Zprávy

Vláda chce kvůli vízům "přitvrdit" vztah vůči americké vládě

Vláda se podle premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) shodla na tom, že bude razantně postupovat vůči americké vládě a dalším úřadům USA kvůli nerovnosti ve vízové politice obou států. Zatímco Američanům při cestách do Česka stačí pas, čeští občané stále potřebují do zámoří vízum. Premiér se začátkem dubna chystá osobně podívat na konzulární odbor amerického velvyslanectví v Praze, kde se žádosti o víza vyřizují. Paroubek po zasedání kabinetu novinářům řekl, že chování USA je "podivné". Nejbližší spojenec Prahy jednostranně znevýhodňuje české občany, i když Česko jako jedna z mála zemí stoprocentně podporuje americkou politiku, uvedl český premiér. Připomněl například angažmá českých vojáků v Afghánistánu či Iráku. Zdůraznil nicméně, že i přes tvrdší postoj vůči Washingtonu nemíní česká vláda nijak narušit obchodní vztahy ani výměnu turistů s největší světovou velmocí.

Američané podmiňují zrušení vízové povinnosti pro Českou republiku a některé další státy maximálně tříprocentní mírou zamítnutých žádostí o víza z té které země. Podle amerických diplomatů ale ročně neuspěje asi deset procent českých žadatelů o americké vízum. Loni podle amerického velvyslanectví o něj žádalo asi 35.000 Čechů. Americké ministerstvo zahraničí vyjádření českého premiéra nekomentovalo. "Každý stát má právo a odpovědnost určovat si vlastní vízovou politiku," řekl na dotaz ČTK Terry Davidson z oddělení, které na ministerstvu sleduje dění v České republice.

Česká republika by při svém úsilí zavést bezvízový styk se Spojenými státy měla využívat všechny diplomatické i politické možnosti, soudí bývalý český velvyslanec ve Washingtonu Michael Žantovský. Nynější snaha české vlády má proto podle něj smysl. Zájmy republiky v USA zastupoval v letech 1992 až 1997. Nesdílí přitom obavy, že takový postup by mohl být ve svém důsledku kontraproduktivní.

Česko protestuje u Běloruska kvůli zbitému novináři Mladé fronty Dnes

Ministerstvo zahraničí vzneslo oficiální protest proti brutálnímu napadení českého novináře deníku Mladá fronta Dnes Jana Rybáře v centru Minsku. Žádá, aby běloruské orgány celý incident co nejrychleji vyšetřily. Incident se stal v neděli večer. Útok odsoudili i velvyslanci zemí EU v Minsku.

Rybář už dříve ČTK řekl, že si myslí, že ho zbili agenti běloruské tajné policie KGB. Nemá však pro to žádné přímé důkazy. "Kopali mě do hlavy a vzali mi počítač," řekl novinář. Také vyslanec Vladimír Ruml si podle Mladé fronty Dnes myslí, že za útokem stojí KGB. Pro verzi, že Rybář byl zmlácen a oloupen o přenosný počítač a satelitní telefon běloruskou tajnou policií, svědčí podle vyslance například to, že útočníky nezajímaly peníze a že zprvu na reportéra křičeli, kde má pas. "Neumím si představit, že by gangsteři prahli po totožnosti oběti," řekl MfD Ruml. Variantě o KGB nasvědčuje podle Rumla také to, že z uloupeného přenosného počítače lze získat informace o novinářských kontaktech Rybáře. Podezřelé je rovněž to, že přepadení se stalo v době voleb a nedaleko demonstrace.

Český Telecom dostane pokutu 80 milionů kvůli rychlému internetu ADSL

Český Telecom musí zaplatit pokutu 80 milionů korun za zneužití dominantního postavení na trhu kvůli rychlému internetu ADSL. Rozhodl o tom antimonopolní úřad, který řešil odvolání firmy proti původnímu rozhodnutí, řekl ČTK předseda úřadu Martin Pecina. ÚOHS Telecomu původně uložil pokutu 90 milionů. Rozhodnutí úřadu je konečné, Telecom se nyní může odvolat ke Krajskému soudu v Brně.

