Zprávy

Státy V4 mají zájem na zrušení hraničních kontrol EU i víz do USA

Prezidenti zemí takzvané visegrádské čtyřky (V4) jsou přesvědčeni o tom, že společné prosazování jejich zájmů je účinnější než individuální postup každého státu. Češi, Slováci, Poláci a Maďaři budou usilovat o dodržení termínu pro rozšíření takzvaného schengenského systému bez hraničních kontrol v EU plánovaného na podzim 2007. Odklad, který Brusel zvažuje kvůli nepřipravenosti počítačové databáze, prezidenti hodnotí jako diskriminaci nováčků pětadvacítky. Trvají na rovnoprávných podmínkách pro přijetí eura a hodlají naléhat na zrušení víz do Spojených států. "Všichni čtyři máme pocit, že je důvod, abychom tyto své postoje uměli formulovat, uměli se na nich předem dohodnout a zesíleným tónem čtyř zemí v Evropské zemi je prezentovat, když to bude potřeba," uvedl hostitel lánské schůzky, který v 90. letech jako tehdejší premiér neskrýval rezervovaný postoj k Visegrádu. Český prezident Václav Klaus v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že se mu tehdy nelíbila snaha Západu vytvořit z visegrádského uskupení "náhražku" plnohodnotného členství středoevropských států v EU. "Byl jsem proti falešným očekáváním, které s V4 někdo spojoval," řekl Klaus s tím, že nyní je zesílený hlas čtyř nováčků proti starým členům unie účinný a rozumný. Podle něj je minulostí éra, když každá ze zemí "hrála na sebe" a snažila se ostatní předhonit nebo nějak trumfnout.

Na návštěvu Plzně přijel z Lán slovenský prezident Ivan Gašparovič. Setkal se se zástupci města i kraje, a prohlédl si Plzeňský Prazdroj. Zavzpomínal rovněž na léta, kdy jezdil na plzeňský zimní stadion jako vedoucí výpravy hokejového Slovanu Bratislava.

Návštěvníci parku lánského zámku mohou nyní při procházkách odpočívat na lavičce, na níž jako první usedli prezidenti. Lavici umístěnou pod mohutnou lípou vyrobil kamenosochař a restaurátor Bohumil Pánek z hořického pískovce a dubu z lánského parku. "Autorkou myšlenky prezidentské lavičky je Livia Klausová, která využila designerský nápad dvorního architekta prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka Josipa Plečnika," uvedl při slavnostním odhalení lavičky hradní kancléř Jiří Weigl.

Raně barokní zámek Lány uprostřed křivoklátských lesů si vybral Masaryk jako své letní sídlo, kde rád odpočíval i pracoval. Po abdikaci v roce 1935 se do Lán přestěhoval i s rodinou natrvalo, v roce 1937 tam v 87 letech zemřel. Jako místo posledního odpočinku pro své nejbližší i pro sebe zvolil lánský hřbitov. Po smrti T.G. Masaryka byl lánský zámek využíván sporadicky, jen za druhé světové války v něm bydlel prezident Emil Hácha. Až Václav Havel začal navštěvovat Lány pravidelně, oblíbil si ho i jeho nástupce Václav Klaus. Jeho manželka Livia se systematicky věnuje úpravám zámku, který tvoří dominantu rozsáhlého parku.

