Zprávy

Premiér Paroubek: Zákrok policisty proti Jacques je neomluvitelný

Zákrok policisty proti ředitelce sekce lidských práv úřadu vlády Kateřině Jacques při prvomájové demonstraci je podle premiéra Jiřího Paroubka neomluvitelný. "Zasahující policista jednal zřejmě v přechodném pominutí mysli, to, co provedl, je neomluvitelné," řekl po setkání s Jacques Paroubek. Inspekce ministra vnitra by mohla uzavřít vyšetřování incidentu do konce týdne. Pokud se prokáže, že policista zneužil pravomoc veřejného činitele, bude propuštěn, uvedl ministr vnitra František Bublan, který zákrok považuje za neadekvátní a nechápe, proč policista takto postupoval. Jacques je kandidátkou Strany zelených do Poslanecké sněmovny. Tvrdí, že ji policista napadl a bil. Chce na něj proto podat trestní oznámení. Stěžovat si hodlá i na chování jeho kolegů, kteří incidentu pouze přihlíželi.

K okamžitému vyvození nekompromisních důsledků z tohoto incidentu ministra vnitra Bublana vyzvala skupina tvořená převážně senátory a poslanci. "Policie musí občany chránit, a ne zneužívat své moci, jak jsme toho opakovaně svědky," uvedli mimo jiné v textu, pod nímž jsou podepsáni například vládní zmocněnec pro lidská práva Svatopluk Karásek, poslankyně Taťána Fischerová, senátoři Martin Mejstřík, Jaromír Štětina, Josef Jařab a další. K případu se vyslovila i řada nevládních organizací. Mimo jiné uvedly, že je třeba ho nejen okamžitě objasnit, ale také změnit systém vyšetřování podezření z trestné činnosti policie. Současný model, kdy se tím zabývá "opět policejní orgán", tedy inspekce, je podle nich nefunkční. Ve svém prohlášení proto mimo jiné žádají, aby politici v české legislativě zakotvili nezávislé přezkoumání.

Ministr spravedlnosti Pavel Němec požádal policejního prezidenta Vladislava Husáka, aby postup policistů na demonstraci prošetřil. Podle mluvčího ministerstva Petra Dimuna se také obrátí na nejvyšší státní zástupkyni, po které bude požadovat prošetření zákonitosti zásahu a případné vyvození trestní odpovědnosti policistů, kteří prý "postupovali neobhajitelným způsobem". "Je to v zájmu samotné policie, aby se vypořádala patřičným způsobem s touto hrubou chybou," uvedl Dimun.

Ministr Rath: VZP může letos hospodaření skončit s přebytkem dvě miliardy

Letošní hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) by mohlo skončit dvoumiliardovým přebytkem. Počítá s tím nová verze zdravotně pojistného plánu, který by měla na svém nejbližším zasedání schvalovat vláda. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví David Rath. Podle něj se zatím za dobu existence VZP nestalo, aby skončila rok s přebytkem. Pojišťovna vznikla v roce 1993, od roku 2004 byla v deficitu, dodal ministr. Podle něj bude možné kladného výsledku dosáhnout ale jen tehdy, pokud VZP bude dál hospodařit tak jako v posledním půlroce a respektovat úhradové vyhlášky. Ministr nyní po půl roce nucenou správu nad VZP ukončil. Vyhlásil ji mimo jiné kvůli rostoucímu dluhu, který loni překročil 12 miliard korun. Poté, co stát začal platit vyšší pojistné za děti, důchodce či nezaměstnané a vložil do VZP několik miliard korun, klesl schodek na zhruba pět miliard korun.

