Zprávy

Premiér žádá o prověrku hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny

Vláda souhlasí s obměnou osmi z deseti členů správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), které jmenuje kabinet. Od výměny si ministr David Rath slibuje hlasy pro záměr odvolat ředitelku VZP Jiřinu Musílkovou. Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) zároveň požádá Nejvyšší kontrolní úřad o prověrku hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny v letech 2001 až 2005. Rath po zasedání kabinetu novinářům také řekl, že ministři vyslechli a vzali na vědomí jeho informace o nucené správě, kterou minulý týden uvalil na VZP kvůli zvyšování dluhu. Ten už přesáhl 12 miliard korun.

Středočeský hejtman Bendl chce žalovat Ratha, žádá omluvu a 250.000 korun

Středočeský hejtman Petr Bendl (ODS) chce žalovat ministra zdravotnictví Davida Ratha. Žádá omluvu a čtvrt milionu korun. Cítí se poškozen jeho výroky o rozkrádání nemocnic v kraji. Omluvu a 650.000 korun chce po Rathovi i senátor za ODS Tomáš Julínek. Rath ho podezírá, že napsal svou zdravotnickou knihu za peníze VZP. Julínek novinářům řekl, že pokud se mu Rath neomluví do 25. listopadu, podá na něj žalobu. Proti ministrovým výrokům o svém obchodním napojení na VZP se ohradil. "Nemám žádnou obchodní činnost, nemám ani živnostenský list, tudíž nemohu mít ani obchodní vztahy s VZP," prohlásil senátor.

Nucený správce VZP dostal kvůli výhrůžkám policejní ochranu

Nucený správce ve Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) Antonín Pečenka dostal policejní ochranu. Policie chrání i jeho rodinu. Důvodem se staly opakované výhrůžky. Ministr David Rath jmenoval Pečenku svým náměstkem a současně nuceným správcem ve VZP 10. listopadu. Pečenka dříve působil v pojišťovně jako vrchní ředitel úseku zdravotní péče. Z VZP musel ale odejít. Patří ke členům ODS. Při nucené správě by měl podle ministra mimo jiné prověřit případné napojení občanských demokratů na VZP.

Vláda chce přitvrdit v boji proti terorismu

Vláda se chystá přitvrdit v boji proti terorismu. V příštích dvou letech hodlá posílit pravomoci zpravodajských služeb, na české ambasády v zahraničí vyšle policejní důstojníky a lépe mají být podle ní chráněny zásilky s nebezpečných nákladem. Opatření jsou součástí aktualizovaného plánu proti terorismu, který schválil kabinet. Dokument zároveň konstatuje, že v Česku je situace z hlediska teroristických hrozeb klidná.

Některé nevládní organizace a politici z řad opozice ale soudí, že posilování pravomocí státních úřadů, mezi něž by mohlo patřit i rozšíření odposlechů telefonních hovorů, nepřípustně zasahuje do soukromí občanů. Podobná opatření kvůli hrozbě terorismu však přijímají i další země. Velkou debatu nové zákony zbudily například v USA či Británii.

Kontrarozvědka dostane 18 milionů korun na odposlechy

Bezpečnostní informační služba (BIS) dostane na zaplacení telefonních odposlechů přes 18 milionů korun. Kabinet tuto částku uvolnil na žádost ředitele kontrarozvědky Jiřího Langa z prostředků, které byly původně určeny na zvýšení platů příslušníků bezpečnostních složek. Povinnost nést náklady spojené s odposlechy mají policie a tajné služby podle nového telekomunikačního zákona od letošního května, předtím platit nemusely.

Prezident Klaus jmenoval ministrem zemědělství Jana Mládka

Prezident Václav Klaus jmenoval novým ministrem zemědělství Jana Mládka (ČSSD). Ten ve funkci vystřídal stranického kolegu Petra Zgarbu, který odstoupil především kvůli aféře kolem Pozemkového fondu, jenž umožnil spekulantům získat v okolí Prahy i na dalších místech ČR lukrativní pozemky. Premiér po uvedení Mládka do úřadu uvedl, že doufá v očištění Zgarbova jména. Paroubek také uvedl, že stát kauzy podrobí šetření, aby zjistil osobní odpovědnost.

