Zprávy

ODS nevyvolá hlasování o nedůvěře, vládu prý prověří Unipetrol

Občanští demokraté nevyvolají v Poslanecké sněmovně hlasování o nedůvěře vládě, které by otestovalo soudržnost stojedničkové koalice sociálních demokratů, lidovců a unionistů. ODS za takový test koaličního kabinetu považuje hlasování o zřízení vyšetřovací komise k prodeji Unipetrolu, který provázejí podezření z rozsáhlé korupce. Pro zřízení komise jsou i vládní lidovci, zatímco sociální demokraté a komunisté byli při zářijové schůzi dolní komory proti. Postoj lidovců k Unipetrolu poté označil premiér Jiří Paroubek (ČSSD) za neloajální a skandální. Vztahy v koalici zhoršil i nesouhlas lidovců se zákoníkem práce, který chce ČSSD prosadit s komunisty.

Premiér Paroubek věří v prosazení zákoníku práce, koalice vydrží

Český ministerský předseda Jiří Paroubek soudí, že odmítnutí předsedy KDU-ČSL Miroslava Kalouska podpořit zákoník práce a naopak jeho podpora vyšetřovací komise k privatizaci Unipetrolu potvrzují, že Paroubkova strategie hledání spojenců mimo koalici je správná. V rozhovoru s ČTK na okraji konference britské vládní Labouristické strany v Brightonu, které se účastní, Paroubek řekl, že "pan Kalousek chce konzumovat všechny výhody plynoucí z vládnutí a nechce prakticky nést žádnou odpovědnost". KDU-ČSL má podle jeho názoru nejasnou politiku. Na otázku, zda podle jeho názoru koalice vydrží do řádných voleb, odpověděl: "Asi nám nic jiného nezbývá." Doplnil, že ovšem bude za daných podmínek v koalici méně diskuse.

Obsáhleji premiér Paroubek jednal v Brightonu s britským ministrem zahraničí Jackem Strawem. "Především jsme hovořili o finanční perspektivě (rozpočtu) Evropské unie a náplni mimořádného summitu," shrnul hlavní body. Paroubek potvrdil, že jeho vláda chce, aby se EU o rozpočtu bavila co nejdříve, protože na něm závisí také příprava českých vnitropolitických dokumentů.

Předčasné volby by uvítala třetina lidí

Předčasné volby, jejichž téma v uplynulých dnech otevřel premiér Jiří Paroubek (ČSSD), by uvítala necelá třetina Čechů. Naopak 68 procent lidí je proti. Vyplývá to z bleskového průzkumu, který pro Českou televizi zpracovala společnost STEM. Ředitel STEM Jan Hartl ČT řekl, že jej výsledek průzkumu nepřekvapil. "Dlouhodobě platí, že předčasné volby nejsou populární, veřejnost je vnímá jako východisko z nouze," uvedl. Premiér začal mluvit o dřívějším termínu voleb kvůli lidovcům, které obvinil z čím dál silnějšího příklonu k ODS. Občanští demokraté poté premiéra vyzvali, aby podal demisi, a umožnil tím volby do sněmovny ještě letos, což ale Paroubek odmítl.

Nejvyšší státní zástupkyně dostala nabídku stát se náměstkyní ministra vnitra

Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová dostala od premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) nabídku kandidovat do Senátu nebo se stát náměstkyní ministra vnitra. Jak řekla Českému rozhlasu, nabídky ale zřejmě nevyužije. Paroubek jí na pondělní schůzce oznámil, že ji vláda odvolá kvůli zachování koalice. Benešová má totiž dlouhodobé spory s unionistickým ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem. Podle nejvyšší žalobkyně jí premiér sdělil, že již nemůže dále trpět její spory s Němcem a přítomnost zástupce unionistů ve vládě je pro něj důležitější než její funkce. Nabídka kandidatury do Senátu byla podle ní spíše hypotetická a možnost působení na ministerstvu odmítla.

