Zprávy

Euro: Ruský prezident Putin mluvil s premiérem Paroubkem kvůli privatizaci Vítkovice Steel

Ruský prezident Vladimir Putin se kvůli privatizaci společnosti Vítkovice Steel telefonicky spojil s premiérem Jiřím Paroubkem, píše aktuální vydání týdeníku Euro. Putin podle nejmenovaného zdroje označil prodej oceláren za další fázi spolupráce mezi oběma státy. Český premiér týdeníku rozhovor s Putinem nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. Ruský koncern Evraz nabídl v tendru za Vítkovice Steel nejvíc peněz a vláda bude rozhodovat, zda mu hutě prodá.

Kvůli privatizaci hutí se s Paroubkem v pátek sešel majitel a prezident Evrazu Alexandr Abramov. Vysvětloval své představy o rozvoji podniku, přislíbil zachování zaměstnanosti a vyslechnul premiérův požadavek na rozšíření nabídky o podporu regionálního rozvoje a o přijetí určitých sociálních závazků. Abramov přislíbil, že Evraz tyto požadavky zváží. Skupinu Evraz doporučila privatizační komise za vítěze tendru na prodej téměř stoprocentního podílu ve Vítkovice Steel. Firma za ocelárny nabídla 7,05 miliardy Kč.

V Chorvatsku zemřela česká turistka, je podezření na meningokok

Na jadranském pobřeží v Chorvatsku zemřela mladá česká turistka. Zatím není jasná příčina úmrtí. Podezření na meningokok, jak o něm píše chorvatský tisk, se podle české konzulky ve Splitu Veroniky Honcové teprve prověřuje. Češka byla v jednom kempu nedaleko Biogradu na moru. Nemocnice v Zadaru připouští, že by mohlo jít o meningokovou nákazu. Do kempu, kde k neštěstí došlo, byl na žádost české konzulky poslán epidemiolog a lékař, který vyšetřil všechny osoby a naordinoval jim preventivně antibiotika.

Podle rádia Impuls se u třiadvacetileté dívky projevily první zdravotní problémy již ve čtvrtek dopoledne. Po výrazném zhoršení stavu jí zástupci české cestovní kanceláře rychle zařídili odvoz na pohotovost v Biogradu na moru. Chorvatští lékaři ale dívku po krátkém vyšetření vrátili do kempu. Poté se její zdravotní stav prudce zhoršil, nastala zástava srdce, nepomohly už ani oživovací pokusy.

V noci na neděli zemřel po příjezdu k chorvatskému Jadranu další český turista. "Smrt zavinily zdravotní potíže," uvedla Honcová s tím, že konkrétnější informace bude mít k dispozici až po pitvě v průběhu příštího týdne.

Z Londýna se po útoku teroristů stále ještě neozvali dva Češi

Po čtvrtečním útoku teroristů v Londýně se svým příbuzným stále ještě neozvali dva čeští občané. "Ani u jednoho z nich ale nemáme odůvodněnou obavu o jeho život," řekl Richard Krpač z tiskového odboru ministerstva zahraničí. Britský tisk očekává, že počet obětí čtvrtečního teroristického útoku v metru a veřejné dopravě dosáhne 70 lidí. Podle deníků se na pátrání po pachatelích podílí bezpečnostní složky ze 32 zemí světa. List Observer mezi nimi vyjmenovává i Českou republiku, ale česká policie, ani Bezpečnostní informační služba (BIS) se podle svého sdělení zatím do pátrání nezapojily.

Exploze v neděli zasáhla i západní pobřeží Turecka, které je oblíbeným místem tureckých i zahraničních turistů. Výbuch podle policejních zdrojů způsobila bomba ukrytá v odpadkovém koši. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Vyžádal si 20 zraněných. Mezi nimi jsou podle agentury AFP i dva zahraniční turisté - Brit a Rus.

