Zprávy

Německý kancléř Schröder v rozhovoru s premiérem Paroubkem ocenil uznání antifašistů

Německý kancléř Gerhard Schröder v telefonickém rozhovoru s premiérem Jiřím Paroubkem ocenil středeční prohlášení české vlády, v němž ocenila zásluhy německých antifašistů z někdejšího Československa a omluvila se za poválečné křivdy. Paroubkova vláda se rozhodla více než 60 let po válce uznat protinacistický odpor československých občanů německé národnosti, kteří po válce byli pro svůj původ často diskriminováni. Symbolické gesto, které nedoprovází žádné finanční odškodnění, nebylo na české politické scéně přijato jednoznačně - zatímco vládní sociální demokraté, lidovci a unionisté morální uznání považují za správný krok, prezident Václav Klaus i opoziční ODS se obávají stupňování nároků sudetoněmeckých organizací a s nimi spřízněných politických sil.

Vláda vyčlenila 30 milionů korun na činnost institucí, které budou dokumentovat život perzekvovaných československých Němců. Vyzvala ty, kterým uznání adresovala, případně jejich příbuzné, aby se přihlásili na ministerstvu zahraničí či velvyslanectví. Paroubek nepředpokládá, že by české úřady tyto osoby nějak prověřovaly. "To gesto je určeno rodinám a ti jednotlivci, kteří žijí, vědí, zda byli v nacistickém koncentračním táboře nebo jestli něco vykonali. Pak jsou tím gestem osloveni. Myslím, že nějaká lustrace v tomto smyslu nemá cenu. Alespoň ne po 60 letech," soudí předseda české vlády.

Představitelé Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Rakousku (SLÖ) v prohlášení, které má ČTK k dispozici, usmiřovací gesto Paroubkovy vlády přivítali a označili ho za "krok správným směrem". Kritizovali ovšem absenci finanční kompenzace. "Kdyby česká vláda rozdělila milion eur, které chce věnovat na vznik jakéhosi dokumentačního centra, mezi ty dvě stovky sudetoněmeckých antifašistů, udělala by lépe. Deklarace samy o sobě nikomu životní situaci nevylepší," píše se v prohlášení SLÖ.

Voda v Moravskoslezském kraji ustupuje, škody půjdou do desítek milionů korun

Záplavy v Moravskoslezském kraji pomalu ustupují, situace se uklidnila a hladiny řek pozvolna klesají. V Ostravě a v Petrovicích u Karviné je přesto stále zatopeno několik ulic. Během záchranných prací v oblasti Karvinska, Frýdecko- Místecka a Ostravska bylo nasazeno více než 140 hasičských jednotek, které řešily přes 200 událostí, řekl mluvčí hasičů Petr Faster. V noci na čtvrtek byla v zatopených oblastech nasazena tři velkokapacitní čerpadla. Hasiči ve středu evakuovali kvůli hrozícímu nebezpečí přes 200 obyvatel.

Domácí pojišťovny očekávají následkem povodní až několik tisícovek pojistných událostí. Škody by měly podle jejich odhadů činit několik desítek milionů korun. Nejhorší situace byla při největších letošních povodních v okresech Karviná a Frýdek-Místek. Jen Česká pojišťovna bude likvidovat nejméně 1500 škod postižených klientů.

Přední auditor prověří výši odškodnění pro Diag Human

Premiér Jiří Paroubek požádal jednu z předních auditorských firem, aby prověřila, jakým způsobem společnost Ernst&Young vypočetla výši odškodného pro firmu Diag Human. Stát by jí měl na základě znaleckého posudku vyplatit bez úroků 2,5 až 4,6 miliardy korun. Firmě počátkem 90. let nevyšel v ČR obchod s krevní plazmou. "Já si dovoluji tvrdit, že ta cena 4,7 miliardy korun je směšná a určitě ji budeme rozporovat. Česká republika určitě nebude pro nějakého dobrodruha snadnou kořistí," řekl Paroubek v rozhovoru s novináři. Zdůraznil, že učinil veškeré kroky, aby právní zastoupení státu v kauze bylo co nejsilnější. Arbitrážní řízení trvá již několik let. Hlavním problémem podle Práva bylo to, že se znesvářené strany nedokázaly dohodnout na znalci, jenž by škodu vyčíslil. Nakonec se shodly na společnosti Ernst&Young.

