Zprávy Radia Praha

České ministerstvo zahraničí vyzývá Izrael a Palestinu k obnovení rozhovorů

České ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, v němž vyzývá Izrael a Palestinu k obnovení rozhovorů. Připojilo se tak k výzvě španělského ministra zahraničí Josepa Pique, který v zastoupení Evropské unie žádal ukončení bojů na Středním východě a okamžité stažení izraelských vojenských jednotek z okupovaných palestinských území. Ministerstvo vyjádřilo lítost nad vlnou teroristických útoků, které způsobily ztráty desítek životů nevinných civilistů. ČR se připojuje k výzvám, aby izraelský premiér i předseda palestinské samosprávy urychleně přistoupili k naplňování rezolucí RB OSN, které otevírají prostor pro komplexní řešení krize.

Smlouva mezi ČR a Vatikánem by mohla být připravena ještě do voleb

Smlouva mezi ČR a Vatikánem, která by upravila poměry mezi katolickou církví a státem, by mohla být připravena ještě do voleb. Novináře o tom během své návštěvy Vatikánu informoval prezident Václav Havel, který na toto téma hovořil s kardinálem Sodanem. Setkal se s ním po audienci u papeže Jana Pavla II. Podle českého velvyslance ve Vatikánu Martina Stropnického uzavření smlouvy komplikovalo například to, že se změnili vyjednávači. Přiznal také, že k rychlému uzavření smlouvy nepřispělo ani projednávání kontroverzního církevního zákona v parlamentu, jehož podobu zástupci církví kritizují. Zákon podle nich zasahuje do práva církví zřizovat své vlastní instituce, zvláště ty, které jsou zaměřeny na působení v sociální a charitativní oblasti. Václav Havel v Římě navštívil také sídlo Suverénního řádu maltézských rytířů.

Prezident Václav Havel hovořil s papežem Janem Pavlem II. zejména o situaci ve střední Evropě. Papež se ptal na vztahy České republiky s Polskem a Maďarskem. "Zřejmě asi správně tuší, že se v poslední době začíná vznášeti trošku nad tímto regionem démon nacionalismu," uvedl Havel. Papež se podle něj chtěl ujistit o tom, že český prezident se vyvolávání nacionalismu neobává a je optimista. S papežem se Havel setkal již pošesté.

V Mexiku se rýsuje několik ekonomických projektů

Konkrétní ekonomické projekty českých firem se v současnosti rýsují v Mexiku. Podle informací českých podnikatelů, kteří doprovázejí premiéra Miloše Zemana při jeho návštěvě v Mexiku, jde o projekty především v oblasti ekologie a životního prostředí a v oblasti energetiky. Jeden z projektů se týká dodávek čističek odpadních vod, které jsou založeny na principu tzv. vločkového mraku, což je český patent. Jak upozornil Miloš Zeman, o tento projekt projevili zájem nejen mexický ministr průmyslu, ale osobně také prezident Vicente Fox. Dalším významným projektem je nabídka na výstavbu tepelné elektrárny o výkonu 118 megawattů v mexickém Monterrey. Mexická strana má zájem i o dodávky českých cvičných proudových letadel L-39.

Miloš Zeman položil v mexickém hlavním městě věnec k soše prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Jde o duplikát sochy Otakara Španiela, která stojí na jednom z náměstí v centru mexické metropole, jež rovněž nese Masarykovo jméno, stejně jako jeden z bulvárů mexického hlavního města.

Pokud se nedohodne s ODS, vypoví ČSSD opoziční smlouvu sama

Pokud se sociálním demokratům nepodaří domluvit se s ODS na vypovězení opoziční smlouvy ke dni voleb, ukončí tento smluvní vztah jednostranně. Rozhodl o tom Ústřední výkonný výbor ČSSD. Předseda Vladimír Špidla připustil, že ODS se do oficiálního zrušení smlouvy nechce. Podle občanských demokratů je jednání o zrušení zbytečné, platnost dokumentu podle nich vyprší dnem voleb. Zrušení smlouvy, která sociálním demokratům zajistila čtyřletou menšinovou vládu, bude podle Špidly výhodné pro stát. Zaručí totiž politickým stranám po nadcházejících sněmovních volbách volné ruce při vyjednávání o povolební spolupráci. Předseda sociálních demokratů se kloní ke spolupráci s lidovci. Na tiskové konferenci však nechtěl spekulovat o výsledcích voleb ani o povolebních jednáních. Nevyloučil však ani další partnerství s ODS.

