Zprávy

Česko a Slovensko vytvoří společnou bojovou skupinu pro EU

Česká republika a Slovensko spolu vytvoří evropskou bojovou jednotku, takzvanou battlegroup. Společné prohlášení v tomto smyslu podepsali v Bruselu ministři obrany obou zemí Karel Kühnl a Juraj Liška. Společné bojové uskupení pro síly rychlé reakce Evropské unie bude připraveno pro případné nasazení během druhé poloviny roku 2009. Jednotku povedou čeští vojáci, slovenský příspěvek by měl činit asi pětinu z 1500 mužů. "Společné působení bude mít několik výhod. Především vojáci na nejnižších úrovních nebudou mít žádnou jazykovou bariéru, což je velmi dobrý předpoklad, abychom byli úspěšní ve vybudování a využití jednotky," řekl ministr Liška.

Členské státy EU se domluvily, že do konce desetiletí vytvoří 13 bojových seskupení, z nichž každá bude mít kolem 1500 vojáků. První síly rychlé reakce mají být plně akceschopné od roku 2007. Každé pololetí mají být v pohotovosti pro případný zásah dvě skupiny. Počítá se s nimi pro mírové mise, odzbrojovací operace, humanitární či záchranné akce. Vojáci mají být s to vyrazit k misi kamkoliv ve světě do deseti dnů od rozhodnutí a na místě mají být schopni vydržet nejméně 30 dnů.

Kinský chystá žalobu na stát, bude chtít sto miliard korun

František Oldřich Kinský chce zažalovat český stát, který mu údajně znemožnil dostat se soudní cestou k rodovému majetku. Za náhradu škody, ušlý zisk a výdaje spojené se soudními spory bude chtít přibližně sto miliard korun. "Podáme jednu žalobu zřejmě u pražského soudu, dále se obrátíme na evropské instituce a mezinárodní soudy," řekl Kinského obhájce Jaroslav Čapek. Kinský tak reaguje na nedávný výrok Ústavního soudu, podle nějž nelze majetek zabavený státem před 25. únorem 1948 vymáhat prostřednictvím určovacích žalob, ale pouze na základě restitučních zákonů. Nároky podle restitučních zákonů pak již z větší části časově ukončila takzvaná "restituční tečka". Kinský se majetku, který byl zkonfiskován na základě Benešových dekretů, domáhal právě určovacími žalobami.

U různých soudů podal Kinský 157 žalob, domáhal se majetku v hodnotě 40 miliard korun. Kinského rodiče o něj přišli po druhé světové válce, protože údajně kolaborovali s nacisty. Čapek ale tvrdí, že nemovitosti byly zabaveny neoprávněně, protože je nevlastnil Kinského otec, ale jeho v té době nezletilý syn František Oldřich. Potomek Kinských nejprve pět sporů pravomocně vyhrál. Těch se verdikt Ústavního soudu nedotkne. Zveřejnění informace o úvodních pěti výhrách, kterých Kinský dosáhl vesměs u Okresního soudu v Ústí nad Orlicí, vyvolalo předloni v létě nevoli v řadách politiků. Obávali se, že verdikty zpochybní Benešovy dekrety. Od té doby Kinský už jen prohrával. Kinský si nechal zpracovat analýzu mediálního dopadu na řešení svých soudních sporů. Z jejích závěrů je podle Čapka zřejmé, že představitelé ČR se rozhodli zastavit počáteční úspěšný postup jeho klienta při prosazování žalob.

Mýtný systém dodá Česku rakouský Kapsch za 22 miliard korun

Tendr na dodavatele mýtného systému vyhrála rakouská firma Kapsch. ČTK to řekl generální ředitel české pobočky Kapsche Karel Feix s tím, že společnost obdržela od ministerstva dopravy oznámení o přidělení zakázky. Kapsch nabídl až třetí nejnižší cenu. Mikrovlnný systém chce vybudovat a deset let provozovat za 22 miliard korun. Některé z vyřazených firem již avizovaly, že se proti rozhodnutí odvolají k antimonopolnímu úřadu.

