Zprávy

Prezident Klaus přijal demisi Paroubkovy vlády a jmenoval předsedu ODS Topolánka novým premiérem

Prezident Václav Klaus na Pražském hradě přijal z rukou premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) demisi jeho vlády. Zároveň Paroubka a dosavadní ministry pověřil dočasným výkonem funkcí do jmenování další vlády. Paroubkovi a celé jeho vládě poděkoval za odvedenou práci. Dodal, že neděkuje jen za práci v jejich řádném období, ale i za práci, kterou kabinet odvedl po červnových volbách, kdy několik týdnů nebyla ustavena sněmovna. Prezident s premiérem poté odešli z místnosti, kde se demise předávala. Klaus mimo mikrofony řekl, že si ještě potřebují "něco doříci".

Novým premiérem jmenoval poté prezident šéfa ODS Mirka Topolánka. Ten řekl, že v následujících hodinách a dnech zahájí intenzivní jednání s předsedy demokratických stran o různých variantách budoucí vlády. Topolánek vyjednává o podpoře menšinové vlády ODS. Za určitých podmínek jsou jeho vládu ochotni tolerovat sociální demokraté. Chtějí mít například vliv na to, kdo bude ve vládě sedět. Výhrady mají k poslancům za ODS Ivanu Langerovi a Vlastimilu Tlustému. "Doufám, že příští týden dojde k průlomu v těch jednáních natolik, abychom byli schopni v řádu několika týdnů navrhnout novou vládu," řekl Topolánek. Prezident k tomu podotkl, že až bude po tiskové konferenci, tak se nového předsedy vlády potichu zeptá, co znamená slovo několik. Topolánek řekl, že by chtěl, aby ČR měla vládu, "za kterou se nebudeme v Evropě stydět". Naznačil, že soupis ministrů má již v "kapse". Podle Topolánka by nová vláda měla dostát své cti předsedat EU v roce 2009 a zahájit nutné reformy. Pokud se Topolánkovi podaří kabinet sestavit a prezident ministry jmenuje, bude mít nová vláda 30 dnů na to, aby předstoupila před sněmovnu se žádostí o důvěru. Teprve když ji dostane, může plnohodnotně vládnout.

Pavla Topolánková chce kandidaturou do Senátu narušit klišé o manželkách politiků

Manželka předsedy ODS Pavla Topolánková potvrdila své rozhodnutí kandidovat v senátních volbách za stranu Politika 21, kterou založila Jana Bobošíková. Topolánková doufá, že její krok naruší "zažité společenské klišé, kdy se od ženy politika nečeká aktivní vstup do politického života". Rozhodnutí kandidovat v ní prý zrálo roky, a nejde tedy o emotivní krok. "Vzhledem k tomu, že jsem ze strany ODS nabídku nedostala, rozhodla jsem se kandidovat na platformě Politiky 21. Programové teze '21' jsou zcela v souladu s mým pravicovým smýšlením, navíc budu kandidovat za 'můj' volební obvod Ostrava - město, kde se vždy budu cítit doma," uvedla v prohlášení. Politika 21 chce mimo jiné zrušení Senátu a snížení počtu poslanců ze 200 na 151.

Kandidatura Topolánkové některé občanské demokraty zaskočila. Ostravská ODS je podle Práva pobouřena. ODS má podle informací deníku strach, aby Topolánková nepřetáhla část pravicové voličské základny. O senátní křeslo bude v Ostravě mimo jiné bojovat se senátorem ODS Milanem Balabánem. Jeho štáb nyní musí měnit volební strategii. "Že žena předsedy politické strany kandiduje za jinou politickou stranu, je nestandard mezi nestandardy. Strašně nerad bych se časem dozvěděl, že je to výsledek rodinných neshod," řekl předseda ostravského klubu zastupitelů a kandidát na primátora města Lukáš Ženatý (ODS). "Je to soupeř, kterého je nutné brát vážně," uvedl Balabán.

