Zprávy

Ministr Mládek: Ptačí chřipka zřejmě už je v ČR, jen se o ní neví

Ptačí chřipka již nejspíše dorazila i do České republiky, jen dosud nebyl žádný uhynulý pták objeven. V diskusním pořadu Sedmička v televizi Nova to uvedl ministr zemědělství Jan Mládek. Tento názor v minulých dnech prezentovali i někteří odborníci. Výskyt viru potvrdily již všechny země, které s Českem sousedí. Naposledy v neděli Polsko. K dnešnímu dni bylo v ČR s negativním výsledkem vyšetřeno přes 500 uhynulých volně žijících ptáků a více než 100 kusů uhynulé drůbeže.

Rakousko a Německo již s ptačí chřipkou zápasí nějaký čas, na Slovensku byla potvrzena minulý týden. Kruh kolem ČR se uzavřel v neděli, kdy polská média ohlásila ptačí chřipku u dvou uhynulých labutí. Ptačí chřipka si od roku 2003 vyžádala ve světě přes 90 lidských obětí a vybití desítek milionů kusů drůbeže.

Ministr Škromach bude v pondělí znovu jednat s odboráři o zákoníku práce

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach bude jednat s Asociací samostatných odborů (ASO). Chce s nimi probrat sporná ustanovení připravovaného zákoníku práce o kolektivním vyjednávání mezi odbory a zaměstnavateli. Některým menším odborům se nelíbí, že by podle připravovaného zákoníku práce mohl zaměstnavatel uzavřít kolektivní smlouvu jen s nejsilnější odborovou organizací. Proti ustanovení hodlají 16. března stávkou protestovat strojvůdci. Podpořili je i některé další odborové svazy.

"Řešení jsou dvě, buď musí dojít k dohodě (všech odborů), a druhé řešení by bylo vložit do zákoníku práce určité hlasování všech zaměstnanců v podniku," soudí Dufek. Na ohlášené stávce strojvůdců je podle něj vidět, že ustanovení v zákoníku požene malé odborové organizace do nátlakových akcí proti zaměstnavatelům. Škromach věří, že se podaří nalézt kompromisní řešení. Obává se totiž, že by změna mohla naopak vést k protestům velkých odborových organizací. V Evropské unii mají možnost vetovat určitá opatření i ti malí (menší odborové svazy), takže proč by to nemohlo platit pro Českou republiku a zákoník práce," uvedl Dufek. Stávce strojvůdců ale případná dohoda podle něj asi už nezabrání.

Předsedy Nejvyššího správního soudu Baxa trvá na řízení s Vyvadilem

Předseda Nejvyššího správního soudu (NSS) Josef Baxa trvá na tom, že pokud se Jiří Vyvadil do pondělí nevzdá funkce soudce, pošle ho před kárný senát. V České televizi Baxa řekl, že kárné řízení bude postaveno na tom, že Vyvadil svými aktivitami ohrozil důvěru v nezávislost správního soudu a jako soudce totálně selhal. Vyvadil se funkce soudce vzdát nechce. Důvodem sporu s Baxou jsou politické aktivity Vyvadila během jeho stáže na ministerstvu spravedlnosti. Baxovi vadí například Vyvadilův komentář ke kauze CzechTeku či jmenování ministra zdravotnictví Davida Ratha. Trpělivost přetekla Vyvadilovou schůzkou s kontroverzním podnikatelem Tomášem Pitrem, uvedl Baxa. Podle něj Vyvadil opakovaně a závažně neplnil soudcovské povinnosti. Vyvadil je nyní na dovolené.

Ministr spravedlnosti Pavel Němec je rád, že Vyvadil už není jeho náměstek. Skončil v pondělí. Němec chtěl Vyvadilův pobyt na ministerstvu ukončit už dřív právě kvůli Pitrovi, narazil však na nesouhlas premiéra Jiřího Paroubka. Spor o Vyvadila tak ohrozil stabilitu vládní koalice. K ukončení Vyvadilovy stáže se Němec odhodlal až poté, co dostal dopis od Baxy. Pro Paroubka bylo rozhodnutí Baxy "překvapivě rychlé" a osobně je mu to líto. Vzkázal, že Vyvadil má z lidského hlediska jeho plnou podporu.

