Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Sněmovna neschválila korespondenční formu hlasování při volbách

Lidé asi nebudou moci hned tak rozhodovat o složení Poslanecké sněmovny také poštou. Návrh na zasílání hlasovacích lístků sněmovna v závěrečném hlasování neschválila, i když se na kompromisní podobě korespondenčního způsobu hlasování shodovala. Hlasování poštou by usnadnilo volbu Čechům v cizině a mohlo by možná zvýšit i volební účast. Neschválení novely způsobili poslanci ODS a KSČM, kteří se v převážné většině závěrečného hlasování zdrželi, nebo byli proti. Občanským demokratům vadilo, že sněmovna na návrh ČSSD chtěla snížit ze sedmi na pět procent množství preferenčních hlasů, které by jednotlivým kandidátům zajistily přednostní přidělení mandátu. Komunisté zase soudí, že korespondenční hlasování by zvýšilo byrokracii i náklady na volby o několik milionů korun. Případný efekt - zvýšení volební účasti o pár procent - je přitom nejistý, uvedl poslanec KSČM Ladislav Mlčák. "Bohužel, v tomto případě hrátky o umístění na kandidátce vyhrály nad zájmem o lepší dostupnost voleb pro všechny občany," komentovala neúspěch své předlohy senátorka Seitlová.

Prezident Klaus: EU musí mít skutečný jednotný trh, bez toho se nepohne dál

Evropská unie by se měla zbavit zbývajících bariér, které brání vytvoření skutečného jednotného evropského trhu a jednotného evropského prostoru, soudí český prezident Václav Klaus. Bez toho se podle něj EU nepohne dál a bude čelit problémům s jinými kontinenty. V Záhřebu na setkání 16 evropských prezidentů Klaus uvedl, že EU potřebuje nejen volný pohyb zboží, ale i služeb, kapitálu a pracovní síly. Většina "původních" zemí EU například po loňském rozšíření brání nováčkům po přechodnou dobu až sedmi let v přístupu za prací. Klaus rovněž míní, že budoucnost EU spočívá v "renesanci" spolupráce národních států, které se navzájem respektují jak na bilaterální, tak na multilaterální úrovni, nikoli na snižování role národních států nebo na novém federalismu. EU se musí zbavit protekcionalismu států i svého sociálního modelu, soudí. Současně Klaus podpořil další rozšiřování EU, gratuloval Chorvatsku, které schůzku hostí, k zahájení přístupových rozhovorů s EU a ujistil Bulharsko a Rumunsko, že český parlament dokončí schvalování jejich vstupu do EU.

Ministr Svoboda ocenil v rozhovoru pro DPA sjednocení Německa

Český ministr zahraničí Cyril Svoboda vysoce ocenil sjednocení Německa před 15 lety. "Je to jeden z nejdůležitějších kroků minulého století a představuje velkou výzvu," řekl Svoboda v rozhovoru, který zveřejnila agentura DPA. "Jistě si všichni Němci v roce 1990 neuvědomovali, co pro ně z finančního, politického a lidského hlediska nastává," prohlásil ministr. "Opětné sjednocení ale muselo přijít, protože rozdělení kteréhokoli národa a jeho země nemůže trvat věčně. Jsem rád, že německá jednota nastala," řekl. Skutečnost, že "nedemokratické strany" těží z problémů sjednocení hlasy voličů, označil Svoboda za "bolestnou stránku znovusjednocení". "Jsem ale přesvědčen, že ani ti, kteří takové strany volí, nechtějí návrat totalitárního systému, ale jen tak protestují proti svému sociálnímu postavení," zdůraznil.

Česko koupí dalších 600.000 balení léku proti ptačí chřipce

Česká republika brzy koupí dalších 600.000 balení léku Tamiflu proti ptačí chřipce. ČTK to řekl místopředseda vlády Zdeněk Škromach pověřený vedením ministerstva zdravotnictví. Podle něj by se dohoda měla podepsat co možná nejdříve. "Zájemců o tyto léky je mnoho," dodal. Nákup léku bude stát zhruba 600 milionů korun a peníze by se měly najít v rozpočtové rezervě. Podle Škromacha by v ideální situaci měla být tato balení k dispozici pro nejvíce rizikové skupiny a osoby nezbytné pro chod státu, což znamená 1,7 milionu občanů. ČR má momentálně ve skladech již jednu třetinu z tohoto počtu léků. Další třetina by se měla získat právě plánovanou koupí.