Václav Klaus: Papež nechtěl muslimy popudit, reakce jsou přehnané

Prezident Václav Klaus si myslí, že papež Benedikt XVI. neměl v úmyslu popudit muslimy svými výroky o islámu a nemohl tušit, jakou bouři nevole tím vyvolá. Rozhořčené reakce muslimského světa se Klausovi zdají přehnané. Prezident to uvedl v rozhovoru pro Českou televizi. "Podle toho výroku bych to tak špatně neviděl a necítím důvod, aby na to byly reakce takové, jaké na to jsou. Co o papežových jiných projevech a jiných textech vím, tak bych se velmi divil, kdyby on se pustil do něčeho, čím by chtěl vědomě 'popíchnout' tuto část světa. To mi nedává vůbec žádný smysl," řekl Klaus, který se hlásí k husitské církvi. Klaus poznamenal, že nezná celý papežův projev, jen úryvky citované médii. "Bohužel jiskřička dalšího neporozumění to prostě je," konstatoval prezident. V nynější nervozitě panující mezi muslimským a západním světem podle něj stačí málo, aby se vztahy ještě vyostřily. Ze zkušeností z vlastních projevů Klaus prý ví, že často "neutrální, bezzubá věta" bývá dezinterpretována a vyvolá naprosto nečekaný spor.

Zástupci české katolické církve tvrdí, že papežovy výroky byly vytrženy z kontextu. Papež vyznavače islámu po celém světě nejvíce pobouřil tím, když v rodném Německu citoval byzantského císaře 14. století Manuela II. Paleologa: "Ukažte mi, co Mohamed přinesl nového, a uvidíte, že jsou to samé špatné, nelidské věci, jako příkaz šířit jeho víru mečem." Benedikt XVI. vyjádřil lítost, že svými slovy na adresu islámu urazil muslimské věřící. Některé pasáže jeho projevu byly podle prohlášení Vatikánu vyloženy tak, jak si to papež rozhodně nepřál.

Rusnok: Expertní tým nemá čas na změny rozpočtu

Skupina odborníků, kterou sestavil ministr financí Vlastimil Tlustý, by se měla zaměřit spíše na problémy rozpočtů na další roky. Současný návrh rozpočtu na rok 2007 se dá velmi málo změnit, jelikož skupina má na změny jen málo času. V pořadu Radiožurnálu to řekl člen skupiny odborníků Jiří Rusnok, někdejší ministr financí a prezident Asociace penzijních fondů. Návrh rozpočtu musí být sněmovně předložen do 30. září. Deficit 88 miliard korun navržený bývalým ministrem financí Bohuslavem Sobotkou podle Rusnoka neodpovídá realitě, což podle něho musela vědět i Paroubkova vláda. Buď bude třeba změnit některé zákony, které zvyšují mandatorní - tedy povinnné - výdaje, nebo bude nutno přiznat, že to nejde, a deficit bude vyšší, uvedl Rusnok. Návrh Tlustého, který počítá se schodkem 101 až 127,6 miliardy korun, je podle Rusnoka férovější, protože odpovídá legislativě. Rusnok zároveň označil za problematické zahrnutí příjmů z privatizace do rozpočtu. O privatizacích se ještě ani nezačalo jednat a tyto příjmy nejsou proto podle něho reálné. K daňovým příjmům rozpočtu Rusnok uvedl, že nepovažuje za optimální masivní snižování daní. Podle něho je však třeba výrazně zjednodušit daňový systém.

V souvislosti s expertním týmem ministra Tlustého bývalý premiér Jiří Paroubek připustil odložení vstupu do eurozóny, vyloučil však škrtání sociálních výdajů. Sestavení týmu označil za politický trik. Rusnokovi zároveň pohrozil vyloučením z ČSSD, pokud by se s expertním týmem Tlustého podílel na snižování sociálních výdajů.

Na Den NATO se v Mošnově sešlo na 50 tisíc lidí

Představení nejmodernější vojenské techniky, boje muže proti muži, ukázka osvobození uneseného autobusu, ale především letecké lahůdky v podání české armády i letounů NATO přilákaly do Mošnova podle policejních odhadů přes 50.000 lidí, zhruba o pětinu více, než organizátoři očekávali. Akce se konala bez větších problémů, řekl ČTK šéf pořadatelského týmu Zbyněk Pavlačík ze sdružení Jagello 2000. Část lidí přesto nebyla spokojená, mnozí motoristé totiž uvízli v dlouhých kolonách mezi Ostravou a Mošnovem a nedostali se včas na plochu letiště. Akce je na rozdíl od podobných přehlídek zaměřená na předvedení spolupráce různých složek, které zajišťují bezpečnost lidí. Představil se například kynologický oddíl ostravské městské policie, celní správa předvedla násilný vstup do bytu a zadržení skupiny nebezpečných pachatelů a vězeňská služba ukázala, jak postupuje v případě napadení eskorty převážející vězně.