Mládek zopakoval, že jeho cílem je rekonstruovat orgány Pozemkového fondu a přijmout opatření, která by zamezila opakování pochybných převodů. "Také se budu věnovat snaze o vyřeší problémů, které vznikly, a hledat řešení, které by umožnilo možná alespoň částečně zvrátit některé ty transakce," doplnil. Spekulanti mohou na zmíněných pozemcích vydělat podle některých odhadů přes dvě miliardy korun. Vedle řešení situace v klíčových institucích resortu se chce nový ministr zaměřit na hladký tok evropských peněz do českého zemědělství. Vláda ve středu přidala dvě miliardy korun na přímé platby zemědělcům v příštím roce. Klíčové podpory farmářům by tak měly příští rok představovat zhruba 63 procent úrovně ve starých členských zemích EU.

Ministři mají výhrady k novele zakazující kouření v restauracích

Kabinet má výhrady k iniciativě skupiny lidoveckých poslanců, kteří chtějí úplně zakázat kouření v restauracích, barech, kavárnách a na dalších místech, kde se prodává jídlo a nápoje. Ministři nesouhlasí s tím, aby se měnil zákon, který dosud ani nezačal platit. Poslanci v čele s dlouholetým odpůrcem kouření a tabákové reklamy Josefem Janečkem chtějí zakázat kouření v restauracích bez výjimky. Sněmovna letos po dlouhých debatách a odkladech schválila protikuřácký zákon, který ale podle kritiků současná omezení spíše zmírňuje. Nejenže kouření v restauracích nezakazuje, ale na rozdíl od minulosti jej umožňuje i v době podávání hlavních jídel, tvrdí Janeček.

Bez ohledu na postoj vlády nyní lidovecký návrh putuje do sněmovny. Janečkovy iniciativy narážejí například u ODS, podle níž různé zákazy nejsou správnou cestou a jejich vliv na omezení kouření je pochybný. Někteří hostinští se zase obávají toho, že kdyby si hosté nemohli v restauraci zapálit, přestali by tam chodit. Spotřeba cigaret v České republice se předloni meziročně zvýšila o téměř 16 procent. V zemi podle některých údajů denně zemře na následky nemocí z kouření 50 až 60 lidí.

Vláda schválila 1,5 miliardy korun na přípravu zóny pro Hyundai

Vláda schválila 1,5 miliardy korun na přípravu průmyslové zóny v Nošovicích, ve které by mohla vyrůst obří továrna jihokorejské automobilky Hyundai. Podle vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna má být příprava této průmyslové zóny financována z výnosu privatizace státního podílu v Českém Telecomu. Sedmá největší automobilka na světě Hyundai nedávno oznámila záměr vybudovat továrnu v Evropě za 30 miliard korun, podle některých zdrojů dokonce za 45 miliard korun. Mezi favority na výstavbu továrny je i ČR.

Příplatovi právníci odeslali žalobu na Rumunsko do Štrasburku

Právníci podnikatele Františka Příplaty odeslali žalobu na Rumunsko Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Příplata byl v Rumunsku odsouzen za podněcování k vraždě k osmi letům vězení, uprchl ale přes Maďarsko do Čech. Tvrdí, že proces byl vykonstruovaný a že útěk pro něj byla jediná možnost, jak si zachránit život. Rumunská strana podle něj na žalobu reagovala výslechy zaměstnanců rumunské pobočky firmy jeho syna.

Příplata tvrdí, že s ním rumunské vyšetřovací orgány a soudy zacházely nespravedlivě a v rozporu se zákonem. Soud by se měl podle něho vrátit k vyšetřování případu, aby mohl poukázat na skutečné viníky vraždy odborového předáka Virgila Sahleana v roce 2000. Z vraždy podezírá agenty předrevoluční rumunské tajné služby. Podle něho se chtěli zmocnit podniku, který zprivatizoval, a vytunelovat jej. Soud údajně nevyslechl ani jednoho svědka, kterého Příplata navrhoval, a nedal mu řádného tlumočníka. Podnikatel, který v Rumunsku přišel takřka o všechen majetek, zvažuje proti Rumunsku arbitráž.

