Zprávy

Benzin opět podražil, cena se blíží 35 Kč za litr

Ceny pohonných hmot se opět zvýšily. Například v Praze se cena blíží 35 korunám za litr. Začíná se také opět zvyšovat rozdíl mezi cenou benzinu a nafty, která je nyní i o více než tři koruny na litr levnější. Výrazný růst cen pohonných hmot začal v pátek a o víkendu, kdy některé čerpací stanice zvýšily ceny o více než tři koruny za litr. Za zdražováním jsou podle ekonomů dlouhodobě vysoké ceny ropy a v posledních dnech i razantní zvýšení cen ropných produktů na evropské burze. Kvůli hurikánu Katrina, který vyřadil z provozu velké rafinerie na jihu Spojených států, totiž USA začaly více poptávat ropné produkty v Evropě, což výrazně zvedá ceny. Pohonné hmoty tak vedle České republiky rostou i v dalších evropských zemích, jako například Německu, Polsku, Slovensku, Maďarsku, Rakousku nebo Francii.

Snížení spotřební daně z pohonných hmot by připravilo rozpočet až o 20 mld. Kč

Snížení spotřební daně z pohonných hmot by výrazně prohloubilo schodek státního rozpočtu. Pokud by daň klesla o dvě koruny na litr, příjmy státního rozpočtu by klesly o 13 miliard korun, v případě snížení o tři koruny by v pokladně státu chybělo až 20 miliard korun, řekl ministr financí Bohuslav Sobotka. Ministr rovněž upozornil, že stát na zvýšení cen benzinu nevydělává. Spotřební daň je totiž pevná a s rostoucí cenou se podíl daně na litru pohonných hmot snižuje. Kvůli nynějšímu růstu cen benzinu chce snížení spotřební daně na pohonné hmoty navrhnout ještě v září opoziční ODS.

Sazby spotřebních daní u pohonných hmot jsou v Česku jedny z nejnižších v Evropě, vyplývá z materiálu, který poskytlo ministerstvo financí. Zatímco v ČR stát vybírá zhruba 374 eur (asi 1900 Kč) z 1000 litrů benzinu, například ve Velké Británii daň činí 726 eur, tedy téměř dvojnásobek. Menší daň než Česko naopak účtuje Malta, Kypr, Řecko, Lotyšsko, Estonsko a Litva, kde stát vybere 287 eur (8350 Kč) z 1000 litrů benzinu. Podle MF se sazby v Česku pohybují při dolní hranici minimální úrovně zdanění, která v EU činí 359 eur na 1000 litrů.

Česko uvolní ropné rezervy a připojí se ke světové dohodě

Česká republika se připojuje k dohodě, v níž západní země koordinovaně uvolňují na trh rezervy ropy a ropných produktů, aby zmírnily nedostatek benzinu v USA. Správa státních hmotných rezerv oznámila, že bude nabízet ze svých zásobníků asi 10.000 barelů ropy denně, tedy asi 1400 tun, napsala agentura AP. Správa je připravena poskytovat domácím odběratelům ropu po dobu 30 dní, což je v souladu s páteční dohodou v rámci Mezinárodní agentury pro energii (IEA). Úřad však podle agentury AP dodal, že zatím žádné žádosti o čerpání z rezerv nedostal.

Ministr spravedlnosti podal kárnou žalobu na nejvyšší státní zástupkyni Benešovou

Ministr spravedlnosti Petr Němec (US- DEU) podal kárnou žalobu na nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešovou. Žádá, aby byla kvůli svému mediálnímu vystupování odvolána z funkce státního zástupce. "Žalobou se bude zabývat Vrchní soud v Olomouci," řekl mluvčí ministra Petr Dimun. Již dříve uvedl, že Němec obdržel nejméně deset návrhů na kárnou žalobu na nejvyšší žalobkyni. Nyní se podle něj rozhodl některým z nich vyhovět.

Odboráři: Zaměstnavatelé chtějí snížit právní ochranu zaměstnanců

Odboráři považují kritiku nynějšího návrhu zákoníku práce ze strany zaměstnavatelů za snahu úplně jej zrušit a snížit tak právní ochranu zaměstnanců a získat možnost s nimi podle potřeby manipulovat. Na tiskové konferenci to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. Zástupci zaměstnavatelů však tento názor odmítají. Lídři koaličních stran se shodli, že vláda projedná normu zřejmě za 14 dní. Návrh zákoníku práce podle Štěcha pro zaměstnance nevybojovává nic nového, ale zajišťuje jim jistotu budoucnosti tím, že se o něj budou moci při jednání se zaměstnavateli opřít.