Lidové noviny: Do Egypta se z Česka vrátilo více než 20 žadatelů o azyl

Více než 20 Egypťanů, kteří v Česku žádali o azyl, odletělo v posledním týdnu zpět do Káhiry. Odcestovali po vyjednávání s úředníky, kteří se situací uprchlíků začali intenzivně zabývat po nedávném organizovaném útěku asi 30 cizinců ze záchytného střediska ve Velkých Přílepech u Prahy. Informují o tom Lidové noviny (LN). "Je to dobrovolný návrat, jehož součástí je stáhnutí žádosti o mezinárodní ochranu," řekla Jana Matějusová z tiskového oddělení ministerstva vnitra. Ve čtvrtek odletělo do Egypta 16 žadatelů, již před tím Česko opustilo osm jejich krajanů. Náklady na vrácení uprchlíků hradí Česká republika.

V České republice požádalo v srpnu o azyl 426 lidí, což je zatím nejvíc v letošním roce. Výrazný nárůst ovlivnili žadatelé z Egypta, kteří tvořili rovnou polovinu všech, kteří se v srpnu v Česku o azyl ucházeli. Nejvíce žádostí o azyl si letos podali Ukrajinci, což je dlouhodobý trend. Následuje Egypt a Kazachstán.

Zahraniční Češi se setkali v Bratislavě

Několik desítek Čechů žijících na Slovensku se v Bratislavě setkalo s krajany z Austrálie, Rakouska, Rumunska a Švýcarska. Po představení činnosti českých spolků a klubů na Slovensku si účastníci setkání vyměnili zkušenosti z působení krajanských sdružení v některých evropských zemích, zejména pokud jde o otázky financování. Večer vyvrcholil vystoupením folklorních souborů. V sobotu akce nazvaná "Češi na Slovensku" pokračovala literárním večerem. Víkendový program v Bratislavě neoficálně zahájil Týden zahraničních Čechů, který se pod záštitou prezidenta republiky Václava Klause od 17. do 23. září koná v Praze.

Prima: Ministerstvo spravedlnosti nestihne insolvenční rejstřík

Ministerstvo spravedlnosti zřejmě nestihne včas spustit insolvenční rejstřík. Tento elektronický veřejně dostupný registr firem v konkurzu a dlužníků má začít fungovat v polovině příštího roku. Podle nového ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila přípravu rejstříku zanedbal jeho předchůdce Pavel Němec. Uvedla to televize Prima. "Hrozí kolaps v oblasti konkurzů v České republice, protože bez insolvenčního rejstříku by nemohly být zahájeny nové konkurzy," řekl Pospíšil. Zhroucení systému konkurzů přináší hrozbu žalob na stát, dodal. Bývalý ministr Němec televizi sdělil, že nový ministr má na zavedení rejstříku skoro rok času. Pokud to nestihne, měl by rezignovat a přepustit své místo někomu schopnějšímu, dodal Němec.

Firma Avízo: Ochranná licence na nové policejní uniformy nebyla zapsána

Firma Avízo, s.r.o., která vyhrála stopadesátimilionový tendr na výrobu 40.000 policejních uniforem, tvrdí, že u Úřadu průmyslového vlastnictví nebyla zatím zapsána žádná ochranná licence na nové stejnokroje. Společnost tak reagovala na vyjádření ministra vnitra Ivana Langra (ODS), který chce nechat zakázku prověřit. Podle Langra se nákupčí z policejního prezidia dopustili několika závažných chyb. Nikoho z účastníků soutěže údajně neinformovali o tom, že policie není jediným vlastníkem takzvaného průmyslového vzoru neboli ochranné licence.

