Zprávy

VZP dostane od státu 3 miliardy na urychlení zpožděných plateb lékařům

Tři miliardy korun dostane od státu Všeobecná zdravotní pojišťovna do konce týdne. O 10 až 12 dní tak bude moci zkrátit nynější až dvouměsíční zpoždění plateb lékařům a nemocnicím za péči o pacienty. Na takzvané předsunuté platbě se ve středu shodli premiér Jiří Paroubek s ministry zdravotnictví Davidem Rathem a financí Bohuslavem Sobotkou. Kvůli opožděným platbám vyhlásili počátkem týdne stávkovou pohotovost praktičtí lékaři. Stejný krok ve středu avizovali také pediatři. Lékárníci už ve stávkové pohotovosti jsou. Ambulantní specialisté a zubaři připravují protestní informační kampaň.

Evropská komise zažalovala Českou republiku u Evropského soudního dvora

Evropská komise zažalovala Českou republiku kvůli dlouhodobé neschopnosti českého státu sladit svou legislativu a praxi s požadavky Unie na uznávání diplomů lékařů a zubařů. Je to vůbec poprvé co se evropská exekutiva v případě Česka obrátila na Evropský soudní dvůr.

Českému průmyslu se loni dařilo

Českému průmyslu se loni dařilo. V listopadu průmyslová výroba zrychlila tempo růstu na 7,2 procenta a rostla tak ještě o něco rychleji, než v říjnu. Oznámil to Český statistický úřad. Růst průmyslu je pozitivní zprávou pro celou českou ekonomiku, protože výrazně přispívá k jejímu růstu.

V čem spočívají hlavní příčiny takových výsledků, vysvětluje analytik ČSOB Petr Dufek: "V první řadě je to rozšiřování výrobních a exportních kapacit, oživení v západní Evropě... to jsou asi ty dva nejdůležitější faktory, které táhnou celý český průmysl. Dařilo se všem odvětvím, nicméně automobilový průmysl si udržuje dominantní pozici - v loňském roce, stejně tak jako v letošním roce."

EK doporučila Česku zlepšit kvalitu plánování rozpočtů

Evropská komise doporučila České republice, aby zlepšila kvalitu plánování svých rozpočtů a posílila dlouhodobou udržitelnost veřejných financí urychlením reformy důchodů a zdravotního pojištění. Ve výroční zprávě o českém programu konvergence také vyzvala český stát, aby se lépe chopil očekávaného hospodářského růstu a pro rok 2008 naplánoval nižší deficit než 2,7 procenta HDP.

Letos méně nedostatků při výprodejích

Obchodní řetězce mají stále problémy s dodržováním pravidel při výprodejích. Nedostatky letos odhalila až každá třetí z kontrol České obchodní inspekce, zaměřených na povánoční výprodeje. Podle ústředního ředitele inspekce Jiřího Pěkného je ale prohřešků méně, než jich bylo na začátku loňského roku: "Proti loňskému roku ten začátek je mnohem lepší. A co se týče těch závažných zjištění, tak můžeme říct, že byly pouze tři. Ve třech případech docházelo k masivnímu porušování zákona a k předražování, kde řetězec nabízel například 30-procentní slevu a ta sleva de facto u kasy vůbec nebyla dodržena."

Španělsko asi Čechům otevře svůj pracovní trh

Po Británii, Irsku a Švédsku by letos mohlo pro Čechy otevřít svůj pracovní trh také Španělsko. Po jednání vlády to ve středu řekl ministr zahraničí Cyril Svoboda. "Česká republika nepřináší a nemůže přinést ohrožení pracovního trhu v kterémkoliv státu Evropské unie..." ... řekl ministr a zdůraznil, že volný pohyb osob patří mezi základní svobody občanů unie a jako takový by měl respektován ve všech členských státech. Podle něj ale zatím nejsou signály, že by cestou liberalizace šly i další země.

