Zprávy

V Torontu byl otevřen nový český generální konzulát

V největším kanadském městě a metropoli provincie Ontario Torontu vznikl nový generální konzulát České republiky. Jeho oficiálním otevřením zahájil ministr zahraničí Cyril Svoboda čtyřdenní návštěvu Kanady, kterou završí politickými rozhovory v Ottawě. Hlavním tématem jednání s ministry zahraničí a imigrace a s předsedou Poslanecké sněmovny bude asymetrický vízový vztah, kdy Kanaďané jezdí do ČR bez víz, zatímco Češi k návštěvě Kanady víza potřebují. Praha už delší dobu naléhá na Ottawu, aby tento stav změnila.

Cenu za šíření dobrého jména České republiky ve světě převzali v Torontu Josef Škvorecký a Zdena Salivarová, spisovatelská manželská dvojice, která se vedle vlastní tvorby věnovala po dvě desetiletí v kanadském exilu vydávání české literatury. V jejich nakladatelství Sixty-Eight Publishers vyšlo po roce 1969 přes 220 literárních, historických, vědeckých a dokumentárních děl v komunistickém Československu zakázaných autorů. Jejich zásluhy při předávání ceny Gratias Agit ministr Svoboda vysoce ocenil. Stejné ocenění předal také Josefu Čermákovi, profesoru práv na Torontské univerzitě, jehož přičiněním se mimo jiné na této prestižní vysoké škole vyučuje bohemistika. Loni na podzim jednaosmdesátiletý Škvorecký zpravodaji ČTK řekl, že dobré jméno v Kanadě šíří především zdejší čeští podnikatelé. "Existuje tu obchodní komora a ta, zdá se, je organizací velice živou a významnou. Myslím, že po stránce ekonomických vztahů, která je nejdůležitější, hraje tato komunita velice důležitou roli."

Zdravotníci chtějí 26. května demonstrovat, možná zavřou ordinace

Nespokojení lékaři, stomatologové a další zdravotníci budou zřejmě v pátek 26. května v Praze demonstrovat. Zvažují dokonce variantu, že by na jeden den zavřeli ordinace. Shodla se na tom konference praktických lékařů. Lékaři protestují proti politice ministra zdravotnictví Davida Ratha. Již dříve oznámili, že na květen chystají "týden zdravotnického neklidu." "Domluvili jsme se na tom, že protesty pokračují a zesílí. Demonstraci v Praze bude předcházet řada menších akcí, které budou tuto akci připomínat a postupně budou gradovat," řekl místopředseda Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek. Zdravotníci jsou stále nespokojeni například s vyhláškou o úhradách péče či s přípravou zákonů. Zásadní změny se do nich často dostávají až při projednávání ve sněmovně, odborníci se k nim nemohou předem vyjádřit.

Ministr Rath již několikrát zopakoval, že zdravotníci nemají důvod k nespokojenosti. Tvrdí, že za protesty stojí ODS. Dluh Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) podle něj klesl ze 14 asi na pět miliard korun. Zkrátilo se zpoždění, s nímž VZP péči proplácí. Stát totiž vložil do systému víc peněz. Začal platit vyšší pojistné za děti, studenty, nezaměstnané a důchodce. Nespokojení zdravotníci minulý týden zformovali další sdružení namířené proti počínání Ratha. Jde o nestátní zdravotnická zařízení a polikliniky. Rathovi kritici z řad pravicových politiků a části zdravotníků tvrdí, že ministr chce zcela ovládnout české zdravotnictví, jímž protéká zhruba 200 miliard korun ročně. Svými kroky podle nich Rath ohrožuje pacienty. Ministr si ale totéž myslí o těchto oponentech. Opakovaně uvedl, že se jen snaží udělat v českém zdravotnictví pořádek, a pacientům tak naopak prospět.

