Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Policie prověřuje bezpečnostní prověrku českého velvyslance při NATO Štefana Füleho

Protikorupční policie prověřuje bezpečnostní prověrku českého velvyslance při NATO Štefana Füleho. Policie prověřuje informace, že si Füle nechával v Litvě rozšifrovávat tajné materiály, přestože tehdy neměl bezpečnostní prověrku. Füle údajně také bez povolení řídil služební vůz, se kterým srazil litevského občana. Způsobil škodu přes 100.000 korun. Policie prověřuje také okolnosti nehody dalšího pracovníka velvyslanectví, který při havárii zničil služební vůz. Vzniklá škoda přesáhla 600.000 korun. Rozhlas již dříve informoval, že civilní kontrarozvědka upozornila vládu na 12 diplomatů a některých politiků, u kterých prověrka neproběhla standardním způsobem.

"Národní bezpečnostní úřad v okamžiku, kdy informaci obdržel, provedl veškerá opatření, která mu zákon ukládá a umožňuje, s výsledkem, že nedošlo k porušení zákona," sdělil šéf úřadu Jan Mareš. NBÚ se však podle rozhlasu neobrátil zpět na kontrarozvědku, aby zmiňované upozornění oficiálně prověřila. Fülemu prověrka na stupeň přísně tajné zůstala, její platnost skončí v květnu 2006. Velvyslanec Füle rozhlasu řekl, že o policejním šetření nemá žádné informace. Podezření, že si četl tajné zprávy, aniž by k tomu měl oprávnění, odmítá. Füle je velvyslancem při NATO od poloviny letošního července, nahradil Karla Kovandu. Füle má důvěru ministerstva zahraničí, řekl mluvčí Vít Kolář. Podle něj je důležité a podstatné, že prověrku má, jinak by nemohl zastávat diplomatický post.

Mluvčí Dimun: Zjištěná pochybení na Nejvyšší státním zastupitelství jsou větší, než se uvádělo

Pochybení na Nejvyšším státním zastupitelství (NSZ) odhalená pracovníky ministerstva spravedlnosti jsou podle mluvčího resortu Petra Dimuna mnohem závažnější, než se dosud uvádělo. Ministerstvo NSZ mj. vytýká, že zaměstnává dvakrát více žalobců, než je třeba, přičemž někteří navíc k této práci nemají potřebné předpoklady. Nejvyšší státní zástupkyně Benešová výtky odmítá. Vztahy mezi Benešovou a Němcem jsou kvůli mnoha sporným případům napjaté již několik měsíců.

Policie zná totožnost vraha televizního střihače Velíška

Policie už zná totožnost muže, který v úterý odpoledne zastřelil v Praze na Karlově náměstí dvaatřicetiletého pracovníka televize Nova Michala Velíška. Podle kriminalistů je vrahem jednatřicetiletý David Lubina z Hostouně na Kladensku. V minulosti byl opakovaně trestán pro násilnou kriminalitu, sdělila mluvčí pražské policie Iva Knolová. Podle ní jde o agresivního muže, který je závislý na drogách. K odhalení jeho identity policii pomohla veřejnost. Několik lidí ho poznalo, uvedla mluvčí. K úterní tragédii se zachylovat poté, co si útočník v parku na Karlově náměstí přisedl k mladé ženě, činil jí nemravné návrhy a začal ji také ohrožovat zbraní. Ženin křik upoutal pozornost dvou mužů, kteří stáli poblíž. Jeden z nich popošel směrem k ženě s úmyslem jí pomoci. Útočník po něm střelil a zraněného bezbranného muže opakovaně zasáhl," uvedla mluvčí. Za informace, které dovedou policii k vypátrání vraha, vypsala Nova odměnu 100.000 korun. Vládní zmocněnec pro lidská práva Statopluk Karásek požádal prezidenta, aby in memoriam udělil státní vyznamenání Michalu Velíškovi.