Norsko neví, zda otevře svůj pracovní trh českým občanům

Norská vláda zatím nerozhodla, zda otevře svůj pracovní trh pro české občany. Norský premiér Jens Stoltenberg po setkání se svým českým protějškem Jiřím Paroubkem ve středu řekl, že jeho vláda musí vyhodnotit dosavadní zkušenosti. Norsko není členem Evropské unie, je s ní ale úzce propojeno v Evropském hospodářském prostoru. Premiéři jednali o ekonomické spolupráci a o možném posílení norských dodávek zemního plynu do České republiky.

O zrušení či ponechání přechodného omezení volného pohybu osob by mělo skandinávské království rozhodnout letos v květnu, po dvou letech od přijetí desítky nováčků. Stoltenberg prohlásil, že jeho vláda nechce nikomu zakazovat hledat si v Norsku práci, ale musí si být jistá, že pracovníci z nových států EU budou mít v Norsku rovnocenné podmínky zaručující důstojný život. Norsko není součástí Evropské unie, s pětadvacítkou je ale úzce propojeno v rámci Evropského hospodářského prostoru. Oslo stejně jako většina starých členských zemí unie s výjimkou Británie, Irska a Švédska svůj pracovní trh před přílivem pracovních sil ze střední a východní Evropy chrání. Přechodná opatření považuje český premiér Paroubek především za psychologický problém - obavy z přílivu pracovníků ze střední a východní Evropy a zneužívání sociálního systému vyspělých evropských států jsou podle něj zbytečné.

Předsedové české a norské vlády se bavili i o posílení ekonomické spolupráce obou zemí, o přílivu norských investic i turistů do České republiky. Hovořili o dovozu norského plynu, který tvoří čtvrtinu z celkového objemu české spotřeby, zbytek proudí z Ruska. Alternativní zdroj ze severu se ukázal důležitým při nedávných sporech mezi Ruskem a Ukrajinou kvůli této strategické surovině. Paroubek poznamenal, že nynější kapacity norských plynovodů jsou omezené, jednání se proto orientuje do budoucnosti. "Norové by museli přikročit k budování nového vedení plynu, to nějaký čas bude trvat. Ale bude to kratší čas, než my budeme potřebovat větší dodávky plynu," uvedl. Dodal, že jak se bude v Česku zvyšovat životní úroveň, poroste i spotřeba energie, a republika na to musí myslet už nyní.

Česká koruna na historickém maximu

Česká měna v poměru k evropské ve středu vylepšila své historické maximum na 28 korun 70 haléřů za euro. O 6 haléřů tak posunula svou dosud nejsilnější hodnotu z počátku týdne.

Připravuje se novela zákona o azylu

Cizinci, pobývající na území Česka kvůli tomu, že jim jinde hrozí nebezpečí z důvodu rasy, náboženství, národnosti nebo přesvědčení, by zde měli mít v budoucnu lepší přístup k sociálním službám a práci. Změnu by má přinést novela zákona o azylu, jejíž návrh ve středu přijala vláda. Zákon musí ještě schválit parlament a podepsat prezident. Česká republika je mezi novými členy Evropské unie po osmatřicetimilionovém Polsku na druhém místě, pokud jde o počet žadatelů o azyl.

Antidiskriminační zákon možná v Senátu neprojde

Senát možná odmítne nový antidiskriminační zákon, který má zabránit nerovnému zacházení a pomoci jeho případným obětem. Zamítnutí zákona dnes většinou hlasů doporučili senátoři z ústavně-právního výboru. Odpůrci návrhu neměli námitky proti záměru zákona. Vadilo jim ale, že norma údajně zavádí pozitivní diskriminaci a je špatně napsaná. O osudu návrhu rozhodne až Senát jako celek. Zabývat se jím bude v příštích týdnech.

