Zprávy

Iva Brožová podala žalobu na prezidenta a premiéra kvůli svému odvolání z čela Nejvyššího soudu

Bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová podala k Městskému soudu v Praze správní žalobu, kterou žádá zrušení svého odvolání. Žaloba směřuje na prezidenta Václava Klause, který o odvolání rozhodl, i na premiéra Jiřího Paroubka, jenž připojil svůj podpis, řekla ČTK Brožová. Upozornila, že předseda Nejvyššího soudu může být odvolán pouze v případě, že "závažným či opakovaným způsobem porušuje zákonem dané povinnosti". "Tady nejde vůbec o to, že se mnou nikdo okolnosti odvolání předem neprojednal. Jde o to, že nebyly splněny podmínky k mému odvolání," uvedla Brožová. Kdy se začne soud tímto kuriózním sporem pro českou justici zabývat, si netroufla odhadnout. Podle Brožové je spor mimořádný nikoli tím, že by v něm před soudem měli proti sobě stanout prezident a bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu, ale spíše způsobem, jakým byla ze svého postu odvolána.

Expert na ústavní právo a poslanec ČSSD Zdeněk Koudelka ovšem tvrdí, že odvolání Brožové je v souladu s právem a s Ústavou. Prezident podle něj ani nemusí uvádět důvody svého rozhodnutí písemně, stačí prý ústní forma. "Všechny potřebné věci prezident republiky sdělil paní Brožové v dopise, který tiskový odbor zveřejnil," uvedl mluvčí prezidenta Petr Hájek. Klaus Brožovou písemně informoval, že Němec označil stav Nejvyššího soudu za neudržitelný. Dále prezident napsal, že podle ministra se od roku 2002 zhoršuje stav agend soudu a špatná je i péče o jednotnost soudního rozhodování.

Česko znovu nasadí speciální jednotku v Afghánistánu

Česko znovu vyšle do Afghánistánu protiteroristickou jednotku. Návrh ministra obrany Karla Kühnla (US-DEU) schválila sněmovna. ČR pošle do afghánských hor 120 vojáků, v operaci Trvalá svoboda budou půl roku působit po boku Američanů. Podle Kühnla se mise bude podobat nasazení v roce 2004, kdy Češi plnili v afghánské pustině speciální úkoly v boji proti terorismu. Americká strana se zavázala zaplatit cestu jednotky, stravování, pohonné hmoty a další logistické záležitosti. Náklady pro českou stranu dosáhnou zhruba 132 milionů korun. Armáda je bude čerpat z rezervního fondu na tento rok.

Nasazení českých vojáků v Afghánistánu ostře kritizovali komunisté. Česko by se podle nich nemělo účastnit války, která slouží hlavně americkým zájmům a k bezpečnosti země nepřispívá. Miroslav Grebeníček (KSČM) vládu mimo jiné obvinil z toho, že se chce podílet na válečných zločinech, ke kterým v Afghánistánu dochází. Česko má nyní v Afghánistánu 43 vojáků v německém rekonstrukčním týmu na severu země, dalších 17 mužů působí v Kábulu v meteorologické a pyrotechnické jednotce.

Ruský prezident Putin prohlásil, že jeho návštěva ČR dá nový impulz spolupráci

Ruský prezident Vladimir Putin je přesvědčen, že jeho blížící se návštěva Česka dá nový významný impulz vzájemné spolupráci obou zemí. Putin to řekl v Kremlu při nástupní audienci nových velvyslanců, mezi nimiž byl i český zástupce Miroslav Kostelka. Putin připomněl rozšiřující se obchodní a ekonomickou výměnu mezi ČR a Ruskem i sílící kulturní vztahy. Ruský prezident by měl do Prahy přijet počátkem března, přesné datum návštěvy zatím nebylo oficiálně stanoveno. Zřejmě by mělo být známo za dva týdny.