Vláda přidá více důchodcům a úředníkům, schodek zůstane 88 miliard korun

Platy státních zaměstnanců by měly příští rok vzrůst v průměru o pět procent, ačkoli ministerstvo financí původně navrhovalo v rozpočtu na rok 2007 růst o 4,5 procenta. Rozhodla o tom vláda, která rovněž schválila zvýšení penzí příští rok o 500 korun místo původně navrhovaných 440 korun. Deficit státního rozpočtu kabinet ponechal na 88 miliardách korun. "Budeme hledat další dodatečné zdroje jak v oblasti příjmů, tak i restrukturalizací výdajů, abychom navýšení důchodů a platů státních zaměstnanců v požadované výši zajistili," uvedl premiér Jiří Paroubek. "Celkový dopad opatření je do jedné miliardy korun, jak pokud jde o platy, tak o valorizace důchodů," uvedl ministr financí Bohuslav Sobotka.

Pokud armáda dostane od státu skutečně o deset až 15 procent méně peněz, než se předpokládalo, může být ohroženo plnění aliančních závazků, prohlásil odstupující ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU) během jednání vlády. Podle něj bude nutné také redukovat některé části vojsk a ztížena bude i schopnost armády pomáhat civilnímu sektoru. Kühnl uvedl, že ministerstvo obrany by kvůli nižšímu přísunu peněz muselo změnit koncepci rozvoje armády. Kühnl, jak uvedl, byl jediným ministrem, kdo hlasoval proti návrhu státního rozpočtu na rok 2007.

Ministr Sobotka: Pro oddálení termínu přijetí eura není důvod

Ministr financí Bohuslav Sobotka nevidí důvod pro oddálení termínu přijetí společné evropské měny euro v roce 2010. Sobotka řekl novinářům, že navržený rozpočet na rok 2007 přijetí eura v tomto termínu neohrožuje. Podíl deficitu veřejných rozpočtů by měl podle Sobotky v příštím roce činit 3,8 procenta, ačkoli program pro přijetí eura počítá s deficitem 3,3 procenta. "Zvýšení deficitu je přesně oněch dvacet miliard korun, o něž poslanci a senátoři zvýšili dopady reformního balíčku v sociální a zdravotní oblasti," uvedl. Pro tyto návrhy hlasovali poslanci všech parlamentních stran, připomněl. Vláda odložila o měsíc projednávání scénáře zavedení eura v České republice. O této agendě by měl jednat až příští kabinet, řekl Sobotka ČTK.

Zavedení eura může svádět obchodníky ke zvyšování cen

Zavedení jednotné evropské měny euro by podle analýzy ministerstva průmyslu a ochodu mohlo svádět obchodníky a výrobce k rychlému zvyšování cen, které jsou nyní v Česku nižší než v řadě členských zemí Evropské unie. Výrazný cenový nárůst by pak nepříznivě dopadl na českou ekonomiku. V ČR by se podle plánů vlády mělo začít eurem platit od roku 2010 a obchodníci ubezpečují, že žádné cenové skoky kvůli silnému konkurenčnímu boji nehrozí. "Přechod na společnou měnu zprůhlední existující rozdíly cenových hladin i mezd v ČR a většině zemí EU, což samo o sobě může obchodníky, ale i producenty motivovat k urychlení procesu vyrovnávání cen," stojí v analýze, kterou MPO zveřejnilo na svých internetových stránkách. Například v roce 2000 podle MPO činila relativní cenová hladina konečné soukromé spotřeby v ČR 47 procent průměru EU a do roku 2004 vzrostla o osm procent. Akcelerace růstu cen spotřebního zboží na pultech obchodů by se podle MPO následně odrazila i v tlaku na rychlejší zvyšování mezd. "To by, po překročení únosné míry, mohlo vést k oslabení konkurenceschopnosti domácí produkce s nepříznivými dopady na obchodní i platební bilanci a tempo růstu ekonomiky," upozornilo MPO.