Euro: Velvyslancem v Moskvě by se měl stát exministr Kostelka

Post českého velvyslance v Moskvě by měl obsadit někdejší ministr obrany, nestraník Miroslav Kostelka, píše poslední vydání týdeníku Euro. Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) již podle týdeníku oznámil ministerstvu zahraničí, že má začít připravovat odvolání stávajícího velvyslance v Rusku Jaroslava Bašty (ČSSD). Ten zemi zastupuje v Moskvě od roku 2000. Velvyslanci jsou střídání většinou po čtyřech letech. Čtyřiapadesátiletý Kostelka je nyní poradcem premiéra pro obrannou politiku. V letech 1998 až 2002 působil jako český vojenský atašé v Kanadě. Možnost, že v Moskvě vystřídá Baštu, nepopřel. Výběr nového zástupce České republiky v Rusku trvá již zhruba dva roky.

V Praze vykolejila tramvaj, nehoda se obešla bez zranění

Mezi Klárovem a Malostranským náměstím v Praze vykolejila tramvaj číslo 23. Při nehodě nebyl nikdo zraněn. Škoda, která při kolizi vznikla, je malá. "Tramvaj vykolejila kvůli technické závadě na koleji," uvedla mluvčí Dopravního podniku Michaela Kuchařová.

Sazba DPH v zemích EU činí od 15 do 25 procent, v ČR je průměrná

Česká republika se základní devatenáctiprocentní sazbou daně z přidané hodnoty řadí ve srovnání se zeměmi EU do průměru. Sazba této daně se v jednotlivých státech unie pohybuje od 15 procent v Lucembursku a na Kypru po 25 procent v Dánsku, Švédsku a Maďarsku. Snížená pětiprocentní sazba na vybrané zboží a služby je v Česku na nejnižší možné hranici. Vyplývá to z informací zveřejněných v odborném měsíčníku Lobby. DPH není podle listu vůbec zavedena například v USA, Indii, Egyptě nebo Indonésii. Absence této daně řadí tyto země ke státům s nejnižším daňovým zatížením na světě. DPH se neplatí ani v takzvaných evropských daňových oázách - San Marinu, Andoře a Monaku.

Opoziční Občanská demokratická strana plánuje zavést takzvanou rovnou daň, což by znamenalo sjednocení DPH v ČR na 15 procentech. Většině ekonomů se myšlenka rovné daně líbí. Někteří jsou ale skeptičtí k patnáctiprocentní sazbě, která je podle nich příliš nízká a znamenala by razantní snižování státních výdajů. Rovná devatenáctiprocentní daň již je na Slovensku.

Horská služba v Beskydech zachraňovala zraněného turistu

Zraněného a podchlazeného turistu zachraňovali v noci z pátku na sobotu v Beskydech pracovníci tamní horské služby. Devětadvacetiletý muž z Děčína měl zlomenou nohu. Zásah kromě tmy komplikoval i složitý terén a silný déšť. Turistu navíc ohrožoval chlad. Na hřebenu bylo jen pět stupňů Celsia, řekl ČTK náčelník beskydské horské služby Radim Pavlica. Záchranná akce trvala přibližně čtyři hodiny. "Až k muži, který potřeboval pomoc, se záchranáři vozem nedostali. Obtížně přístupným terénem museli jít pěšky tři kilometry," doplnil náčelník.

Studie: Nepříznivý demografický vývoj dopadá především na ženy

Nepříznivý demografický vývoj v Česku, kde společnost trvale stárne, dopadá především na ženy. Stále se totiž počítá s tím, že se o rostoucí počet seniorů v budoucnu postarají spíše dcery než synové. Vyplývá to ze studie české expertky na problematiku rovnosti Marie Čermákové. Demografické údaje ukazují, že dnes lidé nad 60 let tvoří zhruba pětinu české společnosti, za 60 let jich bude víc než třetina.

