Zprávy

Korespondenční hlasování ve volbách má podporu vlády

Vláda souhlasí s možností korespondenčního hlasování při volbách do Poslanecké sněmovny a Senátu. Ministerstvo vnitra, které je autorem návrhu, reaguje zejména na opakované požadavky Senátu a českých občanů žijících v zahraničí. Nyní mohou čeští krajané volit poslance na velvyslanectví, kvůli senátním volbám ale musejí jezdit do České republiky. Korespondenčního hlasování budou moci využít voliči žijící v zahraničí i ti, kteří sice v Česku bydlí, ale v době voleb se zdržují mimo svůj domov. V případě dlouhodobého pobytu mimo místo trvalého pobytu ale bude dál existovat možnost zápisu do zvláštního seznamu voličů vedeného místními úřady.

Vzhledem k tomu, že s korespondenčním hlasováním nejsou v České republice žádné zkušenosti, vychází návrh ze zákonů zemí, kde se tato forma hlasování užívá. Mezi ně například patří Německo, Rakousko, Švýcarsko, Itálie a nově i Slovensko. Ministerstvo předpokládá, že zavedení zákona do praxe by mohlo zvýšit volební účast. Přiznává zároveň, že novela si ještě vyžádá vyřešení některých technických problémů.

Kabinet schválil plán, jak zrychlit růst ekonomiky na šest procent

Vláda schválila strategii hospodářského růstu, podle které by česká ekonomika měla zrychlit svůj růst na šest procent a do roku 2013 dohnat průměr Evropské unie. Plán, který vypracoval vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn, počítá s velkými investicemi do infrastruktury, vzdělání, vědy nebo výzkumu. Ekonomové strategii chválí, označují ji však za příliš ambiciózní. Jahn s týmem expertů navrhli přibližně 270 opatření, které by z České republiky měly vytvořit moderní ekonomiku typu Irska nebo Finska. Některé liberální návrhy však vzaly za své poté, co strategii projednal premiér Jiří Paroubek s odbory. Z dokumentu tak vypadly návrhy na okamžitou deregulací nájmů bez náhrady, zavedení školného nebo poplatků u lékaře.

V příštím roce bude ČR na úrovni necelých 73 procent průměru EU. Aby tento průměr dohnala při šestiprocentním růstu do roku 2013, musela by celá unijní pětadvacítka růst jen o 1,4 procenta ročně. České ekonomice by navíc v příštích osmi letech nesměly ublížit žádné vnější šoky, což je podle ekonomů nepravděpodobné. Přestože dnes táhne české hospodářství vzhůru především zahraniční obchod, Jahn do budoucna sází spíše na rostoucí spotřebu obyvatel.

Vláda souhlasí s návrhem zákona o střetu zájmů

Návrh zákona o střetu zájmů, který má zajistit větší kontrolu nad majetkem politiků a dalších veřejných funkcionářů, schválila vláda. Zákon se týká nejen členů vlády, poslanců, senátorů a šéfů ústředních státních orgánů jako dosud, ale i soudců, členů Komise pro cenné papíry, bankovní rady České národní banky či Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a také všech krajských a obecních zastupitelů, kteří za funkci berou plat. Návrh vypracoval úřad ministra spravedlnosti Pavla Němce (US-DEU). Největší diskuse se očekává kolem zařazení soudců. Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová před časem uvedla, že zveřejněním svých majetků by se soudci stali předmětem spekulací a vydírání nebo dokonce za určitých okolností i osobních útoků.

Lidé, na které se bude zákon o střetu zájmů vztahovat, budou muset zveřejnit údaje o svém majetku při nástupu do funkce i při odchodu z ní. V průběhu funkčního období by byli povinni nahlásit každou novou nemovitost či podíl ve firmě nad 50.000 korun korun, u movitého majetku je hranice stanovena vyšší - nad 250.000 korun. Do 30 dnů by museli nahlásit také půjčky či úvěry nad 300.000 korun. Zásadní změnou oproti současné právní úpravě je zavedení sankcí. Když funkcionář zapomene přiznání podat, zaplatí pokutu 30.000 korun. Pokud by se prokázalo, že uvedl lživé údaje, mohl by dostat až půlmilionovou sankci.

Čtvrt miliardy pro oběti okupace v roce 1968

Vláda schválila 259 milionů korun na odškodnění obětí okupace Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy. S jejich rozdělením se počítá v příštích dvou letech. Odškodnění se týká lidí, kteří byli od srpna 1968 do června 1991 zabiti, zraněni nebo znásilněni v souvislosti s pobytem okupačních vojsk Sovětského svazu, Německa, Polska, Maďarska a Bulharska v Československu. Zákon o odškodnění obětí okupace byl schválen již v květnu, o penězích se rozhodlo nyní.