Zahraniční obchod měl loni poprvé v historii ČR přebytek - 41,9 miliardy korun

Česká republika loni poprvé v historii vyvezla více zboží, než dovezla. Zahraniční obchod skončil přebytkem 41,9 miliardy korun, především díky vývozu automobilů, oznámil Český statistický úřad. O rok dříve měl zahraniční obchod deficit přes 26 miliard korun. Analytici první přebytek obchodní bilance od roku 1993 očekávali. Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban odhadl, že letošní přebytek obchodní bilance vzroste na 70 až 80 miliard korun. "Výsledky zahraničního obchodu potvrzují, že exportéři jsou tahounem růstu české ekonomiky. České firmy těží z dobrého poměru mezi kvalitou a cenou svých výrobků, které se daří uplatňovat na vyspělých zahraničních trzích," řekl Urban. Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Martina Tlapy by loňská bilance zahraničního obchodu byla daleko lepší, kdyby ji nezatěžovaly rostoucí ceny ropy a plynu. Stát se podle Tlapy nyní bude snažit podpořit vývoz českých firem na vzdálenější exportní teritoria.

Zlepšení obchodní bilance v loňském roce je ohromující, uvedli analytici oslovení ČTK. Pro letošní rok očekávají další výrazné zlepšení, a to především díky vývozu automobilů z kolínské automobilky TPCA. "Výsledky obchodu podtrhují změny v ekonomice, k nimž během uplynulých let došlo. Česko se jako první ze čtyř nových středoevropských zemí EU stalo čistým vývozcem a zřejmě jím zůstane dlouhodobě," řekl ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek.

Koncern Philips pomůže zaměstnancům LG.Philips Displays

Nizozemský koncern Philips Electronics zaplatí náklady odstupného a programů pomoci při hledání nového místa stovkám zaměstnancům závodů LG.Philips Displays. Tento společný podnik, který Philips vlastní napůl s korejskou LG Electronics, požádal minulý týden o bankrotovou ochranu, což dopadlo i na jeho závod v Hranicích na Moravě, který musel dočasně zastavit produkci. V úterý se výrobní linky opět rozjely a továrna má údajně zajištěný roční odbyt pro dvě linky. Podnik zaměstnává zhruba 1300 lidí. Ministerstvo průmyslu a obchodu v pondělí oznámilo, že má na zachování výroby v továrně plán, který počítá se zapojením státních agentur a s úvěrem.

Pákistánci už zkoušejí radar Věra, do Česka ho vrátí v březnu

Česká republika koncem prosince vyvezla do Pákistánu předváděcí verzi radiolokátoru Věra. Špičkové zařízení si Pákistánci pouze vyzkoušejí, radar vrátí zpátky během března, řekl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Ivo Mravinac. K případnému prodeji Věry by musely české úřady vydat nové povolení. Věra je unikátní zařízení, které dala česká armáda k dispozici i Severoatlantické alianci. Dokáže totiž objevit přítomnost cizího radaru a určit jeho typ, aniž je samo odhaleno. Česká armáda používá jeden plně funkční radar, který je umístěn nedaleko Českých Budějovic. Systém už Česko prodalo Spojeným státům a Estonsku, řada dalších zemí, mezi nimi Čína, Vietnam či Austrálie, o něj má zájem.

V lednu bylo v ČR negativně vyšetřeno 60 ptáků na ptačí chřipku

Národní referenční laboratoř pro ptačí chřipku vyšetřila v lednu v Česku 60 uhynulých ptáků, u žádného neidentifikovala ptačí chřipku. ČTK to sdělil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Monitoring ptactva je součástí národního plánu pro boj s ptačí chřipkou. Jednotlivé členské státy je musí do 7. února předložit Evropské komisi. Celkem ptačí chřipka od roku 2003 připravila ve světě o život minimálně 80 lidí.