ODS zřejmě podá ústavní stížnost proti zákonu o neziskových nemocnicích

Zástupci ODS se s největší pravděpodobností obrátí na Ústavní soud kvůli zákonu, který počítá se vznikem sítě neziskových nemocnic. Jeho přijetí prosadila v pátek v Poslanecké sněmovně levice. Norma podle ODS ohrozí pacienty a bude znamenat propuštění. Novinářům to řekl po zasedání výkonné rady ODS místopředseda Ivan Langer. Norma je podle odpůrců neústavní v zásazích do práva hospodařit s majetkem. Nařízenou přeměnou vybraných nemocnic na neziskové organizace přináší nucené omezení vlastnického práva bez náhrady. Rozhodující pravomoci zákon svěřuje ministerstvu zdravotnictví, ale odpovědnost za hospodaření ponechává na vlastnících nemocnic. Ministerstvo má právo například stanovit rozsah a druhy poskytované péče a počet přístrojů či lůžek. Mzdy zdravotníků by pak měl určovat zákon o platu v rozpočtových organizacích. Levice kritiku zákona již dříve odmítla. Norma podle ní účinně chrání zájmy pacientů. Zákon o nemocnicích dolní komora schválila již podruhé. Přehlasovala veto pravicově laděného Senátu. Nyní tedy obě předlohy posoudí ještě prezident Václav Klaus.

V Praze budou debatovat o Kubě zástupci devíti zemí EU

Situací na Kubě se budou v Praze příští středu zabývat zástupci ministerstev zahraničí a neziskových organizací z devíti zemí EU. Schůzka se bude konat v budově českého ministerstva zahraničí a jejím cílem je určit, jak dále postupovat vůči Kubě a jak vést dialog o této zemi, řekla Adéla Sýkorová z ministerstva. Pražská schůzka se koná na popud Mezinárodního výboru pro demokracii na Kubě, který před třemi lety založil český exprezident Václav Havel spolu s nadací Člověk v tísni při České televizi. Lze očekávat, že do hovorů promítne čerstvá roztržka, kterou minulý týden odstartovalo vyhoštění českého diplomata Stanislava Kázeckého z Kuby. Ostrovní země, které vládne pevnou rukou Fidel Castro, ho obvinila z podvratné činnosti a neprodloužila mu vízum. Česká diplomacie obvinění odmítla a rozhodla o odvetném vyhoštění kubánského atašé Manuela Angela Baltara Charnichara, jemuž také skončilo vízum. Ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) by uvítal, kdyby ČR připravila určité kroky a náměty pro jednání EU, které se má zabývat vztahem ke Kubě. V EU patří Česko k nejtvrdším kritikům Castrova režimu, naopak třeba Španělsko patří k umírněnějším zemím.

Senátor Jařab: Členství Turecka v EU prospěje vzájemná informovanost

Začlenění Turecka do Evropské unie prospěje vzájemné prohlubování znalostí o této zemi v Evropě a o evropské realitě v Turecku. Pomohla tomu i debata politiků a expertů, která se tento týden uskutečnila v Senátu. ČTK to řekl předseda senátního zahraničního výboru Josef Jařab. Považuje přičlenění Turecka k unii za důležité i z hlediska strategického významu tohoto státu v arabském světě pro EU i NATO. Proti členství v EU je v Turecku podle Jařaba zhruba čtvrtina až třetina lidí, a to nacionalistů a islámských fundamentalistů. O integraci naopak usilují vedle politické reprezentace také umírnění představitelé církve, armáda a intelektuálové. Takové rozložení je podobné jiným zemím, míní senátor. Ve prospěch přibližování k EU podle něj mluví například statistiky o počtu vysokoškoláků v Turecku. "V roce 1962 bylo v této zemi 50.000 vysokoškoláků, dnes v ní je 2,2 milionu," poznamenal Jařab. K výhradám vůči připojení Turecka k EU uvedl, že představitelé této země budou muset mít "otevřené hledí" při hodnocení jejích dějin, například k vyhlazování Arménů za první světové války a k otevírání prostoru pro kurdskou menšinu. "Myslím, že se to tak trochu děje, i když to půjde velmi ztuha. Nakonec ztuha to jde i u nás ve vztahu o odsunu sudetských Němců," podotkl Jařab.

Prezident Václav Klaus v úterý Ankaru navštívil a podpořil plnoprávné členství Turecka v EU. Tato země ale musí podle Klause splnit nezbytná kriteria běžná v EU, proto také není vstup muslimského Turecka do EU otázkou "zítřka nebo pozítří".