Nový plán počítá s ukončením projektu internetových zdravotních knížek IZIP, do něhož VZP vložila zatím asi 300 milionů korun. Podle ministra byl pro VZP nevýhodný, je příliš drahý a navíc si pojišťovna nezajistila na program výhradní právo. Na programu dokládal již dříve napojení VZP na ODS. Ve společnosti IZIP totiž figurovali členové této strany. Antimonopolní úřad udělil minulý týden VZP kvůli knížkám IZIP dvě pokuty za celkem 800 milionů korun. Podle něj pojišťovna znemožnila konkurenční boj, když zakázku přidělila rovnou společnosti IZIP. Bývalá ředitelka VZP Jiřina Musílková uvedla, že projekt byl unikátní a v té době ho nikdo nenabízel. Program za dobu své existence sklidil několik domácích i zahraničních ocenění. Podle německého odborníka na internetové zdravotnictví, který projekt pro Evropskou komisi posuzuje, je v porovnání s podobnými zahraničními programy cena českého projektu směšná.

Nespokojení lékaři byli u prezidenta Klause; shodli se, že chybí koncepce

Zdravotnictví chybí koncepce a změna, investuje se do něj příliš mnoho peněz, ale ne nejlepším způsobem. Na tomto názoru se podle mluvčího krizového štábu lékařů a nemocnic Jiřího Pekárka shodli dnes prezident Václav Klaus s nespokojenými zdravotníky. Klausův tajemník Ladislav Jakl novinářům řekl, že prezident situaci ve zdravotnictví sleduje dlouhodobě a není mu jedno, že zdravotnictví je neklidné, destabilizované. Podle hlavy státu se to může dotknout pacientů, proto si pozval zástupce krizového štábu, uvedl Jakl. Při zhruba hodinové schůzce informovali zástupci krizového štábu Klause o svých výhradách k zákonu o neziskových nemocnicích. Normu i přes veto Senátu ve sněmovně schválili sociální demokraté spolu s komunisty. Prezident má do konce týdne čas na to, aby ji buď podepsal, nebo vetoval. Lékaři zaměstnaní v nemocnicích zákonneziskových nemocnicích naopak chtějí. Předseda Lékařského odborového klubu (LOK) Martin Engel požádá na středeční schůzce prezidenta Václava Klause, aby normu podepsal.

Přílohou zákona o neziskových nemocnicích je seznam 140 nemocnic. Automaticky by dostaly smlouvu s pojišťovnou. Další by ji ve výběrovém řízení teprve musely získat, nebo by jim pojišťovny hradily jen akutní péči. Ostatní léčbu by si platili pacienti sami. Ministerstvo by stanovilo i výši platů zaměstnanců neziskových nemocnic. Na podporu zákona o neziskových nemocnicích pořádal Lékařský odborový klub (LOK) petiční akci, získal 20.000 podpisů. Petici krizového štábu proti Rathově politice podepsalo 233.000 lidí.

Nový jednací řád určuje, kdy mohou poslanci rozhodovat rychle

V případě ohrožení státu nebo za válečného stavu bude moci sněmovna přijmout zákon do 72 hodin. Umožňuje to nové znění jednacího řádu, které podepsal prezident Václav Klaus. Novela zákona obsahuje konkrétní seznam případů, kdy může sněmovna rozhodovat ve zkráceném jednání. Půjde o návrhy na vyhlášení válečného stavu, vyhlášení stavu ohrožení státu, vyslovení souhlasu s prodloužením doby nouzového stavu, zrušení nouzového stavu před uplynutím doby, na kterou byl vyhlášen, a v neposlední řadě také o souhlas s vysláním ozbrojených sil do ciziny. Urychlené přijetí zákona umožňuje podle současných pravidel vyhlášení stavu legislativní nouze. Jednací řád ale neříkal, dokdy musí sněmovna v režimu legislativní nouze o navržených předlohách rozhodnout. Termín záležel jen na vůli šéfa sněmovny.

Prezident podepsal také návrh zákona o podpoře kultury, který umožňuje zavedení státních záruk za umělecká díla půjčená na výstavy. Pořadatelé výstav díky novému zákonu nebudou muset platit komerční pojištění. Státní záruky za zápůjčky jsou ve světě běžnou praxí. Při velkých mezinárodních projektech tvoří pojištění, pokud se platí komerčně, i čtvrtinu nákladů. U výstavy děl z doby Karla IV., jež se nyní koná na Hradě, to bylo asi 15 milionů korun z přibližně šedesátimilionových nákladů. Vládní návrh má také ministerstvu kultury umožnit, aby poskytovalo stipendia absolventům uměleckých škol. Norma má rovněž osvobodit od daně z příjmu ocenění, která uděluje. Nyní úřad řeší situaci tak, že ke stanovené sumě přidává ještě částku ve výši daně, kterou musí laureát z odměny odvést.