Definitivní rozhodnutí je na vládě. I kdyby se ale Benešové opět zastali lidovečtí ministři, hlasy sociálních demokratů a unionistů její konec na čtvrtečním jednání kabinetu zpečetí. Vztahy mezi Benešovou a Němcem jsou kvůli mnoha sporným případům napjaté již několik měsíců. V uplynulých dnech ministr na nejvyšší státní zástupkyni podal kárnou žalobu. Tvrdí, že Benešová nezvládla své mediální vystupování a zřejmě se dopustila trestného činu, když Němcova mluvčího obvinila z úplatkářství. V uplynulých dnech zase Benešová dala podnět k šetření na ministerstvu, které mělo prověřit jeho hospodaření.

Hyundai prý chce v ČR postavit továrnu za téměř dvě miliardy dolarů

Jihokorejská automobilka Hyundai plánuje investovat v České republice zhruba 1,9 miliardy dolarů (asi 46 miliard korun) do továrny, která má ročně vyrobit 300.000 vozů. Automobilka údajně vybírá lokalitu, jednou z možností je Ostrava, uvedl internetový server Patria s odkazem na agenturu Bloomberg. Začátek výstavby je plánován na květen 2006. Mluvčí Hyundai Motor uvedl, že firma nyní z hlediska umístění nové továrny sleduje několik východoevropských zemí, avšak k žádnému rozhodnutí ještě nedospěla. Pokud by automobilka novou továrnu skutečně postavila, šlo by o největší zahraniční investici v ČR spolu s investicí automobilky TPCA v Kolíně, která podle kolínské firmy stála zhruba 1,4 miliardy eur (v přepočtu dle aktuálního kurzu asi 41 miliard korun) a vytvořila 3000 pracovních míst. Příchod automobilky Hyundai na Ostravsko by přispěl ke skokovému snížení nezaměstnanosti po zahájení produkce, a to v horizontu několika měsíců, řekla ČTK mluvčí ostravského úřadu práce Svatava Baďurová. Moravskoslezský kraj se potýká s druhou nejvyšší nezaměstnaností v zemi, která ke konci srpna dosáhla 14,5 procenta.

Průmyslová zóna nedaleko Ostravy je pro Hyundai strategicky umístěna právě s ohledem na továrnu Kia v Žilině, která je vzdálena pouhých 80 kilometrů od zóny v Nošovicích. Automobilka by tak ušetřila nemalé prostředky. V blízkém okolí by se totiž nacházeli dodavatelé jak pro Hyundai, tak pro automobilku Kia.

Ústavní soud: Novinář nemusí policii prozradit svůj informační zdroj

Novinář nemusí policii v trestním řízení prozradit svůj informační zdroj. K tomuto precedenčnímu verdiktu dospěl Ústavní soud (ÚS), když vyhověl stížnosti nezávislého novináře a scenáristy Martina Šmoka na pokutu 40.000 korun, kterou dostal od policie kvůli zamlčení zdroje. ÚS pokutu zrušil. Šmok odmítl prozradit jméno svědka v případu vraždy amerického komisaře pro uprchlíky Charlese Jordana z konce 60. let. Podle ústavního soudce Vojena Güttlera by jedinou výjimkou bylo, kdyby na vyzrazení zdroje byl veřejný zájem. "Například nutnost oznámit závažný trestný čin či jeho pachatele," vysvětlil. O to v tomto případě ale nešlo, protože Šmok sám své zjištění policii oznámil, pouze odmítl sdělit zdroj. "Ten navíc policie mohla sama vypátrat," řekl Güttler.

