Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Prezident Klaus se v USA setká se s Cheneym a Riceovou a zahájí výstavu

Český prezident Václav Klaus navštíví příští týden Spojené státy, kde ho čeká mimo jiné jednání s americkým viceprezidentem Richardem Cheneym a ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou. Během pracovní návštěvy, která potrvá od 19. do 24. září, zahájí též v New Yorku výstavu o době českého krále a římského císaře Karla IV. Českého prezidenta čeká ve Spojených státech také setkání s předsedou zahraničního výboru amerického Senátu Richardem Lugarem, s nímž si letos čeští poslanci vyměnili názory na odůvodnění amerických víz pro české občany.

Ze Seychel se vrací dva politisté, kteří zde jednali o uprchlém miliardáři Krejčířovi

Cesta dvou českých policistů na Seychely, kam přijeli kvůli uprchlému podnikateli Radovanu Krejčířovi, skončila. Podle ředitele služby kriminální policie a vyšetřování Petra Želáska nebylo cílem přivézt Krejčíře zpět, ale navázat kontakty se seychelskými kolegy. Krejčíř, který má od poloviny 90. let seychelské občanství, je stíhán jako uprchlý pro podezření z majetkové trestné činnosti a přípravy vraždy celníka. Policii zmizel před třemi měsíci při domovní prohlídce. V rozhovoru s českými novináři řekl, že se odmítá vrátit do Česka, ale se soudy chce spolupracovat. Hledá prý se svými právníky různé možnosti. Jednou z nich může být internetové spojení nebo spojení pomocí videotelefonu. "Chci, aby v České republice co nejdřív dotáhli vyšetřování," prohlásil a dodal, že je nevinný. Na soud do Česka by prý ale přijel pouze tehdy, kdyby mu policie zaručila, že nebude zatčen.

Krejčíř také v rozhovoru se zpravodajem ČT hovořil o tom, jak uprchl policii před dvěma měsíci při domovní prohlídce své luxusní černošické vily. Uvedl, že při prohlídce prý měl pouta na rukou pouze asi deset minut. Policie mu také údajně za celou dobu nesdělila obvinění a nechala ho volně chodit po domě. Asi po osmi hodinách podle svých slov z domu volně odešel a po nějaké době, kdy šel pěšky, nasedl do automobilu a odjel, uvedla ČT. Krejčířův útěk stál funkci policejního prezidenta Jiřího Koláře. Někteří ze zasahujících policistů již dříve ČTK řekli, že po celou dobu prohlídky podnikatelovy vily nevěděli, zda byl Krejčíř zadržen. Nikdo z nich údajně nebyl pověřen tím, aby Krejčíře střežil.

Princ Charles odhalil památník účastníkům bitvy o Británii

Britský korunní princ Charles a jeho žena Camilla na nábřeží Temže odhalili první londýnský památník bitvy o Británii. Zobrazuje v sérii reliéfů různé klíčové okamžiky bitvy, nejen letecké souboje a piloty, ale i prosté lidi v krytech. Na památníku jsou i jména všech 2936 pilotů z 15 zemí, kteří v létě a na podzim roku 1940 odvrátili snahu Hitlerova letectva opanovat nebe nad Británií a umožnit tak německou invazi. Bitva začala 10. července a skončila 31. října 1940. V bitvě bojovalo také 88 čs. pilotů. ČR zastupovala náměstkyně ministra obrany Jaroslava Přibylová, která stejně jako další účastníci slavnosti vyslechla dík předsedy organizačního výboru lorda Normana Tebitta za to, že ČR přispěla na památník 2,5 miliony korun.

