Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Zaměstnavatelé odmítli návrh nového zákoníku práce

Zástupci tzv. tripartity se neshodli na podobě nového zákoníku práce, návrh ministerstva odmítají zaměstnavatelé. Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Míl uvedl, že návrh zákoníku práce je neliberální a celkově špatný. Odboráři jej naopak považují za kompromis, který nezhoršuje postavení zaměstnanců a rozšiřuje smluvní volnost mezi zaměstnanci a zaměstnavateli. Navržený zákoník práce podle Míla není liberální normou. "Je to norma daleko více svazující zaměstnavatele a zaměstnance než v Německu, které se potýká s recesí," řekl. Návrh zaměstnavateli neumožňuje pružně reagovat v konkurenční soutěži změnou počtu a struktury zaměstnanců kvůli ustanovením o dlouhých výpovědních lhůtách a absenci výpovědi bez uvedení důvodu s vyšší finanční kompenzací, dodal.

Nový zákoník práce by měla v létě projednat vláda. Ministerstvo práce tvrdí, že zatímco současná právní úprava je postavena na principu "co není dovoleno, je zakázáno", hlavním principem nové úpravy pracovněprávních vztahů je zásada "co není zakázáno, je dovoleno". Pokud nový zákoník schválí vláda i parlament a podepíše prezident, může začít platit od července příštího roku. Nahradil by tak 56 právních předpisů i několik souvisejících zákonů. Současný kodex platí od roku 1966 a patří k nejstarším právním předpisům v zemi. Od roku 1990 prošel desítkami novel.

Stíhaný miliardář Krejčíř zřejmě uprchl za hranice - myslí si to ministr vnitra

Víkendové zatčení miliardáře Radovana Krejčíře a bývalého šéfa státem ovládané energetické společnosti Čepro Martina Pechana souvisí se soudním sporem Čepra a Tukového průmyslu o pohledávku ve výši 2,8 miliardy korun. ČTK to potvrdil zdroj obeznámený s vyšetřováním. Muži jsou obviněni z přípravy podvodu a ze zločinného spolčení, Krejčíř navíc z přípravy vraždy. Krejčíř, který krátce po zatčení policii utekl, je stíhán jako uprchlý. Ministr vnitra František Bublan řekl, že se už zřejmě dostal za hranice. Pro Pechana žádal žalobce vazbu, aby neovlivňoval svědky. Obvodní soud pro Prahu 9 však vazbu neuvalil.

Částka 2,8 miliardy korun, kterou Tukový průmysl na Čepru soudně vymáhá, je pokuta, kterou celníci uložili Tukovému průmyslu. Podle nich vydal do oběhu pohonné látky, které neproclil. Firma ale tvrdí, že za porušení celních povinností může Čepro, které to popírá. Soudní jednání bylo minulý týden již poněkolikáté odročeno. Co je podstatou nového obvinění Krejčíře a Pechana, policie zatím odmítá upřesnit. Podle informací ČTK souvisí obvinění také s bankovkami, které policie o víkendu našla v pražské kanceláři dvou Krejčířových firem. Peníze byly v krabicích v zatavených pytlích. Komu byly určeny a na co, či za co, policie zatím nechce upřesnit, konkrétní nechce být ani co se týče pravosti peněz. Podle Krejčířova obhájce Sokola však o zajištěných bankovkách není v obvinění ani slovo. Krejčíř trpí podle Sokola depresemi. Útěk byl proto prý psychickou zkratovou reakcí na přítomnost policie v jeho vile a na obavy z dalšího vazebního stíhání. "Můj klient má lékařské posudky, podle nichž není kvůli duševnímu stavu schopen účastnit se úkonů trestního řízení," řekl ČTK Sokol.

Vymáhání kazašského dluhu prošetřuje tajná služba

Kazašská a česká tajná služba prošetřují podle Radiožurnálu pokus Česka o vyrovnání kazašského dluhu. Klíčovou roli při vrcholných jednáních sehrál zfalšovaný dopis kazašského ministra financí Armana Dunajeva. Dnes už bývalý náměstek českého ministra financí Ladislav Zelinka přesto před časem poněkolikáté prodloužil smlouvu se švýcarským fondem New Investment Horizont, který se zavázal, že nedobytnou pohledávku vymůže.

