Zprávy

Ministr Svoboda: Kanada nemá pro trvání na vízech pro Česko jediný důvod

Pro trvání na vízech pro české občany nemá Kanada podle českého ministra zahraničí Cyrila Svobody žádný důvod. "Nikdy jsem neslyšel jediný racionální argument z druhé strany," řekl ČTK a krajanskému tisku v Torontu, kde v pátek zahájil čtyřdenní návštěvu Kanady. O vízech chce Svoboda v pondělí hovořit s kanadskými představiteli při jednáních v hlavním městě Ottawě. Praha dlouhodobě odmítá nevyvážený stav, kdy Češi pro cesty do Kanady víza potřebují, zatímco Kanaďané jezdí do České republiky bez nich. Stejný asymetrický model panuje i ve vízovém vztahu se Spojenými státy a Austrálií. Česká diplomacie je připravena si změnu stavu vynutit na Kanadě právní cestou, kterou umožňuje členství v Evropské unii. "Můžeme, a to také říkám že vážně uděláme, podat žalobu k Evropskému soudnímu dvoru v Lucemburku, abychom solidarity dosáhli. Žaloba bude znít tak, že buď EU zavede víza vůči Kanadě, nebo Kanada zruší víza nám. Jsem přesvědčen, že jsme v právu," prohlásil ministr. Vedle politických jednání s vrcholnými představiteli je podle něj důležité ovlivňovat také názory kanadské veřejnosti. "Chceme aktivizovat naše krajany, významné představitele veřejného života, podnikatele a další, aby tlak (na zrušení víz) šel zevnitř," řekl. S Kanadou Češi už bezvízový režim měli. Rok a půl trvající období ale skončilo přistěhovaleckou vlnou českých Romů, po níž Kanada v říjnu 1997 víza jednostranně obnovila. K recipročnímu opatření se Praha odhodlala o čtyři roky později, v roce 2004 ale v souladu s politikou EU víza pro Kanaďany zrušila. Kanada chce podle dřívějších vyjádření příští rok vízovou povinnost pro české turisty přezkoumat.

Stejný postup jako proti Kanadě ale nelze uplatnit vůči Spojeným státům, upozornil ministr. "Formálně, opakuji formálně, USA tvrdí, že se žádná diskriminace neděje. Spojené státy mají zákon o upuštění od vízové povinnosti (Visa Waiver Program), v němž se říká, že nárok na zrušení vízového režimu má ta země, jejíž počet zamítnutých žádostí klesne pod tři procenta. My se pohybujeme kolem devíti procent," připomněl. Spojené státy podle Svobody namítají, že na zrušení víz čekaly například Belgie nebo Rakousko řadu let, a že se tedy k Čechům nebo ke Slovákům chovají stejně jako předtím ke starým členům EU. "V tom mají pravdu," připustil ministr. "Já ale říkám, že se svět podstatně změnil," dodal a poukázal na české spojenectví s USA v boji proti světovému terorismu a při prosazování demokracie a lidských práv. Změna postoje USA k vízové otázce by také pomohla čelit protiamerickým náladám nejen v České republice, domnívá se Svoboda.

