předjíždějící osobní auto, to ale policista nepotvrdil.

Češi umírali na silnicích i doma. Během tragického víkendu zemřelo na silnicích 12 lidí, což je zřejmě nejhorší statistika od zavedení nového silničního zákona letos v červenci. Vyplývá to ze statistik policie a informací ČTK. Například na silnici mezi Dobřany a Chlumčany na Plzeňsku přejelo v noci na dnešek vozidlo šestačtyřicetiletého muže, který ležel na zemi. Vedle něj byla položená koloběžka. Muž byl mrtvý. Auto odjelo. Zatím však není jasné, zda nebyl muž již mrtvý předtím. Tragická nehoda, při které zemřel čtrnáctiletý chlapec a patnáctiletá dívka, se stala v Jablonci nad Nisou. Podle policie havárii zavinil sedmadvacetiletý řidič automobilu, v němž obě děti seděly. Na Palackého ulici ve čtvrti Mšeno jel nepřiměřeně rychle, v mírné pravotočivé zatáčce dostal smyk a pravým bokem svého vozu skončil na zdi do domu.

V Praze začal Týden zahraničních Čechů

V Praze začal Týden zahraničních Čechů. Neoficiálně ho odstarovalo už bratislavské setkání nazvané Češi na Slovensku. V rámci literárního večera přečetli v Bratislavě dva krajané dobře známí na českém knižním trhu: lékař Antonín Polách a filoložka Marie Korandová - Majtánová ukázky ze svých knih. Ocenění si převzali také vítězové literární soutěže měsíčníku Česká beseda na téma Můj první měsíc na Slovensku.

Kambodžský král přijede do Prahy, kde se naučil češtinu a balet

V pondělí přijede do Prahy kambodžský král Norodom Sihamoni, který z dob svých studií v Československu hovoří plynně česky. Dvaapadesátiletý monarcha se během téměř týdenní návštěvy setká s českými politiky a navštíví slavnostní vystoupení kambodžských a českých tanečníků v Národním divadle. Převezme také čestné občanství Prahy, kde 13 let žil a studoval balet.

Nynější kambodžský král odjel jako devítiletý do Prahy, protože československé velvyslanectví v Paříži tehdy jako jediné kladně odpovědělo na žádost Sihamoniho rodičů o zprostředkování tanečního vzdělání pro jejich syna. V letech 1962 až 1975 absolvoval v hlavním městě základní školu, konzervatoř a balet na Akademii múzických umění. Vystupoval mimo jiné i v Čajkovského Louskáčkovi a Spící krasavici. Vedle tance se během studií naučil také česky, oblíbil si českou kulturu a země uprostřed Evropy se podle jeho slov stala jeho druhým domovem. Vzpomínky na ni, česká hudba a literatura mu prý dodávaly sílu a naději v pozdějších, méně šťastných letech, když jej Rudí Khmerové drželi v domácím vězení. Unikl ale osudu pěti sourozenců, které Polpotovci zabili stejně jako asi dva miliony dalších Kambodžanů. Později Sihamoni marně žádal o československé vízum, do Prahy se mohl vrátit až po pádu komunismu. Tentokrát přijede poprvé jako král, kterým se stal před dvěma lety po nečekané abdikaci svého otce.

Ministr Tlustý: Státu chybí 153 miliard korun na úhradu ekologických škod

Podle ministra financí Vlastimila Tlustého chybí státu 153 miliard korun na úhradu ekologických závazků. Jde o nápravu škod způsobených činností bývalých stáních firem, jež byly privatizovány. Ministr v pořadu České televize uvedl, že ministerstvu kvůli chybějícím prostředkům hrozí žaloby a exekuce. Jeho stínový protějšek z ČSSD Bohuslav Sobotka ale tvrdí, že jde o zkreslení. Podle jeho názoru peníze na sanace pro letošní i příští rok jsou. Čerpání peněz bylo podle něj také nižší, než činila poskytnutá garance. Ekologické závazky z privatizace, které vznikly činností státních podniků, přešly na ministerstvo financí po zrušení Fondu národního majetku. Prostředky na vypořádání těchto závazků nejsou hrazeny ze státního rozpočtu, ale z výnosů z privatizace. Podle Tlustého ale na příslušném účtu žádné prostředky nejsou. Tlustý řekl, že chybějící peníze zjistil audit, který nechal zpracovat. Již v příštím roce podle něj na ekologické škody budou chybět výdaje v rozmezí 40 miliard až 50 miliard korun, které nejsou kryté ve státním rozpočtu. Podle Sobotky ale tato částka bude výrazně nižší.