Odborníci: Omezení věku pro umělé oplodnění je diskriminace

Za věkovou diskriminaci označují odborníci i zástupkyně organizací, které se zaměřují na rovnost pohlaví a lidská práva, omezení věku pro umělé oplodnění. Poslanci ve středu schválili ustanovení, že by dárkyním vajíčka a dárcům spermií muselo být od 18 do 40 let. Pokud by jednomu z partnerů bylo jen o měsíc víc a nemohli spolu mít dítě přirozeně, mohli by na potomka zapomenout. Norma začne platit, pokud ji schválí Senát a podepíše prezident. "Párům v České republice dnes v početí brání nejen příroda, ale teď už i naši zákonodárci," poznamenal předseda sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti Milan Mrázek. Úpravu považuje za nelogickou a diskriminační. Nedovoluje podle něj to, aby muž po čtyřicítce daroval své mladší ženě spermie. Také podle předsedy Sdružení center asistované reprodukce Miroslava Kadlece je ustanovení s ohledem na nepříznivý demografický vývoj v Česku nepřijatelné. Alena Králíková ze společnosti Gender Studies připomíná, že chování společnosti se mění a ženy mají děti ve vyšším věku než v minulosti. Rodičky kolem čtyřicítky nebývají už výjimkou.

Ministr zdravotnictví David Rath připustil, že argumenty, které zaznívají pro možnost dárcovství spermií u manželů a partnerů starších čtyřiceti let jsou oprávněné. "A pokud jde o ženy, tak ještě pár let nad čtyřicet let bych si já dovedl představit," řekl v pořadu radia Frekvence 1.

VZP podepíše dodatky smluv se středočeskými nemocnicemi

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) podepíše příští týden dodatky smluv se všemi středočeskými oblastními nemocnicemi. Nemocnice tak budou mít jistotu, že jim pojišťovna uhradí veškerou péči, kterou poskytují od 1. ledna. Čtyři středočeské nemocnice se začátkem letošního roku ocitly ve složité situaci a hrozily jim finanční problémy. Nemocnice v Kolíně, Kladně, Mladé Boleslavi a Benešově nemají totiž od ledna platné smlouvy s VZP. Nijak neomezily péči, ale bez smluv jim pojišťovna platí jen péči akutní a neodkladnou. Ta ovšem představuje jen asi 30 procent veškeré péče, kterou nemocnice poskytují. Kraj nabídl nemocnicím půjčku ze svého rozpočtu v celkové výši 50 milionů korun. "Je vidět, že náš tlak nebyl zbytečný," řekl středočeský hejtman Petr Bendl při návštěvě Mělnicka. Zdůraznil, že nejdůležitější bude nyní výsledek výběrového řízení na poskytování zdravotnické péče ve Středočeském kraji. Opakovaně vyjádřil obavu, že vedení ministerstva zdravotnictví v něm bude chtít upřednostnit pražské fakultní nemocnice.

Policie žádá omezit prodej léků, z nichž lze vyrobit drogy

Kriminalisté zabývající se drogovou problematikou žádají omezení prodeje některých volně dostupných léků. V poslední době totiž zaznamenali výrazný nárůst výroby pervitinu z preparátů obsahujících pseudoefedrin. Výrobci podle policie zneužívají běžné léky proti nachlazení a bolestem, jako jsou modafen, paralen a nurofen. Informovala o tom televize Nova. Policie navrhuje, aby léky s pseudoefedrinem byly buď na předpis, nebo bylo možné koupit jen omezený počet kusů. Další možností je zavést povinnost, aby byl každý nákup evidován. Například v jedné lékárně na Kladensku bylo za rok prodáno 25.000 balení modafenu, zhruba za 2,3 milionu korun.