Čeští občané žijící ve světě by měli podle ministra zahraničí Cyrila Svobody své volání po korespondenčním hlasování doložit vyšší účastí v letošních volbách do Sněmovny. Volební účast v zahraničí byla před čtyřmi lety minimální a ani letos není dosavadní zájem větší. V roce 2002 hlasovalo kolem půl procenta z odhadovaného množství krajanů s volebním právem. Svoboda v Torontu v pátek oficiálně otevřel nový český generální konzulát, na němž budou moci čeští občané v letošních červnových volbách hlasovat. I když v Torontu a jeho okolí žije odhadovaných několik tisíc lidí s českým občanstvím, do voličského seznamu se zatím zapsalo jen pár desítek z nich. Účast českých krajanů ve volbách v roce 2002 byla "mizivá, ne-li téměř nulová", řekl Svoboda v Torontu novinářům. Podle něho jde o "velký rozpor mezi deklarací práva volit a faktickou účastí ve volebním procesu". Hlasovat v zahraničí je možné pouze osobně na zastupitelských úřadech, což v případě Kanady a Spojených států je celkem na sedmi místech. Svoboda, jak řekl, si uvědomuje, že jezdit do vzdálených volebních místností je pro krajany komplikované. Na druhou stranu ale podle něho zkušenost ukazuje, že i tam, kde tento problém není, volí především zaměstnanci zastupitelských úřadů a jen pár krajanů. Na české politické scéně je v zásadě shoda, že korespondenční volba zavedena má být, řekl ministr. Připomněl, že příslušná novela volebního zákona loni na podzim Poslaneckou sněmovnou neprošla kvůli dílčí otázce preferenčních hlasů.

ČR chystá se Světovou bankou nový projekt k rozvojové pomoci

Česká republika jedná se Světovou bankou o uskutečnění pilotního projektu na sledování efektivity využití pomoci rozvojovým státům. Šlo by tak o první projekt tohoto typu v historii Světové banky, řekl ČTK telefonicky z Washingtonu náměstek ministra financí Tomáš Prouza. Spolu s viceguvernérem České národní banky Luďkem Niedermayerem se v USA účastní pravidelného jarního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. "Česká republika poskytuje významnou rozvojovou pomoc, problém je ovšem sledovat její efektivní využití," uvedl Prouza s tím, že nyní ČR se Světovou bankou diskutuje o parametrech a nastavení projektu. Na cílenou rozvojovou pomoc Česká republika loni věnovala kolem 600 milionů korun, letos plánuje o sto milionů více. Je to nejvíce z nových členských zemí EU. Svoji pomoc směřuje především do Afriky a na Balkán. Česko pomáhá také Iráku a Afghánistánu.

ČSSD a ODS mají rozdílné recepty na boj s korupcí

Občanští a sociální demokraté mají rozdílné pohledy na to, jak v zemi bojovat s korupcí. ČSSD je pro zpřísnění zákonů a zavedení majetkových přiznáních, ODS naopak za klíčové považuje omezit regulaci a zásahy státu do života společnosti. O receptech na boj proti korupci v pořadu televize Nova Sedmička diskutovali premiér Jiří Paroubek (ČSSD) a ústecký primátor Petr Gandalovič (ODS). Premiér za svůj úspěch boje proti korupci považuje například nedávné přijetí nového insolvenčního zákona, zákona o střetu zájmů a zákona o zadávání veřejných zakázek. ČSSD podle něj navrhne taková opatřená, aby mohl být každoročně prováděn audit centrálních úřadů. Gandalovič informoval, že audit hospodaření zadal i na ústecké radnici.

V Libčanech zjištěno přes 1000 jedů, objekt je stále uzavřen

Chemici zjistili při kontrole skládky v Libčanech na Hradecku přes 1000 druhů nebezpečných látek. Objekt je stále hlídán policií, protože většina látek zůstala na místě, řekl dnes ČTK hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík. Policie v této souvislosti obvinila tři obchodníky s chemikáliemi z přechovávání nebezpečných látek. Většina zjištěných látek je podle hejtmana na bázi ropných produktů, jakou jsou mazadla nebo vyjeté oleje. Zvláště nebezpečné látky, například fenoly a kyanidy, byly odvezeny již v sobotu do policejního výzkumného ústavu v Příbrami k dalším rozborům. Soukromá firma, jejíž zaměstnanci byli zatčeni při domovní prohlídce, mohla údajně likvidovat lékařský odpad, ale pouze v omezeném množství. Nalezené množství látek tomu však neodpovídalo.