Kazašský dluh přesahuje 300 milionů dolarů. Vznikl v první polovině devadesátých let. Státní podnik Transgas tehdy pokračoval v kontraktech pro plynárenský průmysl v Rusku, na Ukrajině i v Kazachstánu podepsaných za socialismu. Kazašský stát ale za dodávky financované z českého státního rozpočtu dosud nezaplatil, uvedl Radiožurnál. Loni v zimě náměstek Zelinka oznámil, že dluh odkoupí švýcarský investiční fond a zaplatí za něj téměř polovinu částky, přesně 145 milionů dolarů. Fond dohodu nadvakrát nedodržel. Navzdory tomu Zelinka smlouvu s fondem potřetí prodloužil. Podle mluvčího ministerstva financí Marka Zemana platí dohoda do konce června. "Pokud nesplní podmínky, skončí platnost veškerých smluv s touto společností," řekl Zeman v rozhlase.

EU musí podle Špidly udržet sociální model jako odpověď na krizi

"Evropský sociální model už přispěl k překonání mnoha evropských krizí. Je odpovědí rozumu na pošetilost moci," prohlásil český komisař Vladimír Špidla v přednášce pro nevládní organizaci The Lisbon Council, jejímž cílem je prosazovat konkurenceschopnost a výkonnost Evropské unie. Pozastavil se nad tím, že ve francouzské diskusi předcházející referendu o euroústavě nebyla evropská integrace poprvé ztotožněna s aktivním udržením tohoto sociálního modelu, ale s rizikem jeho oslabení. Poukázal na ošidnost tohoto pocitu - navržená smlouva obsahuje účinnější záruky sociálních práv než kterákoli její předchůdkyně. Špidla odmítl názor, že odvržení sociálního modelu by mohlo poskytnout nový podnět pro ekonomiku nebo zlepšit postavení EU na světovém trhu.

Zhruba 50 lidí v Praze demonstrovalo proti vstupu Turecka do EU

Zhruba 50 lidí před tureckým velvyslanectvím v Praze demonstrovalo proti případnému přijetí Turecka do Evropské unie. Myslí si, že členství této země v EU by bylo ke škodě nejen unie, ale i samotného Turecka. Přinesli si s sebou dopis pro tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, v němž ho vyzvali, aby tureckou snahu vstoupit do EU přehodnotil. Akce se obešla bez incidentů. Přihlížející policisté pouze zpomalovali dopravu na rušné ulici před velvyslanectvím. V projevech i slogany na transparentech aktivisté vyjádřili názor, že Turecko sice udělalo pokrok na cestě k demokracii, stále ale porušuje lidská práva a jeho kulturní i náboženské kořeny jsou příliš odlišné od zemí unie.

Hejtman Vysočiny vyhlásil stav nebezpečí na vodním díle Mostiště

Hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil (ODS) vyhlásil stav nebezpečí kvůli poruše hráze vodního díla Mostiště na Žďársku. Podle ředitele Povodí Moravy Ivana Pospíšila akutní nebezpečí nehrozí a stav nebezpečí umožní podniku hráz do zimy opravit. Stav nebezpečí hejtman po doporučení expertů i bezpečnostní rady kraje vyhlásil do 19. července. Opravy budou stát 62,5 milionu korun. Polovinu povodí dostane z rezervy státního rozpočtu, druhou bude splácet deset let. Zhruba 29 milionů korun se bude investovat i do modernizace technologií úpravny vody. V následujícím roce hráz získá nejmodernější monitorovací systém. Zhruba desítka ze 24 vodních děl prvního stupně v republice má, jako Mostiště, sypanou hráz. Podle expertů všechny přehrady budované před 40 lety jsou nyní v období dovršení životnosti.

Ministr Ambrozek napsal slovenskému kolegovi kvůli způsobu obnovy Tater

Ministr životního prostředí Libor Ambrozek dopisem apeloval na svého slovenského kolegu Lázsla Miklóse, aby zvážil další postup obnovy vichřicí poničených Tater. Listem reagoval na zprávy o necitlivých zásazích lesníků v Tiché a Koprové dolině. Už minulý týden stáhl na protest proti odvážení dřeva z přírodně nejcennějších partií Tater svou pomoc ze slovenských hor Národní park Šumava, jehož vedení Ambrozkovi podléhá. Právě s odkazem na dlouholetý spor o způsob obnovy Šumavy Ambrozek Miklósovi radí, aby nechal lesy vzpamatovat se bez zásahu lidí.

