Zprávy
Michal Kraus odchází ze sněmovny i z volební kandidátky
Sociální demokrat Michal Kraus složí poslanecký mandát a odstoupí i z čela kandidátky Libereckého kraje pro volby do sněmovny. V tiskovém prohlášení uvedl, že se tak rozhodl "po štvavé kampani", chce tím prý předejít tomu, aby kauza jeho ghanské cesty dál poškozovala ČSSD. Premiér a volební lídr ČSSD Jiří Paroubek novinářům řekl, že Kraus se ničeho špatného nedopustil. Kraus čelí problémům kvůli své cestě do Ghany, kde vyjednával o investicích do továrny na zpracování kakaových bobů. Již dříve odešel z čela poslaneckého klubu ČSSD a rozpočtového výboru dolní komory.
Hrad: Klaus a Marcinkiewicz nechtějí oživovat debatu o euroústavě
Oživovat diskusi o evropské ústavě by bylo chybné, shodli se v Praze podle mluvčího Hradu prezident Václav Klaus a polský premiér Kazimierz Marcinkiewicz. Klaus je svým odporem k euroústavě znám, polský premiér bývá svými oponenty označován za euroskeptika. Polský premiér je příznivě nakloněn EU složené z národních států. Český prezident také předsedu polské vlády ujistil, že povolební uspořádání země je "výlučně věcí jednotlivých zemí a že je nepřípustné snažit se zvenčí do něho zasahovat". Klaus to uvedl v době, kdy Polsku hrozí, že se dostanou k vládě populisté.
Šéf polské pravicové vlády se sešel i s předsedou opoziční ODS Mirkem Topolánkem. Během jednání se dotkli také privatizace Unipetrolu, která se stala sledovanou kauzou i tématem parlamentního vyšetřování v obou zemích. Oba politici se shodli, že předpokladem bezproblémového rozvoje česko-polských vztahů je důsledné vyšetření všech okolností prodeje Unipetrolu v obou zemích. Hlavní politické jednání vedl polský premiér s předsedou české vlády Jiřím Paroubkem. Oba premiéři chtějí udělat vše pro to, aby rozpočtový výhled EU na léta 2007 až 2013 schválil i Evropský parlament.
Národní strana vytvořila z kamene v Letech památník
Nacionalistická Národní strana (NS) vytvořila z kamene u vepřína v Letech u Písku, kde stál za druhé světové války internační tábor pro Romy, Památník obětem II. světové války. Od neděle je totiž na balvanu nápis "Obětem", čímž se z něj podle zástupců NS stal pomník. Podle prvotního plánu Národní strany měl na místě bývalého romského tábora stát kamenný pomník, uvádějící, že tábor byl jen pracovní, Romové v něm umírali na běžné nemoci a že šlo o německé zařízení, nikoliv české. Proti tomu vystoupily jak romské organizace, tak někteří politici a sdružení hájící zájmy menšin. Romské organizace oznámily, že očekávají, že vláda a policie nedovolí pomník postavit. V Letech stával v roce 1942 sběrný tábor, v němž zahynulo přes 300 Romů. Další byli transportováni do koncentračního tábora v Osvětimi. Na místě tábora nyní stojí velkokapacitní vepřín. Vláda se po letech sporů v červnu zavázala, že vepřín přestěhuje a na jeho místě postaví památník.
Vepřín by měl z místa s pohnutou historií zmizet i podle řady nevládních organizací. Premiér podle dřívějších vyjádření soudí, že na vyřešení otázky nemusí stát vynakládat stovky milionů, ale spíše desítky milionů korun. Když v listopadu kritizoval postup vládního zmocněnce Svatopluka Karáska (US-DEU) v této věci, odhadl, že by se citlivá otázka mohla vyřešit v polovině letošního roku. Podle Karáskova tehdejšího odhadu bude na vykoupení velkovýkrmny třeba vyšší částka než desítky milionů. "Nový vepřín této kapacity pod 300 milionů není možný. Ale jestli se to panu premiérovi podaří, tak budu jedině rád," uvedl tehdy vládní zmocněnec.