Analytici ekonomický program Strany zelených spíše chválí

Ekonomický volební program Strany zelených, který se opírá mj. o zavedení ekologické daně, mírné snížení celkového zdanění ekonomiky či zjednodušení podmínek pro podnikání, analytici oslovení ČTK s některými výhradami spíše chválí. Zamlouvá se jim zejména snížení odvodů sociálního a zdravotního pojištění a větší důraz na nepřímé daně. Naopak se jim nezdá řešení zdanění energií. Strana zelených překročila v průzkumech hranici pěti procent a má šanci dostat se do parlamentu.

Česká televize: Korupci politiků či soudců již neřeší speciální útvar

Korupci veřejných činitelů, politiků či soudců již nevyšetřuje speciální protikorupční útvar. Podle nařízení policejního prezidenta Vladislava Husáka mají od ledna tyto případy na starosti běžní policisté v krajích. Kritici nařízení upozorňují, že kvalita vyšetřování se tím zhorší. Informovala o tom Česká televize. "Naším cílem bylo, aby tento útvar (specializovaný protikorupční) šetřil pouze kauzy, které jsou velké a kde ta korupce je skutečně rozsáhlá," řekl ČT policejní prezident Vladislav Husák. Podle kritiků ale policista v kraji nezvládne práci vyškoleného protikorupčního týmu a také nelze zaručit jeho nezávislost na vlivných místních lidech. Právník Václav Sládek uvádí, že například vyšetřování korupce v justici je natolik náročné, že bez specializovaného pracoviště si to nelze reálně představit. S tím souhlasí i nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká.

Grebeníček chválí předsedu Filipa: Komunisté už ČSSD nenadbíhají

Spor mezi vedením komunistů a jejich bývalým předsedou Miroslavem Grebeníčkem je patrně urovnán. Grebeníček v České televizi upustil od svého názoru, že KSČM nadbíhá sociální demokracii. Vadilo mu, že se někteří funkcionáři strany sbližují se sociální demokracií, když nabízeli podporu případné menšinové vládě. Vyzýval k tomu, aby se komunisté v předvolebním klání vyhranili nejen vůči ODS, ale i vůči ČSSD. V otevřeném dopise Vojtěchu Filipovi proto zpochybnil svou kandidaturu. Nakonec svoji hrozbu nesplnil. Grebeníček nyní řekl, že s ČSSD musí KSČM jednat jako rovný s rovným. Politoložka Vladimíra Dvořáková označila spor za normální záležitost, která se obvykle objevuje u všech stran, které se nepodílejí na moci. Podle ní se u nich objevují různé proudy. "Samozřejmě tu stranu to poškozuje ve volbách," říká Dvořáková.

Domácí akcie po letech v popředí letos zatím hledí světu na záda

Akcie na pražské burze letos zatím nenavázaly na výsledky z posledních let, kdy patřily mezi nejvýkonnější trhy světa. S ani ne pětiprocentním ziskem jsou daleko za ruskými či tureckými akciemi, které vynášejí desítky procent. Více než dvojnásobným tempem než v Praze rostou akcie v sousedním Maďarsku a Polsku. Lepší výsledky mají i některé vyspělé západoevropské či zámořské burzy, vyplývá ze statistik. Český trh podle odborníků postihlo jen to, co předvídalo delší dobu. Pozoruhodných zhruba 40procentních ročních růstů nebylo možné dosahovat donekonečna. "České akcie posilovaly dlouho a nejsou již levné. Výrazné zpomalení růstu jsme očekávali," uvedl analytik Komerční banky Lukáš Dufek. Ze středu Evropy se pozornost investorů posunula dál na východ. Třeba ruský akciový trh od počátku roku vyrostl o 30 procent.