První antikonfliktní týmy zřídí policie už letos na jaře

Už letos na jaře bude mít policie k dispozici první tři desetičlenné antikonfliktní týmy, které chce nasazovat při podobných akcích, jako byla loňská technoparty CzechTek. Píšou to Lidové noviny. Policie se inspirovala v Berlíně, kde speciální pořádková jednotka od loňska funguje. Její členové se pohybují uvnitř velkého davu a upozorňují lidi na možné konflikty se zákonem. Mají na sobě speciální vesty s označením Antikonfliktní tým, které podle zkušeností z Berlína pomáhá snižovat agresivitu davu vůči uniformám. Ve chvíli, kdy se schyluje k zásahu těžkooděnců, bývají antikonfliktní týmy z akce staženy. Zřízení týmů doporučil ve své závěrečné zprávě zabývající se policejním zákrokem na CzechTeku i ombudsman Otakar Motejl. Zásah byl podle něj nepřiměřený, policie údajně nevyužila všechny možnosti, jak situaci řešit bez použití síly.

Předsedou komise pro kontrolu Národního bezpečnostního úřadu bude Miloš Titz

Předsedou nově zřízené sněmovní komise pro kontrolu Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) bude sociální demokrat Miloš Titz. O předsedovi komise rozhodovali poslanci v tajném hlasování. Titz byl jediným kandidátem. Vytvoření komise předpokládá nový zákon o ochraně utajovaných skutečností, který platí od začátku roku. Titz pracuje ve sněmovním výboru pro obranu a bezpečnost. Několikrát se o něm uvažovalo jako o možném ministrovi obrany. Loni v září deníku Právo řekl, že v nadcházejících volbách již do dolní komory kandidovat nebude.

Arabista: Reakce muslimů na karikatury vypadá naprogramovaně

Vyhrocené reakce muslimů na dánské karikatury proroka islámu Mohameda dělají dojem naprogramované kampaně. K tomuto závěru dospěl filozof, historik a arabista Zdeněk Müller. Muslimové nyní přepadávají zastupitelské úřady a vyhrožují. Kampaň, která přichází opožděně, Müllerovi připomíná aféru kolem Satanských veršů Salmana Rushdieho v únoru 1989. Islámská revoluce v Íránu tehdy ztrácela deset let po převratu elán a bylo třeba přijít s nějakým oživujícím impulzem. Také nyní, po vítězství hnutí Hamas v parlamentních volbách na území Palestinské autonomie, je podle něho vítána každá možnost nátlaku na Evropany a nutit je, aby se muslimům omlouvali. Evropa totiž váhá s pokračováním finanční pomoci budoucím reprezentantům palestinské správy. Je také logické, že karikatury určité muslimy dráždí, ne však proto, že si někdo dovolil proroka zobrazit, ale proto, že ho znevažuje a zesměšňuje, uvedl arabista. Nepovažuje naopak za logické, aby se ve jménu doslovného čtení koránu a striktního trvání na nějakém zákazu, který sami muslimové v minulosti nikdy zcela nedodržovali, vylučovala v cizině kritika a vyhrožovalo se satirikům. Müller připomněl, že před časem syrská televize uváděla v nejsledovanějším čase antisemitsky laděný seriál, který židovské rabíny představil jako kanibaly.

Agentura Ttrade Fides by za korupci mohla přijít o bezpečnostní prověrku

Bezpečnostní agentura Trade Fides by mohla přijít o bezpečnostní prověrku, uvedl Český rozhlas - Radiožurnál. Firma, která hlídá kromě kulturních památek také klíčové vojenské objekty, totiž čelí korupčnímu skandálu. Prokurista agentury a její obchodní ředitelka jsou spolu s významným úředníkem ministerstva obrany už týden ve vazbě kvůli obvinění z trestných činů předávání a přijímání úplatku.

Firma armádní zakázku na ostrahu několika muničních skladů získala bez klasického výběrového řízení v roce 2003 na dobu deseti let za 2,7 miliardy korun. Trade Fides nyní pro armádu chystá další projekt za miliardy korun, podle zdroje ČTK by podezření z braní úplatku mohlo souviset právě s touto novou zakázkou. Firma jakékoli obvinění odmítá.