PPF získala právo na koupi Českého oleje, který ovládá Setuzu
Společnost PPF Investments získala přednostní právo na koupi společnosti Český olej, která ovládá přes 90 procent akcií Setuzy. Opce byla sjednána na šest měsíců, během kterých chtějí obě strany vyřešit čtyřmiliardovou pohledávku státu za Setuzou. Setuzu nyní prostřednictvím Českého oleje ovládá skupina podnikatelů kolem Tomáše Pitra.
Pohledávka za Setuzou ve výši 4,1 miliardy korun je nyní v držení České konsolidační agentury. Vláda ji chce převést na Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond pod ministerstvo zemědělství. To by pak pohledávku přeměnilo v akcie, a získalo tím pro stát opět podíl v Setuze. O podíl ve strategickém podniku stát přišel kvůli tajné opční smlouvě z roku 2002, kterou podepsal tehdejší ministr zemědělství Jaroslav Palas. Na firmu Český olej muselo být převedeno 38 procent akcií firmy, dnes tato společnost ovládá 90,3 procenta akcií. PPF je nejsilnější českou finanční skupinou, jejíž hodnota se odhaduje na více než 100 miliard korun, a která spravuje majetek za přibližně 200 miliard Kč. Vlastní například Českou pojišťovnu, eBanku a část CME, majitele televize Nova.
Ministr Šimonovský: Pokud Alstom Pendolino neopraví, vrátíme ho
Ministr dopravy Milan Šimonovský nevyloučil (KDU-ČSL), že by České dráhy mohly problémové rychlovlaky Pendolino vrátit zpět výrobci. Na odstranění závad stanovil lhůtu dva týdny. Dráhy koupily od italského výrobce Alstom celkem sedm souprav rychlovlaků zhruba za 4,4 miliardy korun. Zatím neznámá softwarová porucha vyřadila z provozu minulý týden čtyři soupravy. V provozu je tak jediný rychlovlak na trase z Prahy do Ostravy, který zajišťuje dva páry spojů denně. Na zbývající čtyři páry spojů ČD nasadily klasické vlaky kategorie EuroCity a InterCity. Šesté Pendolino pokračuje v testování tratí a sedmé čeká na přidělení technického průkazu.
Lidé z Matiční chtějí zřídit domobranu, pokud jim město nepomůže
Domobranu a zbraně na svou ochranu si podle svého mluvčího Jaroslava Kopeckého pořídí obyvatelé ústecké Matiční ulice, pokud město nepodnikne konkrétní kroky k zajištění bezpečnosti místních občanů. Lidé v ulici si dlouhodobě stěžují na své problémové sousedy. Primátor Petr Gandalovič do Matiční ulice vzkázal, že tam městská policie zřídí svou služebnu. Majitelé rodinných domků tvrdí, že své nemovitosti nemohou kvůli svým problémovým sousedům prodat, a musejí tak v ulici žít.
Do obecních bytů v Matiční ulici sestěhovala radnice ústeckého obvodu Neštěmice v polovině 90. let neplatiče. Na jejich chování si stěžovali obyvatelé tamních rodinných domků. Radnice proto nechala mezi areálem obecních bytů a rodinnými domky postavit betonový plot. Čeští i zahraniční ochránci lidských práv považovali plot za projev rasismu, protože v obecních bytech bydlí většinou Romové. Plot zmizel, až když vláda poslala do Ústí deset milionů korun na zlepšení soužití občanů v této lokalitě. Zhruba za třetinu vládních peněz radnice vykoupila domky v bezprostřední blízkosti obecních bytů. Jejich majitelé se z nich pak vystěhovali. Další vykupování nemovitostí ale radnice již odmítá.