Virus ptačí chřipky přenosný i na člověka mohli z Turecka do Rumunska zanést stěhovaví ptáci. Právě proto se veterinární experti a ornitologové z celé EU v Bruselu radí, jaké parametry nastavit pro zamezení kontaktu mezi divokým ptactvem a drůbeží. Půjde o to, aby každá země vytipovala oblasti, kam stěhovaví ptáci létají, a zavedla tam preventivní opatření, která mohou jít až po zákaz volného pohybu drůbeže pod širým nebem. Podle mluvčího českého zastoupení při EU Jana Vytopila by se to v ČR mohlo týkat Novomlýnských nádrží na jižní Moravě, které v zimě nezamrzají. Celkově je však podle něj riziko v ČR omezené - země neleží na migračních trasách z jihu na sever; většina stěhovavých ptáků z českých končin naopak odletěla nebo odlétá na jih. V úterý se podle Vytopila v Praze sejde ústřední nákazová komise, která spolu s hlavním hygienikem posoudí, jak v konkrétních českých podmínkách naplnit pokyny z Bruselu.

Zájem lidí o očkování proti chřipce prudce vzrostl. Vyplývá to z ankety, kterou mezi praktickými lékaři udělala ČTK den poté, co Evropská komise doporučila členským státům očkovat rizikové skupiny kvůli výskytu ptačí chřipky v Turecku. Zájem postupně sílil již v minulých dnech, ale v pátek se podle lékařů se zájemci doslova roztrhl pytel. "Podle mých informací mizí vakcíny z lékáren jak jarní sníh," řekl ČTK praktický lékař pro děti a dorost Milan Kudyn. Zájem není jen ve velkých městech, ale i ve venkovských ordinací.

Stát se podle sněmovny nemá účastnit arbitráží s českými firmami

Poslanecká sněmovna souhlasila s návrhem, který zakazuje státu účast v arbitrážích s českými firmami. Místo tohoto mimosoudního vyrovnání by se případnými spory zabývaly jen soudy. Stát by měl odstoupit i od aktuálních arbitráží. Opatření sněmovna přijala na návrh poslance ČSSD Zdeňka Koudelky. Je pravděpodobné, že pravicový Senát návrh odmítne. Za klíčovou poslanci označují právě změnu, podle které by měl stát odstoupit i od existujících arbitráží. Pro návrh hlasovali sociální demokraté a komunisté. Proti byli poslanci ostatních stran. "Retroaktivita, pokud jde o probíhající arbitrážní řízení, není možná. Obávám se, že tento zákon bude podroben proceduře i u Ústavního soudu," řekl ministr obrany Karel Kühnl. Dodal, že podle něj ČR nemá naději obstát s tímto zákonem na mezinárodním poli.

Předsedkyně sněmovního ústavně-právního výboru Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) již před časem České televizi řekla, že ze záměru "čouhá jako sláma z bot" záměr vyřešit problém kauzy Diag Human. V případě kauzy Diag Human již tato společnost vymohla na státu 327 milionů korun. Nyní chce jako ušlý zisk 4,6 miliardy korun plus úroky. Podle poslancova návrhu by teď ale stát mohl od této arbitráže odstoupit. Ředitel Ústavu státu a práva Vladimír Balaš již před časem řekl, že návrh popírá zásady právního státu a působí zpětně, tedy i na vztahy, které byly založeny předtím.

