Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Rozpočet v září skončil rekordním přebytkem 26 miliard korun

Hospodaření státu skončilo k poslednímu září přebytkem 25,8 miliardy korun, což je nejlepší výsledek od vzniku Česka. Meziročně jde o zlepšení o 66,3 miliardy Kč. "Postupně začínají fungovat opatření, která jsme přijali v oblasti úspor, zlepšení výběru daní a omezení šedé ekonomiky," uvedl ministr financí Bohuslav Sobotka. Stát s přebytkem hospodaří čtvrtý měsíc v řadě. Hlavní roli v tom, že se zatím daří vybírat více peněz než loni, hraje lepší výběr spotřebních daní a daní z příjmů právnických osob.

Přebytek ve státním rozpočtu za tři čtvrtiny letošního roku je způsobem zejména faktem, že se státu daří vybírat více peněz na daních. To souvisí s tím, že se ekonomika vyvíjí nad očekávání dobře. Svůj podíl hraje i loňské zvýšení nepřímých daní a to, že v září je pravidelně placena záloha daně z příjmu. Shodují se na tom ekonomové, které ČTK oslovila. Někteří se pozastavují, že se i přes rychlý růst ekonomiky stále zvyšují výdaje do sociální oblasti. Dobré výsledky rozpočtu však podle ekonomky Next Finance Markéty Šichtařové nejsou zásluhou vlády, nýbrž produktem rychlého růstu ekonomiky. České hospodářství letos ve druhém čtvrtletí zvýšilo rychlost tempa růstu na 5,1 procenta, což je nejvíce za devět let. Také Jan Vejmělek z Komerční banky poznamenal, že stát letos hospodaří lépe díky příjmům vyplývajícím z vyššího hospodářského růstu. "V příštím roce obdobný vývoj očekávat nelze," uvedl.

Prezident Talabání pozval české firmy do Iráku, slíbil jim dobré podmínky

Irácký prezident Džalál Talabání pozval české firmy do Iráku. "Mají naši veškerou podporu. Zaručujeme všem dobré podmínky," uvedl Talabání po jednání se svým českým protějškem Václavem Klausem na Pražském hradě. Možnosti se rýsují například při obnově ropných rafinerií a elektráren poničených válkou. Na téma českých investic v Iráku budou obě země jednat ještě v úterý a také ve středu, kdy má Talabání navštívit Aero Vodochody. Fakt, že ČR je první evropskou zemí, kam Talabání po svém zvolení zamířil, dokazuje podle Klause těsné vztahy obou zemí.

V době zahájení operací americké armády a jejích spojenců v Iráku v březnu 2003 patřil Václav Klaus mezi odpůrce zásahu. Bývalý prezident Václav Havel jej naopak podporoval. Později však Havel konstatoval, že svržení diktátorského režimu Saddáma Husajna sice bylo potřebné, bylo ale provedeno "krajně nešikovně". Česká republika provozovala v Iráku po invazi polní nemocnici. Nyní v rámci české mise působí na jihu země na základně Šaíba stovka vojenských policistů a šest zdravotníků. Tři lékaři a tři zdravotní sestry pracují v britské polní nemocnici.

Irácký prezident Džalál Talabání a jeho český protějšek Václav Klaus jednoznačně podporují vstup Turecka do Evropské unie. Novinářům to řekli po jednání na Pražském hradě. Klaus uvedl, že se mu nelíbí pokrytectví některých evropských politiků. Turecko již podle něj investovalo do budoucího členství značný kapitál. Nynější odmítnutí by znamenalo destabilizaci Turecka, soudí Klaus.