Lékárníci zavřou 30. ledna na protest na tři hodiny lékárny
Lékárníci zavřou 30. ledna na protest na tři hodiny lékárny. Zároveň zahájí kampaň, ve které vysvětlí, proč podle nich politika ministra zdravotnictví Davida Ratha ohrožuje existenci především malých lékáren. Po jednání s premiérem Jiřím Paroubkem to ČTK řekl prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Stávka lékárníků bude reakcí na snížení marže na léky z 32 na 29 procent. O poklesu obchodní přirážky na léky od ledna rozhodla vláda na návrh Ratha. Chudoba přišel za premiérem s kompromisním návrhem, aby snížení marže bylo zrušeno u levnějších léků do 350 korun, což by pomohlo ekonomicky udržet malé lékárny. Premiér to odmítl.
Asociace českých a moravských nemocnic: Vyhláška omezí péči
Vyhláška o úhradách zdravotní péče na první pololetí, kterou vydalo ministerstvo zdravotnictví, obsahuje podle nemocnic chyby a omezí nákladnou péči a předepisování a podávání léků. Nižší úhrady než loni sníží dostupnost péče, uvedla ve svém prohlášení rada Asociace českých a moravských nemocnic. Pojišťovny podle vyhlášky zaplatí za léky 98 procent částky vydané loni v prvním pololetí. Při pětiprocentním snížení cen léků dostanou pacienti o tři procenta léků více. Paušální platby nemocnicím se proti loňskému prvnímu půlroku mají zvednout také o tři procenta. Podle analýz nemocnic celkové úhrady zůstanou stejné. Pokud lékaři ošetří víc lidí a provedou víc zákroků, peníze za ně nedostanou, varují. Vyhlášku již kritizovala také řada lékařů. Ministr zdravotnictví David Rath uvedl, že předpis špatně pochopili.
Česko patří k zemím s nejnižším počtem chudých, Slovensko naopak
Česko patří v Evropské unii k zemím s nejnižším počtem domácností, které žijí na hranici chudoby. Vyplývá to ze statistiky Eurostatu. Zatímco v ČR se životem bez peněz musí protloukat zhruba osm procent rodin, na Slovensku je tento počet zhruba dvaapůlkrát vyšší. Celých 19 procent českých domácností si nemůže například každý druhý den dovolit k jídlu maso či rybu. Na Slovensku je tento počet sice opět vyšší, ale obě země jsou v tomto ohledu výrazně podprůměrné. Ve starých členských zemí EU se počet rodin, které nemohou z finančních důvodů jíst maso a ryby, pohybuje jen kolem jednotek procent. Nejhůře jsou na tom obyvatelé Bulharska a Rumunska, které mají do EU vstoupit v roce 2007 a kde se s chudým jídelníčkem musí smířit zhruba polovina domácností.
Vnitro: Pokud hoteliér odstraní 20 cm střechy, bude ČR spokojena
Pokud rakouský hoteliér odstraní zhruba 20 centimetrů střechy, které z jeho hotelu přesahují na české území, bude Česká republika spokojena. Řekla to ČTK mluvčí ministerstva vnitra Radka Kovářová k případu hotelu, který stojí v hornorakouském Guglwaldu příliš blízko hraniční čáry s Českem. Věc se řeší od roku 2004. Rakouská strana podle Kovářové přiznala, že stavbou hotelu byla porušena mezinárodní smlouva o státních hranicích. Zdi hotelu na rakouské straně zasahují do metrového ochranného pásu, kde žádná zástavba být nemá. Lidové noviny napsaly, že společná česko-rakouská hraniční komise se shodla, že zeď v pásmu bude tolerovat. "My máme pouze problém se střechou," uvedla Kovářová.
Majitel hotelu Dietmar Hehenberger vycházel při stavbě z rakouských map, které byly nepřesné, což zjistili čeští geodeti. Podle těchto map by se zeď hotelu i se střechou nacházela metr a čtvrt od hranice, uvedl list. Majitel říká, že za věc, kterou řeší i přes soud v Rakousku, nemůže. Viní rakouské úřady.
