Zprávy Radia Praha

Český prezident Václav Havel se snaží urovnat vztahy s arabským světem

Česká zahraniční politika usilující o mír na Blízkém východě se nemění, ujistil prezident Václav Havel egyptského prezidenta Husního Mubaraka. Také prezident tak začal urovnávat vztahy s arabským světem, narušené výroky premiéra Miloše Zemana na adresu Palestinců a Jásira Arafata. Egypt kvůli Zemanovu srovnání Arafata s Adolfem Hitlerem požádal o odvolání jeho návštěvy. Havel se snaží přispět k zahlazení mezinárodní bouře, kterou vyvolaly výroky premiéra Zemana, v nichž srovnává třetí říši s palestinskou samosprávou a jeho slova o možném odsunu Palestinců, nepřijmou-li mírové podmínky Izraele. Zatímco Evropská unie přijala vysvětlení o zkreslení Zemanových slov, arabské státy to neuspokojilo.

Na protest proti sporným výrokům Zemana pro izraelské sdělovací prostředky odřekli palestinské nevládní organizace a intelektuálové účast na diskusi za kulatým stolem, kterou měla v Praze za dva týdny uspořádat Nadace Fórum 2000 a London School of Economics. Výkonný ředitel Nadace Fórum 2000 Oldřich Černý prohlásil, že se tak stalo pravděpodobně na příkaz šéfa palestinské správy Jásira Arafata a že kvůli Zemanovým prohlášením se kulatý stůl v Praze pravděpodobně vůbec neuskuteční.

Ministr zahraničí Jan Kavan rozhodně dementoval záměr vypudit palestinského velvyslance

Český ministr zahraničí Jan Kavan rozhodně popřel, že by tlačil na vystřídání nynějšího palestinského velvyslance v Praze Samího Abdala Fattáha. Článek v listu Právo na toto téma označil za kachnu. Podle Kavanova prohlášení "je škoda, že právě v těchto dnech vyjde takováto kachna, protože se to zbytečně spojuje s diskusí o české zahraniční politice, s údajnými výroky premiéra Zemana a není to (české politice) nápomocné. Skutečně jsme žádné takové kroky nepodnikli."

Úvahy o pojistce proti zpochybnění Benešových dekretů ve smlouvě s EU jsou podle vicepremiéra Špidly rizikem

Za rizikový považuje předseda vládní ČSSD a vicepremiér Vladimír Špidla návrh Občanské demokratické strany /ODS/, aby dohoda o přistoupení České republiky k Evropské unii obsahovala právní pojistku proti zpochybnění Benešových dekretů. ODS se obává revize majetkového a právního uspořádání po druhé světové válce, proto chce záruky i ve smlouvě s unií. Špidla ale soudí, že právě úvahy o začlenění exkluzivní klauzule do přístupové dohody by mohly otázku dekretů znovu otevřít, což je pro vládu nepřijatelné.

Hlasy požadující zrušení dekretů opakovaně zaznívají ze sousedního Německa a Rakouska, tento týden i z Maďarska. Dekrety prezidenta Edvarda Beneše obnovovaly právní řád v poválečném Československu. Některé sudetoněmecké organizace i čeští občané německé národnosti žádají vrácení konfiskovaného majetku, zabaveného na základě těchto předpisů. Vrátit majetek lze ale podle českého práva jen těm, kteří o něj přišli po únoru 1948. Česká vláda tvrdí, že dekrety rozhodně nezruší, i když již podle ní nemají žádný praktický dopad a jsou vyhaslé.

Člen Evropské komise Verheugen ministra Jana Kavana ujistil, že Benešovy dekrety nejsou předmětem jednání o přistoupení Česka k Evropské unii

Člen Evropské komise Günter Verheugen ujistil českého ministra zahraničí Jana Kavana, že otázky související s takzvanými Benešovými dekrety nejsou a nebudou předmětem jednání o přistoupení České republiky k Evropské unii. Komisař Kavana dále ujistil, že EK dělá všechno pro to, aby byl dodržen harmonogram, podle něhož má jednání o přistoupení s ČR a s dalšími devíti kandidáty skončit letos. Kavan vyjádřil naději, že navzdory všem problémům, které obnášejí poslední citlivé kapitoly, se povede vyřešit hlavní problémy do července.