Velmi mírná technoparty ParoubTek na bouřlivý Czechtek nenavázala

U Mlýnce na Tachovsku skončila po třech dnech technoparty ParoubTek. Konala se jako protest proti červencovému policejnímu zásahu na technoparty CzechTek na tomtéž místě. Tehdy policie účastníky rozehnala, na obou stranách byli zranění. Poklidný ParoubTek na bouřlivý CzechTek nenavázal. Na louku přijelo jen několik set účastníků a policie neřešila žádný incident. Mimo jedinou oficiální příjezdovou cestu, kde každého policisté důkladně prověřili, nebyl přístup na louku možný. Policisté zas úzkostlivě dbali na to, aby ani oni nevstoupili do prostoru pronajatého technařům. Za slabou účast na technoparty mohlo zřejmě i špatné počasí. V pátek, když se zdálo, že se louka postupně zaplní, pršelo tak vydatně, že se spousta lidí po několika hodinách otočila a zase odjela. Někteří účastníci odjeli i proto, že protest byl podle nich příliš umírněný. Kromě několika plakátů s karikaturou premiéra Jiřího Paroubka, jenž se od počátku policejního zásahu zastával, téměř nic nenasvědčovalo tomu, že jde o protest.

Euro: Paroubek prý chce dohodu s Nomurou do konce září

Premiér Jiří Paroubek stanovil 30. září jako nové koncové datum pro uzavření dohody s japonskou bankou Nomura. Uvádí to ve svém vydání, které vyjde v pondělí, týdeník Euro s odvoláním na dobře informovaný zdroj. Nomura po České republice požaduje v londýnské arbitráži 40 miliard korun jako odškodnění za uvalení nucené správy na IPB a její následný prodej ČSOB. Česko v jiném sporu po Nomuře vymáhá 260 miliard korun. Paroubek se podle informací v tisku při své nedávné návštěvě Tokia tajně sešel s vysokými představiteli japonské banky.

OECD: Podíl státních penzí k průměrné mzdě patří v ČR k nejnižším

Státní penze v České republice dosahují 58,2 procenta průměrné mzdy a patří tak mezi vyspělými zeměmi v tomto ohledu k nejnižším. Průměr ve státech OECD činí 70 procent. Vyplývá to z letošní statistiky OECD. Ve všech těchto zemích je pro přiznání státního důchodu potřeba splnit podmínky důchodového věku a potřebného počtu let placení sociálního pojištění.

V Česku mají občané s podprůměrnou mzdou poměrně vysoký důchod, který dosahuje téměř 90 procent výdělku před odchodem do penze. Státní penze u občanů s nízkými příjmy je tak v Česku v horní polovině mezi členskými zeměmi OECD. Například na Slovensku činí 58,2 procenta, v USA 61,4 procenta, v Irsku 63 procent. Naopak státní penze u občanů s nadprůměrnými příjmy je v Česku jedna z nejnižších. U lidí s dvojnásobkem průměrného příjmu představuje 35,3 procenta platu před penzí. Průměrný důchod v Česku činí necelých 7300 Kč a průměrná čistá mzda, kterou si zaměstnanec přinese domů po zaplacení daně z příjmů, sociálního a zdravotního pojištění, je 12.500 Kč. Průměrné penze dosahuje asi jen 44 procent důchodců, kdežto průměrné mzdy ani ne 30 procent občanů.

Sobotkovi se nelíbí pomalý pokles cen benzinu

Ministr financí Bohuslav Sobotka je nespokojen s pomalou reakcí prodejců a distributorů pohonných hmot na pokles cen ropy. Proto nepodporuje a nepodpoří návrh na snížení spotřební daně z pohonných hmot. "My nebudeme reagovat snížením spotřební daně," řekl v diskusním pořadu TV Prima Nedělní partie. Poukázal i na to, že cenový výkyv ropy směrem vzhůru, který nastal před dvěma týdny, se už obrátil zpět. Sobotkův partner v diskusi, místopředseda KSČM Jiří Dolejš, vidí jako řešení vysokých cen pohonných hmot sociální kompenzace směřované například do veřejné hromadné dopravy či zaměstnancům. Podle něj by mělo být jednou z hlavních možností vracení daně z přidané hodnoty například autodopravcům nebo zemědělcům. Nutné podle něj bude i zesílit kompenzace domácnostem, na které dolehne nejen dražší benzin, ale i dražší energie.