Expert: Vstupem Turecka by EU zchudla, firmám otevřely možnosti

Případným vstupem Turecka do Evropské unie by se z EU po relativně dlouhou dobu stalo chudší integrační seskupení. Poměrně citelně by v unii klesla výše HDP na obyvatele, řekl expert České spořitelny na EU Petr Zahradník. Unie by podle něho také musela reformovat přerozdělování peněž chudším oblastem. Pozitivní by naopak pro podniky mohla být příležitost podílet se na nutném ekonomickém oživení této převážně muslimské země. EU v pondělí odložila zahájení vstupních rozhovorů s Tureckem. Všech 25 států uvedlo, že souhlasí s tím, aby se začalo jednat. Rakousko ale prosazuje takovou změnu vyjednávací pozice EU, aby z ní bylo patrné, že cílem jednání může být nejen členství Turecka v EU, ale i jiná, slabší forma připojení. Místopředseda vlády pro ekonomiku Martin Jahn prohlásil, že "jak z ekonomického, tak i politického hlediska je lepší, aby Turecko bylo uvnitř a ne vně unie".

Šubert: Zprávy BIS o převodech peněz měly jen charakter podezření

Zprávy, jež Bezpečnostní informační služba (BIS) získala o podezřelých finančních transakcích v rámci systému hawala, který využívají i teroristé, měla vždy jen charakter podezření. V Českém rozhlasu to řekl mluvčí BIS Jan Šubert. Uvedl, že v Česku se nevytváří síť pomoci teroristům. Rozhlas uvedl, že BIS zaznamenala v Česku první pokusy o převod větších částek peněz systémem hawala, který používají muslimové a také teroristické organizace. Šubert popřel, že by finanční převody byly velké a v Česku vznikalo teroristické ohrožení. Šubert konstatoval, že na hawale není nic špatného. "My se hawalovou transakcí zabýváme teprve v okamžiku, kdy získáme určité podezření, že by tímto způsobem mohly být vedeny peníze k teroristům," řekl.

Systém hawala je založen výhradně na vzájemné důvěře jeho účastníků. Neúčtují se úroky a finanční toky nelze dohledat. Hawaleři peníze fyzicky neposílají, domluví se, danou sumu vyplatí a později si podobným způsobem zpětnou operací vyrovnají závazky, které vůči sobě mají. "Posílající složí příslušnou částku, obdrží jakýsi kód, tímto kódem se prokazuje člověk, který si v cílové destinaci peníze vyzvedává. Na základě tohoto kódu je mu příslušná částka vyplacena. "Je velice obtížné zjistit, jaké částky jsou posílány a kam jsou posílány," popsal systém hawala ředitel české civilní rozvědky Karel Randák. Uvedl, podle odhadu tajných služeb proteče hawalovým systémem ročně kolem 80 miliard dolarů (zhruba dva biliony korun).

Rolníci hrozí protesty, ministerstvo slibuje odklad splátek a pomoc s úvěry

Problémy zemědělských podniků s nedostatkem hotových peněz chce ministerstvo zemědělství pomoci řešit odkladem některých splátek farmářů vůči Pozemkovému fondu či pomocí při získávání bankovních úvěrů. Úřad také jedná o posílení svého rozpočtu na příští rok, uvedl ministr zemědělství Petr Zgarba.

Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby je situace v zemědělství vážná a sílí nálady vyjít do ulic. Podniky mají problémy financovat svůj provoz. Na vině je pokles cen zejména rostlinných výrobků. Příjmy farářů za hlavní komodity letos klesnou odhadem zhruba o 11 miliard korun na 72 miliard korun. Hlavní dotace navíc přijdou dle pravidel EU až koncem roku, což potíže prohlubuje. Za klíčovou Veleba označil otázku zemědělské kapitoly státního rozpočtu na příští rok, o níž chtějí farmáři jednat za účasti Zgarby s premiérem Jiřím Paroubkem. Farmáři požadují dorovnání 35procentních přímých plateb z Bruselu na 65 procent úrovně ve starých členských zemích EU. Právě nerovnoměrnost podpor podle Veleby vede k omezování konkurenceschopnosti domácích producentů.

Vicepremiér Jahn: Vláda čeká rozhodnutí Hyundai o investici na přelomu roku

Vláda očekává rozhodnutí jihokorejské automobilky Hyundai Motor o umístění svého závodu na výrobu vozů na přelomu letošního roku, uvedl to na tiskové konferenci Svazu průmyslu a obchodu v Brně vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. Pokud by se korejská automobilka rozhodla pro Českou republiku, využívala by podle Jahna subdodavatelskou síť, kterou buduje na Slovensku dceřiná firma Hyundai společnost Kia.

