Zprávy

Klaus bude v úterý s Paroubkem probírat povolební situaci

O možných východiscích ze složité povolební situace bude v úterý na Hradě jednat prezident Václav Klaus s premiérem a šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem. Jednáním o budoucí vládě pověřil Klaus po volbách šéfa vítězné ODS Mirka Topolánka. Tomu se ale za dva měsíce nepodařilo najít dostatečnou podporu pro kabinet občanských demokratů, lidovců a zelených, kteří mají ve dvousetčlenné sněmovně dohromady stovku mandátů. ČSSD vstup do vlády s společně s ODS, KDU-ČSL a zelenými odmítá. Vylučuje i její podporu. Paroubek už v polovině července Klausovi řekl, že východiskem z volebního patu je podle sociální demokracie vláda odborníků.

Lidovci navrhují projekt časově a programově omezené vlády

Křesťanští demokraté jsou připraveni vyjednávat se svými koaličními partnery a ČSSD o vzniku vlády s časově a programově omezeným mandátem. Taková vlády by se pak měla mimo jiné soustředit na přípravu státního rozpočtu a takovou změnu volebního zákona, která by vyloučila možnost patové situace. Novináře o tom po jednání celostátního výboru KDU-ČSL informoval předseda strany Miroslav Kalousek. Změna volebního zákona a ústavy by měla podle lidovců směřovat k tomu, aby počet poslanců ve sněmovně byl lichý.

Senátoři kvůli patu požádají o svolání zvláštní schůze

Senátoři požádají předsedu horní komory Přemysla Sobotku (ODS), aby svolal schůzi, na níž by mohli ještě během prázdnin navrhnout rychlejší cestu k předčasným sněmovním volbám. Senátoři chtějí jednat o přijetí ústavní předlohy, která by umožnila rozpustit sněmovnu v nynějším složení.

Český voják v Kosovu se zřejmě zastřelil

Český voják v Kosovu, jehož tělo našel v neděli na ubytovně základny Šajkovac jeho kolega, se podle neoficiálních informací zastřelil. Armáda to však zatím nepotvrdila. Čtyřiatřicetiletý praporčík vojenské policie zemřel po použití střelné zbraně, není však jasné, zda spáchal sebevraždu či se zbraní nesprávně manipuloval, řekl zástupce náčelníka generálního štábu Emil Pupiš. Armáda přepravila ostatky do Česka a lékaři mají definitivně určit, co bylo příčinou smrti. Voják přijel do jihosrbské provincie společně s 9. kontingentem teprve před několika týdny. U armády sloužil deset let, působil v několika zahraničních misích.

Kontingent v Kosovu je největší českou vojenskou misí ve světě a společně s jednotkou v Bosně a Hercegovině patří mezi nejklidnější. Kolem 500 českých vojáků dohlíží v rámci mise NATO KFOR na pořádek v severovýchodní oblasti, kterou obývají etničtí Albánci a srbská menšina. Albánci usilují o nezávislost na Bělehradu, zatímco Srbové chtějí, aby Kosovo zůstalo součástí Srbska.

Česká republika na základně Camp Ville v Lipljanu oficiálně předala Švédsku velení mezinárodních sil ve střední části Kosova. Úkolem českých vojáků bylo po dobu jednoho roku koordinovat činnost přibližně půldruhého tisíce kolegů z dalších pěti zemí. Česko je první z "nových" zemí NATO, jíž bylo na Balkáně svěřeno velení nad kontingenty jiných zemí.

Česko ratifikovalo úmluvu o potlačování jaderného terorismu

Česká republika ratifikovala mezinárodní úmluvu o potlačování činů jaderného terorismu, podle ministerstva zahraničí tak učinila jako čtvrtý stát světového společenství. Ratifikací se stala smluvním státem kompletu 13 univerzálních mezinárodních smluv zaměřených proti mezinárodnímu terorismu. Úmluva o potlačování činů jaderného terorismu je zaměřena na zneužívání jaderných či radiologických zbraní, materiálu a zařízení pro teroristické činy. Plnění závazků jistí trestní zákon, trestní řád a zákon o mírovém využívání jaderné energie a ionizujícího záření.