Z dálnice D1 spadl z výšky 20 metrů bagr, nikoho nezranil

Z dálnice D1 spadl z přemostění na Benešovsku bagr. Stroj se zřítil přibližně z výšky 20 metrů na místní komunikaci v obydlené oblasti u obce Poddubí. Nehoda se obešla bez zranění. Škoda byla vyčíslena na 700.000 korun. Havárie se stala, když se návěs s bagrem kvůli uvolněnému zajišťovacího kolíku odpojil od tahače Tatra 815. Odpojený návěs se v místě přemostění dostal do smyku a z něho se sesunul bagr, který prorazil svodidla a skleněnou protihlukovou stěnu.

Popálený hasič z Holoubkova sám dýchá, jeho stav je nadále vážný

Devatenáctiletý dobrovolný hasič z Holoubkova na Rokycansku, který se pokusil v noci na sobotu upálit, již sám dýchá. Jeho zdravotní stav se však proti minulému dni nijak nezlepšil a je nadále vážný. ČTK to řekl mluvčí pražské vinohradské nemocnice Leoš Kabát. V sobotu uvedl, že mladík má popáleniny druhého až třetího stupně na 80 procentech těla.

Muž zraněný při manipulaci s výbušninou podlehl zraněním

Sedmašedesátiletý muž z Prahy zraněný v sobotu při explozi miny v obci Sádek na Příbramsku svým zraněním podlehl. Výbuch nastal v garáži, muž si tam donesl nalezenou minu a pokoušel se ji rozebrat. Pyrotechnici na místě nalezli větší množství munice. V domku amatérského pyrotechnika, který s minohledačkou pátral po munici v okolních lesích, zajistili dělostřelecké granáty, kulometné náboje, ruční granáty, kulomet, samopal a několik krátkých střelných zbraní.

Koncert skinheadů v Křtěticích skončil bez zásahu policie

Koncert neonacistických kapel, který se konal v Křtěticích na Strakonicku, skončil bez zásahu policie. V místní restauraci se sešlo přibližně 500 příznivců extremistických skupin. Na akci dohlíželo kolem stovky policistů. Podle informací ČTK koncert uspořádala česká neonacistická organizace Národní odpor společně s Blood and Honour Division Bohemia Combat 18. Hudební produkce skončila dříve, než se plánovalo. Vystoupily pouze tři z pěti pozvaných skupin. "Organizátoři museli být upozorněni, že pokud to neukončí, policie zakročí. Jiný důvod si nedokážu vysvětlit," řekl ČTK Ondřej Cakl ze sdružení Tolerance a Občanská společnost. Podle něj účastníci provolávali rasistická hesla a jméno nacistického pohlavára Rudolfa Hesse. Někteří novináři slyšeli i výkřiky Sieg Heil. Protirasističtí aktivisté kritizují policii za to, že při koncertu byla nečinná. "Nemáme zjištěno, že by došlo k porušení zákona. Tudíž nebyl důvod pro zákrok přítomných policistů," řekl po skončení akce mluvčí jihočeské policie Dušan Klícha. Policie prý koncert monitorovala jak kolem restaurace, tak i v sále. Získaný materiál během příštího týdne vyhodnotí experti.

V Bostonu otevřen 14. honorární konzulát ČR ve Spojených státech

Česká republika otevřela ve Spojených státech svůj 14. honorární konzulát. V Bostonu ve státě Massachusetts uvedl ministr zahraničí Cyril Svoboda do funkce honorárního konzula Igora Lukeše. Tato část Spojených států je proslulá řadou prestižních univerzit, na nichž studuje i řada českých studentů a své vzdělání si tam doplňují i čeští odborníci. Od Čechoameričana Igora Lukeše, historika působícího na Bostonské univerzitě, očekává česká diplomacie, že bude přispívat k rozvoji akademických vztahů a pomáhat k rozšíření kulturních, společenských a politických aktivit České republiky na severovýchodě USA, řekl ČTK ministr Svoboda. Honorární neboli čestný konzul, který za svoji práci nedostává žádný plat, má kromě toho také pomáhat všem českým občanům, kteří se v oblasti jeho působení dostanou do potíží. Na celém světě má Česká republika podle informací ministerstva zahraničí celkem 128 honorárních konzulátů.