Hyundai zřejmě využije tzv. investičních pobídek, které mají přilákat zahraniční investory. Maximální částka v úlevě na dani je podle ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana 50 procent z realizované investice po dobu deseti let. Hyundai zvažuje investici v objemu 30 miliard korun. Umístění investice do Moravskoslezského kraje, o čemž Hyundai uvažuje, by podle Urbana přineslo do regionu společně se subdodavatelskými kapacitami 12.000 pracovních míst. V regionu, kde míra nezaměstnanosti dosahuje 14,5 procenta, by investice významně snížila počet lidí bez práce.

Svaz průmyslu hodnotí ekonomiku kladně, zásluhu prý mají podniky

Svaz průmyslu a dopravy hodnotí ve své pravidelné zprávě vývoj českého hospodářství kladně, varuje však před přeceňováním ekonomických ukazatelů. Velký podíl na výsledcích měly podle prezidenta svazu Jaroslava Míla samotné podniky, výsledky by mohly být zřejmě lepší při účinné pomoci státu. Základním předpokladem dalšího rozvoje musí být podstatné zlepšení domácího podnikatelského prostředí, stojí ve zprávě, kterou svaz představil na svém sněmu v Brně.

"Za nejzávažnější považujeme pomalé a nedostatečné řešení problémů na trhu práce, hlavně přístup k tvorbě nového zákoníku práce, který neodpovídá potřebám rozvoje hospodářství 21. století," uvádí dokument. O podobě zákoníku vedl svaz v minulých měsících spor se zástupci odborů i ministry. Vláda však nakonec před dvěma týdny návrh schválila. Podle svazu zákoník svazuje podniky a dává příliš volnosti zástupcům zaměstnanců. Premiér Paroubek na sněmu uvedl, že pro zaměstnavatele je navrhovaný zákoník lepší než ten současný. V legislativním procesu prý dále plánuje zapracovat některé změny paragrafů, které koaliční strany považovaly za protiústavní.

Svaz kladně hodnotí vývoj českého HDP, který v pololetí stoupl meziročně o 5,1 procenta, nejvíce za posledních devět let. Pozitivně hodnotí i vývoj zahraničního obchodu, kde se Česká republika dostala do přebytku. Poslední údaje o zpomalení dynamiky obchodu však prý mohou naznačovat změnu dosavadních trendů, stejně jako zpomalení růstu průmyslové výroby v prvním pololetí. Za vážný ekonomický problém považuje svaz míru nezaměstnanosti, která ke konci srpna dosáhla 8,9 procenta. Firmám prý nadále chybí nabídka pracovních sil v požadované profesní a kvalifikační struktuře. Negativně také svaz hodnotí tempo růstu veřejného dluhu.

Filip: KSČM po volbách podpoří menšinovou vládu ČSSD

Komunisté jsou po volbách připraveni podpořit menšinovou vládu ČSSD, pokud ji budou socialisté sestavovat. ČTK to řekl nový předseda KSČM Vojtěch Filip, který v sobotu vystřídal ve funkci Miroslava Grebeníčka. Dodal také, že vstup do vlády komunisté neplánují. Filip řekl, že reaguje na prohlášení sociálnědemokratického premiéra Jiřího Paroubka. Ten 13. září řekl, že pokud v příštích volbách ČSSD vyhraje a spolu s lidovci nebude mít v Poslanecké sněmovně většinu, pak sestaví menšinovou sociálnědemokratickou vládu, pro kterou bude hledat podporu u všech parlamentních stran. Podle pozorovatelů je sobotní výměna předsedy KSČM dalším krokem ke sbližování obou levicových stran. Paroubek také nevyloučil, že by po volbách v roce 2010 nebo 2014 spolu mohli sociální demokraté a komunisté spolupracovat v koalici.