Zákon dává dětem, manželům nebo manželkám či rodičům lidí, které okupační vojáci usmrtili, nárok na odškodnění ve výši 150.000 korun. Částku 70.000 korun mohou požadovat lidé, které okupační vojáci zranili a znásilnili a toto zranění či znásilnění zanechalo trvalé následky. Kdyby oběti zemřely, dostaly by odškodnění jejich děti, manželé a manželky, případně rodiče. V ostatních případech by oběti okupace měly nárok na 30.000 korun. O odškodnění musejí lidé požádat nejpozději do konce příštího roku. Nárok mohou prokázat lékařskou zprávou, úmrtním listem, svědeckou výpovědí nejméně dvou svědků nebo jiným způsobem, který ale zákon neupřesňuje. Podle Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu zemřelo od 21. srpna do 3. září 1968 při demonstracích proti obsazení Československa 72 lidí. Těžké zranění utrpělo 267 lidí.

Vláda rozdělila povolenky, vybrala variantu výhodnější pro chemii

Ministři na dnešním zasedání vlády rozhodli o rozdělení povolenek na obchodování se skleníkovými plyny pro jednotlivé podniky. Ze tří předložených vláda schválila variantu, která je nejvíce vstřícná pro chemický a rafinérský průmysl. Více emisí než v minulém roce však budou moci vypustit všechna odvětví. ČTK o rozhodnutí vlády informoval mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Ivo Mravinac. Celkem mezi podniky vláda rozdělila včetně rezervy povolenky na emise 97,6 milionu tun oxidu uhličitého. Největší podíl budou mít energetické podniky, které si rozdělí zhruba dvě třetiny povolenek.

Začal prodej výrobce letadel Aero Vodochody

Vláda schválila návrh ministerstev financí a průmyslu na zahájení prodeje výrobce letadel Aero Vodochody. Do materiálu však resorty musí ještě dopracovat podmínky zajištění zájmu státu ve zbrojním programu. ČTK to řekl vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. O novém majiteli podniku by mělo rozhodnout dvoukolové veřejné výběrové řízení. Nový vlastník by měl být znám na jaře příštího roku.

Vláda schválila změnu životního minima, zahrne jen osobní potřeby

Životní minimum by se mohlo od července příštího roku změnit. Nezahrnovalo by již náklady na bydlení, ale jen na osobní potřeby a výživu. Na první dospělou osobu v rodině by tak místo nynějších 4300 korun připadlo 2870 korun. Částka na další členy v domácnosti by byla nižší. Počítá s tím nový zákon, který schválila vláda. Zákon připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Chce lidi motivovat k tomu, aby si aktivně hledali práci a upřednostnili i méně placené místo před pouhým pobíráním dávek. Životní minimum "snaživých" by mělo být vyšší. Oddělené náklady na bydlení má srovnat státní příspěvek nebo doplatek od obcí.

Proti návrhu protestovali již dříve představitelé některých romských organizací. Úprava podle nich zhorší situaci Romů a uvrhne je do bídy. Škromach již dříve upozornil na to, že dávky neklesnou. Změní se jen systém. Nová úprava by měla podle ministerstva posílit malé rodiny. Životním minimum u dalších osob v početnějších domácnostech snižuje, protože více lidí má menší náklady díky společnému využívání věcí. Souhrnná částka životního minima je tak nyní vyšší, než skutečně rodina spotřebuje, uvedli autoři normy. Podle nich tento fakt vede ke zneužívání dávek.

Stát bude od roku 2007 potřebovat každoročně dvě miliardy korun navíc na to, aby mohl sociálně slabým vyplatit příspěvek či doplatek na bydlení, uvedl ministr práce Zdeněk Škromach. Zvýšení státních sociálních podpor souvisí podle něj s plánovaným postupným uvolněním nájmů, které vláda schválila před týdnem i se změnou životního minima.