Mýtné se má v ČR od nákladních vozů nad 12 tun začít vybírat od roku 2007 na 970 kilometrech dálnic a rychlostních komunikací. Na vybrané tahy první třídy by se zpoplatnění mělo rozšířit od roku 2008. Platilo by se pak na 2100 kilometrech českých silnic. Stát očekává, že v prvním roce vybere na mýtném asi osm miliard korun. Nyní kamiony zaplatí za dálniční známky asi miliardu.

Premiér Jiří Paroubek požaduje k výsledkům tendru vyjádření antimonopolního úřadu. na vybudování a provozování mýtného. Bez pozitivního stanoviska úřadu nelze přistoupit k budování systému mýtného, uvedl premiér v dopisu ministru dopravy Milanu Šimonovskému. Na úřad se obrátilo sdružení Mytia, které tvrdí, že ministerstvo dopravy porušilo při tendru zákon.

Ministr Urban považuje zavedení ekologické daně za nesmysl

Snaha zavést ekologickou daň, která je součástí připravované ekologické daňové reformy, je podle ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana nesmyslem. Na zavedení nové daně by podle něj doplatili všichni obyvatelé České republiky. Ekologickou daň naopak vítají ekologové i ekonomové. Podle nynější směrnice EU musí ČR zavést do roku 2008 nové spotřební daně na cenu elektřiny, pohonných hmot, plynu a uhlí. Návrh ministerstva životního prostředí počítá se zvyšováním daní z elektřiny, uhlí a zemního plynu postupně od roku 2007 do roku 2015. "Směrnici EU sice respektuji, ale její zavedení nesmí být na úkor snižování konkurenceschopnosti podniků a sociálních dopadů na občany. Její nesmyslný výklad ve vládě určitě nenajde podporu," dodal Urban. Ministerstvo průmyslu a obchodu upozorňuje, že Česká republika má stále zavedeny například poplatky za znečišťování ovzduší, od kterých řada evropských zemí upustila. Směrnice například vyžaduje poplatek 0,5 eura (15 korun) na výrobu jedné megawatthodiny elektřiny. "Již dnes je u nás výroba zmíněného množství zatížena plným dvojnásobkem požadované částky," uvedlo MPO.

Ministr kultury Jandák předstihl v popularitě premiéra Paroubka

Nejpopulárnějším českým politikem je ministr kultury Vítězslav Jandák. V listopadovém průzkumu agentury STEM předstihl premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD), který před dvěma měsíci čelo žebříčku vedl. Až na pátém místě se objevil první zástupce opozice, pražský primátor Pavel Bém (ODS).

Během stovky dnů, které zatím strávil Vítězslav Jandák v křesle ministra kultury, nestačil provést žádné zásadní kroky. Veřejnost však zaujal řadou slibů a návrhů. V posledních týdnech se o Jandákovi hovořilo kvůli divadelní točně v zahradě českokrumlovského zámku. UNESCO i památkáři dlouhodobě požadují její zbourání, ministr se ale začal zasazovat o zachování otáčivého hlediště, byť v subtilnější a rozebíratelné podobě. Ministr se postavil i proti návrhu na zvýšení příplatku ke vstupnému do kina, který by šel na podporu české kinematografie. Místo toho chce Jandák raději najít další zdroje pro financování filmu. Jedním z návrhů, který vzbudil velkou pozornost, byl i vznik speciálního domova důchodců pro umělce.

Svaz chemického průmyslu: Chemická politika EU bude stát české firmy až 6 miliard korun

Na čtyři až šest miliard korun odhaduje Svaz chemického průmyslu přímé administrativní náklady, jež vzniknou českým chemickým firmám zavedením evropské chemické směrnice, označované jako REACH. Zhruba 80 procent nákladů přitom ponesou malé a střední firmy, které může směrnice existenčně ohrozit. Novinářům to řekl ředitel svazu Ladislav Novák. Vyšších cen se dočkají i spotřebitelé, neboť nová směrnice bude mít rovněž vliv na odvětví, která na chemický průmysl navazují.