Horská služba odmítá, že při záchraně horolezce z ČR selhala

Slovenská horská služba odmítá nařčení, že selhala při záchraně dvojice českých horolezců ve Vysokých Tatrách, z nichž jeden zahynul. Šéf Horské záchranné služby Jozef Janiga tak reagoval tak na výtky na adresu tatranských záchranářů, které se objevily v některých diskusních fórech na internetu. Horská záchranná služba podnikla minulý týden v pátek akci na záchranu dvou českých horolezců, kteří uvízli na Čierném štítě ve Vysokých Tatrách. Pětapadesátiletý muž, který byl v horách se svým čtyřiadvacetiletým synem, během záchranné akce zemřel v důsledku extrémního vyčerpání a podchlazení. "Proč někdo kritizuje záchranáře, kteří se dostali ke dvěma postiženým, když jejich kolegové horolezci předtím pokus o jejich záchranu vzdali, protože se k nim nedokázali dostat?" řekl Janiga ČTK. První informace od záchranné skupiny z místa neštěstí podle něj skutečně hovořily o tom, že dvojice je v pořádku a je jen vyčerpána a podchlazena po noci strávené v horách. "Poskytli jim teplý čaj, zabalili je do dek a připravili na sestup. Po celou dobu se postižení hýbali a normálně se záchranáři komunikovali," uvedl Janiga. Až později podle něj došlo ke komplikacím, kdy starší z dvojice českých horolezců v důsledku extrémního vyčerpání a podchlazení zkolaboval.

Dva Češi údajně přepadli poštu v Rakousku, policie je zadržela

Dva české občany zatkli policisté v severorakouském Gross Riedenthalu v okresu Krems. Oba zadržení jsou obviněni z loupežného přepadení tamní poštovní pobočky, napsala agentura APA. Podle zprávy regionálního policejního ředitelství byli oba útočníci maskovaní a hrozili úřednici na přepážce střelnou zbraní. Nakonec ukořistili 300 eur (necelých devět tisíc korun), ale z lupu se dlouho neradovali. Policisté oba domnělé pachatele po krátké honičce dostihli a umístili je do cely předběžného zadržení.

Soud odročil jednání o obnově Kajínkova procesu na neurčito

Krajský soud v Plzni opět odročil projednávání soudního procesu, při němž se rozhoduje o případném obnovení procesu Jiřího Kajínka. Jednání je odročeno na neurčito. Kajínek byl odsouzen na doživotí za dvojnásobnou nájemnou vraždu. Tvrdí ale, že je nevinný a usiluje o obnovu řízení. Na jednání opět nepřišel důležitý svědek Alexandr Hegedüss. Soudu ani policii se ho dlouhodobě nedaří vypátrat. Výslech Hegedüsse nařídil plzeňskému krajskému soudu vrchní soud, chtěli ho i Kajínkovi obhájci. Obhajoba navíc požádala o výslech dalšího svědka, bývalého policisty Jana Mikeše. Ten je ale také dlouhodobě nezvěstný. Víc než rok po něm pátrá policie, protože má nastoupit sedmileté vězení. Soud mu ho vyměřil v jiném procesu za podvody.

Soud vyslechl dva svědky navrhované obhajobou. Hovořila zejména Eva Havlová, vdova po jednom ze zavražděných mužů Štefanovi Jandovi. Havlová poprvé před soudem řekla, že nepovažuje Kajínka za viníka vražd. Kajínek jí za to z lavice obžalovaných poděkoval. Kdo ale mohl před 12 lety v serpentinách pod plzeňskou věznicí střílet, prý Havlová netuší. Kajínkova obhájkyně Klára Slámová se ji snažila přimět, aby před soudem řekla jméno člověka, který má podle ní vraždy na svědomí. Údajně toto jméno prozradila televiznímu reportérovi.