Schodek rozpočtu na příští rok: 76,4 mld Kč

Stát by měl v příštím roce hospodařit se schodkem 76,4 miliardy korun, což je o sedm miliard méně než letos. Na deficitu státního rozpočtu se shodla vláda, řekl ČTK mluvčí ministerstva financí Marek Zeman. Výdaje státu by se měly podle návrhu ministra financí Bohuslava Sobotky vyšplhat na 906,6 miliardy Kč a příjmy mají činit 830,2 miliardy korun. O jejich definitivní výši však vláda zřejmě rozhodne až v září. Také část ministrů požaduje více peněz, než Sobotka jejich resortům navrhl. Například ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach dnes ČTK řekl, že by potřeboval asi o šest miliard korun více. Například 1,5 miliardy korun mu zatím chybí na aktivní politiku zaměstnanosti. Loni požadovaly resorty navíc kolem 45 miliard korun. Letošní dodatečné požadavky Sobotka zatím nevyčíslil, hovořil jen "o miliardách korun".

Schodek rozpočtu je podle českých ekonomů příliš vysoký. Současný růst ekonomiky údajně umožňuje větší úspory a dává příležitost k strukturálním změnám v hospodaření státu, shodli se analytici, které oslovila ČTK. "Snížení plánovaného schodku jen o sedm miliard korun meziročně je málo, vezmeme-li v úvahu, jak rychle roste ekonomika (přes čtyři procenta ročně)," uvedla Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance. Petr Sklenář ze společnosti Atlantik FT upozorňuje na meziroční růst příjmů o 18,1 miliardy korun. Podle něj však vláda již slíbila valorizovat důchody, zvýšit platby do zdravotnictví a navýšit výdaje na vědu a výzkum, což je dohromady více než 19,5 miliardy korun. "To znamená, že aby bylo možné splnit výdajové limity a současně dostát jenom těmto třem závazkům, bude nutné ve zbytku rozpočtu provést škrty," řekl ČTK.

Obce možná začnou prostituci regulovat

Obce možná brzy budou moci prostituci na svém území omezit či regulovat. Prostitutky a prostituti totiž od nich nejspíš budou muset mít k provozování sexuálních služeb oprávnění. Čekají na ně také pravidelné lékařské prohlídky, placení pojistného a daní. Počítá s tím návrh zákona o regulaci prostituce, který schválila vláda. Novinářům to řekl ministr vnitra František Bublan. Opozice varuje, že stát by se tak velmi lehce mohl stát legálním provozovatelem prostituce. Nejstarší řemeslo v ČR podle odhadů provozuje asi 25.000 žen a mužů. Cílem normy je omezení a stanovení pravidel prostituce.

Ministři jsou pro výzkum kmenových buněk, ale proti klonování lidí

Vláda schválila nový zákon, podle kterého budou smět čeští vědci pracovat jen s kmenovými embryonálními buňkami z nadbytečných nebo poškozených vajíček, zakázáno má být ale klonování lidí. Návrh stanovuje také postih pro vědce, kteří nedodrží etická pravidla při nakládání s embryi, budou dělat jiný výzkum, než měli povolený nebo se pokusí naklonovat člověka. Hrozí jim pokuta až dva miliony korun, zákaz činnosti nebo osm let vězení. Proti zákonu je Hnutí Pro život, které zahájilo petiční akci. "Petice má zabránit dalšímu porušování základních lidských práv v souvislosti se záměrem ministerstva školství legalizovat pokusy na lidských embryích a také povolení chemického potratového prostředku RU 486," sdělila viceprezidentka hnutí Zdeňka Rybová. Legalizace potratové pilulky není v Česku zatím aktuální. Zatím ji posuzují odborné komise. Pokud by byla povolena, pak by nebyla volně prodejná, uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Kocová.

Odborníci považují zákon za potřebný, protože žádná norma upravující tuto oblast v Česku zatím neexistuje. Kmenové buňky mají schopnost přeměnit se v jakoukoli buňku nebo tkáň. Podle odborníků je možné jimi léčit závažné nemoci nebo napravit poškozené tkáně, protože dokážou nahradit poškozené buňky. Embryonální výzkum vyvolal po celém světě na veřejnosti i ve vědecké komunitě bouřlivé debaty.

Vláda nesouhlasí s novelou omezující práva občanských sdružení

Vláda nepodpořila návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny, která omezuje možnosti občanských sdružení ovlivnit rozhodování úřadů v oblasti životního prostředí. Novelu předložila skupina poslanců ČSSD, ODS a KSČM; navrhují vypustit účast veřejnosti ve stavebním řízení, aby ochránili investory před procesními obstrukcemi zájmových skupin. "Jsem potěšen, že vláda nesouhlasí s omezením občanských práv v oblasti životního prostředí. Pokud by byl poslanecký návrh přijat, lidé by neměli možnost ovlivnit, jestli za jejich domy někdo vybuduje skládku odpadů, novou továrnu nebo velkolom," sdělil ČTK prostřednictvím své mluvčí ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL).