Za předčasné Verheugen označil Kavanovy snahy vyjednat už nyní snížení požadovaných českých příspěvků do pokladny EU. V dokumentu z 30. ledna EK navrhla, aby unie použila v letech 2004-2006 na financování potřeb deseti nových členů 40 miliard eur ve formě závazků a vybrala od nich 15 miliard na příspěvcích. Balík zahrnuje zlomek přímých plateb pro zemědělce. Adeptům členství připadá diskriminační, bohatým členským státům příliš štědrý.

Kavan v rozhovoru se zemědělským komisařem EU Franzem Fischlerem poukazoval především na to, že Evropská komise vycházela při zpracování průzkumného návrhu na financování rozšíření z výchozí situace, která má jen málo společného se stavem českého zemědělství. "Chceme, aby unie aplikovala zásadu diferenciace, tedy aby vzala v úvahu, že zemědělství v jednotlivých kandidátských zemích se výrazně liší," řekl Kavan po setkání. Fischlerovi připomněl, že v ČR se zemědělskou výrobou zabývá jen 3,2 procenta obyvatelstva a že české zemědělství nečelí zásadní restrukturalizaci. Evropská komise zdůvodňuje návrh neposkytnout okamžitě po přijetí novým zemím plné přímé podpory (62 procent všech zemědělských dotací v EU) mimo jiné tím, že by se tím zakonzervovala neblahá situace na venkově a zbrzdila nezbytná restrukturalizace. Má přitom na mysli zejména polské zemědělství, které živí čtvrtinu obyvatel.

Jednání premiérů Visegrádu bylo zrušeno

Česká republika a Slovensko se na protest proti kontroverzním výrokům maďarského premiéra Viktora Orbána rozhodly nezúčastnit se vrcholné schůzky visegrádské čtyřky, která se měla konat 1. března v Maďarsku. Po konzultacích s ČR a Slovenskem se k tomuto kroku připojilo i Polsko. Maďarské ministerstvo zahraničí však v prohlášení uvedlo, že Maďarsko je stále připraveno schůzku uspořádat. Předseda maďarské vlády Orbán vyvolal rozruch zpochybněním podpory vstupu Slovenska do NATO, jestliže Bratislava nepřijme nový maďarský krajanský zákon, nabízející určité výhody Maďarům žijícím v zahraničí. Ve středu vyvolal další napětí mezi zeměmi visegrádské čtyřky, když prohlásil, že Benešovy dekrety, na jejichž základě byly desetitisíce Maďarů v Československu zbaveny půdy, jsou v rozporu s členstvím v EU. Summit měl demonstrovat shodu mezi předními kandidáty na členství v Evropské unii a dát pádnou odpověď státům unie, které nejsou ochotny platit plné dotace do zemědělství středoevropských zemí.

Předseda ČSSD Vladimír Špidla oznámil, že nehodlá usilovat o funkci prezidenta

Předseda sociální demokracie a místopředseda vlády Vladimír Špidla prohlásil, že nemá v úmyslu kandidovat v příštím roce na funkci prezidenta republiky. Oznámil, že jeho osobním cílem je v čele ČSSD vyhrát červnové volby do Poslanecké sněmovny, a poté prosadit vizi moderního sociálního státu. Reagoval tak na spekulace tisku, že vedení ČSSD uvažuje za jistých okolností o jeho kandidatuře na prezidenta.