Odbornice OBSE: Případů obchodování s lidmi stále neubývá

Obchodování s lidmi zůstává i v Evropě 21. století palčivým problémem a získává stále nové podoby. Podle odhadů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) se každý rok stane v zemích EU obětí obchodování s lidmi kolem 200.000 osob a jejich počet zatím neklesá. Podle náměstka ministra vnitra Miloslava Koudelného bylo v České republice v minulém roce odhaleno 13 trestných činů obchodování s lidmi. Za první polovinu letošního roku to pak bylo sedm případů. ČR se nejvíce dotýká otázka nucené prostituce. Jejími oběťmi se stávají dívky z Ukrajiny, Moldavska, Ruska, Běloruska, ale také Číny a Vietnamu. Ženy jsou často vydírány výhrůžkami směřovanými na jejich příbuzné v rodné zemi.

Premiéru Jiřímu Paroubkovi se nepodařilo odvrátit chystané protesty lékařů

Protestní akci soukromých lékařů se premiéru Jiřímu Paroubkovi nepodařilo odvrátit. Novinářům po jednání se zástupci soukromých lékařů a představiteli České lékařské komory řekl, že z dvaceti organizací lékařů uvažují o čtvrtečním přerušení péče tři a další tři se s nimi solidarizují. Zástupci sdružení praktických lékařů, kteří premiéra o schůzku požádali, na tiskovou konferenci přizváni nebyli. Mimo prostory Kramářovy vily pak novinářům řekli, že s výsledky jednání nejsou příliš spokojeni a jednání je od protestů neodvrátí. Premiér řekl, že vnímá problémy plateb pojišťoven za péči a ví, že je třeba je řešit. Ve středu se sejde pracovní skupina ministerstva zdravotnictví a zdravotních pojišťoven, která bude hledat řešení. To spočívá podle Paroubka především v šetření výdajů na léky a zmrazení peněz nemocnicím.

Pražský primátor Pavel Bém podpořil protestní akci praktických lékařů, kterou chystají na tento čtvrtek. Bém, který je místopředsedou ODS, po jednání se zástupci Sdružení praktických lékařů uvedl, že protest považuje za oprávněný. Praktiční lékaři jsou nespokojeni s tím, že jim zdravotní pojišťovny platí za jejich práci s několikaměsíčním zpožděním. Neviní z toho pojišťovny, ale ministerstvo zdravotnictví. Ve čtvrtek lékaři zavřou ordinace a budou před ministerstvem demonstrovat. Bém prohlásil, že protestní akce se jako lékař osobně zúčastní. Primátor dříve pracoval jako psychiatr.

Do Kábulu odlétá nová skupina českých meteorologů a pyrotechniků

Do afghánského Kábulu odlétá nová skupina vojenských meteorologů a pyrotechniků, kteří budou půl roku pomáhat při zajištění provozu na tamním mezinárodním letišti a v jeho okolí. Na rozdíl od předcházejících patnáctičlenných týmů je nový oddíl rozšířen o kynologa s dvěma psy vycvičenými na hledání výbušnin, řekl velitel mise Bořek Valíček. Jedním z úkolů vojáků, z nichž převážnou část tvoří příslušníci bechyňského ženijního praporu, bude stejně jako u jejich předchůdců likvidace munice nalezené v okolí letiště. Pomůže jim v tom také armádní robot Teodor, který je ovládán na dálku kamerou, takže nejsou ohroženy životy lidí.

V Brně začal strojírenský veletrh za účasti 2250 vystavovatelů

V Brně začal 47. mezinárodní strojírenský veletrh, kterého se účastní stejně jako loni zhruba 2250 vystavovatelů ze 33 zemí. Největší strojírenský veletrh ve střední Evropě podle pořadatelů letos navštíví zhruba 105.000 návštěvníků. Hlavním tématem veletrhu je oborový celek Plasty, gumárenství a chemie za účasti 260 společností s desítkami nových účastníků z Asie či Evropy. Největší zastoupení budou mít na veletrhu podniky vyrábějící obráběcí a tvářecí stroje.