Předseda Senátu Sobotka věří, že Bělorusko povolí návštěvu dvou senátorů
Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) věří, že Bělorusko přehodnotí rozhodnutí neudělit víza senátorům Karlu Schwarzenbergovi (za US-DEU) a Jaromíru Štětinovi (za Stranu zelených) a umožní jim tuto zemi navštívit. Senátoři chtěli do Běloruska vyjet před volbami ohlášenými na letošní březen. Politici chtěli v Bělorusku diskutovat také o členství Česka v euroatlantických organizacích a vztazích Evropské unie a Běloruska. Chtěli se rovněž informovat o rozhodnutí běloruského ministerstva školství, které údajně zakázalo vycestovat studentům bohemistiky na studijní pobyt v Česku. Senátory také zajímalo, jak vypadá procedura vydávání českých víz běloruským občanům.
Podnikatel Zubík se v cele přiotrávil léky, asi se chtěl vyhnout soudu
Podnikatel Roman Zubík, který je souzen kvůli miliardovým podvodným machinacím, se pokusil ve vazební cele přiotrávit léky. Hlavní líčení v jeho případu se tak nekonalo. "Podnikatele našli dozorci při kontrole. Spoluvězni pak oznámili, že spolkl léky. Domníváme se, že se takto chtěl vyhnout soudu," řekla ČTK mluvčí ostravské vazební věznice. O zdržení soudního procesu se Zubík pokusil už v pátek. Tehdy si před soudem stěžoval na špatný psychický stav. Zubíkovy údajně miliardové podvody a pochybné transakce soud řeší od loňského ledna.
Soud vyhostil Itala, který demonstroval proti zásahu na CzechTeku
Obvodní soud pro Prahu 7 na deset let vyhostil mladého Itala, který podle obžaloby při loňské červencové demonstraci proti policejnímu zásahu na technoparty CzechTek najížděl do policistů. Kriminalisté u něj navíc našli přes 11 gramů hašiše. Dodávka s Italy vezoucími zvukovou aparaturu podle policie neuposlechla výzvy, aby sjela do tunelu a pokračovala v jízdě. Když údajně policisty tlačila před sebou, přiběhli demonstranti a strhli je na stranu. Italové, kteří s Barbichem seděli v dodávce, tvrdili, že se snažili s policisty domluvit, nikdo z nich ale neuměl anglicky. Novinářům Ital řekl, že se zřejmě obrátí na Inspekci ministra vnitra kvůli okolnostem svého zatčení. Policisté podle něj při zásahu stříleli do země, zastřelili psa jeho přítele a chovali se hrubě.
Žalobci otevřeli Grossovu aféru s bytem, bude se dál vyšetřovat
Městští žalobci znovu otevřeli vyšetřování kauzy expremiéra Stanislava Grosse a koupě jeho bytu. Verdikt policie, která případ loni v prosinci odložila, po přezkoumání zrušili. Odložení bylo předčasné, řekla náměstkyně pražského městského státního zástupce Marcela Kratochvílová. Nejasnosti s financováním bytu a také podnikání Grossovy ženy Šárky vedly k vládní krizi a rezignaci Grosse na funkci premiéra. Média i opozice Grosse kritizovala za to, že nedokázal doložit, jak před šesti lety získal 1,2 milionu korun, které údajně použil na čtyřmilionový byt jako zálohu. Nedávno se kolem Grosse rozvířil další skandál spojený s údajnou korupcí při privatizaci Unipetrolu. Gross jakákoli podezření odmítl.
Syndikát novinářů chce zrušit zákaz zveřejnění skrytě pořízených informací
Senátoři by měli podle Syndikátu novinářů odstranit z nového trestního zákona zákaz zveřejňování záznamů, které byly nahrány například skrytou kamerou nebo jiným nahrávacím zařízením. Podle syndiků je toto ustanovení v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Vyplývá to z dopisu, s nímž se předseda Syndikátu novinářů Miroslav Jelínek a ředitel Unie vydavatelů Jan Šusta obrátili na členy horní komory. Senát se bude trestním zákonem zabývat na schůzi, která začne příští týden. O problémové pasáži v půli prosince mluvil Jelínek se šéfem horní komory Přemyslem Sobotkou (ODS). Předseda Senátu tehdy řekl, že "tento paragraf zhorší podmínky práce pro žurnalistiku, novináře může až kriminalizovat".
