Zprávy
BIS popírá informace tisku, že Praze hrozí teroristický útok
Bezpečnostní a informační služba (BIS) nemá v současné době žádný signál, že by Praze ani jakémukoli jinému místu v České republice hrozil teroristický útok. Mluvčí BIS Jan Šubert tak reagoval na informace dnešního Práva, že islámští teroristé plánují útok na Prahu. Deník mimo jiné píše, že teroristé údajně plánují pád ultralehkého letadla s výbušninou na Staroměstské náměstí v Praze či výbuch v tunelu metra pod hladinou Vltavy. Podle Šuberta by takto koncipovaná zpráva mohla být pochopena jako šíření poplašné zprávy, a to zejména proto, deník v článku vynechal podstatné informace o tom, že BIS žádné náznaky hrozících útoků nezaznamenala. Tyto informace BIS Právu poskytla, sdělil ČTK Šubert. "O naznačených záměrech nemáme sebemenší poznatky a věrohodnost této informace (útoky v metru a na Staroměstském náměstí) se nám nepodařilo potvrdit...je jen velmi obtížné si představit, že útok v zemi, která je sice potenciálním, ale nikoli prioritním cílem teroristů, by byl proveden tak mimořádně náročným, nákladným a komplikovaným způsobem," uvedl v dopise pro Právo Šubert. Autor článku Práva Pavel Blažek ČTK řekl, že na zveřejněných informacích trvá. Možnost, že by se případně dopustil šíření poplašné zprávy, odmítá.
Čeští lékaři na Srí Lance v pořádku, nemocnici střeží armáda
Členové liberecké humanitární organizace Hand for Help (HfH), která působí na jihu Srí Lanky, jsou v pořádku. Ochranu nemocnice v Beliatte, kde mise působí, převzala armáda. ČTK to oznámil šéf mise HfH Miroslav Dolanský. Na Srí Lance platí výjimečný stav, který vyhlásila srílanská prezidentka Čandrika Kumaratungová. Reagovala tak na páteční vraždu ministra zahraničí Lakšmana Kadirgamara, kterého zabil v zahradě jeho domu odstřelovač. Mobilní pediatrická a gynekologicko-porodnická jednotka HfH působila od poloviny ledna v jihosrílanské Gálle. Pediatrická jednotka ukončila misi v dubnu, gynekologicko-porodnické vybavení a stany se na žádost srílanského ministerstva zdravotnictví přesunuly koncem května do Beliatte v jihosrílanském distriktu Hambantota. Tam se v nově zrekonstruované porodnické části už narodilo pod vedením lékařky Jitky Krouželové více než sto dětí, což jsou pro místní nemocnici rekordní počty. Nyní mise předá nemocnici s nově poskytnutým vybavením, stanovou částí a léky Srí Lance a její členové se vrátí do České republiky. "
Českou politiku čeká žhavý týden - zasedne sněmovna a vláda
Českou politiku čeká žhavý týden, o němž někteří komentátoři hovoří také jako o prologu k závěrečné etapě předvolebního boje, která vyvrcholí v polovině příštího roku parlamentními volbami. V úterý přeruší poslanci po více než šesti týdnech prázdniny a sejdou se na mimořádné schůzi dolní komory. O den později skončí volno i vládě, která se sejde po třítýdenní přestávce. Na programu sněmovní schůze, která by mohla trvat až do pátku, má být přes 30 nových zákonů. Více než třetinu z nich tvoří předlohy, které zamítl nebo vrátil s pozměňovacími návrhy Senát. Zbytek jsou první čtení vládních návrhů nových zákonů. Mezi vrácené a zamítnuté předlohy patří mimo jiné bodový systém trestání neukázněných řidičů, protikuřácký zákon a spor o to, zda bránit krajům v privatizaci nemocnic. V prvním čtení má sněmovna projednat například návrhy zákonů o jednostranném zvyšování nájemného z bytu, o střetu zájmů a o životním a existenčním minimu. Na programu bude i návrh daňových úlev a zákon, který umožňuje vybírat mýtné na dálnicích. V prvním čtení sněmovna - až na výjimečné případy - zákony neschvaluje. Rozhoduje o tom, zda je přikáže k posouzení svým výborům, nebo je zamítne, případně vrátí autorům - v tomto případě vládě - k přepracování Očekává se ale, že oproti původním záměrům se na pořad mohou dostat i aktuální politická témata, hlavně červencový zásah policie proti účastníkům technoparty CzechTek 2005 na Tachovsku. Ze zásahu se v první polovině srpna stalo ústřední politické téma, které rozštěpilo politiky i veřejnost. Schůze by mohla naznačit, nakolik reálné jsou úvahy kritiků zásahu, kteří volají po ustavení parlamentní vyšetřovací komise. Zásah by měl patřit i mezi témata čtvrtečních parlamentních interpelací premiéra Jiřího Paroubka a ministrů. Navíc nelze vyloučit ani to, že debata o zásahu bude samostatným bodem sněmovního jednání.