CzechTek končí, na místě je kolem 3000 technařů a další odjíždějí

Technoparty CzechTek u Mašťova na Chomutovsko dospěla k závěru a z Doupovských hor odjela už většina účastníků akce. Na místě zůstávalo v pondělí večer ještě kolem 3000 lidí, kteří polehávali před stany nebo tančili před zbývajícími zvukovými aparaturami. Většina z nich se ale odmlčela a jejich vlastníci je začali rozebírat. Po cestách z vojenského prostoru plynul nepřetržitý proud pěších i automobilů. Většina technařů asi opustí místo do středy. ČTK to řekl jeden z pořadatelů akce Václav Šroub. S letošním CzechTekem je spokojen, přestože museli pořadatelé přijmout řadu pravidel a podřídit se policii. Podle Šrouba se chovala vstřícně a její úloha se soustředila na prevenci. "Do konce týdne bude celý vyhrazený prostor uklizený, jsou na to domluvený lidi. Některé informace o počtu účastníků CzechTeku byly ale až příliš nadsazené. Určitě tady nebylo 40.000 lidí. My odhadujeme jejich počet tak maximálně na 20.000, možná 25.000 o víkendu," uvedl Šroub.

Jako bezproblémovou hodnotí technoparty i policie. Od zahájení až do pondělí řešili policisté pouze menší přestupky. Policisté řešili vloupání do dvou automobilů. Evidováno bylo sedm případů drobných krádeží, většinou osobních věcí nebo peněz a dokladů. Jediný násilný čin, podezření z nočního znásilnění sedmnáctileté dívky, stále vyšetřují chomutovští kriminalisté. Od pátku, kdy hlavní část CzechTeku ve vojenském újezdu Hradiště začala, zatím zdravotníci ošetřili 200 tanečníků. Z akce měli obavy obyvatelé Mašťova a dalších obcí v okolí prostoru. Teď ale mluví o tom, že se vlastně nic nedělo. Podle obyvatel obce, které ČTK oslovila, nebyl hluk z místa konání CzechTeku téměř vůbec slyšet.

Na CzechTek má u Strakonic navázat nelegální technoparty

Na technoparty CzechTek má v druhé polovině týdne údajně navázat nelegální party u Strakonic. ČTK to řekl jeden z jejích organizátorů s přezdívkou Mari. "Zatím neřekneme, kde to přesně bude, policie by to tam jinak uzavřela," uvedl. Doufá, že na místo by mohlo dorazit kolem 7000 lidí. Strakonická radnice ani policie ale o údajně připravované akci nic neví. O tom, že se plánují nelegální technoparty, slyšel i aktivista a technař David Čermák, mluví o nich také technařští bloggeři na internetu. Čermák si ale myslí, že nebudou mít velkou odezvu. Loňský neohlášený CzechTek, jenž se konal u Mlýnců na Tachovsku, ukončila násilně policie. Desítky tanečníků i mužů zákona byly zraněny, byla podána řada trestních oznámení. Mnozí příznivci technohudby, kteří přijeli na akci do Doupovských hor, tvrdí, že jim organizovaná party vyhovuje. Říkají, že nestojí o konflikty, chtějí prý pouze tančit a bavit se.

Jihomoravští zelení navrhují zbourat některé přehrady

Jihomoravští zelení odmítají stavbu nových přehrad, a dokonce navrhují zbourat některé současné. Podle nich jsou mnohé zbytečné. V Jihomoravském kraji je to například vodní dílo Nové Mlýny nebo přehrada Znojmo, řekl novinářům krajský zastupitel za Stranu zelených Mojmír Vlašín. Seznam vodních nádrží navržených k demolici nebo vypuštění požaduje strana zařadit do chystaného Plánu povodí Moravy. Vedení společnosti Povodí Moravy návrh zelených označilo za nesmysl. Ředitel Pavel Mylbachr uvedl, že Nové Mlýny při posledních povodních zachránily Břeclav a výrazně pomohly k omezení dopadů v sousedním Rakousku. Znojemská nádrž je zase významnou zásobárnou pitné vody, dodal. Blokace území pro kumulaci vody jsou pak podle něj nutné pro případ, že by zemi zasáhlo extrémní sucho.