České gripeny mohou v případě potřeby operovat i nad jinými státy

České stíhačky mohou při nasazení do akce létat i nad území jiných států. Rozkaz ke startu jim totiž vydává společné operační centrum v Německu, které pokrývá země zapojené do aliančního systému ochrany vzdušného prostoru NATINEADS. ČTK to řekl velitel českého vojenského letectva Ladislav Minařík. Gripeny tak mohly ve středu doprovodit turecký airbus, který ztratil spojení, hluboko do Saska. Podle ministerstva obrany odstartovaly gripeny 12 minut po vydání rozkazu. "Protože měl letoun zatažená okénka, nepodařilo se spojení navázat okamžitě. Naši piloti tak museli letadlo obletět, teprve potom si jich (v airbusu) všimli," uvedla tisková mluvčí domovské základny gripenů v Čáslavi Magdalena Dvořáková. Česká republika má nyní 12 moderních stíhaček Jas-39 Gripen, z nichž šest přiletělo od švédského výrobce minulý týden. Poslední dvě, které jsou dvoumístné, dostane armáda do konce srpna.

Rumuni chtějí v září demonstrovat proti Příplatovi v Praze

Demonstrací před velvyslanectvím Rumunska v Praze si chtějí připomenout páté výročí zavraždění odborového předáka firmy Tepro v rumunských Jasech Virgila Sahleanu její dnešní zaměstnanci. Napsal to rumunský list Gandul, podle něhož je akce plánována na 7. září. Demonstranti budou zároveň požadovat vydání českého podnikatele Františka Příplaty, který byl za Sahleanovu vraždu v Rumunsku odsouzen a před vězením uprchl do Česka. Desítky odborářů z firmy Tepro již v minulých dnech požádaly o urychlené vydání cestovního pasu; na demonstracích přitom lidé tvrdili, že si chtějí pro Příplatu dojet do České republiky.

Český podnikatel byl rumunským soudem shledán vinným z podněcování k vraždě a v červnu byl odsouzen k osmi letům vězení. Příplata měl ze zdravotních důvod odložen nástup do vězení a koncem července uprchl z Rumunska do České republiky. Bukurešť v polovině srpna požádala české úřady o jeho vydání. Podle české legislativy ovšem český občan nemůže být vydán do zahraničí. Příplata tvrdí, že je nevinný. Rumunské úřady prý hodlá žalovat u evropského soudu ve Štrasburku za porušování lidských práv, k němuž údajně došlo během pětiletého procesu.

Historik: Několikaletá Kanyzova spolupráce s StB musela být vědomá

Historik Pavel Žáček, který studoval spis vedený komunistickou Státní bezpečností (StB) na herce Jana Kanyzu, soudí, že tak dlouhé kontakty s organizací svědčí pro vědomou spolupráci. Česká televize uvedla, že Kanyza v rozhovoru s ní přiznal, že s StB spolupracoval, protože z ní měl strach. Herec to ale následně popřel. "Řekl jsem pouze, že jsem byl dlouhodobě předvoláván a opakovaně vyslýchán," sdělil ČTK. "Vylučuji to v případě, že to trvalo několik let. Nám to dnes může připadat jako hra, možná té osobě to připadalo jako hra, ale pro StB to prostě hra nebyla," uvedl Žáček. Komunistická organizace měla podle něj technologii, jak zjistit, zda jí kontaktovaný člověk říká pravdu. "Svazky obsahují poznámku o tom, zda mluví pravdu, nebo alespoň tu míru pravdy, kterou oni potřebují pro své další konání," řekl.

Kvůli kufříku bylo přes hodinu a půl uzavřeno centrum Olomouce

Zhruba půldruhé hodiny bylo uzavřeno kvůli nálezu podezřelého kufříku centrum Olomouce. Kvůli obavám z uložení bomby policisté zamezili lidem přístup i do okolních ulic; lidé se nedostali do obchodů ani do radnice. Pyrotechnici poté objevili v kufříku pouze gramodesky.