ÚS musel řešit rozpor mezi zákony o periodickém tisku a o televizním a rozhlasovém vysílání a trestním zákoníkem. První dva garantují utajit zdroj, třetí naopak očekává spolupráci novináře s policejními vyšetřovateli. Soudci dali za pravdu argumentaci Šmokovy advokátky Kláry Veselé-Samkové, která odkázala na Listinu základních práv a svobod a na etický kodex Mezinárodní organizace novinářů. Podle ústavních soudců je ochrana novinářského práva utajit zdroj nutná zejména kvůli takzvané investigativní, tedy pátrací žurnalistice. Úloha médií jako "hlídacího psa demokracie" by jinak podle ústavních soudců mohla být ztížena, investigativní novinářská práce totiž na zdrojích závisí.

Novináři pronesli zbraň do letadla, Ruzyně zpřísní bezpečnost

Ruzyňské letiště zpřísní bezpečnostní opatření poté, co se novinářům minulý týden podařilo pronést na palubu letadla směřujícího do Londýna zbraň. Ukázalo se, že některá technická řešení v terminálu postaveném v 90. letech jsou již překonaná, řekla mluvčí letiště Anna Kovaříková. Přesto Ruzyně patří k nejbezpečnějším letištím v Evropě, dodala. Změna se týká především zabezpečení interních vstupů určených pro letištní personál, které byly doposud kontrolovány prostřednictvím vstupního tlačítkového panelu. Ten odpovídal standardům z roku 1997, kdy výstavba Terminálu Sever 1 probíhala. Novináři maketu zbraně na palubu pronesli tak, že použili právě ovládací tlačítko pro personál.

Prostějovští vojáci budou půl roku střežit bezpečí v Afghánistánu

Čtyři desítky vojáků včetně dvou žen se na prostějovském náměstí při slavnostním nástupu loučily se svými příbuznými i veřejností. Koncem září a počátkem října odlétají do Afghánistánu do oblasti Fajzabádu. Pod německým velením budou v rámci mezinárodní mise hlídat humanitární konvoje, důležité osoby či dohlížet na bezpečnost lidí při obnově oblasti. Vystřídají své kolegy, kteří na místě působí již sedm měsíců. Většina vojáků pochází z 102. průzkumného praporu v Prostějově. Téměř všichni již za sebou mají působení v různých zahraničních misích.

Policejní prezident přijal policisty ze zahraničních misí

Čeští policisté, kteří pomáhali kolegům v Kosovu a Makedonii, se setkali s policejním prezidentem Vladislavem Husákem. Někteří z nich se během zahraniční mise vypracovali až na vedoucí místa v policejní hierarchii. "Za dobu, co jsem pracovala v Kosovu, jsme zadrželi 380 kilogramů heroinu," pochlubila se novinářům mladá kriminalistka, která se v rámci mise OSN stala v Kosovu zástupkyní ředitele útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Pracovala v Kosovu v letech 2003 až 2004 a její práce si v zahraničí tolik vážili, že opět požádali o její vyslání.

Její kolega Václav Valtr, který se vrátil z mise EU v Makedonii, řešil naprosto odlišné problémy. Jeho úkolem bylo pomoci vybudovat moderní cizineckou policii. Dosavadní ostraha makedonských hranic totiž fungovala jako v Československu před rokem 1989 a zajišťovala ji armáda. Za téměř nejtěžší část své práce označil úkoly, které vyžadovaly spolupráci Makedonců a Albánců. "Bylo to psychicky náročné" stručně shrnul Valtr.

Ministr Svoboda bude příští týden jednat ve Vatikánu o smlouvě s ČR

Ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU- ČSL) navštíví v polovině příštího týdne Vatikán. Jako první z českých politiků zde absolvuje audienci u papeže Benedikta XVI. Svoboda již dříve uvedl, že hodlá ve Vatikánu řešit i otázku uzavření česko-vatikánské smlouvy. Česká republika je jednou z mála evropských zemí, která nemá vztahy s Vatikánem upraveny smluvně. Přestože smlouva byla podepsána již v roce 2002, její ratifikace dosud nebyla završena. Návrh dokumentu zamítla v květnu 2003 Poslanecká sněmovna. Poslanci dospěli k názoru, že navržená dohoda je pro stát nevýhodná a narušuje rovnoprávnost církví. Ve Vatikánu to vyvolalo rozčarování.