"Je to špatná norma, která výrazně komplikuje pracovněprávní vztahy," tvrdí prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. Nový zákoník práce způsobí podle Míla zaměstnavatelům zbytečné velké finanční náklady, jednostranně zvýhodňuje pozici odborů a ve svých důsledcích je nevýhodný i pro zaměstnance, protože jim bere možnost pružně získat práci. Štěch uvedl, že návrh náklady zaměstnavatelů nezvyšuje, ale naopak zavedením kont pracovní doby či provázaností daňových předpisů vytváří prostor pro jejich snížení.

Protiteroristické cvičení se bude konat v metru a na nádražích

Protiteroristické cvičení, plánované na noc z 22. na 23. září, se bude konat ve stanici pražského metra Náměstí Republiky a na nádražích v pražských Holešovicích a Kralupech nad Vltavou. Po zasedání Bezpečnostní rady státu to řekl ministr vnitra František Bublan. Záchranáři budou při cvičení simulovat výbuch vlaku, odstraňování nastražené bomby a zamoření vzduchu nebezpečnou látkou. Podle ministra akce vyjde zhruba na dva miliony korun a vyžádá si nasazení několika set příslušníků hasičského sboru, policie a zdravotníků. Občané také musí počítat s tím, že prostory nádraží budou v době nácviku uzavřeny, provoz metra však díky načasování omezen nebude.

Česká republika však stále nemá nový akční plán boje proti terorismu, Bezpečnostní rada státu jeho schválení opět o měsíc odložila. Podle ministra vnitra Františka Bublana měl připomínky především resort informatiky.

Čeští vojenští instruktoři v Iráku otevřeli nové speciální kurzy

Čeští vojenští policisté v Iráku rozšířili nabídku kurzů pro zájemce o práci v místních bezpečnostních složkách. Od nynějška totiž cvičí také budoucí policejní zbrojíře, tedy specialisty na zbraně, a příslušníky pohraniční policie. Nové kurzy Češi otevírají na žádost iráckých úřadů a mezinárodního vojenského velení. Dosud se čeští instruktoři zaměřovali především na základy kriminalistiky a vyšetřování, obrannou taktiku, dále měli na starosti dopravní kurz, školení instruktorů a výcvik střelby.

Z jihu USA se po hurikánu zatím neozval jeden Čech

České ministerstvo zahraničí potvrdilo, že se z jihu Spojených států, který zasáhla přírodní pohroma, svým příbuzným dosud neozval jeden Čech. Podle Mladé fronty Dnes jde o muže, který bydlel ve městě Slidell, jež leží 40 kilometrů severně od těžce postiženého New Orleansu. Ministerstvo zahraničí však odmítlo tuto informaci potvrdit a sdělit případné další podrobnosti.

Pomoc americkým oblastem postiženým ničivým hurikánem Katrina nabídlo již 21 členských zemí Evropské unie včetně České republiky, sdělila Evropská komise. Její mluvčí Barbara Helfferichová podotkla, že přesun a distribuci evropské pomoci doprovázejí na americké straně organizační problémy. ČR do nabídky uvedla záchranářský tým, chemickou laboratoř, část polní nemocnice včetně personálu, jednotku na čištění vody, deky, stany a polní lůžka.

Prezident Václav Klaus je proti blokování začátku rozhovorů EU s Chorvatskem

Česká republika podporuje zahájení přístupových rozhovorů Chorvatska s Evropskou unií. Jednání by nemělo záviset na dopadení generála Anteho Gotoviny, jehož Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) obvinil z válečných zločinů. Uvedl to v Záhřebu prezident Václav Klaus, který v úvodu své třídenní návštěvy Chorvatska jednal se svým kolegou Stjepanem Mesičem. Ten uvedl, že chorvatské úřady neví, kde se generál nachází. Chorvaté měli začít jednat o členství už v březnu, start byl však odložen na neurčito a učiněn de facto závislým na dopadení Gotoviny.