Zasedaly špičky ČSSD a ODS

Sociální demokraté jsou přesvědčeni, že vítězství ODS ve volbách by znamenalo prohloubení rozdílů mezi bohatými a chudými. Představy ODS líčí jako pochybný, nikde v Evropě ani ve světě nevyzkoušený experiment a sociální katastrofu. Předseda ODS Mirek Topolánek označil kampaň sociální demokratů za agresivní. Po zasedání výkonné rady v Olomouci novinářům uvedl, že vypovídá daleko více o ČSSD, než o ODS. Výpady sociální demokracie dále odmítl komentovat, což je podle něj součástí nové taktiky ODS.

Ženy vidí cestu do parlamentu v zavedení kvót na kandidátkách

Zavedení kvót na kandidátkách bude nezbytné, mají-li se ženy ve větší míře zapojit do politiky. Tvrdí to účastnice setkání pořádaného občanským sdružením Fórum 50 procent. Fórum se snaží změnit současnou nelichotivou situaci na české politické scéně, kde jsou ženy vinou nedostatečného zastoupení v samosprávách i v zákonodárných sborech prakticky vyloučeny z rozhodovacích procesů. Nyní vypadá situace tak, že ve sněmovně je 17 procent žen, v Senátu mají ženy dvanáctiprocentní podíl, ve vládě jsou ministryně dvě a žádná není hejtmanem.

Šéf premiérových poradců: Dovozci odpadů by měli platit kauci

Dovozci odpadů z Německa by měli před vjezdem do České republiky platit kauci. Dopravci by ji dostali zpět, až by prokázali, kde odpad složili a jak s ním bylo naloženo. Novinářům to v Libčevsi na Lounsku řekl šéf poradců premiéra Petr Petržílek. Kauce by zabránila, aby do Česka dopravci načerno dováželi tuny odpadů. V Libčevsi v neděli už potřetí vzplály nelegálně dovezené odpady. Až nyní se požár hasičům podařilo zlikvidovat. Německa spolková země Sasko-Anhaltsko připustila, že část odpadů pochází odtud. Další odpady, které údajně pocházejí z Německa, jsou na moha místech českého pohraničí, ale i ve vnitrozemí. Čeští celníci v posledních týdnech vracejí kamiony s odpadem, které chtějí přijet do Česka bez dokladů, kde odpady složí. Jen v Libčevsi odhadli, že je u nich 4000 tun německého odpadu, Sasové ale tvrdí, že tam bylo dovezeno 1500 tun.

Policie už obvinila kvůli nelegálnímu dovozu německého odpadu do Česka šest lidí. Tři z nich jsou podezřelí z navážení odpadu na skládku v Libčevsi na Lounsku. Ostatní organizovali dovoz německého odpadu na skládky v Jirkově a Tušimicích na Chomutovsku. Mezi obviněnými je i jeden německý občan. Policie prověřuje dalších 15 až 20 lidí. Libčevsi nyní pomůže ministerstvo financí, které obci přislíbilo dotaci 1,9 milionu korun na odvoz odpadu na zabezpečenou skládku, řekla starostka obce Vlasta Staňková. Jeden ze dvou rozborů zplodin v ovzduší připustil v Libčevsi větší koncentraci škodlivin.

Skauti uctili na Ivančeně památku svých umučených předchůdců

Tisícovka skautů u mohyly na Ivančeně na svahu Lysé hory v Beskydech uctila památku svých předchůdců, které na sklonku druhé světové války popravili za odbojovou činnost nacisti. K mohyle se tradičně sjeli skauti z celé České republiky, ale i ze sousedního Slovenska či Polska, řekl jeden z organizátorů pietní akce Eduard Konvička, který byl u mohyly poprvé v roce 1946. Účastníci akce s sebou vždy přinášejí kameny ze svého kraje, mohyla tak roste již 60 let. Němci pětici členů ostravského oddílu popravili 24. dubna 1945. Rok po této události přinesli přátele popravených na Ivančenu, která byla stálým tábořištěm jejich oddílu, první kameny. Mohyla je dnes vysoká více než čtyři metry a podle odhadů obsahuje několik desítek tisíc kamenů, mezi nimiž nechybí ani vzorek z Měsíce. Součástí vzpomínkového aktu byla také mše, kterou sloužil ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz.