Zákon známý jako REACH, což je zkratka pro registraci, vyhodnocování a povolování chemikálií, má přimět podniky, aby byly schopny dokázat, že látky používané k výrobě běžného zboží nejsou nebezpečné. Dnes se to ve většině případů přesně neví. Do 11 let by se tak měly otestovat a zaregistrovat chemikálie vyráběné a dovážené v množství nad jednu tunu ročně a všechny látky považované za nebezpečné.

Antimonopolní úřad se bude snažit s RWE Transgas dohodnout změnu smluv

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil správní řízení se společností RWE Transgas. Podezřívá ji ze zneužití dominantního postavení na trhu s plynem a nevýhodných smluv pro distributory mimo skupinu RWE. Úřad se bude v první řadě snažit s firmou o dohodu na změně smluv tak, aby všichni jejich účastníci měli stejné podmínky. "K sankci přistoupíme až v případě, že k takové dohodě s RWE nedojde," řekl předseda ÚOHS Martin Pecina. Pokud smlouvy nebudou v pořádku, může úřad požadovat jejich zrušení nebo anulování některých částí. Případná pokuta může dosáhnout až desetiny z čistého obratu za poslední kalendářní rok. RWE Transgas ovládá nyní asi 80 procent domácího trhu.

Mezinárodní měnový fond kritizoval rozpočtový výhled České republiky

Rozpočtový výhled České republiky na roky 2006 až 2008 je promarněnou příležitostí zrychlit konsolidaci veřejných financí země. Vyplývá to ze zprávy, kterou Mezinárodní měnový fond (MMF) zveřejnil na své internetové stránce. Deficit veřejných rozpočtů letos skončí výrazně pod původně očekávaným výsledkem, uvedli autoři zprávy. Místo zhruba pěti procent HDP v roce 2005 by deficit rozpočtu bez transformačních a privatizačních nákladů mohl být 2,8 procenta HDP. Hlavním důvodem je dobrý výběr daní a zmírnění výdajů státního rozpočtu. Tyto výsledky MMF označil za chvályhodné. Současně však upozornil, že dobrá situace v letošním roce neznamená, že stejně tomu bude v příštích letech.

Ministerstvo financí nyní chystá do vlády materiál o reformě tzv. povinných výdajů. Bez reformy se může stát, že v roce 2011 by tyto takzvané mandatorní výdaje mohly zcela vytěsnit všechny ostatní výdaje ve státním rozpočtu. Nejenže by tak ČR mohly chybět peníze na investice, ale nemusela by mít také dostatek prostředků na spolufinancování projektů na čerpání peněz z fondů EU.

Ministr Rath požádá o půjčku pro zdravotní pojišťovnu, když neporoste dluh a změní šéfa

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) by mohla dostat třímiliardovou půjčku od státu, musí však zlepšit své hospodaření a v jejím čele nesmí stát ředitelka Jiřina Musílková. Ministr zdravotnictví David Rath uvedl, že tuto možnost zvažuje jako cestu, jak dostat největší pojišťovnu z dluhů. Ty v současnosti dosáhly 12 miliard. V minulých týdnech odkoupila vláda od VZP pohledávky za téměř tři miliardy, nucený správce má dohlédnout také na to, aby tyto prostředky VZP neprohospodařila.

Ministr Rath: VZP přestane asi platit internetové zdravotní knížky IZIP

Projekt internetových zdravotních knížek by v budoucnu neměla již nejspíš platit Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), uvedl ministr zdravotnictví David Rath. Ve společnosti IZIP figuruje místopředseda Evropského parlamentu Miroslav Ouzký a europoslanec Milan Cabrnoch (oba ODS). Na projektu IZIP Rath dokládal napojení ODS na pojišťovnu. Podle něj byla firma vybrána bez výběrového řízení. Tento postup označil za krajně podezřelý. Rath vyzval Ouzkého a Cabrnocha k tomu, aby se vzdali všech svých veřejných funkcí.