ČSSD kvůli Benešovým dekretům zavázala členy k obraně národních zájmů

Česká strana sociálně demokratická zavázala své členy v souvislosti s debatami o poválečných dekretech prezidenta Edvarda Beneše k "obraně národních zájmů". Těmi se podle předsedy strany Vladimíra Špidly myslí poválečné uspořádání Evropy a z něj vycházející majetkové poměry. Špidla uvedl, že sociální demokraté se znepokojením sledují snahu některých sil otevřít debatu o výsledcích druhé světové války. "ČSSD nepřipustí jakékoli zpochybňování stávajících majetkových poměrů. Česká republika se nesmí stát slabým článkem poválečného uspořádání Evropy. Výsledky druhé světové války jsou pro nás nezpochybnitelné a nedotknutelné," dodal Špidla.

Proti poválečným Benešovým dekretům, které včlenily do českého právního řádu rozhodnutí vítězných mocností v Postupimi o postavení Němců a Maďarů v Československu, se v poslední době zvedla vlna odporu mezi některými německými, rakouskými a maďarskými politiky. Tvrdí, že by je měla ČR zrušit před vstupem do Evropské unie. Sudetoněmecká lobby prosadila opakované jednání o dekretech v Evropském parlamentě. Ministerstvo zahraničí již připravilo právní expertizu dekretů a odeslalo ji do Bruselu. Podle ministra Kavana připravuje ještě rozšířenou verzi, na níž by se podíleli také přední čeští historikové.

Maskotem sociálních demokratů pro letošní sněmovní volby bude rozesmáté blonďaté dítě v tričku s růží. Obrázek Socánka, který je podle předsedy strany Vladimíra Špidly čistě náhodou podobný volebnímu manažerovi Karlu Kobesovi, představilo novinářům vedení strany na tiskové konferenci.

Profesionální armáda se podle náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého neobejde bez aktivních záloh

Profesionální armáda se podle náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého neobejde bez aktivních dobrovolných záloh. Povolány budou v době, kdy bude armáda nasazena mimo ČR nebo bude plnit jiné úkoly. Jejich vznik zlegalizuje zákon, který už schválili poslanci i senátoři. Do několika měsíců by ho měl podepsat prezident, řekl Šedivý novinářům v Měříně na Benešovsku. Očekává, že aktivní zálohy budou mít v budoucnu pět až deset tisíc členů. Projekt aktivních dobrovolných záloh, které mají nyní kolem tisíce členů, armáda zahájila před třemi lety. O profesionalizaci armády v Měříně hovořilo přes 260 odborníků, zástupců armády i příslušníků doborovolných záloh.

Sportovní letadlo narušilo prostor nad jadernou elektrárnou Temelín

Malý český civilní letoun narušil vnější bezpečnostní bezletovou zónu jaderné elektrárny Temelín. "Pilot civilního letadla na výzvy vojenských letců zareagoval a vrátil se na plánovanou letovou trasu," informoval o případu mluvčí generálního štábu Vladimír Palán. Případ budou podle něj šetřit pracovníci úřadu civilního letectví. Bezletový prostor nad jadernými elektrárnami Temelín a Dukovany byl rozšířen po teroristických útocích na Spojené státy.

Shromáždění komunistů v Mostě přilákalo asi 1000 jejich příznivců

Na 1000 lidí se zúčastnilo shromáždění, které svolali do Mostu na 1. náměstí komunisté. Město vstoupilo do dějin, když zde za světové hospodářské krize před 70 lety horníci čtyři týdny protestovali proti propouštění. Právě na vysokou míru nezaměstnanosti především na Mostecku a Ostravsku upozornili ve svých vystoupeních vedoucí představitelé KSČM. Na financování kampaně před letošními parlamentními, komunálními a senátními volbami vyčlení KSČM maximálně 17 miliónů korun. Podle průzkumů by komunisty volilo 15 procent lidí.

Nevládní zemědělci přidružených zemí: Návrh kvót EU je diskriminační

Nevládní zemědělci z kandidátských zemí EU odmítají kvóty Evropské komise pro jednotlivé komodity. Shodli se na tom účastníci prvního Kongresu zemědělských nevládních organizací v brněnském kongresovém centru. "Tento dokument je pro všechny kandidátské země naprosto nepřijatelný," řekl prezident Agrární komory ČR Václav Hlaváček. Uvedl, že by ve svém důsledku znamenal lidkvidaci zemědělství kandidátských zemí. Kongresu se zúčastnili delegáti 21 nevládních organizací z 12 zemí.