Prezident Václav Klaus loni vybídl českou diplomacii k novému jednání o textu smlouvy s tím, že by ji v předloženém znění nepodepsal. Svoboda poté oznámil, že za takové situace smlouvu poslancům zatím k novému projednání nepředloží.

Odbory Škody Auto: Tři miliony nebyly úplatek, ale podpora kultury

Odbory Kovo v automobilce Škoda Auto odmítají zprávy převzaté z německého tisku, podle něhož se zapletly do úplatkářské aféry v koncernu Volkswagen. Bývalý personální ředitel české automobilky Škoda Auto Helmuth Schuster totiž na konto odborů koncem loňského roku převedl téměř tři miliony korun. Odbory ale odmítají spekulace o tom, že šlo o úplatek, a tvrdí, že peníze byly účelově vázány na rozvoj kulturní činnosti a provoz odborářského kulturního domu v Mladé Boleslavi. Podle odborů nechal Schuster zmíněnou částku převést na jejich konto na základě dohodnuté spolupráce mezi odbory, magistrátem Mladé Boleslavi a Škodou Auto. O převodu této částky byla podle nich řádně informována podniková rada odborů včetně jejich dozorčí a revizní komise. Za nesmyslnou považují odbory i spekulaci o tom, že si Schuster chtěl tímto způsobem koupit funkci člena představenstva Škody Auto prostřednictvím odborové organizace. "O jmenování do této funkce totiž rozhoduje pouze majoritní akcionář, tedy koncern VW, nikoliv odborové organizace," prohlašují odboráři ve stanovisku zaslaném ČTK.

Letadlo s ministrem Ambrozkem na palubě muselo přistát kvůli poruše motoru

Dramatický návrat z cesty po Číně zažila o víkendu výprava ministra životního prostředí Libora Ambrozka. Letadlo německé společnosti Lufthansa mělo na cestě z Hongkongu do Frankfurtu nad Mohanem problémy s motorem a muselo neplánově přistát v Bangkoku. Velký boeing měl už na příletu do Hongkongu podle Ambrozka tři hodiny zpoždění kvůli opravě na letišti v Německu. Hodinu po vzletu se objevily problémy znovu. "Když začalo letadlo kličkovat nízko nad zemí, nebyl to příjemný pocit. Nejdřív jsem byl naštvaný kvůli zpoždění. Později jsem byl rád, že jsme doletěli," řekl Ambrozek ČTK.

Muž střílel v táborské nemocnici na policisty, nikoho nezranil

Agresivní sedmatřicetiletý muž zaútočil v táborské nemocnici na přivolané policisty. Z opasku jednomu vytrhl služební zbraň a šestkrát z ní vystřelil. Nikdo nebyl zraněn. "V tu dobu se na chodbě nemocnice kromě policistů a muže naštěstí nikdo nenacházel," řekl mluvčí táborské policie Miroslav Doubek. Muž byl v nemocnici na výzvu dopravních policistů jako podezřelý, že pod vlivem návykové látky zavinil dopravní nehodu ve Veselí nad Lužnicí a od nehody utekl. Pacient však obtěžoval personál a neporadila si s ním ani ostraha nemocnice. Přivolaní policisté pak muže vyzvali, aby nemocnici opustil. "Na jejich opakovanou výzvu, že budou použity donucovací prostředky, reagoval tím, že je napadl, a jednomu z policistů vytrhl z opasku služební zbraň," řekl Doubek. Muž se nakonec pod pohrůžkou použití služební zbraně vzdal.