Žalobce žádá pro falešného Kavanova asistenta podmíněný trest

Tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let žádá obžaloba pro Lukáše Kohouta, který vystupoval jako falešný asistent poslance ČSSD Jana Kavana a cestoval po světe na cizí útraty. Kohout podle obžaloby objednával v roce 2002 jako Kavanův asistent pod hlavičkou sněmovny letenky do různých částí světa - pro sebe i známé, se kterými navštívil například Jihoafrickou republiku, Maledivy či Thajsko. Letenky prý ale Kohout nezaplatil. Advokáti Kohouta s ohledem na jeho přiznání chtějí po soudu přiměřený podmíněný trest. Připomněli, že jejich klient strávil sedm měsíců ve vazbě, čin spáchal jako devatenáctiletý a dosud nebyl trestán. Podle nich pochází vyučený kuchař-číšník z relativně chudých poměrů a uškodilo mu, že pronikl mezi vysoké politiky. "V uvozovkách z toho zblbnul," konstatoval obhájce Ludvík Hynek.

Kohout podle obžaloby vylákal z firmy Weber service letenky za téměř 1,8 milionu korun. Společnost je fakturovala sněmovně, která je však uhradit odmítla. O další bezmála milion korun přišla podle obžaloby i firma, která v prosinci 2002 zařizovala Kohoutovi let na Srí Lanku. Pro údajnou Kavanovu cestu si Kohout údajně zamluvil tryskové letadlo za 2,5 milionu korun. A právě tehdy byl odhalen. Dalších zhruba 96.000 korun stáli podle obžaloby najatí bodyguardi. Ani jejich služby nebyly podle obžaloby proplaceny.

Poslanci budou znát při projednávání CzechTeku i názor technařů

Při projednávání zprávy ministerstva vnitra o zásahu proti technoparty CzechTek v Mlýnci na Tachovsku budou mít příští týden poslanci k dispozici připomínky technařů. Zpráva, kterou sněmovně vláda předloží, není podle zástupce iniciativy Davida Čermáka pravdivá. Například do škod započítává i ty, které s děním v Mlýnci neměly nic společného. Vláda trvá na tom, že policie při zásahu nepochybila až na několik excesů. Premiér Jiří Paroubek také odmítá názor, že policisté nesou vinu za blokádu dálnice D5, po které se příznivci techna na louky u Mlýnce sjížděli. Aktivisté ale tvrdí opak. Policie podle nich silnici zablokovala schválně, aby vyhrotila situaci, donutila technaře hledat jiné cesty, a ospravedlnila tak plánované rozehnání akce. Za zvláštní považují aktivisté fakt, že policie povolila před technoparty, která se na stejném místě uskuteční tento víkend, vjezd na příjezdovou cestu k pozemkům, i když před měsícem a půl tvrdila, že není veřejná.

Při zásahu policie u Mlýnce byly poslední červencový víkend zraněny desítky lidí na straně policie i účastníků CzechTeku. Řada mladých lidí obviňuje policisty z brutality, poukazuje při tom na televizní záběry. Policie argumentuje tím, že bránila soukromé pozemky, na které bez svolení jejich majitelů technaři vstupovali. Policii stál zásah na CzechTeku více než 31 milionů korun.

V Mlýnci na Tachovsku začíná ParoubTek

U Mlýnce na Tachovsku začíná technoparty ParoubTek. Účastníci, kterých má být zhruba tisícovka, chtějí vyjádřit nesouhlas se zásahem policie na červencovém CzechTeku, který se konal na stejném místě. Od rána je na příjezdových silicích zhruba 30 policistů. Přijíždějícím řidičům rozdávají mapky s vyznačeným sjezdem dálnice k místu akce. Více než desetihektarový pozemek, který je v mapce označen jako "hudební festival", je už ohraničen policejními páskami. Policie, která zatím zvláštní opatření nechystá, je připravena s organizátory jednat. Majitel pozemků organizátorům povolil vstup na louky od pátku až do příštího úterý.

Miliardář Krejčíř není možná už devět let českým občanem

Miliardář Radovan Krejčíř není možná už devět let občanem České republiky. Tím, že jeho rodina na vlastní žádost získala v roce 1996 seychelské občanství, přišla patrně o české. ČTK to řekly dva právní zdroje. Kdyby Krejčíř nebyl českým občanem, mohlo by to zkomplikovat jednání o jeho vydání ze Seychelských ostrovů, kam muž obviněný z majetkových trestných činů a přípravy vraždy uprchl. O tom, že by Seychely Krejčíře vydaly mnozí právníci pochybují. Žádný stát nevydává svého občana, zdůraznily oba právní zdroje.