Tatra chystá vůz, jejž bude moci letecky přepravovat NATO

Kopřivnická automobilka Tatra chystá vojenský vůz Tatra 815-7. Jednou z jeho hlavních předností bude nižší kabina, takže vůz bude možné na rozdíl od jeho předchůdců přepravovat nejrozšířenějším letounem NATO Hercules. Jak uvedl ředitel odboru speciálních projektů Tatry Jan Vala, specialisté oceňují také jednoduchý způsob pancéřování. "Vozidla budeme dodávat bez pancéřování, to si odběratelé mohou dokoupit zvlášť. Vojáci si budou schopni přímo v akci během osmi hodin auto sami zapancéřovat," vysvětlil Vala. Ministerstvo obrany se rozhodlo nakoupit terénní vozy bez výběrového řízení - jsou totiž podle ní strategickým vojenským materiálem, v jehož případě je takový postup možný.

Ministr dopravy vybral vítěze tendru na mýtné, zřejmě Kapsch

Ministr dopravy Milan Šimonovský již vybral vítěze tendru na dodavatele mýtného systému. Na základě doporučení komise podepsal rozhodnutí o vyloučení tří uchazečů, kteří nesplnili podmínky zadávacího řízení. Zakázku přidělil zbývajícímu ze čtyř uchazečů. Podle neoficiálních informací se vítězem stal Kapsch, který podal až třetí nejnižší nabídku. Server Novinky.cz uvedl, že dodavatelem se stalo právě konsorcium vedené rakouskou společností Kapsch s cenou 22 miliard korun. S rozhodnutím ministra dopravy nesouhlasí předseda KSČM Vojtěch Filip. ČTK řekl, že komunisté budou chtít na nadcházející schůzi Poslanecké sněmovny zařadit bod, v rámci kterého by vláda o okolnostech tendru a výběru společnosti Kapsch podala podrobné informace. Rozhodnutí Šimonovského o vyloučení tří uchazečů označil za drzost.

V Česku se má mýtné od nákladních vozů nad 12 tun začít vybírat od roku 2007 na 970 kilometrech dálnic a rychlostních komunikací. Na vybrané tahy první třídy by se zpoplatnění mělo rozšířit od roku 2008. Platilo by se pak na 2100 kilometrech českých silnic.

Světová banka chválí Slovensko za reformy, ČR by měla omezit vládní dotace

Světová banka (SB) chválí v nové studii, kterou zveřejnila na konferenci v Praze, Slovensko za provedené reformy. Správným směrem však podle banky jdou všechny nové členské státy Evropské unie, ale právě Slovensko se drží na špici pelotonu. Českou republiku Světová banka varuje před rostoucími výdaji na nejrůznější vládní dotace a podpory a na rostoucí tlak na prohlubování schodku veřejných rozpočtů. ČR se podařilo otočit nepříznivý vývoj schodkových rozpočtů a letos by se mohl schodek veřejných rozpočtů dostat i pod tři procenta, což by výrazně předčilo očekávání. Podle SB se ale v mnoha oblastech rýsují problémy, zejména ve zdravotnictví. Ke konci roku 2004 činil dluh v českém zdravotnictví celkem devět miliard korun, přičemž v roce 2006 by mohl dosáhnout 24 miliard korun, a to jen v případě Všeobecné zdravotní pojišťovny, vyplývá ze studie, kterou má ČTK k dispozici.

České firmy mohou v Alžírsku uspět při privatizaci a ve vodárenství

Alžírsko připravuje v příštích letech privatizaci více než 1000 státních podniků a investice do vodárenství za několik miliard amerických dolarů. České podniky by mohly v tendrech uspět, pokud budou vystupovat společně s nadnárodními konsorcii a alžírskými firmami. Po jednání ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana s alžírským ministrem vodních zdrojů Abdalem Malikem Sallálem o tom ČTK informoval mluvčí Ivo Mravinac. Urban v úterý také otevřel druhou předváděcí halu společnosti Maison Tcheque v Alžíru, která je výhradním dovozcem a distributorem vozů Škoda v Alžírsku. Loni firma v zemi prodala přes 250 aut, zhruba stejný objem odhaduje i na letošní rok. Ministra na pětidenní návštěvě Alžírska doprovodila zhruba dvacítka podnikatelů.