Za dvojnásobnou vraždu na Třebíčsku uložil soud výjimečný trest

Za dvojnásobnou vraždu své přítelkyně a jejího otce si třiadvacetiletý Josef Protivínský odpyká definitivně ve vězení výjimečný trest 21 let. Rozsudek potvrdil Vrchní soud v Olomouci. Tragédie se odehrála letos v březnu v Lukově na Třebíčsku. K činu Protivínského dohnala žárlivost. Mladík se dozvěděl, že se s ním chce údajně přítelkyně rozejít. Dívku ve spánku zavraždil sekyrou. Po činu stejným způsobem zabil i jejího otce. Podle soudu chtěl tak zabránit svému odhalení. Těla svých obětí ukryl do sklepa. Známým přítelkyně tvrdil, že s otcem odcestovala na dovolenou do Řecka.

Pasovský dostal za zastřelení nigerijského konzula pět let

Důchodce Jiří Pasovský dostal pětiletý trest vězení za to, že předloni v budově nigerijského velvyslanectví v Praze zastřelil konzula a postřelil jeho sekretáře. Zda těžce nemocný muž do vězení vůbec půjde, není zatím jasné. Pasovský se jednání vůbec poprvé zúčastnil. Ležel však v soudní síni na lůžku a zdálo se, že soud téměř nevnímal. "Obžalovaný byl na vlastní žádost přivezen zdravotní službou," podotkla soudkyně. Obhájci tento krok vysvětlili tím, že chtěli soudu ukázat, že Pasovský není schopen jít do vězení. Pasovskému hrozilo 12 až 15 let vězení, dokonce i výjimečný trest. Soud však přihlédl k jeho snížené příčetnosti v době spáchání činu a také k současnému zdravotnímu stavu. Podle obhájkyně Kláry Slámové však měl být rozsudek zrušen a vrácen zpět městskému soudu, protože její klient byl v době činu nepříčetný a měl epileptický záchvat.

Na počátku tragické události stála smlouva Pasovského s údajnými zástupci nigerijské vlády, mnohamilionové vklady mělnického důchodce do údajné stavby nigerijského ropovodu a očekávání zisku. Bývalý vojenský lékař však nedostal ze svých investic zpět ani dolar, a proto žádal o pomoc velvyslanectví. Transakcemi údajně přišel o více než 15 milionů korun, svých i vypůjčených, a věřitelé mu prý začali vyhrožovat. Předloni v únoru pak podle soudu Pasovský po hádce zastřelil konzula a postřelil jeho sekretáře, který právě vešel do kanceláře. Po střelbě se zhroutil, čin si téměř nevybavoval, vzpomněl si jen na to, jak ho rozčililo, když mu prý konzul nabídl pomoc za podmínky, že dostane polovinu z navrácené částky.

Bulharský prezident Parvanov dostal v Brně Velkou zlatou medaili

Bulharský prezident Georgi Parvanov Brně převzal Velkou zlatou medaili Masarykovy univerzity. Medaili uděluje univerzita nejvýznamnějším českým i zahraničním představitelům veřejného života jako ocenění jejich zásluh. Parvanov se při návštěvě Brna setkal také s představiteli kraje a města a převzal šek na čtvrt milionu korun od ekologické Nadace Partnerství, která uspořádala sbírku na obnovu oblastí v Bulharsku, jež zasáhla ničivá povodeň. Masarykova univerzita je jednou z mála vysokých škol v Česku, kde lze studovat v bakalářském i magisterském studijním programu obor bulharský jazyk a literatura. Každoročně jej absolvují více než dvě desítky studentů.

Studie: Do roku 2015 ubude v ČR čtvrtina žáků, v SR třetina

Do roku 2015 ubude v České republice asi čtvrtina žáků. U dětí od 5 do 9 let by měl pokles proti roku 2000 dosáhnout 24 procent a u dětí od 10 do 14 let dokonce přes 29 procent, uvádí studie Eurydice vypracovaná Evropskou komisí. Na Slovensku by se měl počet žáčků snížit ještě rychleji, a to přibližně o třetinu. Česko má již nyní velmi málo dětí. V poměru k celé populaci tvoří děti do devíti let 9,6 procenta občanů. Menší podíl má v EU již jen Španělsko, Itálie, Slovinsko a Lotyšsko. Relativně stále vysoký je však v ČR podíl lidí do 30 let, který přesahuje 39 procent.

