Zprávy

Čeští muslimové odsoudili teroristické útoky v Londýně - dosud se neozvali dva Češi

Čeští muslimové odsoudili čtvrteční sérii teroristických útoků v centru Londýna, při níž zahynulo více než 50 lidí a 700 osob bylo zraněno. "My jako muslimové z České republiky ostře odsuzujeme tyto teroristické útoky a věříme, že jejich pachatelé budou vypátráni, souzeni a potrestáni," uvedli v prohlášení, které zaslali ČTK. Jménem Islámské nadace v Brně vyjádřili soucit a solidaritu s rodinami obětí.

Svým příbuzným v Česku se dosud z Londýna, který ve čtvrtek zasáhla série teroristických útoků, neozvali dva Češi, řekl Richard Krpač z tiskového odboru ministerstva zahraničí. Počet osob, s nimiž se dosud nepodařilo navázat spojení, tak od pátku klesl o čtyři. Ministerstvo nemá nadále žádné informace o tom, že by mezi oběťmi byl český občan. Při teroristických útocích v Londýně zahynulo podle předběžných údajů asi 50 lidí, 700 osob bylo zraněno.

Ministr spravedlnosti připravil návrh na odvolání nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové

Ministr spravedlnosti Pavel Němec připravil návrh na odvolání nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové. Předseda vlády Jiří Paroubek zatím na její odvolání nemá názor. Zda Němec návrh předloží vládě, závisí na premiérovi a na tom, jak Benešová obhájí své kritické výroky vůči ministerstvu, řekl Němec. Žádost o vysvětlení několika výroků, v nichž nejvyšší žalobkyně napadala jeho práci, již odeslal a odpověď čeká v pondělí.

Napětí kolem Benešové tento týden vzrostlo, když Nova odvysílala její výrok, že zpravodaj Novy vzal údajně úplatek od mluvčího ministerstva spravedlnosti Petra Dimuna. Šéf Novy Benešovou vyzval, aby doložila svá tvrzení o úplatku a neetickém zpracování reportáže. Pokud to neudělá, měla by se oficiálně omluvit, tlumočila televize Nova slova svého ředitele. Také Němec po tomto nařčení z úplatku řekl, že Benešová by měla své tvrzení buď dokázat, nebo odejít. Benešová později uznala, že výrokem o uplácení reportéra televize Nova pochybila.

Porucha letadla vyvolala roztržku mezi diplomacií a armádou

Středeční porucha letadla mířícího s ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou (KDU-ČSL) do Jižní Ameriky a její oprava vyvolaly roztržku mezi českou diplomacií a armádou. Svoboda míní, že ministerstvo obrany při řešení problému selhalo. Údajnými zmatky armády se proto hodlá po návratu do Česka energicky zabývat, uvedla Mladá fronta Dnes. Svoboda strávil kvůli poruše stroje 27 hodin v Mauritánii.

"Naše posádka byla skvělá, snažila se na místě vše řešit a opravit, ale ministerstvo obrany nebylo schopno hledat a najít alternativní řešení, což bych od členské armády NATO nečekal," prohlásil v MfD Svoboda. Jeho delegaci rozhořčila zejména skutečnost, že nebyl k dispozici žádný záložní letoun. A armáda to prý ani delegaci nedokázala říct. Rezervní stroj totiž z Prahy kvůli vysazení autopilota nemohl vzlétnout. Ministr proto musel z Afriky volat Českým aeroliniím a žádat je o pomoc, uvedl list. Kritizovaný šéf ministerstva obrany Karel Kühnl (US-DEU) MfD řekl, že kvůli komplikacím při Svobodově cestě do Ameriky vládě navrhne urychlení modernizace takzvané vládní letky. Na Svobodovy výtky týkající se organizačních zmatků však nereagoval.

Policie obvinila Krejčířovu manželku z praní špinavých peněz

Finanční policie obvinila manželku uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře z praní špinavých peněz a státní zastupitelství jí obstavilo luxusní vilu v Černošicích u Prahy. "Žena je podezřelá z toho, že umožnila manželovi zastřít původ části finančních prostředků, které pocházely z jím spáchané trestné činnosti," informovala mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová. Zastírání původu peněz podle ní spočívalo především v nákupu a následné přestavbě a rekonstrukci rozsáhlé nemovitosti v Černošicích. Státní zastupitelství vilu Krejčířové v hodnotě stamilionů korun obstavilo.

