Zprávy

Argentina se premiérovi Paroubkovi představila jako perspektivní země

Argentinský viceprezident Daniel Scioli českého premiéra Jiřího Paroubka na setkání v parlamentu ujistil, že Argentina je perspektivním trhem s rostoucí ekonomikou, z níž by mohli těžit i čeští obchodníci a firmy. Oba politici se rovněž vyslovili pro zvýšení počtu turistů navštěvujících navzájem obě země a o prohloubení kulturní spolupráce. O konkrétních projektech údajně oba politici nejednali. Premiér Jiří Paroubek při jednání s argentinským ministrem pro investice Juliem de Videm podpořil projekt výstavby tepelné elektrárny v Rio Turbio v jihoargentinské provincii Santa Cruz. O zakázku se uchází strojírenská společnost Škoda Export.

Premiér Paroubek v Argentině předal tři miliony korun krajanům

Finanční dar ve výši tří milionů korun předal premiér Jiří Paroubek zástupcům krajanských sdružení v argentinské provincii Misiones. Finanční injekci chtějí čeští krajané využít hlavně na stavbu nového "českého domu" ve městě Oberá a na nákup knih, učebnic a slovníků. Většina argentinských Čechů už neovládá mateřštinu předků a v zemi svého původu nikdy nebyli. "Je to příliš drahé," zní téměř ode všech. Argentinští Češi často vyjadřovali zájem dohnat "resty". "Česky v rodině už tolik nemluvíme. Vaříme ale knedlíky a koláče," říká členka místního vokálního souboru Anna Brožová, zhruba padesátnice, jejíž děd a babička do Argentiny přišli pracovat na plantáže s cukrovou třtinou.

V Parku národů ve městě Oberá má každá národnostní komunita své kulturní středisko. To české by se stalo v pořadí už čtrnáctým. Prostřednictvím českého národního domu v Oberá se krajané budou moci podílet na svátku všech krajanských komunit v Latinské Americe, na takzvaném Národním festivalu imigrantů. Koncem 19. a počátkem 20. století do Argentiny přišly desetitisíce Čechů a Slováků. Český přistěhovalec začal s pěstováním bavlny v severovýchodní oblasti Chaco a po příchodu dalších Čechů tu byla založena kolonie Presidencia Roque Sáenz Peňa spravující bavlníkové lány. Podle statistik se v letech 1922-1937 do Argentiny vystěhovalo 28.000 Čechoslováků. Dnes jich v Argentině žije odhadem kolem 30.000.

Na chřipku bylo vyšetřeno 800 ptáků a drůbeže, výsledky negativní

Na 800 kusů ptáků a drůbeže vyšetřila od počátku roku na ptačí chřipku Národní referenční laboratoř ve Státním veterinárním ústavu v Praze. Všechny výsledky byly negativní, řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Prověřeno bylo celkem 662 uhynulých volně žijících ptáků a 140 kusů drůbeže. Nákaza se již objevila ve všech sousedních zemích a v Evropě jejich výskytů přibývá. Odborníci soudí, že se nemoc časem objeví i v Česku.

EU: Česko je na pandemii ptačí chřipky dobře připraveno

Na eventuální příchod pandemie ptačí chřipky je Česko dobře připraveno. Na jednání s ministrem zdravotnictví Davidem Rathem to uvedl evropský komisař pro zdraví a ochranu spotřebitele Markos Kyprianu. "Hovořili jsme o pohotovostním plánu, o zásobách antivirotik a nutných léků," řekl komisař novinářům. Komisař Ratha informoval o plánu EU vytvořit evropské strategické zásoby antivirotik. Byly by použity pouze za mimořádných okolností a neměly by jakkoli nahradit běžné národní zásoby. Zatím má Česko k dispozici 650.000 balení antivirového léku Tamiflu a během letošního roku se plánovalo nakoupit 600.000 dalších balení. Léky by měly pokrýt potřebu pětiny obyvatel, stejně se plánuje předzásobit například Německo. V případě pandemie ptačí chřipky by stát zajistil pandemickou vakcínu. Dostalo by ji zdarma 60 procent Čechů.