EU zaostává v informačních technologiích kvůli malé pružnosti

Jedním z hlavních důvodů, proč Evropská unie začala zaostávat v informačních technologiích za USA a dalšími konkurenty, je nedostatečná pružnost ekonomiky, a to zejména pružnost na trhu práce. Uvádí to nejnovější analýza, kterou nechalo vypracovat britské ministerstvo obchodu a průmyslu jako klíčový podklad pro evropskou konferenci o strategii v tomto odvětví do roku 2010.

Česká ministryně informatiky Dana Bérová řekla ČTK, že s tímto závěrem souhlasí a že to má přímé dopady na Českou republiku. "Je známo, že český trh práce je jeden z nejstrnulejších v Evropě. Existují dokonce srovnání OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj), kde je na tom hůře pouze Portugalsko. Takže český trh práce určitě potřebuje větší otevřenost a větší dynamiku," řekla ministryně, podle níž současný návrh zákoníku práce neodpovídá současným požadavkům trhu práce a konkurence.

V rakovnickém pivovaru unikl čpavek, hasiči evakuovali 15 lidí

V rakovnickém pivovaru Bakalář v centru města uniklo přibližně 50 kilogramů čpavku v plynném stavu. Jednomu ze zaměstnanců čpavek poleptal předloktí, muž je v nemocnici. Patnáct dalších museli hasiči evakuovat. Většinou měli problémy s pálením očí. Zdraví obyvatel v okolí pivovaru ohroženo nebylo, řekl ČTK rakovnický starosta Zdeněk Nejdl. Hasiči místo nehody zkrápěli vodou a poté asistovali při výměně a opravě potrubí.

Ve Spolaně začaly práce na sanaci objektů zamořených dioxiny

V chemičce Spolana v Neratovicích na Mělnicku začaly přípravné práce na sanaci objektů zamořených dioxiny, které představují jednu z nejzávažnějších starých ekologických zátěží v ČR. Samotné čištění zamořené zeminy a materiálu začne zřejmě v březnu 2006. Projekt počítá s odstraněním asi 35.000 tun různých druhů materiálů, které obsahují dioxiny a další chlorované uhlovodíky. Sanaci zaplatí Fond národního majetku a náklady se odhadují na 2,71 miliardy korun.

Salcbursko protestuje proti jednání o temelínském skladu

Protest proti průběhu veřejného slyšení o stavbě skladu vyhořelého jaderného paliva v areálu temelínské elektrárny, které se konalo 24. srpna v Českých Budějovicích, zaslala českému ministru životního prostředí Liboru Ambrozkovi zemská vláda rakouské spolkové země Salcbursko. V protestním dopise se poukazuje především na to, že rakouská oficiální místa jsou nespokojena s tím, že navzdory jejich požadavkům se slyšení nekonalo na rakouském území. Kromě toho je vyjadřována nespokojenost také s tím, že jednání se údajně vinou pozdního začátku, zdlouhavého výkladu a následného a nikoli simultánního překladu příliš protahovalo, takže se nedostalo na otázky rakouských zástupců.

Slyšení nepřineslo konkrétní závěry a konečný verdikt je na ministerstvu životního prostředí, který je nutný k pokračování řízení. Temelínský sklad by měl začít fungovat v roce 2014. Pojmout má až 1370 tun materiálu, což vyprodukují oba temelínské bloky za 30 let. Nejpozději do roku 2065 by pak měla být zahájena výstavba dlouhodobého úložiště.

Stavebnictví nenaplnilo očekávání analytiků, čekali růst o 15 procent

Červencový růst stavební výroby meziročně o 6,1 procenta naplnil očekávání analytiků ani ne z poloviny. Trh předpokládal zvýšení o 15 procent, Komerční banka dokonce čekala 17procentní růst. Přesto analytici oslovení ČTK uvádějí, že se stavebnictví daří, o čemž svědčí zvyšující se zaměstnanost a růst mezd. Za celý rok by se výroba podle ekonomů mohla zvýšit až o osm procent proti loňskému růstu o 9,7 procenta. "Stavební sektor se významně, zhruba jednou třetinou, podílí na poklesu nezaměstnanosti v české ekonomice," poznamenal hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Stavebnictví roste díky inženýrským stavbám, především dálnicím, zatímco objem oprav a údržbových prací poklesl. "S trochou zjednodušení tak lze tvrdit, že státní zakázky přispívají k vysokému růstu ekonomiky," uvedla hlavní ekonomka Next Finance Markéta Šichtařová.