Místa ohrožená komáří kalamitou "práškovalo" o víkendu letadlo

Olomoucké hejtmanství přistoupilo o víkendu k leteckému postřiku oblastí, kterým hrozí v souvislosti jarními povodněmi komáří kalamita. Látka k hubení komářích larev se snesla mimo jiné na Chráněnou krajinnou oblast Litovelské Pomoraví, pro kterou vláda musela udělit výjimku, řekla vedoucí oddělení krizového řízení krajského úřadu Alena Hložková. Kraj nechal podle ní aplikovat v postižených oblastech hubící prostředek VectoBac, který hejtmanství dodalo ministerstvo zdravotnictví. "K dispozici jsme měli 2,5 tuny látky. Postřik bylo nutno provést neprodleně s ohledem na vývojová stádia larev komárů," uvedla Hložková. Látce VectoBac usmrtí komáry asi za dvě hodiny. Je to selektivní přípravek, který ostatním živočichům neublíží. Ačkoliv lidé s komáří invazí musejí letos počítat, situace by podle hygieniků neměla být zdaleka tak dramatická jako po povodních v roce 1997.

Nova: Španělská firma se pokouší od podnikatelů vylákat peníze

Španělská firma European City Guide rozesílá českým podnikatelům nevyžádaný telefonní seznam společně s fakturou za uveřejnění jejich jména. Pokud podnikatel nezaplatí, hrozí mu nejen sankcemi, ale i Českou obchodní inspekcí /ČOI/, uvedla ve zprávách televize Nova. Podle ČOI jde o další pokus, jak z lidí vymámit peníze. Faktura v angličtině zní na 54.000 korun a pokud podnikatel nezaplatí, firma hrozí, že mu naúčtuje penále. Český podnikatel zjistí, že je v seznamu zaevidovaný až tehdy, když mu kniha přijde domů spolu s fakturou. V některých případech jsou navíc informace nepravdivé, nesedí například telefonní čísla, uvedl oslovený podnikatel. "V tomto týdnu se na nás obrátilo 20 podnikatelských subjektů," řekl Nově ústřední ředitel České obchodní inspekce Jiří Pěkný. Televize doporučuje lidem, aby se podobných faktur ihned zbavili.

DPD otevře v létě v Modleticích logistický park za 140 mil. Kč

Zásilková firma DPD otevře letos v létě v Modleticích u Prahy logistický park za pět milionů eur, tedy zhruba 140 milionů korun. Součástí komplexu, jehož výstavbu firma zahájila loni na podzim, budou i administrativní budovy, které poslouží jako sídlo české centrály DPD, uvedla společnost. Komplex budov je první zařízení svého druhu budovaného v DPD na východ od Německa. "Z finančního hlediska se jedná o největší investici DPD v celé české historii," uvedl generální ředitel Daniel Mareš.

Ministryně Buzková: Stát by při podpoře sportu neměl spolupracovat s ČSTV

Stát by podle ministryně školství, tělesné výchovy a sportu Petry Buzkové měl pomoci českému sportu, který se dostal do potíží kvůli financování Sazka Areny v Praze-Libni. Měl by ale obejít podle ní již nevěrohodný Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) a spolupracovat přímo s jednotlivými sportovními svazy. V televizní diskusi Otázky Václava Moravce také ministryně prohlásila, že generální ředitel Sazky Aleš Hušák na svém místě nemá co dělat. Valná hromada ČSTV v sobotu zvolila popáté předsedou největší sportovní organizace Vladimíra Srba. Ten ve svém projevu několikrát kritizoval stát za nedostatečnou podporu sportu. Buzková jeho kritiku označila za "absolutní drzost". Podle ní za současnými potížemi s financováním českého sportu stojí právě ČSTV.

Český svaz tělesné výchovy, sdružující 76 sportovních svazů, loni dostal ze státního rozpočtu 638 milionů korun a od Sazky 509 milionů, což bylo o 185 milionů méně, než předpokládal rozpočet. Vedení Sazky rozdíl zdůvodňuje nově stanovenou povinností odvést DPH, která ho stála 220 milionů. Problém by však nevznikl, kdyby Sazka nemusela ročně splácet zhruba 600 milionů korun za výstavbu Sazka Areny. Předseda ČSTV Srb odmítl tvrzení, že je ČSTV špatným hospodářem. Připustil, že Sazka Arena mohla být levnější. "Například tím, že by stát na její výstavbu poskytl garance," řekl Srb a znovu tak potvrdil, že státní podporu sportu považuje za nedostatečnou.