Muž přišel o ruku, když chtěl v Opavě rozřezat tlakovou nádobu

Tlaková nádoba explodovala v Opavě v areálu tamních sběrných surovin. Muž, který se ji pokoušel autogenem rozřezat, utrpěl vážná zranění a skončil v nemocnici. "Výbuch mu utrhl levou ruku," řekl ČTK mluvčí opavských policistů. Pracovník sběrných surovin měl podle všeho svářečské zkoušky a pokusil se tlakovou nádobu rozřezat na několik kusů. "V okamžiku, kdy ji zahřál, ale došlo k výbuchu. Nyní se snažíme zjistit, zda v nádobě byl plyn či jiná hořlavá nebo třaskavá látka," dodal policista. Podle něj se kriminalisté budou zabývat i tím, zda nebyly porušeny pravidla bezpečnosti práce. Hasiči museli z bezprostředního okolí kvůli hrozbě dalšího výbuchu evakuovat deset lidí.

Důvěra v ekonomiku v srpnu klesla, přesto zůstává vysoká

Celková důvěra v ekonomiku v srpnu proti červenci klesla, přesto zůstává vysoká. Snížila se důvěra podnikatelů i spotřebitelů. Oznámil to Český statistický úřad. Navzdory snížení důvěry se však zdá ekonomika odborníkům stabilizovaná. "Pokud ji nepostihne výrazný vnější šok, kupříkladu pokles exportní poptávky kvůli vysokým cenám ropy, mohla by si nadále udržet tempo růstu blízké meziročně čtyřem procentům," uvedl ekonom Pavel Sobíšek z HVB Bank. Podle Petra Dufka z ČSOB nebyl posun významný. "Myslím si, že to není signál možných problémů. Vyhlídky evropské ekonomiky jsou nyní příznivější, a tak domácí firmy budou z oživení ekonomik starých zemí EU profitovat," mínil.

Americké firmy mají zájem o další investice v ČR

Americké firmy, jejichž zástupci tento týden přijeli na obchodní misi do České republiky, mají podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Martina Tlapy zájem o investice v tuzemsku. Několikadenní obchodní mise ze státu Illionis vyvrcholila společným seminářem, kterého se zúčastnily zhruba tři desítky českých podniků. "Zástupci amerických firem projevili zájem o investování v ČR. Zejména jim jde o možnost využívat kapacity českých firem pro outsourcing a využít ČR jako základnu pro prodej v zemích Evropské unie," řekl Tlapa. Dodal, že některé americké firmy zase chtějí spolupracovat s českými podniky na evropských projektech v oblasti dopravní infrastruktury, které financují američtí investoři.

O výhru v tendrech Lesů ČR na práce v lesích usiluje 158 firem

Celkem 158 firem poslalo státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) nabídky do tendrů na práce v lesích. Vítězové výběrových řízení na 120 územních jednotkách, což je zhruba 37 procent všech ploch, které Lesy ČR obhospodařují, by měli být známí do 12. září, řekl mluvčí podniku Lubomír Šálek. V jednom případě měla podle Šálka o práce na územní jednotce zájem jediná firma, naopak o další jednotku se ucházelo celkem 23 subjektů. Vítězové řízení by měli v lesích práce zahájit od 1. ledna 2006, pětileté smlouvy budou s opcí na další tři roky.

Některé lesnické firmy však výběrová řízení kritizují, například společnost CE WOOD se tendrů odmítla zúčastnit a tvrdí, že Lesy ČR při zadávání veřejných zakázek nepostupují podle zákona. Firma řízení také napadla žalobami a intervenovala u Evropské komise. Lesy ČR však kritiku odmítají. "Nejsme subjekt, který by se musel řídit zákonem o veřejných zakázkách. Navíc velký zájem firem dokazuje, že výběrová řízení jsou transparentní a otevřená," řekl Šálek. Výběrovými řízeními a novými smlouvami chtějí LČR získat větší podíl ze zisku na obchodování se dřevem.

Zábranu před britským velvyslanectvím nepovolili památkáři

Britské velvyslanectví v Praze instalovalo v dubnu před vjezd do svého sídla bezpečnostní zátaras, aniž by požádalo o souhlas památkářů. Pražský magistrát proto v květnu velvyslanectví vyzval, aby zátaras odstranilo. Ambasáda však výzvy neuposlechla. Informovala o tom Česká televize. Zařízení v podobě výklopné plošiny vadí také obyvatelům okolních domů - je nevkusné a hlučné.