ČR patří k zemím s nejnižší plodností na světě. Nízké počty narozených dětí a odklad založení rodiny odborníci zdůvodňují příležitostmi, které se po roce 1989 naskytly. Vliv má také nesnadný přístup k bydlení. Roli u žen hraje i nedostatečné prosazování rovnosti pohlaví a slaďování práce a rodiny, míní experti. V Česku na rozdíl od jiných zemí velká část žen pracuje, a to většinou na plný úvazek. V zaměstnání jsou na ně kladeny stejné nároky jako na muže, stále se u nich ale počítá i s takzvanou druhou, domácí směnou. I když by plno žen chtělo mít děti, jejich narození musejí mnohdy odkládat právě kvůli zvyšujícím se časovým a kvalifikačním požadavkům zaměstnavatelů. Odsouvání mateřství u řady žen končí bezdětností nebo ve vyšším věku mívají již jen jednoho potomka. K nízké porodnosti přispívá podle Čermákové i fakt, že mnohé ženy zůstávají samy. Smířily se s nemožností navázat vztah, v němž by oba partneři "sdíleli rodičovskou odpovědnost a domácí zátěž", uvedla expertka.

Jihlavská polytechnika bude mít na podzim vlastní insignie

Vysoká škola polytechnická v Jihlavě bude mít při zahájení nového akademického roku vlastní insignie. Rektorský řetěz, žezlo a slavnostní taláry vysokoškolských hodnostářů jsou právě ve výrobě. Výsledná podoba insignií i použitý materiál bude odrážet vztah první vysoké školy neuniverzitního typu zřizované státem k Vysočině. Rektorské žezlo a řetěz z pozlaceného stříbra ponesou perleťové symboly státu, kraje Vysočina a města Jihlavy. Bude zde český lev a moravská orlice připomínající, že Vysočina je hranicí obou historických zemí. Jeřabiny jako symbol kraje a ježek jako součást znaku Jihlavy připomenou sounáležitost školy s krajem a městem.

Prima: Slunečnice se pro zemědělce stává lukrativní plodinou

Slunečnice se pro zemědělce stává lukrativní plodinou, uvedla televize Prima. Zatímco obilí není kam uskladnit, s odbytem slunečnic podle ní není problém. Někteří zemědělci prý dokonce přestávají pěstovat klasickou řepku a přecházejí ke slunečnicím. Řepka sice českým polím stále dominuje, slunečnice jí ale začíná podle Primy zdatně konkurovat. Po technickém konopí je to další plodina, s jejímž prodejem nemají zemědělci problém. Zatímco loňského obilí zbylo ve skladech zhruba 500.000 tun a v cizině o ně není velký zájem, slunečnice se může vyvážet bez omezení. Země západní Evropy jsou v produkci olejnatých semen soběstačné jen asi ze 60 procent, uvedla Prima.

Cestující si stále častěji pořizují elektronické letenky

Cestující v letecké dopravě si stále častěji pořizují elektronické letenky namísto běžných papírových. Stále více pasažérů také své letenky, a to jak elektronické, tak tradiční papírové, nakupuje přes internet. Shodují se na tom letecké společnosti. České aerolinie v současnosti prodávají přes internet asi pět až šest procent svých letenek. Do konce roku by chtěly na internetu prodat letenky za 1,2 miliardy korun, což by byl meziroční růst o 120 procent.

Česká katolická církev chce být více otevřená vůči veřejnosti

Katolická církev by měla být více otevřená vůči veřejnosti, je také nutné posílit její vnitřní pospolitost. Shodli se na tom účastníci druhého zasedání Plenárního sněmu katolické církve v České republice ve Velehradě na Uherskohradišťsku. Kardinál Miloslav Vlk pak uvedl, že jedním z hlavních problémů církve je pasivní role mnoha věřících. "Nejsme tu proto, abychom si tvořili ghetto a hověli si v něm. Našim úkolem je tvořit a přinášet hodnoty. Nechceme ale nikomu nic vnucovat, nic ideologizovat, nýbrž nabízet," vysvětlil Vlk s tím, že nezbytné je například větší zapojení věřících do politiky. "Tím ovšem nemyslím politiku stranickou, ale politiku v jejím původním řeckém významu, tedy jako starost o obec a veřejné věci," dodal.