Právo: Čtveřici policistů z CzechTeku mine trest

Čtyři chebští policisté, kteří zakročili proti jednomu z účastníků červencové technoparty CzechTek 2005 v Mlýnci na Tachovsku, nemusejí mít strach z trestního postihu. Jejich zákrok vyvolal pobouření veřejnosti, když televize zveřejnily záběry, na kterých čtyři těžkooděnci kopou ležícího mladíka a tlučou do něj tomfou. Žalobkyně se nyní ztotožnila se závěry Inspekce ministra vnitra, podle níž byl zákrok proveden v souladu se zákonem. Tím je případ definitivně uzavřen, píše deník Právo. Žalobkyně prý také zpochybnila objektivitu videozáznamu. Zákrok podle ní údajně nebyl brutální, protože jinak by měl mladík například poraněnou hlavu.

Dva Češi se vrátili po dvou letech turecké vazby do vlasti

Dva Češi obžalovaní v Turecku z pašování drog, kteří strávili dva roky ve vazbě v tamních věznicích, se vrátili do vlasti. Turecký soud je odsoudil na šest let a tři měsíce, zároveň jim započetl téměř dva roky strávené ve vazbě a zbytek trestu jim prominul. Vyměřil jim také pokutu 50.000 korun. Oba muži byli oficiálně najati na přepravu textilního zboží z Turecka do Česka. Podle českých soudů jsou nevinní. "Z České republiky přišlo prohlášení, že jsme nevinní, byli zadrženi skuteční pachatelé a nás museli pustit," reagoval na dotazy novinářů jeden z mužů Zdeněk Šimberský. "Práce máme ještě dost, věc nekončí, podnikli jsme určité kroky a případ podáme ke štrasburskému soudu pro lidská práva," dodal. Martin Tancoš a Zdeněk Šimberský byli v dubnu 2004 zadrženi na řecko-tureckých hranicích. Celníci tehdy v jejich autě našli 26 kilogramů směsi obsahující heroin. Oba Češi strávili dva roky v celách pro 100 lidí, se spoluvězni se dělili o dvě toalety, žili v prostředí s krysami a šváby.

Konference nabádala Romy, aby začali své problémy řešit sami

Aktivně přispět k řešení tíživé situace romské menšiny v Česku si vetkla do vínku romská konference, která se konala v Rokycanech. Pro Romy, kterých se sjelo asi 500, ji uspořádala kancelář europoslance Miroslava Ransdorfa (KSČM). Jejím hlavním cílem bylo pobídnout samotné Romy, aby si své záležitosti začali více řešit sami. Nejvíce se na konferenci mluvilo o nízké vzdělanosti a naopak o vysoké nezaměstnanosti. Podle romských aktivistů, kteří si na postavení Romů v Česku letos stěžovali v Evropském parlamentu, nemá 70 procent romských dětí v ČR šanci získat plnohodnotné základní vzdělání, protože končí ve zvláštních školách. Podobně z 25.000 mladistvých Romů jen 1500, tedy šest procent, studuje na středních školách. Důsledkem je pak prý i nezaměstnanost 76 procent Romů. Sami Romové si na konferenci stěžovali na to, že o romských záležitostech většinou v Česku rozhodují lidé, kteří Romy nejsou.

Požár poničil pravěký skanzen Altamira

Požár vážně poškodil areál pravěkého skanzenu Altamira v Kosmonosích na Mladoboleslavsku. Podle hasičů oheň založil určitě člověk, ať úmyslně či z nedbalosti. Vedoucí sdružení Altamira Jaromír Cvrček upozornil na možnost, že tento požár navazuje na sérii menších požárů v Kosmonosích v letošním roce. Obává se proto, že i ve skanzenu řádil neznámý žhář. Nasvědčuje tomu podle něho fakt, že v oplocení skanzenu někdo v pátek úmyslně vystříhal díru. V krátké době po sobě v obci hořelo asi šestkrát a přinejmenším v jednom případě vyšetřovatelé určili, že požár někdo založil úmyslně.