Soud v Mělníku rozhodl, že hrad Kokořín patří restituentům

Okresní soud v Mělníku přiřkl státní hrad Kokořín a ústav (NPÚ), argumenty jejich právní zástupkyně však soud odmítl. Velice pravděpodobné je zahájení odvolacího řízení. "Návštěvník by změnu vlastníka vůbec neměl poznat. Neplánujeme na hradě žádný hotel ani golfové hřiště," uvedl jeden z dědiců Jarmil Špaček. Dokonce podle jeho slov plánují, že by se v případě příznivého výroku krajského soudu pokusili domluvit s památkáři na zachování současného mobiliáře hradu.

Hrad loni navštívilo přes 60.000 lidí, tedy zhruba o 6000 více než předloni. Podle správců hradu k velkému zájmu přispěly i zprávy o možném předání státního hradu do rukou restituentů. Kokořín pochází z první poloviny 14. století, kdy ho vystavěl Hynek Berka z Dubé. Od poloviny 17. století nebyl obýván a pustl. Roku 1894 koupil zříceninu Václav Špaček ze Starburku, který v letech 1911 a 1918 nechal hrad přestavět do současné podoby.

Euro OnLine: Antimonopolní úřad prověřuje tendr na transportéry

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)začal prověřovat výběrové řízení na dodávku transportérů pro českou armádu. Informoval o tom internetový server Euro OnLine. Antimonopolní úřad se k tomuto kroku rozhodl na podnět finské společnosti Patria, která v soutěži neuspěla. Podle zdrojů Euro OnLine hodlá Patria dosáhnout předběžného opatření, které vítěznému Steyru a ministerstvu obrany znemožní podepsat kontrakt v plánovaném termínu. Pořízení 199 transportérů, jež mají nahradit zastaralé typy OT-64, a možné dodání 35 dalších schválila vláda. Nákup by měl stát 23,6 miliardy korun.

Komisi k NBÚ zajímá, proč vláda ignorovala varování rozvědky

Sněmovní komise pro kontrolu Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) zřejmě bude od bývalých premiérů Miloše Zemana a Vladimíra Špidly žádat vysvětlení, proč nereagovali na varování tajné služby, která je upozorňovala na kritickou situaci v NBÚ. Podle některých poslanců ze zprávy vyplývá, že tehdejší vedení NBÚ v čele s Tomášem Kadlecem s bezpečnostními prověrkami manipulovalo. Zpráva v souvislosti s někdejším vedením úřadu mluví přímo o "ohrožení", uvedl poslanec Pavel Severa (KDU-ČSL). Nečinnost vlády se dá podle něj vysvětlit tím, že kryla stranicky nebo zájmově spřízněné osoby.

Předseda moravskoslezské ČSSD: Českotěšínskou organizaci zrušíme

Místní organizace ČSSD v Českém Těšíně na Karvinsku bude zrušena. ČTK to řekl krajský předseda sociálních demokratů Petr Vícha. Reagoval tak na skutečnost, že se na středečním zasedání českotěšínských zastupitelů nepodařilo ani do programu jednání zařadit hlasování o odvolání starosty města a bývalého člena ČSSD Jindřicha Sznapky. Starosta přitom čelí obvinění z nabízení úplatků. Zastupitelé ČSSD navíc neposlechli ani doporučení úřadujícího šéfa strany Bohuslava Sobotky, který je vyzýval k tomu, aby sami navrhli starostovo odvolání.

Náměstek ČSSD Pospíchal končí na ministerstvu dopravy

Náměstek ministra dopravy Petr Pospíchal (ČSSD) ve čtvrtek opustí svou funkci i celý úřad ministerstva dopravy. Dohodl se na tom na schůzce s ministrem Milanem Šimonovským (KDU-ČSL). O Pospíchala se v souvislosti s kauzou korupce při rozdělování státních zakázek na výrobu biolihu zajímá policie. Podle premiéra a volebního lídra ČSSD Jiřího Paroubka vyvodil Pospíchal z kauzy zřejmě osobně logický závěr, sociální demokracie však zatím nemá důvod se zabývat jeho možným vyloučením.