Spolana připravuje velkou sanaci kontaminovaných podzemních vod

Firma Spolana ve spolupráci s odborníky a státem chystá rozsáhlou sanaci kontaminovaných podzemních vod ve svém areálu. Hlavní riziko představuje znečištění vod velkými koncentracemi chlorovaných uhlovodíků a jejich šíření i do přiléhající přírodní rezervace. Podle hrubých odhadů začne sanace asi za dva roky, bude stát řádově 500 milionů až 600 milionů korun a potrvá zřejmě asi 15 let. ČTK to řekli zástupci Spolany a společnosti CZ Bijo, která zajišťuje přípravné práce.

Policie: Uprchlý vězeň Čabrada míří do jižní Evropy

Uprchlý vězeň Roman Čabrada se podle policie již nenachází na českém území a míří do některého ze států jižní Evropy. "V úvahu přichází Španělsko či Itálie, odkud se s největší pravděpodobností pokusí vycestovat do Thajska," sdělila mluvčí policejního útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová. Dodala, že v době, kdy policie zahájila rozsáhlou pátrací akci, byli již Čabrada i s ním uprchlý Rostislav Roztočil poblíž státní hranice, nebo již dokonce na území sousedního státu.

Vězni z Odolova, zadržení na Slovensku, jsou zpět ve věznici

Dva vězni z věznice v Odolově na Trutnovsku, kteří v sobotu utekli z vycházky a v pondělí je zadržela slovenská policie, jsou opět v odolovské věznici. Odsouzení kromě umístění na samotce také přijdou o volnočasové aktivity a možnost zaměstnání na venkovních pracovištích. "Následně je čeká trestní stíhání, protože se dopustili trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, kde jim hrozí až pětiletý trest," řekl ředitel věznice Jiří Beneš. Oba vězni utekli společně s dalšími dvěma v sobotu po návštěvě bazénu v Trutnově, když byli společně s vychovatelem v restauraci na večeři. Druhá dvojice se však přihlásila policistům. Věznice v Odolově, která je zařízením s nejmírnějším režimem, od ledna do září letošního roku umožnila vycházku ve více než sedmi stech případech, například na návštěvu kulturní či sportovní akce.

Vláda je pro vytvoření jednotného registru dlužníků státu

Vláda schválila záměr vytvořit jednotný registr dlužníků státu. V něm by si úřady ověřovaly, zda lidé, s nimiž jednají, státu něco nedluží. Nyní to občané musejí dokládat sami. Registr by měl začít fungovat během roku 2007. Analytici návrh vítají, může prý snížit stínovou ekonomiku a omezit daňové nedoplatky. V současnosti centrální databáze dlužníků státu neexistuje. Při kontaktu s úřady je ale v řadě případů třeba, aby občané či podnikatelé úřadům doložili, že státu nic nedluží. Doklady o tzv. bezdlužnosti po lidech vyžaduje například zákon o veřejných zakázkách; někdy se musí předkládat i při běžném obchodním styku, třeba při podání žádosti o úvěr.

Výrobce hraček Lego bude mít u Prahy evropské distribuční centrum

Společnost Lego Group, která patří mezi největší výrobce dětských hraček na světě, sloučí své distribuční aktivity v Evropě do jediného distribučního centra v Jirnech u Prahy. Zajištění provozu tohoto centra, jehož plný provoz by měl být zahájen v roce 2007, Lego svěřilo logistické firmě DHL Solutions. Distribuční centrum v Jirnech bude mít plochu 56.000 metrů čtverečních a zaměstná zhruba 200 pracovníků. ČTK o tom informovalo vedení české pobočky společnosti DHL. Distribuční centrum v Jirnech nahradí pětici skladů v Německu, Dánsku a Francii, jejichž provoz se společnost Lego Group rozhodla ukončit.