Ouzký novinářům řekl, že ministra za jeho slova o projektu zažaluje. Kromě omluvy bude požadovat odškodné ve výši Rathova hrubého příjmu za dobu jeho působení na ministerstvu. U soudu se chce bránit i společnost IZIP, která elektronické knížky vytvořila. Podle jejích představitelů Rathovy výroky o neúčelnosti projektu a nezabezpečení dat poškozují jméno firmy. Internetovou zdravotní dokumentaci má nyní podle zástupců IZIP téměř 800.000 pacientů. Do systému se zapojilo 7500 zdravotníků. Zástupci společnosti IZIP připomněli, že jejich projekt získal již několik cen. Naposledy si odnesl minulý týden ocenění na světovém informačním summitu v Tunisu. Jeho udělení se zúčastnila i vládní delegace. Projekt porota vybrala mezi 750 programy z asi 160 zemí.

Případ Hučína se chýlí ke konci, žalobkyně pro něj žádá vězení

Nepodmíněný trest požaduje po přerovském soudu žalobkyně pro bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína. Bývalý zpravodajec u soudu čelí podezření ze šesti trestných činů, za což mu hrozí až 10 let vězení. Obžaloba žádá potrestání v jedné třetině této sazby. Hučín, kterého u soudu podpořilo pět desítek příznivců, veškerou svou vinu popírá a tvrdí, že jde o komplot. "Vědomě šířil poplašné zprávy, záměrně nepravdivě informoval BIS, sám podněcoval radikalizaci levicového extremismu. Přechovával utajované písemnosti a pořizoval si kopie evidenčních lístků občanských průkazů," uvedla ve své závěrečné řeči státní zástupkyně Jana Staňková. Soudní líčení sledovali z lavic senátoři Jitka Seitlová a Jaromír Štětina.

Demonstrace: Navrhovaný růst nájmů v Praze je příliš vysoký

Růst nájmů v Praze, zejména v centrálních částech, podle návrhu zákona o nájemném je příliš vysoký a bude těžko sociálně průchodný. Především na to chtělo upozornit asi 200 demonstrantů. Jde o druhou protestní akci v Praze kvůli návrhu zákona o nájemném během posledních 14 dnů. V Praze 1 by nájmy měly podle vládního návrhu zákona o nájemném do roku 2012 stoupnout v průměru až téměř o 18 procent za rok. Za byt o rozloze 68 metrů čtverečních by tak nájem stoupl ze současných 2520 korun přibližně na 6730 korun. Pražská organizace Sdružení nájemníků proto požaduje, aby domácnosti, jejichž výdaje na bydlení v přiměřeném bytě překročí 25 procent příjmu, získaly přiměřenou sociální pomoc. Vládní návrh zákona počítá s příspěvkem pro lidi, kterým výdaje přesáhnou 30 procent a v Praze 35 procent čistých příjmů. Další pomocí státu bude tzv. doplatek na bydlení, který bude definovat nově připravovaný zákon o hmotné nouzi.

Desítka papírových ženských siluet upozorňovala na domácí násilí

Desítku ženských siluet z červeného papíru postavily na hodinu na Jungmannově náměstí v Praze zástupkyně sdružení Rosa. Figury představovaly ženy, které zavraždili jejich manželé či partneři. Pořadatelky chtěly svou akcí upozornit na domácí násilí a chybějící předpisy, které by oběti chránily a umožnily agresory vykázat na čas z domova. Domácí násilí patří mezi trestné činy od června 2004. Hrozí za ně až osm let vězení. S vyššími tresty počítá připravovaný trestní zákoník. Nový zákon by pak měl umožnit vykázat agresory z domu. Nyní musejí před útoky prchat oběti.