Vrchní soud karvinské soudkyni snížil plat za nevhodné chování

Snížením platu Vrchní soud v Olomouci potrestal soudkyni karvinského okresního soudu Dagmar Málkovou za nevhodné chování. Podle kárného žalobce soudkyně po vyhlášení rozsudku v občanskoprávním řízení předala ženě, která si odpykávala trest za zabití muže, svou osobní brož. Porušila tak zásady nezávislosti a nestrannosti soudu. Předseda senátu Vrchního soudu v Olomouci Ivo Kouřil podotkl, že tato skutečnost následně zapříčinila vyloučení soudkyně z projednávané věci.

Soud opět potrestal trojnásobnou vraždu v Tučapech doživotím

Táborský krajský soud znovu potrestal trojnásobnou vraždu v Tučapech na Táborsku doživotím. Šestadvacetiletému Miloslavu Širůčkovi už loni vyměřil za vraždu rodičů a bratra doživotní trest. Nejvyšší soud ho ale zrušil a vrátil případ k novému projednání. Krajský soud proto zjišťoval, zda je doživotí opodstatněné a svůj původní verdikt potvrdil. Rozsudek však není pravomocný.

Tragédie se odehrála předloni v listopadu v rodinném domě obětí. Odstartovala ji hádka obžalovaného s otcem, který mu vytýkal způsob života spjatý i s trestnou činností. Podle předsedy senátu Jiřího Bernáta Širůček po vraždě otce střelil zezadu do hlavy matku, což přirovnal k popravě. Bratra pak Širůček pronásledoval až do sklepa, kde ho škrtil kalhotami, a jeho mrtvolu zahrabal do uhlí.

Soud o vydání Koženého byl odročen na 13. února

Bahamská soudkyně odročila soud o vydání irského finančníka českého původu Viktora Koženého do USA na 13. února. Obhájce Clive Nicholls skončil dokazování svého stanoviska, že Kožený nemůže být vydán, a žalobce si vyžádal čas na přípravu odpovědi. Kožený byl s prací svého týmu zjevně spokojen a poklepal Nichollsovi po závěru jeho řeči uznale po zádech. Je to jednoznačný případ, řekl pak ČTK při cestě z jednací síně zpět do soudní cely. Kdyby to byl z pohledu Koženého jednoznačný případ, vůbec bych se do toho nepouštěl, řekl naopak ČTK žalobce Francis Cumberbatch, který jménem USA žádá o vydání. Američané viní Koženého z úplatků ázerbájdžánským činitelům, k nimž údajně využil peníze amerických investorů. O vydání svého bývalého občana neúspěšně usiluje i Česká republika, kde je Kožený stíhán kvůli údajné zpronevěře majetku za 13,6 miliardy korun.

Ministr David Rath chce, aby Američané spolupracovali s IKEM místo s Brnem

Mezinárodní centrum klinického výzkumu by místo v Brně mohlo vzniknout v Praze. Ministr zdravotnictví David Rath ČTK řekl, že projekt spolupráce americké kliniky Mayo se špičkovým pražským pracovištěm mu přijde jako velmi perspektivní. Americkým odborníkům již prý svůj záměr dal najevo. Rath tak hledá řešení situace, kdy část brněnských odborníků soustředěná kolem bývalého ředitele tamního Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie Jana Černého podle něj projekt odmítá. Rath v lednu pětašedesátiletého Černého odvolal z vedení centra s odkazem na jeho věk, podle Ratha by v čele takové instituce měl stát někdo mladší. Odborné znalosti Černého však nezpochybnil a vítá, že profesor v centru dál působí.