Policie zneškodnila protistresový přístroj pro ombudsmana EU

Štrasburská policie vyhodila do povětří balík odeslaný z České republiky a určený evropskému ombudsmanovi, který sídlí v tamní budově Evropského parlamentu. Když to učinila, zjistila, že skutečně obsahoval to, co měl - prototyp protistresového pásu, který měl vibrovat a vypouštět blahodárné vlny. Poplach v pátek udělala bezpečnostní služba EP, která prohlíží rentgenem veškerou poštu; tady viděla různé dráty a elektronky. Policisté okamžitě přivezli pancéřovaný kontejner a v něm český balík odvezli na nedaleké staveniště, kde obsah kontejneru vysypali do díry v zemi a na dálku odpálili. Mluvčí pak agentuře AFP řekl, že to skutečně bylo ono protistresové zařízení, dokonce s návodem na použití v několika jazycích. Ombudsman zatím nebyl k zastižení, aby historku komentoval; neví se tedy ani, zda si pás objednal, nebo zda to mělo být překvapení, dárek od neznámého ctitele. V každém případě účel nesplnil - adresátovi nepomohl a ochranku i policii ve Štrasburku pěkně vystresoval.

Projekt internetové zdravotní knížky získal světové ocenění

Projekt internetové zdravotní knížky, zpochybňovaný v Česku řadou kritiků, slaví úspěchy ve světě. V těchto dnech byl vybrán v soutěži World Summit Award 2005 v konkurenci 750 multimediálních produktů a aplikací ze 168 zemí mezi pět vítězných. ČTK to řekl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Suttner. Největší pojišťovna tento projekt podporuje. VZP umožňuje svým pojištěncům, aby si založili internetovou zdravotní knížku, a měli tak kdykoli a kdekoli na světě, kde funguje internet, přístup ke své zdravotní dokumentaci. Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová dává přednost papírové zdravotní knížce, i když v poslední době začala považovat internetovou zdravotní knížku za přijatelnou variantu.

Experti: Velký pátek jako svátek ekonomice neublíží, může i prospět

Případné zařazení velikonočního Velkého pátku mezi státní svátky nebude mít na domácí ekonomiku nějaký zásadní negativní vliv. Ačkoli volné dny navíc většinou mají na hrubý domácí produkt země určitý negativní dopad v řádu desetin procentního bodu, v tomto případě by vliv mohl být i pozitivní. Shodli se na tom analytici, které ČTK oslovila.

"Čistě mechanicky o jeden pracovní den méně znamená propad HDP o zhruba 11 miliard korun, na osobu pak o jeden tisíc méně vytvořeného produktu," uvedl David Navrátil z České spořitelny. I o státních svátcích ale fungují služby, poznamenal Radomír Jáč z finanční skupiny PPF. Otevřena je většina obchodů, restaurace, funguje i doprava a delší víkend vybízí k cestování. "V tomto ohledu tedy může mít státní svátek na HDP naopak pozitivní dopad," uvedl Jáč. "Spotřeba obyvatel, tedy utrácení, se nikterak nesníží," navázala ekonomka Next Finance Markéta Šichtařová. Naopak by mohla vzrůst, čtyři volné dny v kuse totiž inspirují ke krátké dovolené, a tedy k nákupu zahraničních zájezdů. Petr Dufek z ČSOB připomněl, že zatímco ČR má nyní 13 státních svátků či volných dní, tak například v Norsku je to 19.