Podle statistik, které jsou k dispozici na webových stránkách ministerstva vnitra, vyšetřovala letos do konce září policie 423 případů týrání ve společném bytě či domě. Pachatelem 415 z nich byli muži, osm měly na svědomí ženy. Vražd, za nimiž stály osobní vztahy, se pak v prvních devíti letošních měsících událo 74. Třináct z nich spáchaly ženy a 61 muži.

Ekologové se musejí Švarcovi omluvit za odůvodnění udělení Ropáka

Brněnský krajský soud nařídil ekologickému sdružení Děti Země, aby se omluvilo bývalému šéfu společnosti Unipetrol Pavlu Švarcovi za tvrzení, proč mu byla udělena cena Ropák roku 2002. Švarcovi vadila formulace ekologů, kteří v odůvodnění udělení anticeny Ropák uvedli, že "Švarc nese odpovědnost za přidělení několikamiliardové zakázky na sanaci Spolany (chemička Spolana Neratovice) bez výběrového řízení". O vyhlašování výběrových řízení rozhoduje Fond národního majetku, a vypsání či nevypsání soutěže tak Švarc podle svých slov nemohl přímo ovlivnit.

Vláda posoudí obnovu Terezína, která má stát skoro osm miliard

Terezín jako univerzitní město, kongresové centrum a zajímavé místo pro turisty - takový je cíl dlouhodobého plánu na obnovu města, který ve středu posoudí vláda. Záměr nazvaný "Europrojekt Terezín - centrum vzdělanosti, kultury a sportu" si do roku 2013 vyžádá z domácích a evropských zdrojů zhruba 7,5 miliardy korun. Počítá s tím materiál, který kabinetu předloží ministr pro místní rozvoj Radko Martínek. Asi 3,5 miliardy korun má stát sanace pevnostního systému, skoro stejnou částku si vyžádá rekonstrukce budov ve vnitřním městě a jejich přeměna pro potřeby vysokého školství.

Na žádnou z významných akcí Europrojektu dosud nebyly uvolněny peníze, konstatovala nedávno konference o osudu Terezína. Město se stále potýká s řadou problémů, které způsobily odchod armády z města koncem 90. let a ničivé záplavy v roce 2002.

Uhl se kvůli sporu o tábor v Letech obrátí na zastupitelství

Bývalý vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl se obrátí na Nejvyšší státní zastupitelství se žádostí, aby prověřilo postup policie ve sporu o povahu tábora pro Romy, který byl za nacistické okupace v Letech u Písku. Uhl je stejně jako nynější zmocněnec Svatopluk Karásek přesvědčen o tom, že to byl koncentrační tábor. Řekli to v reakci na počínání policie, která se rozhodla, že nebude stíhat europoslance Miloslava Ransdorfa (KSČM) za jeho výrok o tomto táboře. "Jako historik vím, že se ohledně Letů bezuzdně lže. Žádný skutečný koncentrák tam nikdy nebyl," prohlásil v dubnu Ransdorf. Trestní oznámení na něj podal v květnu právě Uhl. Opíral se o zákon, podle kterého je veřejné popírání nebo zpochybňování nacistické a komunistické genocidy potrestáno vězením na šest měsíců až tři roky. Policie nehodlá Ransdorfa obvinit, řekl ČTK zdroj obeznámený s vyšetřováním trestního oznámení. "V odborném posudku se říká, že nešlo o koncentrační tábor v tom slova smyslu, v jakém ho chápeme," dodal tento zdroj.

Gay a lesbická liga protestuje proti zásahu v Poznani

Diváci a organizátoři gay a lesbického filmového festivalu Mezipatra, který se v neděli uzavřel v Praze, podpořili protest české Gay a lesbické ligy proti zásahu polské policie při demonstraci homosexuálů v Poznani. Otevřený dopis odevzdali polskému velvyslanectví. Více než 60 z celkem asi 500 demonstrantů bylo zadrženo a bude se před soudem zodpovídat z účasti v nelegálním shromáždění. Zadržení aktivisté si stěžovali na brutalitu policie.