O případu nedávno informoval Český rozhlas. Uvedl, že držitelem licence je také firma Humi Outdoor, která nový stejnokroj vyvinula. V tendru ale skončila druhá, přestože nabídla nižší cenu než vítěz tendru, firma Avízo, s.r.o. Jednatel společnosti Humi Outdoor Petr Rychlý tvrdí, že bez jeho souhlasu nemůže prezidium výrobu uniforem zadat. Firma Avízo s jeho tvrzením nesouhlasí a považuje ho za nepravdivé. "Až do 15. září 2006 nebyl do rešeršní databáze průmyslových vzorů Úřadu průmyslového vlastnictví zapsán žádný podobný průmyslový vzor a to ani ve prospěch Humi Outdoor, ani ve prospěch ministerstva vnitra. Není proto ani ověřitelné tvrzení, zda se v daném případě jedná o průmyslový vzor a zda splňuje podmínky registrace," sdělila firma ČTK. Průmyslový vzor chrání vzhled výrobku. Je to ochrana proti tomu, aby nikdo jiný nemohl vyrábět výrobek totožného nebo podobného vzhledu.

Na Českobudějovicku hoří skládka komunálního odpadu

Skládka komunálního odpadu vzplála v Lišově na Českobudějovicku. Hasičům komplikuje práci silný vítr. "Zdá se, že tam s ohněm bude práce minimálně do neděle," řekl ČTK operační důstojník jihočeských hasičů. Ohnisko je podle něho lokalizováno a nehrozí, že by se oheň rozšířil do okolí. K požáru skládky, kterou provozuje společnost A.S.A., vyjíždějí hasiči zhruba jednou až dvakrát do roka. Naposledy zde hořelo začátkem srpna.

Exministr Rath zrušil tendr na nákup vakcín proti ptačí chřipce

Bývalý ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) v době svého působení v úřadu zrušil tendr na nákup vakcín proti ptačí chřipce. Jeho nástupce Tomáš Julínek (ODS) se bude snažit zakázku zajistit. Informoval o tom Český rozhlas 1 - Radiožurnál. Podle Ratha postupoval hlavní hygienik Michael Vít při výběru firmy, od které by se měl nákup vakcíny realizovat, neuváženě. Podle bývalého ministra byla cena za vakcínu předražená, proto zakázku zrušil. Julínek uvedl, že se ministerstvo bude snažit tendr "dohnat", aby se do České republiky vakcína dostala, uvedl ČRo. Zrušení nákupu vakcíny proti ptačí chřipce figurovalo v návrzích předchozí sociálnědemokratické vlády. Kabinet tak chtěl odlehčit státnímu rozpočtu na příští rok. Ministr financí Vlastimil Tlustý (ODS) označil toto téma za "citlivé". Virus H5N1 v posledních letech vyvolal epidemii ptačí chřipky v některých asijských zemích a rozšířil se i do řady evropských a afrických států. Podle údajů Světové zdravotnické organizace nemoc v uplynulých třech letech usmrtila více než 140 osob.

Postižení převzali v Praze 16 vodicích a asistenčních psů

Centrum pro výcvik psů pro postižené Helppes v pražské Motole předalo novým majitelům 16 vodících a asistenčních psů. Centrum rovněž oslavilo své pětileté výročí, za tuto dobu zde vycvičili celkem 67 čtyřnohých pomocníků. "Otvírá dveře, rozsvěcí, aportuje to, na co si ukážu laserem, dokonce umí svlékat boty a ponožky," popisoval schopnosti svého asistenta na vozík odkázaný Jiří Tománek z Nečtin v západních Čechách. Se svým pomocníkem se nesetkal poprvé, před oficiálním převzetím se spolu již sžívali. "Pomáhá mi i v krámě, docela úspěšně prodává zboží," řekl ČTK tento majitel obchodu z keramikou.