Je třeba, aby národní park měl velké a celistvé lokality, kde pokud možno nerušeně probíhají přírodní procesy, míní ministr. Chválí také český model hospodaření v národních parcích. V lesích zde hospodaří pouze správa ochrany životního prostředí, nikoli další subjekty jako na Slovenku. Státní lesy TANAP odklízení dřeva z vichřicí zničených oblastí odůvodňují požadavky hasičů zpřístupnit lesní cesty pro případ požáru. S postupem lesníků ale Správa TANAP nesouhlasí. V pozadí je podle ochránců přírody boj o dřevo.

Vicepremiér Jahn jednal o Temelínu s hejtmanem Pühringerem, ten žádá odstavit elektrárnu

Pro Horních Rakousy je nadále na prvním místě požadavek na úplné odstavení jaderné elektrárny Temelín. Řekl to hornorakouský hejtman Josef Pühringer v Linci při jednání s vicepremiérem Martinem Jahnem. Jahn ČTK potvrdil, že hejtman svůj požadavek zopakoval, ale o Temelínu se podle něj dále nejednalo. Pühringer po jednání oznámil, že na Jahna apeloval, aby česká strana plnila takzvané dohody z Melku. Ty předpokládají realizaci různých dodatečných bezpečnostních opatření v Temelíně. Podle Pühringera se jednalo také o dalším rozvoji silničních a železničních komunikací mezi Českem a Horními Rakousy a podpoře rozvoje ekonomicky slabších pohraničních oblastí v obou zemích.

Měření neprokázala další pohyb zeminy po sesuvu v lomu ČSA

Měření neprokázala další pohyb zeminy po nedělním sesuvu tří milionů metrů krychlových hmoty v lomu ČSA Mostecké uhelné společnosti. Týmy báňských odborníků nyní zkoumají příčinu sesuvu a hledají nejvhodnější způsob sanace postižené lokality. Za neobvyklou vzhledem k množství sesuté zeminy označil událost mluvčí Českého báňského úřadu Josef Suldovský. "Sesuvu nepředcházely přívalové deště či záchvěvy půdy, o to složitější bude stanovit jeho přesnou příčinu," uvedl. Sesuv zeminy vyvolal obavy místních obyvatel. ČTK někteří řekli, že mají strach, aby sesuv nepokračoval. Mohl by prý ohrozit i zámek Jezeří.

Ministr Bublan s policejním prezidentem Kolářem se zřejmě osobně omluví za chybný zásah policie

Ministr vnitra František Bublan a policejní prezident Jiří Kolář se chystají za chybný zásah policie osobně omluvit poškozené rodině ze Zbirohu na Berounsku. Středočeská zásahová jednotka před nedávnem omylem vnikla do nesprávného domu, když se snažila zatknout dealera drog, který však bydlel na druhé straně vesnice. Jaroslavu Švorcovi a jeho rodině policejní ozbrojenci v kuklách údajně porazili plot, vyrazili odemčené dveře a pak nevybíravě prohledali dům. Při zásahu policisté podle obyvatel domu vyházeli šatní skříně a mířili zbraní se zaměřovačem na jednoroční dítě.

Ministr Bublan uvedl, že se stále snaží o dobrý obraz policie v očích veřejnosti a takové pochybení nelze jen tak přejít. Ministerstvo vnitra se navíc připravuje uhradit škodu, kterou zásahová jednotka v domě Švorcových napáchala. Nechce ji však podle deníku Právo zaplatit v plném rozsahu. Napraví ji pouze ve výši, kterou si samo stanoví, Švorc tak zřejmě bude muset podávat žalobu, uvedlo Právo. "Nic jiného mi asi nezbude. Chtěl jsem být slušný, ale takhle to nejde. Nikoho jsem do domu nezval, zničili mi majetek a finanční vyrovnání neodpovídá," řekl Švorc ve čtvrtek Právu.

Za majitele Vítkovice Steel privatizační komise doporučila ruský Evraz

Privatizační komise doporučila za vítěze tendru na prodej státního podílu ve Vítkovice Steel společnost Mastercroft z ruské skupiny Evraz Holding. ČTK to po zasedání řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu a šéf komise Martin Pecina. Společnost nabídla 7,05 miliardy korun. Pětice zájemců podala konečné nabídky minulý týden, o vítězi rozhodovala nejvyšší cena. Společnosti Charles Capital a Penta komise ze soutěže vyřadila. Důvodem bylo podle Peciny to, že podmínky, za kterých podali své cenové nabídky, nebyly srovnatelné a odlišovaly se od smluvních podmínek. Penta oznámila, že nabídla 9,025 miliardy korun.