Vláda schválila nasazení speciálních sil do Afghánistánu

Česko znovu vyšle do Afghánistánu protiteroristickou jednotku. Návrh ministra obrany Karla Kühnla dnes schválila vláda, řekl ČTK Kühnlův mluvčí Andrej Čírtek. Podle něj prostějovští specialisté odletí do Střední Asie v první polovině roku. Misi však ještě musí potvrdit parlament. Stínový ministr obrany Petr Nečas ČTK řekl, že občanští demokraté budou hlasovat pro návrh. "Podporujeme spojeneckou operaci v Afghánistánu," uvedl. Podle Čírtka se mise bude podobat nasazení v roce 2004. Česko před dvěma lety poslalo do afghánských hor 120 vojáků, kteří v protiteroristické operaci Trvalá svoboda působili půl roku po boku Američanů. Vyslání českých speciálních sil do Afghánistánu nabídl Kühnl v říjnu při návštěvě USA svému americkému protějšku Donaldu Rumsfeldovi. Jednotka je podle českého ministra na misi připravena.

Česko má nyní v Afghánistánu 43 vojáků v německém rekonstrukčním týmu na severu země, dalších 17 mužů působí v Kábulu v meteorologické a pyrotechnické jednotce. Obě mise pracují pod velením NATO. Ministerstvo obrany chce, aby se počet vojáků na severu zdvojnásobil, na podzim má navíc na čtyři měsíce přijet nový kontingent určený k ochraně kábulského letiště. Mezinárodní jednotky působí v Afghánistánu od podzimu 2001, kdy americko-britská aliance ze země vyhnala talibanský režim. Později se přidaly i další země NATO. Generální tajemník aliance Jaap de Hoop Scheffer na počátku letošního ledna vybídl členské státy organizace, aby na stabilizaci regionu přispěly dalšími prostředky. NATO se chystá rozšířit svou mírovou operaci i do neklidných jižních provincií, kde se ústřední vláda prosazuje pomalu.

Kraus: Kvůli ghanské cestě odstupovat nehodlám, nic jsem neudělal

Předseda poslanců ČSSD a lídr volební kandidátky v Libereckém kraji Michal Kraus tvrdí, že při obchodních jednáních v Ghaně nic špatného neudělal, a nevidí proto důvod, proč by měl opustit funkci šéfa klubu. Za Krause se postavil i premiér a celostátní volební lídr ČSSD Jiří Paroubek, který podle televize Nova Krause podpořil. Kraus novinářům řekl, že jedinou chybu udělal, když "naletěl podvodníkovi", za kterého označil podnikatele Františka Riga. Poslanec teď čelí otázkám kvůli čtyři roky staré cestě do Ghany, kde byl spolu s Rigem u jednání o investicích do továrny na zpracování kakaových bobů. Z obchodu nakonec sešlo.

Na případ upozornil deník Mladá fronta Dnes, podle kterého policie vyšetřuje Krausovu roli v pokusu investovat 15 milionů dolarů (tehdy zhruba půl miliardy korun) do ghanské továrny na zpracování kakaových bobů. Rigo podle Mladé fronty Dnes řekl, že Kraus byl jeho společníkem a že 15 milionů dolarů slíbil přinést do projektu právě on. Kraus se ale od projektu i od Rigova obvinění distancoval. Podle Riga z investice sešlo, protože Kraus nedal do projektu slíbené peníze. "Oddaloval to. Nakonec jsem se od něho dozvěděl, že to měly být peníze z úplatků z nějaké velké státní zakázky, která se stále odkládala," řekl podle Mladé fronty Dnes Rigo, který si teď odpykává desetiletý trest vězení za stamilionové podvody.