Autoři předlohy v důvodové zprávě uvádějí, že smyslem novely je dát investorům jistotu, že jejich investice nebude zmařena kvůli samoúčelným procesním záležitostem. Podle nich je problém v tom, že současné znění zákona často zneužívají úzké zájmové skupiny či jednotlivci v neprospěch veřejnosti.

Návrh zákona o veřejné podpoře kultury počítá se státní zárukou za zápůjčky uměleckých děl

Vláda schválila zákon o veřejné podpoře kultury. Několikrát odložená předloha počítá například se zavedením státní záruky za zápůjčky uměleckých děl a dalších kulturně hodnotných předmětů na výstavy. Podle ministerstva kultury je to ve světě běžná praxe. Pokud návrh projde celým schvalovacím řízením, pořadatelé výstav by po zavedení státní záruky nemuseli platit často velmi vysoké náklady na komerční pojištění. Z těchto důvodů se podle ministerstva některé zajímavé výstavy do Česka nedostaly.

ČR prosazuje Vondru na místo mezinárodního správce Bosny

České ministerstvo zahraničních věcí předložilo kandidaturu diplomata Alexandra Vondry na funkci vysokého představitele mezinárodního společenství pro Bosnu a Hercegovinu. ČTK o tom informoval Richard Krpač z tiskového odboru ministerstva. Vondra by tak byl pověřen dohledem nad mírovým procesem v Bosně. Kombinovanou funkci představitele OSN a EU pro Bosnu v současnosti vykonává Brit Paddy Ashdown, kterému v srpnu končí mandát zvláštního představitele unie. O stejnou funkci jako ČR projevila zájem rovněž Itálie.

Vízový režim s USA se bude podle Topolánka spíš přitvrzovat

Vízový režim se Spojenými státy se bude kvůli bezpečnostní situaci ve světě spíš přitvrzovat, řekl ve Washingtonu po jednání na americkém ministerstvu zahraničí předseda ODS Mirek Topolánek. Uvítal by alespoň určitý symbolický pokrok, jako například vracení poplatků v případě neudělení víza. Američané cestují do Evropy, včetně České republiky, bez víz. Topolánek, který se ve Washingtonu zúčastnil jednání šéfů pravicových stran sdružených v Mezinárodní demokratické unii (IDU), se pozdravil s americkým prezidentem Georgem Bushem. Při snídani, kterou uspořádal Bílý dům pro účastníky schůzky, hovořil Bush podle Topolánka o boji proti terorismu, o individuálních svobodách a o odpovědnosti konzervativních stran za vývoj ve světě. Své setkání s Bushem označil za formální.

Americký model soužití příslušníků různých kultur, kdy menšiny dostávají stejnou šanci začlenit se do společnosti, pokud plní její striktně daná základní pravidla, je podle předsedy ODS Mirka Topolánka "daleko zdravější než segregační multikulturální přístup praktikovaný Evropskou unií". "To neznamená, že bychom byli schopni do budoucna zabránit příchodu nových emigrantů," řekl Topolánek českým novinářům během své návštěvy Washingtonu. "Ale měli bychom usilovat o to, aby respektovali pravidla, která jsou obvyklá na území, kam přicházejí. Myslím, že americký příklad je v tomto velmi pozitivní," uvedl Topolánek. V pohledu na tuto problematiku se shoduje s prezidentem Václavem Klausem, který multikulturalismus označil za tragický omyl současné západní civilizace a za prapříčinu terorismu.

Představitelé vládní ČSSD Klausovo stanovisko nesdílejí. Premiér Jiří Paroubek odmítl, že by byl multikulturalismus prapříčinou terorismu. Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach soudí, že uzavřenost v globalizaci současného světa je nemožná a že dnešní model EU naopak vytváří ochranu zvláště malých zemí proti celosvětovému globalismu. Předseda zahraničního výboru sněmovny, sociální demokrat Vladimír Laštůvka s prezidentem souhlasí, že je třeba od imigrantů žádat respektování zákonů, ale současně je potřeba respektovat jejich zvyklosti a návyky.