Státní památky jsou pojištěny na 80 milionů
Památky ve správě českého státu budou od 1. února pojištěny proti živelním pohromám, krádeži, vandalismu i proti tak málo pravděpodobným událostem, jako je pád letadla. Smlouva platí do konce ledna 2009, Národní památkový ústav (NPÚ) za pojištění zaplatí ročně 3,5 milionu korun a za ně získá roční pojistné krytí do výše 80 milionů korun. Ústav ale chce dosáhnout ještě vyšší míry pojištění. "Podle ministerstva kultury by neměl být problém navýšit roční poplatek o pět milionů korun; potom bychom získali plnění až do výše 600 milionů korun," řekl novinářům Zdeněk Novák, pověřený řízením NPÚ. Významným faktem podle něj je, že se nyní nebude muset sjednávat pojištění pro převoz každé památky.
Ryby v Labi patrně otrávily kyanidy z kolínské Draslovky
Velký úhyn ryb v Labi minulý týden způsobil zřejmě jedovatý kyanid, informovala Česká inspekce životního prostředí (ČIZP). Chemikálie asi unikla z provozu kolínské společnosti Lučební závody Draslovka. Za únik jedů do volné přírody hrozí pokuta až deset milionů korun. Vedení kolínské chemičky potvrdilo výsledky šetření ČIŽP a zahájilo vlastní zjišťování úniku. Uhynulé ryby se podle ČIŽP objevily až u Neratovic na Mělnicku. Nebezpečná látka tak zamořila úsek dlouhý kolem 60 kilometrů.
V České republice loni požádalo o azyl více než 4000 cizinců
V České republice loni požádalo o azyl více než 4000 cizinců, což bylo o zhruba 1500 méně než v roce 2004. Azyl byl loni udělen 251 lidem. O rok dříve jich bylo 142. Uvádí se to ve statistické zprávě odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra. Nejvíce žadatelů o azyl bylo stejně jako předloni z Ukrajiny. Od července 1990 do konce loňského roku požádalo o azyl v Česku přes 81.000 cizinců, azyl byl udělen více než 2800.
Ministerstvo vnitra v novém terminálu pražského ruzyňského letiště otevřelo přijímací středisko pro žadatele o azyl. V izolovaných prostorech může až 45 cizinců čekat na rozhodnutí českých orgánů, zda mohou v republice zůstat. Hlavním problémem cizinců i lidí, kteří se o ně starají, je krácení volného času. Díky satelitu mohou cizinci sledovat programy v arabštině.
Za podporu holokaustu soud mladíkovi vyměřil podmíněný trest
Za podporu holokaustu vyměřil soud jednadvacetiletému Antonínu Čermákovi patnáctiměsíční podmíněný trest se zkušební dobou na 3,5 roku. Mladík podle Obvodního soudu pro Prahu 1 na loňské demonstraci neofašistů reagoval na výkřik odpůrce nacismu "1,7 milionu židovských dětí jste zničili" slovy "jenom, jenom". Verdikt není pravomocný, Čermák i státní zástupkyně si ponechali lhůtu na odvolání. Demonstrace zhruba 70 neonacistů se konala 28. října před německým velvyslanectvím v Praze. Na Malou Stranu přišli podpořit údajného německého popírače holokaustu Ernsta Zündela.
V oblasti Kralickém Sněžníku zahynul třicetiletý snowboardista
Třicetiletý snowboardista zemřel při lyžování v lyžařském středisku Dolní Morava v oblasti Kralického Sněžníku. Muž vylétl ze sjezdovky a poranil si páteř. I přes pomoc záchranářů zemřel lyžař na místě. V letošní zimní sezoně je to první případ úmrtí na horách v této oblasti. Podle informací záchranářů muž ležel v lese u sjezdovky přibližně 30 minut bez pomoci, než ho našli jeho kamarádi.