Policie vyšetřuje šéfy ČSOB kvůli kajmanským fondům

Policie začala prošetřovat, zda se vedení Československé obchodní banky (ČSOB) nedopustilo při správě majetku po zkrachovalé Investiční a poštovní bance (IPB) podvodu. S odvoláním na dobře informovaný policejní zdroj to píší Lidové noviny. Trestného činu se mohlo vedení ČSOB dopustit podvodem při správě takzvaných kajmanských fondů. Jejich převzetí šéfové ČSOB odmítali s poukazem na neprůhlednost vlastnické a majetkové struktury fondů. Nyní ale podle listu existuje podezření, že ČSOB napřed inkasovala lukrativní výnosy z fondů a poté je převedla na stát. Za podobný podvod hrozí trest od pěti do 12 let vězení.

Začal společný rozhlasový pořad pěti evropských stanic

Pět veřejnoprávních rozhlasových stanic z Rakouska, Slovenska, Maďarska, Polska a Česka se podílí na tvorbě rozhlasového magazínu v angličtině "Insight Central Europe", tedy přibližně "O střední Evropě". Poprvé byl vysílán všemi zúčastněnými stanicemi v sobotu odpoledne. Pořad sestavuje rakouské Radio Austria International z příspěvků českého vysílání do zahraničí Rádio Praha a partnerských stanic Radio Slovakia International, Radio Budapest a Radio Polonia z Varšavy. Projekt vznikl na společném setkání představitelů těchto stanic v říjnu 2001 ve Vídni. David Vaughan, šéfredaktor Rádia Praha ČTK řekl, že na tvorbě magazínu se v každé ze zemí podílí dva redaktoři. Připravují 22 minut publicistického pořadu, který má přibližovat různé pohledy na život ve střední Evropě. Hovořit se bude o politice, ekonomice, ale i sociálních a kulturních tématech.

V Praze zemřel mistr groteskních plastik Karel Nepraš

Jen tři dny po svých sedmdesátinách zemřel v Praze významný český sochař Karel Nepraš. Jeho život se uzavřel právě v době, kdy se dokončují přípravy na rozsáhlou výstavu k jeho životnímu jubileu. Uměleckou dráhu začínal kresbami, v nichž svou nezaměnitelnou linkou vytvořil základ české kreslené grotesky. Proslavil se především svými plastikami - červenými bytostmi, při jejichž tvorbě používal kovové trubky, hadice, šrouby a další materiály. Neprašovy výrazné sochy jsou v galeriích v Praze, Paříži, Washingtonu, stejně jako v řadě soukromých sbírek. Nepraš v několika posledních týdnech prodělal dvě mozkové příhody a poslední dny trávil v nemocnici.

Ostatky herce Zdeňka Dítěte byly uloženy na pražském Vyšehradě

Ostatky divadelního a filmového herce Zdeňka Dítěte uložili jeho kolegové do hrobu Nadace Život umělce na pražském Vyšehradě. Jeho urna byla uložena vedle ostatků Vlasty Fabiánové a Ljuby Hermannové. Dítě zemřel necelý měsíc po svých jedenaosmdesátých narozeninách loni 11. prosince v léčebně pro dlouhodobě nemocné v Kralupech nad Vltavou. Konec života tohoto kdysi elegána a idolu žen byl poznamenán Allzheimerovou chorobou.

Poprvé stál Zdeněk Dítě před kamerou v roce 1944 v "Pytlákově schovance". V Zemanově pohádce z roku 1955 "Byl jednou jeden král" ztvárnil zahradníka, v sérii o radovi Vacátkovi "Smrt černého krále" hrál komisaře. Představitel pěti desítek filmových rolí se objevil v legendární televizní scénce po boku komika Felixe Holzmana, který si u pokladní kina Ivy Janžurové kupoval lístky na filmy V sobotu večer, v neděli ráno a Včera, dnes a zítra.

V rámci oslav 90 let českého skautingu byly po celé republice otevřeny klubovny pro veřejnost

Skauti po celé republice otevřeli v sobotu své klubovny veřejnosti. Děti i dospělí mohli navštívit na 300 objektů a místností, v nichž členové největšího hnutí dětí a mládeže v republice tráví volný čas. Akce se konala v rámci letošních oslav 90 let českého skautingu. Ke skautskému hnutí se v Česku hlásí asi 53.000 dětí i dospělých. Ve více než polovině kluboven mohli návštěvníci dobrovolně přispět na celonárodní sbírku "Pomozte dětem!".