Ministerstvo školství chce zavést sociální stipendia

Ministerstvo školství chce zavést sociální stipendia pro chudší studenty vysokých škol. Podle předpokladů by na něj mělo mít nárok přibližně 10.000 mladých lidí. Úřad by na vyplácení příspěvku potřeboval 300 milionů korun ročně, řekl ředitel odboru vysokých škol Josef Beneš. Stipendium by mělo pokrýt minimální náklady spojené se studiem, podle průzkumu se pohybují od 30.000 do 40.000 korun ročně. Příspěvek by se nelišil podle toho, kam student chodí do školy, ale podle sociální situace jeho rodiny, uvedl Beneš. Ministerstvo se bude zabývat i přístupem mladých ke studiu. Podle průzkumů studují zejména potomci vysokoškolsky vzdělaných rodičů. Jejich vrstevníci z méně vzdělaných vrstev ukončují svou vzdělávací dráhu dříve, i když by měli předpoklady pro studium.

Nová rodinná koncepce chce podpořit rovnost pohlaví v péči o děti

Nová koncepce rodinné politiky, kterou připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí, chce podpořit větší rovnost pohlaví při péči o děti. Jejím cílem je umožnit lidem sloučení rodičovských a profesních rolí. Obsahuje také návrhy opatření, která by měla vést k většímu zapojení otců v rodině. Koncepci by měla v nejbližší době projednat vláda. Spíše než konkrétní kroky však koncepce obsahuje návrhy na vypracování různých analýz. Zatím totiž neexistují žádné studie, o něž by se politická rozhodnutí dala opřít, řekla novinářům vedoucí odboru rodinné politiky ministerstva Michaela Marksová-Tominová. Nově by si oba rodiče mohli rozložit rodičovskou dovolenou, aby šla po částech čerpat až do osmi let věku dítěte. Její celková doba by ale zůstala tři roky, jako je tomu dnes. Autoři koncepce dále navrhují upravit finanční podporu pro rodiny s dětmi.

Některé zákony vycházející z této koncepce již sněmovna projednává. Skupina poslanců z ČSSD navrhla zákon, který by měl pomoci osamělým rodičům dětí, jejichž druhý rodič na ně neplatí. Podle tohoto návrhu by například rozvedené matce s dítětem výživné vyplatil stát, který by jej pak vymáhal na dlužníkovi. Nový návrh zákona o nemocenské, který předložila vláda, by zase umožnil střídání obou rodičů, když se starají o nemocné dítě. Stejný zákon by také dovolil otcům pobírat od sedmého do 28 týdne věku dítěte peněžitou pomoc v mateřství, která dělá 70 procent základní mzdy.

Podle analýz pojišťoven by bilanci narovnalo zvýšení plateb státu

Zdravotní pojišťovny by v příštím roce dosáhly vyrovnané bilance, pokud by stát výrazněji zvýšil platby pojistného za děti, důchodce a další státní pojištěnce. Vyplývá to z analýz pojišťoven, kterou získala ČTK. Stát od ledna sice zvýší platbu za jednoho pojištěnce ze 480 na 513 korun, a do systému přijdou navíc 2,3 miliardy, to však podle pojišťoven dalšímu propadu zdravotnických financí nezabrání. Zdravotnictvím proteče ročně zhruba 200 miliard korun, současný propad, který je příčinou pozdních plateb pojišťoven za péči, již překročil deset miliard. Nyní leží hlavní podíl plateb na zaměstnancích, na pojistném platí v průměru dvakrát více než podnikatelé a čtyřikrát více než stát. Z deseti milionů obyvatel Česka je 5,9 milionu státních pojištěnců, se stárnutím populace jejich podíl narůstá. Stát tak dává stále menší podíl peněz za stále větší podíl pojištěnců.