Do Ostravy na sjezd Svědků Jehovových přijelo 7500 lidí

Téměř 7500 věřících se sjelo během víkendu do Ostravy na sjezd Svědků Jehovových. Během programu si přítomní vyslechli řadu přednášek na různá duchovní témata. Hlavním bodem programu byl slavnostní a na sjezdech už tradiční křest nových věřících. Svědci Jehovovi evidují v České republice přibližně 17.000 aktivních členů. K náboženské společnosti se při posledním sčítání lidu v ČR přihlásilo 23.000 lidí. Stala se tak čtvrtou nejpočetnější církví. Na světě se ke Svědkům Jehovovým hlásí 6,3 milionu lidí.

Karlovarský festival úspěšně skončil, otazníky zůstávají

Karlovarský festival má za sebou další úspěšný ročník. Potvrzuje to rekordní počet 142.506 diváků, kteří v průběhu devíti dnů plnili třináct kinosálů, přítomnost hvězd, množství novinářů a filmových profesionálů. Přesto se tato prestižní přehlídka kategorie "A", která napřesrok oslaví 60 let své existence, potýká s problémy. Souvisejí s nedostatkem kvalitních kinosálů, vhodným zázemím, nejistou budoucností paláce Thermal i způsobem financování, který je na rozdíl od zahraničních přehlídek závislý na soukromých zdrojích. Za ideální považuje prezident Jiří Bartoška osmdesátiprocentní podíl státu na rozpočtu. Ten letos činil 110 až 115 milionů korun. Stát se na něm podílel čtvrtinou, město Karlovy Vary dalo 7,5 milionu a Karlovarský kraj 2,8 milionu.

Návštěva Roberta Redforda na právě skončeném karlovarském festivalu nebyla pouze formální, aby převzal Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světovému filmu, ale i pracovní. Americký herec, režisér a producent totiž vyjádřil zájem investovat do českého filmu. Při hodnocení jubilejního 40. ročníku přehlídky to řekl její prezident Jiří Bartoška. Podle něj chce slavný filmař vidět i některé scénáře. "Zároveň nás pan Redford pozval v září do Utahu na svůj festival Sundance - chce totiž s karlovarským festivalem spolupracovat. Je to pro nás obrovská věc, protože Sundance Festival je vynikající přehlídkou nezávislých filmů. Není nic lepšího, než mít tuhle vazbu a přivážet nezávislé bijáky právě z této kolekce," uvedl Bartoška. Když Robert Redford přebíral ocenění, zhlédl předtím sestřih ze svých snímků, který připravil střihač Jan Mattlach. A Redfordovi se tak líbil, že si ho vyžádal na DVD a odvezl domů. Byl prý totiž lepší, než mu připravili na Oscarech.

Pseudodokument Český sen byl oceněn na filmovém festivalu v Belgii

Pseudodokumentární snímek Český sen režisérů Filipa Remundy a Víta Klusáka získal na Evropském filmovém festivalu v Bruselu cenu udělovanou televizní stanicí BE TV a dotovanou 5000 eury (asi 150.000 Kč). Informovala o tom agentura DPA, podle níž většinu hlavních cen festivalu získali autoři ze severských zemí. Soutěže se zúčastnilo 14 filmů z řady zemí. Hlavní cenu Iris za nejlepší film získala dánsko-islandská komedie Voksne Mennesker (Dospělí lidé) režiséra Dagura Kariho.