Češi v Iráku zůstanou kvůli bezpečnosti jen na jedné základně

Čeští vojenští policisté v Iráku budou nyní působit jen na základně Šaíba na jihu země. Dosud cvičili budoucí irácké policisty také na policejní akademii Az Zubajr nedaleko kuvajtských hranic, škola se však kvůli bezpečnosti stěhuje na Šaíbu. Velitel nového 8. kontingentu Roman Gottfried rozhodnutí vítá, vojáci totiž nebudou muset vyjíždět na nebezpečné silnice. Češi na Šaíbe vyučují několik různých kurzů. Kromě základů kriminalistiky a vyšetřování, obranné taktiky, dopravního kurzu, školení instruktorů a výcviku střelby nyní na žádost místních úřadů otevírají také kurzy pro policejní zbrojíře, tedy specialisty na zbraně, a příslušníky pohraniční policie.

Lékaři motolské nemocnice v Praze budou operovat dalších šest iráckých dětí, které mají problémy se srdcem. Do Prahy přiletí v pondělí vojenským speciálem a s nimi také dvojice lékařů z jihoirácké Basry, kteří se budou v Česku tři měsíce školit. Od roku 2003 se v Česku léčilo již 26 dětí, z toho 22 s vrozenými vadami srdce. Malé pacienty vybírali lékaři z české polní nemocnice v Basře, která už svoji činnost ukončila, a specialista v České republice.

O pasivní radar Věra projevila zájem také Austrálie

Austrálie projevila zájem o představení pasivního radiolokátoru Věra. Australané se podle ministra obrany Karla Kühnla zajímají také o oblast ochrany proti chemickým, biologickým a jaderným zbraním. Rádi by proto navštívili liberecký protichemický prapor, který je zařazen do jednotek rychlého nasazení NATO.

Špičkový radar, který na rozdíl od klasického radaru signály nevysílá, ale sám je ze tří různých míst monitoruje, už Česko prodalo Spojeným státům a Estonsku, řada dalších zemí o něj má zájem. Posledním zákazníkem je zatím Pákistán. Pardubická firma ERA, která Věru vyrábí, však zřejmě zatím čeká na všechna nezbytná povolení. Ve snaze získat špičkový přístroj neuspěly kvůli nesouhlasnému stanovisku českých úřadů Čína či Vietnam.

Princ Charles odhalí v neděli památník letcům z bitvy o Británii

Britský korunní princ Charles odhalí v neděli první londýnský památník letcům, kteří bojovali v bitvě o Británii. V této letecké bitvě na sklonku léta 1940 bojovalo i 88 československých pilotů, z nichž někteří se zapsali mezi největší letecká esa té doby. Londýn dosud nemá památník na jednu z nejdůležitějších bitev, která se zde kdy udála. Budou na něm jména všech 2936 pilotů z 15 zemí, kteří se bitvy na straně Británie zúčastnili. Na budování památníku přispěla i česká vláda částkou 2,5 milionu korun. Je jedinou vládou, která poslala na tuto akci finanční příspěvek.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nevylučuje správní řízení s firmou Transgas

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže připustil, že zahájí správní řízení se společností RWE Transgas kvůli vysokým cenám zemního plynu. Předseda ÚOHS Martin Pecina podotkl, že od vedení Transgasu bude žádat vysvětlení. K antimonopolnímu úřadu si totiž podle něj stěžoval jeden ze 34 největších odběratelů plynu na možné zneužití dominantního postavení plynárenského koncernu. Cenový diktát odmítají i jiné velké firmy, například Škoda Auto, České dráhy, chemičky či hutě. RWE Transgas se brání a zdůvodňuje růst ceny plynu především zdražováním ropy. Firma navíc ještě jako státní podnik uzavřela v 90. letech smlouvy s dodavateli z Norska a Ruska, které ještě platí. Transgas podle nich musí odebírat předem vyjednané objemy plynu.