Národní knihovna si jede pro cenu UNESCO za digitalizaci

Počátkem září převezmou v Jižní Koreji zástupci Národní knihovny /NK/ cenu za digitalizaci dokumentů. Cenu s názvem Paměť světa Korejská republika iniciovala, financuje ji a nazvala ji podle nejstaršího tisku z kovové sazby vzniklého více než století před vynálezem knihtisku v Evropě. NK je prvním laureátem ceny spojené s odměnou 30.000 amerických dolarů (726.000 korun). "NK stála při zrodu stejnojmenného programu UNESCO v roce 1992 a vytvořila pro něj i pilotní projekt," řekl novinářům ředitel pro vědu, výzkum a mezinárodní vztahy NK Adolf Knoll.

NK má dvě digitální knihovny, jedna se zaměřuje na staré tisky a rukopisy (www.manuscriptorium.com) a druhá na časopisy a noviny ohrožené kvůli málo kvalitnímu použitému papíru (www.kramerius.nkp.cz). V projektu Kramerius, kde se noviny mikrofilmují a poté digitalizují, bylo od roku 1995 digitalizováno přes milion stran. Problémem nejsou podle Knolla jen peníze, ale i čas. Rukopisy jsou na kvalitním papíře a na jejich veškerou digitalizaci je třeba ještě 40 let. Novin ale zbývá ještě 245 milionů stran, což by při současném tempu trvalo převést na mikrofilm 240 let; kyselý papír přitom může být již za 30 let zcela zničen.

Premiér Paroubek: Vláda bude dál podporovat kvalitní domácí potraviny

Česká republika bude i nadále podporovat kvalitní české potraviny se značkou KLASA, řekl na zahájení výstavy Země Živitelka v Českých Budějovicích premiér Jiří Paroubek. Zdůraznil, že domácí produkty jsou stejně srovnatelné se zahraničními a mají šanci uspět v tvrdé konkurenci. Národní značka KLASA propaguje české potraviny, a má tak pomoci českým producentům v evropské konkurenci. Značka je potravinářským a zemědělským výrobkům udělována od roku 2003. Nyní ji má 722 výrobků od 130 firem.

Na PC si troufá 66 pct lidí, ale počítačově gramotná je čtvrtina

Dvě třetiny tuzemské dospělé populace si myslí, že umí pracovat s počítačem, všestranně ovládat PC však umí jen 27 procent lidí, tedy čtvrtina populace. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro ministerstvo informatiky. O metodiku průzkumu již projevily zájem Slovensko a Maďarsko i orgány EU. Průzkum, který je unikátní počtem oslovených lidí a šíří obsažené problematiky, zahrnul celkem 16.000 lidí. Aby jeho účastník vyšel jako počítačově gramotný, musel prokázat znalost základních pojmů z výpočetní techniky, schopnost ovládat počítač, pracovat s textovým editorem, tabulkovým kalkulátorem, grafikou a internetem.

Podle ředitele STEM/MARK Jana Tučka zvládají lépe práci s počítačem mladší lidé do 38 let, lidé s vyšším vzděláním, tedy nejméně maturitou, obyvatelé obcí nad 20.000 lidí a muži. Počítačově gramotných je 55 procent mladých ve věku 15 a 17 let, ale jen dvě procenta seniorů nad 60 let. Počítačových expertů se znalostmi na profesionální úrovni je necelé jedno procento.

Proti Svobodné Evropě bojovala StB zápachem i propíchanými gumami

Bývalá komunistická tajná bezpečnost (StB) se řadu let snažila znepříjemňovat život pracovníkům Rádia Svobodná Evropa. Její agenti redaktorům poškozovali auta nebo v rádiu umisťovali ampulky se zapáchající látkou. "Cílem bylo ukázat, že StB je tady a může udělat i něco daleko nebezpečnějšího," řekl ČTK Prokop Tomek z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV). Ještě tento rok by měl úřad vydat publikaci, která se bude tématem podrobně zabývat.