Advokát Kateřiny Krejčířové Tomáš Sokol, který obhajuje i jejího uprchlého manžela, už podal kvůli obvinění stížnost. "Poté, co si celý národ i s politiky odhlasoval, že je Krejčíř zločinec, je logické, že musí být zlikvidována i jeho manželka," komentoval nové stíhání. Podle něj policie viní Krejčířovou z toho, že výnosy z manželovy trestné činnosti legalizovala prostřednictvím investic do černošického domu a placením účtů už od roku 1998. Trestný čin legalizace výnosů z trestné činnosti je však v zákoně až od 1. července 2002, poznamenal Sokol. Předtím v českém trestním zákoně neexistoval. Taková situace obecně znamená, že nelze stíhat za jednání, které v té době nebylo trestným činem. Sokol navíc poukázal na fakt, že Krejčířová byla obviněna z praní špinavých peněz v okamžiku, kdy neexistuje pravomocné soudní rozhodnutí o tom, že její manžel je skutečně zločinec, který nabyl finanční prostředky nelegálně.

Po útoku bodnou zbraní v Praze vykrvácel dvaapadesátiletý muž

Dvaapadesátiletý muž v pátek vykrvácel v Praze 5. Zemřel na následky bodného zranění, které mu způsobil zatím neznámý útočník. ČTK o tom informovala mluvčí pražské policie. Muž měl poraněnou stehenní tepnu a vykrvácel. Nedokázal mu už pomoci ani lékař záchranné služby. Útočník muže bodl do nohy po hádce před jedním z místních rodinných domů a poté utekl.

Právo: ÚDV vyslechl svědka v kauze atentátu StB

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) vyslechl v USA svědka v kauze téměř padesát let starého bombového útoku na štrasburského prefekta Andrého Trémeauda a pokračuje ve vyšetřování případu. Při výslechu vyšetřovatelé získali nová jména lidí, kteří by o případu mohli něco vědět, píše Právo. Z atentátu, při němž v roce 1957 zemřela prefektova manželka, byli před lety obviněni dva bývalí důstojníci komunistické Státní bezpečnosti.

Vyšetřovatelé nyní pátrají po několika lidech, které při výslechu jmenoval bývalý důstojník StB Ladislav Bittman žijící od roku 1968 v USA. Bittman v roce 1972 ve své knize prozradil, že výbuch ve štrasburské prefektuře provedla československá rozvědka jako součást dezinformační kampaně připravené sovětskou tajnou službou. Cílem zpravodajské akce bylo vyvolat dojem, že se v západním Německu aktivizuje neonacismus. Smyslem bylo zhatit německo-francouzské usmiřování a vznik Evropského společenství. Na útoku prý pracovala čtyřčlenná skupina, dva muži jsou však již po smrti. Obvinění důstojníci StB údajně odeslali štrasburskému prefektovi Andrému Trémeaudovi 13. května 1957 z pařížské pošty krabici doutníků s výbušným systémem. Atentátníci předpokládali, že se balíček dostane do jeho rukou další den na recepci k zasedání Evropského společenství uhlí a oceli, které se zúčastnilo i několik předních francouzských politiků. Balíček ale o tři dny později rozbalila prefektova manželka; výbuch ji zabil.

Ve věku čtyřiašedesáti let zemřel básník Petr Kabeš

Ve věku čtyřiašedesáti let po dlouhé nemoci zemřel básník Petr Kabeš. ČTK to oznámil přítel rodiny a básník Miloslav Topinka. Kabeš byl autorem obrazné poezie, která s oblibou využívala nejrůznějších symbolů a pracovala s nevšedními jazykovými postupy a prostředky. Vydal řadu básnických sbírek, byl také signatářem Charty 77.

Petr Kabeš se narodil 21. června 1941. Vystudoval vysokou školu ekonomickou a pracoval v Institutu pro technické a ekonomické informace. Jeho literární dráha začala počátkem 60. let, kdy vydal svou první básnickou sbírku Čáry na dlani. Od roku 1966 řídil literární měsíčník Sešity, který byl roku 1969 úředně zastaven. Zveřejňoval překlady francouzské a německé poezie a psal verše pro děti. V roce 1970 byl za údajné uveřejnění pornografie trestně stíhán, stíhání však bylo zastaveno.