Policie: V červenci poloviční pokles počtu mrtvých na silnicích

Třicet červencových dní a nový silniční zákon přinesly snížení počtu mrtvých na českých silnicích téměř o polovinu. ČTK to řekl Josef Tesařík z policejního prezidia, který má statistiky nehod na starosti. Podle předběžných čísel zemřelo při dopravních nehodách v červenci 60 lidí, o téměř 49 procent méně než ve stejném období loňského roku. Příznivější jsou také statistiky nehod způsobených pod vlivem alkoholu - letos v červenci jich mají lidé na svědomí 578, loni o 250 více, což znamená pokles o více než 30 procent.

ODS chce zvednout počet bodů za dopravní přestupky na 18

Občanští demokraté chtějí v novele zákona o provozu na pozemních komunikacích zvednout hranici 12 trestných bodů pro řidiče na 18. Tvrdí, že současný systém je příliš přísný a poskytuje prostor pro korupci a šikanu. Novelu ale sněmovna zatím projednávat nebude. Neskončila totiž ještě ustavující schůze, na které si poslanci musí zvolit své vedení a ustavit sněmovní výbory. Občanští demokraté kritizovali zavedení bodového systému hodnocení dopravních přestupků řidičů již při jeho schvalování v obou parlamentních komorách v loňském roce.

Nezaměstnaných absolventů škol je nejméně za poslední roky

Nezaměstnaných absolventů škol je nejméně od roku 1998, kdy se poprvé začal jejich počet statisticky zjišťovat. Úřady práce jich v dubnu evidovaly 486.000, míra nezaměstnanosti absolventů činila 8,3 procenta, ve stejném období loni byla 9,8 procenta. Novinářům to řekla Michaela Kleňhová z Ústavu pro informace ve vzdělávání. Na pokles počtu absolventů škol, kteří nenašli práci, mělo podle ministryně školství Petry Buzkové vliv celkové snížení míry nezaměstnanosti. Také více mladých lidí pokračuje v dalším studiu. Částečný podíl na snížení mělo podle Kleňhové nařízení vlády, podle něhož absolvent může dostat podporu v nezaměstnanosti až po roční praxi, přičemž půl roku se započítává ze studia. "Vede to k tomu, že mládež je nucena hledat si místo, protože ví, že dávky hned nedostane," vysvětlila Kleňhová.

Počet nezaměstnaných absolventů se snížil u všech vzdělanostních skupin. Nejvíce je tradičně nezaměstnaných učňů, kteří nemají maturitu. Podle informací ústavu jich je 11.300, což je 34,5 procenta všech nezaměstnaných absolventů. Nejméně lidí po ukončení studia bez práce je v Praze a Středočeském kraji, naopak nejvíce v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Nejlépe najdou zaměstnání absolventi zdravotnických oborů.

PwC: Míra fluktuace je v Česku výrazně vyšší než v Evropě

Míra fluktuace zaměstnanců je v Česku výrazně vyšší než v Evropě. Zatímco v Česku činí 15,8 procenta, v Evropě je 9,1 procenta. Vysoká fluktuace pracovníků přitom snižuje produktivitu firem a zároveň zvyšuje jejich náklady, vyplývá ze studie poradenské firmy PricewaterhouseCoopers (PwC). "Společnosti by se měly zaměřit na budování takové firemní kultury, jež vytváří prostředí, které přivede a udrží požadované pracovníky," doporučuje PwC. Nejstabilnější zaměstnanci jsou v chemickém průmyslu, kde míra fluktuace je 6,9 procenta. To zřejmě souvisí s vyšším podílem pracovníků starších 35 let, u nichž je fluktuace obvykle nižší. Naopak tou nejvyšší trpí, zejména kvůli manuálním pracovníkům, firmy v automobilovém průmyslu. Zde je míra fluktuace 34,2 procenta. Česká republika rovněž eviduje zvýšenou míru nedobrovolné fluktuace, tedy počtu pracovníků, kteří ze společnosti odcházejí z podnětu zaměstnavatele. Tato fluktuace v Česku dosahuje 5,3 procenta, v Evropě je 3,3 procenta. Data pro studii poskytlo 84 předních společností.