Sněmovna je pro zpřísnění podmínek výprodeje v obchodech

Sněmovna chce přísnější podmínky výprodejů v obchodech. Počítá s tím návrh novely, který řetězcům mimo jiné ukládá stanovit začátek a konec výprodejů. Při plošné reklamě by měly mít dostatek zboží na skladě, nebo uvést množství zlevněného zboží v jednotlivých prodejnách. Novelu sněmovna schválila hlasy 126 ze 176 přítomných poslanců. Zatímco většina koaličních poslanců a KSČM návrh podpořili, většina opoziční ODS byla proti. Podle poslance ODS a stínového ministra průmyslu Martina Římana zákon nebude regulovat pouze velké řetězce, ale postihne i malé a střední podnikatele. Stejný názor podle Římana zastává i Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR).

Obchodní řetězce po lednových výprodejích začaly slevy inzerovat opatrněji. Většina z nich již uvádí platnost těchto prodejních akcí, případně i množství zlevněného zboží, které je v obchodech k dispozici.

Sněmovna je pro tabákovou reklamu na motocyklovém závodě v Brně

Sněmovna chce organizátorům motocyklové Velké ceny České republiky umožnit, aby mohli další tři roky využívat při pořádání závodu tabákovou reklamu. Výjimku poslanci schválili v rámci hlasování o novele zákona o regulaci reklamy. Nyní předlohu posoudí ještě Senát a prezident. Tabáková reklama je už nyní v České republice výrazně omezena. Motoristický sport má sice výjimku, ale ta končí a podle některých poslanců by byl motocyklový závod v Brně bez této reklamy ohrožen.

Proti výjimce se postavil lidovec Josef Janeček, který je znám jako odpůrce kouření. Peníze pro motoristické soutěže lze podle něj získat například zvýšením spotřební daně na tabák. "Česká republika je velmi zvláštní zemí, která se vydala v ochraně obyvatelstva před dopady tabákových výrobků zcela opačným směrem než zbytek civilizovaného světa," prohlásil. Spokojen byl naopak po hlasování ministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD). "Příští rok, pokud by se neschválila výjimka na reklamu na tabákové výrobky, by byla velká cena v Brně ohrožena," řekl novinářům.

Energetický regulační úřad bude od ledna opět regulovat ceny plynu všem zákazníkům

Energetický regulační úřad /ERÚ/ bude od ledna opět regulovat ceny plynu všem zákazníkům. Uvedl to předseda úřadu Josef Fiřt. Od letošního ledna fungoval volný trh pro několik desítek podniků, od roku 2006 měl začít pro všechny další s výjimkou domácností. Hlavní dodavatel plynu RWE Transgas však podle ERÚ neoprávněně zvyšoval po otevření trhu ceny. Transgas tvrzení odmítá. Omezení cen má podle ERÚ zabránit možnému kolapsu dodávek plynu. Podle úřadu zatím na trhu nepůsobí konkurence, kterou měla zavést liberalizace, a je pravděpodobné, že v budoucnu ani působit nezačne. RWE Transgas je jediným dodavatelem plynu do České republiky a podle úřadu není možné v dohledné době čekat příchod jiného.

Více než 30 velkoodběratelům, pro které je trh od ledna 2005 volný, stouply ceny plynu za rok přibližně o 40 procent, do pololetí zhruba o 25 procent. Několik z nich proto podalo ERÚ podnět k řešení sporů o ceny. V analýze trhu ERÚ podle Fiřta zjistil, že stížnosti podniků byly oprávněné a že podniky skupiny RWE neoprávněně získaly majetkový prospěch, který signalizuje zneužití dominantního postavení na trhu. S tím však RWE nesouhlasí.

Sněmovna zvolila deset členů vyšetřovací komise k případu Unipetrol

Sněmovna zvolila všech deset členů vyšetřovací komise k případu Unipetrol, jsou mezi nimi i Vlastimil Tlustý a Martin Říman z ODS. Sociální demokraté sice jejich nominaci kritizovali a tvrdili, že by mohli být ve střetu zájmů, oba ale nakonec při volbách získali dostatečnou podporu. Hlasování předcházela hádka poslanců ČSSD a ODS, kteří se už několik týdnů navzájem obviňují ze snahy zamlžit vyšetřování. Privatizaci Unipetrolu provázela podle některých spekulací korupce.