Dluh ČR ve druhém čtvrtletí stoupl na 644 miliard korun

Státní dluh České republiky ve druhém čtvrtletí vzrostl o 25,4 miliardy korun. Na konci června jeho výše činila 643,6 miliardy Kč. Kromě toho stát vlastí ještě rizikové záruky ve výši 97,7 miliardy korun. Na zvýšení dluhu se například v oblasti zahraničního financování podílel fakt, že v průběhu druhého čtvrtletí ČR čerpala vládní půjčky od Evropské investiční banky ve výši 5,5 miliardy korun. Podle analytika ČSOB Petra Dufka není problémem výše dluhu, nýbrž jeho soustavně rostoucí trend, který se bez reformy výdajové strany nezmění. Státní dluh je dluhem centrální banky. Spolu s dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů vytváří veřejný dluh. "ČR má státní dluh relativně malý ve srovnání s okolními zeměmi, neboť velká část dluhů leží mimo státní rozpočet. Včetně těchto ostatních závazků a záruk je veřejný dluh ČR mnohem vyšší (přibližně 37,4 procenta HDP)," doplnil analytik. I přesto je stále podstatně nižší, než je tomu u většiny zemí EU. Na konci roku 2004 měla ČR sedmý nejnižší dluh v unii, dodal Dufek.

Komisař Špidla začal bojovat za uvolnění trhu pracovních sil

Evropský komisař Vladimír Špidla udělal první krok v tažení za uvolnění trhu pracovních sil v Evropské unii. Zřídil expertní skupinu, která má prozkoumat opodstatněnost dalších restrikcí vůči novým členským zemím, včetně Česka a Slovenska. Jediná Británie, Irsko a Švédsko loni při rozšíření EU neomezily šance nováčků na svém pracovním trhu. Tucet dalších států původní "patnáctky" naopak zavedl dvouleté přechodné období. Tyto země mají do konce dubna příštího roku rozhodnout, zda omezení zruší, anebo naopak prodlouží o další tři roky. Špidla argumentoval, že ani v Británii se kvůli přílivu zájemců o práci z nových zemí nezhroutil sociální systém; britské úřady nezaznamenaly více než 25 žádostí o sociální podpory z řad více než 175.000 Středoevropanů.

Poslanec: Firmě Blata musí v boji s čínskými padělky pomoci stát

Blanenské firmě Blata musí v boji s padělky jejich výrobků, které z Číny zaplavují svět, pomoci stát. ČTK to řekl poslanec ČSSD Miloslav Kala. Připomněl, že firmě produkující malé motocykly, poklesly kvůli padělkům za letošní první pololetí tržby o přibližně 160 milionů korun. Ve srovnání s rokem 2003, kdy se první problémy s plagiáty objevily, jsou tržby firmy poloviční. "Společnost dosáhla špičky ve svém odvětví, má ohromný potenciál a je v zájmu ČR, aby na mezinárodním poli uspěla," zdůraznil poslanec. V případu se již angažuje i ministerstvo průmyslu a obchodu.

První čínské plagiáty minibiků se na mezinárodním trhu objevily v roce 2003. Majitel společnosti v uplynulých měsících nelenil a jel se přímo do Číny přesvědčit, jaká je skutečnost. Po návratu se dostal do neřešitelné situace; firma chce rozšiřovat výrobu v nové průmyslové zóně, přičemž proti prodeji levnějších padělků z Číny je bezmocná.

Stínová ministryně ODS: Minimální mzdu nezvyšovat, ale zrušit

Občanští demokraté navrhují zrušit minimální mzdu a minimální mzdové tarify. "Diktování výše mezd soukromým firmám je reliktem socialismu a omezováním svobody podnikání," uvedla stínová ministryně práce a sociálních věcí Alena Páralová (ODS). O zrušení minimální mzdy hovoří ODS již dlouho, ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD) ale nyní usiluje naopak o její zvýšení. Tvrdí, že zrušení minimální mzdy by zaměstnance naopak poškodilo. Návrh ODS na zrušení minimálního platu označil již loni za "cestu k dlouhodobé chudobě a otrokářské práci". Minimální mzdu pobírají asi dvě procenta zaměstnanců.

Benzin od začátku týdne výrazně zlevnil, prodává se i pod 30 Kč

Ceny pohonných hmot se tento týden výrazně snížily. U některých čerpacích stanic jen ve čtvrtek klesly ceny benzinu až o dvě koruny na litr a motoristé již mohou tuto pohonnou hmotu podle zjištění zpravodajů ČTK načepovat i za méně než 30 korun za litr. Průměrná cena pohonných hmot tento týden klesla po dlouhém období růstu. Naposledy se průměrné ceny benzinu a nafty snížily letos v květnu a od začátku června již směřovaly pouze vzhůru. Minulý týden se cena benzinu na některých čerpacích stanicích v republice, například v Praze, ve Zlíně nebo na Prachaticku, dostala i na zhruba 35 Kč za litr.