České misi při EU vadí, že zpráva Evropské komise neodráží dobrý trend ČR

Česká republika je sice v přejímání směrnic jednotného vnitřního trhu EK k 1. červnu na 22. místě z 25 členských zemí, má však spolu s Maltou nejrychlejší trend zlepšování, uvedlo Stálé zastoupení ČR při EU v reakci na pondělní zprávu Evropské komise. Na pozitivní trend poukazuje i odbor kompatibility při Úřadu vlády ČR. Zatímco před rokem činil český deficit 23,6 procenta směrnic EU, letos je to 3,6 procenta, což znamená "pozoruhodnou redukci o dvacet procent, po Maltě největší ze všech. Představuje to převedení 303 směrnic," uvedl mluvčí mise Jan Vytopil.

Velvyslance Jana Kohouta popudilo, že komise v tiskovém prohlášení vypíchla s vykřičníkem český výkon jako nejhorší z deseti nových členů. "Přitom si dobře uvědomují, že jsme vyšli loni z velmi špatné situace a podstatně jsme ji vylepšili. Trend je jasný, blížíme se k cíli mílovými kroky," řekl ČTK. Připomněl vlastní přesvědčovací úsilí vůči řadě českých ministerstev, které také přineslo ovoce. Ze statistiky uzavřené k 1. červnu vyplývá, že ČR nepřevedla včas do národního práva 3,6 procenta směrnic EU v oblasti vnitřního trhu, tedy 57 zákonů. Průměr unie přitom činí 1,9 procenta. Větší deficity než ČR mají Řecko, Lucembursko a Itálie.

V tendru na armádní transportéry bude soutěžit sedm firem

Ve výběrovém řízení na nové armádní transportéry bude soutěžit sedm společností. Tyto firmy odevzdaly ministerstvu obrany vyplněné dotazníky, informovalo jeho tiskové oddělení. Podle neoficiálních informací jsou mezi vážnými zájemci o zakázku za asi 20 miliard korun rakouský Steyr-Daimler-Puch a finská Patria. Armáda chce od roku 2007 do roku 2012 nakoupit dvě stovky obrněnců, na dalších 35 bude mít předkupní právo. Projekt, jehož cena možná překročí náklady na pronájem stíhaček Jas-39 Gripen, se asi stane nejdražším v historii české armády.

Vláda schválila urychlení obnovy armádního dopravního letectva

Vláda schválila urychlení obnovy armádního dopravního letectva. Obměna takzvané vládní letky, která má mimo jiné na starosti přepravu politiků, začne v první polovině příštího roku nákupem jednoho většího stroje. Návrh vládě předložil ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU). Předcházela mu řada poruch současných letadel, která jsou zastaralá, a mimo jiné tlak premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD), aby se s obnovou začalo co nejdříve. Jako dočasné řešení ministerstvo zvažuje pronájem letounů ČSA, nyní čeká na konkrétní nabídku aerolinií. Armáda osloví evropského výrobce Airbus nebo americký Boeing. Obě firmy totiž nabízejí letadla střední velikosti, které vojsko požaduje.

Armáda má nový trenažér k výcviku výsadkářů a záchranářů

Armáda má trenažér Koloseum, který lze využívat k výcviku výsadkářů, specialistů z řad policie, hasičů a záchranářů. Zařízení za bezmála 24 milionů korun tvoří kabina vrtulníku Mi-17 zavěsená na rameni pojízdného stavebního jeřábu. Trenažér nácviku slaňování specialistů z vrtulníku a s tím spojených operací předvedli vojáci novinářům. Na trenažéru mohou například výsadkáři nacvičovat boj proti teroristům. O využívání zařízení již projevila zájem policie. Zkušenosti z práce na Koloseu se záchranářům mohou hodit v době povodní nebo při pomoci lidem, kteří se zraní na horách.

"Trenažér je v podstatě chytře zpracovaný jednoduchý nápad. Náklady vložené do nákupu tohoto zařízení se nám vrátí do roka," řekl náčelník generálního štábu Pavel Štefka. Zatímco hodinový výcvik specialistů v letícím vrtulníku stojí až 70.000 korun, hodinový provoz trenažéru přijde armádu jen na 200 korun. Koloseum vytvořili dva bývalí čeští vojáci z povolání, kteří jednoduchou formou zkombinovali několik známých strojů. "O zařízení již projevila zájem slovenská armáda a také Malajsie," řekl ČTK jeden z jeho tvůrců Vladimír Jaroš.