Čerpání prostředků ze strukturálních fondů EU je neuspokojivé

Čerpání prostředků ze strukturálních fondů EU, které má Česká republika přiděleny na roky 2004 až 2006, je neuspokojivé. Zejména v případě Evropského sociální fondu, který pomáhá snižovat nezaměstnanost, existuje reálné nebezpečí ztráty přidělených peněz. Vyplývá to z materiálu, který vládě ve středu předloží ministr pro místní rozvoj Radko Martínek. Hlavními příčinami pomalého čerpání z evropských fondů jsou podle ministerstva zpoždění způsobená zejména příliš složitými procedurami při výběru, schvalování a uzavírání projektů.

Čerpat ze strukturálních fondů a fondu soudržnosti EU může ČR od svého vstupu do EU v květnu 2004. Do roku 2006 může ze strukturálních fondů obdržet zhruba 52 miliard korun, zatím vyčerpala 4,3 procenta těchto peněz. V letech 2007 až 2013 bude ČR moci z evropských fondů získat kolem 100 miliard korun ročně.

Tři zájemci chtějí zdokumentovat činnost odpůrců nacismu

Tři zájemci chtějí zdokumentovat činnost aktivních odpůrců nacismu mimo jiné z řad československých Němců, sdělilo ČTK ministerstvo zahraničí. Navržené projekty bude nyní komise ministerstva posuzovat ve veřejné soutěži, poté oznámí vítěze. Dokumentovat se mají aktivity lidí, kteří byli po druhé světové válce postiženi opatřeními uplatňovanými v někdejším Československu proti takzvanému nepřátelskému obyvatelstvu. Ministerstvo zahraniční shromažďuje od loňského podzimu přes česká velvyslanectví kontaktní a životopisné údaje o osudu osob, kterých se dokumentační projekt týká. Česká vláda loni učinila morální gesto, kterým uznala zásluhy německých antifašistů, a současně se jim omluvila. Ministři vyčlenili 30 milionů korun na projekty, které zdokumentují osudy a protinacistickou činnost části československých Němců.

Vedení Muzea T.G.Masaryka chce Lány přeměnit v poutní místo

Vedení rakovnického Muzea T.G. Masaryka by rádo přeměnilo Lány v poutní místo první republiky. Místo, kde žil a byl pochován první československý prezident, by mělo být v budoucnu atraktivní i pro mladší generaci. Muzeum pro zvýšení turistického ruchu například plánuje vybudování chodníku ze stochovského nádraží do Lán. ČTK to řekl ředitel Muzea T.G.M. Rakovník František Povolný. K zvýšení popularity Lán má přispět i Den T.G.Masaryka, který byl již potřetí uspořádán u příležitosti Masarykova narození. Jeho součástí je jízda historického parního vlaku, mimořádné otevření Železničního muzea v Lužné u Rakovníka, turistický pochod či pietní akt u hrobu T.G.M. v Lánech. Památce Masaryka se zde poklonily zhruba dvě stovky lidí v čele s prezidentem republiky Václavem Klausem, první dámou Livií Klausovou s vnoučaty. "Prezident Masaryk doslova vydupal náš stát ze země a byl bych rád, kdyby se v den jeho výročí v Lánech scházely všechny generace a nejen ti starší pamětníci," řekl ČTK prezident Klaus.

Součástí Dne T. G. Masaryka bylo i otevření výstavy T.G. Masaryk a jeho rodina. Výstava nabízí dokumenty přibližující členy Masarykovy rodiny. Například jsou zde vystaveny obrazy Masarykova výtvarně nadaného syna Huberta. "Mladí lidé dnes už ani často nevědí, že Masaryk měl čtyři děti a za ženu Američanku," uvedla ředitelka lánské pobočky Muzea T.G.M. Magda Mikesková.

Zelené plochy ve městech se rozšiřují, údržba stojí více

V českých městech se utěšeně rozrůstají zelené plochy, na druhou stranu jejich budování a údržba stojí každým rokem více peněz. Řada projektů, jako například obnova lázeňského parku v Poděbradech nebo výsadba stromů v Ústí nad Labem, představuje významné investiční akce. Zakázky na udržování zeleně svěřují městské úřady ve výběrových řízeních specializovaným firmám nebo městským službám. Zásadní změnou prochází v posledních měsících například Zelená hora ve Žďáru nad Sázavou na Vysočině, na níž stojí památka UNESCO. Do konce března bude pokáceno celkem 500 stromů, aby památka byla zdaleka vidět, tak jako v minulých staletích.

