Zprávy Radia Praha

Prezident Havel vystoupil v nedělním pořadu televize CNN Larry King Live

Americká televizní stanice CNN vysílala v neděli rozhovor s prezidentem Václavem Havlem. V populárním pořadu Larry King Live Havel potvrdil, že české zpravodajské služby mají informace o tom, že terorista Muhammad Atta byl dvakrát v Praze a že se zde sešel s iráckým diplomatem, později vyhoštěným pro špionážní činnost. Podle Havla však nejsou důkazy o tom, že by zde Atta jednal o útoku na budovy Radia Svobodná Evropa. Havel také uvedl, že Česká republika podpoří případný úder proti Iráku, pokud světové společenství dospěje k závěru, že je to zapotřebí. Ocenil také současné česko - ruské vztahy a spolupráci Ruska se Severatlantickou aliancí.

Výbor Kongresu USA je znepokojen představou, že by byl uzbecký disident Solich českou stranou vydán

Výbor amerického kongresu je znepokojen představou, že české úřady snad uvažují o vydání uzbeckého disidenta Muhammada Solicha do jeho vlasti. Kongresman Michael Ochs připomněl, že Norsko Solichovi zaručilo status uprchlíka. Chápeme, že česká policie jednala na základě zatykače Interpolu, věříme však, že podrobnější prozkoumání jeho případu povede k zamítnutí možnosti, že by byl vydán do Taškentu, uvedl Ochs v emailové zprávě pro ČTK. Podle něho Uzbekistán nemá nezávislé soudnictví. Solicha zadržela česká policie ve středu na ruzyňském letišti poté, co přijel do Prahy na pozvání rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Z Uzbekistánu Solich uprchl před režimem prezidenta Islama Karimova. Předloni byl ve vlasti v nepřítomnosti odsouzen k 15,5 letům vězení v souvislosti s bombovým útokem v Taškentu, při kterém bylo v roce 1999 zabito 16 lidí. Karimov z útoku obvinil Solichovu stranu Erk a Islámské hnutí Uzbekistánu. Pokud by byl Solich vydán, mohla by mu údajně hrozit i smrt.

Ministerstvo zahraničí odsoudilo novou vlnu násilí v Izraeli

České ministerstvo zahraničí ostře odsoudilo novou vlnu násilí v Izraeli. Posledními zprávami z Blízkého východu je otřesen prezident Václav Havel. Nová série smrtících útoků, za nimiž stojí palestinské extremistické skupiny, vyhrotily beztak vypjatou situaci v oblasti. Jen za sobotu a neděli si čtyři atentáty v Izraeli vyžádaly nejméně 22 mrtvých a přes 210 zraněných. Podle mluvčího ministerstva zahraničí Aleše Pospíšila je nutné, aby obě strany zasedly znovu k jednacímu stolu, neboť násilím se mír na Blízkém východě nedosáhne.

Britský ministr obrany bude jednat v Praze o NATO i stíhačkách

Britský ministr obrany Geoff Hoon, který přijede v pondělí na dvoudenní návštěvu České republiky, bude jednat o reformě české armády, válce proti terorismu či rozšíření NATO. Návštěva bude také příležitostí hovořit o výběrovém řízení české armády na nákup nadzvukových letadel. O nákupu stíhaček má česká vláda rozhodnout tento měsíc. Ve výběrovém řízení zůstalo jen britsko-švédské konsorcium BAE Systems-Saab s letounem Gripen. V úterý Hoon navštíví Britský vojenský poradní a výcvikový tým ve Vyškově, který se podílí na výcviku důstojníků a vojenského personálu z 15 zemí střední a východní Evropy a pomáhá jim tak při budování moderních ozbrojených sil.