Jednání o důchodové reformě: Po roce 2027 do penze v 65 letech

Po roce 2027 by měli Češi a Češky odcházet do penze v 65 letech. Na tomto a dalších třech zásadách budoucí důchodové reformy se shodli zástupci pětice koaličních a opozičních stran ze sněmovny. ČTK to po jednání skupiny stranických vyjednavačů řekl šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý, který je členem tohoto týmu pro přípravu reformy. Penzijní soustava v Česku by měla bez dluhů vydržet ještě asi 20 let. Společnost ale stárne a důchodců přibývá. Současně ubývá lidí, kteří na penze přispívají. Postupně se věk odchodu do penze prodlužuje už nyní. Po roce 2012 budou muži i ženy odcházet do důchodu v 63 letech, ženy ale i dříve podle počtu dětí. V některých zemích EU se odchází v 65 letech do důchodu již nyní.

Údajný bývalý vojenský rozvědčík byl propuštěn z vazby

Údajný bývalý vojenský rozvědčík Roman Liener, stíhaný za ohrožení utajovaných skutečností, zpronevěru, podvod a neuposlechnutí rozkazu, byl předminulý týden propuštěn z vazby. "Propustil jsem ho na kauci jeden milion korun," řekl státní zástupce Martin Omelka. Osmatřicetiletý Liener byl z iniciativy utajovaného policejního týmu Mlýn, zřízeného někdejším ministrem vnitra Stanislavem Grossem, obviněn ve druhé polovině listopadu. Liener je podle Českého rozhlasu (ČRo) stíhán za to, že zpronevěřil část fondů, ze kterých jsou placeni agenti tajné služby. Při domovní prohlídce u něj detektivové údajně našli přísně tajné dokumenty, které neměly opustit budovu tajné služby. Dále si prý po odchodu ze služebního poměru ponechal služební auto a ministerstvu obrany neoprávněně účtoval náklady. Lienerův obhájce před časem ČTK řekl, že se jeho klient zřejmě stal obětí msty nadřízených: "Kritizoval pracovní podmínky." Podle něj se Liener žádného trestného činu nedopustil. Policie a vojenská rozvědka podle rozhlasu navíc vyšetřují podezření, zda Liener nespolupracoval s běloruskou tajnou službou jako dvojitý agent.

Studie ECAS: Čechům se za prací do států EU příliš nechce

Češi s hledáním práce v dalších členských zemích Evropské unie váhají. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnilo nevládní sdružení European Citizen Action Service (ECAS) k situaci rok po rozšíření EU o deset zemí. Podle průzkumu projevuje nyní ochotu jít pracovat do zahraničí jen pět procent dotázaných českých respondentů. Podobně jako Češi se staví k práci v dalších zemích unie například Slovinci. Naproti tomu Poláci jsou v této věci výrazně pružnější a v EU si jich už našlo zaměstnání téměř půl milionu, a to především v Německu, Británii, Itálii, Nizozemsku a Irsku.

Eurostat: Dospělí Češi se málo učí, v EU jsou pátí nejhorší

Celoživotní vzdělávání se zatím v České republice příliš neprosadilo. V dospělosti se dále vzdělává jen 29 procent Čechů, což je pátý nejhorší výsledek ze všech 25 států Evropské unie. Průměrně si v zemích EU zlepšuje znalosti a kvalifikaci 42 procent dospělých, uvedl v tiskové zprávě statistický úřad Eurostat. Nejlepších výsledků dosáhly Rakousko, Lucembursko, Slovinsko nebo Dánsko, kde se mezi 25. a 64. rokem života učí přes 80 procent dospělých. Na sousedním Slovensku si rozšiřuje obzory rovněž nadprůměrných šest dospělých z deseti. Naopak jednoznačně nejhůře skončilo Maďarsko s pouhými 12 procenty.

Ředitel: Odškodnění ohrožuje systém sociálního zabezpečení

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) nemá lidi ani dost peněz na to, aby zajistila výpočet a výplatu příspěvků, které zákon přiznal účastníkům odboje za druhé světové války, perzekvovaným z období komunistického režimu a pozůstalým po nich. Podle ředitele správy Jiřího Hoidekera by se mohl zhroutit celý systém sociálního pojištění, pokud vláda nepředloží návrh realizace zákona. ČSSZ má zpracovat žádosti do roku 2008. Podle mluvčí správy Štěpánky Mikešové by mohlo přijít až 140.000 žádostí, jejichž vyřízení si vyžádá milion hodin.