Polští prokurátoři požádají v Česku o výslech více než 15 osob

Polští státní zástupci, kteří se zajímají o privatizaci Unipetrolu, požádají v Česku o výslech více než 15 osob. "Půjde o lidi, kteří byli spojeni s prodejem Unipetrolu," řekl Jerzy Balicki z krakovského státního zastupitelství. Jejich jména ale nechtěl prozradit. Podle neoficiálních informací by mezi nimi měli být například bývalý premiér Stanislav Gross, ministr financí Bohuslav Sobotka, polský lobbista Jacek Spyra, šéf Agrofertu Andrej Babiš a lidé z Fondu národního majetku. Ve čtvrtek v Praze domlouvali podrobnosti právní pomoci tři státní zástupci z Krakova. "Konzultace se týkaly mimo jiné toho, zda je možné některé osoby, které například podléhají imunitě, podle českých předpisů vůbec vyslechnout," prozradil ČTK Balicki.

Čeští lékaři ošetřili v Pákistánu první postižené zemětřesením

Skupina českých lékařů a zdravotních sester, která byla spolu s hasiči vyslána pomáhat lidem v Pákistánu postiženém zemětřesením, již ošetřila první pacienty. "Zatím šlo nejčastěji o různé infekce, střevní problémy a podchlazení," řekl Petr Svoboda z brněnské Úrazové nemocnice, odkud do Pákistánu v rámci speciálního týmu odcestovalo šest lékařů a tři sestry. Městečko Rávalkot, kde tým postavil v zemětřesením zpola zbořené místní vojenské nemocnici polní operační sál, leží 60 kilometrů severoseverovýchodně od Islámábádu.Česká skupina bude obyvatelům postiženým zemětřesením pomáhat po dobu pěti dní, na to má také zásoby a vybavení. Česká republika do postižené oblasti v Pákistánu poslala plně funkční polní zdravotnické zařízení s veškerým zázemím včetně 30 lůžek.

Šance pražské ČSSD, že ji Jahn povede do volebního klání, mizí

Šance pražských sociálních demokratů, že je bezpartijní vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn povede do volebního klání, každým dnem klesají. Nikdo už nevěří, že se premiérovi a místopředsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi ještě podaří Jahna, který před přijetím kandidatury couvá, přesvědčit. Jahn váhá s přijetím funkce volebního lídra proto, že se obává přílišného odklonu ČSSD doleva. Vadí mu koketování ČSSD s komunisty. V minulosti si vysloužil kritiku, když navrhoval radikální reformu zdravotnictví. Výhrady měl k návrhu nového pracovního kodexu.

Ze seznamu StB zmizí jméno bývalého senátora Jaroslava Musiala

Bývalý místopředseda Senátu Jaroslav Musial (ČSSD) u Městského soudu v Praze vyhrál spor s ministerstvem vnitra a jeho jméno bude odstraněno z oficiálního seznamu spolupracovníků StB. O neoprávněnosti jeho evidence mezi konfidenty StB soud rozhodl již před dvěma lety. Ministerstvo vnitra tak nyní musí Musialovo jméno vymazat z internetového seznamu a v případě dotisku knižní podoby už v něm nebude.

Podle záznamů na internetových stránkách ministerstva byl Musial zaregistrován jako tajný spolupracovník StB v roce 1957. O pět let později byl jeho svazek uložen do archivu. Žádné dokumenty se však soudu nepodařilo dohledat. Podle jeho obhájce se sice s pracovníky StB setkal, vždy ale jako oběť jejich násilí. Jako osoba nepřátelská režimu byl několikrát zatčen. V 50. letech byl za své postoje odsouzen. Musel odejít bez rodiny na Slovensko, jeho děti měly uzavřený vstup na školy a manželka musela opustit zaměstnání.

Za billboardy se zkamenělými politiky stojí Evropští demokraté

Za dosud anonymními billboardy se zkamenělými tvářemi Jiřího Paroubka, Mirka Topolánka, Miroslava Kalouska a Miloslava Ransdorfa stojí Evropští demokraté (ED). Podle informací z tiskové konference zástupců ED jde o předběžnou volební kampaň. Podle místopředsedkyně ED a europoslankyně Jany Hybáškové mají billboardy představovat zkamenělou českou politickou scénu.