Grebeníček žádá premiéra Paroubka o zásah proti Českému centru ve Vídni

Bývalý šéf KSČM Miroslav Grebeníček tvrdí, že organizace ministerstva zahraničí České centrum ve Vídni a její ředitel Marcel Sauer stále aktivně podporují kampaň Trikem proti komunismu, která veřejně užívá heslo "Zabij komunistu, posílíš mír". Premiéra Jiřího Paroubka v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, žádá, aby proti tomu zasáhl. Ministerstvo zahraničí se ale proti Grebeníčkovu tvrzení ohradilo a označilo ho za lež. "České centrum ve Vídni ani žádná jiná příspěvková organizace ministerstva zahraničí nikdy nevystavila ani nevyrobila tričko s nápisem 'Zabij komunistu, posílíš mír'. Zdůrazňujeme, že ani žádná trička s tímto nápisem ani dalšími, které by vyzývaly k trestnému činu či násilí, nebyly prezentovány, natož prodávány," sdělil ČTK mluvčí úřadu Vít Kolář. Uvedl, že ministerstvo po obsahové stránce česká centra neřídí. Grebeníček podle něj zřejmě hovoří o výstavě, již vídeňské centrum uspořádalo českým umělcům, kteří svými díly protestovali proti komunismu. Připustil, že mezi nimi byla i trička s protikomunistickými nápisy. Komunisté zvýšili aktivitu proti antikomunistickým výzvám poté, co minulý týden neznámí útočníci zbili jejich poslance Jiřího Dolejše. Útok odsoudila Poslanecká sněmovna a představitelé všech parlamentních stran.

SC&C: Lidé podporují Klause a jsou pro přímou volbu

Většina lidí chce, aby Václav Klaus zůstal prezidentem i po roce 2008, kdy mu vyprší pětileté funkční období. Podle průzkumu společnosti SC&C pro Mladou frontu Dnes si přeje jeho další působení na Hradě 57 procent z celkového počtu 3166 dotázaných. Opačný názor zastává 26 procent respondentů. Z průzkumu rovněž vyplynulo, že lidé chtějí hlavu státu volit sami, píše Mladá fronta Dnes. Politici chtěli přímou volbu zavést už před čtyřmi lety, ale nedokázali se shodnout na metodě.

SC&C: ODS má podporu 27,4 procenta voličů, ČSSD 19 procent

Pokud by se nyní konaly volby do Poslanecké sněmovny, zvítězila by ODS s podporou 27,4 procenta voličů následovaná ČSSD s 19 procenty. Třetí by skončila KSČM, které vyslovilo podporu 13,3 procenta dotázaných. Vyplývá to z průzkumu stranických preferencí, který pro Český rozhlas vypracovala agentura SC&C. Průzkum se uskutečnil v předposledním dubnovém týdnu. Podle jeho výsledků by se do sněmovny dostala také Strana zelených, kterou preferuje 11 procent lidí. KDU-ČSL má podporu čtyř procent dotázaných, přičemž autoři průzkumu uvádějí statistickou chybu plus minus dvě procenta. Preference lidovců pod pětiprocentní hranicí přinesly v minulých týdnech i některé další průzkumy, jiná šetření však uvádějí zisk KDU-ČSL až k deseti procentům. Zákon podmiňuje dosažení poslaneckých mandátů získáním nejméně pěti procent hlasů.

Podle posledního výzkumu stranických preferencí, který zpracovala agentura CVVM, měla ODS podporu 26,5 procent voličů, ČSSD 23 procent, KSČM 13,5, Strana Zelených 10 procent a KDU-ČSL 9,5 procent voličů v České republice.

