Zprávy

Premiér Jiří Paroubek vyzdvihl hospodářské úspěchy brazilského prezidenta a setkal se s krajany

Český premiér Jiří Paroubek vyzdvihl především hospodářské úspěchy brazilského prezidenta Luize Inácia Luly da Silvy, který jej přijal ve svém paláci v metropoli Brasílii, a pozval jej do Prahy. Připomněl především, že Brazílie dokázala v posledních letech zkrotit vysokou inflaci v řádech set procent. Paroubek zdůraznil, že podporuje úsilí Brazílie o získání statusu stálého člena Rady bezpečnosti OSN, a řekl, že od Brazílie očekává totéž při aspiraci České republiky na získání postu člena nestálého.

Při návštěvě Ria de Janeiro český premiér Jiří Paroubek primátorovi více než jedenáctimilionové megapole Césarovi Maiovi navrhl prohloubení obchodní spolupráce mezi Českem a prefekturou Ria. V rozhovoru pro ČTK po setkání s Maiou premiér řekl, že české firmy by mohly do Ria dodávat, nebo tu přímo vyrábět, například tramvaje. Paroubek rovněž vyjádřil přání, aby se do Ria mohly dodávat i komponenty pro stavbu rodinných pivovarů.

Navázat na tradici společných podniků na výrobu cementu v Brazílii a podílet se na budoucí produkci biopaliv má zájem český stát i soukromé firmy. ČTK to řekli zástupci českých podnikatelů, kteří doprovázejí premiéra Jiřího Paroubka. Mezi tradiční odvětví, v nichž mají české výrobky v Brazílii dobrý zvuk, patří energetika či strojírenství. V současnosti je v Brazílii v provozu devět velkých elektráren a 15 cementáren vybavených zařízením české nebo československé provenience. Mezi podnikatele v tomto oboru patří i jednatel společnosti Pragotec Jiří Jodas, který zároveň zastává funkci honorárního konzula v nejvýchodnějším brazilském velkoměstě Recife. Druhým odvětvím, které má podle expertů velkou budoucnost, je výroba biopaliv v cukrovarnickém průmyslu. V Brazílii už mají velké zkušenosti s výrobou etanolu z cukrové třtiny. Toto palivo by tak podle expertů mohlo výrazně snížit závislost zemí na ropě.

Premiér Paroubek se v rezidenci českého velvyslance setkal také s českými krajany. Mluvilo se hlavně o hudbě a téměř každý se mohl pochlubit tím, že muzicíruje. A někdo i na špičkové úrovni. Většina profesionálních českých hudebníků neodešla do Brazílie z politických důvodů, ale na základě konkurzů, které brazilská hudební tělesa v Evropě pořádala, vysvětluje devětapadesátiletý hráč na hoboj Václav Vinecký. Zatímco v Československu bylo instrumentalistů nadbytek, v Brazílii se jich nedostávalo. Hobojista přišel do Brazílie původně na chvíli, pak si ale pobyt v Jižní Americe prodloužil o tři roky. Vrátit se nechtěl - v Brazílii získal profesuru - a tak přišel o československé občanství. "Teď mám občanství dvě," konstatuje. Dohromady třicet let se živil jako muzikolog na univerzitě a od roku 1980 působil v orchestru národního divadla v Brasilii. Ostatně i jeho bývalá manželka Lída Vinecká je v Brazílii uznávanou houslistkou a je členkou smyčcového kvarteta - údajně jednoho z nejlepších v zemi. Bývalý hráč na lesní roh Bohumil Med je zároveň předsedou krajanského spolku Kulturní společnost Brazílie-Česká republika. Každou sobotu vysílá v jednom místním rádiu v Brasilii zpravodajství o dění v České republice.

RWE Transgas podle antimonopolního úřadu loni zneužil svou pozici na trhu

Antimonopolní úřad dospěl k závěru, že plynárenská firma RWE Transgas loni zneužila dominantní postavení na trhu. Stalo se tak kvůli třem sporným bodům ve smlouvách nabízených odběratelům plynu. Úřad nyní firmě RWE Transgas uloží, aby smlouvy upravila. Pokud tak neučiní, dostane pokutu. Píše to Mladá fronta Dnes. "Pokud smlouvy do dvou týdnů neopraví, dostane pokutu, jejíž nejnižší hranice je 80 milionů korun, ale spíše by byla vyšší," cituje deník nejmenovaný zdroj blízký úřadu. Maximální hranice je deset procent z obratu firmy, což by činilo zhruba šest miliard korun.