Praktičtí lékaři zavřou 6. října ordinace

Symbolicky pět minut po dvanácté se sejdou praktičtí lékaři 6. října před budovou ministerstva zdravotnictví, aby upozornili veřejnost na problémy, které jim svým rozhodováním způsobuje ministryně zdravotnictví Milada Emmerová. V tento den zavřou ordinace a vyvěsí plakáty s vysvětlením důvodu protestu a s kontakty na lékaře, který pacienty s akutními potížemi v místo nich ošetří. Lékaři se soukromými praxemi od premiéra požadují, aby zvážil odvolání ministryně, protože podle nich nezvládá svoji funkci. Případně by podle nich měl ustavit vládního zmocněnce, který by na rozhodování Emmerové dohlížel.

Praktici vyzývají pacienty, aby se k jejich protestu připojili. "Soukromí praktičtí lékaři jsou vehnáni do pasti druhotnou platební neschopností, protože jim pojišťovny platí s až tříměsíčním zpožděním," vysvětlil důvod protestu předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák. Lékaři však neviní ze svých problémů zdravotní pojišťovny. Podle nich zadlužování způsobuje ministryně tím, že nutí pojišťovny vyhláškami platit za péči zdravotnickým zařízením více, než vyberou na pojistném. Stínový ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek vyzval krajské hejtmany, aby protestní akci praktických lékařů podpořili. K protestům se připojila Koalice soukromých lékařů a lékárníci.

Čeští onkologové chtějí zintenzívnit boj s rakovinou

Trojice předních českých onkologů zavítá ve čtvrtek na Pražský hrad. V jejich přítomnosti zde prezident Václav Klaus přijme záštitu nad národním onkologickým programem. "Boj s rakovinou by se tak měl ve větší míře dostat do povědomí lidí. Většina států Evropy a severní Ameriky vnímá onkologická onemocnění jako celospolečenskou hrozbu, netýkají se jen nemocnic a lékařů, ale i politiků a vůbec všech," řekl ČTK předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček. Ve Spojených státech a Francii, kde již v minulosti prezidenti obdobné programy zaštítili, se podle Vorlíčka takový krok osvědčil. Onkologové v programu doporučují vytvoření sítě akreditovaných pracovišť. Pacienti by měli záruku, že tam budou léčeni nejmodernějšími metodami. Soustředění pacientů do center umožní efektivnější využití prostředků. Rakovinou onemocní každý třetí Čech a každý čtvrtý na ni zemře. Ve výskytu zhoubných nádorů tlustého střeva a konečníku je Česká republika první v Evropě.

Záchranáři z Libereckého kraje uspěli v těžké mezinárodní soutěži

Posádka záchranné služby z Jablonce nad Nisou si vybojovala třetí místo na mimořádně těžké mezinárodní soutěži Záchrana 2005, jež se konala ve slovenském městě Modra za účasti 27 družstev. Soutěž trvala 20 hodin - od časného rána až téměř do půlnoci. Záchranáři poskytovali pomoc velkému množství naoko ohrožených lidí. Zasahovali například společně s hasiči při předstíraném požáru budovy zámeckého hotelu.

Reprezentantka české krásy se setkala s filipínskými diplomaty

Volby nejkrásnější dívky Země se letos na Filipínách poprvé zúčastní česká reprezentantka. Na prestižní soutěž, která je zaměřena na celosvětovou ochranu a zlepšování životního prostředí, odletí ve čtvrtek nositelka korunky 1. České vicemiss Zuzana Štěpanovská. V Praze se v úterý setkala s filipínskými diplomaty. Pro reprezentaci na Filipínách si Zuzana nachystala večerní šaty od Heleny Mertlové, kroj i volnou disciplínu - tanec.

Bez úspěchu se vrací z Japonska první vicemiss ČR Petra Macháčková. Dvacetiletá česká kráska se v pondělí v Tokiu zúčastnila finále soutěže Miss International. Podle zástupců agentury, která ji tam vypravila, však neuspěla. Neprobojovala se mezi dvanáct nejlepších.