Ústavní soud vrátil novináři Brezinovi naději na Zemanovu omluvu

Ústavní soud vrátil novináři Ivanu Brezinovi naději, že se mu bývalý premiér Miloš Zeman bude muset omluvit za obvinění z korupce. Brezina v roce 1999 žaloval Zemana, který o něm prohlásil, že za peníze energetické společnosti ČEZ psal články podporující dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. Ústavní soud zrušil dřívější verdikty Vrchního a Nejvyššího soudu, podle nichž se Zeman nemusel novináři omlouvat, ani mu zaplatit požadované odškodné. Soudy se přiklonily k Zemanovu vysvětlení, že jen zopakoval to, co mu sdělil tehdejší generální ředitel ČEZ Milan Černý. Podle Ústavního soudu však předchozí verdikty porušily základní právo na zachování osobní cti a dobré pověsti. "Nemá-li ústavní činitel svá tvrzení faktů důkladně prověřena co do pravdivosti, není oprávněn je zveřejnit," řekla ústavní soudkyně Eliška Wagnerová.

Závažnost Zemanova obvinění navíc podle ÚS přesahuje zájmy konkrétního novináře, protože sdělení zpochybnilo komunitu novinářů jako profesní skupiny. Zeman v červnu 1999 novinářům jmenoval Brezinu jako příklad zkorumpovaného žurnalisty. "Informacím poskytovaným předsedou vlády je ze strany občanů vždy přikládána větší váha než informacím od jiných osob včetně médií," upozornila Wagnerová. Brezina ve svých článcích v tisku obhajoval jadernou energetiku. Nikdy se neprokázalo, že by tak psal na základě smlouvy s ČEZ nebo že by za to od této společnosti bral honorář.

Prezident Klaus vysvětloval v Praze 15 důležitost učňovského školství

Význam učňovského školství zdůraznil prezident Václav Klaus při návštěvě Prahy 15. Při debatě na Střední odborné škole a učilišti uvedl, že ne každý musí mít univerzitní vzdělání či "pět titulů před jménem a za jménem". Odborná škola vyučuje například obor informační technologie, učiliště připravuje mimo jiné nové automechaniky. Prezident si prohlédl mj. i zrekonstruovaný sportovní areál u hostivařské přehrady. Vedle výstavby nových hřišť na fotbal a volejbal zde prošlo rekonstrukcí dětské hřiště, které tak nyní odpovídá předpisům požadovaným Evropskou unií. "To snad nemyslíte vážně? To si opravdu necháte takhle diktovat? To nedržíte hladovku?" zeptal se zděšeně Klaus zástupců radnice. Ti mu odpověděli, že hřiště přestavují kvůli normám EU i jiné městské části. Navíc prolézačky a další herní prvky od švédské firmy podle nich vydrží mnohem déle než české. Ani toto tvrzení se ale prezidentovi nelíbilo a radním dal najevo, že jim nevěří. "Ani jste mě sem neměli brát," prohlásil.

Žena Pavla Tigrida předala olomoucké univerzitě manželovy knihy

Univerzita Palackého (UP) v Olomouci získala knihy, z nichž studoval spisovatel, novinář a publicista Pavel Tigrid. Tituly z pozůstalosti svého manžela jí oficiálně předala Ivana Tigridová. Jde o 1865 knih, převážně z oboru politologie, ale i historie či jazykovědy. Knihy jsou zejména ve francouzštině, němčině a češtině, menší část i v čínštině. Tigridová řekla, že myšlenka převézt část knihovny jejího manžela do Olomouce byla z její hlavy. Velkou roli v tom sehrál senátor a bývalý rektor UP Josef Jařab, který se s manželi od 90. let přátelil. Manželův archiv a korespondenci věnovala Národnímu archivu v Praze, doma ve Francii má ještě knihovny francouzské a české literatury.