Papež přijme kardinála Vlka, který povede setkání biskupů

Papež Benedikt XVI. přijme pražského arcibiskupa kardinála Miloslava Vlka, který v Římě povede v polovině února setkání biskupů. Soukromá audience se uskuteční 10. února a tématem budou duchovní aktivity českého hodnostáře mezi biskupy na mezinárodní úrovni, informoval mluvčí katolické církve Martin Horálek. Biskupové se takto poprvé setkají za pontifikátu Benedikta XVI.

CVVM: Češi nejvíce věří prezidentovi, vláda si mírně pohoršila

Češi mají nadále největší důvěru v prezidenta Václava Klause. Ze sledovaných institucí si v očích obyvatel stojí dobře ještě obecní zastupitelstva. Naopak Poslanecké sněmovně a zejména Senátu se lidi přesvědčit dlouhodobě nedaří. Vyplývá to z lednového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Václavu Klausovi věří 69 procent lidí, což je už třetí měsíc po sobě stejný výsledek. Vláda Jiřího Paroubka (ČSSD) si proti minulému měsíci polepšila o jedno procento - důvěřuje jí 44 procent Čechů. V zemi stále výrazně převažuje nespokojenost s politickou situací nad spokojeností.

Střechu školní tělocvičny v Nové Pace na Jičínsku prohnul sníh

Střechu tělocvičny Základní školy v Nové Pace na Jičínsku prohnula silná vrstva sněhu. Při kontrolách střech to zjistili hasiči, kteří asi 25 centimetrů silnou sněhovou vrstvu začali ihned odstraňovat. Kontroly střech v celé zemi nařídilo ministerstvo vnitra v reakci na víkendovou tragédii v polských Katovicích, kde se pod tíhou sněhu zřítila střecha výstavní haly. Tragédie si vyžádala životy 64 lidí včetně tří Čechů, přes 140 osob bylo zraněno.

V Jablonci vytekly do Lučanské Nisy stovky litrů mazutu

Stovky litrů mazutu vytekly v Jablonci nad Nisou do Lučanské Nisy. Hasiči položili nornou stěnu asi 200 metrů od místa, kde ropná látka do říčky vytekla z kanalizace. Odstraňování mazutu značně zkomplikovaly nízké teploty. Nejprve museli hasiči rozbít led, aby mohli postavit norné stěny. Olej navíc při nízkých teplotách ztuhl a ve vodě vytvořil shluky připomínající krém na boty. Hmota nešla odsát, a hasiči ji proto nakládali lopatami. Podle odhadů zachytili kolem deseti metrů krychlových mazutu.

Do provozu se vrátilo všech pět Pendolin, jezdí bez problémů

České dráhy nasadily do provozu všech pěr rychlovlaků Pendolino, které před několika týdny vyřadila z provozu výrobní závada. "Všechna Pendolina jezdí bez problémů podle jízdního řádu," řekl ČTK mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj. České dráhy nasadily do provozu Pendolina v polovině loňského prosince. V lednu letošního roku se ale vlaky začaly potýkat s poruchou, která postupně vyřadila z provozu všech pět souprav nasazených do provozu s cestujícími. Dráhy je proto v rámci reklamace vrátily výrobci k opravě. Náklady ani škody, které odstavení vlaků způsobilo, zatím ČD nevyčíslily. Pravděpodobně půjde o desítky milionů korun. Celkem České dráhy za vlaky zaplatily 4,3 miliardy korun.