Centrum ročně vychová od 25 do 30 takových psů. Od vodicích psů pro nevidomé až po asistenční psy, kteří pomáhají jejich majitelům v každodenním životě. "Umí jim narovnat hlavu, přikrýt je, někteří poznají i epileptický záchvat," řekla ČTK pořadatelka akce Adéla Krausová. Nejčastěji jde o zlaté retrívry či labradory. Výcvik jednoho psa podle ní vyjde od 150.000 do 200.000 korun. Jako zdravotní pomůcku jej stát proplácí pouze nevidomým. Na výcvik čtyřnohých asistentů pro ostatní postižené se shání peníze od sponzorů.

V Česku začíná týden věnovaný propagaci k přířodě šetrných způsobů dopravy

Stejně jako v dalších zemích evropské pětadvacítky v Česku začíná týden věnovaný propagaci k přírodě šetrných způsobů dopravy. K sedmému ročníku Evropského týdne mobility, který vyvrcholí v pátek 22. září Dnem bez aut, se přihlásily víc než čtyři desítky českých a moravských měst. Alespoň na jeden den uzavřou některé ulice autům a některá z nich nabídnou hromadnou dopravu zdarma. Rozsah příprav na Evropský týden mobility každoročně roste, zvyšuje se nicméně i počet aut v ulicích. Češi v roce 2004 koupili téměř dvojnásobné množství benzinu a nafty, než spotřebovali rok po revoluci. Osobní auto či dodávka před patnácti lety připadaly na každého čtvrtého obyvatele země, loni to byl už každý třetí. V Praze připadá jeden automobil dokonce pouze na dva lidi.

Čeští muži si chtějí na jídle pochutnat, ženy dbají na přínos ke zdraví

Čeští muži si chtějí na jídle především pochutnat, ženy se naopak soustřeďují na vysoký obsah zdraví prospěšných látek. Z průzkumu agentury Ogilvy vyplynulo, že 57 procent českých mužů je připraveno pochutnat si na každém pokrmu nehledě na informaci o možném negativním vlivu na jejich zdraví. Nejlepší přehled o obsahu důležitých prvků v potravinách mají ženy ve věku 25 až 32 let. Podle průzkumu každý druhý muž při nákupu potravin vybírá, co mu chutná, každý pátý hledí na cenu a jen každý desátý i na prospěšnost pro organismus. Naproti tomu mezi ženami vybírá podle chuti jen každá sedmá, stejný podíl žen přitom sleduje cenu a třetina řeší i náročnost kuchyňské přípravy. Celá polovina žen volí hlavně podle prospěšnosti potraviny pro zdraví.

Příbramí prošel průvod hornických měst

Příbramí prošel slavností průvod horníků, kteří se sešli na jubilejním desátém Setkání hornických měst. Právě v Příbrami v roce 1996 tradice vznikla. "Je symbolické, že se setkání vrátilo při jubilejním ročníku tam, kde se odehrálo poprvé," řekl ČTK ředitel příbramského Hornického muzea Josef Velfl. Do průvodu vyslali své zástupce i horníci z Německa, Maďarska, Rakouska či Slovenska. Návštěvníci Setkání hornických měst měli první příležitost vyzkoušet jízdu hornickým vláčkem, který byl slavnostně zprovozněn. Inspirací setkávání měst s hornickou tradicí byla účast zástupců příbramského cechu na celoněmeckých hornických a hutnických dnech v roce 1996. Od prvního ročníku v Příbrami začala setkání putovat. Další se uskutečnila v Krásně, Zlatých Horách, Ostravě, Stříbru, Plané, Sokolově, Rudolfovu a Ostravě-Radvanicích.

Mistrovství ve znalostech bible

Ve znalostech bible soutěžilo ve Valdštejnském paláci v jednacím sále Senátu dvanáct čtyřčlenných družstev z jedenácti různých církví. Vítězem se stalo družstvo složené za zástupců tří církví. Ředitel mistrovství Karel Sedláček upozornil, že mistrovství je dosud ryze česká záležitost. V žádném jiném státě se nesoutěží ve znalostech Starého i Nového zákona. Čeští pořadatelé podle něj nyní usilují o rozšíření mistrovství také do dalších zemí. "Pozvali jsme pozorovatele z Izraele, z Dánska i USA, aby se nechali inspirovat touto myšlenkou," řekl.