V Česku přibývá lékařů, kteří chtějí pracovat v zahraničí

V České republice přibývá lékařů, kteří chtějí pracovat v zahraničí. Zjistila to Česká lékařská komora (ČLK), kterou lékaři uvažující o práci v cizině musí požádat o potvrzení o bezúhonnosti. "Zatímco v loňské roce jsme touto dobou registrovali 318 žádostí, nyní jich máme již zhruba o stovku víc," řekl tajemník Jiří Mach. Největší zájem o práci v zahraniční mají anesteziologové, chirurgové, internisté i praktičtí lékaři. Z regionů je na prvním místě v pomyslném žebříčku Praha, těsně ji však následuje Jihomoravský kraj.

Lékaři varují, že do zahraničí odcházejí hlavně špičkoví odborníci. "Odejde s nimi i zkušenost a zůstanou tu jen mladí," míní Mach. Sám jezdí pracovat do sousedního Rakouska od loňského prosince. Důvodem jsou jednak výrazně lepší platové ohodnocení, ale také nespokojenost s celkovým stavem českého zdravotnictví. "Neustálý tlak na šetření na nesprávných místech začíná komplikovat dodržování medicínských standardů," míní. Za prací dojíždí do Mistelbachu. Cesta trvá zhruba hodinu a půl, nemocnice mu však zajistila i služební byt.

David: Nebezpeční pacienti do psychiatrických léčeben nepatří

Nebezpeční pacienti nepatří do psychiatrických léčeben, míní ředitel Psychiatrické léčebny v Praze-Bohnicích Ivan David. Často zde totiž tyranizují ostatní pacienty a personál. "Někteří pracovníci jsou často rádi, když tito pacienti utečou," konstatoval. Na svobodě a bez léčení přitom představují ještě větší hrozbu. Při nedávném útěku tří sexuálních deviantů z léčebny v Kosmonosech na Mladoboleslavsku jeden z nich, dříve než jej policie zadržela, údajně v Praze znásilnil mladou ženu. Podle Davida je v českých psychiatrických léčebnách celkem asi 50 vysoce nebezpečných pacientů. Měl by pro ně vzniknout speciální detenční ústav - kombinace vězení a psychiatrické léčebny. Podle ministerstva spravedlnosti by se speciální zařízení mohlo otevřít v roce 2007.

Severomoravané se vracejí k uhlí, poptávka vrostla o deset procent

Po ohlášeném říjnovém zvýšení cen plynu o více než 17 procent se lidé v Moravskoslezském kraji začínají vracet k pevným palivům, zejména k uhlí. Zájem o černé uhlí se v regionu zvýšil o deset procent. Ceny zatím nevzrostly, brzy je ale může ovlivnit drahá nafta. Vyplynulo to z ankety ČTK mezi prodejci. Problémem na severu Moravy začínají být levné uhelné kaly, jež se znovu objevily v nabídce některých prodejců. Při jejich spalování se dostávají do vzduchu nebezpečné látky. Kromě uhlí se v Moravskoslezském kraji zvýšila i poptávka po dřevu. Palivové dříví už na některých pilách došlo a lidé se zapisují do pořadníků.

Zatímco domácnost používající plyn protopí ve větším rodinném domě podle odborníků v zimě 20.000 až 30.000 korun, topení dřevem nebo uhlím vyjde mnohem levněji, i když je pracnější. "Obyčejný vesnický člověk se snaží topit co nejlevněji, takže po zdražení plynu je návrat mnoha lidí ke dřevu i uhlí pochopitelný," řekl Ivo Dokoupil z Hnutí Duha. Podle oslovených starostů lidé stále více svážejí všechny možné druhy paliv od dřeva až po uhelné kaly. Mnozí se bojí, že jejich práce na plynofikaci obcí a milionové investice do ní se minou účinkem.

Kroměříž získala druhou cenu za dopravní iniciativu v EU

Kroměříž se podělila se španělským městem San Sebastián o druhou a třetí cenu Evropské unie za nejlepší ekologickou dopravní iniciativu. Nejvyšší ocenění v Londýně z rukou příslušného komisaře EU Stavrose Dimase převzalo francouzské město Nantes. Ceny byly uděleny při příležitosti zahájení Evropského týdne mobility na konferenci, která se konala na londýnské radnici.