Vláda chce postupně prodat 16 procent akcií ČEZ přes burzu

Vláda chce podle ministra financí Vlastimila Tlustého postupně prodat 16 procent akcií energetické společnosti ČEZ přes pražskou burzu. Jak uvedl v České televizi, státu by ve firmě i po prodeji zůstal většinový podíl. Nyní má 67 procent. Prodej přes burzu je podle Tlustého nejvíce transparentní metodou a postupný prodej by také neměl vyvolat tlak na pokles kurzu akcií ČEZ. Jeho oponent v diskusi a zároveň předchůdce ve funkci Bohuslav Sobotka (ČSSD) ale myšlenku na privatizaci podílu v ČEZ odmítl. Na prodej podle něj není vhodná doba, hodnota podílu může dále i vzrůst.

Česká firma Logos dodá britskému obchodu Harrods systém za deset milionů korun

Česká společnost Logos získala od londýnského luxusního obchodnímu domu Harrods zakázku na rozšíření systému elektronického obchodování v hodnotě až deseti milionů korun. "Společnost Logos zahájila spolupráci s obchodním domem Harrods díky pozitivním doporučením z evropské centrály korporace Microsoft a díky referenci na úspěšnou implementaci systému v mladoboleslavské automobilce Škoda Auto," uvedl ředitel firmy Pavel Šťovíček. Logos tak navázal na úspěšné projekty z minulosti. Pro Harrods již dříve vypracoval samotný internetový obchod. Nový systém ale umožní přímé napojení na sklad, takže bude možné kdykoli sledovat stav zásilek.

Brano postaví na Slovensku slévárnu za 220 milionů Kč

Slévárnu za zhruba osm milionů eur (přibližně 220 milionů korun) vybuduje ve východoslovenských Prakovcích společnost Brano Group z Hradce nad Moravicí na Opavsku. Investice přinese severomoravskému výrobci autodílů rozšíření sortimentu, a tím i výrobních možností. Slévárna by měla být postavena zhruba do roka a zaměstná 150 slovenských dělníků, řekl ČTK šéf firmy Brano Group Pavel Juříček. Novou slévárenskou linku na tvární litinu, která bude produkovat odlitky pro automobilový průmysl, umístí Brano do prázdné továrny, která dříve fungovala jako součást producenta vojenských výrobků ZŤS Martin. Firma z Opavska ji koupila zhruba před rokem už jako zavřený podnik a od té doby jednala se slovenskou vládou o podporách svého projektu.

Obce si s řešením chudinských romských lokalit často neví rady

Obce si často neví rady s řešením špatné situace chudinských romských lokalit, chybí také finance na projekty integrace. V Česku jsou takových míst, kde se Romové ocitli na okraji společnosti, asi tři stovky. Podle analýzy, kterou si nechalo zpracovat ministerstvo práce a sociálních věcí, v nich žije zhruba 80.000 lidí. Některé radnice ale se závěry analýzy nesouhlasí. Řada uvedených lokalit je podle nich bezproblémová, odmítají také, že by se snažily o cílené vystěhovávání příslušníků romského etnika. Jinde zástupci obcí přiznávají, že jim na řešení problematiky nezbývají peníze a v oblastech se angažují zejména obecně prospěšné společnosti a občanská sdružení.

Ke vzniku čtvrtí, v nichž se lidé dostávají až na samé sociální dno, přispívá hlavně vysoká nezaměstnanost a nízká vzdělanost Romů. Rozmáhá se užívání drog, krádeže, lichva i prostituce. Na projekty, které by to změnily, ale nejsou peníze. Podle sociologa Ivana Gabala by však problémy lokalit mohly pomoci řešit peníze z Evropského sociálního fondu. Podle Heleny Balabánové, která se romské problematice dlouhodobě věnuje na severu Moravy, tkví největší problém ghett v tom, že se v nich lidé velmi snadno ocitnou, ale i když mají zájem svůj život změnit, velmi těžko se z těchto lokalit dostávají ven. Přístup samospráv se ale podle ní v posledních letech zlepšuje. Příkladem je Bruntál, kde už několik let funguje projekt, v jehož rámci Romové pomáhali s odklízením sněhu, opravou chodníků a nyní se podílejí i na stavebních pracích. K nejznámějším českým ghettům patří sídliště Chanov v Mostě. Nyní tu žije izolovaně od ostatních obyvatel města na 1600 Romů.