Český sen již získal několik mezinárodních ocenění, v poslední době například zvítězil na Mezinárodním filmovém festivalu v jihokorejském Jeonju v kategorii Digital Spectrum, na festivalu v San Francisku získal ocenění Golden Gate Award za nejlepší celovečerní dokumentární film, ocenění získal i v Česku. Částí kritiky byl označován za kontroverzní: bylo mu vytýkáno, že je "založen na podvodu" - falešné reklamní akci kolem neexistujícího obchodního domu se supernízkými cenami. Podle jiných však tím odhalil, jak snadno reklamní agentury manipulují s lidmi.

Výstava Zdeňka Buriana na Hradě slaví nečekaný úspěch

Retrospektivní výstava díla malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana, která je od jara k vidění v Jízdárně Pražského hradu, slaví podle pořadatelů nečekaný úspěch. Za asi tři měsíce ji zatím vidělo přes 55.000 lidí. Právě proto byla výstava prodloužena do 11. září. "Je to vůbec první souborná výstava Burianových děl. Navíc si tu na své přijdou nejen malí návštěvníci, ale také jejich rodičům se zde připomene jejich dětství," řekla za organizátory Gabriela Kolářová. Zájmen lidí se expozice již zařadila na přední místa žebříčku návštěvnosti pražských galerií. Na dosud nejrozsáhlejší Burianovu výstavu, která připomíná jeho sté výročí narození, zapůjčilo exponáty 15 institucí a soukromí sběratelé.

Burian (1905 až 1981) proslul zejména jako malíř pravěkých zvířat a rostlin, výstava však nabízí i jiné polohy jeho tvorby. Na Hradě jsou k vidění například portréty, alegorické malby, zátiší, cykly etnografického a geografického charakteru i akty. Mezi ilustracemi převládají kresby k dobrodružné literatuře a pravěká témata, málo známé jsou ale Burianovy ilustrace k Nerudovým Povídkám malostranským či Babičce Boženy Němcové.

Dvořákova Novosvětská zazní v Central Parku

Dvořákovou Novosvětskou symfonií vyvrcholí v úterý 19. července série koncertů Newyorských filharmoniků v sedmi městských parcích v New Yorku a jeho okolí. Vyhledávaná vystoupení pod širým nebem, na něž nejsou třeba žádné vstupenky, začínají v úterý. Koncert v Central Parku sestavený výhradně z děl Antonína Dvořáka, kterého si Američané a zejména Newyorčané takřka přivlastnili, bude zlatým hřebem 40. ročníku osmidenního hudebního maratonu Newyorských filharmoniků v městských parcích.

V Mikulčicích na Hodonínsku lze sledovat archeology při práci

V Mikulčicích na Hodonínsku mohou v těchto dnech sledovat zájemci o historii archeology přímo práci. Archeologové tam pokračují ve výzkumu velkomoravského hradiště, které je navrženo na zapsání do seznamu kulturního světového dědictví UNESCO. "Pokud by se to podařilo, bude to první archeologická lokalita v České republice," řekl Miloš Čižmář z Ústavu archeologické a památkové péče v Brně. "Lokalita je výjimečná především množstvím šperků, zbraní a dalších předmětů nalezených za čtyřicet let výzkumu ve zdejších zhruba 3000 hrobů," řekl ČTK ředitel brněnského Archeologického ústavu Pavel Kouřil. Slovanské hradiště v Mikulčicích se rozprostírá na ploše 200 hektarů. Hlavní hrad se zvedá téměř sedm metrů nad okolní terén. Podle některých pramenů v něm působili i věrozvěstové Cyril a Metoděj.

Na jihu Moravy pokračují archeologové s odkryvy i na dalších významných lokalitách, především v areálu římské stanice u Mušova a v oblasti Dolních Věstonic a Pavlova na Břeclavsku. Právě z naleziště v Dolních Věstonicích pochází slavná Věstonická venuše. Keramickou sošku ženy s širokými boky a těžkými prsy objevil před osmdesáti lety paleontolog a archeolog Karel Absolon.