Soud rozhodl, že soudkyně Horová nebyla spolupracovnicí StB

Pražský městský soud rozhodl, že soudkyně Vrchního soudu v Praze Jitka Horová nebyla spolupracovnicí komunistické tajné bezpečnosti (StB). Horová tak vyhrála spor o svou evidenci mezi spolupracovníky StB, který vedla s ministerstvem vnitra. Ministr spravedlnosti Pavel Němec soudkyni kvůli evidenci dočasně zbavil funkce a předseda pražského vrchního soudu na ni podal u Vrchního soudu v Olomouci kárný návrh na odvolání.

Politici hovořili o zákazu komunismu a polistopadových nadějích

O případném zákazu komunistické strany a potřebě změn ve společnosti dnes na semináři v Poslanecké sněmovně diskutovala současná i bývalá politická elita. Například bývalý prezident Václav Havel poznamenal, že 16 let po pádu železné opony zvítězil v Česku "superpragmatismus". Na zklamání způsobené vysokým očekáváním sametové revoluce pak upozornil místopředseda Senátu Petr Pithart. Havel podotkl, že étos sametové revoluce zůstává zapomenut. Dnes je již podle něj jen předmětem sentimentální vzpomínky, případně posměchu. Pro Českou republiku je po pádu komunismu podle něj charakteristické to, že ze dne na den provedená privatizace dala vzniknout ekonomickým elitám, jejichž součástí byli nomenklaturní lidé. Napojením na politickou reprezentaci pak podle něj vznikl uzavřený systém, který přetrval do dnešní doby.

Na zklamání způsobené vzbuzenými nadějemi listopadové revoluce upozornil také místopředseda Senátu Petr Pithart. Hlavním zklamáním je podle něj dvacetiprocentní podpora komunistů ve společnosti. Pithart ale není pro zákaz komunistů. Přihlásil se dnes ke svému patnáct let starému výroku, že komunisty je zapotřebí porazit ve volbách. Zakázat komunisty zákonem chtějí senátoři Martin Mejstřík a Jaromír Štětina. Za zákaz komunistů bojuje také petice Zrušme komunisty. Polistopadový vývoj dnes naopak obhajoval předseda vlády Jiří Paroubek. Klíčové podle něj je, že se vytvořil plnohodnotný politický systém. Za důležité také označil schopnost společnosti řešit praktické problémy. Trochu ho ale mrzí, že se zatím do politiky nedaří získávat nové talentované a schopné lidi. Také Paroubek se dnes vyslovil proti snahám zakázat komunistickou stranu.

Vláda uvolní 850 milionů na nákup dvou dopravních letounů

Vláda uvolní 850 milionů korun na nákup dvou nových armádních dopravních letadel. Peníze vojsko dostane nad rámec rozpočtu, obnova takzvané vládní letky totiž bude rychlejší, než se původně plánovalo. První nový letoun by armáda měla dostat v první polovině příštího roku, druhý stroj má následovat v roce 2007. O modernizaci letky se kvůli zastaralosti letadel ruské výroby hovoří delší dobu, obnovu letounů v celkové hodnotě kolem čtyř miliard korun ale urychlila série poruch při zahraničních cestách politiků.

ČR přispěje na odstranění následků hurikánu Wilma deseti miliony

Česko přispěje Mexiku a Kubě na odstranění následků hurikánu Wilma deseti miliony korun. Peníze budou mezi obě země rozděleny rovnoměrně. Hurikán Wilma zasáhl karibskou oblast v druhé polovině října. Na Floridě zabil kolem 15 lidí a více než šest milionů obyvatel zůstalo bez elektrického proudu. Podobná je situace rovněž v sousedním Mexiku. Na Kubě bouře způsobila rozsáhlé záplavy a zbořila desítky domů. Česká republika nedávno schválila pomoc také Guatemale a Salvadoru, kde si jiná tropická bouře a následné sesuvy půdy vyžádaly tisíce životů.