Cenu ministryně školství získal student zkoumající černé díry

Vlastnostmi černých děr a neutronových hvězd a možnostmi jejich zkoumání se zabývá student Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě Gabriel Török. Jeho výzkumy mohou přispět i k objasnění historie vesmíru a spolupráci mu nabízejí profesoři prestižních amerických univerzit. Jeho práci ocenila ministryně školství Petra Buzková, spolu s ním získali cenu i čtyři další vynikající studenti.

Říčanští protestovali proti přeplněným školám, učili se venku

Do lavic pod širým nebem zasedli žáci deváté třídy na Masarykově náměstí v Říčanech u Prahy. Netradičním happeningem chtěli upozornit na přeplněné dvě základní školy ve městě. V současnosti v nich chybí 450 míst, za pět let jich s ohledem na demografický vývoj bude třeba ještě o 300 víc, řekla starostka Adriena Mrázová. Náklady na stavbu školy jsou kolem 265 milionů korun, to je celoroční rozpočet Říčan. Na náměstí se objevily lavice, v nich žáci v teplých bundách a čepicích, po ruce měli velkou konvici s horkým čajem. Do Říčan přijela na pozvání radnice ministryně školství Petra Buzková. O situaci chce jednat přímo s ministrem financí a poslanci.

Rybář našel ve Vltavě v pražském Podolí mrtvolu ženy

Rybář našel ve Vltavě v pražském Podolí mrtvolu ženy. Podle záchranné služby jde o pohřešovanou Němku, která chtěla v neděli spolu s manželem spáchat sebevraždu. Jejího muže našel správce Žlutých lázní s poraněním na zápěstích. Podle záchranné služby si pětačtyřicetiletý muž a jeho o sedm let starší manželka nejprve pořezali zápěstí a poté skočili do Vltavy. Muže se podařilo zachránit.

V Brně-Líšni hořel sklad s asijským zbožím, škoda 15 milionů Kč

V Brně-Líšni požár zničil sklad se zbožím asijských obchodníků, v němž byl hlavně textil. Zásah, při němž byli zraněni dva hasiči, komplikoval silný dým. Na pomoc přijeli i vojáci. Škoda se odhaduje na 15 milionů korun. Příčinou požáru byla podle prvních zjištění nedbalost jednoho z asijských obchodníků při spalování odpadu. Požár byl původně ohlášen na střeše, později se rozšířil na plochu odhadem 80 na 80 metrů. K ohni přijelo 22 vozů - profesionálů i dobrovolníků.

U Dolních Břežan se střetly kamiony, hrozil únik propan-butanu

Nehoda dvou nákladních vozů na několik hodin zcela zablokovala dopravu u Dolních Břežan v okrese Praha-západ. Břežanské údolí bylo z obou stran uzavřeno, protože jeden z vozů převážel propan-butan. Plyn neunikl. Nehoda si vyžádala jedno lehké zranění. Jeden z řidičů podle policie tvrdí, že měl na voze technickou závadu.

CVVM: Počet zastánců trestu smrti klesl, stále ale tvoří většinu

Většina obyvatel si myslí, že v České republice by měl existovat trest smrti. Tento názor zastává 57 procent lidí. Proti absolutnímu trestu je 30 procent dotázaných, 13 procent neví. Vyplývá to z říjnového šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Ve srovnání s obdobným výzkumem CVVM z března ale počet zastánců tohoto trestu v říjnu poklesl o devět procent. Dlouhodobě však průzkumy stále ukazují, že trest smrti má v tuzemsku podporu nadpoloviční většiny lidí. Poslanci Federálního shromáždění bývalého Československa zrušili trest smrti v květnu 1990. Do té doby bylo od roku 1945 popraveno přes 1200 lidí.