Český rozhlas přenáší tento týden z Prahy hudbu do sítě EBU

Úterní koncert houslistky Gabriely Demeterové s Pražskými symfoniky, čtvrteční mozartovský koncert z Bertramky a závěrečný večer festivalu Pražský podzim v neděli 2. října jsou některé z programů, které Český rozhlas přenáší tento týden v rámci projektu Praha město hudby do 20 zemí.

Do satelitní sítě Evropské vysílací unie (EBU) se tak dostane podle informací rozhlasu také přímý přenos Janáčkovy opery Její pastorkyňa z Národního divadla, připravený na 1. října. Rozhlasové stanice mohou svým posluchačům přinést jednotlivé koncerty či celý cyklus. Pro převzetí kompletní nabídky se rozhodla část z 20 zúčastněných států - Dánsko, Estonsko, Finsko, Chorvatsko, Lotyšsko, Nizozemsko, Polsku a Řecko. Podobnou možnost mají podle mluvčího Českého rozhlasu Ladislava Pavlíka mimo jiné i posluchači v Kanadě, USA, Švýcarsku či Rumunsku. Počet oslovených posluchačů překoná hranici tří milionů, uvedl mluvčí.

Od přesunu kostela v Mostě uplynulo 30 let

Povrchové těžbě uhlí na severu Čech musela ustoupit řada staveb. Stejný osud hrozil i kostelu Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Díky vynalézavosti a úsilí inženýrů byla architektonicky cenná stavba zachráněna. Poslední zářijový týden uplyne rovných 30 let od zahájení unikátního přemístění mosteckého svatostánku. S přesunem tak velké stavby však nebyla žádná zkušenost. V polovině září 1975 byl kostel oddělen od základů, opatrně nadzvednut a poté i s kryptou v podvěsu naložen na 53 podvozků vyrobených pro tento účel v plzeňské Škodovce. Den "D" nastal 30. září 1975. Krátce před polednem se kostel vydal na cestu dlouhou přesně 841,1 metru. 27. října 1975 usedl kostel na své nové místo. V pohybu byl přesně 500 hodin a jednu minutu čistého času.

Slámovo Štěstí má na kontě téměř padesát tisíc diváků

Film Bohdana Slámy Štěstí, který minulý týden získal hlavní ceny na festivalech v San Sebastiánu a v Aténách, přičemž ve Španělsku byla oceněna i Aňa Geislerová za herecký výkon, opět zabodoval na prvním místě návštěvnosti českých kin. O víkendu mu k tomu stačilo 12.573 diváků, přičemž od premiéry se jejich počet blíží k padesáti tisícům. Celkové tržby přesáhly pět milionů korun. I přes mezinárodní úspěchy Slámova snímku se očekává, že vzhledem k náročnosti tématu vysloveně o divácký hit nepůjde. Tvůrci komorního příběhu o obyčejných věcech, lásce a trápení jsou právě v těchto dnech na prestižním festivalu v New Yorku, kde bude jejich dílo tento čtvrtek po sedmadvaceti letech prvním českým snímkem, který tam bude uveden. Tehdy to byla Hra o jablko Věry Chytilové.

Na nádraží v Havlíčkově Brodě vázla doprava kvůli úderu blesku

Na havlíčkobrodském vlakovém nádraží poškodil v noci na úterý řadu elektrických zařízení blesk. Železničáři od časného rána ručně ovládali výhybky, vydávali lístky a obsluhovali informační systém. První osobní vlaky měly i hodinové zpoždění. Překvapeni byli cestující do Žďáru nad Sázavou, kteří se ocitli ve vlaku směřujícím na Jihlavu. "Byla to chyba informačního systému," řekl dozorčí provozu Petr Háněl.

Počasí

Bude oblačno, až zataženo, teploty 17 až 21 stupňů Celsia.