Markos Kyprianu hovořil také o zákonu proti kouření. Pokud Česko nezačlení do svých zákonů evropskou směrnici na ochranu proti tabáku a neomezí například reklamu na tabákové výrobky, mohly by mu od EU hrozit sankce. ČR v roce 2003 podepsala rámcovou úmluvu o kontrole tabáku, k níž se připojilo přes 190 zemí. Dosud ji ratifikovalo více než 120 z nich. Cílem dokumentu je chránit lidstvo před následky kouření. Má přispět ke kontrole prodeje tabáku a úpravě reklamy i bránit pašování cigaret. Počítá s omezováním kouření ve veřejných prostorách. Zákon, který má kouření na veřejnosti omezovat, platí v ČR od ledna. Stav ale výrazně nezměnil. Podle odborníků je měkký, výklad paragrafů není prý vždy jasný. Aby byla úmluva pro ČR závazná, musí ji schválit zákonodárci. Senát ji zamítl.

Ministr Martínek bude jednat o pomalém čerpání ČR z fondů EU

Česku se nadále nedaří urychlit čerpání z fondů Evropské unie. O důvodech tohoto stavu a prostředcích k nápravě bude v úterý v Bruselu jednat s komisařkou pro regionální politiku Danutou Hübnerovou ministr pro místní rozvoj Radko Martínek. Podle poslední tabulky z 3. března je ČR mezi 25 zeměmi EU v tempu čerpání prostředků ze čtyř strukturálních fondů EU na 24. místě před posledním Kyprem. Vyplývá z ní, že na projekty v ČR financovanými převážně z evropských peněz bylo zatím vyplaceno zhruba 18 procent z prostředků vyčleněných pro období 2004-2006, tedy z 53 miliard korun. Česku podle zdrojů z EK chybí systém, který by včas indikoval problémy. Způsob schvalování projektů je zbytečně složitý.

Na "tragickou" situaci s čerpáním z evropských peněz poukázal europoslanec Jan Březina (KDU-ČSL). Za dnešní stav nese podle něj odpovědnost premiér Jiří Paroubek, který byl ministrem pro místní rozvoj v době, kdy systém vznikal.

Armáda nesouhlasí s kritikou transportérů Pandur

Ministerstvo obrany nesouhlasí s kritikou transportérů Pandur, které se chystá nakoupit česká armáda. Místopředseda sněmovního branného výboru Miloš Titz (ČSSD) a někteří odborníci podle Lidových novin varují před rychlým podpisem smlouvy o dodávce transportérů. Říkají například, že není jisté, jak se bude Pandur chovat při střelbách, a upozorňují, že nové obrněnce nejsou vyzkoušené. List uvádí, že armáda chce osmikolové vozilo, to prý ale v podstatě neexistuje.

Podle mluvčního Čírtka byly transportéry testované loni na podzim ve Vyškově. Zkoušely se jízdní vlastnosti v terénu, schopnost plavby, náklad vozidla do letounu, možnost nést různé nástavby a vnitřek vozu. "Oba transportéry splnily všechny naše požadavky. Tvrdit, že vozidlo nemůže střílet, když je vybaveno špičkovým kanonem Rafael, je zcela mimo realitu," zdůraznil Čírtek. Pořízení 199 transportérů, které mají nahradit zastaralé typy OT-64, a možné dodání 35 dalších schválila vláda. Nákup by měl stát 23,6 miliardy korun.

Jiří Vyvadil se funkce soudce nevzdá, hrozí mu kárná žaloba

Jiří Vyvadil se funkce soudce nevzdá. Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa na něj proto v úterý podá kárnou žalobu a požádá ministra spravedlnosti, aby Vyvadila do pravomocného skončení kárného řízení zprostil výkonu funkce soudce. Podle Baxy Vyvadil selhal při své stáži na ministerstvu spravedlnosti, když se vyjadřoval k politickým otázkám a navíc se sešel s kontroverzním podnikatelem Tomášem Pitrem. Domnívá se, že Vyvadilovo politické vystupování ohrožuje důvěru v nezávislost soudu.