Zelení chtějí připravit dohodu o vystoupení z jaderné energetiky

Po vzoru německých Zelených, kteří před pěti lety dosáhly dohody vlády s energetickým průmyslem o postupném ukončení jaderného programu, chce diskutovat o atomovém konsensu i česká Strana zelených. Místopředsedkyně zelených Dana Kuchtová přiznává, že půjde velmi složitý proces. Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Ivo Mravinac v reakci na úvahu Strany zelených uvedl, že loni schválená energetická koncepce preferuje jadernou energetiku a každá jiná možnost by podstatně zvýšila závislosti státu na dovozu energií a růst cen elektřiny. "Obnovitelné zdroje podporujeme maximálně, ale jen do možností, které nám dává geografická poloha státu. Vyšší podíl na výrobě elektřiny než 15 procent považujeme u obnovitelných zdrojů energie za drahou utopii," uvedl Mravinac.

Praktičtí lékaři žádají premiéra Paroubka o setkání, prý hrozí krach praxí

Praktičtí lékaři žádají premiéra Jiřího Paroubka o setkání. Obávají se krachu svých praxí; ministryně zdravotnictví Milada Emmerová podle nich pomáhá nemocnicím na jejich úkor a pojišťovny jim platí s dvouměsíčním zpožděním. ČTK to řekl místopředseda Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek. Ve sporu se zdravotními pojišťovnami podpořil premiér Jiří Paroubek ministryni zdravotnictví Miladu Emmerovou. Stabilizace zdravotnických financí závisí podle něj do značné míry na zdravotních pojišťovnách. Premiér se chce sejít se zástupci pojišťoven ještě před 26. zářím, na kdy je plánována schůzka ministryně s pojišťovnami, nemocnicemi a lékaři. Očekává, že v průběhu příštího roku bude souběžně s naplňováním stabilizačních opatření klesat deficit zdravotního pojištění.

Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Suttner uvedl, že pojišťovny většinu výdajů nemohou ovlivnit. "Je popírána skutečnost, že téměř 80 procent výdajů pojišťoven ovlivňuje ministerstvo zdravotnictví svými vyhláškami," řekl. "Ministerstvo jde proti všem regulačním krokům, které chtějí pojišťovny do systému vnést," dodal viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera.

Odborníci budou na brněnské HospiMedice rokovat o euthanasii

Světové kapacity budou na letošním mezinárodním veletrhu HospiMedica v Brně diskutovat o citlivém tématu euthanasie. Dobrovolné ukončení života za asistence lékařů v případě nevyléčitelně nemocných bylo jako vůbec první povoleno v Nizozemsku. Do Brna odtud přijede obhájit své postoje i jeden ze zastánců euthanasie, Rob Jonquiére, řekla Šárka Robešová z Veletrhů Brno.

"Euthanasie není zločin, ale požehnání," říká Jonquiére. Může totiž podle něj v případě legalizace někdy život spíše prodloužit než zkrátit. Dlouholetá členka etické komise českého ministerstva zdravotnictví Marta Munzarová má však na věc zcela odlišný názor. Kongres by tak měl proto posloužit k otevřené diskuzi oponentů, vysvětlila Robešová. Do Brna by měl přijet také uznávaný lékař, farmakolog a také bioetik Jozef Glasa ze Slovenska. Takzvaná "milosrdná smrt" by se podle něj vnímala východně od českých hranic jako zrada důvěry a základních zájmů pacienta. "Na druhé straně poskytování 'úporné léčby', jež nepřináší zdravotní užitek nebo dokonce zvyšuje jeho utrpení či prodlužuje proces umírání, se na Slovensku považuje za neetické," upozorňuje Glasa.