Povinné účtenky mohou být podle senátorů zrušeny do konce srpna

Povinnost podnikatelů vydávat účtenky ke každému nákupu nad 50 korun by mohla být zrušena ke konci srpna. Navrhl to senátní hospodářský výbor. Senátoři chtějí vyjít vstříc vládě, která tuto povinnost prosadila a nyní ji chce a po dvou týdnech platnosti zrušit. Povinnost vydat tištěnou nebo ručně psanou stvrzenku mají všichni podnikatelé od července a v případě opakovaného porušení jim hrozí pokuta až dva miliony korun.

Nová povinnost se v tichosti dostala do novely zákona o živnostenském podnikání a podle živnostníků tím od července výrazně zkomplikovala jejich podnikání. Problém vznikl třeba u automatů na cigarety, které jsou dražší než 50 Kč, neboť automaty nedokážou stvrzenku vydat. Odstranit povinnost vydávat účtenky se již pokusili počátkem července poslanci ODS. Ve sněmovně ale nezískali pro svůj záměr patřičnou podporu. Podnikatelé povinné vydávání účtů nad 50 korun kritizují. "Je to strašné, nechápu, kdo to navrhl. To opatření nic neřeší a je to jen šikana drobných živnostníků," řekl již dříve předseda Svazu podnikatelů a živnostníků Bedřich Danda, který premiérův krok uvítal.

Kancléř Senátu byl odvolán

Kancléř Senátu Pavel Pelant neplnil představy vedení horní komory o zpřístupňování parlamentních prostor veřejnosti, a proto byl odvolán. Novinářům to řekl předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Poslední kapkou byla podle něho výstavba podzemních garáží pod Senátem. Sobotka uvedl, že po jeho zvolení do čela horní komory vzniklo zadání, jak více otevřít historické prostory Senátu. "Chyběla mi ta iniciativa z druhé strany," konstatoval.

Pelant ještě před Sobotkovou tiskovou konferencí ČTK řekl, že jádrem sporu jsou rozdílné názory na rekonstrukci Kolovratského paláce, zejména na stavbu garáží. "Z těchto důvodů jsme se dohodli, že ukončíme spolupráci." Dodal, že k tomu přispěly informace médií o tom, při stavbě garáží se na Kolovratském paláci objevily praskliny. "Já jsem si to okamžitě nechal prověřit a mám stanoviska statiků, historiků a stavařů. Ta stanoviska jsou úplně shodná. Ty praskliny jsou staré sto a více let. Kvůli stavbě garáží nevznikla ani jedna prasklina. Naopak v těch zprávách je výstup, že díky rekonstrukci těch objektů se výrazně zlepšila statika," prohlásil.

Ministr Dostál zůstává hospitalizován, zdravotní stav je vážný

Ministr kultury Pavel Dostál zůstává hospitalizován v brněnském Masarykově onkologickém ústavu, jeho zdravotní stav je vážný. ČTK to řekl důvěryhodný zdroj. Nemocnice se k informacím odmítá na přání pacienta vyjadřovat. Dvaašedesátiletý ministr kultury již tři čtvrtě roku bojuje s rakovinou. Loni na podzim mu pražští lékaři odstranili nádor ze slinivky břišní, později ministr uvedl, že nemoc zasáhla i játra. Podle mluvčí ministerstva kultury Kateřiny Besserové pobývá Dostál v okruhu své rodiny v nemocnici již delší čas. Ministrova neúčast na jednání vlády tak byla podle ní plánovaná.

Přibylo žadatelů o azyl ze Slovenska, stále ale vede Ukrajina

V červnu požádalo v České republice o azyl 69 slovenských občanů, ve stejný měsíc loni jen dva. Ukrajinských žadatelů, kteří obvykle tvoří výraznou většinu, bylo jen o pět více. Rekordní počet žadatelů o azyl ze Slovenska způsobilo uzavření ubytovny v Košicích, vysvětlila ČTK tisková mluvčí ministerstva vnitra Radka Kovářová. Někteří odborníci jej však přisuzují obecně špatné bytové situaci východoslovenských Romů. "Odcházejí, protože nemají práci. Na sídlišti je bez práce téměř 99 procent z víc než pěti tisíc zdejších lidí. V hutích U.S.Steel Košice si jich našlo zaměstnání jen několik desítek," řekl ČTK starosta košické městské části Luník IX. Ladislav Šaňa.