Evraz Holding vlastní ruský podnikatel Alexandr Abramov. Evraz je největším ruským výrobcem oceli. V roce 2004 vyrobila 13,7 milionu tun oceli. Vedle oceláren vlastní i uhelné a rudné doly.

Armáda: Porouchaný gripen je od pátku opět provozuschopný

Česká armáda může od pátku opět plně využívat všech šest letounů Jas-39 Gripen, které si pronajala od Švédska. Jednomu ze strojů se totiž před časem porouchal displej, a to ho dočasně vyřadilo z provozu. Mluvčí armády Andrej Čírtek v pondělí řekl, že závada byla odstraněna, a stíhačka je tak opět provozuschopná. Záruka na stíhačky platí celou dobu pronájmu, tedy deset let. Jsou v ní zahrnuty nejen opravy a náhradní díly, ale i náročnější údržba. Zpětné investice gripenu do české ekonomiky mají díky offsetovému programu za pronájem celkem 14 letounů dosáhnout do roku 2014 zhruba 25 miliard korun.

Na jižní Moravě cvičí s českými vojáky Texaská národní garda

Členové Texaské národní gardy cvičí spolu s českými armádními specialisty na jižní Moravě. V Brně a ve Vyškově využívají nejmodernější vojenské simulátory a trenažéry. Cvičení se účastní osádky tanků a bojových vozidel, která by se při případném válečném konfliktu ocitla v předních liniích. V řadách Texaské národní gardy je občas slyšet i češtinu. Texas totiž patří v USA k oblastem, které se kdysi staly novým domovem pro mnohé Čechy. V Texasu si dokonce založili Prahu.

Afghánci chtějí po ČR finanční pomoc při obnově tamního průmyslu

O finanční pomoc při obnově průmyslu požádali při jednání s náměstkem ministra průmyslu a obchodu Martinem Pecinou představitelé afghánské vlády. Výměnou nabídli účast českých firem na zakázkách pro afghánské podniky. Podle Peciny jsou však možnosti české vlády omezené. Vláda se musí řídit pravidly státního projektu zahraniční rozvojové pomoci. Například letos ministerstvo průmyslu a obchodu zaplatí za 14 schválených projektů rozvojové pomoci 108 milionů korun.

Rýsuje se například možnost navázat na aktivitu českých expertů při výstavbě afghánských cementáren ještě z dob socialistického Československa. Afghánští vládní představitelé ve čtvrtek navštíví závody společnosti Škoda Plzeň. Český zahraniční obchod s Afghánistánem výrazně ožil po pádu režimu hnutí Talibán, přesto tato asijská země nyní patří z pohledu objemu obchodní výměny až na 108. místo.

Aktivisté žádají Paroubka, aby v Číně nezapomněl na lidská práva

Ochránci lidských práv žádají premiéra Jiřího Paroubka, aby se v Číně během své nadcházející návštěvy zmínil o nutnosti dodržovat demokratické principy a lidská práva. Otevřený dopis s touto výzvou poslaly Paroubkovi česká pobočka Amnesty International a výbor Olympic Watch, který sleduje situaci před olympijskými hrami v Číně v roce 2008. Paroubek bude v této asijské zemi 26. až 28. června.

Za posledních 15 let se léčba rakoviny výrazně změnila

V posledních 15 letech nastaly v české onkologii zásadní změny, které umožnily mnoha pacientům uzdravit se a mnoha dalším výrazně déle přežít při dobré kvalitě života. ČTK to řekl předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček. Největší pokrok zaznamenala léčba leukemie, některých zhoubných nádorů mízních uzlin a dětská onkologie. V posledních letech se zdá, že se zlepšuje také léčba pevných nádorů, například rakoviny plic, prsu a tlustého střeva. Zdokonaluje se také diagnostika. Zkvalitnění péče provází obrovský nárůst nákladů. Je tak velký, že se nejmodernější onkologická léčba i pro většinu bohatých zemí dostává postupně na hranici únosnosti.