Kvůli korupci a ovlivňování státní správy byla před dvěma týdny zatčena šéfka Pospíchalova sekretariátu a členka širšího vedení ČSSD Ludmila Schwarzová. Mezi obviněnými v kauze biopaliva je i administrativní tajemník Státního fondu dopravní infrastruktury Josef Láznička, někteří podnikatelé a lobbisté. Policie podle neoficiálních informací zadržené podezírá z toho, že pomocí letitých kontaktů ve státních úřadech i strategických soukromých firmách pomáhali skupině podnikatelů za úplatky ovlivňovat rozhodování o státních zakázkách na výrobu biolihu.

Prezident Klaus v Bernu zdůraznil význam volného pohybu pracovní síly v EU

Prezident Václav Klaus při návštěvě Švýcarska podle agentury DPA zdůraznil význam volného pohybu pracovních sil a volného pohybu osob, které mají pro obyvatele východní Evropy se čtyřicetiletou zkušeností uzavřené komunistické společnosti "symbolickou důležitost". Po setkání se představiteli švýcarské vlády Klaus vyloučil scénář, podle kterého by se po otevření pracovního trhu "usadily ve Švýcarsku tisíce Čechů". Úřadující švýcarský prezident a ministr dopravy Moritz Leuenberger vyjádřil přesvědčení, že poté, co vstoupí v platnost vzájemná dohoda o volném pohybu osob, se vztahy mezi Českou republikou a Švýcarskem ještě posílí. Česká republika je podle něho nyní nejdůležitějším hospodářským partnerem Švýcarska ve střední Evropě.

Německo potvrdilo prodloužení restrikcí na trhu práce

Německo podle očekávání prodlouží o další tři roky ochranu svého pracovního trhu proti přístupu pracovních sil z osmi nových členských zemí Evropské unie. Rozhodla o tom na svém zasedání v Berlíně německá vláda. Rozhodnutí se týká i českých občanů, výjimku z deseti nových členů EU dostaly jen Malta a Kypr. Avšak ani jejich občané nesmějí v Německu pracovat ve stavebnictví, úklidu a dekoratérství, ostatní obory jsou pro ně volné. Omezení má zabránit nekontrolovatelnému přílivu pracovních sil ze zemí s nízkými mzdami, jako Česko a Polsko, píše agentura DPA.

Ostatky německých vojáků v Ústí zůstanou ještě dva roky

Ostatky vojáků německého wehrmachtu, které již tři roky leží ve skladu stavební firmy v Ústí nad Labem, zde zůstanou nejméně ještě další dva roky. Není totiž k dispozici místo pro jejich trvalé uložení. Vyplynulo to z jednání na ústeckém magistrátu, kterého se zúčastnili představitelé města, německé ambasády, Lidového spolku pro péči o německé válečné hroby, zástupci ministerstva zahraničních věcí a ministerstva obrany. Město Ústí nad Labem podle primátora Petra Gandaloviče požaduje, aby majitel stavební firmy zajistil ostrahu tovární haly. Její vnitřek má být upraven tak, aby byl důstojným místem pro uložení lidských ostatků.

Ústavní soud částečně vyhověl Hučínovi, jeho rehabilitace měla být širší

Ústavní soud (ÚS) vyhověl stížnosti někdejšího disidenta a později důstojníka BIS Vladimíra Hučína. Rehabilitace jeho činnosti před rokem 1989 měla být širší, nikoliv jen částečná. Měla se vztahovat i na nedovolené ozbrojování nebo na útok na údajného agenta StB Antonína Mikeše. Rozhodnutí může sloužit jako vodítko pro obecné soudy, které rozhodovaly o řadě dalších případů, v nichž figurují zbytkové, nerehabilitované tresty. Ústavní soud odkázal na zákon o protiprávnosti komunistického režimu. "Účastník (Hučín) byl perzekuován, podílel se na aktivním protikomunistickém odboje," uvedl soudce zpravodaj Jiří Nykodým. Hučínova snaha ozbrojit se byla legitimní, neboť chtěl bojovat proti režimu a bránit se mu.