Terezínská tryzna bude 21. května

Na Národním hřbitově v Terezíně na Litoměřicku se 21. května uskuteční tradiční vzpomínka na obětí nacistické perzekuce. Hlavní projev přednese předseda vlády Jiří Paroubek. ČTK o tom informoval náměstek ředitele Památníku Terezín Jiří Janoušek. Mezi účastníky vzpomínky budou tradičně i zástupci zemí, jejichž občané v době druhé světové války trpěli v Terezíně: v židovském ghettu, ve věznici gestapa či v litoměřickém koncentračním táboře. Při vzpomínce zazní i Verdiho Rekviem, které připomene nastudování této skladby vězni v terezínském ghettu v druhé polovině roku 1943. V letech 1940 až 1945 zavlekli nacisté do věznice gestapa v terezínské Malé pevnosti, terezínského ghetta a koncentračního tábora v Litoměřicích přes 200.000 vězňů z celé Evropy. Na 150.000 z nich byli Židé, kteří strádali v ghettu. V důsledku stresu, hladu a špatných ubytovacích podmínek jich 35.000 zemřelo již v Terezíně. Většina ostatních pak našla smrt ve vyhlazovacích táborech.

Ministr Jandák: Výběrová řízení na zabezpečení památek jsou podezřelá

Některé české památky možná nejsou dostatečně zabezpečeny. Ministerstvo kultury si nechalo zpracovat audit, podle něhož je řada zabezpečovacích zařízení nefunkční nebo nedostatečná, řekl ministr Vítězslav Jandák při návštěvě Chebu. Kvůli údajným pochybením při zadávání některých veřejných zakázek již podal trestní oznámení na neznámého pachatele ředitel Národního památkového ústavu (NPÚ) Tomáš Hájek. Ministr Jandák naznačil, že některé firmy, které ve výběrových řízeních opakovaně vítězily, nedodaly odpovídající zařízení.

Štyrského obraz byl vydražen za rekordních 8,6 milionu korun

Obraz klasika českého surrealismu Jindřicha Štyrského nazvaný Cirkus Simonette byl na aukci výtvarného umění vydražen za 8,6 milionů korun bez aukční přirážky. V pražském Hotelu Hilton tak byl překonán dosavadní český aukční rekord. Z celkem 420 položek se vydražilo podle majitele pořádající Galerie Art Praha Vladimíra Neuberta 65 procent. Sběratelé zaplatili za obrazy celkem 25,796.900 korun, což je podle Neuberta další rekord.

"Nejvýznamnější položku, obraz Štyrského, dražilo zpočátku pět zájemců, od pěti milionů už jen dva," řekl Vladimír Neubert ČTK. Novým majitelem je český podnikatel. Štyrský je významným představitelem českého surrealismu. Jeho zatím nejdražší obraz prodaný v České republice má název Černý pierot a byl vydražen v roce 2004 za 4,8 milionu korun. Podle odborníků patří spolu s Františkem Kupkou a Toyen k nejžádanějším českým autorům na zahraničních trzích. Cirkus Simonette je restituován z Krajské galerie Olomouc, pochází ze známé Borovičkovy sbírky. Jaroslav Borovička patřil k významným českým sběratelům.