E.ON chce domácnostem zdražit elektřinu až o deset procent

České domácnosti, které odebírají elektrickou energii od skupiny E.ON, se musejí příští rok připravit až na desetiprocentní zdražení. Důvodem zvýšení ceny je předpokládaný růst cen silové elektřiny a následně i distribučních poplatků, řekl předseda představenstva E.ON Energie Michal Šafář. E.ON dodává energii na jižní Moravě a v jižních Čechách zhruba 1,4 milionu zákazníků. O přesném zvýšení ceny elektřiny firma ještě nerozhodla. Zdražení umožní úplná liberalizace trhu s elektrickou energií, která v Česku nastartuje od 1. ledna 2006. I po růstu cen bude elektřina, kterou E.ON dodává, pod evropským cenovým průměrem, tvrdí Šafář.

Rakouský posudek vidí v Temelíně "přes zlepšení stále nedostatky"

Jihočeská jaderná elektrárna Temelín zaznamenala podle rakouských expertů v poslední době jistá bezpečnostní zlepšení, stále však ještě má určité nedostatky. Podle agentury APA se to uvádí ve zprávě rakouských odborníků, která byla podle dohody předána současně české straně a Evropské komisi. Česká strana ovšem soudí, že dokument nevytýká konkrétní nedostatky, ale pouze nastoluje další otázky.

Seminář o komunismu upozornil na porušování lidských práv v Číně

Zločiny čínských komunistů odsoudili účastníci semináře Svět bez komunismu, který se konal v Poslanecké sněmovně. Zároveň vyzvali západní vlády, aby nepodléhaly iluzi, že Čína je na cestě k demokracii. "Svět je oslepen čínským trhem, ale hlubší zamyšlení nad systémem, v němž žije miliarda lidí, chybí," řekl na úvod svého projevu Jan Ruml, předseda výboru organizace Olympic Watch, která monitoruje stav lidských práv v zemi pořadatele příštích olympijských her. Největší nebezpečí je podle něj v tom, že vyprázdněnou komunistickou ideologii čínský režim v poslední době nahrazuje militantním nacionalismem a iluzí ekonomického zázraku. Většina Číňanů přitom pracuje v podmínkách 19. století a krvavé represe jsou na denním pořádku, tvrdí bývalý senátor Ruml.

Západní politici včetně českých by podle něj měli více tlačit na čínskou vládu, aby dodržovala lidská práva a respektovala demokratická hnutí. "Naši představitelé, prezidentem Klausem počínaje a premiérem Paroubkem konče, bez skrupulí jezdí do Číny a nemluví s nimi o politické reformě a lidských právech," řekl. Úplně se přitom zapomíná, že v samotné Číně padly komunismu za oběť desítky milionů lidí, dodal Ruml.

Festival Tourfilm letos představí rekordní počet zemí

Rekordní počet zemí letos představí filmy a multimediální projekty na 38. ročníku festivalu Tourfilm 2005, jehož oficiální část začne ve středu v Karlových Varech. Hlavním hostem festivalu bude světoznámý horolezec Reinhhold Messner, řekl ředitel festivalu Josef Schütz. Zatímco přihlášených snímků je letos i kvůli omezeným časovým možnostem festivalu stejně jako loni zhruba 640, festival letos představí snímky z celkem 139 zemí. Mezi doprovodnými akcemi jsou i setkání s cestovateli, letos například s Miloslavem Stinglem, Rudolfem Švaříčkem nebo manželi Šimkovými.

Cizinci jezdí hlavně do Prahy, CK ale nabízejí i jiné lokality

Většina zahraničních turistů, kteří navštíví Česko, směřuje do Prahy. Cestovní kanceláře jim ale nabízejí také programy v jiných lokalitách. V poslední době se objevuje stále častěji poptávka i po netradiční podobě trávení dovolené, lidé si z cest chtějí přivést zážitky, a to nejen z poznávání památek. Tento trend se snaží využít regiony, které chtějí turisty odlákat z Prahy, shodují se cestovní kanceláře. Zajišťují například různé golfové turnaje, oblibu si mezi zahraničními turisty v poslední době získaly vyhlídkové lety z menších letišť. Podle mluvčího Čedoku Tomáše Brejchy se stále častěji objevuje požadavek na zajišťování firemních akcí pro cizince. Při nich chtějí turisté kromě návštěvy Prahy doplnit také nějaký zajímavý program. CK tak již skupině turistů zajišťovala svezení v závodním voze na okruhu nebo organizovala turnaj v paintballu.