Hučín stál před soudem i kvůli své činnosti v 90. letech. Letos v lednu jej přerovský soud zprostil obžaloby za údajné podněcování levicového extremismu. Obžaloba se ale odvolala.

Inspekce nezjistila, kdo na CzechTeku zranil ženu

Inspekce ministra vnitra nezjistila, kdo při policejním zásahu na loňské technoparty u Mlýnce na Tachovsku prorazil jedné z účastnic akce Romaně Krátké plíci. Žena skončila podle serveru Aktuálně.cz v nemocnici poté, co ji policista udeřil tak silně, až jí žebro prorazilo plíci. Inspekce ministra vnitra tvrdí, že udělala všechno pro to, aby odhalila, kdo mladou ženu zranil. Vyslechla například všechny podezřelé policisty, další svědky a zkoumala i záběry České televize, která zásah natáčela. Zraněná žena proti ukončení vyšetřování podala stížnost. Krátká podle Aktuálně.cz vypověděla, že na ni policisté zaútočili, přestože po nich neházela kamení, ani jim nenadávala.

Ministr vnitra Bublan může přijmout 125 nových hasičů

Vláda vyhověla požadavku ministra vnitra Františka Bublana o zaměstnání 125 nových hasičů. Jejich přijetím se stav příslušníků hasičského záchranného sboru dostane na číslo 9385. Stejný počet jich přitom u sboru pracoval v loňském roce. Na základě rozhodnutí vlády z roku 2003 ale muselo právě 125 hasičů ze služby odejít. I po přijetí nových členů bude podle mluvčího hasičského záchranného sboru Petra Kopáčka hasičů pouze tolik, aby zajistili jen zachování fungujícího systému požární ochrany. Kdyby vláda návrh ministerstva zamítla, prý by bylo nutné několik požárních stanic zcela zrušit a na dalších snižovat počty hasičů.

Počet exekucí loni stoupl o 74 procent

Počet nově nařízených soudních exekucí stoupl loni o 74 procent na 270.480. Příčinou jejich vysokého nárůstu je zvýšení exekucí u menších pohledávek, které mají lidé u městské policie, zdravotních pojišťoven, dopravních podniků, distributorů energií či telekomunikačních operátorů. Novinářům to řekl prezident Exekutorské komory Juraj Podkonický. Naopak exekutoři podle něj loni nezaznamenali výrazný nárůst exekucí kvůli tomu, že by domácnosti nesplácely spotřebitelské úvěry.

Úspěšnost vymáhání dluhů při exekucích se pohybuje u částek do 100.000 Kč okolo 50 až 60 procent. U nižších částek se zvyšuje a naopak. Lidé prý postupně začínají chápat, že prodlužování exekuce jim nepomůže, protože ji prodražuje. Nejčastější fintou dlužníků zůstává nepřebírání písemnosti, skrývání či odjezd do zahraničí. Exekutoři v Česku fungují od roku 2001. Nyní jich působí 121, celkový počet má dosáhnout 180 exekutorů.

ČSA loni se ztrátou až 500 milionů, se ziskem nepočítají ani letos

České aerolinie vykážou za loňský rok ztrátu nejvýše 500 milionů korun. Přesné auditované výsledky budou ale k dispozici až počátkem května. V rozhovoru pro ČTK to řekl prezident aerolinií Radomír Lašák. O rok dříve ČSA hospodařily se ziskem přes 320 milionů korun. Návrat k zisku neočekává Lašák ani letos. Podle něho musí firma nejdříve zahájit radikální restrukturalizaci, která se na rozdíl od snah bývalého vedení zaměří nejen na snižování nákladů, ale hlavně na růst výnosů. Firma podle něho umí poskytovat kvalitní služby, neumí je však za dobrou cenu prodat. Zda ČSA nakonec pořídí nová letadla pro dlouhé tratě, musí vedení společnosti podle Lašáka rozhodnout v nejbližších pěti až šesti měsících. Ve hře jsou všechny varianty včetně úplného zrušení dálkové flotily. Ta je v ČSA překvapivě ztrátová.