V Brně před luxusním hotelem vybuchl plyn; nikdo nebyl zraněn
Ve vodovodní šachtě před hotelem Holiday Inn v Brně vybuchl zemní plyn a hořelo. V době exploze spalo v hotelu, který patří k nejluxusnějším v městě, 60 hostů. Nikdo nebyl zraněn, nevznikly žádné vyšší hmotné škody. Odborníci zjistili, že plyn unikal v místě, kde je na rozvody plynu napojen pětihvězdičkový hotel. V blízkosti výbuchu leží nejen hotel, ale i benzinová čerpací stanice. Evakuace těchto zařízení ale podle hasičů nakonec nebyla nutná. Pohotovostní služba totiž okamžitě zastavila dodávku zemního plynu a zahájila pátrání po příčině exploze.
Odborníci: Česká města jsou stejně hlučná jako před 12 lety
Česká města jsou stejně hlučná jako před 12 lety. Zjistil to Státní zdravotní ústav, který měří hladinu hluku v 19 městech. Nadměrnému působení hluku jsou vystaveny uši asi 15 procent Čechů, především z velkých měst. V hlučných provozech pracuje podle odborníků dalších téměř čtvrt milionu lidí. Hluk pochází z osmdesáti procent z dopravy, převážně silniční. Přemíra zvuků může podle odborníků ovlivnit zdraví člověka už po deseti letech. Ne každý člověk však na hluk reaguje stejně.
Odbornice: ČR při přistupování k EU rovnost žen a mužů podcenila
Česko v době přistupování k EU téma rovnosti žen a mužů podcenilo a nevěnovalo mu dostatečnou pozornost. Vláda o problematiku neprojevovala zájem a zástupci státu při přístupových vyjednáváních postupovali formálně. Vyplývá to z výzkumu, jehož výsledky v Praze na konferenci o vlivu EU na rovné příležitosti obou pohlaví popsala Alena Křížková ze Sociologického ústavu Akademie věd. Přestože se nyní mnozí politici podle odborníků dívají na rovnost pohlaví jinak a začínají ji vnímat jako nutnost, problematika stojí stále na okraji zájmu. Tuto skutečnost podle Křížkové potvrdila i vláda, když rozhodla o tom, že se Česko nebude ucházet o evropský institut rovnosti.
Také Alena Králíková ze společnosti Gender Studies míní, že ČR stále "nemá image země, kde by rovnost pohlaví byla tématem". Podle Králíkové problematika například téměř vůbec nepronikla ke krajským úředníkům. Kraje například nevedou ani statistiky a nepřipravují analýzy, které by se rovnosti týkaly. Ženy tvoří přes polovinu obyvatel ČR. Ve sněmovně mají 17 a v Senátu 11 procent křesel. Ve vládě zasedají dvě ministryně. Mezi hejtmany není jediná žena, v krajských strukturách jich působí deset procent. Ženy v ČR dosahují stejně vysokého vzdělání jako muži. Za stejnou práci berou ale mnohdy v průměru o čtvrtinu nižší plat než jejich kolegové.
Do armády se hlásí stále více žen
Česká armáda láká stále více žen. Zatímco na začátku 90. let tvořily kolem pěti procent profesionálních vojáků, do loňského roku se jejich poměr více než zdvojnásobil na 12,4 procenta, což je téměř 3000 vojáků. Každý osmý příslušník armády je tak nyní žena. Vyplývá to ze statistik ministerstva obrany. Ženy nejčastěji slouží u zdravotnických jednotek, část z nich pracuje v administrativě, některé vojákyně se však dostaly i do bojových oddílů. V Přerově žena pilotuje vrtulník, další v Brně studuje obor vojenský pilot a v budoucnu hodlá řídit stíhačku. Nejvyšší šarže, které ženy v armádě dosáhly, je podplukovnice. Nyní jsou čtyři. Česko patří s počtem žen v armádě vedle několika málo dalších zemí na špičku v Severoatlantické alianci. Nejvíce jich slouží u vojska ve Spojených státech - 15 procent, následuje Litva, Kanada a Francie. Hluboko za Českou republikou je například Slovensko se šesti procenty či Polsko s půlprocentním podílem.