Vesecká vrátila k došetření Němcův postup v kauze prince Sáního

Nejvyšší státní zastupitelství vrátilo k došetření prověřování postupu ministra spravedlnosti Pavla Němce (US-DEU) v případu katarského prince Hámida bin Abdal Sáního. ČTK to řekla nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká. Zdůraznila, že při vyšetřování kauzy nebyly provedeny všechny nezbytné úkony. Němec před časem rozhodl o předání případu katarského prince do jeho vlasti.

Člen katarské královské rodiny byl u Obvodního soud pro Prahu 2 nepravomocně odsouzen za sex s 16 nezletilými a mladistvými dívkami ke dvěma a půl roku vězení. Soud vynesl verdikt přesto, že Němec několik dní po podání obžaloby rozhodl o předání stíhání Sáního do Kataru. Tam mu údajně hrozí až doživotí. Sání přesto chtěl být do Kataru vydán. Objevují se proto spekulace, že má v Kataru jako člen královské rodiny imunitu a vězení mu nehrozí. Sání je bratrancem katarského emíra.

ČRo: Němec nestandardně zasáhl do průběhu dvou soudních řízení

Ministr spravedlnosti Pavel Němec údajně nestandardně zasáhl do průběhu minimálně dvou soudních řízení. Čtyřem odsouzeným lidem přitom odložil nástup do vězení, a dvěma z nich dokonce zaplacení soudem stanoveného peněžitého trestu, informoval Český rozhlas - Radiožurnál. Němec využil v obou případech svého práva podat stížnost pro porušení zákona k Nejvyššímu soudu. Zdůvodňuje to tím, že prý v obou případech nebyly dostatečně posouzeny důkazy.

"Zásadně nesouhlasíme s interpretací Českého rozhlasu, že pan ministr zasáhl nestandardně do soudních řízení. Odmítáme toto tvrzení," reagoval na reportáž Němcův mluvčí Petr Dimun. Doplnil, že vše je v souladu se zákonem, který ministrovi určuje jeho pravomoci.

Ministerstvo spravedlnosti požádalo USA o výslech Novotného

Ministerstvo spravedlnosti odeslalo koncem minulého týdne do Spojených států žádost pražského městského soudu o zajištění výslechu Čechoameričana George Novotného americkým soudem. V Česku je zároveň s europoslancem a bývalým ředitelem televize Nova Vladimírem Železným obžalován z daňových úniků za 6,8 milionu korun při dovozu obrazů. Městský soud jedná v nepřítomnosti galeristy Novotného, obhájce Železného ale požaduje, aby byl Novotný vyslechnut.

Obžaloba se týká dvou transakcí s cennými obrazy v březnu 1998. V jednom případě koupil Železný podle žalobce v londýnské aukční síni pět obrazů od Emila Filly, Andreje Nemese či Alfreda Justitze. Do Česka je dopravil Novotný jako svůj osobní majetek, který dováží při stěhování do ČR. Od cla a daní byl tedy osvobozen. Železný ale říká, že obrazy v cizině vydražil Novotný, on prý díla zaplatil až po koupi v Česku převodem z účtu.

ODS viní Paroubka z politického zneužití homosexuálů

Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) parazituje podle části ODS na tématu postavení menšin ve společnosti a zneužívá zákona o registrovaném partnerství v předvolebním boji. S prohlášením přišli den před klíčovým hlasováním o registrovaném partnerství osob stejného pohlaví politici opoziční ODS Jan Zahradil, Lucie Talmanová, Kateřina Dostálová a Jaroslav Zvěřina. "Pokouší si politicky tento návrh přivlastnit a vystupovat jako jeho jediný garant, což činí křehký konsensus napříč politickou scénou v takto citlivém tématu," uvedli v prohlášení na Paroubkovu adresu.

Europoslanci Zahradil a Zvěřina stáli u návrhů na registrované partnerství v roce 2000 a 2004. Poslankyně Talmanová a Dostálová podporují současný návrh. Talmanová novinářům řekla, že vystupování Paroubka může některé poslance ODS odradit od hlasování pro kontroverzní normu. K přehlasování veta prezidenta Václava Klause je nutná většina 101 poslance. Pro bude až na výjimky klub ČSSD, předkladatelé počítají i s podporou části KSČM a US-DEU. Názor ODS na registrované partnerství je nejednotný. Zahradil odhadl, že pro je zhruba polovina členské základny.