V roce 1958 například agent StB César v rámci akce Ježek rozházel před budovou rádia 140 kovových ježků, kteří poškodili pneumatiky 11 autům pracovníků rádia. Ve stejném období stejný agent navrhl, že auta redaktorů polije kyselinou. Akci Kyselina sice provedl, ale poškodil jen dvě auta, jedno z nich navíc patřilo dalšímu agentovi komunistické rozvědky. StB vymyslela i další způsoby, jak pracovníkům rádia ztrpčovat život. Objednávala například na adresy vedoucích rádia různé zboží a posílala jim pozvánky na vymyšlené akce. Agent Jáchym měl rozmístit na pracovištích rádia ampulky se zapáchající tekutinou. Na ampule ale ochranka rádia včas přišla a stihla je odstranit dříve, než začaly působit. Mnohem nebezpečnější už byla akce Panenka. Při ní měl agent Alex, vlastním jménem Ferdinand Havlík, do slánek v rádiu propašovat jedovatou atropinovou sůl. Zde ale StB zřejmě doplatila na to, že agent pro ni nepracoval dobrovolně, ale pod nátlakem. Těsně před akcí americká okupační správa v německém tisku zveřejnila informaci, že StB se pokusila otrávit pracovníky rádia. Podle Tomka zřejmě agent pracoval pro obě strany a vše vyzradil.

Cizinci se učili měsíc česky, největší problémy měli s pády

Přes 200 cizinců z 39 zemí se na Univerzitě Karlově učilo téměř měsíc češtinu, zápasili prý hlavně s gramatikou, zejména s mluvnickými pády. Nové poznatky získávali na 49. běhu Letní školy slovanských studií v Praze. Kurz ukončili na slavnostním setkání v pražském Karolinu, kde převzali osvědčení o jeho absolvování. Mezi 211 účastníky školy bylo nejvíc studentů z Německa, přijelo jich 65, 16 lidí bylo z Francie, 12 ze Spojených států a 11 z Rakouska. Česky se učili i studenti ze Severní i Jižní Koreje, Japonska, Izraele, Argentiny, Austrálie nebo Kolumbie. Na letní školu přijeli i tři studenti ze Slovenska. Účast na letošní letní škole byla rekordní. Škola je podle ředitele Ústavu bohemistických studií Jana Kuklíka oblíbená zejména proto, že nenabízí jen intenzivní výuku češtiny, ale umožní studentům seznámit se s českou kulturou, literaturou a historií.

Do teplických lázní přijeli letos poprvé dva ruští kosmonauti

Do teplických lázní zamířili první kosmonauti z Hvězdného městečka, které je hlavní základnou ruského vesmírného programu. Kvůli ruské klientele lázně letos založily v Moskvě dceřinou společnost, která s vedením vesmírného centra uzavřela pětiletý kontrakt. Kosmonauti měli původně jezdit na léčebné pobyty na Kypr, nevyhovovalo jim však tamní klima. "Teplice se střídajícími se čtyřmi ročními obdobími mají podobné podmínky jako Moskva. I to byl jeden z důvodů, proč se podařilo kontrakt uzavřít," doplnil ředitel lázní Karel Weigl.

Manželé Havlovi prodávají svou rezidenci v Portugalsku

Exprezident Václav Havel s manželkou Dagmar podle deníku Blesk prodávají svou rezidenci v portugalském přímořském letovisku v Olhos d'Agua. Podle rodinné přítelkyně citované listem se tak rozhodli proto, že nestíhali jezdit do Portugalska tak často, jak si původně přáli. Exprezidentský pár prožil v Portugalsku zhruba týden v červenci, vrátil se tam poprvé po více než dvou letech. Podle Blesku proto, aby rezidenci, kterou využívali jen přátelé Havlových, vystěhoval. Do své vily na jihu Portugalska jezdil Havel na dovolenou v době, kdy zastával prezidentský úřad. Jih Pyrenejského poloostrova si vybral hlavně kvůli příznivému klimatu, které mělo prospívat jeho zdraví.