Eurokomisař Špidla ocenil pokrok v otevírání pracovních trhů v EU

Pokrok v otevírání pracovních trhů v Evropské unii ocenil český komisař Vladimír Špidla. Na tiskové konferenci zdůraznil, že od 1. května platí volný pohyb pracovních sil v 17 z 25 členských zemí unie. Dalších šest západoevropských států výrazně změkčilo restriktivní režim vůči pracovníkům z nových zemí, pouze Rakousko a Německo neudělaly nic. Špidla ovšem podotkl, že ani pracovní trhy těchto dvou států nelze považovat za úplně uzavřené. V Rakousku pracují desetitisíce lidí z nových zemí a některé sektory hledají pracovníky. Německo vydalo od roku 2004 půl milionu pracovních povolení, což se zhruba rovná počtu lidí, kteří odešli za prací do Británie a Irska, jež svoje trhy otevřely zcela.

Státní rozpočet v dubnu spadl do schodku 19,9 miliardy Kč

Hospodaření státu skončilo ke konci dubna schodkem 19,9 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí. Ke konci března rozpočet vykázal přebytek 15,7 miliardy korun, loni v dubnu schodek 22,5 miliardy korun. Největší objem výdajů byl vynaložen na sociální dávky. Podle Pavla Sobíška z HVB výdaje státu překročily plánovanou dynamiku, zatímco příjmy drží ekonomický růst na přijatelné úrovni. V případě zpomalení růstu ekonomiky by podle analytika mohl nastat výrazný propad hospodaření státu.

Prezident Klaus vetoval zákon o omezení prodejní doby v zastavárnách

Sněmovna bude znovu rozhodovat o tom, zda zakáže noční prodej v bazarech, zastavárnách a výkupnách odpadu. Příslušný návrh zákona, který s takovým omezením počítá, prezident Václav Klaus vetoval. Dolní komora k jeho přehlasování potřebuje aspoň 101 z 200 hlasů. Spornou normu vypracovala skupina poslanců z ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a US-DEU. Autoři si od ní slibují omezení obchodu s kradeným zbožím. Prezident ale mimo jiné uvedl, že tento předpoklad považuje za mylný. Normě však vytkl i řadu dalších nedostatků, je to podle něj kandidát na titul "nejhorší zákon roku".

Na dvou místech končí mimořádná opatření kvůli ptačí chřipce

Veterináři k dnešnímu dni ruší mimořádná opatření kolem Týna nad Vltavou a Mirochova na Jindřichohradecku, které vyhlásili kvůli ptačí chřipce. Ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba ČTK řekl, že to mimo jiné znamená možnost opět vypustit drůbež z drobnochovů do venkovních výběhů. Minulý týden již veterináři zmírnili nařízení ve všech pěti oblastech, kde objevili labutě uhynulé na virus H5N1. Poslední případ nákazy virem ptačí chřipky se v Česku objevil před třemi týdny a od té doby nepřibyl žádný.

Transparency International: Systém rozdělování peněz z EU je komplikovaný a nepřehledný

Příliš složitý systém rozdělování financí ze strukturálních fondů EU je jedním z hlavních důvodů, proč ČR zatím vyčerpala pouze 18 procent prostředků přidělených pro léta 2004 až 2006. Zlepšit by se měla především spolupráce a koordinace jednotlivých institucí, personální zabezpečení a nejednotný informační systém. Vyplývá to z analýzy, kterou v rámci ročního mezinárodního projektu zpracovala nevládní organizace Transparency International (TI). Problém představuje také možný střet zájmů při výběru a hodnocení projektů a zdlouhavý proces proplácení finanční pomoci jednotlivým žadatelům. Analýza TI by měla pomoci při přípravě programového období 2007 až 2013, během nějž bude ČR z EU získávat 100 miliard korun ročně.