Factum: ODS zvýšila náskok před ČSSD, polepšili si i zelení

ODS zvyšuje náskok před ČSSD, jejíž voličská přízeň opět mírně poklesla. KSČM je s odstupem na třetím místě, KDU-ČSL zůstává čtvrtá. Významně si polepšila Strana zelených, vyplývá z nejnovější volební prognózy agentury Factum Invenio. ODS by podle sociologů pravděpodobně získala 68 mandátů, ČSSD 53 mandátů, KSČM 42 mandátů, KDU-ČSL 20 mandátů a Strana zelených 17 mandátů.

Ministr Urban: Srbsko i Černá Hora patří mezi perspektivní trhy pro české firmy

Srbsko i Černá Hora /SČH/ patří podle ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana mezi perspektivní trhy pro české firmy, které mají v těchto zemích slibné obchodní příležitosti. Jsou také mezi prioritními zeměmi exportní strategie na roky 2006 až 2010, kterou loni schválila česká vláda. Urban se zúčastní zahájení projektu rekonstrukce železniční trati Podgorica-Nikšič, který bude provádět konsorcium českých firem ŽS Brno a AŽD Praha. Obchodní výměna mezi ČR a SČH v posledních letech výrazně roste a Česko vykazuje aktivní obchodní bilanci.

Slovenský Hospodářský klub: Nejsympatičtějším politikem je Klaus

Nejsympatičtějším politikem světa za rok 2005 je podle slovenského Hospodářského klubu český prezident Václav Klaus. Podle hlasování na internetových stránkách klubu, kterého se zúčastnilo přes 11.600 lidí, se na druhé příčce umístil zesnulý papež Jan Pavel II. a na třetí ruský prezident Vladimir Putin. Anketa se uskutečnila již potřetí. Nominováno bylo v tomto ročníku 36 osobností, z toho tři Češi. Premiér Jiří Paroubek obsadil sedmou příčku, exprezident Václav Havel dvacátou.

Neformální ekonomické fórum - Hospodářský klub vznikl v roce 1993. Sdružuje asi 400 členů z řad podnikatelů a veřejných činitelů nejen ze Slovenska, ale také například z Česka či USA. Klause nepovažují členové klubu za euroskeptika, ale spíše za "jednoho z mála korektních odborníků na statiku konstrukce nového evropského domu".

Počet kreditních karet loni vzrostl, je jich 700.000

Bankám v loňském roce významně vzrostl počet kreditních karet a dosáhl až 700.000 kusů. Vyplývá to z informací od jednotlivých bank, které má ČTK k dispozici. Kreditní karty jsou tak jedním z nejdynamičtěji rostoucích instrumentů, které přispívají ke zvyšujícímu se zadlužování domácností. To dosáhlo ke konci loňského roku podle údajů České národní banky téměř 420 miliard korun. Podle analytika finančního serveru Měšec.cz Petra Zámečníka bude silný růst doprovázet kreditní karty i letos, protože ČR stále ještě nedosahuje počtu vydaných kreditních karet ve vyspělých státech.

Odhady: Česká ekonomika loni rostla nejrychleji od roku 1995

Česká ekonomika loni podle odhadů ekonomů vzrostla o pět procent, což je nejlepší výsledek od roku 1995. Důvodem rychlého růstu jsou především výborné výsledky zahraničního obchodu, naopak spotřeba domácností zůstala mírná. "Čísla o růstu HDP ukážou, že naše ekonomika šlape velmi dobře," řekl Miroslav Plojhar ze Citibank. Lepších výsledků z okolních zemí dosahuje pouze Slovensko, které loni dosáhlo rekordního růstu šest procent. Maďarská ekonomika loni vzrostla o 4,1 procenta a Polsko oznámilo růst HDP o 3,2 procenta. Ještě hůře jsou na tom země eurozóny, které loni vykázaly průměrný růst zhruba 1,5 procenta. Ekonomové oceňují zejména výkony českých exportérů, kteří navzdory silné koruně tlačí obchodní bilanci do stále vyšších přebytků. Odhadují, že zahraniční obchod skončil v lednu přebytkem zhruba deset miliard korun. Klíčovou roli sehrává především strojírenství v čele s výrobci automobilů Škoda a TPCA. Dobrou kondici tuzemských firem potvrzují i celková čísla z průmyslu. Naopak růst spotřeby pod třemi procenty a růst investic pod čtyřmi procenty nejsou ty hlavní tahouny růstu, uvedl David Navrátil z České spořitelny.