V období normalizace, kdy měl zákaz publikovat, pracoval Kabeš například jako plavčík, výčepní, noční hlídač, pozorovatel počasí, stavební dělník a studnař. Podepsal Chartu 77, podílel se na redigování samizdatových titulů a byl spoluautorem Slovníku českých spisovatelů (Toronto 1982). Za sbírku Pěší věc získal v roce 1995 Cenu Jaroslava Seiferta, kterou uděluje Nadace Charty 77. V roce 2003 byl oceněn Státní cenou za literaturu.

Vítězem karlovarského festivalu je polský film Můj Nikifor

Velkou cenu, tedy Křišťálový globus a finanční částku 20.000 dolarů, si z jubilejního 40. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech odnesl polský snímek režiséra Krzysztofa Krauzeho Můj Nikifor. Odměnila tak originalitu i realizaci příběhu, který vznikl podle autentických údajů o životě Epifana Drowniaka, proslulého jako naivistický malíř Nikifor Krynický. Krauze, který je od roku 2001 členem Evropské filmové akademie, zabodoval ještě jednou, když převzal cenu za režii. Za ohromující přeměnu v muže a za vynikající výkon ve filmu převzala osobně cenu i osmdesátiletá herečka Krystyna Feldmanová, která v tomto snímku hrála titulní roli.

Ocenění byla v hotelu Thermal vyhlášena v sobotu večer, na koprodukční česko-slovenský film Martina Šulíka Sluneční stát cena nezbyla. Divácká cena deníku Právo patří kanadskému filmu Můj život s otcem, jehož režisérem byl Sébastien Rose. Zvláštní cenu dostal izraelský režisér Eyal Halfon za mozaikovitě strukturované drama Taková krásná země. Je nepředvídatelným pohledem na společenské poměry v oblasti ležící v blízkosti Mrtvého moře.

Ceny za nejlepší mužský herecký výkon získali Luca Zingaretti za nesentimentální portrét faráře v italském soutěžním snímku Za bílého dne (režie Roberto Faenza) a Uri Gavriel za neokázalé a zároveň impozantní ztvárnění ústřední role v izraelském snímku Taková krásná země. Zvláštní uznání za "nekompromisní pohled" porota přiznala japonskému příběhu Večeře u Noriko. Režisér Sion Sono ho natočil jako rodinný portrét ze současnosti o generační vzpouře jinak poslušných dcer.

Jubilejní 40. ročník festivalu nabídl 242 celovečerních filmů a další desítky snímků krátkých. Téměř 190 jich bylo v Česku uvedeno poprvé, z toho 16 ve světové a 34 v mezinárodní či evropské premiéře. Během devíti dnů se uskutečnilo se 517 představení pro 142.506 diváků.

Na Karlovarský festival zavítala první dáma francouzského filmu Catherine Deneuve

Na Karlovarský festival zavítala i stále krásná Catherine Deneuve, první dáma francouzského filmu. Na svůj večírek v rámci této přehlídky ji přivezl týdeník Instinkt, který uspořádal mezi sloupy Mlýnské kolonády galavečeři pro 150 hostů včetně prezidenta Václava Klause. Pak následoval raut pro další zvané na terase kolonády.

První ceny MMF směřují do Japonska, Polska, Číny, Dánska a Íránu

Do Japonska, Polska, Číny, Dánska a Iránu směřují ceny, které udělily nestatutární poroty mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Dánsko-čínský snímek Číňan režiséra Henrika Rubena Genze odměnila porota Mezinárodní federace filmového tisku (FIPRESCI) především pro zábavný a břitký portrét, ukazující rozdíl mezi dvěma kulturami.

Letos poprvé působila v Karlových Varech porota mladých českých kritiků, která vybírala nejlepší z 19 režisérských debutů v sekci Jiný pohled. Jejích pět členů se nakonec shodlo odměnit íránský film nazvaný Motýli jsou jen krok za námi, který natočil Mohammad Ebrahim Moaiery. Vypráví o dívence, která se po ničivých povodních dostane do nové rodiny svého otce. Mladí kritici mu dali cenu kvůli stylové čistotě, zralému uchopení tématu a ucelené poetice, díky níž snímek přiblížil jedinečný svět svého hrdiny v jeho tichosti a subtilnosti.