Napětí kolem zprávy o pohybu pracovníků z nových zemí po EU
V Evropské komisi panuje napětí před projednáváním zprávy komisaře Vladimíra Špidly o volném pohybu pracovníků z osmi nových zemí - ČR, Polska, Slovenska, Maďarska, Slovinska a tří pobaltských států. Již minulý týden došlo ke slovní přestřelce mezi komisaři, kteří podporují otevření pracovních trhů pro nováčky, a těmi, kteří je považují za předčasné. Podle interních zdrojů v komisi se přely zejména polská komisařka Danuta Hübnerová a Rakušanka Benita Ferrerová- Waldnerová; první snášela argumenty, aby skončilo dočasné omezení pro občany z nových zemí, druhá hájila jeho pokračování jako nezbytné. Irský komisař Charlie McCreevy podpořil Špidlu i Hübnerovou výkladem, že jeho vlasti příchod lidí z nových zemí prospěl. Irsko, Británie a Švédsko jako jediné z bývalé "patnáctky" v květnu 2004 přechodné období nezavedly. Zbývajících 12 starých členů ho uplatňuje. Nyní jde o to, kolik jich skončí a kolik bude pokračovat další tři roky. Jako inspirace má posloužit Špidlova zpráva, kterou se bude kolegium komise zabývat 7. února. Dokument nesmí obsahovat žádné výslovné doporučení státům EU, vyzní však pravděpodobně jako obhajoba rychlého otevření pracovních trhů pro nováčky. Špidla v projevech a rozhovorech opakovaně vyzýval staré členské země, aby se vážně zamyslely nad tím, zda je pokračování přechodného období nezbytné.
Komisaři měli minulý týden na stole od Špidly krátkou informaci, z níž vyplývá, že pohyb pracovníků z nových zemí do starých od května 2004 jen zřídka dosáhl jednoho procenta jejich aktivního obyvatelstva a nenarušil jejich pracovní trhy, naopak přispěl k jejich vyvážení. Tam, kde se příchodu nováčků brání, naopak trvá tendence zákaz obcházet a z toho plynoucí negativní jevy jako práce na černo.
Billboardy v Ostravě hájí Paroubka, premiér se k nim nehlásí
V Ostravě se objevily billboardy hájící premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD). Předsedu vlády před časem kritizovala rovněž prostřednictvím billboardů regionální ODS v čele se stínovým ministrem průmyslu a obchodu Martinem Římanem, a to za nehodu z loňského října, již podle svědků na Novojičínsku způsobily vládní limuzíny. Nynější billboardy naopak tvrdí, že ODS a Říman lhali. Premiér tvrdí, že s billboardy nemá nic společného. Dodal ale, že je rád, "že se ho konečně někdo zastal".
Jihomoravští vinaři: Pokud stát nepomůže, hrozí vinařství kolaps
Pokud vláda nepomůže vinařům, hrozí českému vinařství výrazný ekonomický kolaps. Jihomoravští vinaři jsou tak připraveni koncem ledna vyjít do pražských ulic, řekl předseda břeclavské Agrární komory Jan Hajda. Podle něj loni majitelé vinic dostali za hrozny až o polovinu méně než v roce 2004, a přišli tak o 300 milionů korun. Za ztráty může vstup Česka do Evropské unie a nechráněnost trhu, tvrdí břeclavská komora.
Floridští krajané vzpomínali na první Matuškův koncert
Ani po třiceti letech nezapomněli Češi a Slováci na Floridě na památeční koncert zpěváka Waldemara Matušky v Miami, který se tenkrát stal téměř demonstrací za svobodu v tehdejším komunistickém Československu. Jako vzpomínku na tuto událost převzal třiasedmdesátiletý Matuška na setkání krajanů v Miami pamětní plaketu. Význam události zdůraznila i přítomnost velvyslanců České republiky a Slovenska v USA Petra Koláře a Rastislava Káčera a předních osobností krajanské komunity v čele s dvojnásobnou mistryní světa v krasobruslení Ájou Vrzáňovou.