Výzkum: Drogu by si snadno sehnalo asi 75 procent šestnáctiletých

Marihuanu by podle svých slov bez problémů sehnalo asi 75 procent šestnáctiletých hochů a děvčat z velkých měst v ČR. Vyplývá to ze studie, kterou zpracovali odborníci z Akademie věd a Univerzity Karlovy. Získání této drogy by nečinilo obtíže ani 20 procentům dvanáctiletých dětí. Stejné procento šestnáctiletých uvedlo, že by snadno sehnali i pervitin. K tomu, že seděli ve škole po požití marihuany, se podle studie přiznalo 28 procent šestnáctiletých chlapců a 16 procent dívek stejného věku. Odklon od pervitinu a heroinu u školní mládeže dokladují i jiné studie, které upozorňují i na návrat těkavých látek a rostoucí popularitu tanečních drog. Stále častěji se experti u středoškoláků setkávají s užíváním halucinogenních hub lysohlávek.

Porucha na potrubí odřízla 2000 obyvatel Olomouce od vody

Zhruba 2000 obyvatel Olomouce odřízla v pondělí večer od pitné vody havárie na jedné z vodovodních tepen na okraji Olomouce. Poruchu způsobily dva zlomy na vodovodním řadu. Kvůli havárii se omezil chod dvou škol, kde bylo vyhlášeno ředitelské volno.

Na Kokořínsku se chystá povolená pětidenní technoparty

V katastru obce Želízy na Mělnicku na území Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko se chystá pětidenní technoparty. Akci povolil majitel soukromého pozemku, souhlas vydala i správa chráněné oblasti. Vedení obce se chystaná akce nelíbí, ale nemůže ji zakázat. Podle podmínek ochranářů se akce může zúčastnit maximálně 600 lidí, na vyznačené ploše může parkovat nejvíce 70 aut a může zde být nejvíce 100 stanů a jedno ohniště. Vedoucí správy CHKO Tomáš Pořízek řekl, že jejich rozhodnutí ovlivnil fakt, že akce se má konat na poli, které několik let leží ladem. Příznivé z hlediska ochrany přírody je i to, že koncem léta zde již nehnízdí vzácní ptáci a nejsou zde také malá mláďata jiných zvířat. Právě kvůli těmto důvodům totiž správa CHKO odmítla pořádání podobné akce loni na jaře.

ČSSD: Billboardy s Langrem a Němcovou nejsou částí naší kampaně

Sociální demokraté vylučují, že billboardy zesměšňující opoziční ODS jsou součástí kampaně strany. Někteří členové ČSSD však nad nimi neskrývají potěšení. Na billboardech nabízejí Langer a Němcová, že "zařídí technoparty i ve vaší obci". Modré logo ODS pak autor billboardu rozepsal na heslo "Odpadky a Drogy Smrdí" a symbol nejsilnější opoziční strany přemaloval z letícího ptáka na supa. Šéf ODS Mirek Topolánek v rozhovoru pro rádio Frekce 1 uvedl, že věc bere ODS s nadsázkou a reagovat na ni například trestním oznámením nemíní. "Dívám se na to s velkým nadhledem," reagoval na obří plakát Langer, který se před dvěma měsíci přihlásil k autorství protivládních billboardů podél dálnice D1. Nechtěl komentovat, zda někdo přebírá taktiku ODS v předvolebním boji. Nedávno se totiž na místech, kde nechal vylepit billboardy Langer, objevily nové, namířené proti premiérovi Jiřímu Paroubkovi a jeho roli při zásahu proti CzechTeku. ODS se k nim oficiálně nepřihlásila, podle některých informací za nimi však stála.

V Berlíně se představuje dílo zapomenuté česko-německé fotografky

Dílo zapomenuté fotografky Grete Popperové, pražské Němky, se představuje v Berlíně. Expozici fotografií z 30. let 20. století vystavuje berlínské Verborgene Museum, jež se zaměřuje na dílo žen, které z nejrůznějších důvodů upadly v zapomenutí. Popperová, která se výrazně zapsala do historie česko-německé meziválečné fotografie, odpovídá těmto požadavkům a Berlín nabízí na sedm desítek jejích snímků, které byly letos v dubnu vystaveny v Moravské galerii v Brně.

Německy mluvící autorka, která žila a působila v Čechách a na Moravě, se věnovala mnoha fotografickým žánrům. Vedle ateliérových portrétů, které byly ve 30. letech 20. století velmi oblíbené, fotografovala i krajiny, zátiší a akty. V její tvorbě nechybí ani etnografické snímky a v současných hodnoceních se objevuje názor, že na svou dobu byla Popperová překvapivě moderní. Ve 30. letech byla tato fotografka zastoupena na více než osmi desítkách expozic v Evropě, Americe i v Austrálii.