Lidé vyšlapali na festivalových kolech téměř půl milionu korun

Šlapáním na stacionárních kolech vyrábějících elektřinu získali návštěvníci Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech během osmi dnů přesně 482.977 korun. Peníze obdrží karlovarský dětský domov a Farní charita v Karlových Varech. Letos se podařilo šlapajícím překonat loňskou částku téměř o 33.000 korun, uvedla Soňa Křítková ze správní rady Nadace Duhová energie. Festivalové dobročinné akce Duhové kolo se zúčastnilo kolem 4000 lidí. Princip kola spočíval v převodu našlapaného výkonu na peníze. Za každou našlapanou kilowatthodinu připsala nadace 36.000 korun ve prospěch karlovarských humanitárních organizací.

Do festivalového šlapání se zapojili nejen návštěvníci města, ale i herci, podnikatelé a politici. O co nejlepší výkon mezi sebou soupeřili například karlovarský primátor Zdeněk Roubínek, hejtman Josef Pavel a premiér Jiří Paroubek. Ten ale se svým výkonem na kole příliš spokojený nebyl a postěžoval si na slabší kondici. Proto poté, co sestoupil z kola, sáhl do vlastní kapsy a do pokladničky přispěl 2000 korun.

Nadšenci si připomněli boj Napoleona o jihomoravský Mikulov

Boj Napoleonovy armády s rakouskými šiky arcivévody Karla o jihomoravský Mikulov, který se odehrál v roce 1809, si připomněli milovníci vojenské historie. Před zraky zhruba 2,5 tisíce diváků vydal mikulovský starosta velitelům obléhajících vojsk klíče od města. Následovala bitva, do níž se zapojilo na 200 účinkujících v dobových kostýmech. Skončila dobytím mikulovského zámku, na němž zavlál francouzský prapor. "Připomínka bojů v Mikulově se letos konala poprvé a měla by se stát základem pro rozsáhlejší projekt, do něhož chceme zapojit i bojiště z napoleonských válek v sousedním Rakousku," řekl šéf sdružení Projekt Austerlitz 2005 Miroslav Jandora. Sdružení již léta pořádá vzpomínkové akce k výročí napoleonské bitvy u Slavkova z roku 1805.

V zámku ve Lnářích u Blatné uvidí lidé první české muzeum koček

Ve Lnářích bylo otevřeno první české muzeum koček. Jejich podobu nesou desítky předmětů v expozici. "Americký polštář, italská zástěra, vietnamský ručník," vypočítává spoluautorka muzea Alena Vaníčková. Podle ní je toto muzeum prvním v České republice a čtvrtým svého druhu v Evropě, a to po Rakousku, Německu a Francii. Cílem tvůrců muzea, jehož základem se stala soukromá sbírka manželů Vaníčkových, bylo shromáždit co nejvíc symbolů z celého světa vyprávějících o životě a chovatelství koček. Diplomy a poháry navíc připomínají tradici českých výstav ušlechtilých koček, která začala v roce 1966. Kočka je odedávna tvor inspirující všechny národy, zvlášť Egypťany, pro něž byla mytickým symbolem. Dominantou muzea je proto téměř dva metry vysoká kopie kočky představující egyptskou bohyni Bastet z 8. až 4. století před naším letopočtem.

O budoucnosti Šimáka ve Spartě se má rozhodnout začátkem týdne

Nejpozději do začátku příštího týdne má být jasno o tom, jestli kontroverzní fotbalista Jan Šimák bude dál pokračovat v pražské Spartě. Šestadvacetiletý záložník se po vypršení roční smlouvy zatím nezapojil do společné přípravy s mužstvem. Trenér Jaroslav Hřebík uvedl, že nehodlá žádného hráče odepisovat, ale že u Šimáka nastal čas na razantní řešení. Podle všeho tím myslel nespecifikovanou léčbu.

Šimák do Sparty přišel po devítiměsíční herní pauze loni v létě. Byl ale jen stínem hráče, který před lety okouzlil Německo, když pomáhal Hannoveru v sezoně 2001/2002 k postupu do bundesligy a dokonce debutoval i v reprezentaci. Fotbalista s pověstí bohéma i jedinečného talentu v roce 2002 zamířil do Bayeru Leverkusen, kde se však neprosadil a po jediné sezoně se vrátil do Hannoveru. V září 2003 Šimák nečekaně s profesionální kariérou kvůli psychickému vypětí skončil, loni v červenci se ale vrátil do vrcholového fotbalu ve Spartě.