Lupič přepadl v Jindřichově Hradci vůz s penězi, ukradl zřejmě miliony

Ozbrojený lupič přepadl v Jindřichově Hradci vůz převážející peníze. Z vozu ukradl zřejmě miliony korun, řekl ČTK mluvčí jihočeské policie. Podle neoficiálních informací mohly být ve voze i desítky milionů. Dva pracovníci bezpečnostní agentury naložili peníze u banky. Když druhý z nich nasedal do vozu, se zbraní v ruce se do automobilu nastoupil také lupič.

Poslanec Koudelka (ČSSD): S rozvody pomohou soudům noví asistenti

Asistenti s právnickým vzděláním by měli nově usnadnit práci soudcům s bezproblémovými rozvody. Novinářům to řekl poslanec ČSSD Zdeněk Koudelka a zároveň odmítl nedávný návrh předsedy Soudcovské unie Jaromíra Jirsy, aby nesporné rozvody začaly nově řešit matriční úřady nebo svobodná právnická povolání. Podle poslance je totiž u všech rozvodů potřeba vysokoškolské právnické vzdělání, a to matrikářky nemají.

Jedním z cílů návrhu Soudcovské unie bylo zejména ulehčit zatíženým soudům. Soudci by chtěli také změnit podobu rozvodů, na kterých se manželé nejsou schopni dohodnout. Uvažují například o tom, že by v prvním kole rozvodového řízení místo soudců hovořili s manželi například psychologové.

Česku chybí centra, která by vracela drogově závislé do života

V Česku podle odborníků chybí služby, které by pomáhaly vyléčeným narkomanům dostat se zpátky do života. Síť ostatních zařízení považují experti za uspokojivou. Podle ředitele Sekretariátu Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky Iva Kačaby je potřeba vybudovat hlavně centra, která by nabízela vyléčeným bydlení a zprostředkovávala zaměstnání. Tyto služby by měly vytvořit podmínky, aby klient nepropadl zpět závislosti na drogách. Na absenci těchto služeb upozorňuje většina terapeutů, které oslovila ČTK. V roce 2004 působilo v Česku 92 kontaktních a terénních center a výměnných programů. Odhaduje se, že jejich služby využilo přibližně 24.000 uživatelů drog. Jen na heroinu či pervitinu je závislých asi 30.000 Čechů.

CK zatím neruší zájezdy do tropů kvůli nebezpečné horečce

Cestovní kanceláře zatím neruší kvůli nebezpečné tropické horečce chikungunya zájezdy do exotických oblastí. Na Seychelách, kde se nemoc vyskytla, mají české cestovní kanceláře desítky turistů a další se na cestu chystají. Na Réunion, kde je v podstatě již stav epidemie, se nedoporučuje cestovat. V současnosti na něm velké CK klienty nemají. Relativně nejbezpečnější ze zasažených oblastí je Mauritius. Shodují se na tom cestovní kanceláře, které většinou umožnily lidem zájezdy bez stornopoplatků přesunout na jiný termín nebo do jiné oblasti.

V lomu na Bruntálsku se utopil polský potápěč

Pětatřicetiletý polský sportovní potápěč se utopil v zatopeném a zamrzlém lomu ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku. Muž se podle policie v lomu potápěl společně s devětadvacetiletým kamarádem. Ten mrtvého našel bez známek života pod ledem. Podle ostravského potápěče je pravděpodobné, že potápěči ve velmi chladné vodě zamrzla automatika, která umožňuje dýchání. "Pak mu unikl z láhví všechen kyslík," vysvětlil.