Ruský podnikatel nabídl Vejprtům proměnu v univerzitní město

Z krušnohorských Vejprt na Chomutovsku by se podle Deníků Bohemia mohlo stát univerzitní město. S tímto návrhem oslovil místní radnici ruský podnikatel, který má ve městě zájem o zakoupení čtyř velkých nemovitostí. Starostku Jitku Gavdunovou návrh zaskočil, podnikatelé z horských oblastí podle ní spíše utíkají, uvedl list. Svou vizi podnikatel představil radním. "Uvedl, že je předvojem ruských investorů, kteří chtějí ve Vejprtech vybudovat univerzitu. Jednu prý už mají v Moskvě, druhou ve Finsku. Následovat by měla další právě u nás," uvedla Gavdunová. Třítisícové město Rusy zaujalo svou polohou na hranicích s Německem, doplnila. Radní podle Gavdunové návrh vítají, požadují ale záruky, například ověřené doporučení.

Expremiérovi Zemanovi už vydělala jeho kniha víc než dva a půl milionu

Bývalému předsedovi vlády a sociální demokracie Miloši Zemanovi už vydělala jeho kniha Jak jsem se mýlil v politice 2,552.960 korun. Celkem se jí ke konci druhého čtvrtletí podle Ottova nakladatelství, které ji vydalo, prodalo 127.648 kusů. V českých poměrech se považuje za bestseller kniha, které se prodá více než 10.000 kusů. Zeman chce peníze, které dostal, dát na vzdělání své dcery, protože je věrný svému přesvědčení, že je to ta nejlepší investice do budoucnosti.

Soud opět přiřkl práva na Spejbla a Hurvínka ředitelce divadla Heleně Štáchové

Autorská práva na loutky Spejbla a Hurvínka patří podle pražského městského soudu nynější ředitelce jejich divadla Heleně Štáchové. Soud již podruhé zamítl žalobu, kterou na Štáchovou podal Městský ústav sociálních služeb v Plzni, dědic zakladatele divadla Josefa Skupy. Plzeňský ústav chce žalobou docílit toho, aby Štáchová nemohla užívat ochranné známky na loutky, které podle ústavu zasahovaly do jeho autorských práv zděděných po Skupovi. Známky zaregistroval v roce 1994 Skupův nástupce Miloš Kirschner. Po jeho smrti je zdědila jeho manželka a současná ředitelka divadla Helena Štáchová.

Helena Štáchová se domnívá, že kdyby prohrála soudní spor o autorská práva na loutky, divadlo by se muselo zavřít. Tvrdí, že Městský ústav sociálních služeb v Plzni, dědic zakladatele divadla Josefa Skupy, který na ni žalobu podal, má vysoké finanční požadavky. Spor sice vyhrála, sociální ústav ale zvažuje odvolání. Již dříve uvedla, že ústav by v případě výhry chtěl 400.000 korun ročně jen za to, že divadlo má v názvu jména Spejbla a Hurvínka, dalších 300.000 za to, že hraje s oběma loutkami, 30 procent ze všech tržeb a všeho, co kdy a kde bude dělat. Kromě toho by je prý ústav chtěl úkolovat i umělecky. Štáchová se s ústavem o práva pře již osm let, z toho čtyři roky před soudem. Právní problémy podle ní divadlu již znemožnily řadu zajímavých projektů.

Nehoda na pět hodin zastavila provoz na brněnské dálnici

Nehoda kamionu a osobního auta zastavila na pět hodin v obou směrech provoz na brněnské dálnici D1 u Střechova na Benešovsku. Kamion naložený uhlím se převrátil na osobní vůz. Jeho řidič utrpěl těžké zranění, z vozu ho museli vyprostit hasiči. Podle středočeské policejní mluvčí Soni Budské řidič nákladního auta pravděpodobně usnul. Havaroval v místě, kde je provoz kvůli opravě mostu omezen a přejíždí se do protisměru. Řidič kamionu utrpěl šok a byl převezen do nemocnice k ošetření.

Brněnský soud muži za vraždu ošetřovatele uložil 12 let vězení

Na 12 let do vězení brněnský krajský soud poslal šestapadesátiletého Františka Dolejského za to, že koncem letošního března zavraždil jednadvacetiletého ošetřovatele Domova pokojného stáří v Myslibořicích na Třebíčsku. Odsouzený byl jedním z klientů tohoto zařízení. Ošetřovatele zabil, protože mu mladík nechtěl vrátit tři lahve piva, které staršímu muži zabavil kvůli jeho opilosti. Rozsudek není pravomocný, Dolejský se proti trestu odvolal.