S přípravou společnosti na stárnutí pomůže vládě nová rada

Vláda ustavila novou radu pro seniory a stárnutí společnosti. V čele tohoto poradního orgánu bude ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Stát se tak chce lépe připravit na fakt, že česká společnost stárne a starších lidí přibývá. Kabinet si od rady slibuje systémový přístup k problematice stárnutí. Její členové by mohli vládě radit v otázkách zlepšení zaměstnanosti, bydlení či vzdělávání seniorů. Do důchodového věku se v současnosti dostávají silné poválečné ročníky. Lidský život se navíc prodlužuje. Podle odborníků by společnost neměla stárnutí brát jako hrozbu, ale měla by se ho snažit co nejlépe využít jako obrovský potenciál pro sociální a ekonomický rozvoj společnosti. Uplatnění pracovníků vyššího věku se však příliš nezlepšuje. Firmy nechtějí mnohdy lidi nad 50 let přijímat, považují je za nepružné a nepřizpůsobivé.

Regiony budou dostávat dotace na tvorbu míst do roku 2007

Až do roku 2007 budou regiony ČR s nejvyšší nezaměstnaností moci čerpat dotace na podporu tvorby nových pracovních míst. Vláda rozhodla o prodloužení programu na podporu tvorby nových pracovních míst, který měl skončit v letošním roce. Investoři dostávají od ministerstva práce z peněz na aktivní politiku zaměstnanosti 200.000 korun na nové místo a nejvýše 30.000 korun na vyškolení pracovníka. Musejí ale vytvořit alespoň deset pracovních příležitostí a zachovat je nejméně tři roky.

Sněmovní výbor schválil záměr vlády dát 1,6 mld. na oddlužení nemocnic

Sněmovní rozpočtový výbor schválil rozhodnutí vlády uvolnit více než 1,6 miliardy korun na oddlužení zhruba 35 nemocnic či léčeben, které přímo řídí ministerstvo zdravotnictví. Polovinu částky má pokrýt ze svého rozpočtu úřad Davida Ratha, druhou půlku sehnalo ministerstvo financí. Rozhodnutí ale kritizují občanští demokraté a lidovci. Vadí jim zejména, že Rath "seškrtal" již jednou schválené rozpočty, a to prý i na úkor zdravotně postižených. Rath argumentuje tím, že peníze vzal z investičních akcí, které ještě nebyly zahájeny.

Stížností pacientů na lékaře přibývá, nemají je už za neomylné

Stížností pacientů na lékaře každoročně přibývá. Loni jich Česká lékařská komora (ČLK) přijala téměř 2000, což je skoro dvojnásobek ročního průměru předchozích let. Podle předsedkyně revizní komise ČLK Jany Vedralové je to tím, že povědomí lidí o lékařích se mění: nepovažují je už za neomylné; navíc za vyřízení stížnosti a odborné posudky komoře nic neplatí. "Většina stížností se týká chyb v komunikaci mezi lékaři a nemocným či jeho rodinou, nikoli odborných pochybení," řekla Vedralová. Komora dohlíží nad výkonem profese 40.000 lékařů, kteří jsou povinně jejími členy. V letech 2000 až 2003 udělila 40 důtek, 18 pokut, tři lékaře vyloučila podmínečně a dva vyloučila. Prezident ČLK Milan Kubek dodal, že stížností je v poměru k počtu setkání pacientů s lékaři minimálně.

V pivovaru v Dobrušce opět hořelo, škoda 100.000 korun

V areálu pivovaru v Dobrušce na Rychnovsku, ve kterém požár sladovny na konci února způsobil škodu za přibližně deset milionů korun, opět hořelo. Požár půdních prostor likvidovalo deset jednotek hasičů, způsobená škoda byla odhadnutá na 100.000 korun, informovala mluvčí královéhradeckých hasičů. Příčinu požáru vyšetřují specialisté, hasiči společně s policií prověřují také možnou spojitost obou požárů. Na konci února zachvátily plameny především střechu sladovny, která se zřítila. Požár zničil také asi 100 tun pivovarnického sladu a poničil technologické vybavení sladovny opravené před třemi lety.