Neúspěšná společnost v tendru na transportéry podala stížnost EK

Společnost Patria Vehicles Oy, která neuspěla v tendru na nákup transportérů pro českou armádu, využila svého práva a podala rozklad proti rozhodnutí antimonopolního úřadu ve věci přidělení této veřejné zakázky. Současně podala stížnost Evropské komisi a připravuje další právní kroky. ČTK o tom informoval ředitel společnosti Patria Czech Stanislav Mareš. Zakázku získala rakouská zbrojovka Steyr, která koncem dubna oznámila, že už má podepsané smlouvy s hlavními dodavateli, kteří se budou podílet na výrobě nových obrněných transportérů Pandur pro českou armádu. V rámci dodávek transportérů se zbrojovka zavázala také k doprovodným offsetovým programům, tedy zpětným investicím do české ekonomiky, ve výši 150 procent hodnoty kontraktu. Celkový objem přímých offsetů má dosáhnout více než devíti miliard korun. Pořízení 199 transportérů, které mají nahradit zastaralé typy OT-64, a možné dodání 35 dalších schválila vláda letos v lednu. Je to jedna z největších vojenských zakázek. Podle ministerstva obrany by smlouva na jejich dodání armádě měla být podepsána ještě před červnovými volbami.

Česká televize dostala kvůli postupu proti neplatičům pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala kvůli postupu proti neplatičům koncesionářských poplatků pokutu ve výši 100.000 korun. Udělil ji Úřad pro ochranu osobních údajů za zpracování nepřesných údajů poplatníků, kteří televizi ve skutečnosti nic nedlužili. ČTK to oznámila mluvčí úřadu Hana Štěpánková. "ČT výrok respektuje a pokutu zaplatíme," řekl v reakci na krok úřadu mluvčí ČT Martin Krafl. ČT podle jeho slov chyby v databázi uznává, na druhou stranu ale výrok úřadu považuje za potvrzení toho, že samotné nakládání s osobními údaji protizákonné nebylo. Útvar televizních poplatků proto podle Kraflových slov podnikl a nadále podniká takové kroky, aby se nic podobného neopakovalo a aby televize udržovala databázi poplatníků v aktualizované podobě.

Odborníci: Českou psychiatrii by měla čekat transformace léčeben

Česká psychiatrie by měla podle některých odborníků usilovat o zrovnoprávnění s ostatními medicínskými obory, zřejmě ji čeká také transformace velkých léčeben. Barbora Wenigová z Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví uvedla, že není rozvinuta především péče o pacienty v malých komunitách. Změnám brání hlavně nedostatek peněz, soudí odborníci. Péče o chronicky nemocné, která má blíže k sociálním službám, by měla být přesunuta do menších komunitních zařízení, nemocniční oddělení by měla poskytovat hlavně rychlou a akutní péči, nastínil možnou přeměnu oboru ředitel Psychiatrického centra Praha Cyril Höschl. Zavřít najednou léčebny by ale považoval za zbrklé. Co se týče výdajů na psychiatrii, je Česko na předposledním místě v Evropě, hůř je na tom jen sousední Slovensko. Podle ředitele bohnické léčebny Ivana Davida se Česká republika v současnosti bez léčeben neobejde, pacienty nelze umístit jinam. Léčebny by ale potřebovaly na rekonstrukce asi 15 miliard korun, jejich západoevropské protějšky mají také v průměru dvakrát tolik zaměstnanců.

V pátek odešle ministerstvo spravedlnosti Sáního spis do Kataru

Ministerstvo spravedlnosti odešle v pátek do Kataru spis katarského prince Hámida bin Abdal Sáního, který byl v Česku souzen za sex se školačkami. Úřad se tak rozhodl s tím, že nebude čekat na stanovení termínu jednání týmů ČR a Kataru o smlouvě o předávání osob. ČTK to řekl mluvčí ministerstva Petr Dimun. Podle původního plánu měla do Kataru odjet delegace zástupců ministerstva spravedlnosti a ministerstva zahraničí a jednat tam o chystané smlouvě. Zároveň by do země doručila spis souzeného katarského prince. Vzhledem k nejistému termínu jednání se ale ministerstvo podle Dimuna rozhodlo obě události oddělit, aby se jednání kolem Sáního nezdržovalo. Na spis čekají již přes půl roku katarské úřady, aby mohly začít vyšetřovat Sáního český případ. Věc zdržoval především překlad spisu.