Šéf železničních odborů Dušek chce, aby ministra Šimonovského prověřil antimonopolní úřad

Předseda Odborového sdružení železničářů Jaromír Dušek podá antimonopolnímu úřadu podnět k prošetření ministra Milana Šimonovského, který údajně protěžuje silniční dopravu před železniční. Ve stejném týdnu podají odbory trestní oznámení na ministerstvo dopravy jako na instituci, která podle nich dává již několik let do návrhu rozpočtu nižší částky na železniční dopravu, než jí náleží. Dušek to řekl ČTK před zahájením sjezdu nejsilnější odborové centrály na dráze v Nymburce. Ministerstvo dopravy Duškův útok nekomentovalo.

Modernizace a rekonstrukce českých železnic si do roku 2013 vyžádá více než 500 miliard korun. Prohlásil to premiér Jiří Paroubek na sjezdu železničních odborářů v Nymburku. Premiér řekl, že současná situace železniční dopravy je tvrdá, protože má velkou konkurenci v silniční dopravě. Přes všechny těžkosti musí ale podle Paroubka s ohledem na životní prostředí dostat v budoucnu zelenou nákladní přeprava po elektrifikovaných železnicích. Paroubek řekl, že jen letos by se měl kvůli restrukturalizaci železnic snížit počet železničářů o více jak 4500. Ztíženou situaci propuštěných osob by podle něj měla ulehčit zvláštní podpora v rámci sociálních opatření vlády, které začátkem letošního roku schválila Evropská komise.

Čínští poslanci jednali v ČR mimo jiné o autorských právech

Problematika autorských práv či zřízení přímé letecké linky z Prahy do Pekingu patřila mezi témata jednání více než desítky čínských poslanců v Praze. Českou republiku navštívili v rámci zasedání meziparlamentní delegace Evropského parlamentu (EP). Jednání o autorských právech mělo spíše obecný ráz. O konkrétních otázkách, například o blanenské firmě Blata, která bude požadovat po čínském výrobci padělků svých motorových čtyřkolek desetitisíce eur, se bude mluvit až během návštěvy čínského premiéra v Praze.

Ministr Bublan předal otci zavražděného Velíška finanční dar

Ministr vnitra František Bublan předal otci Michala Velíška, který zahynul při obraně napadené ženy, finanční dar 300.000 korun a plaketu policie. Peníze pocházejí ze zvláštního fondu určeného na odměny policistům a civilním osobám za mimořádné činy. Velíšek se zastal ženy, kterou na Karlově náměstí v centru Prahy ohrožoval pistolí jednatřicetiletý David Lubina. Podle policie Lubina na Velíška několikrát bez varování vystřelil. Dvaatřicetiletý otec roční dcery útok nepřežil.

Starší manželský pár z Nedvědice byl zastřelen

Starší manželský pár, který ve čtvrtek nalezli občané zavražděný nedaleko Nedvědice na Brněnsku, byl podle nejnovějších informací zastřelen. Motiv činu stále není znám. Podle starosty Josefa Dočekala to byli zcela bezproblémoví lidé. Zavražděnému muži bylo 70 let. Jeho manželka byla o šest let mladší. Manželé se patrně ve čtvrtek ráno vydali do lesa s vozíkem pro dřevo na topení. Zastřeleni byli na lesní cestě. Dočekal připustil, že po vraždě mají někteří Nedvědičtí strach chodit do lesa. Nedvědice patří ke známým turistickým oblastem. Nad obcí se tyčí hrad Pernštejn.