Ivan Špička z interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice ČTK řekl, že se v posledních několika letech objevují nové cílenější léky, které zúročují výzkumy trvající několik desítek let. Mění se i medicínský systém a dochází k velké centralizaci a specializaci. Počet každoročně hlášených nových onemocnění rakovinou roste. Za pět let stoupl zhruba o desetinu. Loni bylo v ČR hlášeno 64.000 zhoubných nádorů.

První žaloby na dlužníky České televize budou do několika týdnů

První žaloby na osoby, které stále nezaplatily České televizi koncesionářské poplatky, by mohla BSP Lawyer Partners (BSP LP) podat do několika týdnů. Dvakrát prodloužená lhůta pro zaplacení dlužných částek končí, BSP LP nyní překontroluje databáze a vyhodnotí případné námitky dlužníků. Česká televize rozeslala v průběhu května na 550.000 dopisů dlužníkům, podle nedávných informací z nich zaplatilo asi 160.000, což představuje částku asi 50 milionů korun.

Rodina s přáteli se rozloučila s Leošem Suchařípou

Jen hudba zazněla během pohřbu divadelního kritika, dramaturga, překladatele, pedagoga a herce Leoše Suchařípy. Zemřel 14. června ve věku třiasedmdesáti let. Na poslední cestu ho v krematoriu Praze - Strašnicích vyprovodili vedle členů rodiny jeho kolegové a přátelé. Podle režiséra Ivana Rajmonta byl Suchařípa jako překladatel naprostý génius, neboť uměl odhalit skrytý smysl slov a navíc používal nádhernou a přitom moderní češtinu.

Ve stanici Karlovo náměstí srazilo metro muže, je vážně zraněn

Vlak metra ve stanici Karlovo náměstí srazil asi pětadvacetiletého muže. Sanitka ho s velmi vážnými zraněními odvezla do Vinohradské nemocnice. Dopravní podniky kvůli nehodě asi na půl hodiny přerušily provoz metra. Případ vyšetřuje policie. Ta v první informaci po nehodě uvedla, že člověk, kterého vlak srazil, zahynul. Zraněný muž nyní leží na anesteziologicko-resuscitačním oddělení nemocnice, je napojen na plicní ventilaci.

CVVM: Obavy ze snížení úrovně po vstupu ČR do EU se nenaplnily

Obavy Čechů ze snížení životní úrovně po vstupu České republiky do Evropské unie se nenaplnily. Vyplývá to z průzkumu agentury CVVM. Zatímco tři měsíce před vstupem ČR do EU se poklesu životní úrovně obávala téměř polovina obyvatel, rok od vstupu si na horší ekonomickou situaci stěžuje jen 15 procent obyvatel. Negativně se podle více než dvou třetin Čechů promítl vstup do EU do cen energií, polovina obyvatel si navíc stěžuje na zvýšení cen veřejné dopravy a potravin.

Národní galerie zrestaurovala nástropní obraz ve Šternberském paláci

Návštěvníci Šternberského paláce na Hradčanech uvidí nově instalovaný nástropní obraz. Národní galerie v Praze, jejíž Sbírka starého umění v paláci sídlí, představuje zrestaurované dílo Francesca Solimeny Faethon prosí Apollóna o zapůjčení slunečního vozu. Monumentální malba o rozměrech čtyři krát sedm metrů je významným dílem pozdního italského baroka. Obraz byl v minulosti poškozen převážením a několik desetiletí byl uložen v depozitáři. Nyní bude osazen v klenbě přízemního sálu paláce jako součást expozice starého evropského umění.

Restaurátorské práce prováděl letos a loni tým specialistů pod vedením malíře Tomáše Bergera. Volné horizontální zavěšení tak rozměrného plátna si vyžadovalo speciální technické řešení. Restaurování obrazu finančně podpořila Společnost přátel Národní galerie v Praze z prostředků darovaných městem Mantovou.

Český orientalista napsal knihu o výkladu snů středověkými Araby

Svět středověkých Arabů, jejich výklad snů a pohled na toto kulturní dědictví očima islámských náboženských autorit i moderní psychologie zachytil ve své knize orientalista Bronislav Ostřanský. Kniha je první prací, která tento pozoruhodný fenomén arabského světa předkládá českému čtenáři. Autor do knihy zařadil také ukázky středověkých arabských snářů Muhammada ibn Sírín a Abdalaghaního an-Nábulusího. Lidstvo od pradávna lákaly sny a člověk uvažoval o tom, zda mají nějaký smysl nebo zda je v nich ukryto poselství bohů. Čtenáři Bible znají příběh Josefa Egyptského. Faraonovi vykládal sny, které ho měly upozornit na sedm let nadbytku a dalších sedm let neúrody a hladu. Za odměnu se stal správcem panovníkových sýpek.