Studie: Na české univerzity má přístup jen malý počet studentů

Česká republika vydává na vysoké školství 0,8 procent hrubého národního produktu (HDP) ročně, je to nejméně z osmi nových států Evropské unie, kde se výše této investice v průměru pohybuje kolem 1,1 procenta HDP. V relevantní věkové skupině se také na univerzity dostane pouhých 36 procent mladých lidí; například v Polsku, Slovinsku a pobaltských zemích toto číslo převyšuje 60 procent. Vyplývá to ze studie, kterou v Praze zveřejnila Světová banka.

Jen 12 procent populace mezi 25 a 64 lety má v České republice vysokoškolské vzdělání. V ostatních přistoupivších zemích střední Evropy a v Pobaltí je to průměrně 16 procent. V porovnání s jinými stupni vzdělání vydělávají nejvíce maďarští a čeští vysokoškoláci. Reálné veřejné výdaje na vzdělání v České republice mezi lety 1995 a 2001 klesly o jedno procento, zatímco v ostatních nových zemích EU ze střední Evropy a Pobaltí stouply v průměru o jednu čtvrtinu. Investice vysokých škol v Česku na vědu a výzkum jsou však větší než u ostatních zkoumaných zemí. Podle studie by to mohlo naznačovat, že "ze studentského pohledu tak mohla být vyměněna dostupnost univerzitního vzdělání za vyšší kvalitu."

O dalším osudu Werichovy vily se rozhodne do konce ledna

O dalším osudu takzvané Werichovy vily na Kampě v Praze 1 rozhodne místní radnice do konce ledna. Ve výběrovém řízení chtěla radnice vilu pronajmout firmě Colly, která v něm zvítězila. V pondělí ale soutěž zrušila, protože nebyla v souladu se současným zněním zákona o zadávání veřejných zakázek. Rozhodnutí radnice, která vybrala Colly, mělo řadu kritiků. Patřili k nim neúspěšná uchazečka Meda Mládková a její Museum Kampa, kterou podpořili například opoziční Evropští demokraté (ED) i bývalý prezident Václav Havel. Zástupci ED obvinili Vihana z toho, že obešel zastupitelstvo, když Colly měla mít ve smlouvě předkupní právo na dům. Navíc podle nich lhal, když uváděl, že nabídka Colly byla výhodnější než nabídka Mládkové. Starosta se proti výtkám ohradil.

Nad lobováním ve prospěch Mládkové se pozastavil radní Miloslav Černík (ČSSD). "Nikdy jsem se nesetkal s takovým nátlakem," podotkl radní, který hlasoval pro Colly. Ještě před verdiktem o vítězi již zrušené soutěže mu prý telefonovali premiér Jiří Paroubek (ČSSD) a předseda ED Jan Kasl. "Snažili se mě ovlivnit ve prospěch Mládkové," uvedl Černík. Za Mládkovou se postavil dopisem i ministr kultury Vítězslav Jandák.

Vánoční svátky se blíží, obchody začínají praskat ve švech

V českých obchodech se již začínají naplno rozbíhat vánoční nákupy, jejichž vrchol obchodníci očekávají v prosinci. Mnoho obchodů letos zahájilo vánoční prodej opět o něco dříve než loni a první prodejny dostaly vánoční výzdobu již v polovině října. Hitem letošních Vánoc bude podle obchodníků opět drahá elektronika, kosmetika a hračky, mezi kterými budou hrát prim moderní panenky, stavebnice, či různé hračky na dálkové ovládání. Hodně Čechů letos pořídí vánoční dárky na dluh. S blížícími se Vánocemi se totiž prudce zvyšuje zájem lidí o spotřebitelské úvěry. Růst podle bank mnohdy dosahuje až 25 procent v porovnání se zbytkem roku. Podle odhadu hlavní ekonomky společnosti Next Finance Markéty Šichtařové letos Češi v předvánočním období utratí v obchodech zhruba 233 miliard korun, což bude o čtyři procenta více než ve stejném období loňského roku.