Vláda projedná návrh zjednodušit podmínky pro domácí vzdělávání
Vláda ve středu posoudí mimo jiné i návrh novely školského zákona, který má zjednodušit podmínky pro domácí vzdělávání, kdy dítě vyučují vlastní rodiče. Předlohu vypracovala skupina poslanců ODS a KDU-ČSL. Ať už kabinet rozhodne jakkoli, definitivně o novele rozhodne až parlament. Jednou z podmínek pro to, aby ředitel školy individuální vzdělávání povolil, je dnes i "závažný důvod" pro takové vzdělávání. Poslanci navrhli tuto podmínku zrušit, podle nich je naprosto subjektivní.
Chtějí také, aby žádost rodičů o individuální vzdělávání vlastního dítěte nemusela obsahovat i vyjádření školského poradenského zařízení. Jde podle nich stejně o "bezzubou formalitu". "Rodiče si vyjádření mohou obstarat v různých poradenských zařízeních, nezřídka s různými závěry," uvedli autoři v důvodové zprávě. Nic podle nich navíc nebrání tomu, aby si ředitel školy vyjádření odborníků i tak vyžádal. Poslanci rovněž uvedli, že domácí vzdělávání se osvědčilo a nenaplnily se obavy z hromadného úprku dětí ze škol. S odvoláním na odborné závěry dodali, že děti, jimž jsou učiteli vlastní rodiče, "jsou sociálně i emočně v pořádku".
Policie stíhá organizátora CzechTeku Václava Šrouba
Policie zahájila trestní stíhání organizátora technoparty CzechTek 2005 Václava Šrouba, viní ho z poškozování cizí věci. ČTK to bez bližších podrobností sdělil Šroub. Mladý muž si od firmy Italinvest pronajal na Tachovsku na přelomu července a srpna pozemek, na kterém se měla konat technoparty, kterou však policie rozehnala. Postup policie u obce Mlýnec na Tachovsku už odsoudil Senát jako nepřiměřeně tvrdý, ve středu se jím bude zabývat vláda. Policejní těžkooděnci technaře rozehnali za pomoci slzného plynu a vodních děl. Zásah si vyžádal desítky zraněných na obou stranách. Ministr vnitra František Bublan, kterého kritici zásahu vyzvali k demisi, policii hájí. Lituje pouze některých excesů, například případu muže zbitého a zkopaného čtyřmi policisty, který natočila kamera a odvysílala televize. Čtveřice strážců zákona se sama přihlásila, její čin nyní policie šetří.
Nová romská strana chce kandidovat v roce 2006 do parlamentu
Nově vzniklá Romská demokratická sociální strana (RDSS) chce kandidovat ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2006. Nová strana se chce zaměřit především na řešení bytových problémů romských rodin, snížení romské nezaměstnanosti a ochranu Romů před rasovými útoky. RDSS by se také ráda podílela na koordinaci vládní pomoci Romům, řekl ČTK předseda strany Miroslav Tancoš na zasedání ústředního výboru RDSS. Strana, která byla zaregistrována 22. března, má podle Tancoše zatím asi 900 členů a působí ve všech krajích. Vedení RDSS doufá, že se mu podaří najít společnou řeč s ostatními romskými stranami a sdruženími. "Nemusíme dělat koalice, ale musíme spolupracovat," řekl Tancoš. Státní úředníci podle něj často neví, se kterým romským předákem jednat a stěžují si, že se Romové mezi sebou nedohodnou. Výzvu ke spolupráci si poslechl také předseda Romské občanské iniciativy Miroslav Karika, který byl hostem zasedání. Tancoš informoval také o jednání s předsedou další romské strany Parlament Romů. V minulých parlamentních volbách kandidovala z romských stran pouze Romská občanská iniciativa. Získala něco přes 500 hlasů. Za nejpalčivější problém romské komunity považují představitelé RDSS hromadné vystěhovávání Romů z bytů a ubytoven a vysokou nezaměstnanost. Řešením by podle Tancoše byla výstavba levných sociálních bytů, kterou by zajišťovali sami Romové prostřednictvím svých firem.