Čeští vojáci se v Kosovu soustředí i na humanitární projekty

Čeští vojáci v misi KFOR v Kosovu se v příštím roce zaměří i na vybudování projektů, které mají zlepšit život v této jihosrbské provincii. ČTK to řekl Pavel Zona ze střediska v Táboře, které připravuje české vojáky působící v mezinárodních misích na fungování v takzvaných skupinách pro civilně-vojenskou spolupráci CIMIC. Jedním z projektů, na kterém se čeští vojáci budou zřejmě podílet, je budování rekreační oblasti u Baklavského jezera. V příštím roce by tento projekt měl stát asi 100.000 marek (zhruba 1,7 miliónu korun) získaných od zemí, jejichž vojáci v oblasti tvoří součást jednotek KFOR.

Dana Drábová potvrdila, že ČEZ musí hradit veškeré náklady na bezpečnost Temelína

Veškeré náklady na bezpečnost jaderné elektrárny Temelín, které vyplývají z česko-rakouské dohody, musí hradit společnost ČEZ jako její provozovatel. Ten za bezpečnost zodpovídá, a musí ji proto zákonným způsobem udržovat. Uvedla to předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Stát by měl podle ní ale hradit "značnou část nákladů" vyplývajících z bodů týkajících se hodnocení vlivu na životní prostředí, které provozovatel v povinnostech nemá. Příkladem jsou podle Drábové epidemiologické studie v okolí elektrárny.

Drábová tak potvrdila slova rakouského ministra životního prostředí Wilhelma Molterera, který v televizi uvedl, že Rakousko se nebude podílet na finančních nákladech spojených s realizací bezpečnostních opatření v Temelíně. Televize během debaty zveřejnila výsledky telefonického průzkumu veřejného mínění agentury Fessel-GfK, ze kterého vyplývá, že pro pokračování jednání o Temelíně se vyslovilo 67 procent obyvatel Rakouska a uplatnění práva veta ke vstupu severního souseda do unie kvůli jihočeské elektrárně podpořilo pouze 28 procent dotazovaných. Odstavení Temelína za reálné považuje pouze 12 procent Rakušanů, opačný názor zastává 86 procent respondentů.

Poslanci Kalousek a Vojíř kritizovali rozhodnutí Energetického regulačního úřadu o cenách elektřiny

Energetický regulační úřad při rozhodnutí o cenách elektřiny pro rok 2002 nezvládl svou úlohu nezávislého regulátora a zklamal, shodli se v diskusním pořadu televize Prima poslanci Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) a Oldřich Vojíř (ODS). Kalousek zdůraznil, že úřad má zajistit rovné podmínky v podnikání a důvěru spotřebitele, že nakupuje za spravedlivou cenu. Úřad nejprve vydal správnou cestou, když se pokusil diferencovat ceny s ohledem na náklady jednotlivých regionů. Nakonec však zklamal, protože podlehl tlakům vlády nebo regionů. Nová ujednání ceny vyrovnala. Společnosti, které navýšení nepotřebovaly, budou inkasovat od odběratelů více a budou mít vyšší zisky. Naproti tomu firmy požadující vyšší ceny budou na velmi nízké úrovni rentability.

Elektřina pro všechny domácnosti v České republice v příštím roce podraží o necelých deset procent. Úřad původně navrhoval regionální rozdíly v cenách elektřiny. Zdražení mělo v některých krajích dosáhnout až 17 procent.

Kvůli akci Asanace stanou před soudem bývalí vysocí funkcionáři

V pondělí se před soud dostane jeden z nejrozsáhlejších případů, jímž se dosud zabýval Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu. Ze zneužívání pravomoci se kvůli organizování akce Státní bezpečnosti s názvem Asanace bude zodpovídat pět bývalých vysokých funkcionářů předlistopadového ministerstva vnitra a StB. Mezi nimi je i někdejší federální ministr vnitra Jaromír Obzina. V rámci akce Asanace se komunistická tajná policie zaměřila na zhruba 50 signatářů Charty 77. Násilím a výhrůžkami je nutila, aby sami podali žádost o vystěhování do ciziny. Zhruba ve 20 případech se StB její záměr podařil. Z tehdejšího Československa například kvůli psychickému i fyzickému nátlaku odešli písničkáři Jaroslav Hutka a Vlastimil Třešňák. Obžalovaným hrozí za zneužívání pravomoci veřejného činitele až desetileté tresty vězení. V souvislosti s akcí Asanace se již letos na podzim začal jiný soudní senát zabývat případem dvou bývalých operativních příslušníků StB, kteří měli začátkem 80. let při výsleších týrat dva disidenty.