Severočeští Romové poprvé slavili svůj mezinárodní den v Duchcově

Přes 1000 Romů z Ústeckého a Libereckého kraje v Duchcově na Teplicku společně slavilo Mezinárodní den Romů. Tento svátek, který od roku 1971 oslavují Romové na celém světě, stanovil první kongres Mezinárodní romské unie na 8. dubna. Na pódiu přírodního areálu Bažantnice se střídalo za značného zájmu diváků 17 tanečních a pěveckých souborů a 12 kapel z Chomutovska, Liberecka, Mostecka, Teplicka a Ústecka.

Peníze za sladkosti pomohou kambodžským dětem

Koláče, bábovky a cukrovinky za dobrovolné ceny nabízel v pasáži Myslbek stánek Dětského fondu OSN - UNICEF. Kdo rád poznává soukromí hereček, mohl ochutnat aprílový makoveček připravený podle receptu herečky Divadla Na Vinohradech Simony Postlerové, která navíc všechny sladkosti sama nabízela. Mezi cukrářskými a pekárenskými výrobky sponzorských firem stála průhledná kasička, do níž lidé dávali bankovky určené na pomoc kambodžským dětem. Alice Tomková z Českého výboru UNICEF ČTK řekla, že výbor tradičně pořádá akci Pečeme pro děti každou první sobotu v měsíci. Celkem občané od října 1999 věnovali do kasičky přes jeden milión korun.

Odborník na rekonstrukce rozebírá zbytky vyhořelého kostela

Odborník na rekonstrukce objektů začal za pomoci hasičů rozebírat zbytky dřevěného kostela svaté Kateřiny, který v úterý shořel v Ostravě-Hrabové. "Po jednotlivých trámech se to rozebírá, čísluje a vyhodnocuje se, co je použitelné. Zachycuje se stav, jak kostel vypadal," řekl vedoucí stavebního odboru ostravsko-opavského biskupství Václav Kotásek. Dodal, že v troskách se podařilo najít nejrůznější kovové prvky, které bude možné použít při výstavbě repliky kostela.

V Moskvě vyvrcholily Dny české literatury

Vyznamenáním nejlepších studentů bohemistiky a žáků středních škol, kteří studují češtinu jako cizí jazyk, vyvrcholily v Moskvě Dny české literatury, které se konaly v ruské metropoli za účasti českých umělců a spisovatelů. Jak řekl vedoucí kulturního a školského úseku české ambasády v Moskvy Zdeněk Okůnek, cílem Dnů české literatury bylo seznamovat ruské bohemisty a slavisty s novými trendy české literatury. Upozornil, že vítězové překladatelské soutěže jsou vyznamenáváni studiem na Letní škole slovanských studií v Praze. Docentka Moskevské státní univerzity Taťjana Acarkinová ocenila, že česká strana podporuje zájem ruských studentů o češtinu. "Děti, které si vybraly češtinu jako studijní předmět, mají pocit, že se o ně někdo zajímá. Je pro ně velmi příjemné, když si někdo všimne jejich zájmu o češtinu," uvedla. Dnes je čeština v Rusku populární také kvůli zájmu o přesídlení bohatších ruských obyvatel do České republiky.

Ministr kultury Pavel Dostal udělil resortní vyznamenání Karlu Černému

Za šíření dobrého jména české kultury udělil ministr Pavel Dostál resortní vyznamenání Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění) filmovému architektovi, scénografovi a držiteli Oscara za Formanova Amadea Karlu Černému. Medaili mu předal na oslavě jeho osmdesátin v pražském Biu Konvikt. Architekt Karel Černý je vedle Ivana Jandla, Theodora Pištěka a Miloše Formana jedním ze čtyř českých rodáků, kteří získali takzvaného osobního Oscara - tedy nikoli za film, ale za výkon ve své profesi. Bylo to v polovině 80. let a o nominaci se prý dozvěděl náhodou. Vedení tehdejšího státního filmu mu zaplatilo letenku jen do New Yorku, smoking si nechal ušít a v kapse pašoval pár dolarů. Architekt Karel Černý se narodil 7. dubna 1922 v Plzni. Podílel se například na filmech Král Šumavy, Ecce homo Homolka, Hříšní lidé města pražského, Lucie, postrach ulice a Nebeští jezdci.

Americký kaskadér se zabil, protože se včas neodpoutal od lana

Pětačtyřicetiletý americký kaskadér ve čtvrtek při natáčení zahynul, protože se včas neodpoutal od vlečného lana připevněného k motorovému člunu. Deníku Právu to řekl pražský policejní ředitel Radislav Charvát. Kaskadér natáčel jednu ze scén amerického akčního filmu Triple X režiséra Roba Cohena. Letěl na padáku taženým člunem, narazil do pilíře Palackého mostu, odrazil se od něj a spadl do Vltavy.