Jedním z nejvýznamnějších archeologických objevů na území severní Moravy a Slezska je také více než 23.000 let stará Landecká Venuše. Byla objevena v roce 1953 při archeologických výzkumech na ostravském vrchu Landek, který je národní přírodní památkou. "Je mimořádná tím, že je jedinou štíhlou Venuší v Evropě. Všechny ostatní Venuše mají tvary podobné jako Věstonická Venuše," řekl ČTK zástupce ředitele Hornického muzea OKD Landek Rodan Broskevič. Nález Landecké Venuše patří k nejcennějším objevům z období lovců mamutů.

Na letišti v Nesvačilech soutěžily obří letecké modely

Letiště v Nesvačilech na Benešovsku patřilo o víkendu obřím modelům letadel. Poprvé se zde uskutečnilo jedno ze soutěžních kol evropského akrobatického poháru. O přízeň pětičlenné poroty se ucházelo 24 soutěžících ze šesti zemí. V kategorii International, v níž soutěží začínající modeláři, zvítězil Daniel Hrachovec. V kategorii zkušených závodníků National byl nejlepší Radek Černý. Z volných sestav se nejvíce líbila akrobacie Rakušana Gernota Bruckmanna. Soutěžní modely musí připomínat skutečné akrobatické speciály. Jednoplošníky mají rozpětí křídel minimálně dva metry, dvouplošníky 1,6 metru. Modely váží do 20 kilogramů a jejich motor o 100 až 160 metrech krychlových má výkon srovnatelný s malým motocyklem. Cena takových letadel se pohybuje kolem 150.000 korun.

Při soutěži se létají dvě předepsané a jedna volná sestava. Závodníci musí nejprve zvládnout povinnou sestavu. Pak na ně čeká takzvaná tajná sestava, kterou dostanou až v den soutěže. Zkusit si ji předem se soutěžními letouny ale nemohou. Během čtyřminutové ukázky za zvuku hudby může závodník využít různých triků včetně kouřových clon nebo pyrotechnických efektů.

Novotná si při uvedení Síně slávy připomněla nejslavnější porážku

Sám prezident tenisové Síně slávy Tony Trabert uvedl do elitní společnosti v americkém Newportu českou tenistku Janu Novotnou. Společně s wimbledonskou vítězkou z roku 1998 vstoupili během padesátiminutového ceremoniálu mezi legendy také další slavní hráči Jim Courier, Yannick Noah a bývalý funkcionář Burch Buchholz. Brněnská rodačka Novotná při svém uvedení označila jako nejdůležitější moment kariéry nikoli jeden z mnoha vyhraných turnajů, ale naopak památnou prohru ve wimbledonském finále v roce 1993. Zápas se Steffi Grafovou, v jehož rozhodující sadě vedla česká tenistka již 4:1 a nakonec ho prohrála, měl pro ni velký význam.

Berdych prohrál ve finále v Bastadu po třech setech s Nadalem

Český tenista Tomáš Berdych na turnajový titul ve švédském Bastadu nedosáhl, i když s favorizovaným Rafaelem Nadalem vyhrál první set 6:2. Španělský vítěz Roland Garros získal další sady poměrem 6:2, 6:4 a protáhl svou úspěšnou sérii na antuce na devětadvacet zápasů. Zároveň si připsal již sedmé letošní turnajové vítězství. I přes finálovou prohru bylo letošní vystoupení českých tenistů vůbec nejúspěšnějším v historii švédského turnaje. Kromě Berdycha si v něm úspěšně vedl i Jiří Vaněk, který se probojoval až do semifinále, kde prohrál právě se svým krajanem.

České tenistky nedosáhly na postup do elitní osmičky Světové skupiny Fed Cupu

Tenistky nedosáhly na postup do elitní osmičky Světové skupiny Fed Cupu. České hráčky prohrály s Itálií v Liberci 2:3 na zápasy, když v rozhodující čtyřhře Květa Peschkeová s Nicole Vaidišovou podlehly páru Francesca Schiavoneová, Roberta Vinciová dvakrát 4:6. Kapitáni změnili původně nahlášené obsazení párů. Poslali na kurt obě jedničky týmů, Vaidišovou místo Ivety Benešové a Schiavoneovou místo Pennettaové, i když čtyřhru moc nehrají. Mečbol proměnily Italky kuriózně. Vinciová zahrála volej do autu, ale Peschkeová nestačila na základní čáře rychlému míči uhnout a dotkla se balonu raketou.