Česká televize: Báňský úřad chce zastavit výstavbu v obcích ležících na uhlí

Báňský úřad v Mostě chce zastavit výstavby rodinných domů v obcích, které leží na uhlí. Ve stanovisku, které zaslal obecním a stavebním úřadům, upozorňuje na to, že každá stavba musí být konzultována s jeho úředníky. Obyvatelé dotčených obcí i ekologičtí aktivisté říkají, že jde o další stupňování nátlaku na tamní občany, kteří vesměs těžbu odmítají. Informovala o tom Česká televize. "Je to jednoznačný tlak na občany Horního Jiřetína a Čenic, aby vzdali svůj boj. Aby odešli z obcí, pod kterými leží uhlí," řekl ČT Roman Klecker z Hnutí Duha. Podle kritiků je krok mosteckého báňského úřadu snahou vrátit se k stavební uzávěře, která blokovala rozvoj vesnic ležících na uhlí po desetiletí. Postup báňského úřadu bude podle ČT příští týden zkoumat několik skupin právníků. Jejich stanovisko chce znát krajský úřad Ústeckého kraje, ekologové i radní z Horního Jiřetína. Ekologičtí aktivisté i jiřetínští radní chtějí také usilovat o odvolání ředitele mosteckého báňského úřadu.

Spory o územní limity v severních Čechách jsou již delší dobu velmi vyhrocené. Ve čtvrtek litvínovští zastupitelé rozhodli, že trvají na jejich zachování. Usnesení o limitech, jež vláda schválila v roce 1991, je však podle báňských odborníků v rozporu s předloni přijatou státní energetickou koncepcí. I v budoucnu počítá s hnědým uhlím jako strategickou surovinou při výrobě elektřiny.

Nová tramvaj měla v centru Prahy poruchu, musela do depa

Nová tramvaj z plzeňské Škody Transportation měla v centru Prahy poruchu. Lidé museli na Václavském náměstí vystoupit a tramvaj odjela do depa. Technici zjistili, že v jednom z elektrických zařízení je nečistota, která se tam patrně dostala při výrobě. Potom, co byla součástka vyčištěna, tramvaj opět vyjela do ulic a vozí cestující. Tramvaj, jejíž vzhled navrhla firma Porsche Design, jezdí ve zkušebním provozu s cestujícími od minulé soboty. S lidmi najela dosud skoro 2000 kilometrů.

V Klatovech našli policisté mrtvolu muže, který zemřel předloni

Mrtvolu muže našli policisté v jednom klatovském bytě. Jeho sedmapadesátiletý majitel zemřel zřejmě předloni v listopadu. Příčinu smrti určí soudní pitva, řekla klatovská policejní mluvčí. "Na policii se obrátil ve středu syn mrtvého s tím, že pohřešuje otce. Neviděl ho prý 18 měsíců. Klíče od jeho bytu neměl. Policie byt otevřela a našla v obývacím pokoji mrtvé tělo," uvedla mluvčí. Byt byl zavřen zevnitř a nic se neztratilo. Nájemníci muže začali postrádat teprve tehdy, když chtěli projednat odkup bytů do osobního vlastnictví.

Většina krajů se převodu památek nebrání, chtějí na ně ale peníze

Myšlence ministra kultury Vítězslava Jandáka převést některé státní památkové objekty krajům se většinou místní samosprávy nebrání. Kladou si však určité podmínky. Kraje zejména považují za nutné, aby dostaly na údržbu a provoz památek od státu dostatek financí. Vyplývá to z ankety ČTK. O tom, že by chtěl převést některé státní hrady a zámky na kraje, informoval ministr Jandák již loni v prosinci. V držení státu chtěl ponechat jen "nejvýznamnější objekty", mezi něž zahrnuje například Karlštejn, Konopiště či Hlubokou. Jandák chce začít jednat s kraji, předcházet tomu však musí majetkový audit a příprava seznamu podle priorit státu. Středočeský kraj se však podobného postupu děsí. Nestojí o to, aby dostal nejméně zajímavé a nejzanedbanější regionální památky, a státnímu památkovému ústavu zůstaly ty, jež lákají turisty a jsou zdrojem příjmů.

Ústecký hejtman Jiří Šulc (ODS) se domnívá, že peníze na památky v resortu kultury nestačí ani na zastavení jejich chátrání. Vláda podle něj proto chce památky přehodit na kraje. My budeme vlastníky a památkový ústav od nás bude vyžadovat, abychom je za miliardy korun opravili, domnívá se hejtman. Podobný názor mají i někteří ústečtí opoziční zastupitelé.