Nova: Češka s unesenými dětmi chce požádat na Ukrajině o azyl

Češka Romana Dittrichová, která unesla své tři děti na Ukrajinu, tam chce požádat o politický azyl. Chce se vyhnout soudnímu rozhodnutí, které nařizuje, aby děti vrátila jejich otci a bývalému manželovi Emilovi Dittrichovi. Potom, co Dittrichová podá žádost o azyl, budou ukrajinské úřady prověřovat, zda byla v České republice politicky pronásledována, uvedla televize Nova.

Dittrichovou zadržela ukrajinská pobočka Interpolu na západě země před několika dny. Žena děti unesla z Kanady těsně před tím, než tamní nejvyšší soud v Ontariu svěřil děti do péče otce. Matka měla zakázáno opustit zemi před rozhodnutím soudu. Rodiče spolu vedou spor již několik let. Čechokanaďan Emil Dittrich viní exmanželku z únosu dětí. Ona na něj zase podala trestní oznámení kvůli tomu, že údajně děti zneužíval. Soud v Kanadě dal za pravdu otci; žádné sexuální obtěžování prokázáno nebylo. Podle soudu matka s dětmi manipuluje a trpí duševní poruchou.

U Vídně vyvrcholily dny vlasti rakouských sudetských Němců

Platnost Benešových dekretů je neudržitelná, neboť činí z jedné národnosti skupinu druhého řádu. Na Sudetoněmeckých dnech vlasti rakouských sudetských Němců v Klosterneuburgu nedaleko Vídně to řekl mluvčí sudetských Němců Johann Böhm. Setkání, jež pořádalo Sudetoněmecké krajanské sdružení v Rakousku (SLÖ). Sudetští Němci požadují, aby byla odstraněna jejich diskriminace coby "pro stát nespolehlivých osob", jak pro ně prý vyplývá z dosud platných poválečných dekretů tehdejšího československého prezidenta Edvarda Beneše. Zpravodaji ČTK mluvčí sudetských Němců řekl, že landsmanšaft se postupně odklání od majetkových nároků směrem k morální a právní nápravě. "Minimálním požadavkem pro nás zůstává zrušení Benešových dekretů," potvrdil Böhm a připustil, že nelze dosáhnout stoprocentní restituce.

Šéf rakouských sudetských Němců Gerhard Zeihsel ČTK řekl, že by měl vzniknout fond na odškodnění obětí odsunu. Böhm si rovněž ve svém projevu postěžoval, že čeští politici dnes sází na "biologické řešení" sudetoněmecké otázky. Označil tak údajné čekání na to, až sudetští Němci vymřou. Německé obyvatelstvo v pohraničí českých zemích žilo před odsunem více než 800 let. Podle sudetoněmeckých statistik jich 241.000 při "vyhnání" zemřelo hladem, vysílením nebo následky trýznění ze strany českého státu a obyvatelstva. V Rakousku se sudetských Němců usadilo kolem 350.000.

Počet hospitalizací se v ČR v posledním desetiletí zvyšuje

Počet hospitalizací se v Česku v posledním desetiletí s mírnými výkyvy zvyšuje. Od roku 1995 vzrostl o téměř 15 procent, naopak průměrná ošetřovací doba postupně klesá. Z 9,5 dne se za deset let snížila na sedm dní. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky nemocnice v roce 2005 vykázaly téměř 2,5 milionu hospitalizací, z toho 28 procent pacientů bylo operováno. Prezident České lékařské komory Milan Kubek ČTK řekl, že má pro zvyšující se počet hospitalizací dvě vysvětlení. Jednak populace stárne a jednak se řada nemocí v současnosti řeší krátkodobými a třeba i opakovanými hospitalizacemi. Také Leoš Heger z Asociace nemocnic považuje snižování ošetřovací doby za výsledek měnících se postupů v medicíně. Kratší hospitalizace je také důsledkem snahy zdravotních zařízení pacienty zbytečně v nemocnici nedržet. Nejčastějším důvodem hospitalizace jsou podle statistik dlouhodobě nemoci oběhové soustavy, které loni přivedly na nemocniční lůžko 380.000 pacientů.