Požár skladu ve Vraňanech způsobil škodu 60 milionů

Předběžnou škodu 60 milionů korun způsobil požár skladu zahradní techniky ve Vraňanech na Mělnicku. S ohněm bojovalo 15 jednotek hasičů. Oheň se postupně rozšířil na tři haly, každá o rozměrech přibližně 1800 metrů čtverečních. Shořely sekačky, plastový nábytek, zahradní grily.

Drůbežárna na Třeboňsku má problémy kvůli ptačí chřipce

Drůbežárna v Žíteči na Třeboňsku, která leží v ochranném pásmu vyhlášeném veterináři kvůli ptačí chřipce, má ekonomické problémy. Více než 60.000 brojlerů z chovu nechce žádný zpracovatel vykoupit. Drůbežárna škodu vyčíslila na 2,5 milionu korun, píše jihočeská příloha Mladé fronty Dnes. Jedinou šancí pro podnikatele je podle listu kompenzace od státu. O té ale zatím není jasno, protože vláda by o ni měla teprve žádat Evropskou unii, ale ta vyplatí pravděpodobně jen polovinu škody. V Česku byla nemoc dosud objevena ve 12 potvrzených případech, a to výhradně u uhynulých labutí nalezených na území jižních Čech.

Policie zadržela na Hradecku gang s nebezpečnými látkami

Policie zadržela v Libčanech na Hradecku skupinu lidí, která se zabývala odstraňováním nebezpečných látek. Velké množství většinou zatím neznámých škodlivin bylo zajištěno v tamním bývalém areálu společnosti Vertex. Nyní se zjišťuje množství a složení těchto látek, řekl hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík. Na místě zasahují též hasiči a specializovaná dekontaminační firma, která začala jedy umístěné v sudech odstraňovat. Jde například o kyanidy nebo rtuť. Soukromá firma, jejíž zaměstnanci byli zatčeni, mohla podle některých informací likvidovat lékařský odpad, ale pouze v omezeném množství. Nalezených asi tisíc druhů sloučenin však tomu neodpovídalo.

Čeští přívrženci Fa-lun-kung ukázali operaci za živa před Orlojem

Protest proti násilným praktikám a odebírání orgánů za živa přívržencům hnutí Fa-lun-kung v tajných táborech smrti v Číně uspořádali na Staroměstském náměstí v Praze čeští přívrženci hnutí. Názorně demonstrovali odebírání orgánů za živa fiktivní operací přímo před orlojem. Protestní akcí tak reagovali na události posledních týdnů, kdy podle demonstrujících vyšlo najevo, na jakých praktikách se usnesl Ústřední výbor Komunistické stany v Číně. "Jeho členové odsouhlasili, že budou s členy hnutí zacházet jako s třídními nepřáteli, kteří nejsou považováni za lidské bytosti, ale za materiál pro obchod," řekl ČTK jeden z českých stoupenců Fa-lun-kung a spoluorganizátor akce Jan Lokos z Brna. Někteří turisté zasvěcení do české historie však akci odmítli z důvodu, že podobná show by se neměla pořádat před tak svatým místem, jakým je pražský orloj.

Češi si připomínají Den Země

Na mnoha místech České republiky lidé slaví Den Země společnými jízdami na kole, besedami a pochody. Například v Třeboni přichystali biojarmark a hry pro děti i dospělé, v Táboře se mohou lidé potěšit v mimořádně otevřené botanické zahradě pohledem na kvetoucí jarní cibuloviny. V Děčíně připravili ochránci přírody pouliční slavnost. V hlavním městě připomíná svátek, který Češi poprvé oslavili před 15 lety, osvětová akce o třídění odpadu v zoologické zahradě. Historie mezinárodního svátku je stará 36 let a pochází ze Spojených států, kde se tehdy uskutečnila rozsáhlá kampaň na záchranu přírodních podmínek na Zemi. Akci iniciovali jak studenti vysokých škol, tak zástupci politických stran a zúčastnily se jí miliony Američanů. Toto datum se celosvětově slaví jako Den Země od roku 1990.