Předseda klubu ČSSD již v minulých dnech Rigova slova odmítl. V úterý zopakoval, že v roce 2001 na něj Rigo působil věrohodně. Do Ghany prý Kraus jel hlavně jako turista. Současně ale připustil, že tam absolvoval několik obchodních jednání a díky Rigovým známým se sešel i s tamějším ministrem financí. Kdyby obchod vyšel, mohlo by to prý Krausovi pomoci ve volební kampani. Připomněl, že v roce 2001 neměl místo na kandidátce vůbec jisté. Mladá fronta Dnes ale zpochybnila Krausovo tvrzení, že smlouvy o investici za 15 milionů dolarů podepsal jen jako svědek. Ze smluv, jejichž kopie má deník k dispozici, vyplývá, že Kraus se podepsal do kolonky director - tedy jako ředitel firmy, která chtěla akcie ghanského podniku koupit. Kraus ale prohlásil, že k firmě neměl žádný pracovní vztah a slovo director vysvětlil tak, že při podpisu smlouvy zavládla euforie. "Euforie, která zavládla při podpisu smlouvy, byla taková, že panovala určitá výrazná nálada, a když jsem říkal, já nemám žádnou funkci, tak říkali: 'Dobře, napiš director', tak jsem napsal director," řekl Kraus.

Byl by prý rád, kdyby autor článku v~Mladé frontě Dnes zveřejnil celou smlouvu. Pak by bylo podle Krause jasné, že nešlo o žádný pochybný obchod. Autor článku se poslance na tiskové konferenci zeptal, jak je možné, že na něj a na Riga, jako na padesátiprocentní spoluvlastníky, je registrována firma Corius. Kraus odvětil, že o tom neví. Uvedl ale, že když odjížděli do Ghany, dal Rigovi kvůli vyřízení víz svůj pas a "podepisoval určité dokumenty". "Pokud nějaký takový dokument existuje, tak bych byl velmi rád, kdybyste mi ho ukázal," řekl tazateli. Firma podle Krause vznikla, aby prodávala ghanské kakao v Evropě a Rigo mu nabízel její akcie. "V té době jsem prostě tím společníkem nebyl a ani jsem být nemohl," uvedl poslanec.

V rozhovoru pro deník Právo Kraus mimo jiné řekl, že krátce po návratu z Ghany poskytl Rigovi spořitelní účet své matky pro převod 50.000 dolarů (asi 1,2 milionu korun) v korunách, jež měl podle Krause Rigo zaplatit jako kauci vyplývající ze smlouvy, kterou v Ghaně podepsal. Předseda klubu ČSSD uvedl, že Rigo měl v té době zablokovaný účet a on mu chtěl vyjít vstříc. Kraus zdůraznil, že šlo o Rigovy peníze. Připustil ale, že je přes účet poslal on jako držitel podpisového práva k matčinu účtu. Poslanec na dotaz novináře také připustil, že již po ghanském pobytu byli v Praze dva lidé zúčastnění na jednáních v Ghaně. "... jsem jim ukázal parlament ... byla to vyloženě taková návštěva, která neměla s tím obchodem nic společného," řekl.

Na své roli v Ghaně Kraus nic špatného nevidí. "Myslím, že tímto jsem se nedopustil ničeho zavrženíhodného," řekl. V roce 2001 prý Rigovy nabídky vypadaly zajímavě a zdálo se, že by pomohly českému obchodu. Jak vyplynulo z Krausových slov, v Ghaně šlo tehdy o to, že tato země měla Rigově firmě ProAfri udělit licenci na vývoz kakaa. Výnosy by poté sloužily k postupnému odkupu až čtyřicetiprocentního podílu v továrně na zpracování kakaových bobů. Kraus ale řekl, že z jeho strany šlo v první řadě o turistickou cestu. "Měl jsem možnost poznat africké moře, pláže. Viděli jsme různé místní trhy," uvedl.

Televize Nova uvedla, že s Krausem se v úterý kvůli kauze sešel premiér Paroubek, který poslance podpořil. "Já myslím, že pro něj to byl v zásadě výlet a že se o nic nejednalo. Pro mě skutečně nemá žádnou cenu svědectví odsouzeného zločince," řekl Paroubek Nově.

Počasí

Meteorologové hlásí skoro jasnou noc s teplotami od -7 do -11 stupňů, v údolích až 17 stupňů pod nulou. Přes den má být jasno až polojasno s teplotami od -3 do +1 stupně.