Existence trestu smrti má podle CVVM relativně větší podporu mezi muži, lidmi, kteří se nehlásí k žádné církvi či náboženství, a mezi voliči KSČM a ČSSD. Naopak relativně nižší podporu trestu smrti nebo vyšší podíl jeho odpůrců autoři výzkumu zaznamenali u mladých lidí ve věku do 30 let, absolventů vysokých škol, katolíků a příznivců KDU-ČSL, mezi nimiž odpůrci trestu smrti dokonce převažovali nad jeho stoupenci.

Na kontroverzní stavbu vysílače na pražském Žižkovi si lidé zvykli

Kosmická raketa, Jakešův prst nebo Biľakova jehla - tak se říkalo vysílači na pražském Žižkově v prvních letech jeho existence. S oblibou k trojitému tubusu zprvu vzhlíželi umělci, režisér Jan Němec v něm po svém návratu z emigrace natočil film V žáru královské lásky. Mnozí se ale se stavbou nemohli smířit, lidé žádali i její zbourání. Postupem času a hlavně poté, co se na věži před pěti lety objevily sochy Davida Černého, lidé stavbu přijímali. Z věže někteří skočili bungee jumping, pořádají se na ní večírky, letos se v ní konal festival nových médií v umění Entermultimediale. Vysílač se začal stavět před 20 lety, zprovozněn byl v roce 1992. Restaurace je ve výšce 66 metrů, vyhlídková kabina v 93 metrech. Celá věž je vysoká 216 metrů.

Plzeňské pivovarské muzeum získalo sbírku pivních etiket

Plzeňské pivovarské muzeum získalo v těchto dnech rozsáhlou sbírku pivních etiket. Pochází z pozůstalosti soukromého sběratele Antonína Hajšmana a čítá na 20.000 etiket. Dále ji tvoří několik stovek pivních tácků a menší kolekce pivovarských odznaků. Jde převážně o domácí etikety, najdou se mezi nimi ale i předměty spojené s pivem například z Argentiny a jiných zemí světa, řekl ČTK kurátor muzea Jiří Hána.

Jubilejní bitvu tří císařů uvede televize v přímém přenosu

Rekonstrukci bitvy tří císařů na slavkovském bojišti, od níž letos uplyne 200. let, bude Česká televize vysílat v přímém přenosu. Bitevní vřavu, do níž se zapojí na 4000 příslušníků klubů vojenské historie, mohou diváci spatřit 3. prosince. Bude to zřejmě největší rekonstrukce svého druhu v historii, řekl šéfredaktor brněnského studia Roman Ondrůj. Akci navštíví také prezident Václav Klaus, premiér Jiří Paroubek a delegace z Francie, Rakouska a Ruska.

Staroměstské náměstí v Praze ozdobí 25metrový smrk z Krkonoš

Staroměstské náměstí v Praze před vánočními svátky ozdobí více než dvacetimetrový smrk, který pokáceli dělníci nedaleko Janských Lázní na Trutnovsku. Trhy začnou na Václavském a Staroměstském náměstí v sobotu 26. listopadu. Vybraný strom již dříve prověřili odborníci, kteří kontrolovali kvalitu dřeva, zjistili také, že strom v Krkonoších rostl přibližně 80 let. Původně organizátoři trhů plánovali pokácet v Krkonoších dva stromy, minulý týden se však rozhodli, že na Václavském náměstí bude stát patnáctimetrový umělý strom. "Z Václavského náměstí zmizí obvyklá kotvicí lana a železobetonové bloky, které v minulosti zabíraly příliš mnoho prostoru. Tržiště se tak stane mnohem průchodnější a prostornější.

Sníh a teploty kolem nuly potrvají celý týden

Svatý Martin na bílém koni měl sice letos týdenní zpoždění, ale sněhová nadílka už stihla udělat radost lyžařům i vrásky na čele řidičům. Podle předpovědi meteorologů má vydržet zataženo s teplotami kolem nuly a sněžením, tedy zimní charakter počasí, zřejmě až do konce týdn