Sběratel si z aukce odnesl za 41.000 korun doutníky od Castra

Na první pražské sběratelské aukci po letní přestávce se vydražily umělecké předměty za 3,7 milionu korun. Byla mezi nimi i vyřezávaná kazeta se stovkou prvotřídních kubánských doutníků, kterou prý věnoval Fidel Castro jednomu z ministrů komunistické vlády v éře Gustáva Husáka. "Z vyvolávací ceny 10.000 korun se tato kuriozita dostala k částce 41.000 korun," řekla ČTK Jarmila Zemanová, pracovnice aukční síně Meissner-Neumann. Sběratel podle ní udělal dobrý obchod, protože se doutníky této "absolutně nejlepší značky" v obchodech prodávají po tisícikoruně za kus.

Dobrý voják Švejk v Budapešti

Víc než tisíc porcí jídla a deset sudů piva se prodalo za necelé tři dny v improvizované Švejkově restauraci v Budapešti. Stánek při příležitosti akce nazvané České dny ve Velké městské tržnici postavili u vchodu historické tržnice na nábřeží Dunaje. Největší zájem byl o pečené vepřové koleno s hořčicí a křenem, ale na "dračku" šly také švestkové knedlíky a další dobroty české kuchyně. Švejkova hospoda a Švejk band z Plzně na obyvatele a návštěvníky budapešťské tržnice zapůsobily natolik, že personál měl co dělat, aby uspokojil všechny hladové zákazníky. Kromě číšníka v uniformě dobrého vojáka Švejka proto jídlo roznášel i majitel firmy provozující Švejkovy restaurace Radovan Sochor a v první den "běhal s talíři" dokonce i vnuk slavného spisovatele Richard Hašek.

Dny evropského dědictví otevřou také francouzskou ambasádu

Dny evropského kulturního dědictví, které v Česku po více než týdnu vrcholí, nabídly pražské veřejnosti vůbec poprvé ojedinělou příležitost prohlédnout si barokní Buquoyský palác na Malé Straně. Od roku 1919 tam sídlí francouzské velvyslanectví. Lidé se tak dostali mimo jiné i do jídelny, ve které 9. prosince 1988 posnídal tehdejší prezident Francois Mitterand s Václavem Havlem a dalšími českými disidenty, nebo do salonu, v němž pořádal soukromé koncerty Wolfgang Amadeus Mozart.

Před 30 lety začal kvůli těžbě uhlí přesun kostela v Mostě

Před 30 lety začal kvůli těžbě uhlí přesun gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. "Právě 16. září v roce 1975 se celá stavba oddělila od svých základů, aby se po připravené dráze vydala 30. září na své nové místo," řekla ředitelka této mostecké kulturní památky Ludmila Klimplová. Pozdně gotický chrám v Mostě byl postaven v letech 1517 až 1549 na místě středověkého kostela, který v roce 1515 vyhořel. Stavba uzavřela 300 let dlouhý vývoj gotické architektury v českých zemích. V roce 1971 bylo rozhodnuto o přestěhování kostela z dosahu rozšiřující se povrchové těžby uhlí. Podle odborníků to byla celosvětově unikátní technická operace. Stejné štěstí jako kostel ale nemělo historické město Most, které kvůli těžbě uhlí zcela zmizelo. Nahradila ho pak nová výstavba mimo lokality povrchových dolů.

ČNB vydá poslední zlatou minci z cyklu Deset století architektury

Česká národní banka vydá v úterý 20. září poslední, desátou zlatou minci z cyklu Deset století architektury. Motivem dvoutisícikoruny bude současná architektura reprezentovaná Tančícím domem v Praze. Centrální banka vydala v rámci řady Deset století architektury například zlatou minci s lázeňským domem Gočár v Lázních Bohdaneč, osmou v řadě byla mince s motivem jihočeského zámku Hluboká nad Vltavou.