Vítězem mistrovství se stalo družstvo, které nejrychleji zjistilo, ze které části bible jsou předčítané verše. Jeho příslušníci si pochvalovali úroveň soutěže i místo, kde se konala. Nejlepší výsledek mezi jednotlivci měl Zdeněk Hlávka z římskokatolické církve Šlapanice, který získal 96 bodů ze sta. Pouze čtyři otázky zůstaly nezodpovězené. Mistrovství není organizováno žádnou církví, ale občanským sdružením, které spojuje českou odbočku Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém, Českou biblickou společnost a Biblickou jednotu.

Tomáš Baťa slaví 92. narozeniny, potěšil ho portrét z dětství

Tomáš Baťa junior přijel na víkend do Zlína, aby zde oslavil své 92. narozeniny. Syn zakladatele zlínského obuvnického závodu se narodil 17. září 1914. První oslavy se konaly v pátek, kdy se setkal se členy regionálních Rotary klubů. "Dostal jsem spoustu dárků, nejpěknější jsou ty nečekané. Potěšil mě můj portrét v indiánském kostýmu, který někdo namaloval, když mi bylo 12 let. To byla veliká legrace," řekl ve Zlíně Baťa ČTK a Českému rozhlasu. Baťa se oblékl stejně jako někteří další účastníci do valašského kroje. Ochutnal také místní speciality, slivovici a na chvíli si i zatančil u cimbálu. Oficiální oslava je naplánována na neděli večer v Baťově vile v centru Zlína, kde Baťa prožil své dětství. Tomáš Jan Baťa v mládí pracoval ve zlínských Baťovských závodech a v březnu 1939 opustil Československo. V Kanadě, kde doposud žije, pak založil firmu Bata Shoe Company. Nyní vlastní více než sto podniků po celém světě.

V Náprstkově muzeu otevřeli výstavu o svém zakladateli

Citát slavného pražského mecenáše, filantropa, vlastence, průmyslníka a také politika Vojty Náprstka (1826 - 1894) "Dobrým být a jiné blažit, toť úkol člověka" uvádí výstavu, která byla zahájena v muzeu nesoucím jeho jméno v Praze. Byla připravena při příležitosti Dnů evropského dědictví ke 180. výročí Náprstkova narození a bude přístupna až do konce května příštího roku. Expozice prostřednictvím množství dokumentů včetně dobových fotografií a ilustrací připomíná Náprstkovy aktivity v rámci sboru obecních starších města Prahy (1873 - 1894) a městské rady (1881 - 1892).

"Prosazoval pokrokové myšlenky, ať již se jednalo o životní podmínky v Praze, podporu školství, zdravotnictví či zavádění moderních vynálezů a technologií do života - veřejné plynové osvětlení, vaření na plynu a zavádění telefonu," řekla ČTK autorka výstavy Milena Secká. Upozornila, že mnohé z jeho návrhů byly ještě za jeho života realizovány, další se prosadily později. Po prohrané revoluci v roce 1848 utíkal Náprstek před policejní perzekucí s představou, že léta strávená v exilu musí využít pro blaho svého národa. Své přesvědčení neopustil a po devíti letech v USA se vrátil plný ideálů, dojmů a zkušeností. Věnoval se vinopalnické živnosti své matky, budoval knihovnu, vedl politicko-společenský salon, podporoval Americký klub dam a v roce 1862 založil průmyslové muzeum. Udržoval kontakty s Čechy žijícími v zahraničí, zakládal spolky a zajímal se o vše pokrokové. Koncem roku 1873 byl zvolen do sboru obecních starších města Prahy, kde působil až do své smrti.