Greenpeace chtějí přísné podmínky pro chemické provozy EU

Aktivisté organizace Greenpeace vyvěsili z Nuselského mostu transparent s nápisem "Nejsme sebevrazi - chceme účinný REACH". Chtějí tak apelovat na účastníky konference Svazu chemického průmyslu v nedalekém Kongresovém centru Praha, kteří jednají o nové chemické politice Evropské unie. Aktivisté nesouhlasí s poslední verzí návrhu chemické politiky EU (REACH), která nedává průmyslu povinnost nahrazovat nebezpečné látky, pokud existuje jejich šetrnější ekvivalent.

Takzvaný REACH má od 1. ledna roku 2008 nahradit 45 současných chemických předpisů. Předpis se bude týkat zhruba 30.000 běžně používaných látek, které se vyrábějí v množství nad jednu tunu. Jejich vlastnosti budou muset v průběhu let výrobci prověřit. Látky považované za nebezpečné bude nutno testovat a budou podléhat povolování. Podle dřívějších odhadů dosáhnou přímé administrativní náklady českých chemických firem spojené se zavedením nové legislativy čtyř až šesti miliard korun. Zhruba 80 procent nákladů přitom ponesou malé a střední firmy. S tím ale ekologové nesouhlasí. Tvrdší pravidla podle nich budou nutit podniky k inovacím a tím i k větší konkurenceschopnosti, navíc přinesou zlepšení kvality života.

Kamion s německým odpadem se již podruhé pokusil přejet do Česka

Severočeští celníci s policisty vrátili z hraničního přechodu Rumburk na Děčínsku do Německa kamion s netříděným odpadem, který se už pokusil projet do Česka o dva dny dříve přes Vojtanov na Chebsku. Vezl staré boty, kufry a textil. Protože řidič neměl potřebné doklady, celníci ho nepustili do země, řekl mluvčí severočeských celníků Jiří Nejedlý. Několik hodin před tímto nákladem vrátili celníci s policisty do Německa ze stejného přechodu i kamion se starým textilem. Od konce února zavedli celníci a policisté přísnější kontroly podezřelých kamionů. Od té doby již vrátili do Německa šest kamionů s odpadem. Před zahájením těchto kontrol se ale podařilo českým a německým firmám přivézt do kraje tisíce tun německého odpadu.

Kresby českých dětí pomohou školákům v Kašmíru

Česká pobočka humanitární organizace ADRA vyhlásila výtvarnou soutěž s názvem "Doma je doma, aneb kam patřím". Sedmileté až jedenáctileté děti v ní mohou vyjádřit svoji představu domova. Originály nejlepších prací budou vydraženy. Získané peníze organizace použije na vybavení osmi škol v pákistánském Kašmíru, které zničilo loňské zemětřesení.

V Brně začal veletrh bydlení Mobitex

Na brněnském výstavišti začal mezinárodní veletrh bydlení Mobitex. Představí se na něm 250 firem z 19 zemí, letos se organizátoři zaměří hlavně na dekorace a svítidla. Vedle toho návštěvníci na výstavišti naleznou širokou škálu nábytku od kuchyní, sedacích souprav, dětských pokojů až po vystavovatele bytového textilu a doplňků. Navíc se budou moci díky projektu Technologie & Design seznámit s nejnovějšími trendy bydlení s digitálními technologiemi. Součástí akce bude i výstava České sklo a porcelán.

Lindavská sklárna Ajeto bude vyrábět rámy pro luxusní televize

Lindavská umělecká sklárna Ajeto získala zakázku na unikátní výrobu rámů se skleněnými ornamenty pro luxusní plazmové obrazovky. Část výtěžku z jejich prodeje půjde na konto Dětského fondu OSN - UNICEF. Nerezové rámy se skleněným zdobením, ve kterých vypadá plazmová televize na zdi jako obraz, navrhla švédská výtvarnice Evou Darpö. Skláři již podle jejich skic vyrobili první vzorek. Odběratelem rámů bude švédská firma. "Podobný produkt nikdo jiný dosud nevyrábí," upozornil mluvčí společnoti David Sobotka. Sklárna se specializuje na výrobu komplikovaných a exkluzivních děl, která se vyrábějí jen v malých sériích. Uměleckým ředitelem firmy je renomovaný designér a architekt Bořek Šípek. Sklo ze sklárny zdobí královské paláce nebo luxusní zaoceánské lodi. Lustr podle návrhu Bořka Šípka vyrobený v Lindavě visí od loňského roku například v obnovené opeře v Bělehradě.