Zlínští strážníci, podezřelí z ubití muže, jsou ve vazbě

Dvojici zlínských strážníků, kteří jsou podezřelí, že ubili k smrti dvaačtyřicetiletého muže, vzal soud do vazby. Okolnosti případu policie nechce komentovat. Tělo muže nalezli policisté 2. října u tržnice v centru města. Soudní pitva prokázala, že muž zemřel na následky vnitřních zranění. Incident zřejmě začal v jednom zlínském baru. Opilý muž neměl na zaplacení a dostal se do konfliktu s personálem. Na místo přijela hlídka městské policie a muže vyvlekla ven. Zde ho údajně surově zbila. Jedním z důkazů je prý záznam z bezpečnostních kamer. "Policie má k dispozici tyto záběry," sdělila bez bližších podrobností mluvčí zlínské policie Lucie Javoříková.

Nova musí zaplatit soutěžícímu z Milionáře přes tři miliony korun

Televize Nova musí zaplatit Karlu Lupoměskému více než tři miliony korun za jeho účast ve vědomostní soutěži Chcete být milionářem. Pravomocně o tom rozhodl v odvolacím jednání pražský městský soud. Lupoměský byl podle rozsudku nesprávně vyřazen ze hry ve chvíli, kdy v otázce za 1,25 milionu korun odpověděl podle Novy špatně a dostal jen výhru 320.000 korun. Soutěžící s tím nesouhlasil, podal na televizi žalobu a požadoval odškodné. Správnost jeho odpovědi při soutěži následně při soudním líčení potvrdili i znalci a soudy tak rozhodly ve prospěch Lupoměského.

Žalobu na Novu podal Lupoměský poté, co moderátor pořadu neuznal jeho odpověď na otázku, jak se v armádě antického Říma nazýval vojenský oddíl o 120 až 150 mužích. Hráč odpověděl, že centurie, podle Novy to však byl manipul. Soudní znalci ale konstatovali, že v určitém období starověkého Říma byly obě možnosti správné. Nova tedy špatně položila otázku, protože podle pravidel soutěže musí existovat vždy jen jedna správná odpověď.

Šéf KBC: Bankovní poplatky by mohly ve střední Evropě klesnout

Bankovní poplatky by mohly ve střední Evropě postupně mírně klesnout, a to včetně České republiky. Na setkání s novináři to řekl šéf KBC Bank André Bergen. Naopak v Belgii jsou podle něj neúnosně nízké a budou se muset postupně zvýšit. Střední Evropa měla v posledních letech vyšší poplatky, protože v ní probíhala konsolidace bankovního sektoru a finanční ústavy musely pořizovat nové technologie. S rostoucím počtem produktů i transakcí se však otevírá prostor pro zlevňování. V České republice bankéři předpokládají, že se místo dosud rozšířených balíčků začnou nabízet individuální účty "šité na míru" potřebám lidí. Například ČSOB, dceřiná banka KBC, plánuje nabízet levné účty, u kterých si lidé budou dokupovat jednotlivé služby a produkty podle potřeb.

Veteráni mohou žádat o peníze za službu v druhé světové válce

Veteráni z druhé světové války mohou od začátku října žádat o 50 korun za každý měsíc, který v letech 1939 až 1945 strávili v zahraničních jednotkách. Peníze se jim budou vyplácet společně s důchodem. Vdovy po bojovnících za svobodu mají nárok na polovinu této částky. Od příštího ledna bývalí vojáci mají dostávat také 2500 korun měsíčně jako kompenzaci za současné výhody, o něž přijdou: užívání telefonu zdarma, bezplatné jízdenky na pražskou hromadnou dopravu a vlaky a rekreace. Veteráni měli padesátikorunové odškodné poprvé dostat už v květnu jako dárek k 60. výročí konce druhé světové války, zákonodárci však mimo jiné kvůli vládní krizi nestačili příslušný zákon projednat. "Mělo to být už dávno," řekl bývalý pilot a účastník blokády německé posádky ve francouzském Dunquerque v letech 1944 až 1945 Otto Špaček. Zdůraznil, že zatímco politici se dohadují mezi sebou a na své peníze si nedají sáhnout, veteráni vymírají. Další bývalí bojovníci považují padesátikorunové odškodné za urážku. Veteráni si v pátek na ministerstvu obrany připomněli 61. výročí dukelsko-karpatské operace.