Jeskyňáři přeberou od armády unikátní bunkr v Moravském krasu

Za týden přeberou ochránci přírody z rukou armády jeskyni Výpustek v Moravském krasu, která do roku 1989 sloužila jako atomový kryt pro velení vojsk Varšavské smlouvy. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR tam chce časem vybudovat veřejně přístupnou expozici o využívání jeskyní lidmi. "Vlastní bunkr by měl být v uvozovkách vrcholem," řekl ČTK vedoucí oddělení geologie a speleologie agentury Jaroslav Hromas. Otevření jeskyně je naplánováno na 1. květen příštího roku. Půjde o v pořadí 14. jeskyni otevřenou veřejnosti na území České republiky. V bunkru je k vidění vše, co by potřebovalo vedení vojsk v okamžiku ohrožení země, tedy místnost s filtrací vzduchu, výrobnu elektrické energie, ošetřovnu, spojovací zařízení a místnosti pro ubytování.

Restaurací rychlého občerstvení v Česku rok od roku přibývá

Restaurací rychlého občerstvení v České republice rok od roku přibývá. V současnosti jich jsou podle výzkumu společnosti Data Service skoro tři tisíce. Podle analytika Jaromíra Beránka přitom od 90. let ročně přibývá asi pět až sedm procent různých provozoven rychlého stravování. Také jejich tržby rostou zhruba o polovinu rychleji, než příjmy klasických restaurací. Restaurace rychlého občerstvení, ale také různé stánky či prodejny lahůdek utrží ročně podle Beránka řádově 22 až 25 miliard korun, a na celkových tržbách restauračního sektoru se tak podílejí téměř 30 procenty.

České módní návrháře trápí nízká kupní síla spotřebitelů

České módní návrháře trápí nízká kupní síla spotřebitelů na domácím trhu. Podle módních tvůrců navíc v České republice schází síť ochodů, kam by mohli svou módu dodávat. Vyplývá to z ankety ČTK mezi návrháři na brněnských veletrzích Styl a Kabo. "Vytvořit hodně kreativní kolekci není problém, zájem ze strany spotřebitelů je však malý," řekl například módní návrhář Pavel Jevula. Pražský návrhář Josef Klír je naopak přesvědčen, že firmy o spolupráci s mladými módními návrháři zájem mají. "Jde jen o to být ve správný čas na správném místě a nenechat se odradit prvotními nezdary," uvedl.

Po půl století se na věž liberecké radnice vrátila socha Rolanda

Po více než půl století se na vrcholek věže liberecké radnice vrátila socha rytíře Rolanda - ochránce budovy i obyvatel města. Měděná postava s bronzovými, ocelovými a zlatými prvky, vysoká 220 centimetrů a vážící 138 kilogramů je ale pouze replikou původní sochy. "Radnice ji nechala vyrobit za 2,142 milionu korun," řekla mluvčí magistrátu Dagmar Vodvárková. Socha rytíře zdobila budovu libereckého městského úřadu od roku 1891, předlohou pro ni stala postava Rathausmana z vídeňské radnice. Místo něj se pak nad Libercem bezmála 40 let vypínala pěticípá hvězda. Z radnice zmizela 11. prosince 1989 a pak ji vystřídal český lev.

V Teplicích nad Metují odstartoval festival horolezeckých filmů

V Teplicích nad Metují na Náchodsku začal 22. ročník Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu. Odborná porota i diváci budou vybírat nejlepší snímky z trojice kategorií: horolezectví, člověk a hory a sporty v přírodě. Celkem je v soutěži 38 snímků od autorů z 15 zemí, kromě České republiky například z Austrálie, Kanady či Francie. Podle organizátorů každoročně přibývá zemí, které jsou na festivalu filmy zastoupeny. Teplickou přehlídku založil v roce 1981 horolezec a fotograf Miroslav Šmíd, který v roce 1993 tragicky zahynul při výstupu na Lost Arrow v Yosemitském národním parku v Kalifornii.

Caban jako první Čech zdolal nejvyšší hory všech kontinentů

Horolezec Miroslav Caban stanul na 5030 metrů vysokém vrcholu Carstensz Pyramid na Nové Guinei a zkompletoval tak jako první Čech sbírku výstupů na nejvyšší hory všech sedmi kontinentů. Poslední nejvyšší vrchol Austrálie a Oceánie zdolal o víkendu v doprovodu Petra Jahody, prezidenta Českého klubu cestovatelů. Horolezci horu zdolali napodruhé, při prvním pokusu museli sto metrů pod vrcholem vzdát. "Bylo tam hodně náročné místo a navíc nás chytla pořádná bouřka," vylíčil podmínky výstupu čtyřicetiletý Caban.