Výstavu Flora navštívilo asi 60.000 lidí; stejně jako loni

Asi 60.000 návštěvníků prošlo od čtvrtka branami olomouckého výstaviště Flora, které hostilo mezinárodní výstavu květin. Organizátoři jsou s letošní návštěvností, která je zhruba stejná jako loňská, spokojeni. Obávali se, že dorazí méně lidí, řekla mluvčí výstaviště Zuzana Studená. Pořadatelé Flory předpokládali pokles návštěvnosti kvůli dlouhé zimě a zejména kvůli škodám, které lidem napáchaly nedávné povodně. Výstaviště bylo zejména o víkendu v obležení stovek automobilů a autobusů. Jarní etapa největší a nejstarší květinové výstavy v tuzemsku tradičně patřila narcisům, liliím, hyacintům, tulipánům a dalším jarním cibulovinám a květinám. Hlavnímu pavilonu výstaviště vévodila expozice s názvem Květinová symfonie. Organizátoři Flory ji připravili v souvislosti s 250. výročím narození skladatele Wolfganga Amadea Mozarta, který v Olomouci pobýval a komponoval. Kromě ústřední expozice patřil k největším lákadlům výstavy unikátní jehličnan z období druhohor Wollemia nobilis (wolemie vznešená). Flora byla vůbec první tuzemskou expozicí, na které byl strom z období dinosaurů vystaven. Jehličnan byl umístěn z bezpečnostních důvodů za mříží.

Plastic People představili ve Vídni Pašijové hry velikonoční

Jedno z posledních představení, ne-li přímo derniéru obnovených Pašijových her velikonočních odehrála skupina The Plastic People of the Universe tuto sobotu ve Vídni. Legendu českého undergroundu ve společném projektu s orchestrem Agon si do kulturního střediska WUK přišly poslechnout přibližně dvě stovky lidí a soudě podle nadšeného ohlasu se jim koncert líbil. "Plastici" se objeví v rakouské metropoli v brzké době znovu: 4. května vystoupí s vybranými skladbami v rámci Středoevropské kulturní platformy o potlačované hudbě v totalitních režimech 20. století. Pašijové hry velikonoční s původní myšlenkou oživení lidových tradic, v nichž libreto studenta teologie Vratislava Brabence zhudebnil dnes již zesnulý spoluzakladatel kapely Milan "Mejla" Hlavsa, měly utajenou premiéru přesně před 28 lety na Hrádečku, na chalupě Václava Havla. Tóny obnovené podoby Pašijí ve společném podání Plastic People a komorního orchestru Agon zazněly poprvé v dubnu 2004 v pražském Divadle Archa.

Českým speleologům se při bádání dařilo

Výrazných úspěchů dosáhli loni čeští speleologové při svém badání. Jejich největší objevy byly oceněny na setkání jeskyňářů nazvaném Speleofórum ve Sloupě na Blanensku. Patří k nim objevení 1,5 kilometru nových chodeb v jeskyni Djalovica v Černé Hoře, objevení jeskyně Na Javorce u Karlštejna a propojení Amatérské jeskyně a Sloupsko-šošůvských jeskyní v Moravském krasu. "Loňský rok byl pro nás z badatelského hlediska opravdu úspěšný," řekl předseda České speleologické společnosti (ČSS) Zdeněk Motyčka. Zdůraznil, že jsou sice země které mají mnohem více jeskyní než Česko, čeští speleogové ale mají s prací podzemí zkušenosti a nescházejí ani při důležitých objevech v cizině. Jeden z nich se podařil speleologům z Moravského krasu v Černé Hoře. V náročných podmínkách v tamní jeskyni Djalovica objevili loni nové podzemní prostory. Aby se k nim dostali, museli projít osm kilometrů v podzemí náročným terénem a pak v potápěčských přístrojích zdolat dvě zaplavená místa - takzvané sifony. Jejich práce v této jeskyni pokračuje. Očekává se nález dalších chodeb.