Ekologové nechtějí přehradu v Nových Heřminovech na Bruntálsku

Proti výstavbě přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku, která má zatopit podstatnou část obce, protestují členové ekologického sdružení Arnika. Jak uvedla jeho tisková mluvčí Ivona Půlkrábková, stavba před povodněmi ochrání pouze město Krnov. Méně nákladná opatření v krajině mohou ochránit obyvatele v celém povodí. Za účelnější ekologové považují postavení vsakovacích pásů, převádění vody mělkými koryty do vhodnějšího povodí či vybudování asi deseti suchých nádrží. Ministerstvo zemědělství se však přiklání k variantě stavby přehrady. O té se začalo hovořit opět po katastrofální povodni v rce 1997. Rozhodnutí, zda voda nakonec zaplaví Nové Heřminovy, záleží na krajském zastupitelstvu, které má rozhodnout do jara roku 2002. Stanovisko kraje bude muset stát a ministerstvo zemědělství respektovat.

Český vesmírný výzkum se v posledních letech vzpamatoval

Vesmírný výzkum v České republice, který po rozpadu společného programu bývalých socialistických zemí Interkosmos po roce 1989 zaznamenal útlum, v posledních letech opět nabyl na významu. Dokladem toho je i připravované vypuštění české družice Mimosa. Ta by měla být využita ke sledování pohybu umělých vesmírných těles a k měření nepatrných negravitačních sil, jako jsou odpor atmosféry a sluneční záření. Na palubě Mimosa ponese ojedinělý vědecký přístroj nazvaný Macek určený k měření vlivu atmosféry na pohyb družice. Astronomové z Ondřejova zařízení již použili na ruské družici Resurs v roce 1992 a o čtyři roky později i na americkém raketoplánu Atlantis.

V olomoucké ODS se zřejmě rozpoutaly spory

V olomoucké oblastní ODS zřejmě opět vypukly spory, které ji postihly už po komunálních volbách v roce 1998. Na funkci rezignoval její předseda, spoluzakladatel ODS a bývalý poslanec Otakar Vychodil. Poukázal přitom na to, že ve straně existují metody vzájemných pomluv, anonymů a výhrůžek. Poslankyně Dostálová označila jeho vyjádření za paranoiu. Místopředseda ODS Ivan Langer má však jiný názor. "Forma anonymů a pomluv, které pramení z olomoucké ODS, zasáhla i mne před kongresem. Mám s tím špatnou zkušenost," řekl ČTK. Odmítl názor své kolegyně, že by oblastní šéf odcházel kvůli nenaplněným ambicím.

Vyjádřit podporu kapitalismu přišlo v Brně jen šest lidí

Pouze šest lidí přišlo v Brně vyjádřit podporu kapitalismu a ekonomické globalizaci. Demonstrace přilákala také skupinu odpůrců globalismu, kteří se pak s pořadateli pustili do krátké výměny názorů. Vše se odehrálo v klidu pod dohledem zesílených policejních hlídek na náměstí, které bylo téměř liduprázdné.

Demonstrace anarchistů proti neonacismu skončila bez incidentů

Bez incidentů se obešla demonstrace anarchistů na pražském Jižním Městě. Nedaleko stanice metra Opatov se sešla asi stovka mladých anarchistů. Na ně už zde čekala přibližně třicítka příslušníků pravicového extremistického hnutí skinheads. Znesvářené skupiny musel po celou dobu demonstrace oddělovat kordon policejních těžkooděnců. Organizátoři chtěli akcí protestovat proti údajnému nárůstu počtu trestných činů spáchaných na Jižním Městě právě příslušníky neonacistických hnutí. Podle anarchistů napadli 17. listopadu nacionalisté v této části Prahy sedmačtyřicetiletého muže a několik dalších osob. Pět mladíků do muže kopalo a tlouklo ho do hlavy. Při tom podle policie vykřikovali hanlivá hesla na adresu Židů a Romů a hesla vyzdvihující "árijskou rasu" a Adolfa Hitlera.