Výpadek elektřiny způsobilo extrémní počasí a závady

Za výpadkem dodávek elektřiny stálo v minulém týdnu extrémně teplé počasí, dále to byly dvě závady v tuzemské síti a přerušení elektrického vedení mezi Slovinskem a Itálií. Na tiskové konferenci to řekl generální ředitel společnosti ČEPS Vladimír Tošovský. Firma, která provozuje tuzemskou energetickou přenosovou soustavu, musela následně elektřinu nakupovat v zahraničí, což ji podle Tošovského přišlo maximálně na 30 milionů korun. "V celé Evropě panovaly výjimečné klimatické podmínky a s tím i atypické stavy a změny toků elektřiny. K tomu se ještě přidaly poruchy dvou tlumivek a přetržení lana v tuzemské rozvodné síti," uvedl Tošovský. Kolaps sítě způsobil ztrátu i řadě firem, z nichž některé zvažují žalobu na ČEPS. Domácností se výpadek proudu dotkl tím, že pro ně bylo dočasně odpojeno hromadné dálkové ovládání ohřevu teplé vody. Výrazné změny toků elektřiny v Evropě měl 25. července ráno na svědomí požár v okolí slovinské rozvodny Divača. ČEPS proto musela po poledni kvůli přetížení sítě vyhlásit stav nouze.

Soud opět zprostil dva bývalé policisty obžaloby za zabití

Plzeňský okresní soud už potřetí zprostil dva bývalé policisty obžaloby, podle něhož v roce 1994 na Rokycansku ubili opilého řidiče. Jaroslav Kraft a Zdeněk Pihýr čelili obžalobě ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Ani nyní se soudu nepodařilo prokázat, zda čin spáchali úmyslně společně, nebo že jej provedl pouze jeden z nich. Rozsudek není pravomocný. Podle obžaloby se policisté 27. listopadu 1994 snažili zastavit v Těškově na Rokycansku auto řízené dvaačtyřicetiletým zemědělcem Josefem Šoltýsem. Muž strávil večer v hospodě a údajně značně popíjel. Pak usedl za volant a odjel. Když míjel policisty, pokusil se jim ujet. Nakonec zastavil a když vystoupil, strhla se mezi ním a policisty potyčka. Policisté pak chtěli Šoltýse odvézt na záchytnou stanici, nakonec ale musel být převezen do nemocnice, kde po několika hodinách na vážná zranění zemřel. Měl protrženou slezinu a potrhané tenké a tlusté střevo. Oba obžalovaní u soudu většinou mlčeli, ale v přípravném řízení přiznali mírný úder do obličeje a břicha zadrženého. Kraft jednou u soudu připustil, že dal možná muži ránu kolenem.

O trestu pro Příplatu rozhodne soud asi po jednání ve Štrasburku

Brněnský krajský soud projedná žádost Rumunska o potrestání podnikatele Františka Příplaty v Česku zřejmě, až o jeho případu rozhodne Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. ČTK to řekl soudce Jaromír Papírník. Příplata byl v roce 2000 odsouzen v Rumunsku k osmiletému trestu za údajné podněcování k vraždě odborového předáka Virgila Sahleana. Pokud by štrasburský soud uznal Příplatovy námitky, podle nichž celé řízení s ním v Rumunsku bylo nezákonné, Česko by to muselo respektovat. Podnikatel po odsouzení v Rumunsku uprchl do vlasti. Rumunsko požádalo Českou republiku o jeho vydání. Brněnský krajský soud požadavek zamítl: republika nevydává své občany ke stíhání v zahraničí. Když Rumunsko s žádostí neuspělo, podalo novou. Chce, aby si Příplata odpykal trest doma. Podnikatel ale tvrdí, že je nevinen. Tvrdí, že s ním rumunské vyšetřovací orgány a soudy zacházely nespravedlivě a v rozporu se zákonem. Soud by se měl podle něho vrátit k vyšetřování případu, aby mohl poukázat na skutečné viníky vraždy Sahleana. Z vraždy podezírá agenty předrevoluční rumunské tajné služby. Podle něj se chtěli zmocnit podniku Tepro ve městě Jasy, který zprivatizoval, a vytunelovat jej.