Mimořádné ocenění Speleofóra dostali jeskyňáři, kteří loni nalezli spojení mezi Amatérskou a Sloupsko-šošůvskými jeskyněmi v Moravském krasu. O tom, že existuje, teoretizovali již starohrabě Hugo Salm nebo badatel Jindřich Wankel. Trvalo ale přes 200 let, než se jej podařilo najít. Stalo se tak loni 12. listopadu, a to po sedmidenním čerpání vody v zaplavené části podzemí. Tento jeskyní systém je nejdelším v ČR a měří 33,4 kilometru. Speleofórum se konalo již po pětadvacáté. Pro jeskyňáře, kterých ČSS registruje přes tisíc, je to příležitost společně se pobavit o bádání v podzemí a také pochlubit svými novými objevy. Více informací o společnosti lze najít na internetových stránkách www.speleo.cz.

Dva odvážní Čechoslováci ohromili před 70 lety se škodovkou svět

Objet automobilem zeměkouli, to je úctyhodný výkon i pro dnešního motoristu. Před 70 lety to ale byl heroický výkon, který vyžadoval vedle odvahy a technického umu také spolehlivé auto. Spolumajiteli smíchovských garáží Bohuslavu Janu Procházkovi a jeho spolujezdci Jindřichu Kubiasovi nic z toho nescházelo. Na cestu vyrazili v sériovém voze Škoda Rapid v sobotu 25. dubna 1936 ve čtvrt na pět odpoledne a do Prahy se vrátili po 98 dnech - o dva dny tak pokořili plán. Na jejich cestu kolem světa si dnes už vzpomene jen málokdo, ve své době ale dobrodružství Procházky s Kubiasem přitahovalo pozornost tisku i široké veřejnosti. Noviny a časopisy přinášely články o postupu malého československého vozu Ruskem, Persií, Čínou či Spojenými státy. Za mnoha články stál sám B. J. Procházka, který svými telegramy a dopisy neúnavně informoval žurnalisty o postupu své cesty.

Když se krátce před polednem 1. srpna 1936 vrátili cestovatelé do Prahy, vítal je před sídlem autoklubu v dnešní Opletalově ulici nadšený dav. A jak dodal všímavý redaktor časopisu Auto, jindy výřečný Procházka nemohl najít slov. Měl ale být na co pyšný - se sériovým vozem, který měl navíc před cestou najeto 60.000 kilometrů, urazil za 98 dní 27.600 kilometrů. Při přejezdu napříč Spojenými státy navíc bez zastávky pokořil 6000 kilometrů ze San Franciska do New Yorku za 100 hodin a 55 minut. Po velkolepé cestě kolem světa se Procházka, který mimochodem pocházel z rodu pánů z Dubé, vrátil k podnikání. Spolu s bratrem provozovali moderní garáže na pražském Smíchově, které přežily i německou okupaci. Po únoru 1948 bratři Procházkové emigrovali do USA a garáže připadly ministerstvu vnitra; do rukou rodiny se podnik vrátil v roce 1991.

Královnou krásy mezi Romkami se stala Jana Buchlová z Prahy

Královnou krásy mezi se Romkami stala Jana Buchlová z Prahy, která v noci v Hodoníně získala titul Miss Roma 2006. Porota vybírala nejkrásnější Romku z dvanácti dívek z celé ČR. Vítězka dostala televizi a řadů dárků v podobě kosmetiky, skla a dárkových košů. Dívky se utkaly v disciplínách typických pro soutěže krásy, jako jsou módní přehlídka ve společenském oděvu a promenáda v plavkách. Novinkou bylo vystoupení soutěžících ve svatebních šatech. Volnou disciplínu nahradilo společné a individuální předvedení tradičního romského tance Čardáš v doprovodu cimbálové muziky.

Koukalová přidala vítězný bod tenistek v Thajsku

České tenistky porazily v utkání Světové skupiny II Fed Cupu Thajsko a zahrají si červencovou baráž o postup mezi elitu. Vítězný bod získala Klára Koukalová, která v Bangkoku porazila domácí Montinee Tangphongovou 6:2, 7:6 a zvýšila český náskok na 3:1. Závěrečná čtyřhra už nemůže hostující tým o postup připravit.

Počasí

Bude skoro jasno až polojasno, teploty 17 až 21 stupňů Celsia.