Vyšetřovatel Machala, který se zabývá kauzou televize Nova, byl vyslechnut kvůli incidentu s ochrankou

Vyšetřovatelka incidentu Vladimíra Machaly se dvěma hlídači pražské herny Bingo skončila s výslechy. Muži z ochranky jsou obviněni z ublížení na zdraví a z výtržnictví. Vyjádření znalců má odpovědět na otázku, zda si Machala mohl způsobit zranění sám, například pádem ze židle. Tím se totiž hájí hlídači. Machala zase naznačil, že mohlo jít o útok v souvislosti s případem ředitele televize Nova Železného, kterého obvinil z pokusu o poškozování věřitele. Ředitel republikového úřadu vyšetřování Miroslav Antl řekl, že vyšetřovatelé nezjistili spojení mezi ochrankou a Železným. Nyní se podle Antla mimo jiné prověřuje, jak se Machalova výpověď, v níž padlo jméno ředitele Novy, dostala ze spisu k médiím. Železný se cítí spojením svého jména s potyčkou poškozen, a podal proto na vyšetřovatele žalobu na ochranu osobnosti. Podle deníku Právo, které cituje obviněné, se opilý Machala pokusil při odchodu z klubu ukrást židli, kterou ani po jejich výzvě nechtěl vrátit. Naopak si na ni sedl a houpal se, přičemž spadl a utrpěl zranění.

Škoda při požáru přerovského Prioru se vyšplhala na 43 miliónů

Na 43 miliónů korun se zatím vyšplhala škoda, která vznikla při sobotním požáru přerovského obchodního domu. Oheň a následný hustý dým poškodil zboží tamních obchodníků. Podle přerovské policie však ani tato výše není konečná. Během požáru byl lehce zraněn jeden hasič. Požár vznikl v sobotu ráno ještě před otevřením obchodního domu ve sportovním oddělení v prvním patře. Podle vyšetřovatele oheň vznikl technickou závadou od zářivkového tělesa na stropě. Miliónové škody podle hasičů napáchal především hustý kouř a voda.

Zemědělci vcelku úspěšně dokončili podzimní práce

Příznivé počasí v říjnu a listopadu umožnilo zemědělcům v převážné míře úspěšně dokončit podzimní práce, které měly původně značné zpoždění kvůli dešťům. Předseda Svazu zemědělských družstev a společností Miroslav Jirovský uvedl, že rozmočený terén letos také způsobil vyšší spotřebu pohonných hmot. Sklizeň příštího roku však podle něj právě kvůli potížím při podzimních pracích nebude srovnatelná s letošní úrodou.

Dárci: Za odebranou krev bychom neměli dostávat zaplaceno

O prosazování bezplatného dárcovství krve jednalo v Ostravě asi čtyřicet zástupců Klubu dárců krve (KDK). "Model Ostravy, kde se za darovanou krev neplatí už delší dobu, je správný. Mezi lidmi, kteří do krevních center chodí kvůli penězům, se totiž mohou objevit narkomané či alkoholici. To je pro příjemce nebezpečné," řekl jeden z organizátorů celostátního setkání dárců Ivo Čorba. Dobrovolní dárci krve se v Ostravě shodli i na tom, že je potřeba do transfúzních stanic přivést mladé lidi. Zástupci KDK proto chtějí získat prostředky na projekt prezentace dárcovství na středních a základních školách.

Dráhy začaly nabízet rezervaci míst ve vlaku přes internet

České dráhy začaly u vybraných rychlíkových spojů nabízet rezervaci místa k sezení nebo lůžka přes internet. Službu umožňuje elektronický jízdní řád IDOS na adrese http://www.cdrail.cz. Rezervaci je možné provést nejdříve dva měsíce a nejpozději dva dny před odjezdem u všech vlaků zařazených do rezervačního systému.