Pochybení firmy by podle informací deníku mělo spočívat v tom, že ve smlouvách nastavila rozdílné podmínky pro firmy ze své skupiny a pro ostatní odběratele. Za další přestupek úřad označil fakt, že si firma vymínila, že například distribuční společnost ze západních Čech nebude nabízet plyn severočeskému podniku. Tím by podle zdroje z úřadu vyloučila jakoukoli soutěž o zákazníka. Firma RWE Transgas kritiku za příliš vysoké ceny odmítala a tvrdí, že do cen promítala rostoucí ceny topných olejů na světových trzích.

Olejová skvrna na Labi do Německa nedoplula

Rozsáhlá olejová skvrna, která se objevila v pátek ráno na Labi za obcí Povrly na Ústecku, do Německa nedoplula. Mezi Děčínem a Hřenskem se rozpustila a rozprostřela, už není vidět. Její drobné části zachycuje norná stěna ve Hřensku. Zůstane ve vodě až do pondělí, kdy hasiči odstraní sorbent, který na sebe látku váže, řekl technik Povodí Labe Jiří Mach. Odhady hovoří o úniku zhruba 500 litrů neznámých ropných látek. Odkud se do Labe dostaly, se zjistit nepodařilo. Z hlediska životního prostředí ale nejde o nic závažného, úhyn ryb jsme nezaznamenali," uvedl Mach. Povodí Labe i hasiči o úniku látek informovali hned v pátek Německo, Drážďany totiž používají vodu z Labe po úpravách jako pitnou.

Podvodníci nabízejí smyšlený lék proti ptačí chřipce

Podvodníci nabízejí smyšlený lék proti ptačí chřipce. S nabídkou preparátu Tamiflu Extra, údajně účinnějšího než běžný lék Tamiflu, se obracejí zejména na důvěřivé starší lidi. Informovala o tom Česká televize. Za falešný přípravek požadují podvodníci dva tisíce korun. Ivana Picková ze Sdružení obrany spotřebitelů připomněla, že Státní zemědělská a potravinářská inspekce nedávno zakázala prodej minerální vody, jejíž etiketa slibovala ochranu před ptačí chřipkou.

Případů ptačí chřipky v Evropě přibývá, v Česku se ale nákaza zatím neobjevila. ČR od počátku roku vyšetřila na pět stovek uhynulých ptáků a přes sto kusů uhynulé drůbeže a všechny výsledky byly negativní. Odborníci ale soudí, že vzhledem k výskytům v okolních zemích se nemoc v Česku časem objeví. Bezpečnostní rada státu v úterý oznámila, že v příštím roce by měla být v Česku proti ptačí chřipce chráněna pětina obyvatelstva.

Letošní jaro bude v Česku kvůli obavám z ptačí chřipky nejspíš bez kuřat, housat či kachňat. Drobní chovatelé je zatím nezačali líhnout. Nemají žádnou jistotu, že do sezony veterináři odvolají zákaz oblíbených výstav domácího zvířectva, jež jsou smyslem jejich hobby. Někteří tak budou líhnout jenom k zachování genofondu. Většina z chovatelů totiž nemá statisíce na zastřešení velkých výběhů, jež plemenná drůbež potřebuje.

Dvě firmy ze severu Čech vyvinuly masky proti ptačí chřipce

Jablonecká společnost Malina - Safety a liberecká společnost Elmarco vyvinuly obličejové roušky a masky, které spolehlivě ochrání před virem ptačí chřipky. Jablonecká firma nabídla masky k testování hygienikům, Elmarco hledá podnik, který by roušky z nanovláken vyráběl. Informuje o tom vydání Mladé fronty Dnes pro Liberecký kraj. Nanovlákna jsou extrémně tenká vlákna, miniaturní póry v textiliích z nich vyrobených zachytí veškeré bakterie a většinu virů. Vyvinul je tým výzkumníků Technické univerzity v Liberci. "Velikost běžných virů se pohybuje mezi 20 až 200 nanometry, virus H5N1 měří přibližně 200 nanometrů. Proto se dá předpokládat, že roušky vyrobené z nanotextilií by mohly být velmi efektivní prevencí epidemie ptačí chřipky," potvrdila deníku mluvčí ministerstva zdravotnictví Karla Kubíková.