Ochránci přírody vypsali odměnu za dopadení pytláků v Beskydech

Odměnu za dopadení pytláků, kteří v Moravskoslezských Beskydech uloví šelmu, vypsali ochránci přírody z Hnutí Duha. Kdo napomůže dopadení, usvědčení a odsouzení pytláka, který zastřelil vlka, rysa či medvěda, získá 50.000 korun. Podle ochránců přírody tyto velké šelmy patří mezi kriticky ohrožená a chráněná zvířata. Pohyb velkých šelem v Beskydech nyní přes zimu mapují Vlčí hlídky, které mají také svou přítomností pytláky odradit od nelegálního lovu. Podle odhadů v horách žije asi deset vlků ve třech smečkách a minimálně jeden medvěd. Počet rysů se oproti loňské zimě podle zachycených stop pravděpodobně snížil.

Akrobat Valenta skočil v tréninku na SP ve "Špindlu" pět vrutů

Akrobatický skokan na lyžích Aleš Valenta skoro po třech letech zkusil na sněhu trojné salto s pěti vruty. Olympijskou kombinaci, díky níž získal zlato v Salt Lake City, ovšem v tréninku na nedělní závod Světového poháru ve Špindlerově Mlýně přetočil, při dopadu skončil na zádech a má problém s kolenem. Akrobat trojná salta s pěti vruty piluje v létě ve svém Acrobat parku ve Štítech s dopadem na vodní hladinu.

Běžci Nývltová a Jakš získali na juniorském MS druhou medaili

Běžci na lyžích Eva Nývltová a Martin Jakš získali na juniorském mistrovství světa v klasickém lyžování ve slovinské Kranji druhou medaili. Po stříbru z klasických závodů v pátek shodně skončili třetí v kombinaci.

Skikrosař Tomáš Kraus přišel kvůli pádu o výhru

Rýha ve sněhu připravila Tomáše Krause o takřka jisté vítězství ve třetím závodu Světového poháru ve skikrosu v Peci pod Sněžkou. Mistr světa krátce před cílem finálové jízdy, kdy mu zbývalo překonat poslední dva skoky, nečekaně upadl z první pozice a musel se spokojit se čtvrtým místem.

Kožíšek měl zvýšené krevní testy, v Davosu závodit nesmí

Běžec na lyžích Dušan Kožíšek neprošel před sobotním závodem Světového poháru v Davosu krevním testem, který zástupci mezinárodní federace FIS provedli u všech účastníků. U českého reprezentanta zkouška ukázala příliš vysokou hladinu hemoglobinu. Jeho start na olympijských hrách v Turínu by to týden před jejich začátkem nemělo ohrozit. Bronzový medailista z mistrovství světa v Oberstdorfu ve sprintu dvojic nyní musí absolvovat také analýzu moči. "To potvrdí, že šlo jen o fyziologické zvýšení. Tohle je normální stav jeho organismu. Jsme stoprocentně přesvědčeni, že nejde v žádném případě o doping," řekl trenér Miroslav Petrásek. Podle něj měl lyžař hodnotu hemoglobinu 174, přičemž povolených je 170. Český tým absolvoval soustředění v italském Saiser Almu v nadmořské výšce okolo 1900 metrů. "Dvakrát tam byla dopingová kontrola a ani jednou nebyl problém," uvedl Petrásek. V listopadu ve finském Kuusamu neprošel krevním testem Němec Jens Filbrich, který pak rovněž nesměl pět dní závodit. Také v jeho případě šlo podle německých funkcionářů o reakci na trénink ve vysoké nadmořské výšce.

Počasí

Bude zataženo nízkou oblačností, místy mrznoucí mlhy. Denní teploty -4 stupně až 0. Na horách se odpoledne ochladí až na -7 stupňů Celsia.