Lachtan Gaston opět plave v jezírku v pražské zoo

V jezírku pražské zoo po více než třech letech opět pluje lachtan Gaston. Jde však pouze o bronzovou sochu legendárního zvířete, které odplavalo s velkou vodou v roce 2002 ze zoologické zahrady až do Německa. Cestu Gaston nepřežil, podlehl celkovému vyčerpání a následné infekci. Spolu s Gastonem tehdy uplavaly i jeho partnerky Bára, Julinka a Myška. Samice se podařilo odchytit ještě na území Česka, nedobrovolný výlet všechny přežily. "Hned po povodních se lidé ptali, zda mu postavíme pomníček. Zdálo se nám to ale nepatřičné. Nechtěli jsme ani nic uplakaného," řekl ČTK ředitel zahrady Petr Fejk krátce před odhalením bronzové sochy, která je ponořena do jezírka před restaurací nesoucí Gastonovo jméno. Plastika Veroniky Richterové podle Fejka dokonale vyjadřuje Gastonův charakter, zobrazuje ho veselého, radostného a hravého.

Gaston, který do pražské zoo přišel v roce 1991, se stal legendou, děti se o jeho cestě mohou dočíst v knížce. Jako postava vystupuje posmrtně i na jevišti. Saská státní opera uvádí inscenaci o jeho osudu pod názvem "Plav, Gastone, plav". Kolik přesně bylo Gastonovi let, se neví. Patřil totiž do poslední skupiny zvířat, které zoo získala z volné přírody. Fejk odhaduje, že v době, kdy se vydal na poslední plavbu, mu bylo mezi 14 a 15 lety. Připomenul také, že Gaston po sobě zanechal deset potomků.

Polárníci otevřeli před odjezdem do Antarktidy výstavu

Čeští polárníci otevřeli před odjezdem na vědeckou stanici, která čeká na dokončení na Rossově ostrově v Antarktidě, výstavu o historii dobývání bílého kontinentu Čechy. Hlavní část expozice v Národním muzeu zachycuje budování první české vědecké stanice v polární pustině. Dlouho to byl podle jejího projektanta a vedoucího budovatelského týmu Aloise Suchánka jen nesplněný sen. Zpočátku se nedařilo vybrat vhodné místo a obhájit ho před světovou komunitou, až nakonec padla volba na Rossův ostrov. Nachází se při okraji kontinentu přiléhajícím k Jižní Americe. Ostrov byl asi před 13.000 lety pokryt celý ledovcem. Od té doby se ho pomalu zbavuje. Začínají krajinotvorné procesy, objevily se potoky, odolné lišejníky, mechy, sinice a řasy, které je možné na výstavě spatřit. Polárníci vyfotografovali i ptáky, kteří na ostrově v létě hnízdí. V rozmrzlé krajině se rodí život a právě ten polárníky zvláště zajímá.

Neumannová zahájí olympijskou sezonu po tréninkovém experimentu

Po neplánované improvizaci v závěrečné přípravě vstoupí Kateřina Neumannová o víkendu do olympijské sezony. Jedna z největších českých medailových nadějí pro turínské hry zamířila do dějiště Světového poháru Beitostölenu. Kvůli teplému počasí se Neumannová připravovala na lyžích jen na ledovci a takzvaný "rychlý trénink" absolvovala nezvykle na kolečkových lyžích. V předchozích letech většinou Neumannová odlétala za přírodním sněhem začátkem listopadu a dva až tři týdny ladila formu ve Skandinávii. Letos se paní Zima hlásí pomalu, proto se klouzala stopou na Dachsteinu a ještě pět dnů před zahajovacím závodem se procházela Prahou a nakupovala v supermarketu.

Počasí

Na některých českých horách ve středu napadlo výraznější množství sněhu. Bílá pokrývka přikryla Krkonoše, Orlické, Jizerské a Krušné hory i Jeseníky. Prvního přídělu sněhu se dočkali také na Šumavě. Do výše položených oblastí tak museli vyjet i silničáři. V Libereckém kraji sníh zaskočil řadu motoristů, před pneuservisy byly fronty. Všechny silnice však jsou v České republice sjízdné. Bude oblačno s přeháňkami, většinou sněhovými. Teploty 1 až 5 stupňů Celsia.