Vykolejení vlaku u Přerova mají zřejmě na svědomí vysoké teploty

Páteční vykolejení osobního vlaku na Přerovsku mají na svědomí vysoké teploty. Podle odborníků kvůli nim zřejmě vybočila kolejnice, na které poté vykolejily tři vozy. Škoda se vyšplhala na 2,5 milionu korun. Při nehodě nebyl nikdo zraněn. Případ přesto vyšetřují přerovští policisté pro podezření z trestného činu obecného ohrožení, případ ale zřejmě odloží. Podle přerovské policejní mluvčí Michaely Sedláčkové strojvedoucí vlaku musel kvůli zvlnění obou kolejnic snižovat rychlost brzděním. Poté, co začal vlak vibrovat, zatáhl za rychločinnou brzdu a vlak zastavil. Následně ale zjistil, že tři vozy vykolejily a lokomotiva se od soupravy odtrhla.

Ústečtí radní nevyřešili hrozbu zrušení autobusových spojů

V Ústeckém kraji nevyjede v úterý ráno 2685 autobusových spojů. Z většiny obcí se tak lidé nedostanou do práce, k lékaři či na úřady. Dopravní podnik Ústeckého kraje tak naplnil svou výstrahu, že od 1. srpna jeho autobusy nepojedou, protože Ústecký kraj mu již tři měsíce neplatí za ztrátu v osobní dopravě. ČTK o tom informoval mluvčí dopravce Marek Ženkl. Kraj tvrdí, že postup dopravního podniku je nezákonný. Kvůli hrozbě ukončení autobusových spojů se obrátil na České dráhy (ČD). Ty jsou svého připraveny přijmout mimořádná opatření.

Spory mezi DPÚK a Ústeckým krajem se vyhrotily letos, kdy dopravce požadoval uhrazení ztráty za veřejnou dopravu ve výši 315 milionů korun. Loni dostal od kraje 180 milionů korun. Poskytl prý ale kraji služby za 254 milionů korun, zdůrazňují zástupci DPÚK. Podle hejtmana bylo toto meziroční navýšení pro kraj nepřípustné. Samospráva proto vypověděla DPÚK smlouvu a vypsala koncesní řízení na nového dopravce. Vyhrála ČSAD Česká Lípa, která nabídla příznivější cenu. Ta však musí ještě čekat na udělení příslušných licencí.

Česko-bavorské kulturní centrum v Schönsee navštívilo 10.000 lidí

Přes 10.000 už navštívilo Centrum Bavaria Bohemia (CeBB), které od počátku dubna informuje v bavorském městě Schönsee o kulturní nabídce na obou stranách hranice. Česko-německý projekt, který provozuje spolek Bavaria Bohemia, poskytuje informace o kulturních nabídkách v českém a německém jazyce. Ty lze získat buď přímo v centru, nebo na portálu www.bbkult.net, který už vstoupil do třetího roku s vysokým nárůstem návštěvnosti, řekla ČTK Tanja Marklová z CeBB.

Český turista zahrynul v rakouských Alpách

Český turista zahynul v neděli v rakouských Alpách, když sám vyrazil na vrcholovou túru v masivu Grossglockneru. Tělo třiačtyřicetiletého muže bylo nalezeno v prasklině ledovce až pondělí, napsala agentura APA. Příčinou smrti bylo proražení týlu a spodiny lebeční při dopadu do praskliny hluboké asi 30 metrů. Vyproštění těla bylo velmi obtížné nejen proto, že bylo ve velmi úzké prasklině, ale navíc bylo k ledu již přimrzlé; záchranáři jej museli od ledovce doslova odsekat. Podle agentury APA si Čech vyrazil na vrcholovou túru jen lehce oděný a v sandálech. V rakouských Alpách mají čeští horští turisté pověst lehkovážných a zbytečně riskujících lidí.

Zemřel úspěšný plochodrážní jezdec Antonín Kasper ml.