Současný design se představuje v bývalé tovární hale

Současnému designu především českých, ale i zahraničních tvůrců se věnuje přehlídka Designblok. Centrem všeho dění bude až do neděle bývalá tovární hala v pražském Karlíně. Proměnila se v Superstudio, kde kromě několika výstav na návštěvníky čeká 34 kontejnerů s prezentacemi jednotlivých studií či designérů. V karlínské hale se představuje například známé studio Olgoj Chorchoj. Věnuje se především architektuře, vystavuje sporadicky, na Designbloku ale představuje několik souborů skleněného nádobí a lampy. Pod názvem Pure Austrian Design vystavují současní rakouští designéři. Mléčná dráha středoevropského designu je přehlídka prací mladých Čechů, Slováků, Rakušanů a Poláků.

Miss ČR 2006 bude zvolena v Tunisu

Do exotické ciziny se rozhodli přenést volbu české královny krásy pořadatelé soutěže Miss ČR 2006. Osmnáctý ročník tradiční přehlídky nejkrásnějších dívek chystají zcela netradičně v tuniském městě Tozeur, jež je označováno za "Bránu Sahary". "Česká republika pro nás není malá, ale domníváme se, že jsme vyčerpali možnosti realizace finále v ČR. Jedním z našich partnerů je cestovní kancelář, která má blíž k zahraničí než k tuzemsku, a napadlo nás vyvézt Miss ČR do zahraničí. Zdá se nám, že brána do Sahary je zajímavá divácky i mediálně," řekl prezident soutěže Miloš Zapletal. Pořadatelé se chystají přesunout do Tozeuru čtyřmi letadly na 500 lidí včetně finalistek, poroty, realizačního štábu, zástupců médií, sponzorů i hostů. Náklady na uspořádání této akce se podle Zapletala zvýší zhruba o padesát procent oproti minulým ročníkům.

Bocelli pražskému publiku zazpíval árie i populární italské písně

Árie ze známých operních děl i populární italské písně českému publiku zazpíval nevidomý italský tenorista Andrea Bocelli. Obecenstvo si vynutilo tři přídavky. S Pražským publikem se Bocelli rozloučil písní Time to Say Goodbye. Za to ho lidé ocenili dlouhotrvajícím potleskem vstoje. Bocelli do arény přilákal snad všechny věkové kategorie. Velkou část publika tvořili mladí lidé. Italský sedmačtyřicetiletý tenorista, který se pohybuje na pomezí klasiky a popu, měl v Praze recitál už podruhé. Rodák z Toskánska je ve svém žánru už mnoho let nejlépe prodávaným umělcem na českém trhu i ve světě.

Babička se četla ve více než stovce českých knihoven

Slavná Babička Boženy Němcové se četla v desítkách malých i velkých českých knihoven v rámci zahájení akce nazvané Týden knihoven. Od vydání jednoho z kultovních děl české literatury letos uplynulo sto let, proto se pořadatelé rozhodli věnovat její autorce větší pozornost. Čtenářům chtějí přiblížit i další významné české osobnosti. Český rozhlas připravil dvanáctihodinový maraton, při kterém četli úryvky ze svých oblíbených knih Radovan Lukavský, Josef Somr, Jiřina Jirásková, Hana Maciuchová, Daniela Kolářová, Rudolf Pellar, Ludvík Vaculík, Jaroslav Rudiš či Daniela Fischerová. Hlavním smyslem Týdne knihoven, který se letos koná posedmé, je přivést lidi, zejména děti a mládež, ke čtení i k návštěvě knihoven.