Oslavy slavkovské bitvy skončily pietním aktem na Mohyle mírů

Třídenní vzpomínkové akce ke 196. výročí bitvy tří císařů u Slavkova skončily pietním aktem na Mohyle míru. Členové klubů vojenské historie z celé Evropy, kteří se pravidelně účastní akcí připomínajících bitvu, a lidé z okolí při něm uctili padlé a připomněli si nesmyslnost válek. Mohyla míru vznikla v letech 1910 až 1912 podle návrhu Josefa Fanty jako memento jedné z nejkrvavějších evropských bitev první poloviny 19. století. Napoleonova armáda v ní 2. prosince 1805 zvítězila nad vojsky rakouského císaře Františka I. a ruského cara Alexandra I.. K vrcholům letošních vzpomínkových akcí patřila již tradičně sobotní rekonstrukce bitvy pod vrchem Santon u Tvarožné na Brněnsku.

Na festivalu adventní hudby zvítězili Švédové a Jihoafričani

Cenu Petra Ebena si z Prahy z 11. ročníku Mezinárodního festivalu adventní a vánoční hudby odvezl švédský smíšený sbor Mölndals Kammarkör, který současně zvítězil v soutěži malých sborů. Stovky členů všech čtyř desítek zúčastněných souborů si pak společně zazpívaly na Staroměstském náměstí. Laureátem festivalu a vítězem mezi velkými tělesy s více než 32 zpěváky se podle organizátorů stal vysokoškolský pěvecký sbor Rand Afrikaans University Choir z Jihoafrické republiky.

Začala doba adventu

Čtyři týdny před vánočními svátky začal první adventní nedělí podle křesťanské tradice nový církevní a liturgický rok. Advent je pro křesťany všech vyznání už bezmála dva tisíce let čtyřtýdenním obdobím očekávání příchodu Ježíše Krista - přípravou na oslavu narození Mesiáše, na Vánoce. Vánoční svátky mají původ v dobách předkřesťanských, ať už s odvoláním na starou židovskou tradici slavení svátků světla zvaných Chanuka, nebo na pohanské oslavy zimního slunovratu. Novodobé Vánoce se staly světským svátkem dárků a Advent je vedle pořádání charitativních koncertů zejména příležitostí pro tvůrce reklamy, jak zdůraznit předvánoční období nákupů.

Více než 1000 návštěvníků zahájilo advent na hradě Křivoklát

Více než 1000 návštěvníků přišlo o víkendu na hrad Křivoklát na Rakovnicku, kde při zpěvu a poslechu koled zahájili advent. Oslavu adventních svátků pro ně připravila letos již podeváté správa hradu, která jim ve třech prosincových víkendech nabídne představení 20 hudebních a tanečních skupin a pěti divadel. Advent zahájila vernisáž Křivoklátského betléma, který pro hrad v létě vytvořilo pět desítek řezbářů na šestém ročníku Křivořezání. Tato umělecká dílna řezbářů se koná každoročně na nádvoří hradu. Adventní doba je na Křivoklátě už tradičně spojena s historickým jarmarkem, na kterém řemeslníci předvádějí zručnost předků. Návštěvníci tak mohou sledovat při práci řezbáře, hrnčíře, perníkářky či kováře či navštívit hradní vinotéku.

Primátor Kasl rozsvítil vánoční strom na Staroměstském náměstí

Před očima stovek malých i velkých Pražanů i zahraničních turistů se v nedělní podvečer na Staroměstském náměstí rozzářil vánoční strom. Více než stoletý smrk se třemi tisíci žárovičkami, který hlavnímu městu darovali občané Velkých Karlovic na Vsetínsku, rozsvítil primátor Jan Kasl. Zahájil tak České Vánoce 2001 v centru hlavního města. Na příchozí však na náměstí čekají i další atrakce. Pod vánočním stromem stojí živý betlém s ovečkami, lamou a oslíkem. Ve 118 stáncích si mohou koupit háčkované a slaměné vánoční ozdoby, dřevěné hračky či turecký med. Stánky s obdobným zbožím najdou i v dolní části Václavského náměstí, které zkrášluje dvacetimetrový smrk. Pod oběma stromy najdou lidé kasičky, do nichž mohou vhazovat příspěvky na pomoc nemocným a opuštěným dětem. Na Staroměstském náměstí mohou také přispět na opravu Karlova mostu.