Zemanova vláda se těší největší důvěře od svého vzniku

Sociálnědemokratická vláda Miloše Zemana se přes kontroverzní výroky svého premiéra těší největší důvěře občanů od vzniku tohoto kabinetu. Z šetření Centra pro výzkum veřejného mínění z konce ledna vyplývá, že vládě důvěřuje několik měsíců před volbami 46 procent občanů. Opačně se na chování a práci kabinetu dívá 49 procent obyvatel země. Nejhorší pozici měla vláda ČSSD v listopadu roku 1999, kdy jí věřilo pouze 19 procent lidí.

Poslanci získali na svou stranu 30 procent občanů. Nejvíce důvěry však lidé stále vkládají do osoby Václava Havla. Prezidentovi důvěřuje 54 procent občanů, nevěří mu 41 procent. Nejméně dotázaných věří Senátu - pouhá čtvrtina obyvatel země, nedůvěra v tuto instituci činila v lednu 64 procent. I tak si Senát pomalu polepšuje, v prosinci mu nedůvěřovalo 67 procent lidí a v listopadu roku 1999 dokonce 80 procent.

Volby by v červnu vyhrála ODS před ČSSD a Koalicí

Občanští demokraté by podle agentury TNS Factum s 27,1 procenta hlasů vyhráli v červnu volby do Poslanecké sněmovny. Podle volební prognózy vycházející z únorového průzkumu by vládní ČSSD získala 23,1 procenta hlasů a dvě zbylé strany někdejší čtyřkoalice, Unie svobody-DEU a KDU- ČSL, 22,3 procenta. Se ziskem 13,8 procenta hlasů by se do sněmovny dostali komunisté.

ČR je asi nejlépe připravena v hospodářské soutěži, uvedl hlavní vyjednavat s EU Pavel Telička

Česká republika je ve zbývajících jednáních o přístupu do EU pravděpodobně nejlépe připravena v hospodářské soutěži. Musí však vyřešit některé problémy, třeba ocelářství. "Jsem si jist, že v nadcházejících měsících budeme schopni odsouhlasit s Evropskou komisí program restrukturalizace hutí," řekl hlavní vyjednávač ČR s EU Pavel Telička na konferenci "Společně v nové Evropě", pořádané Svazem průmyslu a dopravy. ČR již uzavřela s unií 24 kapitol z celkových 31. Jednání má uzavřít do konce letošního roku a členem unie by se mohla stát v roce 2004.

Fond národního majetku a firma Roland Berger podepsaly dohodu o poradenství při privatizaci Nové huti

Fond národního majetku (FNM) a společnost Roland Berger podepsaly dohodu o poradenství při privatizaci Nové huti. Jak řekla mluvčí fondu Jana Víšková, obě strany spolu intenzivně jednaly od středečního zasedání vlády. Oddalování podpisu smlouvy bylo jednou z hlavních výtek odborářů k restrukturalizaci ocelářství, kvůli které ve středu v Praze demonstrovalo přes tisíc hutníků. Nezávislý poradce je totiž pro ně zárukou průhlednější privatizace. Vláda udělila zatím exkluzivitu pro jednání o privatizaci NH společnosti LNM Holdings. Exkluzivita skončí 31. května. Kabinet se nicméně nebrání v případě neuspokojivého průběhu vyjednávání tomu, že se obrátí na další zájemce. Podle odborářů ostravské huti jsou dalšími zájemci US Steel a Shiran.

Podle komisaře Verheugena mají kandidátské země problém s úrovní zaměstnanců

Člen Evropské komise pro rozšíření Günter Verheugen řekl, že vzdělání a školení zaměstnanců patří k hlavním problémům při uplatňování norem Evropské unie v kandidátských zemích. Lze podle něj snadno a rychle změnit ústavu a relativně snadno změnit zákony a struktury, ale je těžké změnit lidi, uvedla agentura Agence Europe. Lidé vychovaní za komunismu někdy dost dobře nechápou duchovní princip demokratické společnosti. Komisař podle agentury také uvedl, že byl naopak v kandidátských zemích příjemně překvapen mladou elitou, která získala vzdělání například v EU a poté se vrátila domů pracovat ve veřejné správě.