Luxus se v Praze zabydluje pomalu, ale jistě

Značkové hodinky, parfém, kabelka, obuv nebo i dokonalý chrup mohou prý vypovídat o tom, k jaké sociální skupině člověk patří. Z prestižní, špičkové kvality mohou zájemci vybírat i v Praze. Vitríny s přepychem lemují ulice označované za luxusní a Češi luxusu údajně stále víc rozumí. nabídka se však podle manažerů známých značek zdaleka nevyrovná světovým metropolím. "Praha stále nemá takový vztah k luxusu jako New York, Paříž nebo Milán. Chybějí tady zásadní značky jako Chanel nebo Yves Saint Laurent. Nejsou zastoupeny kompletní kolekce. Naprosto nedostatečná je nabídka vysoké selektivní módy," řekla ČTK zástupkyně francouzské firmy Hermés Ivana Rudičová. O velkou reklamu luxusu se nedávno postaral výrobce luxusních doplňků Louis Vuitton. Po osmi letech působení v Praze otevřel nový, větší obchod. Podle prezidenta společnosti pro Evropu Philippa Schause je luxus v Česku zakořeněný více než v jiných postkomunistických zemích. To potvrzuje i manažerka pražského butiku francouzského módního domu Dior Jana Maříková. "Z postkomunistických zemí je Česká republika na tom velmi dobře. Je to asi jeden z nejzajímavějších trhů pro luxusní značky. Mimo jiné je to dáno i zeměpisnou pozicí.

Sport

Český skokan na lyžích Jakub Janda skončil druhý v závodě Světového poháru v Lahti. Ve finském středisku po prvním kole vedl, ale ve finálové části ho předstihl domácí Janne Happonen. Třetí skončil Němec Michael Uhrmann. Janda v prvním individuálním závodě po nevydařeném vystoupení na olympijských hrách v úvodním kole doplachtil do vzdálenosti 128 metrů a radostí nadšeně vystřelil ruku nad hlavu. Do druhé části závodu šel s náskokem 3,7 bodu před Finem Mattim Hautamäkim. Ve druhém kole Janda skočil o čtyři a půl metru méně a o necelé tři body zaostal za Happonenem, který díky výkonu 129 metrů poskočil z páté pozice po prvním kole až do čela výsledkové listiny. Český reprezentant zvýšil svůj náskok v čele průběžného pořadí Světového poháru, protože jeho největší konkurent Janne Ahonen skončil až dvacátý.

Běžec na lyžích Stanislav Řezáč skončil ve slavném Vasově běhu těsně pod stupni vítězů a obsadil čtvrté místo. Z vítězství na devadesátikilometrové trati klasickou technikou mezi Sälenem a Morou se po čtyřech a půl hodinách radoval domácí Švéd Daniel Tynell, jenž zopakoval svůj triumf z roku 2002. "Za čtvrté místo jsem spokojený a považuji si toho. Nechal jsem tady maximum a na víc jsem neměl," řekl Řezáč v rozhovoru s ČTK krátce po dojezdu. K rozhodujícím úniku legendárního závodu došlo zhruba pět kilometrů před cílem, kdy se z vedoucí devítičlenné skupiny oddělilo kvarteto ve složení Tynell, jeho krajan Jerry Ahrlin, Řezáč a Nor Anders Aukland. "První půlka byla na tupém sněhu pomalá, ale pak se to rozjelo a byl to fofr," řekl Řezáč. Při vjezdu do Mory se utrhli oba švédští specialisté a v dramatickém finiši spurtovali o vítězství. Řezáč, jenž loni vyhrál seriál FIS Marathon Cup, už ve finiši na Auklanda nestačil. "Vydržel to až do konce a já nemohl po devadesáti kilometrech zrychlit, to prostě nejde," řekl Řezáč, který dojel do cíle s osmisekundovou ztrátou za vítězem.

Zcela suverénně získal Petr Michl titul mistra republiky v běhu na lyžích na 50 kilometrů volnou technikou. Pětatřicetiletý závodník Dukly Liberec porazil v Novém Městě na Moravě o více než tři minuty oddílového kolegu Radka Šretra. Po svém vítězství účastník olympijských her v Turíně oznámil, že končí s kariérou.