ČRo: Rath zrušil tendr na nákup vakcín proti sezónní chřipce

Bývalý ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) v době svého působení v úřadu zrušil tendr na nákup vakcín proti sezónní chřipce. Jeho nástupce Tomáš Julínek (ODS) se bude snažit zakázku zajistit. Informoval o tom Český rozhlas 1 - Radiožurnál. "Ten tendr pan hlavní hygienik (Michael Vít) udělal pro Českou republiku naprosto nevýhodně. Chtěl nakupovat vakcíny předraženě," řekl ČRo Rath. Podle něj musí Česko nakoupit vakcínu za co nejnižší možnou cenu. Julínek uvedl, že chce situaci stabilizovat a zajistit dostatek vakcín, aby byly k dispozici alespoň pro starší a nemocné občany. Podle odborníků se Česká republika řadí spíše k hůře proočkovaným zemím.

O Evropské noci vědců bude možné navštívit desítky hvězdáren

O Evropské noci vědců, kterou vyhlásila Evropská komise na pátek 22. září, se připojí nejen profesionální astronomické observatoře, ale také řada regionálních a místních hvězdáren. ČTK to řekl Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd. Poznamenal, že astronomové jsou na práci v noci i na zájem veřejnosti zvyklí. Vybranými dalekohledy se bude podle Suchana možné podívat do vzdáleného vesmíru na dvojhvězdy, hvězdokupy, mlhoviny a galaxie. Pozadu nezůstala ani astronomická sekce České astronomické společnosti. V ondřejovské observatoři chystá modely kosmické techniky. Návštěvníci se budou moci seznámit s uplatněním výsledků kosmického výzkumu v každodenním životě, zjistit novinky o aktuálních kosmických misích amerického raketoplánu Atlantis a ruské kosmické lodi Sojuz. Prověřit si budou moci také své znalosti v krátkém testu astronautiky.

Skleníky ústecké univerzity představí svět masožravých rostlin

S exotickým světem masožravých rostlin se od pondělí setkají návštěvníci skleníků Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP). Pěstitelé Jaroslav Neubauer z České Lípy a Miroslav Macák ze Stráže pod Ralskem tu představí své výpěstky a fotografie z letošní botanické expedice na indonéský ostrov Sumatra, uvedla Gabriela Sýkorová-Dvorníková z Přírodovědecké fakulty UJEP. "V Ústí vystavujeme 150 rostlin od všech rodů masožravek - láčkovky, špirlice, rosnatky, bublinatky, mucholapky, tučnice, rosnolisty a jiné. Nejatraktivnější je asi mucholapka podivná, která má čelisti podobné železům na medvěda. Jejich sklapnutí je vidět pouhým okem," uvedl Neubauer. Hmyz podle pěstitele lapají rostliny proto, že rostou na půdách chudých na živiny. Látky potřebné pro růst si rostliny obstarají z těl hmyzu, která natráví pomocí enzymů. Neubauerovy rostliny si běžně chytají mouchy, vosy či včely, které nalákají na sladký nektar. Indonésané používají masožravé láčkovky, které jsou podobné české orchideji střevličníku pantoflíčku, k vaření. "Do láčky dají kokosové mléko, rýžovou mouku, cukr a nastrouhaný kokos, povaří to ve vodě a vznikne z toho chutný kokosový dortík," popisuje Neubauer.

Alexandrovci ovládli vyprodanou Sazka Arenu

Triumfálním úspěchem byl sobotní koncert legendárního ruského hudebního a tanečního souboru Alexandrovci. Ve zcela zaplněné pražské Sazka Areně aplaudovalo přes 12.000 diváků umělcům, kteří se představili v Praze poprvé s celým souborem. Překvapením večera, na který vstupenky stály symbolickou jednu korunu, byla zpěvačka Lucie Bílá. Diváci zhruba deset minut vestoje vyžadovali další přídavky. Odměnou pro ně byla slavná Kaťuša. Také oblíbenou Kalinku soubor výjimečně předvedl dvakrát. Na pódiu se kromě sólistů a pěveckého souboru představili i tanečníci. Diváky si získali temperamentními kozáčky i téměř akrobatickým výkonem. Značnou část obecenstva tvořili mladí lidé. Většina diváků přiznala, že by si požitek z Alexandrovců dopřála, i kdyby vstupenky nebyly za korunu.