V Karlovarském kraji padl letní teplotní rekord, byl však mrazivý

V Karlovarském kraji padl v noci na neděli letošní letní teplotní rekord, který byl však mrazivý. Přestože je podle kalendáře stále léto, meteorologická stanice v Šindelové na Sokolovsku zaznamenala při nočním vyjasnění teplotu téměř osm stupňů pod nulou. ČTK to řekl pozorovatel Českého hydrometeorologického ústavu Plzeň Rudolf Kovařík. "Na noční mráz jsme tu byli zvyklí. Je to velmi chladná dolina, nemáme v roce snad jediný měsíc, kdy tady nenaměříme teplotu pod bodem mrazu. Ale takovou hodnotu, jakou jsme naměřili tentokrát, nepamatujeme," uvedl Kovařík.

Kromě mimořádně chladného léta padl v Karlovarském kraji i další rekord. Teploměr ukázal v Šindelové 28. července 34 stupňů nad nulou. Naposledy se v tomto regionu vyšplhala rtuť teploměru k této hodnotě před 30 lety. Další specialitou pak byly obrovské teplotní výkyvy, které jsou typické spíše pro pouštní oblasti. V noci tu klesala rtuť teploměru pod bod mrazu, přes den stoupala až ke 30 stupňům Celsia. K poslednímu velkému teplotnímu výkyvu došlo 9. září. Zatímco nad ránem klesla teplota pod nulu, odpoledne dosáhla 29 stupňů nad nulou.

Domácí hory očekávají lyžaře, přinášejí novinky, ale i vyšší ceny

Jako každým rokem tak i letos se chystají statisíce lyžařů strávit zimní dovolenou v tuzemských horách. Zimní střediska se už na ně připravují. V jihočeské části Šumavy letos přibude nová sjezdovka a dětské hřiště, zlepší se zasněžování i večerní osvětlení. Do zasněžování investovali i podnikatelé v Krkonoších a Jizerských horách. V Rokytnici nad Jizerou vybudovali nový areál pro milovníky snowboardu s vlastním vlekem. Na Šumavě bude hlavní novinkou letošní sezony Foxpark Lišáka Foxe, který provozovatelé označují za největší a nejkvalitnější dětské lyžařské výukové hřiště v České republice. Bude vybaven pohyblivými koberci a dětským vlekem, lyžařským kolotočem, ohřívárnou a hernou pro děti od tří let, snowtubingem a velkým množstvím výukových prvků.

Jak bude sezona úspěšná letos bude opět záležet na počasí. Loni bylo sněhu pravděpodobně nejvíce za posledních 40 let, což vylákalo české turisty také do níže položených horských oblastí, kde již začátkem jara běžně bílá pokrývka nebývá. I bez abnormálně dobrých sněhových podmínek ale počet Čechů, kteří vyrážejí na domácí hory rok od roku mírně roste. S rostoucími příjmy obyvatel se zvětšuje skupina turistů, kteří si mohou dopřát dovolenou vícekrát do roka. Mnozí z těch méně sportovně zdatných pak často dávají přednost domácím mírnějším a cenově dostupnějším svahům před Alpami.

Šebrle vyhrál v Talence a také vícebojařskou Grand Prix

Roman Šebrle vyhrál desetibojařský mítink ve Francii a ziskem 8269 bodů si zajistil prvenství ve vícebojařské Grand Prix. Na druhé místo v součtu tří desetibojařských výkonů roku odsunul mistra světa Briana Claye z USA a získal vítěznou prémii 30.000 dolarů.

Šestidenní vyhráli Italové, český Trophy tým skončil sedmý

Český Trophy tým obsadil na mezinárodní motocyklové Šestidenní v Považské Bystrici sedmé místo. Soutěž vyhráli Italové před finskými obhájci prvenství a Švédy. Stříbrnou vázu získali rovněž Italové, zatímco čeští junioři obsadili šesté místo.

Počasí

Bude slunečno, na jihu a jihovýchodě oblačno, ojediněle slabě zaprší. Denní teploty 14 až 18 stupňů, na horách kolem osmi.