Akrobatická lyžařka Nikola Sudová skončila čtvrtá v závodu Světového poháru v jízdě v boulích. Soutěž v japonském Inawaširu vyhrála Kanaďanka Jennifer Heilová a před finálovým závodem v kanadském Apexu má jistý křišťálový globus za celkové vítězství v seriálu. Sudová získala za finálovou jízdu 25,48 bodu a za bronzovým stupněm zaostala o pouhých osm setin. "Čtvrtý místo je sice hezký, ale už mě umístění těsně pod bednou lezou na nervy. Bohužel nevím, co pro to mám udělat víc," uvedla pro ČTK Sudová, která získala "bramborovou medaili" již počtvrté v sezoně.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila v závěrečném klání Světového poháru v nizozemském Heerenveenu desáté místo na 1500 metrů. Čtvrtá žena z olympijských her v Turíně, která dává přednost delším tratím, dosáhla svého nejlepšího výsledku v této disciplíně. Nyní ji ještě čekají starty na juniorském mistrovství světa v Erfurtu a na mistrovství světa ve čtyřboji v Calgary.

Česká reprezentantka Radka Vodičková vybojovala druhé místo na mistrovství Evropy v zimním triatlonu v kategorii do 23 let. Jednadvacetiletá jablonecká závodnice nestačila v italském Bergamu jen na Norku Lydii Weydahlovou, která zvítězila s náskokem více než tří minut.

Čeští tenisté František Čermák a Leoš Friedl získali na turnaji v Acapulku druhý letošní titul ve čtyřhře. Nejvýše nasazená dvojice, která v této sezoně vyhrála už v Buenos Aires, v sobotním finále na mexické antuce porazila italský pár Potito Starace, Filippo Volandri 7:5, 6:2.

Cyklistka Jarmila Machačová vybojovala v závěrečném dílu Světového poháru na dráze druhé místo ve scratchi. Juniorská vicemistryně světa v této disciplíně z roku 2004 zaútočila v australském Sydney dvě kola před koncem a nestačila jen na finiš Rusky Julie Arustamové. Machačová tak dosáhla poprvé v kariéře na stupně vítězů v elitním seriálu. Nejúspěšnější zemí ve čtyřdílném Světovém poháru se stali Nizozemci.

Při svém posledním startu v této halové sezoně obsadil Adam Ptáček třetí místo na tyčkařském mítinku v německém Bad Oeynhausenu. Výkonem 560 centimetrů vyrovnal letošní české maximum Štěpána Janáčka, který v sobotu skončil pátý. Zvítězil Američan Jeff Hartwig, který skočil 580 centimetrů.

Útočník Jaromír Jágr popírá, že by se mu nelíbilo zázemí českých hokejistů na olympijských hrách v Turíně. Jeho vyjádření pro deník New York Post, jejichž překlady vyšly i v českém tisku, prý byla zkreslena a vyzněla úplně jinak, než je čtyřiatřicetiletý bronzový medailista myslel. "Bylo to vytržené z kontextu. Jardu to trápí, protože to nebyla pravda," řekl Jágrův osobní trenér Marian Jelínek. Hvězda New Yorku Rangers poskytla o víkendu rozhovory deníkům MfDnes a Sport a více se prý už nechce k olympiádě vyjadřovat. Jágrova slova v newyorském deníku vyzněla jako ostrá kritika. "Musíte mít dobré hráče, trenéry a maséry, kteří vám pomohou. Není to o jednom člověku, ale o celém týmu. Nejen o hráčích, ale o všem kolem. Když to nemáte, nemůžete se tak soustředit na hokej," citoval New York Post Jágra. "Vůbec nic mi nechybělo, ale nedařilo se nám. Maséry obdivuji, jak to ve třech mohou všechno zvládnout. Já bych to dělat nemohl. V Rangers máme na všechno více lidí, ale na olympiádě regule více jak tři maséry nepovolují," řekl Jágr pro MfD.

Počasí

Bude oblačno, nula až čtyři stupně Celsia.