Zdražení veškerého zboží a služeb po zavedení eura se podle nedávného průzkumu vypracovaného pro úřad vlády obávají tři čtvrtiny Čechů. Vyšší ceny způsobené vstupem do eurozóny očekávají nejen odpůrci jednotné evropské měny, ale i dvě třetiny jejích zastánců. Podle obchodníků v Česku problémy se zvyšováním cen po zavedení eura kvůli silné konkurenci v maloobchodě nehrozí. Také ekonomové uklidňují, že velké obavy nejsou na místě a zásadní zdražení po přijetí eura nenastane.

Vláda schválila program, podle nějž se venkovu rozdělí miliardy

Program rozvoje venkova ČR na období 2007 až 2013, podle nějž se v tomto období venkovu a zemědělství rozdělí na podporách až kolem 13 miliard korun ročně, schválila vláda. Celkový příděl peněz představuje na sedm let zhruba 93 miliard korun, přibližně 73 miliardami se na něm podílí Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova. Zbytek tvoří národní zdroje. Podle některých agrárních organizací a politiků ale mělo být schvalování dokumentu ponecháno až nové vládě.

Zemědělci tak budou moci čerpat peníze třeba na modernizaci hospodářství či nákup strojů. Peníze z programu půjdou také pro zemědělsky méně příznivé oblasti, údržbu krajiny nebo na podporu energetického využití biomasy. Obce mohou dostat peníze například na vybudování informačního střediska, stezku pro turisty či rekonstrukci objektů, které pak budou sloužit veřejnosti.

Do restaurace v Bohumíně někdo nainstaloval dvě bomby

Dvě amatérsky vyrobené bomby nainstaloval dosud neznámý pachatel v prostorách nádražní restaurace v Bohumíně na Karvinsku a ve voze jejího majitele. Navíc v kuchyni restaurace založil požár, který způsobil škodu za 100.000 korun. Bombu neznámý pachatel vyrobil z kanystru s hořlavou tekutinou. "Do hrdla otevřeného kanystru s neznámou tekutinou vložil papír tak, aby byl z jedné strany ponořen do tekutiny a z druhé strany vyčníval nad kartónovou bednu s pomačkaným papírem. V ní hořela svíce," popsala mluvčí výbušný systém. Dodala, že útočník navíc ještě v kuchyni u plynových sporáků úmyslně založil požár a pustil plyn. Druhou stejně vyrobenou bombu pachatel umístil u zadního vchodu restaurace do zavazadlového prostoru zaparkovaného vozu. Kriminalisté se domnívají, že tímto způsobem si s podnikatelem, který má restauraci pronajatou, někdo vyřizuje účty. Podnikatel se zhroutil a dosud nebyl schopen výslechu.

Paroubek: Policejní prezident Husák by měl za rychlost dostat běžný postih

Policejní prezident Vladislav Husák by měl být za překročení povolené rychlosti potrestán, jako jsou podle zákona trestáni občané, prohlásil odstupující premiér Jiří Paroubek (ČSSD). To podle něj znamená pokuta 22.500 korun a ztráta řidičského průkazu na jeden rok. "Pokud to takto dorovná, tak já budu spokojen zcela," řekl novinářům Paroubek. Husák si již za to, že jel příliš rychle, sám dobrovolně uložil řidičský průkaz na tři měsíce do úschovy na pražském magistrátu a odeslal na charitu 10.000 korun. Podle Paroubka to je sice chvályhodné, ale měl by pykat v plné výši. Policejní prezident jel dle novinářů, kteří sledovali jeho cestu do práce, na dálnici rychlostí až 190 kilometrů za hodinu. Husák se potrestal sám a ministr vnitra František Bublan mu navíc udělil výtku.

Policejní prezidium chce podle televize Nova potrestat novináře, kteří Husákovu jízdu zdokumentovali. Policie poslala kladenskému magistrátu podnět k zahájení správního řízení s reportéry a zároveň vše předali dopravnímu inspektorátu v Kladně.