Ohře na Litoměřicku vydala tělo muže, možná další oběť povodní

Ohře na Litoměřicku vydala po poklesu vody tělo muže. V neděli večer jej objevil občan mezi Litoměřicemi a obcí České Kopisty. Litoměřičtí policisté dnes ČTK řekli, že zatím nelze jednoznačně určit, zda byl muž obětí nedávných povodní. Tělo bylo zapleteno ve větvích stromů. "Bylo tam od povodní, takže je ve značném stádiu rozkladu," uvedl vyšetřovatel. Podle něj nelze zatím ani stanovit věk muže. Policisté nařídili soudní pitvu. Velká voda si doposud v Česku vyžádala zřejmě devět obětí, mezi utonulými byli i dva malí chlapci. V rozvodné Ohři zemřeli dva muži, jejichž vůz sjel po nehodě do řeky v Terezíně na Litoměřicku.

V Klatovech uhořel sedmadvacetiletý muž

Sedmadvacetiletý muž uhořel v Klatovech v parčíku proti autobusového nádraží. Hořícího muže si všimli zaměstnanci ČSAD a uhasili ho hasicím přístrojem. I přes okamžitou resuscitaci, do které se pustili hasiči a zdravotníci, muž na místě zemřel, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů František Vaško. Muž podle něj utrpěl popáleniny na asi 90 procentech těla. Zdravotníci se ho pokoušeli oživovat asi deset minut. Poblíž místa našli hasiči a policisté nádoby od hořlavých látek. Zda muž spáchal sebevraždu, není zatím jasné.

Místo konání CzaroTekku je uklizeno, pořadatelé odvážejí odpadky

Polní letiště nedaleko Krásna na Sokolovsku, kde se o víkendu konala technoparty CzaroTekk, je uklizeno. Asi tři desítky dobrovolníků odtud už od rána odvážejí plastové pytle naplněné posbíranými odpadky. Na několik velkých hromad jich už během pondělí, kdy CzaroTekk skončil, snesli ke třem stovkám. Majitelka letiště Ludmila Jílková má s podobnými akcemi zkušenost. V minulosti bývalé polní letiště státních statků příznivcům technohudby už pronajala. Uvedla, že s technaři má ty nejlepší zkušenosti. "Vždycky dodrželi to, na čem jsme se dohodli. A to platí i pro právě ukončenou akci. Byli jsme neustále v kontaktu. Než plochu převzali, vyřídili si všechna povolení. Chovali se slušně, nevím o jediném problému či konfliktu s obyvateli obce. Ani hluk ze soundsystému nikoho neobtěžoval," uvedla Jílková. S průběhem technoparty i následujícím úklidem je spokojený také starosta Krásna Otto Wied. Z pořádání tak velké akce v blízkosti obce měl obavy, i když se tady v minulosti už technaři scházeli.

Prima: Městský soud zrušil pětimilionovou pokutu za VyVolené

Prima zřejmě nebude muset platit pětimilionovou pokutu za údajné vulgarity a obscénní chování v pořadech první řady reality show VyVolení, kterou vysílala loni od srpna do prosince. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání o udělení pokuty, sdělila luvčí Primy Jana Malíková. Soud vrátil celou věc radě k dalšímu řízení, poznamenala. Pětimilionová pokuta pro Primu byla první z řady finančních postihů této televize za její reality show. Rada Primě udělila pokuty v celkové výši 22,5 milionu korun za údajné ohrožení mravního, psychického a fyzického vývoje dětí a mládeže. Ze stejného důvodu pokutovala rada i Novu za její pořad Big Brother, který větší soukromá televize vysílala v obdobný čas. Pokuty pro Novu dosáhly dokonce výše 43,3 milionu korun. Obě televize ihned po udělení prvních pokut reagovaly tak, že se budou bránit u soudu.