Ministr Sobotka: Snižování daní se kvůli příspěvkům asi zpomalí

Pokud projde parlamentem návrh na zvýšení rodičovského příspěvku, nebude moci vládní sociální demokracie snižovat daně podle svých původních představ. Mladé frontě Dnes to řekl ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Chceme snížit daň z příjmů právnických osob až k 20 procentům, možná se to teď vše zpomalí," řekl Sobotka. Příspěvek, který dostávají rodiče od půl roku do čtyř let věku dítěte, by měl od ledna příštího roku vzrůst na víc než 7300 korun. Zvýšené příspěvky si podle odhadů ročně vyžádají ze státní pokladny zhruba 12 miliard korun. Senát však v únoru vrátil návrh novely příslušného zákona sněmovně, protože senátoři chtějí zpřesnit způsob výpočtu příspěvku. Sobotka dále potvrdil, že ČSSD chce zavést stropy na sociální a zdravotní pojištění. Ujistil, že vláda bude snižovat schodek rozpočtu tak, aby ČR mohla přijmout euro. Vláda zatím plánuje přijmout euro v roce 2010.

Opoziční ODS naproti tomu navrhuje výrazné snížení daní. Základem je rovná patnáctiprocentní daň. Nejsilnější opoziční strana uvažuje také o nulové sazbě daně z přidané hodnoty na potravin a ve hře snížení DPH jen u některých potravin.

Vepřín v Letech může zavřít zpřísnění památkové ochrany

Zpřísnění památkové ochrany areálu v Letech u Písku je údajně jednou z možností, jak dosáhnout odstranění vepřína, který v místech někdejšího sběrného tábora pro Romy stojí. I tato možnost je uvedena v podkladech pro jednání vlády, píšou Mladá fronta Dnes a Lidové noviny. Do vepřína také podle tisku přichází v posledních týdnech řada kontrol z veterinární správy a inspekce životního prostředí. Pokud by byla zpřísněna památková ochrana, nemohl by vlastník vepřína - firma Agpi - v areálu stavět a nesplňoval by všechny předpisy. Rozšíření památkové ochrany má posoudit ministerstvo kultury. Podle Lidových novin je tento postup ale kvůli legislativním problémům spíše nereálný. Firma Agpi by takové počínání státu považovala za nátlak. Podle Lidových novin může mít firma Agpi také dojem, že ji stát před jednáním o odstranění vepřína šikanuje. "Za posledních čtrnáct dní jsme měli celkem pět kontrol veterinářů a inspekce životního prostředí," uvedl ředitel firmy Jan Čech. Úřady podle listu popírají, že by snažily tímto způsobem nějak na majitele vepřína tlačit, aby podnik prodali, ale sérii kontrol potvrdily.

Jednání o vykoupení vepřína v Letech se má uskutečnit do konce března. Po odstranění velkovýkrmny volají některé romské a proromské organizace, Česko k tomu vyzval i Evropský parlament. Odkup vepřína za státní peníze komise odůvodňuje tím, že v 70. a 80. letech stát souhlasil s výstavbou vepřína právě na sporném místě, a současný vlastník tak za nynější stav není odpovědný. Komise konstatovala, že jediným zdrojem peněz na výkup vepřína je vládní rozpočtová rezerva. Navrhuje proto uvažovat o možnosti částečného nefinančního vyrovnání. Kolik peněz chce vláda na chystanou akci obětovat, se zatím neví.

Seminář: České ženy si stěžují na diskriminaci

České ženy jsou výrazně nespokojeny se svým postavením ve společnosti. Stěžují si na pracovní diskriminaci a nedostatek možnosti pro politické aktivity. Zaznělo to na semináři Žena v procesu evropské integrace, který se konal u příležitosti nadcházejícího Mezinárodního dne žen. "Česká legislativa je na úrovni standardů Evropské unie. Jedna věc je ovšem vytvoření legislativních podmínek a možností a další jejich uplatnění v praxi," řekl ČTK ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Ovšem mnohdy záleží i na odvaze žen vyžadovat rovnoprávné podmínky. "Je nepřípustné, aby se u přijímacího pohovoru ženy někdo tázal na to, kolik má dětí," zdůraznil. V tomto ohledu by podle něj měl být rovný přístup k mužům i ženám.