Exprezident Václav Havel a jeho žena Dagmar vyrážejí za odpočinkem k polskému Baltu
Exprezident Václav Havel a jeho žena Dagmar vyrážejí za odpočinkem k polskému pobřeží Baltského moře. Do rezidence hlav polského státu je pozval prezident Aleksander Kwašniewski a jeho žena Jolanta. Na cestě doprovodí Havlovy i jejich psi, boxerky Madla a Sugar. Na jaře strávil Havel dva měsíce v USA, kde byl hostem Kongresové knihovny ve Washingtonu. Podařilo se mu zde mimo jiné napsat dvě třetiny své nové knihy. Dílo by chtěl dokončit právě u Baltského moře. Poslední srpnový den navštíví Havel polský Gdaňsk, kde se zúčastní připomínky 25. výročí vzniku odborového hnutí Solidarita. Na slavnost byly pozvány tři desítky prezidentů a předsedů vlád. Havel a Kwašniewski jsou dlouholetí přátelé. Při oficiální návštěvě polského prezidenta v České republice loni v prosinci přišli Kwašniewští navštívit Havla na kliniku na pražských Malvazinkách, kde se Havel zotavoval po zranění kyčelního kloubu.
Olomoucké náměstí zaplnila stará auta, zejména gazíky a volhy
Naleštěné volhy, osobní auta GAZ, ale i vojenská terénní auta stejné značky zaplnily část centrálního náměstí v Olomouci. Dostaveníčko si na něm dali milovníci vozů ruské automobilky, kteří představili přes pět desítek automobilů. V Olomouci se setkání členů klubu GAZ České republiky konalo vůbec poprvé. "Začalo to vojenskou motorkou ze druhé světové války a teď mám terénní auto GAZ 67 z roku 1943. Určitě nezůstane jen při tom. Jak si něco koupíte, láká vás to dál," popsal svůj koníček Zdeněk Hlavatý ze Zábřehu na Šumpersku. Na náměstí zodpovídal dotazy zvědavců v uniformě sovětského důstojníka z druhé světové války. Ke koníčku přivedl i svého syna a někdy s nimi údajně na setkání vyrazí i manželka. "Auto má svou historii, určitě zažilo své. Myslím, že se k nám za války dostalo z Ruska. Je to svým způsobem unikát, protože těchto vozů bylo v letech 1943 až 1945 vyrobeno jen asi 2500," pochlubil se jeho majitel. Podle pořadatele akce Václava Havlíka se nadšenci pro vozy značky GAZ dělí na "leštiče" a "teréňáky". "Leštiči vlastní osobní auta. Mají je hlavně pro potěšení, leští je a vyrážejí s nimi na výlety. Teréňáci se svými čtyřkolkami stráví hodně času na jízdách v terénu," popsal rozdíly Havlík. Připustil, že auta sovětské výroby vzbuzují u některých lidí i negativní reakce, neboť si je spojují s komunistickým režimem. "My to bereme jako část historie. Zajímají nás auta z technického hlediska. Jsou to velké a pohodlné vozy," uvedl Havlík.
Ukázkou dobývání Špilberku Švédy vrcholí městské oslavy Dne Brna
Ukázkou obléhání pevnosti Špilberk švédskými vojsky a pochodem dobových historických jednotek centrem města vrcholí v jihomoravské metropoli letošní program Dne Brna. Oslavy se konají od pátku u příležitosti 360. výročí vítězství Brňanů nad švédskými vojsky v době takzvané třicetileté války. Seriálem kulturních a společenských akcí bude město žít do večera, kdy oslavy ukončí ohňostroj na Zelném trhu. Záměrem městských oslav je podle Evy Pánkové z Brněnského informačního centra představit přitažlivou a prázdninově odpočinkovou formou historickou událost turistům i obyvatelům města. Atmosféru jubilejních oslav navozuje také dobový řemeslný trh v Radniční ulici. K vidění však toho bude až do večera více. Brzy odpoledne mohou diváci například přihlížet svolání vojsk u Staré radnice, kde mají vojáci rozloženy své polní ležení. Propojením historie a současnosti pak bude skutečná svatba na Špilberku za účasti vojska, včetně svatebního průvodu s kočárem. Tečku za oslavami udělá v neděli dopoledne biskup Vojtěch Cikrle. V katedrále sv. Petra a Pavla chce sloužit mši za všechny, kteří kdykoli v historii při obraně Brna zahynuli. Brno Švédové obléhali čtyři měsíce, snahu o dobytí ale v srpnu 1645 vzdali. Boj se Švédy spadá do poslední fáze třicetileté války. Několika tisícům seveřanů tehdy čelilo pouhých 1500 Brňanů a císařských vojáků. Odolali především díky taktice rakousko-uherského důstojníka Raduita de Suchese a jezuitského kněze Martina Středy, organizátora studentské vojenské jednotky a duchovní opory Brňanů.