Jižní Čechy s Rakouskem od neděle propojí 14 turistických stezek

Jižní Čechy s Rakouskem od neděle propojí 14 turistických stezek, které usnadní pohyb místních obyvatel i turistů mezi oběma zeměmi. Stane se tak na základě smlouvy mezi Českem a Rakouskem podepsané loni v září. Turistické stezky se od klasických hraničních přechodů liší hlavně tím, že tam není trvalá pohraniční obsluha a policejní hlídky budou oblast monitorovat jen občas. Nově bude nyní hranice prostupná v místech Plechý-Plöckenstein, Pestřice-Sonnenwald, Český Heršlák-Deutsch Hörschlag, Cetviny-Mairspindt, Šejby-Harbach, Rapšach/Spáleniště-Brand, Smrčná-Haugschlag, Košťálkov- Kleintaxen a Hluboká-Schaditz.

Muzeum Bedřicha Smetany vystavuje unikáty a novinky

Muzeum Bedřicha Smetany v Praze připomíná 80. výročí svého vzniku výstavou unikátů, novinek a kuriozit. Kolekce obsahuje rukopisy, dopisy, pětadvacetidílný jídelní servis zdobený výjevy z Prodané nevěsty i pozlacené sluchové kůstky skladatele, který řadu let tvořil hluchý. "Nepůsobí nijak nepříjemným nebo morbidním dojmem," prohlásila o tomto ostatku na tiskové konferenci ředitelka muzea Olga Mojžíšová. Dodala, že kůstky, předané muzeu po ukončení antropologicko-lékařského výzkumu, jsou vystaveny s veškerou pietou. Mezi nejcennějšími exponáty je skica k poslední Smetanově skladbě - Pražskému karnevalu. "Do roku 1994 o ní muzikologové nevěděli. Mělo se za to, že dílo napsal na základě náčrtků v zápisníku motivů," uvedla Mojžíšová. "Objev", že potomci mají tuto skicu, byl podle ní náhodným důsledkem pražské výstavy Zachráněné rukopisy, která tehdy prezentovala první výsledky systematického restaurování Smetanových autografů. "Za čtyři roky se podařilo skicu zakoupit," řekla Mojžíšová. Některé další vystavené věci pocházejí ze souboru smetanovských památek, který nedávno věnovala muzeu jiná členka Smetanovy rodiny. Jsou mezi nimi i dosud nepublikované dopisy, včetně Smetanova listu adresovaného jeho nevěstě Kateřině Kolářové.

Trenér skokanů na lyžích Schallert nechce kopírovat Bajce, přináší vlastní znalosti

Dlouholeté zkušenosti z působení v rakouském systému chce u českých skokanů na lyžích aplikovat nový trenér české reprezentace Richard Schallert. Kouč, který prošel s výjimkou funkce šéftrenéra A-týmu všemi úrovněmi rakouského skoku, nahradil v českém týmu Slovince Vasju Bajce. "Je pro mě oceněním vést reprezentaci v České republice, zemi s velkou skokanskou tradicí a velkými jmény," řekl Schallert na tiskové konferenci před cestou na první přípravný kemp. U rakouského týmu chtěl sám skončit a českému výběru dal přednost před jinými nabídkami. "Samozřejmě je tady Janda, ale také šance vytvořit tým na mistrovství světa v Liberci 2009," řekl Schallert, proč se rozhodl pro Českou republiku. Třiačtyřicetiletý Schallert byl dříve aktivním skokanem a poměrně úspěšným. Čtyřikrát stál na stupních vítězů v závodech SP, byl členem bronzového rakouského týmu na mistrovství světa v Oberstdorfu 1987 a skončil pátý při MS v letech v Harrachově před 23 lety.

Pilířem týmu by měl být Jakub Janda. Vítěz SP a Turné čtyř můstku by se měl zapojit do přípravy reprezentace. "Má jedinečnou techniku v letové fázi. Nechci nic radikálně měnit, ale pokusíme se najít cestu, jak by se mohl ještě zlepšit," řekl Schallert. Otázkou ale je, zda Jandu povede. Jeho manažeři totiž teprve budou s vedením úseku jednat o smlouvě.

Počasí

Bude skoro jasno, až polojasno, teploty 18 až 22 stupňů Celsia.