Češky mají v průměru nejmenší počet dětí v Evropské unii

Češky mají v průměru nejmenší počet dětí v Evropské unii. Vyplývá to ze statistiky, kterou zveřejnila Evropská komise při příležitosti blížícího se mezinárodního dne žen. Na jednu ženu v ČR připadá v průměru 1,22 dítěte, zatímco například "nejúspěšnější" Irky mají v průměru zhruba dva potomky. O mnoho lépe než zástupkyně českého něžného pohlaví na tom nejsou ani Slovenky, na něž připadá 1,24 dítěte.

Dagmar Havlovou čekají dvě generálky inscenace Horovitzovy hry Chvíle pravdy

Dvě veřejné generálky a jedno předpremiérové představení hry amerického dramatika Israela Horovitze nazvané Chvíle pravdy čekají tento týden herečku Dagmar Havlovou. Premiéra inscenace pro dva herce režiséra Ladislava Smočka, v níž vystupuje i Petr Kostka, je do pražského Divadla na Vinohradech ohlášena na 17. března. Podle informací vinohradské scény přicestuje i americký divadelník. Horovitze čeká v Praze, kam přijede poprvé, přijetí u primátora Pavla Béma.

Havlová se na své mateřské scéně objeví po téměř devíti letech. Horovitzův text pro dva herce s příběhem osamělé ženy, která se stane hospodyní u stárnoucího profesora hudby a angličtiny, aby vyřešila své životní otázky, si prý vybrala sama. Bylo jí blízké téma osobnosti, která se vzepře všem pro svou lásku. Dagmar Havlová opustila hereckou dráhu po sňatku s prezidentem v lednu 1997. Do poslední divadelní role, jíž byla postava královny Kristiny ve známém Strindbergově dramatu, se vrátila na podzim 1997 při sedmi benefičních představeních ve prospěch postižených záplavami.

Klaus podepisoval knížku, která shrnuje jeho třetí rok na Hradě

Další rok v čele státu shrnuje prezident Václav Klaus v knize Rok třetí, kterou podepisoval v pražském knihkupectví Luxor. Publikace přináší Klausovy projevy, články, eseje, dopisy a různé dokumenty. Jsou zde i fotografie z cest hlavy státu po České republice i do zahraničí. Stejně jako v uplynulých dvou letech se i pondělní prezidentova autogramiáda těšila velkému zájmu.

Víno z Velkých Pavlovic zachutnalo na světové výstavě v Paříži

Moravskému vínu z Velkých Pavlovic se dostalo mimořádného ocenění na prestižní světové soutěži Vinalies Internationales. Vinař Radomil Baloun tam na konci února získal za své výrobky čtyři stříbrné medaile. Porotě zachutnalo kabinetní veltlínské zelené, červené z odrůdy dornfelder a pozdní sběry Müller Thurgau s ryzlinkem vlašským. Baloun uspěl v konkurenci vinařů z celého světa, kteří do soutěže poslali celkem 2500 vzorků. Míní, že moravská vína jsou schopna konkurovat nejlepším světovým vínům.

Společenstvo cukrářů: Nejlepší cukrárna je v jihočeských Dačicích

Titul nejlepší cukrárna v České republice získala majitelka zařízení v jihočeských Dačicích na Jindřichohradecku. Podnik nejlépe vyhověl hygienickým předpisům EU a plnému sortimentu cukrářských výrobků podle Společenstva cukrářů ČR. Finále soutěže se zúčastnilo několik desítek cukráren z celé země. "Začínali jsme roku 1992 a byly to přímo galeje, protože jsme dělali třeba 16 i 18 hodin denně," uvedla majitelka vítězné cukrárny Marie Tichá. Podnik musel například splácet úvěry, které investoval do vybavení a cukrářské výroby. V Česku je přibližně 1600 cukrářských provozoven a sladkým dovednostem se vyučuje na 52 učilištích.

V zařizování domácnosti si Češi nechají poradit

Vkusně, útulně a moderně zařídit domov dá docela práci. Stále více českých domácností svěřuje svůj interiér do rukou odborníků. Postupují však opatrně a vyzývavým módním trendům nijak zvlášť neholdují. Zatímco v minulosti byla jakousi dominantou českých domácností nábytková "stěna", dnes se důraz klade na jednoduchost. "Upřednostňuje se volnost a snahou je, aby interiér byl co nejčistší. Využívá se funkcionalistický a minimalistický styl. To znamená málo nábytku, vzdušnost a pocit uklidnění," uvedla Ivana Slavíková z Linie Design Studia.