Ve věku nedožitých 44 let po těžké nemoci zemřel Antonín Kasper mladší, jeden z nejúspěšnějších českých plochodrážních jezdců historie. ČTK o tom informoval Svaz ploché dráhy a Autoklub Markéta, kde Kasper strávil celou svou závodní kariéru. Pražský rodák Kasper byl mnohonásobným mistrem Československa a České republiky v individuálních i týmových soutěžích. Jako jeden z mála jezdců se prosadil i na mezinárodním poli a byl prvním Čechem, který si vybojoval účast v nejprestižnějším seriálu Grand Prix. V roli kapitána národního týmu byl u historického druhého místa družstva ve finále MS v roce 1999. Jako jednomu z mála Čechů se mu podařilo vyhrát v roce 1991 závod o Zlatou přilbu v Pardubicích. Po skončení aktivní činnosti z ploché dráhy neodešel a stal se manažerem pražského klubu.

Hašek bude chytat v Detroitu

Hokejový brankář Dominik Hašek bude ve své kariéře v NHL pokračovat v Detroitu, s nímž v roce 2002 získal Stanleyův pohár. Jednačtyřicetiletý olympijský vítěz z Nagana podepsal podle dnešní informace agentury AP s vedením Red Wings roční smlouvu. V minulé sezoně byl Hašek hráčem Ottawy. Představitelé Senators však na jeho místo pro příští ročník angažovali Švýcara Martina Gerbera, dosud hráče Caroliny. Slavný pardubický odchovanec druhou polovinu uplynulé sezony ze zdravotních důvodů vynechal. Na olympijských hrách v Turíně si hned v prvním zápasu poranil úpon stehenního svalu a do NHL už nezasáhl. Ottawa tak musela v závěru základní části i v následném play off spoléhat na méně zkušeného Raye Emeryho. Hašek poté přiznal, že rozhodnutí vedení kanadského klubu čekal, ale přesto si přál v Ottawě pokračovat a dovést klub k zisku Stanleyova poháru. S tímto cílem jej totiž Senátoři v roce 2004 angažovali. O první sezonu ale Hašek přišel kvůli výluce kanadsko-americké soutěže, o rozhodující část následujícího ročníku ho poté připravilo zranění.

Kolorado a Trewir vyhráli dostihy v italském Meranu

Dvě vítězství získali čeští koně v rámci víkendových dostihů v italském Meranu. O úspěchy se postarali svěřenec Čestmíra Olehly Kolorado, jenž vyhrál steeplechase o 18.000 eur, a Trewir Radka Holčáka na proutěných překážkách o 13.200 eur. Ani jednou však v sedle vítěze neseděl český žokej. Zatímco Trewira vedl loňský vítěz Velké pardubické Dirk Fuhrmann, do sedla Kolorada se poprvé posadil Ir Paddy Aspell. Vyhrál s ním o jednu a čtvrt délky před dalším českým koněm Iraklionem, vítězem jedné z letošních kvalifikací o Velkou pardubickou. Kolorado, s kterým se počítá pro zářijovou meranskou Gran Premio, se předvedl v dobré formě, Aspell se v cílové rovině nemusel nijak výrazně snažit.

Kolář vyhrál i druhý závod mistrovství světa v biketrialu

Václav Kolář vyhrál i v druhém závodu čtyřdílného mistrovství světa v biketrialu kategorii Kadet. Po víkendovém triumfu ve Francii se tak jezdec z Blanska přiblížil zisku svého pátého titulu. Z dalších českých biketrialistů dosáhl v kategorii dospělých na třetí místo Roman Chvojka, jenž se po tomto výsledku posunul na třetí pozici také v průběžném pořadí.

Živný získal na MS bikrosařů stříbro v kategorii Cruiser

Jedinou medaili pro české barvy vybojoval na světovém šampionátu bikrosařů v brazilském Sao Paulu René Živný. V kategorii elite Cruiser, což je neolympijská disciplína na větších kolech, obsadil druhé místo za Američanem Donnym Robinsonem. Mezi ženami jezdila Aneta Hladíková celý den suverénně a ve finále si připsala čtvrté místo, Jana Horáková skončila celkově šestá.

Počasí

Bude oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky, na východě místy bouřky. V Čechách se postupně od západu začne vyjasňovat. Teploty 22 až 26 stupňů Celsia.