Bürgermeister: Propojení pražských nádraží zlepší dopravu ve městě

Stavba s názvem Nové spojení, která propojí pražské Hlavní nádraží, Masarykovo nádraží, nádraží Libeň, Vysočany a Holešovice, zvýší komfort cestujících a rychlost přepravy v Praze. Novinářům to řekl náměstek primátora Jan Bürgermeister. Tato jedna z největších železničních staveb v zemi bude podle něj znamenat lepší zapojení železnice do městské hromadné dopravy. Kompletní modernizace příměstské dopravy by včetně dráhy do Kladna a propojení s letištěm měla být hotova nejpozději do deseti let.

Ministr kultury Jandák nechce točnu v Českém Krumlově rušit, není-li náhrada

Ministr kultury Vítězslav Jandák nehodlá rušit otáčivé hlediště v Českém Krumlově, pokud za ně není adekvátní náhrada. Jihočeskému senátorovi Jiřímu Pospíšilovi zároveň slíbil, že se pokusí hledat řešení, jak v této divadelní tradici pokračovat bez přerušení. Točna musí ze zahrady českokrumlovského zámku zmizet v roce 2006, protože se podle památkářů v této podobě do parku nehodí. Senátor ale míní, že by bylo lepší nechat konstrukci na místě a upravit ji tak, aby v prostředí tolik nerušila. UNESCO vadí, že točna v době zápisu Krumlova do seznamu počátkem 90. let nebyla uvedena v podkladové dokumentaci.

Absolventi Baťovy školy práce oslavili 80 let od založení školy

Absolventi Baťovy školy práce si ve Zlíně připomněli 80 let od založení školy, kterou úspěšně absolvovalo více než 10.000 studentů. Český klub absolventů má nyní téměř 700 členů, stejný počet je jich na Slovensku, v Polsku asi čtyři desítky. "Většinou se dožíváme vysokého věku, hlavně ti, co žijí nebo žili v zahraničí. Nejstarší člen je z Austrálie, je mu 96 let," uvedl předseda Klubu absolventů Svatopluk Jabůrek. Řada členů klubu je podle něj stále aktivních. "Někteří ještě přednáší na vysoké škole, pořádáme také sportovní závody, dlouhé výlety," poznamenal předseda. Členové klubu udržují intenzivní kontakty s Tomášem Baťou juniorem i s potomky Jana Antonína Bati žijícími v Brazílii. Uvítali také snahu o znovuobnovení soudního procesu s Janem Antonínem Baťou, který by z jeho osoby měl sejmout označení kolaboranta a zrádce národa.

T-Mobile: Třetina dětí do 13 let má mobil, telefonují i prvňáčci

Přibližně třetina českých dětí do 13 let má mobilní telefon a dalších pět procent jej získá do konce letošního roku. Ze sta šestiletých prvňáčků používají mobilní telefon čtyři děti, u sedmiletých je to již 12 procent. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnil mobilní operátor T-Mobile. Česká mládež je co do rozšířenosti mobilů čtvrtá na světě. Předstihli jí pouze mladí Tchaiwanci, Portugalci a Italové. Podle počtu denně poslaných SMS patří Čechům mezi pěti a 24 lety sedmá pozice. Ve věkové kategorii do 16 let už má v tuzemsku telefon každé druhé dítě. Mladí Češi utratí za mobilní technologie kolem 17 procent svého disponibilního příjmu, což je nejvíce v Evropě a řadí to ČR na pátou příčku na světě.

Dior představil v Praze zářivou módní show

Zářivou módní show uspořádal v Praze jeden ze symbolů francouzského luxusu, módní dům Christian Dior. Českou metropoli si vybral jako první město ve střední Evropě k prezentaci své nové kolekce podzim/zima 2006. Přehlídka haute couture ve Veletržním paláci se konala pod záštitou manželky českého prezidenta Livie Klausové, která se jí také zúčastnila. "Je to nádhera," řekla ČTK o svých dojmech. Dodala, že by si některý model i pořídila, "kdyby měla dobrého sponzora". Velký úspěch u obecenstva měly večerní róby, ale také norkové pláště, kožešinové bundy zdobené krajkou, hedvábné sukýnky či vyšívaná saka. Přepychové modely předvedly na jednoduchém černém molu asi dvě desítky modelek. Modely, které jsou dílem dvorního návrháře Diora Johna Galliana, známého svou výstředností, pražské obecenstvo hodnotilo jako "nositelné". Kolekce od Diora jsou od loňského roku dostupné také v pražském butiku. Po Moskvě je to teprve druhý obchod této společnosti v zemích bývalého východního bloku.