Zaměstnavatelé jsou proti navrhované novele zákona o nemocenské

Představitelé zaměstnavatelů jsou zásadně proti úpravám nového zákona o nemocenské, které nyní kvůli škrtům v rozpočtu na příští rok navrhuje vláda. Podle nich by plánovaný návrat k původní výši odvodů, které mají od ledna klesnout z 3,3 na 1,4 procenta, a další úpravy jen zvýšily administrativu a náklady firem. ČTK to řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Míl.

Nový zákon o nemocenském pojištění má začít platit v lednu. Podle něj budou lidem nemocenskou v prvních dvou týdnech nemoci vyplácet zaměstnavatelé. Mají ale mít nižší odvody. Vláda původně kvůli snížení schodku rozpočtu navrhovala odklad zákona. Ministr práce Zdeněk Škromach (ČSSD) na jednání předsednictva tripartity představitelům odborů a zaměstnavatelů představil návrh novely. Podle ní by v prvních dvou týdnech nemocenskou vyplácely nadále firmy, správa sociálního zabezpečení by jim ale vydanou sumu vrátila. Odvody by proto neklesly, činily by 3,3 procenta jako dosud. "Je to věc, která je nepřijatelná. Bude zatěžovat podnikatele-zaměstnavatele naprosto zbytečnou administrativou. Buď ten zákon, který byl schválen proti vetu prezidenta a proti negativnímu postoji Senátu, má platit tak, jak byl, anebo by měl platit původní zákon," uvedl Míl. Novela, s jejímž návrhem nyní kabinet přišel, podle něj ke snížení nemocnosti pracovníků a k úsporám nepovede.

Odboráři budou ve čtvrtek protestovat před diskontem Plus

Odboráři budou ve čtvrtek protestovat před jednou z diskontních prodejen obchodního řetězce Plus-Discount proti porušování pracovněprávních předpisů managementem této maloobchodní společnosti. Před kterou diskontní prodejnou Plus se protestní akce odehraje, zatím tají. ČTK to řekl předseda Odborového svazu pracovníků obchodu Alexandr Leiner. "Protest bude zaměřen proti bezprecedentní diskriminaci a dlouhodobému ponižování pracovníků ze strany managementu. Zaměstnanci jsou připraveni i před médii vypovídat o svých zkušenostech," podotkl. Vedení firmy však s obviněním nesouhlasí a tvrdí, že zákonné normy dodržuje.

Na opravy silnic půjde 12 miliard z úvěru a fondu dopravy

Stát dá na opravy silnic první třídy a dálnic v následujících třech letech téměř 12 miliard korun. Na větší část oprav získá stát peníze z úvěru od Evropské investiční banky, zbytek bude hradit fond dopravy. Ani tato částka ale nezajistí provedení všech potřebných oprav. Vzhledem k rostoucím nákladům na zimní údržbu, inflaci a nedostatku přidělovaných prostředků na investice se stav silnic a dálnic v Česku v posledních letech zhoršuje. Podle dřívějšího vyjádření ministra dopravy Milana Šimonovského by na údržbu a opravy mělo směřovat asi 30 procent celkových prostředků určených na silnice, v Česku je to nyní ale jen pět procent.

Shoda ministerstev: Zákaz použití antiradarů pod pokutou 100.000

Používání antiradarů je protiprávní a bude posuzováno jako přestupek se sankcí až 100.000 korun. Shodli se na tom zástupci ministerstev dopravy a vnitra, sdělila mluvčí dopravy Marcela Žižková. Sjednotil se tak výklad části nového silničního zákona. Pod hrozbou sankce až do výše 100.000 korun je tak podle ní zakázáno používat jakýkoli antiradar, ať už aktivní či pasivní. Zástupci obou ministerstev se prý shodli na tom, že funkce radaru jako prostředku měřícího rychlost vozidel není pouze technická, ale především kontrolní. Antiradar pak ovlivňuje, případně přímo znemožňuje funkci radaru, doplnila Žižková. Advokátka Kateřina Kuncová se závěrem policie a ministerstva nesouhlasí. Zákon se podle ní o antiradarech vůbec nezmiňuje.