Ve Znojmě začalo tradiční vinobraní

Ve Znojmě vrcholilo tradiční vinobraní. Novinkou letošního ročníku bylo šenkování na Masarykově náměstí, kdy mohli návštěvníci ochutnat znojemská vína zdarma. Loni se na slavnosti vína přišlo podívat kolem 50.000 lidí, letos očekávají organizátoři díky lepšímu počasí návštěvnost ještě vyšší. K vrcholům vinobraní patří každoročně historický průvod vedený králem Janem Lucemburským a jeho ženou Eliškou Přemyslovnou, který projde centrem. Nadšenci si jím připomínají návštěvu panovníka v roce 1327, když se král Jan vracel z jednání v Bratislavě.

V kanadském Torontu končí 31. ročník filmového festivalu - uveden byl i český snímek Kráska v nesnázích

V kanadském Torontu končí 31. ročník slavného filmového festivalu. Uveden byl na něm v nesoutěžní sekci Současný světový film i nový český snímek Kráska v nesnázích režiséra Jana Hřebejka a scenáristy Petra Jarchovského. Torontský festival se spolu s přehlídkami v Berlíně, Cannes a Benátkách řadí mezi nejvlivnější na světě. Promítáno na něm letos bylo přes 350 snímků z šesti desítek zemí světa.

Čečenský taneční soubor sklidil nadšený potlesk

Nadšený potlesk asi čtyř stovek lidí sklidil na náměstí Míru dětský čečenský taneční soubor Maršo. Jejich měsíční turné v České republice se koná v rámci projektu Tancem proti terorismu organizovaného občanským sdružením Berkat. Diváky nadchlo zejména vystoupení osmiletého děvčátka Eleny Těmirchanovové. V chlapeckém kostýmu zatančila kavkazský mužský tanec džigita. Soubor Maršo, který tvoří děti z rodin bývalých uprchlíků, vystoupil v České republice již podruhé. "Známe to tady. Bylo velmi příjemné se sem vrátit. Líbí se mi Praha. Největší dojem na mě udělalo město. Je nejlepší z toho, co jsem viděl," řekl ČTK dvatenáctiletý tanečník Magomed Saltalijev. V rámci nynějšího turné se soubor Maršo představil v Olomouci, Brně, Slavičíně a Zlíně.

V Sobotíně slavili Vánoce, nechyběl smažený kapr ani cukroví

S tříměsíčním předstihem slavili Vánoce lidé v letní restauraci v Sobotíně na Šumpersku. Organizátoři vzali přípravu zodpovědně a při oslavě skutečně nechyběl žádný z vánočních atributů. "Recesi mám rád a vymýšleli jsme, co pro děcka uděláme. Vánoce všichni slaví doma v rodinném kruhu a v klidu, tak jsme se rozhodli to obrátit. Slavíme je společně a za pořádného veselí," uvedl pořadatel akce Petr Hradil. Příchozí si nemohli stěžovat, že by jim chyběl nějaký symbol Vánoc. Obdivovali ozdobený vánoční stromek, vánoční výzdobu či dárky. Ochutnat mohli vánoční cukroví, zelňačku i tradičního smaženého kapra s bramborovým salátem. "Abychom mohli usmažit kapry, museli jsme udělat výlov místního rybníčku. Část kaprů jsme usmažili a zbylé prodáváme živé. Úspěch měla i první dražba vánočního kapra," uvedl Hradil. Děti se mohly oddat i zimním radovánkám. K dispozici měly bobovou dráhu plnou sněhu a svedly s dospělými i bitvu v koulování.

Tomáš Janků vyhrál skok do výšky na Světovém poháru

Výškař Tomáš Janků vybojoval v závěru atletické sezony další cenný úspěch, když vyhrál svou disciplínu na Světovém poháru v Aténách. Český vicemistr Evropy z Göteborgu jako jediný překonal 228 centimetrů.

Počasí

Bude oblačno až polojasno, ojediněle zaprší. Denní teploty 20 až 24 stupňů Celsia, na horách kolem 17ti. Vát by měl mírný jihovýchodní vítr.