Milovníci historie a umění mohou adoptovat rukopis z knihovny

Podobný projekt, který v Praze rozjela například zoologická zahrada, si vymyslela i Národní knihovna ČR (NK). Lidé, kterým se líbí staré rukopisy a rádi by přispěli k jejich časově i finančně nákladné restauraci, mohou knihovně pomoci právě formou "adoptivního rodičovství" některého z těchto vzácných unikátů. Podle sumy, kterou knihovně věnují, dostanou určitou odměnu. Na adopci zatím čeká 12 rukopisů. Knihovna ve svých sbírkách přes 10.000 rukopisů. Nejvzácnější z nich ale není možné vystavovat bez rizika poškození, a tak jsou přístupné jen odborníkům. Pro případné vystavování chce NK pořídit jejich umělecké kopie. Právě na jejich pořízení mohou lidé přispět, řekl ČTK ředitel NK Vlastimil Ježek.

Olomoučtí pedagogové vytvořili zábavnou učebnici fyziky

Přírodovědci a pedagogové z Olomouce vytvořili novou učebnici fyziky po žáky šestých tříd základních škol. Podle autorů by mohla změnit postoj nejmladší generace k nenáviděné fyzice. Autoři upustili od klasické metody podávat fyziku jako uzavřenou a izolovanou vědu plnou pouček. Nová učebnice je proto pojata jako živé zkoumání světa. V 6. třídě či primě žáci poprvé otvírají učebnice fyziky, která je řazena mezi obtížnější předměty. V té době se rozhoduje, zda je fyzika chytí, nebo k ní získají odpor, říkají autoři učebnice.

Kniha se od ostatních dosud používaných učebnic zásadně liší přístupem k dětem i celkovým zpracováním. Autoři vedou s žákem dialog, řadu problémů jej naučí řešit prakticky prostřednictvím jednoduchých pokusů. Texty doplňují fotografie a kresby renomovaného karikaturisty a fyzika Pavla Kantorka.

CzechTourism otevřel zahraniční zastoupení v Soulu

Státní agentura pro podporu turistiky CzechTourism otevřela své 29. zahraniční zastoupení a to v jihokorejském Soulu. Možnost většího přílivu Korejců do ČR otevřela přímá linka ze Soulu do Prahy, která je v provozu od loňska. V současnosti jsou ale stále počty turistů z této části světa v ČR poměrně nízké. Turisté z jižní Koreje jsou ale podobně jako Japonci ceněni mezi hoteliéry a dalšími podnikateli v turistice. Na rozdíl od řady evropských turistů totiž na své dovolené mnohem více utrácejí.

Zlínský expert Petr Hlaváček zkoumá historickou obuv z Číny

Obuvnický expert Petr Hlaváček ze zlínské Univerzity Tomáše Bati zkoumá obuv, kterou mají na nohou sochy vojáků slavné terakotové armády v Číně. Tisícihlavá armáda a mauzoleum prvního císaře dynastie Čchin jsou jedním z nejvýznamnějších archeologických objevů Číny, jsou také zapsány na seznamu UNESCO. Hlinění válečníci v životní velikosti mají podle Hlaváčka na nohou asi pět základních typů obuvi, od textilních po usňové. Hlaváček bude například zjišťovat, jestli druhy obuvi odpovídají rozdělení armády podle hodností. "Zajímavé je, že celá armáda je obutá, což v Evropě v té době vůbec nebylo běžné, Řekové ještě bojovali částečně bosí. Boty do Evropy přišly až s perskou armádou," řekl novinářům Hlaváček.

Sport

Česká tenistka Kateřina Böhmová měla při své grandslamové premiéře na dosah překvapení. Ve Wimbledonu trápila devátou nasazenou Anastasii Myskinovou z Ruska, ale s loňskou vítězkou Roland Garros nakonec prohrála. Böhmová, která se dostala do hlavní soutěže z kvalifikace, vyhrála první set 7:5, ale ve druhé a třetí sadě nevyužila nadějné vedení a prohrála 6:7 a 4:6.

Počasí

Bude polojasno, teploty vystoupí na 25 až 29 stupňů, na horách kolem 20ti stupňů Celsia.