Na miamský koncert přijel Matuška před 30 lety tajně, protože vystoupení před emigranty by mu tehdejší československé úřady nepovolily, řekl miamský lékař a spisovatel Jiří Lamberk, který první Matuškův koncert jako čerstvý emigrant uváděl. Vystoupení se uskutečnilo jen díky obrovskému úsilí několika krajanů a nezištné pomoci miamské univerzity, dodal. Deset let poté odjel zpěvák s rodinou na Floridu natrvalo.
Češi prozkoumali v Íránu přes půl kilometru jeskyně Velký ponor
Čeští speleologové prozkoumali v jižním Íránu 540 metrů dosud neznámých částí solné jeskyně Velký ponor. Pokud se podaří objevit její propojeni s jeskyní Tří naháčů, kterou objevili v roce 1999, znamenalo by to, že jde o největší solnou jeskyní na světě, napsal z Íránu člen expedice Namak (Sůl) Michal Filippi.
Život goril v pražské zoo lze na internetu sledovat dál
Gorilí reality show Odhalení Českého rozhlasu Leonardo má od neděle svého vítěze samce Richarda. Lidoop si už pochutnal na prvním z 12 melounů, které vyhrál. "Tak trochu jiná" reality show z pavilonu goril pražské zoologické zahrady v Troji tím však zdaleka nekončí. Webové stránky www.rozhlas.cz/odhaleni s přímým přenosem zůstanou i nadále funkční. Život čtyř dospělých goril a ročního mláděte Moji mohou lidé sledovat až do 27. ledna.
Litvínov ozdobí socha Ivana Hlinky v životní velikosti
Socha hokejisty a trenéra Ivana Hlinky, který předloni v srpnu zahynul při automobilové nehodě, ozdobí severočeský Litvínov. Dílo Stanislava Hanzíka znázorňuje sportovce v životní velikosti. Slavnostní odhalení sochy v prostoru vedle hlavního vchodu stadionu Ivana Hlinky je stanoveno na 26. leden, kdy by se vynikající hráč a kouč dožil 56 let. Socha představuje Hlinku v typickém pohybu na ledě v ještě mladém věku, kdy už ale začal být respektován i na mezinárodním kolbišti.
Loprais myslí na dvacátý start na Dakaru, musí být ale zdravý
Karel Loprais při svých posledních dvou startech na dakarské rallye nedojel do cíle, přesto myslí na další. Pokud se vydá na přelomu roku na další africké dobrodružství, dočká se jubilejní dvacáté účasti v této soutěži. Na tiskové konferenci ale šestinásobný vítěz rallye řekl, že o tom, zda bude opět bojovat o nejvyšší mety kategorie kamionů, rozhodne jeho zdravotní stav. Právě ten totiž ukončil jeho letošní snahu. Šestapadesátiletý Loprais si totiž v páté etapě bolestivě narazil záda a žebra a o několik dní později byl nucen své snažení vzdát.
Návrhářka Havelková soutěží s modelem inspirovaným fotbalem
Mistrovstvím světa ve fotbale žije celé Německo a místní sport číslo jedna hraje roli v každém odvětví německého průmyslu, obchodu, zábavy i módy. Česká módní návrhářka Hana Havelková se tuto sobotu zúčastní plesu hospodářské komory Wirtschaftsklub Rhein-Main, jehož motto obsahuje několik fotbalových citací a v soutěžních návrzích šatů se musí objevit filozofie fotbalu. Návrhářka soutěž před lety vyhrála. Při návrhu tmavohnědých večerních šatů ji inspiroval nový design fotbalového míče, který byl představen při losování týmů do skupin pro šampionát na sklonku loňského roku v Lipsku. "Má zvláštní tvar, který zakomponuji do otvoru šatů na boku. Plochu míče zobrazím formou aplikace," popsala.
Počasí
Bude oblačno, až zataženo, denní teploty minus 4 až nula stupňů Celsia.