Rodačka z Moravy Terry Haassová se v Olomouci dočkala velké výstavy

Retrospektivní výstavu pařížské výtvarnice českého původu Terry Haassové uspořádalo pod názvem Světlo-prostor-čas Muzeum umění v Olomouci. Podle jejích autorů jde o vůbec první velkou výstavu umělkyně v zemi, v níž se narodila, ale zůstává v ní téměř neznámá. Muzeum výstavou zahajuje letošní cyklus výstav věnovaných významným ženám na poli výtvarného umění.

Haassová se narodila v roce 1923 v Českém Těšíně a část dětství prožila u dědečka v Mohelnici na Šumpersku. V Olomouci v roce 1939 ukončila studium na dívčí odborné škole Pöttingeum. Kvůli židovskému původu uprchla v témže roce s matkou a bratrem do Francie a po jejím obsazení nacisty do Lisabonu a později do USA. V roce 1951 se vrátila natrvalo do Paříže, pracovala ve stejném ateliéru například s Pablem Picassem či Marcem Chagallem. Do Olomouce se vrátila nakrátko v roce 1994, kdy si přijela prohlédnout právě školu Pöttingeum. S uměním třiaosmdesátiletá žena ještě nekončí. "Už dlouho nemaluji, ale sochy ještě dělám a doufám, že nekončím. Ráda bych udělala velký formát," uvedla.

Zima byla nejdelší za 30 let; sníh bořil střechy, mráz bral život

Letošní dlouhá zima, která alespoň podle pocitů lidí přetrvává i po prvních jarních dnech, přinesla kromě tradičních i jednu neobvyklou komplikaci. Pod tíhou sněhu se bortily střechy domků i velkých průmyslových staveb, několik lidí na to doplatilo zdravím i životem. Zabíjel i mráz, zejména mezi bezdomovci. Když se už ti nejzoufalejší milovníci jiných ročních období nemohli vůbec dočkat jara, přišel hit písničkáře Jarka Nohavici, který bude na letošní zimu, nejdelší za 30 let, také upomínat. Provozovatelé zimních sportovišť si mnou ruce, protože tak skvělou sezonu už dlouho nezažili. S dlouhou sezonou zimních sportů souvisí i větší množství úrazů a zásahů horské služby. Na délku zimy si stěžují silničáři, protože komunikace jsou po zimě ve špatném stavu. Jednotlivé kraje vyčíslují výdaje za údržbu silnic o desítky milionů korun navíc oproti jiným letům. V Praze silné mrazy magistrát přiměly postavit na Letné několik stanů pro bezdomovce. Zima v celé zemi připravila o život přibližně dvě desítky lidí. Podle meteorologů ale zima nebyla výrazně extrémní z hlediska nízkých teplot či množství napadaného sněhu. Neobvyklá je jen délka zimy. Sníh napadl v polovině listopadu a drží se dodnes.

Neumannová po návratu z Japonska bude přemýšlet, co dál

Dva, tři týdny si musí sportovní fanoušci a manažeři počkat na rozhodnutí běžkyně na lyžích Kateřiny Neumannové o její sportovní budoucnosti. Zlatá olympijská medailistka z Turína se vrátila z posledního závodu Světového poháru v Sapporu. O konci její kariéry se živě spekuluje od skončení olympiády. A co bude hrát hlavní roli při zvažování pro a proti? "Zdraví, to je teď už na prvním místě," napadlo Neumannovou nejdříve. "Dále moje zázemí, okolí, sponzoři a s odstupem pár dnů hlavně chuť do toho," doplnila šestinásobná olympijská medailistka a mistryně světa z loňského roku. Běžkyni by po úspěšné sezoně rádi ve stopě viděli manažeři. Na osmdesát procent údajně skončí její trenér Stanislav Frühauf.

Počasí

Bude slunečno, nejvyšší teploty 4 až 8 stupňů, na horách kolem 0 stupňů Celsia.