Ministr Rusnok v Hongkongu otevřel osmou zahraniční kancelář Czechinvestu

Ministr financí Jiří Rusnok v Hongkongu slavnostně otevřel osmou zahraniční kancelář vládní agentury Czechinvest. Kancelář se zaměří na získávání investorů nejen z Hongkongu a Číny, ale především z Koreje, Tchaj-wanu či Singapuru. Do české ekonomiky loni Czechinvest přilákal rekordních 2,01 miliardy dolarů (přes 70 miliard korun) přímých investic, což bylo skoro o 30 procent více než v roce 2000. Má vzniknout přes 12.600 nových pracovních míst. Od svého vzniku v roce 1993 tak pro ČR již agentura získala 5,7 miliardy USD. Počet vytvořených pracovních míst dosahuje téměř 47.500.

Obchodní deficit skončil v lednu schodkem 6,6 miliardy Kč

Obchodní bilance skončila v lednu schodkem 6,6 miliard korun, což je zhruba o jednu miliardu korun lepší výsledek proti loňskému lednu. V lednu meziročně poklesl dovoz i vývoz, velmi výrazně se dovoz i vývoz snížily u surovin, polotovarů a chemických výrobků. Analytici zlepšení lednového schodku očekávali, odhady se v průměru pohybovaly okolo deficitu sedmi miliard korun. Podle Českého statistického úřadu v lednu nadále pokračoval růst vývozu i dovozu u strojů a dopravních prostředků. Mimořádně, a to o 20,9 procenta, vzrostl dovoz zemědělského a potravinářského zboží.

Greenpeace zvyšuje tlak na Spolanu kvůli dioxinům, firma se brání

Ekologická organizace Greenpeace vyzvala okresního hygienika v Mělníku a ředitele České inspekce životního prostředí, aby přiměli chemický závod Spolana k zabezpečení objektů zamořených dioxiny. Tvrdí, že v okolí areálu závodu jsou takové koncentrace dioxinů, že by mohly vážně ohrozit lidské zdraví. Podle představitelů firmy ale žádné bezprostřední ohrožení života jejich zaměstnancům ani neratovickým občanům nehrozí. Naměřené koncentrace dioxinů v okolí zamořených budov podle rozborů, které má Greenpeace k dispozici, pětkrát přesahují hodnotu povolenou pro pracovní prostředí. Podle ekologů jsou také poškozené okna a střechy zamořených objektů. K zabezpečení dvou objektů zamořených vysoce toxickými dioxiny vyzvalo tento týden Spolanu i ministerstvo životního prostředí.

Studenti z roku 1948 vládě připomněli, že ještě nebyli odškodněni

Pražský akademický klub 48 premiéru Miloši Zemanovi připomněl, že český stát zatím neodškodnil bývalé vysokoškoláky, kteří v roce 1948 demonstrovali proti nastupujícímu komunismu. Za své protesty bylo tehdy mnoho studentů vyloučeno ze studia a i poté je režim pronásledoval a ztěžoval jim život. Zemana na úřadu vlády navštívili zástupci akademického klubu v čele s jeho předsedou Zdeňkem Boháčem. Ten uvedl, že slibů již od politiků bývalí studenti sice dostali mnoho, ale nikdy se nesplnily. Boháč odhaduje, že odškodnění by se týkalo maximálně 600 lidí.

Pražský akademický klub 48 za Tošovského vlády dosáhl návrhu na jednorázové odškodnění 60.000 pro každého svého člena, ale tehdejší parlament to již nestihl schválit. Nová vláda ČSSD pak podle klubu odškodnění odmítla kvůli nedostatku financí.