V Jičíně skončil festival pohádek; pobavit se přišly tisíce lidí

V Jičíně skončil šestnáctý ročník festivalu pohádek. Sled akcí zaměřených na strašidla, strašáky a strašpytle během šesti dnů přitáhl tisíce diváků. Herec Jiří Lábus, víla a skřítek opět předali klíč od města starostovi, čímž skončila nadvláda pohádkových bytostí, řekla ČTK pořadatelka Věra Richterová. Během festivalových dní bylo zejména pro děti a další návštěvníky města připraveno na 150 různých kulturních a zábavních akcí. Letošní festival byl také věnován spisovateli Václavu Čtvrtkovi, který by se letos dožil 95 let. Čtvrtek je stvořitelem slavného loupežníka Rumcajse, který v nedalekém lese Řáholci vzdoroval vrchnosti. Během oslav se podařilo vytvořit nový rekord v počtu trpaslíků na jednom místě. Při zahájení festivalu se jich do průvodu na Valdštejnovo náměstí seřadilo rovných 950, a dosavadní rekord tím překonaly téměř trojnásobně.

Svatby se mění a zdobí se i koště na zametání střepů pro štěstí

Slavnostně vyzdobené koště na zametání střepů pro štěstí bylo nepřehlédnutelným a zároveň symbolickým exponátem na liberecké výstavě Svatební mánie 2006. Řada novomanželů chce totiž pro jeden z prvních společných kroků životem už mnohem víc než jen obyčejnou umělohmotnou lopatku a smetáček s černými štětinami. A stále víc párů svatbu nechává na specializovaných firmách, které se o přípravu postarají do posledního detailu. "Přijdou jen se svou představou, třeba že svatba by měla být bláznivá, a dodají, kolik na ni mají peněz," řekla ČTK spolupořadatelka Svatební mánie Lenka Marková z Liberce. Ráda vzpomíná třeba na neobvyklou svatbu ve stylu Guns and Roses (Pušky a růže), kdy nevěsta vypadala jako princezna, ženich si vybral "crazy styl" a kromě jiného si nazul každou botu jinou. Svatebčané naskákali do rybníka, utopili v bahně boty a hostina vyvrcholila dortovou bitvou. A věděli o ní dopředu právě jen novomanželé.

Čeští basketbalisté postoupili na mistrovství Evropy

Čeští basketbalisté si poprvé od roku 1999 zahrají na mistrovství Evropy. Navzdory porážce s Ruskem je na finálový turnaj poslalo vítězství Bosny a Hercegoviny nad Makedonií 75:72, díky němuž čeští hráči postoupili jako jeden z týmů ze druhých míst kvalifikačních skupin. Šampionát se uskuteční příští rok ve Španělsku. Basketbalisté získají za postup finanční prémii ve výši 1,5 milionu korun. Generální sekretář České basketbalové federace Miloš Pražák ČTK řekl, že částku 1,2 milionu si mezi sebe rozdělí hráči, zbývající suma pak připadne na trenéry a realizační tým.

České basketbalistky porazily Rusko

České basketbalistky v osmifinálové skupině porazily Rusko 85:83 a zajistily si postup do čtvrtfinále mistrovství světa v Sao Paulu. Na závěr osmifinálové fáze se v pondělí utkají s favorizovanými Spojenými státy americkými.

Kalinovská obsadila páté místo ve SP v moderním pětiboji

Česká reprezentantka v moderním pětiboji Alexandra Kalinovská obsadila sedmé místo v závodu Světového poháru v Káhiře. Z vítězství se v Egyptě radovala domácí závodnice Aya Medanyová.

Dřevorubec Komárek získal bronz na mistrovství světa

Osmadvacetiletý Martin Komárek z Oseka u Milevska získal bronz na mistrovství světa v dřevorubeckých sportech. Čtrnáct nejlepších drvoštěpů z celého světa se v německém Oberstdorfu utkalo v šesti disciplínách. Titul obhájil Jason Wynyard z Nového Zélandu, na druhém místě se umístil Dawe Jewett ze Spojených států. "Medaile ve světové konkurenci je sen, a to nejenom pro mě ale i pro každého Evropana," řekl po závodě bronzový medailista. V srpnu sice již po čtvrté zvítězil na evropském šampionátu, ale v souboji se zámořskými borci na medaili nepomýšlel. Soutěž spočívá v prověření zručnosti při zacházení s pilou a se sekerou. Závodníci například přesekávají stojící i ležící kmen a řežou motorovou a ruční pilou kulatinu. Divácky nejatraktivnější je zřejmě řezání motorovou pilou se speciálním silným motorem. Pily váží asi 25 kilogramů a jsou upravovány přímo pro účely závodů. Jejich zkrocení není lehkou záležitostí ani pro ostřílené dřevorubce.

Počasí

Bude oblačno až polojasno, místy přeháňky. Teploty 20 až 24 stupňů Celsia, na horách kolem 17ti. Vát by měl mírný jihovýchodní vítr.