Režisér Polanski se vrátí do Prahy, aby tu představil Olivera Twista

Světoznámý americký režisér Roman Polanski koncem tohoto měsíce představí v Praze svůj snímek Oliver Twist. Natáčel ho loni v barrandovských ateliérech a v okolí Berouna a Žatce. Světovou premiéru mělo jeho nové dílo v minulých dnech na mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. Výpravná britsko-francouzsko-česká koprodukce, adaptace klasického Dickensova románu o malém sirotkovi, který se připojí k partě kapsářů, se bude promítat v českých kinech od 29. září. Polanski loni před závěrem svého čtyřměsíčního pobytu složil Česku i Barrandovu velkou poklonu, když řekl, že s podmínkami, jaké tu jsou k filmování, se žádná jiná země nedá srovnat.

Ve Znojmě a v Mělníku začíná tradiční vinobraní

Ve Znojmě a Mělníku začíná tradiční vinobraní. Obě akce každoročně navštíví několik desítek tisíc lidí. Kromě bohaté nabídky vín a dalších forem občerstvení budou v obou městech i letos lákat diváky desítky koncertních vystoupení kapel. Novinkou letošního 23. ročníku Znojemského vinobraní, na které se loni přišlo podívat na 60.000 diváků, bude podle pořadatelů větší zapojení sousedního Rakouska.

Jihlavští havíři půjdou v zahajovacím průvodu Oktoberfestu

Třiatřicet malých Jihlavanů v kostýmech středověkých havířů bude zřejmě jedinými českými zástupci v nedělním tradičním průvodu na zahájení festivalu Oktoberfest v Mnichově. Malí havíři jsou vždy součástí Jihlavského havířského průvodu, který se ve městě odehrává na začátku léta. V průvodu chodí kolem 160 postav. Návštěvníci Oktoberfestu, největší pivní slavnosti na světě, uvidí v průvodu postavičky perkmistra, písaře, korouhevníků, ale i řadu řemeslníků, soudců a dalších postav.

Zahrádkáři opět vypěstovali kuriozity - maxikedlubny i minicibule

Zahrádkáři z celé České republiky se přijeli na veletrh Zahrada Čech v Litoměřicích pochlubit svými kuriózními výpěstky. Návštěvníci tak mohou obdivovat maxikedlubnu, která váží 10,75 kilogramů, pórek ve tvaru šavle, minicibuli velikosti skleněné kuličky a další zvláštnosti. Soutěž láká podle Hany Holkové ze společnosti Výstavy, která veletrh pořádá, stále více soutěžících i diváků.

Fotbal

Tepličtí fotbalisté remizovali v úvodním utkání 1. kola Poháru UEFA s Espaňolem Barcelona 1:1. Vedení jim ve 48. minutě získal Jirsák, v 82. minutě vyrovnal Luis García. Odveta je na programu za dva týdny ve Španělsku.

Za slibný výsledek do odvety považují fotbalisté pražské Slavie výhru 2:0 nad irským Cork City v domácím utkání prvního kola Poháru UEFA. Výsledek ale mohl být zcela jiný, protože domácí nastřelili dvakrát tyč, hosté dokonce třikrát. "V prvním poločase jsme měli dostatek prostoru pro naše útoky, vypracovali jsme si šance, ale paradoxně to skončilo bez branek. Musím přiznat, že i soupeř měl několik nadějných protiútoků," řekl domácí trenér Karel Jarolím.

Fotbalisté Baníku Ostrava zvítězili v úvodním utkání prvního kola Poháru UEFA nad nizozemským SC Heerenveen 2:0. Vedoucí branku vstřelil ve 28. minutě hlavou Klimpl, druhou přidal těsně před koncem poločasu z pokutového kopu Magera.

Příští ročník Fed Cupu zahájí české tenistky v Thajsku

České tenistky se v příštím ročníku Fed Cupu utkají ve Světové skupině II s Thajskem. Rozhodlo o tom losování v Paříži. Hracím víkendem je 22. a 23. duben a vítězný celek bude mít možnost bojovat o postup mezi elitní osmičku týmů pro další sezonu.

Počasí

Bude převážně zataženo s deštěm, teploty 11 až 15 stupňů Celsia.