Podle předsedkyně organizace Sociálně demokratické ženy Jindřišky Maršové sociologické průzkumy ukazují velký zájem českých žen o účast v politice. Názor, podle něhož je třeba nechat uplatnění žen na přirozeném vývoji, je chybný, tvrdí. O tom podle ní svědčí malé zastoupení žen v parlamentu, ale také ve stranách. Například v ČSSD prý ženy tvoří pouze 30 procent základny. Jako hlavní problém vidí prosazování kvót. "Od tohoto požadavku se odvíjí všechno. Pokud se tam ženy dostanou, budou hájit své zájmy," uvedla. Maršová rovněž zdůraznila, že ženy v České republice tvoří nadpoloviční většinu občanů.

Na československé železné oponě zemřely i desítky cizinců

Na hranicích, které oddělovaly komunistické Československo od Rakouska a Německa v letech 1948 až 1989, zemřelo nejméně 280 civilistů. Přes 70 z nich byli cizinci. Nejnovější čísla uvádí kniha, kterou vydal Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu. Podle autora knihy historika Martina Pulce pohraničníci 143 lidí zastřelili, 95 jich zemřelo v elektrických drátech a 11 se utopilo. Smrtelné tragédie ale mívaly různé podoby, například dalších 17 lidí se na hranicích samo zastřelilo z obavy před zatčením, jednoho zabil služební pes.

Vedle Čechoslováků bylo mezi mrtvými například 14 Rakušanů, 31 Poláků, 13 východních a deset západních Němců, ale také jeden Francouz a Maročan. Okolnosti, které vedly ke smrti těchto lidí, se podle Pulce liší případ od případu. Zatímco ti ze zemí východního bloku přes Československou hranici utíkali na svobodu, občané Rakouska a Německa dopláceli na svoji neopatrnost. "Někteří se šli jenom podívat, jak vypadají dráty, další se do nebezpečného území dostali při sekání trávy, když šli na dřevo, ale i omylem," řekl historik. Celkové počty mrtvých ale mohou být ve skutečnosti mnohem vyšší. Kniha obsahuje seznamy dalších desítek lidí, kteří zřejmě na hranicích zahynuli, jejich úmrtí ale není řádně zdokumentováno. Patří sem například lidé, jejichž těla se našla poblíž hranic, neví se ale, zda zahynuli právě při pokusu o jejich překročení.

Hranice si ale vyžádala životy na obou stranách ideologické barikády. Kromě lidí snažících se z Československa utéct na Západ zde umíraly i stovky pohraničníků, kteří jim v tom měli zabránit. Podle Pulce jich bylo téměř 650, ale pouze 12 zahynulo při ozbrojeném střetu. Ostatní doplatili na nástražné miny, autonehody nebo spáchali sebevraždu.

Při srážce s vlakem na přejezdu v Lomu se těžce zranily dvě ženy

Těžká zranění utrpěly dvě ženy v osobním automobilu, který se střetl s motorovým osobním vlakem na přejezdu bez závor v Lomu na Mostecku. Ve vlaku se nikomu nic nestalo. Podle prvotních informací bylo výstražné znamení na přejezdu v činnosti, chyba tedy bude na straně řidičky, řekl ČTK mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar. Na stejném místě vjel pod vlak řidič osobního vozu Škodu Fabia už ve čtvrtek. Střetl se s železničním údržbářským vozem Českých drah s pluhem a frézou, vyvázl jen s lehkým zraněním. "Drážní inspekce může navrhnout, aby byly na tento přejezd namontovány závory. Stejné opatření by však bylo třeba přijmout na mnoha dalších přejezdech po celé republice, což je vzhledem k neúměrným nákladům vyloučené," doplnil Neusar.