Pavlovec: SÚJB selhává při kontrole Temelína; úřad to popírá

Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) selhává při kontrole bezpečnosti Jaderné elektrárny Temelín, tvrdí hornorakouský pověřenec pro příhraniční jaderné elektrárny Radko Pavlovec. Nakládání s palivem, především jeho nedávnou výměnu na prvním bloku, označil za jaderný hazard. Do reaktoru bylo údajně zavezeno stejné palivo, které již předtím vykazovalo neúměrné deformace. SÚJB tato tvrzení odmítá, některé Pavlovcovy výroky označuje navíc za technicky nesmyslné. "Každé palivo se během provozu postupně deformuje, fyzikální pravidla nelze porazit. Podle názoru pana Pavlovce, že temelínská elektrárna nesmí být provozována s deformujícím palivem, by tak musely být odstaveny všechny jaderné reaktory na světě," uvedla předsedkyně SÚJB Dana Drábová. Palivo se podle ní navrhuje tak, aby se zdeformovalo během pobytu v zóně pouze pod stanovenou mez.

Sluneční soustava má mít 12 planet

Praha by se mohla zapsat do historie jako město, ve kterém se přepisovaly dějiny astronomie. Sluneční soustava má totiž mít podle návrhu odborné komise Mezinárodní astronomické unie (IAU) 12 planet. Její zasedaní se v těchto dnech koná v českém hlavním městě. K současným devíti uznávaným planetám by tak měly přibýt ještě Charon, který je měsícem Pluta, a také v 19. století objevený Ceres. Novou planetou by mohlo rovněž být těleso UB313, kterému se neoficiálně říká Xena. V budoucnu by podle astronomů z IAU mohlo mezi planety přibýt dalších 12 objektů. Změnu počtu planet ve sluneční soustavě dva roky připravovala zvláštní komise, která se skládala nejen z astronomů, ale také z historiků a spisovatelů. O tom, zda bude mít sluneční soustava skutečně 12 planet, rozhodne valné shromáždění IAU 24. srpna, den před koncem kongresu. Astronomové z celého světa se v Praze shodli, že je potřeba najít novou definici planet.

Archeolog: Nálezy v Lannově ulici jsou výjimečné

Pozůstatky starých dob, které archeologové vykopali na parcele u Lannovy ulice v Praze 1, jsou podle Vojtěcha Kašpara ze společnosti Archaia výjimečné. Nalezli zbytky objektů z 11. a 12. století, tedy o 100 let starší než jinde v Novém Městě. Unikátem by mohl být objev budovy z pozdního středověku, o níž se odborníci domnívají, že sloužila jako lázeň. Vykopaná lázeň nemá v evropské archeologii obdoby, řekl Kašpar. Archeologové našli velké množství střepů a zvířecích kostí, dvě stříbrné esovité ozdoby hlavy, celé nádoby, desítky mincí a zlomek románského sloupu zřejmě z blízkého kostela svatého Klimenta.

Česká expedice míří do "laboratoře světa", Madagaskar

Čeští studenti a vědci budou poznávat přírodu Madagaskaru při expedici Baobab 2006. Jedním z hlavních cílů je najít a zdokumentovat jedinečný, dosud málo známý druh baobabu. Účastníci výpravy chtějí odhalit proces opylování a zjistit, proč se nerozmnožují čtyři baobaby v národním parku Ankarafantsika. Výprava odlétá ve čtvrtek a vrátí se za měsíc. Má 16 členů, deset z nich jsou studenti, kteří si účast zajistili ve vědomostní soutěži.

Výstava ukazuje historii Židovského muzea v Praze

Židovské muzeum v Praze připravilo výstavu, která návštěvníky seznamuje s jeho historií. Jedna z nejstarších židovských muzejních organizací v Evropě letos slaví 100. výročí svého vzniku. Expozice, která je do 1. října zpřístupněna v Galerii Roberta Gutmanna, přibližuje působení muzea od jeho ustavení do počátků Židovského ústředního muzea, které bylo založeno v roce 1942. Výstava se jmenuje Bestii navzdory - název odkazuje vedle nacismu i na asanaci pražského ghetta, jež vlastně vznik muzea podnítila.