Aukce na podporu sociálních aktivit vynesla přes milión korun

Pátá benefiční aukce uměleckých předmětů, kterou v Liberci uspořádala Nadace Euronisa, vynesla přes milión korun. Nadace podporuje sociální a kulturní aktivity v Libereckém kraji. Byl to vůbec nejúspěšnější ročník, řekl ředitel nadace Aleš Rozkovec. Svá díla nabídlo do aukce bezplatně 84 umělců a čtyři sklářské firmy. "Dražili jsme téměř 150 obrazů, grafik, plastik a jiných děl," upřesnil Rozkovec. Nejvíce se vyšplhala cena kompozice zlatého rubínu nazvaná Hlava od sklářů Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové. Vyvolávací cena činila 90.000 korun, nový majitel dílo získal za 650.000 korun.

Nadaci Euronisa založila v roce 1995 liberecká Jednota bratrská, když hledala podporu pro diakonii Beránek, která pečuje o staré, opuštěné a handicapované lidi. Nadace podpořila za šest let své činnosti asi 150 sociálních, kulturních a vzdělávacích projektů více než 3,5 miliónu korun.

V Dolní Poustevně je ulice s japonským názvem

Jméno ulice v Dolní Poustevně "Jakamado" bude na věky připomínat její první obyvatele. Japonci to ale nejsou. Starosta Miroslav Jemelka řekl, že pokud městské zastupitelstvo název schválí, budou rodiny Javorských, Kalubových, Markových a Dvořákových bydlet v ulici, jejíž název je složen z počátečních písmen jejich jmen. Zdejší zastupitelstvo již nějaký čas diskutuje o nových jménech 24 místních ulic. Ulice, pro níž je navrhováno jméno Jakamado, vznikla v 80. letech, kdy si zde čtyři rodiny dostavily rodinné domy. Územní plán města v této lokalitě již nepočítá s další výstavbou, takže nebude nutné název ulice prodlužovat. Jméno Jakamado se za uplynulá léta již mezi obyvateli vžilo, a tak starosta nepředpokládá, že by zastupitelé název této ulice neschválili.

Sport

Kajakářka Štěpánka Hilgertová se stala vítězkou obnovené ankety o českého Kanoistu roku, jež byla dnes vyhlášena v Olomouci. Jméno dvojnásobné olympijské vítězky se objevilo nejčastěji na 120 hlasovacích lístcích odborníků a sportovních novinářů.

Česká akrobatická lyžařka Nikola Sudová obsadila deváté místo v zahajovacím závodu Světového poháru v jízdě v boulích ve francouzském středisku Tignes. V konkurenci devětatřiceti závodnic vybojovala v semifinále páté místo a jako první česká boulařka se v závodu Světového poháru probojovala do dvanáctičlenného finále. Závěr soutěže ovlivnil silný boční vítr a snížená viditelnost. "Neriskovala jsem ve finále zranění, protože trať byla na hranici regulérnosti," uvedla Sudová. Přesto ji pouze pomalejší čas ve finále odsunul na konečné deváté místo.

Český skokan na lyžích Jakub Janda obsadil deváté místo v dnešním závodu Světového poháru v německém Neustadtu. Díky devětadvacátému místu bodoval i Michal Doležal. Jaroslav Sakala obsadil 34. místo, zatímco Jakub Sucháček se do hlavní soutěže neprobojoval z kvalifikace.

Počasí

Nádherné slunečné, i když mrazivé počasí uplynulého víkendu přilákalo na hory tisíce vyznavačů zimních sportů. Ve většině horských středisek mohli lyžaři využívat upravené sjezdovky i běžecké trati. Pracovníci horské služby naštěstí zasahovali jen u několika drobných úrazů. Očekáváme nízkou oblačnost, která se bude během dne rozpadat na polojasno až skoro jasno. Denní teploty minus jeden až plus tři stupně Celsia.