V Hanušovických na Šumpersku se zřítila střecha v depu

Pravděpodobně pod tíhou sněhu se zřítila část střechy v nepoužívaném depu u vlakového nádraží v Hanušovicích na Šumpersku. Při nehodě nebyl nikdo zraněn. Spadla zhruba polovina střechy o rozměrech 90 krát 25 metrů. "Spadla také stěna, která zničila zaparkované osobní auto. V depu byly uskladněny historické vozy, které byly pádem poškozeny," řekl ČTK operační důstojník šumperských hasičů. Podle očitých svědků leželo na střeše zhruba metr starého sněhu; na Šumpersku napadlo v sobotu dalších až 15 centimetrů čerstvého sněhu.

Při prověřování podezřelého muže byl v Mostě postřelen policista

Střelné zranění nohy utrpěl v Mostě policista, který se snažil zadržet podezřelého muže. Po ošetření v nemocnici byl propuštěn do domácího ošetřování. S lehkým zraněním naopak zůstal v péči lékařů mostecké nemocnice druhý účastník incidentu. Vyšetřovatelé nyní zkoumají průběh zákroku a okolnosti střelby, řekl ředitel mostecké policie Václav Jakubík. Podle zdroje blízkého policii se policista zřejmě postřelil sám při zásahu. Střela zranila i pronásledovaného muže. Podle policie jde o nebezpečného pachatele, který byl v minulosti stíhán za trestnou činnost násilného charakteru. Několikrát také najížděl svým vozem na členy policejní hlídky.

Muž v Opavě pobodal dva zaměstnance polikliniky

Padesátiletý muž z Přerova pobodal dva zaměstnance opavské polikliniky. Oba zranění skončili v nemocnici. Podle policistů byl útočník pravděpodobně zloděj přistižený při krádeži. Kriminalisté už násilníka obvinili z pokusu o krádež a ublížení na zdraví. Podle dosavadní policejní verze pachatel vešel do neuzamčené kanceláře praktické lékařky. Ve stejnou dobu ale do ordinace vešel čtyřiatřicetiletý zaměstnanec polikliniky. "Útočník využil momentu překvapení a bodl muže do břicha a utekl na chodbu," řekl policista. Zraněný začal volat o pomoc a za prchajícím násilníkem se rozběhl další zaměstnanec, sedmatřicetiletý muž. I jeho útočník bodl a pak utekl do sklepa, kde ho později zadržela policie.

Písmo na obalech potravin má být větší

Podle navrhované novely zákona o ochraně spotřebitele musí být veškeré nápisy na obalech potravin provedeny písmem o minimální velikosti dvou milimetrů. V praxi by to mohlo dopadnout tak, že v obchodech budou k dostání například normální žvýkačky, ale v nadměrně velkých obalech. Při dodržení zákona by se jinak na obaly všechny povinné údaje nevešly. Uvedl to server Aktuálně.cz. Podle Potravinářské komory je návrh ve svém důsledku v rozporu se zákonem o odpadech a především se zákonem o obalech. Požadavek znamená několikanásobné zvětšení obalů malých balení výrobků jako jsou žvýkačky, oplatky nebo čokoládové tyčinky. Podle komory je však základní myšlenka správná, a to umožnit spotřebiteli nápisy na potravinách skutečně přečíst. "Jenže takovému kroku musí předcházet redukce údajů, které se musí povinně na obalech uvádět," uvedl Josef Sajdl, který má v komoře na starosti připomínky výrobců k navrhovaným zákonům.

Děti z dětských domovů adoptují na dálku chlapce ze Srí Lanky

Děti ze 14 dětských domovů z celé České republiky se rozhodly adoptovat na dálku osmiletého Varunu Vidurangu ze Srí Lanky. Ze svého skromného kapesného nebo z brigád chtějí dát dohromady částku 4080 korun, kterou Varuna potřebuje na roční školné, pomůcky a oblečení. Adopce tisíce kilometrů vzdáleného chlapce, jemuž vzala vlna cunami matku, napadla děti z dětských domovů, které přispívají do svého časopisu Zámeček.

Na výstavě si mohou lidé koupit starožitnosti i dinosauří vejce

Největší raritou druhého ročníku výstavy starožitností a umění Antik v Olomouci se stalo 70 milionů let staré dinosauří vejce. Vejce s certifikátem odborníků, pocházející z Mongolska, si návštěvníci mohou vystavit i doma ve svém obývacím pokoji. Stačí mít potřebných 50.000 korun. Dinosauří vejce obalené kameninou pochází z nálezu polsko-ruské paleontologické expedice v letech 1970 až 1974 na území jižního Mongolska. "Je to tady rozhodně největší starožitnost. Přitahuje pozornost velkých i malých, lidé se sem chodí na něj dívat," řekl jednatřicetiletý Ruslan Iskra, který vejce vystavuje.