Předvoj libereckých chemiků odcestuje v úterý do Kuvajtu

Zabezpečovací tým liberecké roty protichemické ochrany, která se zapojí do boje proti terorismu, odletí v úterý do Kuvajtu. "Půjde o prvních deset lidí," řekl mluvčí jednotky Radek Hampl. Předvoj má podle něj zajistit vylodění vojenské techniky a materiálu, které jsou podle informací ČTK již několik dní na cestě. Americká základna, kam chemici směřují, sídlí v Kuvajt City. Hlavní síly odletí do Kuvajtu počátkem druhé poloviny března.

Úkolem českých vojáků zapojených do akce Trvalá svoboda bude chránit organizační štáb. Chemici jsou ale připraveni zapojit se i do bojů proti zbraním hromadného ničení, přičemž budou spolupracovat s německými chemiky. Celé akce se zúčastní 250 vojáků, mezi nimiž bude sedm žen. Mise potrvá šest měsíců a podle odhadů přijde stát na 560 miliónů korun.

Tvrdík nechtěl říci, zda USA váhají s podpisem smlouvy o zbraních

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík se vyhnul přímé odpovědi na dotaz, zda Spojené státy váhají s podpisem smlouvy o jaderných zbraních kvůli důvěryhodnosti lidí z týmu poradců premiéra Miloše Zemana. Přiznal ale, že alianci se přístup Česka k supertajným materiálům nelíbí. Náčelník generálního štábu Jiří Šedivý zdůraznil, že lidí z armády se výtky spojenců netýkají. Mladá fronta Dnes napsala, že Spojené státy zvažují, zda poskytnou České republice informace o svých jaderných zbraních. Podle listu je hrozbou pro udržení důvěryhodnosti Česka v očích partnerů v NATO šéf premiérových poradců Miroslav Šlouf a několik dalších lidí, jimiž se Zeman obklopil. Smlouva ATOMAL umožňuje spojencům využít jaderných zbraní USA a Velké Británie. Manuály k použití arzenálu smí NATO vydat nové zemi jen po ratifikaci v americkém Senátu.

Ministr obrany ukončil působení českých jednotek v SFOR

Za úspěšné ukončení jedné etapy v historii České armády označil ministr obrany Jaroslav Tvrdík působení českých vojáků na území bývalé Jugoslávie v rámci mezinárodních jednotek SFOR. Ocenění z rukou ministra převzalo 48 příslušníků české armády. Za zpravodajství o misi SFOR vyznamenal ministr také desítku novinářů. Čeští vojáci sloužili na území bývalé Jugoslávie pod velením NATO od ledna 1996 do konce loňského roku. Za pět let se zde vystřídalo téměř 6000 vojáků. Čtyři příslušníci české armády při působení v mezinárodních silách zemřeli.

Ministr obrany postavil mimo službu vojáka elitní brigády rychlého nasazení v Chrudimi, který je podezřelý, že v Hlinsku surově zbil sedmnáctiletého mladíka a vykřikoval při tom nacistická hesla. Tvrdík v Olomouci řekl, že vojáka propustí z armády, pokud se podezření potvrdí. Ministr ubezpečil, že projevy extrémismu jsou v armádě ojedinělým jevem a vojenská policie a kontrarozvědka mají tuto problematiku pod kontrolou. Připustil však, že případ z Hlinska poškozuje pověst armády.

Ministr obrany Tvrdík si v Olomouci zahrál roli svědka

Jen na pár okamžiků se stal při návštěvě Olomouce ministr obrany Jaroslav Tvrdík až druhým mužem v pořadí. Na oplátku za dopolední obsazení centra Olomouce vojáky z mise SFOR se jednomu svatebnímu páru nabídl, že jim půjde za svědka. A nadšená nevěsta svolila. Ministr netušil, že ženich jeho mužstvo nikdy neposílí. Doma má totiž pečlivě uschovanou modrou knížku. Jako dar páru věnoval týdenní zájezd.