V Mirošovicích byla otevřena naučná stezka barona Ringhoffera

Desítky chodců a cyklistů se vydaly na novou naučnou stezku nazvanou Krajinou barona Ringhoffera. Je dlouhá 20 kilometrů a vede z Mirošovic do Kamenice. Připomíná významného průmyslníka 19. století, který měl dominantní vliv na kulturu krajiny Velkopopovicka a Kamenicka. "Baron Ringhoffer například přestěhoval do Kamenice měděný hamr, založil ve Velkých Popovicích pivovar, vysazoval aleje, staral se o krajinu," řekla ČTK manažerka projektu Dana Grossová z mikroregionu Ladův kraj. Deset tabulí na trase stezky upozorňuje turisty na blízké zajímavosti. Jedna z nich například připomíná lesní studny. Kvalita vody v nich a vydatnost pramenů byla zřejmě jedním z hlavních z důvodů, proč Ringhoffer přenesl výrobu piva do Velkých Popovic. Vodu z deseti lesních studní čerpá pivovar i v současné době. Baron František Ringhoffer byl majitelem strojního impéria na pražském Smíchově a představitelem tehdejší společenské elity.

Varnsdorfského otesánka získal místní jedlík Miloš Janček

Titul Varnsdorfského otesánka ve Varnsdorfu na Děčínsku získal místní jedlík Miloš Janček. Za necelých 18 minut spořádal deset sladkých megavětrníků. V poli poražených nechal pět svých soupeřů, z nichž nejlepší dokázali za stejný čas sníst jen pět soutěžních zákusků. Je to mé páté vítězství v šesti ročnících soutěže, pochlubil se ČTK Janček. V předcházejících letech se soutěžilo v pojídání svíčkové s houskovými knedlíky. Janček jich vždy za hodinu spořádal přes 50. Čtyřikrát mu to stačilo k vítězství. Rekordmanem se ale nikdy nestal. Úplně nejvíc knedlíků spořádal v roce 2004 jednatřicetiletý Kamil Hamerský z Víru u Žďáru nad Sázavou. Za hodinu mu z talíře zmizelo 65 knedlíků.

Předseda ČSTV kritizoval nedostatečnou podporu sportu od státu

Předseda Českého svazu tělesné výchovy Vladimír Srb na valné hromadě v Nymburce několikrát kritizoval nedostatečnou podporu, kterou stát poskytuje sportu. Srb, který stojí v čele ČSTV od roku 1990, usiluje o zvolení na další čtyřleté období. Srb kritizoval ministerstvo financí za to, že svým výkladem zákona o změně DPH připravilo ČSTV o 170 milionů korun z výtěžku loterijní společnosti Sazka. Posteskl si, že státní dotace do sportu už několik let stagnují, přestože rozpočet ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy roste. Dotace pro ČSTV ve výši zhruba 600 milionů korun tak představovala v roce 2002 1,33 procenta rozpočtu MŠMT, letos je to jen 0,86 procenta. ČSTV schodek v loňském roce částečně řešil zvýšením dividend ze svých krkonošských horských středisek. Tím Srb vysvětlil, proč v rozpočtu nezbyly peníze na modernizaci těchto center, a odmítl obvinění, že by ČSTV tato střediska tuneloval. Také vyvrátil spekulace, že se svaz chystá prosperující centra prodat.

Hokejisté pražské Sparty získali sedmý ligový titul

Hokejisté pražské Sparty se stali posedmé v klubové historii ligovými mistry. V šestém finálovém duelu extraligy porazili v domácím prostředí městského rivala Slavii 3:0 a sérii vyhráli 4:2 na zápasy. Jednačtyřicetiletý gólman Petr Bříza, který po sezoně s největší pravděpodobností převezme funkci generálního manažera Sparty, se rozloučil s kariérou titulem a čistým kontem ve svém posledním zápase. Hokejisté slavili mistrovský titul až do rána.

Hokejisté pražské Slavie se podruhé během tří let musejí smiřovat s rolí poražených finalistů. Zatímco před dvěma lety je celkem jednoznačné přehrál Zlín, v letošním boji o titul byli Spartě podle svých slov minimálně vyrovnaným soupeřem. Jenže doplatili na malé využívání šancí. "Bohužel nás v tom dneska Sparta vyškolila. Z pěti šancí dala tři góly, zato my jsme z osmi, deseti nedali nic," řekl po zápase novinářům útočník Tomáš Divíšek. Byla to i zásluha sparťanského brankáře Petra Břízy, jehož finále a play off vůbec zastihlo ve skvělé formě.