Výstava nabízí 170 předmětů, které jsou čtvrtinou předválečných sbírek muzea. "Tehdy získané exponáty jsou výjimečné, svozy během druhé světové války již tak zajímavé artefakty neobsahovaly," řekla novinářům kurátorka výstavy Magda Veselská. Výstava proto rekonstruuje podobu předválečných expozic a prezentuje vybrané exponáty. Unikátní jsou třeba fragment mříže Cikánovy synagogy, jedné ze tří pražských zničených při asanaci, či plánek pražského ghetta z roku 1843, nedávno objevený a pro výstavu restaurovaný. Výstava obsahuje předměty ze všech sbírek dnešního muzea - liturgické předměty, fotografie, obrazy, knihy i užité předměty.

Cyril Suk rezignoval na funkci nehrajícího kapitána daviscupového týmu

Cyril Suk rezignoval na funkci nehrajícího kapitána českého daviscupového týmu. Tenisty čeká v září utkání o postup do Světové skupiny Davisova poháru proti Nizozemsku. Suk rezignaci oznámil jen krátce poté, co tenista Radek Štěpánek začal hovořit o případném návratu do týmu. Mezi oběma panovaly napjaté vztahy. Štěpánek dal loni přednost své kariéře před reprezentací a omluvil se ze zápasu prvního kola Davisova poháru v Argentině. Český tým prohrál a Suk se údajně nechal slyšet, že se Štěpánkem už do budoucna nepočítá.

Janda prý dostal od úseku skoku na lyžích ultimátum

Ultimátum prý dostal Jakub Janda od vedení skoku na lyžích při Svazu lyžařů České republiky (SLČR). Pokud celkový vítěz Světového poháru nepodepíše do pondělí reprezentační smlouvu, nebude skákat při dalším závodu letní Grand Prix v polském Zakopaném. Zaznělo to alespoň na schůzce mezi zástupci Jandys týmu a úseku skoku na lyžích. Problém se týká reklamních ploch na dresu a helmě. Jandovi manažeři již dříve požadovali kompenzaci ve výši pěti milionů korun za to, že se vzdají všech reklamních ploch. Jandův zástupce František Jež chce určitou část reklamní plochy, vedení skoku to však odmítá a na konferenci úseku v dubnu nechalo schválit klauzuli o tom, že závodníci žádné reklamní plochy nedostanou. Janda se dokonce nechal slyšet, že pokud se obě strany nedohodnou, nebude členem reprezentace a sežene si svoje osobní sponzory.

Navrátilová bude patřit mezi legendy US Open

Tenisové US Open bude pro legendární Martinu Navrátilovou posledním turnajem v bohaté kariéře a každopádně pro ni skončí velkou slávou. Pořadatelé newyorského grandslamu uvedou devětačtyřicetiletou českou rodačku 10. září před finálovým zápasem mužské dvouhry do tamní Dvorany slávy. V ní se dlouholetá světová jednička připojí k dalším hrdinům tenisové historie, kterými byli například Jimmy Connors, Margaret Courtová, Chris Evertová, Steffi Grafová, Billie Jean Kingová, Rod Laver, Ivan Lendl či John McEnroe.

Navrátilová původně s tenisem skončila v roce 1994 se 167 tituly na kontě jen ze dvouhry, ale o šest let později ohlásila velkolepý návrat. Od té doby ve čtyřhře stále prohání po kurtu soupeřky, z nichž některé by mohly být skoro jejími vnučkami. Navrátilová v říjnu oslaví 50. narozeniny a jednou si možná splní přání mít svou vlastní tenisovou akademii.

Počasí

Opět se otepluje. Čekáme slunečno, teploty 25 až 29 stupňů Celsia.