Hranice dostanou 270 miliónů na byty pro zaměstnance Philipsu

Radnice v Hranicích na Přerovsku dostane od Státního fondu rozvoje bydlení dotaci 270 miliónů korun na stavbu bytů pro zaměstnance nové továrny nizozemsko-korejské společnosti LG.Philips Displays. Továrna na výrobu barevných televizních obrazovek nyní zaměstnává zhruba 1100 pracovníků. Jejich počet by se měl v příštích letech zvýšit až na 3250.

Čeští homeopaté chtějí pro svou činnost pevná pravidla

Čeští homeopaté chtějí stanovení pevných pravidel pro svou činnost, a to včetně zavedení povinného vzdělávání. Homeopaté bez medicínského vzdělání mají své poradny, které si dnes může otevřít téměř každý, tomu chce Česká komora klasické homeopatie zabránit, řekl její předseda Aleš Sušický. Přítomný šéf Evropské rady pro klasickou homeopatii Petter Viksveen uvedl, že homeopatika užívá pětina až čtvrtina obyvatel EU. Podle něj lidé užívají homeopatii zejména proto, že klasická medicína v některých případech selhává a nenachází řešení, například u astmatu, alergií a opakujících se infekcí. Někteří lékaři nicméně homeopatii neuznávají a tvrdí, že její efekt je jen psychologický.

Bílý kruh bezpečí ocenil soudce za přístup k obětem násilí

Sdružení pro pomoc obětem násilí Bílý kruh bezpečí podruhé udělilo svou cenu za důstojné chování a respekt k lidem, kteří se stali terčem trestného činu. Barevnou plastiku anděla, vysokou 40 centimetrů, tentokrát obdržel pražský soudce Luboš Vlasák. Prezidentka sdružení Petra Vitoušová uvedla, že si soudce cenu vysloužil svou úctou a mimořádným respektem k poškozeným svědkům. Oběti se totiž podle ní stále ještě setkávají s chladným přístupem, kdy mívají před soudem spíše pocit, jako by samy čin spáchaly. "Nestává se často, aby byla práce soudce oceněna v pozitivním slova smyslu. Je to pro mě závazek do budoucna," řekl po převzetí anděla Vlasák.

Oběti trestných činů by podle sdružení Bílý kruh bezpečí měly mít právo vědět, kdy se pachatel vrátí z vazby nebo z vězení. Sdružení proto u příležitosti Evropského dne obětí navrhlo ministerstvu spravedlnosti, aby vyhlášky příslušných zákonů doplnilo.

Balet Národního divadla vystupuje v Libanonu s Popelkou

S inscenací Popelky Sergeje Prokofjeva vystupuje v Libanonu baletní soubor Národního divadla (ND). Soubor pozvala organizátorka hudebního festivalu Myrna Bustaniová, která byla v roce 2000 v Praze a setkala se tehdy s ředitelem ND Jiřím Srstkou. Tanečníci z první české scény vystupují v této exotické zemi poprvé. Libanonští milovníci baletního umění se však s českým tancem mohli seznámit již v minulosti, protože v letech 1997 a 1998 v Bejrútu s úspěchem vystoupil Pražský komorní balet založený Pavlem Šmokem.

Na Masarykovu sochu ve Washingtonu přispěje i Jihomoravský kraj

Jihomoravský kraj přispěje 100.000 korunami na postavení sochy Tomáše Garrigua Masaryka ve Washingtonu, a stane se tak čtvrtým dárcem. Loni schválilo svůj příspěvek 400.000 korun Brno a 200.000 korun Praha. Nedávno věnoval 100.000 korun i Moravskoslezský kraj. Náklady na pořízení, přepravu a postavení sochy dosahují asi deseti miliónů korun. Měla by být umístěna v parku před hlavní budovou Světové banky, tedy asi pět minut chůze od Bílého domu. Na sochu přispějí i krajané z USA, včetně krajanské společnosti Američtí přátelé ČR, která se o vztyčení sochy zasazuje. V létě má sochu odhalit prezident Václav Havel během své návštěvy USA. Návrh zákona, na jehož základě bude moci ve Washingtonu Masarykova socha stát, již podepsal americký prezident George Bush.