V Plzni vypadlo roční dítě z druhého patra, jeho stav je vážný

Roční chlapec spadl v Plzni z druhého patra domu. Stav dítěte je vážný, ale ne kritický, řekl ČTK mluvčí krajské záchranné služby Miroslav Bukovjan. Dítě si podle něj zlomilo nohy a lékaři mají i podezření na poranění hlavy. Malé dítě vypadlo z okna také v úterý v Praze. Šestnáctiměsíční chlapec se zřítil z okna ve druhém patře. Při pádu se zřejmě nezranil, měl však zůstat v nemocnici na pozorování.

Vandal poškodil v lese na Třebíčsku 200 stromů

Neznámý pachatel poškodil v lese na Třebíčsku desítky stromů, kmeny částečně nařízl motorovou pilou. Ze zhruba 200 poškozených se desítka samovolně zřítila. Lidem, zejména houbařům, hrozí nyní nebezpečí úrazu i smrti. V kraji Vysočina jde letos už o třetí obdobný případ. Podle odborníků se takové barbarské činy pomalu stávají běžnou praxí obchodníků se dřívím v Česku. Sami si nechají stromy poškodit, aby je mohli pokácet.

Ochránci přírody chtějí dva přechody pro zvěř na dálnici D1 na Vysočině

Dva přechody pro zvěř by podle ochránců přírody měly vzniknout na dálnici D1 mezi Jihlavou a Humpolcem na Pelhřimovsku. Zatížená dopravní tepna tam přetíná migrační cestu, po níž od Jeseníků do jižních Čech putují třeba losi, jeleni nebo rys. Vzácná zvířata hynou pod koly aut, mohutní jedinci mohou způsobit závažné dopravní nehody. V lesnatém úseku dálnice by jim měly pomoci mosty porostlé zelení, řekl Václav Hlaváč, vedoucí havlíčkobrodské Agentury ochrany přírody. V Česku byl dosud postaven jeden most pro zvířata.

Majitelé domku našli kostru muže, zřejmě vojáka z 18. století

Při terénních úpravách kolem zahradního bazénu nalezli majitelé rodinného domku v Lovosicích na Litoměřicku kosterní pozůstatky. Zavolali policii, jejíž technici zjistili, že kostra ležela v zemi stovky let. Místo nálezu proto začali zkoumat archeologové. Domkáři s největší pravděpodobností narazili na hrob mladého vojáka, účastníka bitvy z 18. století, píšou v Deníky Bohemia. Voják podle archeologů nejspíš zahynul v roce 1756 v bitvě u Lovosic, jež byla součástí sedmileté války mezi Rakouskem a Pruskem. Čelní kostí nalezené lebky prošel čistý průstřel zbraně velké ráže.

Turisté vyrabovali u Horní Blatné led, který nikdy netaje

Zřejmě němečtí turisté vyrabovali led, který se přes celý rok drží v průrvě v cínovém dole u Horní Blatné na Karlovarsku. Výjimečný úkaz byl zničen poprvé za více než dvacet let, řekl Miloš Hák z Českého svazu ochránců přírody. Jak informovala Mladá fronta Dnes, led v průrvě rozkopali a odvezli minulý týden. Podle svědků přijela skupina asi 35 Němců s několika vozy a s pomocí lopat většinu ledu naložili do aut. Ochránci přírody, kteří dohlížejí na naučnou stezku Vlčí jáma, která tudy vede, chtěli drancování ledu zabránit. Až teprve, když začali auta a jejich poznávací značky fotit, skupina Němců rychle odjela.

Nejlepší česká veteránská plavkyně oslaví před šampionátem 86 let

Dvakrát denně v bazénu, pokaždé kolem 500 metrů znak či kraul. Poté rehabilitační cvičení ve vodě a další ráno vše nanovo. Přesně tak teď vypadá třítýdenní příprava nejlepší české veteránské plavkyně, pětaosmdesátileté Marie Feiferové z Prahy, která v plaveckém areálu ve Strakonicích trénuje na nadcházející evropský šampionát ve Švédsku. "Doufám, že už se to podaří, abych vyhrála. Na suchu jsem jak staletá, ve vodě ale všechno ze mě spadne a je ze mě dvacítka," směje se vitální žena, která v neděli oslaví neuvěřitelných 86 let. Dnes je jedinou českou zástupkyní ve věkové kategorii 84 až 89 let na všech mezinárodních kláních. Během pěti let si ze šampionátů i po zdravotních komplikacích přivezla celkem čtyři medaile.

Počasí

Bude oblačno s místními přeháňkami, na severu skoro zataženo a pršet bude vydatněji. Teploty na severozápadě a severu 16 až 19, jinde 19 až 22 stupňů Celsia.