Hokejista Bonk na své svatební hostině ochutnal i žabí stehýnka

Na žabích stehýnkách, uzeném krocanovi ale i na klasické polévce s játrovými knedlíčky si pochutnal hokejista Radek Bonk, který se na zámku v Hradci nad Moravicí oženil s dlouholetou kanadskou přítelkyní Jill. Svatební hostinu mu připravilo vedení zámecké restaurace. Obřad vedl starosta Hradce nad Moravicí a jeho slova do angličtiny překládala soudní tlumočnice. Oproti českým zvykům s proslovem vystoupil i otec nevěsty. Po obřadu a společném fotografování kamarádi hokejistovi nasadili na krk útrpnou kládu, která se ve středověku používala jako mučidlo. S ním pak útočník odešel do sálu, kde byl pro 150 svatebních hostů připraven raut.

Tenista Berdych postoupil po výhře nad Vaňkem do finále v Bastadu

Český tenista Tomáš Berdych porazil na turnaji v Bastadu v semifinále krajana Jiřího Vaňka 7:5, 6:1 a poprvé v této sezoně postoupil na podniku série ATP do finále. O druhý titul v kariéře se devatenáctiletý Berdych na švédské antuce utká s prvním nasazeným Rafaelem Nadalem ze Španělska.

Tenistky hrají s Italkami ve Fed Cupu po úvodním dnu nerozhodně

České tenistky hrají s Italkami nerozhodně 1:1 po dvouhrách v utkání Fed Cupu o postup do Světové skupiny I v roce 2006. V prvním duelu v nové liberecké hale prohrála Květa Peschkeová v den svých třicátých narozenin s Franceskou Schiavoneovou 4:6 a 5:7, ale pak vyrovnala česká jednička Nicole Vaidišová po výhře 6:3 a 6:4 nad Robertou Vinciovou. Podle českého kapitána Tomáše Petery stav utkání odráží realitu, která se odehrála na kurtu. "Tajně jsem doufal, že bychom mohli po prvním dnu dva nula vést, ale překvapila mě Schiavoneová. Myslel jsem, že bude hrát hůř," řekl Petera. "Květě utekl začátek a nevýhodou rychlého povrchu je, že na něm už není čas ani prostor se dostat zpět do zápasu," doplnil kapitán.

Vodní slalomářka Hilgertová vyhrála úvodní závod Světového poháru v Aténách

Česká vodní slalomářka Štěpánka Hilgertová vyhrála na olympijském kanálu v Aténách první závod Světového poháru. Dvojnásobná olympijská vítězka a čerstvá vicemistryně Evropy porazila v součtu obou jízd o více než dvě sekundy Slovenku Janu Dukátovou. V závodě kanoistů, který vyhrál Polák Mariusz Wieczorek, obsadil třetí místo český reprezentant Stanislav Ježek.

Výškař Bába byl v Římě po velkém boji druhý, skočil 236 cm

Druhé místo obsadil Jaroslav Bába ve strhujícím souboji elitních světových výškařů, který ozdobil druhý mítink atletické Zlaté ligy v Římě. Bronzový olympijský medailista vyrovnal výkonem 236 centimetrů národní maximum pod širým nebem, které před 18 lety stanovil Ján Zvara. O druhé místo se Bába podělil s olympijským vítězem Stefanem Holmem, s nímž měl naprosto shodné pokusy. Oba nestačili na Ukrajince Andreje Sokolovského, který výkonem 238 centimetrů vyrovnal letošní světové maximum.

Januš získal titul mistra Evropy ve střelbě na běžící terč

Český reprezentant Miroslav Januš získal na mistrovství Evropy v Bělehradě zlato ve střelbě na běžící terč. Bronzový olympijský medailista z Atlanty odsunul na další místa na stupních vítězů dvojici Švédů Nicklas Bergström, Emil Andersson a postaral se tak o první českou seniorskou medaili na letošním evropském šampionátu.

Česko čekají přívalové deště, mohou stoupnout hladiny řek

Na území Česka bude v nadcházejících dnech trvale pršet. Očekávány jsou i přívalové deště. V některých oblastech mohou stoupnout hladiny řek, hrozí lokální záplavy, varuje Český hydrometeorologický ústav. Podle meteorologů počasí v Česku ovlivňuje frontální rozhraní, které postupuje zvolna od severovýchodu na jihozápad. Bude zataženo, teploty 19 až 23 stupňů. Mírný severní až severovýchodní vítr, na Moravě silnější s nárazy.