Benefiční koncert vynesl 17 milionů korun pro fond Kapka naděje

Benefiční koncert a internetová aukce předmětů věnovaných účastníky reality show televize Prima VyVolení vynesla celkem 17,2 milionů korun. Peníze získal nadační fond Kapka naděje, který pomáhá dětem s poruchou krvetvorby. Výtěžek z aukce, koncertu a dárcovských SMS zpráv věnuje nadace nemocnicím a ústavům sociální péče v Praze, Brně, Liberci, Karlových Varech, Uherském Hradišti a ve Zlíně, sdělil mediální zástupce nadačního fondu Kapka naděje Janis Sidovský.

Fichtl senzačně vyhrál závod Světového poháru dálkových plavců

Jakub Fichtl v neděli senzačně vyhrál poprvé v kariéře závod Světového poháru v dálkovém plavání. Český reprezentant porazil v závěrečném dílu sezony na 10 km v zálivu Repulse v Hongkongu kompletní světovou špičku včetně celkového vítěze seriálu Bulhara Petara Stojčeva. Ten skončil čtvrtý.

Zápasník Švehla nemohl na MS hýbat krkem, přesto vydřel bronz

Ani zdravotní problémy se zablokovanou krční páteří nezabránily českému zápasníkovi Petru Švehlovi v životním výsledku v podobě bronzové medaile na mistrovství světa v Budapešti. Vyznavač řecko-římského stylu z pražského Olympu nestačil v Maďarsku pouze v semifinále na dvojnásobného olympijského vítěze a později vítězného Armena Nazariana z Bulharska. V souboji o třetí místo ale Švehla zabral a porazil domácího Lászla Klimenta na body.

Fotbalová Sparta začala řešit krizi, kouč Hřebík skončil

Fotbalová Sparta se rozhodla řešit krizi, do níž se dostala během podzimní sezony. Klubový viceprezident Daniel Křetínský na mimořádné tiskové konferenci oznámil, že trenér Jaroslav Hřebík skončil ve funkci hlavního kouče. Jeho nástupce by měl být jmenován do konce týdne. V zákulisních spekulacích se největší šance dávají Stanislavu Grigovi, který na Letné kdysi zářil jako hráč a v loňské sezoně vedl Liberec. O odchodu Hřebíka, pod jehož vedením se mužstvo obhájců titulu potácelo od porážky k porážce, se mluvilo již několik týdnů. Podle zákulisních informací kouč nabídl rezignaci už před týdnem po prohře s Ostravou, ale Křetínský ji nepřijal.

Hřebíkovi ztížily pozici už okolnosti loňského prosincového příchodu, když ve funkci nahradil oblíbeného Františka Straku. Křetínský tehdy přiznal, že právě s Hřebíkem během podzimu některé sparťanské výkony konzultoval. Později sice svá slova o konzultacích zmírnil, ale Hřebík dostal u fanoušků nálepku toho, kdo vyhnal jejich oblíbence. I proto se už od prvních jarních zápasů ozývalo ze sektoru skalních fandů "Hřebík ven". Toto skandování ještě zesílilo v závěru jara, kdy tým prohrával jeden zápas za druhým. Po letní přípravě, během níž si šestapadesátiletý kouč přivedl řadu nových posil, se chvíli zdálo, že odpor fanoušků ustal. Týmu se dařilo v přípravě, povedl se mu i první ligový duel s Plzní. Od té doby ale měly výkony mužstva sestupnou tendenci a zvýšilo se napětí mezi hráči a trenérem, který se vystupňovalo po vyhazovu kapitána Karla Poborského.

Pavel Nedvěd se stal čestným občanem Skalné a převzal cenu kraje

Fotbalista Pavel Nedvěd převzal ve Skalné na Chebsku hned dvě ocenění. Stal se prvním čestným občanem města, kde se narodil, a z rukou hejtmana Karlovarského kraje Josefa Pavla převzal cenu osobnosti kraje. Na slavného hráče Juventusu Turín se přijela podívat více než tisícovka lidí.

Počasí

Bude oblačno až zataženo, místy s deštěm. Denní teploty 14 až 18 stupňů Celsia.