Spojení s Rakouskem vylepší nové turistické hraniční přechody

První ze zhruba tří desítek malých přechodů rozmístěných po celé délce česko-rakouské hranice by měly od léta příštího roku sloužit turistům k výletům a návštěvám sousední země. Snazší prostupnost umožní bilaterální smlouva o překračování státních hranic na turistických stezkách a ve zvláštních případech a dohoda o hraničních přechodech na společných hranicích. Tyto dokumenty by měli 17. září v Rakousku podepsat ministři vnitra obou zemí. V listopadu by navíc měla být rovněž na úrovni ministrů vnitra uzavřena smlouva týkající se odstranění dvojího odbavování na česko-rakouských hranicích.

Přechody na turistických stezkách se od klasických hraničních přechodů liší v tom, že po nich nevede silnice, ale cesta nižší kategorie. Lidé tam mohou překračovat hranici volně, není tam trvalá pohraniční ostraha. Policejní hlídky budou oblast monitorovat jen namátkově.

K rozvoji turistiky v Česko-Saském Švýcarsku má pomoci železnice

K rozvoji turistiky v oblasti Česko-Saského Švýcarska by měla přispět železnice. Turistické spolky, zástupci obcí a měst a dopravců na obou stranách hranic se dohodli, že budou usilovat o obnovení železničního přechodu Dolní Poustevna-Sebnitz na severu Čech. Pokud uspějí, v roce 2010 povezou vlaky turisty z Děčína přes Šluknov a Bad Schandau a Hřensko zpět. Právě turismus a cestovní ruch je podle představitelů měst a obcí záchranou pro Šluknovský výběžek, kde je vysoká nezaměstnanost stejně jako na druhé straně hranice v okolí Drážďan. "Průmysl zde v devadesátých letech zkolaboval, proto sem musíme přivézt turisty, máme jim co nabídnout," řekl v Sebnitz starosta Dolní Poustevny Miroslav Jemelka. Mezi Dolní Poustevnou a Sebnitz chybí 400 metrů kolejí. Náklady na jejich stavbu se odhadují na 50 milionů korun. Německá strana by měla uhradit 40 milionů korun a zbytek česká Správa železniční dopravní cesty.

Podle projektu vznikne páteřní okružní trať, která propojí města na české a německé straně. Nádraží se promění v turistické centrály, kde budou kromě informačních kiosků také půjčovny kol nebo ubytovny pro rodiny s dětmi. Z jednotlivých vlakových zastávek budou turisty rozvážet na různé přírodní atrakce autobusy nebo cyklobusy poháněné plynem.

Sport

Fotbalová reprezentace je v nejsložitější situaci od chvíle, kdy ji převzal trenér Karel Brückner. Jeho svěřenci prohráli poslední dva zápasy a především sobotní porážka s Rumunskem je postavila do role, které se obávali: pokud chtějí postoupit na světový šampionát přímo, nemohou už v závěru kvalifikace ztrácet. Zmizelou střeleckou formu i sebevědomí začnou hledat už ve středu proti Arménii, poslednímu týmu první skupiny. Souboj s papírově slabším soupeřem přichází v pravý čas, dvě porážky po sobě mužstvo nepamatuje od nevyvedené baráže s Belgií v listopadu 2001. Reprezentanti se mohou vítězstvím nad Arménií vrátit na druhé místo v průběžné tabulce první skupiny a dát Rumunsku najevo, že si tuto pozici už nenechají sebrat. Navíc možnost postoupit na šampionát přímo z druhého místa je stále poměrně vysoká.

Ve čtvrtém utkání na mistrovství Evropy v Turecku české basketbalistky porazily Německo 76:50 a bez porážky vedou skupinu A. O jasném vítězství české hráčky rozhodly už v úvodní čtvrtině, kdy získaly třináctibodový náskok. Nejlepší střelkyní zápasu byla Eva Vítečková s 16 body.

Čeští volejbalisté porazili na mistrovství Evropy v Bělehradu Španělsko 3:2 a udrželi si šanci na postup do semifinále. Jejich posledním soupeřem ve skupině bude ve středu Řecko.

Počasí

Bude slunečno, teploty 24 až 28 stupňů Celsia, na horách kolem 20-ti.