Na slavkovském bojišti začaly oslavy Napoleonových narozenin
Průvody vojenských historických jednotek, inscenací uvítání Napoleona francouzskými vojáky či svatbou dvou nadšenců vojenské historie na proslulém kopci Santon začal na slavkovském bojišti seriál akcí připomínající 236. výročí narození francouzského císaře Napoleona. Těžištěm akcí bude do neděle Slavkov u Brna a nedaleká obec Tvarožná. Akce se v Slavkově i Tvarožné jmenují Napoleonské dny, ale konají se odděleně. Podle slavkovského radního Zdeňka Petříka je počínání Tvarožné dokonce "trucpodnikem". Návštěvníci však na bohatém programu vydělají. Například ve Slavkově se mohou několikrát setkat se samotným Napoleonem. Po císařově dopoledním průjezdu středem města k tamnímu zámku je na odpoledne v zámecké zahradě připraven společenský banket uspořádaný pro Napoleona. V zahradě bude po celý den také řemeslný jarmark doplněný řadou historických scének nebo ochutnávkou jídel z polní vojenské kuchyně. První den akce ukončí noční ohňostroj. Ve Tvarožné byl po celou sobotu k vidění výcvik jednotek vojenské historie pod kopcem Santon, odpolední slavnostní defilé francouzských, ruských a rakousko-uherských dobových vojsk nebo obsazení staré pozořické pošty. Ve znamení vojenské historie bude Slavkov i Tvarožná také v neděli. Ve Slavkově Napoleonské dny vyvrcholí podvečerním koncertem zpěvačky Marty Kubišové na tamním zámku.
Ústecké slonice se nenudí, ošetřovatelé jim připravují překvapení
Slonice Delhi a Kala v ústecké zoologické zahradě už nemají žádný čas na nudu. K pravidelným vycházkám a cvičením přidali nyní ošetřovatelé další druh zábavy: schovávají slonicím ovoce a zeleninu do nejrůznějších skrýší v jejich výběhu. "Tato zábava je pro slony velmi užitečná, protože případná nuda by se mohla projevit na jejich psychice," řekla ČTK Věra Vrabcová z ústecké zoologické zahrady. V přírodě zabere slonům hodně času shánění potravy. V zajetí však zvířatům tato starost odpadá, protože ošetřovatelé jim servírují vše, co potřebují. Proto mají i sloni v ústecké zoo volného času nazbyt. Hledání ukryté potravy zahání nudu, a tak slonicím prospívá, tvrdí pracovníci zoo.
Meteorický roj nebylo v noci kvůli oblačnosti téměř vidět
Meteorický roj Perseidy nebylo v Česku v noci na sobotu téměř vidět. Informace z více míst se shodují v tom, že na obloze byly mraky a občas i pršelo. Právě v noci měl meteorický roj dosahovat svého maxima. "Sprška byla méně početná, než se čekalo, a meteory byly slabé - nezářily příliš," řekla ČTK Jana Sainerová ze Štefánikovy hvězdárny v Praze na Petříně. Původní předpoklad počítal s tím, že by mohlo být vidět 40 až 60 meteorů během hodiny. Podle astronomů jich však bylo méně. Lidé, kteří na pražskou hvězdárnu v pátek večer kvůli Perseidám přišli, neuspěli. "Pozorovat v Praze meteorický roj stejně nemá velký smysl, obloha je kvůli veřejnému osvětlení příliš světlá," upozornila Sainerová.
Sport
Dopingové vzorky českých desetibojařů Romana Šebrleho a Tomáše Dvořáka byly na mistrovství světa v atletice negativní. V Helsinkách to oznámila mezinárodní federace IAAF. Celá kauza, kterou svým článkem v pátečním vydání otevřel finský deník Helsingin Sanomat, tak definitivně skončila bez jakékoliv újmy pro české atlety. Desetibojaři se podrobili dopingovému testu okamžitě po doběhu závodu na 1500 metrů, závěrečné disciplíně desetiboje. Šebrle skončil v Helsinkách druhý, Dvořák osmý. "Vzorky byly negativní na všechny zakázané látky a metody," píše se v prohlášení. Pro vedení IAAF tak s definitivní platností skončilo vyšetřování podezření českých desetibojařů z údajné nepovolené nitrožilní aplikace glukózy do organismu před během na 1500 metrů.
Počasí