Petr Čech je nejlepším brankářem uplynulé Ligy mistrů

Český fotbalový reprezentant Petr Čech byl zvolen nejlepším brankářem uplynulé sezony Ligy mistrů, v níž došel s londýnskou Chelsea do semifinále. Výsledky ankety byly vyhlášeny před rozlosováním nového ročníku soutěže. Čech porazil další nominované Gianluigiho Buffona z Juventusu Turín a Jerzyho Dudka, který pomohl k triumfu Liverpoolu.

Soupeři Sparty v Lize mistrů jsou Arsenal, Ajax a Thun

Fotbalisté pražské Sparty se v základní skupině Ligy mistrů utkají s Arsenalem Londýn, Ajaxem Amsterodam a švýcarským Thunem. Rozhodl o tom los v Monte Carlu. Základní část začne 13. září a skončí 7. prosince. Vyřazovací část se bude hrát na jaře. Jasným favoritem skupiny B je sice londýnský Arsenal, ale spolu s Ajaxem se hodlají poprat o druhé postupové místo. Letenští nechtějí podceňovat ani švýcarský Thun, s nímž prohráli 1:2 v přípravném turnaji počátkem července v Rakousku. Kapitán mužstva Karel Poborský tvrdí, že boje ve skupině budou hodně otevřené.

Teplice postupují přes Minsk z druhého předkola do Poháru UEFA

Tepličtí fotbalisté postupují díky výhře 2:1 přes MTZ RIPO Minsk z druhého předkola do Poháru UEFA. Severočeši, kteří před dvěma týdny v Bělorusku remizovali 1:1, nyní vedli od 56. minuty po brance Emila Rilkeho. Mchitarjan v 70. minutě vyrovnal a hrozilo prodloužení, které odmítl ve druhé minutě nastavení Jiří Mašek. Jméno svého soupeře v prvním kole hlavní soutěže se Tepličtí dozvědí v pátek při losování v Monte Carlu.

V nominaci na Rumunsko chybí Nedvěd, do fotbalové reprezentace se nevrátí

V nominaci fotbalové reprezentace pro zářijové kvalifikační zápasy v Rumunsku a s Arménií se navzdory očekávání neobjevil její někdejší kapitán Pavel Nedvěd. Trenér Karel Brückner oznámil dvacetičlennou sestavu, v níž nechybí žádná z opor současného národního mužstva. "Pavel nezměnil své rozhodnutí, ze zdravotních důvodů zůstává v platnosti, že nemíní nadále reprezentovat. Kdysi jsem možná sám vyvolal všechny ty debaty, protože jsem doufal, že jde o náhlé rozhodnutí v emocích. Pavel ale nyní potvrdil, že se už rozhodl natrvalo," řekl Brückner na tiskové konferenci v Praze. Nedvěd naposledy oblékl národní dres loni na evropském šampionátu, ale semifinále s Řeckem kvůli zranění kolena nedohrál. Čeští fotbalisté mají před sebou závěrečné čtyři zápasy o postup na mistrovství světa. V Rumunsku nastoupí v sobotu 3. září, s Arménií se utkají v Olomouci od čtyři dny později.

Ivan Lendl vstoupí do síně slávy grandslamového US Open

Český rodák Ivan Lendl a bývalá americká tenistka Maureen Connollyová budou uvedeni do síně slávy grandslamového US Open. Do společnosti nazvané Kurt šampionů slavnostně vstoupí během finálového víkendu turnaje, který v New Yorku začne v pondělí. Lendl byl na US Open osmkrát za sebou ve finále a v letech 1985 až 1987 třikrát triumfoval. V tomto období vyhrál 27 zápasů za sebou, což je rekord v takzvané open éře. Connollyová se v roce 1953 stala první ženou, která vyhrála všechny grandslamové turnaje, a na US open triumfovala celkem třikrát. Kariéru musela ukončit v roce 1954 v pouhých devatenácti letech poté, co si při jízdě na koni poranila nohu. V roce 1968 pak zemřela na rakovinu.

Počasí

Přes den očekáváme ubývání oblačnosti, bude polojasno, teploty 18 až 22 stupňů Celsia.