Skifař Synek vyhrál závod v Lucernu, párová čtyřka těsně druhá

Skifař Ondřej Synek vyhrál závěrečný závod Světového poháru veslařů v Lucernu a triumfoval i v celkovém hodnocení soutěže. V nedělním finále zvítězil o šest desetin sekundy před Mahem Drysdalem z Nového Zélandu, olympijský vítěz Olaf Tufte z Norska na něj ztratil více než vteřinu. Synek připravil o třetí celkové prvenství v SP Němce Marcela Hackera. Ten před třemi týdny vyhrál závod v Mnichově, ale teď dojel čtvrtý. Český veslař se tak ve své první sezoně, v které se věnuje skifu, zařadil mezi favority zářijového mistrovství světa.

Světový pohár vyhrála i párová čtyřka ve složení David Jirka, Jakub Hanák, Václav Chalupa a Milan Doleček, třebaže v dramatickém závěru nestačila na Estonce. S posádkou, v níž byla i skifařská legenda Jüri Jaanson, Češi prohráli o 14 setin sekundy, ale v celkovém součtu tří soutěží o bod zvítězili.

Volf se Štěpánkem vyhráli úvodní závod SP vodních slalomářů

Čeští deblkanoisté Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem vyhráli suverénním způsobem úvodní závod Světového poháru v Aténách. Čerství mistři Evropy porazili o téměř sedm sekund olympijské vítěze bratry Hochschornerovy ze Slovenska. Třetí skončili s odstupem půlsekundy další slovenští sourozenci Škantárové. Na rozdíl od první jízdy, v níž Volf se Štěpánkem inkasovali čtyři trestné sekundy za dva dotyky branky, již nechybovali a navíc opět zajeli nejrychlejší čas.

Pětibojařka Grolichová skončila na SP v Aténách čtvrtá

Českým moderním pětibojařkám se vydařil závod Světového poháru v Aténách. Na olympijských sportovištích skončila Lucie Grolichová čtvrtá, Alexandra Kalinovská doběhla šestá a Sylvie Marčevová byla desátá. Grolichová nezačala závod optimální střelbou, ale získala tisíc bodů v šermu a vytvořila základ pro svůj nejlepší výsledek v závodu SP v kariéře.

Raboň vyhrál silniční závod na ME cyklistů do 23 let

Český cyklista František Raboň se stal mistrem Evropy v závodu s hromadným startem v kategorii jezdců do 23 let. O svém triumfu na šampionátu v Moskvě dvaadvacetiletý člen týmu PSK Whirlpool rozhodl po sólovém úniku v závěrečných pěti kilometrech.

Počasí

Meteorologové opět varovali před přívalovými dešti a lokálními záplavami. Nadále předpovídají trvalé srážky a vzestup hladin některých řek. Během bouřky a silného deště doprovázeného kroupami spadl v Praze na auto strom, ale nikdo nebyl zraněn. Hasiči museli v hlavním městě zasahovat na mnoha dalších místech, kde voda nestačila odtékat kanály a zaplavovala sklepy. Nad částí Plzeňského kraje se přehnala silná vichřice, která doprovázela bouřku. Vítr vyvrátil především v Plzni a jejím okolí množství stromů. Na Rokycansku spadlo několik telefonních sloupů. Přerušilo se spojení, které obnovují montéři telekomunikační firmy. V pondělí budou srážky postupně slábnout a ustávat. Očekáváme zataženou až oblačnou oblohu, teploty 17 až 21 stupňů Celsia.