Horská služba: Přibývá úrazů z bezohlednosti na sjezdovkách

Stále více úrazů na sjezdovkách v Beskydech má podle horských záchranářů na svědomí bezohlednost lyžařů. Ti díky kvalitnímu vybavení a upraveným svahům dosahují vysokých rychlostí. Pokud pak nejsou schopni včas reagovat, můžou sobě i dalším lidem způsobit vážná zranění, řekl ČTK dispečer Horské služby Beskydy. Záchranáři v Jeseníkách podle něj měřili rychlost a zjistili, že lyžaři a snowboardisté se na sjezdovkách pohybují rychlostí až 80 kilometrů za hodinu. "Lyže i prkna mají ocelovou hranu, která se ale při nárazu na měkkou lidskou tkáň začne chovat jako zbraň, sekera. To je potřeba si uvědomit, protože takto vzniká řada úrazů," vysvětlil.

Aleš Valenta skončil třetí v závodě Světového poháru v Davosu

Český akrobat Aleš Valenta obsadil třetí místo v závodě Světového poháru ve švýcarském Davosu. V první soutěži skokanů po olympijských hrách, kde vypadl už v kvalifikaci, nestačil jen na vítězného Kanaďana Steva Omischla a Alexeje Grišina z Běloruska. V této sezoně tak Valenta v prestižním seriálu poprvé vystoupil na stupně vítězů. Olympijský šampion ze Salt Lake City postoupil do finálové dvanáctky z šesté pozice. V rozhodující části závodu pak předvedl dvě trojná salta s čtyřmi vruty, u nichž na rozdíl od olympijské soutěže zvládl dopad.

Klatovský vyhrál závod na ledové ploché dráze ve Švédsku

Český plochodrážník Antonín Klatovský vyhrál kvalitně obsazený mezinárodní závod na ledové dráze ve švédské Motale. V pátek večer ztratil v základní části jediný bod s Finem Flyktmanem a ve finále triumfoval před nejlepšími švédskými závodníky Sereniusem a Svenssonem.

Miroslav Januš se stal mistrem Evropy ve střelbě na běžící terč

Český reprezentant Miroslav Januš se stal mistrem Evropy ve střelbě ze vzduchové pušky na běžící terč. Na šampionátu v Moskvě zvítězil výkonem 583 bodů s náskokem tří bodů před druhým Vladyslavem Prjanišnikovem z Ukrajiny. Mezi juniory získal ve stejné disciplíně stříbrnou medaili Tomáš Caknakis.

Rychlobruslařka Sáblíková byla na Světovém poháru šestá

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila na Světovém poháru v nizozemském Heerenveenu šesté místo v závodu na 3000 metrů. S výrazným náskokem vyhrála Kanaďanka Cindy Klassenová, majitelka pěti olympijských medailí z Turína a celková vítězka SP na vytrvaleckých tratích, druhá byla Němka Claudia Pechsteinová a třetí Maren Haugliová z Norska. Od nich českou reprezentantku dělila necelá vteřina a půl.

Rakouští skokané na lyžích vyhráli týmový závod SP v Lahti, české kvarteto do finále nepostoupilo

Rakouští skokané na lyžích nenašli po triumfu na olympiádě přemožitele v soutěži družstev ani v sobotním závodu Světového poháru v Lahti. Čtveřice Andreas Widhölzl, Andreas Kofler, Martin Koch a Thomas Morgenstern získala celkem 1046,7 bodu a o 15 bodů porazila tým Norska. České kvarteto ve složení Borek Sedlák, Jan Matura, Ondřej Vaculík a Jakub Janda obsadilo v prvním kole desáté místo a do finálové osmičky nepostoupilo. Nejdelší český pokus předvedl vedoucí muž Světového poháru Janda, který skočil 121 metrů.

Počasí

Bude většinou oblačno, místy sněžení. Teploty -1 až 3 stupně, na horách kolem -4 stupňů Celsia.