Aktivisté píšou MOV, aby se zaměřil na lidská práva v Číně

Aktivisté píšou Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV), aby se před letní olympiádou v Pekingu v roce 2008 zaměřil na dodržování lidských práv v Číně. Dopis je adresován předsedovi MOV Jacguesi Roggemu, informoval předseda Olympic Watch Jan Ruml. Čínské velvyslanectví v ČR uvedlo, že čínská vláda věnuje lidským právům pozornost a v této oblasti dosáhla velkého pokroku. Vyslovilo se proti tomu, aby se olympijské hry zpolitizovaly. Podle Rumla hrozí, že budou navždy poškozeny olympijské ideály. Dopis připomíná typy porušování lidských práv v Číně - pronásledování novinářů, neexistenci svobody vyznání, mučení a popravy.

Triatlonisté vybojovali na zimním ME stříbro ve štafetě

Druhou stříbrnou medaili na mistrovství Evropy v zimním triatlonu vybojovalo pro české barvy trio Jiří Žák, Pavel Jindra a Pavel Brýdl ve štafetovém závodě. Čeští reprezentanti podlehli v neděli pouze německé trojici David Roderer, Daniel Hehle a Thomas Schrenck, bronz získali Norové. Česká trojice žen vedená čerstvou vicemistryní Evropy do 23 let Radkou Vodičkovou, kterou doplnily Gabriela Loskotová a Šárka Grabmüllerová, obsadila páté místo.

Karel Koželuh bude uveden do mezinárodní tenisové Síně slávy

Sportovní génius své doby Karel Koželuh se dočká více než 55 let po své smrti uznání. Vynikající hokejista, fotbalista, ale především tenisový mistr světa bude díky snaze neteře Hany Koželuhové-Sládkové a wimbledonského vítěze Jana Kodeše uveden do mezinárodní tenisové Síně slávy. Karel Koželuh se jako první Čech v historii stal v roce 1925 profesionálním mistrem světa a turnaj později nazvaný Bristol Cup vyhrál sedmkrát.

Radost z toho, že se Karel Koželuh stane sedmým českým rodákem zařazeným do Síně slávy, kalí jeho neteři jen jednání s vedením Národního muzea. To zatím nehodlá zapůjčit na výstavu do Newportu trofeje, třeba titul mistra světa nebo postříbřenou tenisovou raketu, dar od krajanů v Chicagu, které hráč získal. Podle generálního ředitele Michala Lukeše je problém ve formulaci "v držení" Národního muzea, jak uvádí paní Sládková ohledně trofejí. "Národní muzeum je toho právního názoru, že jsou regulérním majetkem ČR, zatímco rodina tuto skutečnost prostřednictvím svého právního zástupce zpochybnila, zároveň však chce předměty půjčit a vyvést do zahraničí. Národní muzeum však nemá žádnou jistotu, že v momentně jak předměty opustí české území, nebude vznesena žaloba u soudu v cizině, mimo český právní řád a my se pak eventuálně budeme jen velmi těžko domáhat našeho práva a navrácení předmětů zpět do vlasti," napsal Lukeš ČTK. Proto nechce Národní muzeun předměty zapůjčit, natož do zahraničí. Sládková ČTK ukázala dopis, v kterém stojí, že muzeum trofeje zapůjčí jedině v případě, když se zřekne nároku na ceny. "Nezdá se vám to divné? Když se takhle chovají, tak jsem chtěla vědět, jak je získali, ale prý to třetí osobě nesdělí. V poslední dopise dokonce píší, ať je soudím," uvedla Koželuhová-Sládková. Žádala o osobní setkání s vedením muzea, ale nebyla vyslyšena. Trofeje nejsou vystavené, leží v depozitáři v Terezíně. "Je to nedůstojné, že ty ceny leží někde v bednách s pavučinami," uvedl Kodeš a litoval, že český tenis nemá vlastní muzeum.

Počasí

Bude většinou oblačno, místy sněhové přeháňky, teploty minus 1 až plus 3 stupně Celsia.