Moravští vinaři žádají okamžité zastavení vídeňského obřího kola

Okamžité zastavení obřího kola v Prateru, které je dominantou Vídně, žádají moravští vinaři z recesistické republiky Kraví Hora na Břeclavsku. "Kolo působí jako větrák, který vhání na jih Moravy chlad. Hrozny pak špatně vyzrávají a zhoršuje se tím naše ekonomická situace," řekl s úsměvem prezident republiky František Šebesta. Cílem akce je odpovědět Rakušanům na jejich protesty proti jaderné elektrárně Temelín a také na zahraniční diskuse o takzvaných Benešových dekretech. Republika Kraví Hora vznikla loni. Tvoří ji 260 sklípků, v nichž se konají důležitá vládní jednání.

Olympijský vítěz Valenta bude na poštovním razítku i známce

Jméno olympijského vítěze v akrobatickém lyžování Aleše Valenty se objeví na poštovním razítku a známce. Pracovníci České pošty budou razítkem označovat od 25. února do 1. března listovní zásilky v Praze 1 a v Šumperku, odkud akrobatický skokan pochází. Mluvčí pošty Ladislav Vančura sdělil, že Valentovo jméno bude vytištěno i na dvanáctikorunové známce s obrázkem akrobata. Zhruba milión těchto známek vydala pošta na konci ledna u příležitosti zimních her v Salt Lake City. Nápis Aleš Valenta zlatá medaile se objeví na části z 500.000 zbývajících známek.

Mezi olympijské vítěze vynesla devětadvacetiletého Valentu odvaha, s níž jako první v historii skočil trojné salto s pěti vruty. Vybojoval zároveň čtvrtou zlatou medaili v dějinách českého respektive československého sportu ze zimních her. Na poštovní známce byl v minulosti zobrazen například hokejový brankář Dominik Hašek, který českému týmu pomohl před čtyřmi lety v Naganu k olympijskému zlatu.

České lyžařky doběhly v olympijské štafetě čtvrté

České běžkyně na lyžích vybojovaly na olympijských hrách v Salt Laket City čtvrté místo ve štafetě. Kvarteto Helena Balatková, Kamila Rajdlová, Kateřina Neumannová a Kateřina Hanušová zaostalo za bronzovým Švýcarskem o půl minuty, na první místo Češky ztratily minutu a pět vteřin. Zlaté medaile získaly v napínavém finiši Němky před Norskem poté, co se v cílové rovince prosadila sprinterská specialistka Evi Sachenbacherová. K závodu nenastoupily Rusky, neboť se u dvou jejich běžkyň krátce před startem objevilo podezření na dopink.

Trenér Neumannové Stanislav Frühauf tvrdí, že v ruském sportu hraje roli mafie

Trpělivost trenéra Stanislava Frühaufa, který stojí za úspěchy české běžkyně na lyžích Kateřiny Neumannové, definitivně přetekla. Poslední kapkou k uvolnění jeho zloby na současný zkažený svět sportu se stala zvýšená hladina hemoglobinu v krvi Rusky Lazutinové před závodem olympijských štafet. Kouč bez servitků prohlásil, že na ruský sport mají vliv lidé, kteří kontrolují tok peněz. Případ Lazutinové Frühaufa značně rozladil. Ruskou běžkyni lidsky i sportovně uznával a myslel si, že nepoužívá zakázané prostředky. Zvláště, když minulou sezónu opustila ruskou reprezentaci a začala trénovat sama. Jenomže před olympiádou se vrátila a její výkonnost nenadále vyrostla.

Počasí

Bude většinou zataženo, občas déšť nebo déšť se sněhem. Noční teploty: plus 3 až minus 1 stupeň Celsia. Přes den oblačno, teploty 4 až 8 stupňů Celsia.