Mladá Boleslav bude mít společný pomník prezidentů Masaryka a Beneše

Mladá Boleslav se brzy dočká nového sousoší prezidentů Tomáše Garigue Masaryka a Eduarda Beneše. Zástupci města slavnostně odhalí pomník v rámci oslav dne vzniku samostatného československého státu 28. října. Nové sousoší od akademického sochaře Romana Richtermoce bude umístěno na náměstí Republiky. Náklady na toto dílo přesáhnou 600.000 korun, z toho již přes 330.000 korun získalo město v rámci veřejné sbírky od obyvatel města, spolků a podnikatelů.

Exprezident Havel potvrdil, že prodal rezidenci v Portugalsku

Bývalý prezident Václav Havel potvrdil v reakci na dotaz ČTK, že již nevlastní rezidenci v portugalském přímořském letovisku v Olhos d'Agua. "Nedostali jsme se tam s manželkou tak často, jak jsme plánovali," uvedl Havel, který byl v letošním roce zaneprázdněn nejrůznějšími aktivitami v České republice i v zahraničí. Doprava z Prahy do letoviska je navíc dost komplikovaná a dům také vyžadoval údržbu, která znamenala poměrně velké náklady. Havel se rozhodl prodat dům i přesto, že místní klima velmi prospívalo jeho zdraví.

Ministr Jandák by chtěl mít na kinematografii až 400 milionů korun ročně

Až 400 milionů korun ročně by chtěl mít na výrobu filmů a podporu kinematografie ministr kultury Vítězslav Jandák. Peníze by měla zajistit novela zákona o pravidlech financování českého filmu. Ceny vstupenek by se podle Jandáka zvyšovat neměly, neboť jsou už tak dost vysoké a jejich další růst by mohl diváky, zvláště rodiny s dětmi, od návštěvy kin odrazovat. "Kdysi jsme byli velmocí ve výrobě dětských snímků, ale současná situace je tragická. Ztratili jsme věhlas a měli bychom ho získat nazpět," řekl ministr, který posledních osm let řídil zlínský mezinárodní festival filmů pro děti a mládež.

Novela zákona předpokládá, že na základě principu solidarity budou vedle kin podporovat filmovou tvorbu i subjekty, které při podnikatelské činnosti využívají filmová díla - provozovatelé prodejen a půjčoven nosičů i provozovatelé televizního vysílání. Novela zavádí tříprocentní daň z půjčování videokazet, DVD a dalších mediálních nosičů. Půjčovny i televize však už dříve daly najevo, že se jim vládní předloha nelíbí. Proti se postavili i provozovatelé multikin.

Fotbalisté budou hrát v listopadové baráži o Mistrovství světa s Norskem

Čeští fotbalisté se utkají v baráži o účast na mistrovství světa 2006 v Německu s Norskem. První duel se uskuteční 12. listopadu v Oslu, odveta se bude hrát o čtyři dny později v Praze, nebo v Teplicích. O soupeři českého týmu rozhodl los v sídle mezinárodní federace FIFA v Curychu. Slováci se o premiérovou účast mezi elitou utkají se Španělskem, které na šampionátu naposledy chybělo v roce 1974. Třetí dvojici tvoří Švýcarsko s Tureckem. Na turnaj do Německa postoupí jen vítězové.

Bývalý kapitán české fotbalové reprezentace Pavel Nedvěd oznámil, že by se rád vrátil do národního týmu. Prostřednictvím svého manažera Zdeňka Nehody potvrdil ČTK, že je připraven reprezentovat Českou republiku v obou listopadových barážových zápasech proti Norsku. O svém záměru prý mluvil už i s reprezentačním koučem Karlem Brücknerem. Majitel Zlatého míče z roku 2003 Nedvěd skončil s reprezentací po loňském mistrovství Evropy. V národním týmu odehrál 83 zápasů a vstřelil 17 gólů.

Počasí

Bude polojasno, ráno a dopoledne mlhy nebo nízká oblačnost. Odpolední teploty 13 až 17 stupňů, na horách kolem 12ti stupňů Celsia.