Hokejová extraliga se může v letošním play off pochlubit rekordním diváckým zájmem. Na 37 utkání se na stadiony vydalo 310.453 diváků, což dává historicky nejvyšší průměr 8391 na zápas. Hodně tomu napomohlo atraktivní finále Sparty se Slavií, protože na šest zápasů v Sazka Areně a T-Mobile Areně zavítalo 86.667 fanoušků, v průměru 14.445 na utkání. Pátý zápas na slávistickém ledu přinesl nejvyšší návštěvu v historii domácí soutěže - 16.182 příznivců. Celkově nejvíce lákala podle průměru diváků na utkání (10.375) pražská Slavia, za níž těsně zaostala Sparta (10.334).

Hokejová reprezentace do 18 let má na mistrovství světa bronz

Hokejová reprezentace do osmnácti let získala na mistrovství světa ve Švédsku bronzové medaile. Svěřenci Martina Pešouta a Karla Najmana zajistili pro Českou republiku třetí bronz v historii díky výhře 4:1 nad loňskými vicemistry z Kanady v zápase o třetí místo. Klíčem k výhře byly přesilovky, z nichž padlo všech pět gólů zápasu.

České tenistky hrají v Thajsku 1:1

Nicole Vaidišová nezaváhala a výhrou nad Montinee Tangphongovou 6:0, 6:2 vyrovnala stav utkání českých tenistek ve Světové skupině II Fed Cupu v Thajsku na 1:1. Domácí tým získalprvní bod po nečekané prohře Ivety Benešové se 197. hráčkou světa Suchanun Viratprasertovou. Patnáctá hráčka světa Vaidišová další šok nepřipustila. Česká jednička držela utkání zcela pod kontrolou, i když se občas musela se soupeřkou o gamy přetahovat. Hrstku českých fanoušků uklidnila ziskem sedmi her po sobě.

Rakušan Schallert by měl vést české skokany na lyžích

Rakušan Richard Schallert by se měl stát novým trenérem české reprezentace skokanů na lyžích. Nástupce Slovince Vasji Bajce oznámil předseda skokanského úseku Leoš Škoda novinářům během valné hromady v Liberci. Otázkou je, zda Schallert, který by měl teprve podepsat smlouvu, povede i vítěze Světového poháru Jakuba Jandu, který se možná bude připravovat mimo národní tým. Problémem je komunikace s úsekem a jednání o reklamních plochách. Jandův manažer František Jež se nebrání diskusi s vedením úseku a bude se především řídit Jandovými přáními a potřebami. "Bude záležet na Kubovi, co bude schopen skousnout. Byl pod psychickým vydíráním celý rok, že Bajc odejde, a to se nesmí opakovat. V první řadě je na něm, co chce," řekl Jež. Pokud nedojde k dohodě, může se Janda připravovat mimo národní tým.

Bajc opouští český skok po dvouletém působení. Slovinec za tu dobu dovedl Jandu k stříbrné a bronzové medaili na mistrovství světa v Oberstdorfu 2005, k celkovému triumfu ve Světovém poháru a na Turné čtyř můstků. Na druhé straně chtěl složit svoji funkci krátce před olympiádou v Turíně, na kterou odjel až na poslední chvíli po přemlouvání. Delegátům valné hromady úseku Bajc zaslal čtyřstránkové hodnocení, v kterém si nebral servítky. "Tolik skokanských analfabetů jako v České republice jsem nepotkal nikde ve své kariéře," zaznělo při čtení jeho dopisu, přeloženého z angličtiny. Bajc vysvětlil i svůj odchod z funkce. "Jsem otráven ze sobeckých a intrikánských lidí a chudák ten, který přijde na moje místo. Bude to mít těžké."

Počasí

Bude většinou oblačno, s přeháňkami a bouřkami. Teploty 15 až 19 stupňů, na horách kolem 10 stupňů Celsia.