Sbírky Umělecko-průmyslového muzea obohatilo sklo od Mosera

Kolekci broušených skleněných předmětů ze současné produkce světoznámé karlovarské sklárny Moser získalo od firmy darem Umělecko-průmyslové muzeum v Praze. Soubor obsahuje například křišťálovou mísu, dílo sklářského výtvarníka Františka Víznera či sadu oválných kancelářských předmětů, které autor Pavel Kopřiva určil pro luxusní manažerské pracovny. Kolekce má hodnotu 370.000 korun.

Naučná stezka připomene tragédii valšských pasekářů na konci války

Tragédii valašských pasekářů z Vařákových Pasek na Vsetínsku z 2. května 1945 bude připomínat naučná stezka, kterou začali budovat členové Českého svazu ochránců přírody z Valašského Meziříčí. Otevření šestnáctikilometrové stezky plánují za měsíc. Horaly přepadlo komando německých fašistů den před osvobozením kraje rumunskými a ruskými vojáky. Shořelo osm z deseti chalup a zahynulo osm lidí, řekl jednatel svazu Milan Orálek. "Na tabulích na stezce upozorníme také na unikátní komplex mravenišť, skalní masív Čertových skal a zajímavosti, jako je v Lačnově louka s šafránem bělokvětým. Turisté navštíví i vrch Kopce s pseudokrasovými jeskyněmi, v nichž žijí netopýři," uvedl Orálek.

Africký ples nepřipomínal bál, ale letní dovolenou u moře

Dlouhé společenské šaty a lodičky na vysokém podpatku? Oblek s motýlkem? Nikoliv! Šortky, květované košile, šaty na ramínka, trička, sandály, velké černé brýle a slaměné klobouky. Takový oděv zvolili nejčastěji návštěvníci Afrického plesu, který uspořádalo v pražské Lucerně Humanistické hnutí. Jedním z vrcholů večera se stala africká módní přehlídka a představení uchazeček o titul Miss Afrika. Desítka černých krásek z pražských vysokých škol se předvedla publiku v tradičním oblečení svých zemí.

Humanistické hnutí také na plese odstartovalo projekt Adopce na dálku. Lidé z Česka si tak mohou podle fotografií vybrat některé ze 400 chudých chlapců a dívek z Keni a Guineje a umožnit jim svým příspěvkem vzdělání. Měsíc výuky v Keni přijde českého adoptivního rodiče na 600 korun, v Guineji stojí 460 korun. Tyto částky vystačí na školné, školní uniformu, učebnice, sešity i psací potřeby. Svého školáka si zájemci mohou vybrat na internetových stránkách www.humanisti.cz/adopce.

Špindlerův Mlýn slaví 100 let od založení Spolku zimních sportů

Známé krkonošské středisko Špindlerův Mlýn letos oslavuje sté výročí založení místního Spolku zimních sportů. Spolek vznikl v roce 1902 z iniciativy někdejšího starosty Wilhelma Picka. Ve svých začátcích měl 50 členů. Založení spolku se váže k prvním lyžařským závodům, které byly v tehdejším Spindelmühle uspořádány. Závody proslavily toto horské středisko daleko za hranicemi Krkonoš. Původní německý název obce se změnil na dnešní Špindlerův Mlýn v roce 1923. Organizování sportovních klání na různých úrovních začalo rychle přibývat. Špindlerův Mlýn ale není jen centrem pro zimní sporty. Pravidelně je dějištěm závodů v kanoistice, závodů na horských kolech nebo tenisových turnajů.

Sport

Fotbalisté Sparty se znovu dostali do čela ligové tabulky. Po remíze 1:1 v derby se Slavií vedou zásluhou lepšího skóre před Libercem, Slavia zůstala pátá.

Hokejisté České republiky porazili v druhém přípravném utkání před mistrovstvím světa v Táboře Švýcarsko 4:3 a oplatili mu tak čtvrteční prohru z Mladé Boleslavi.

Čeští tenisté prohrávají ve čtvrtfinále Davisova poháru ve Francii po čtyřhře 1:2. Jiří Novák s Davidem Riklem podlehli výborně hrající domácí dvojici Michael Llodra, Fabrice Santoro 3:6, 1:6 a 4:6. O vítězi duelu ve francouzském městě Pau rozhodnou nedělní dvouhry.

Počasí

Bude oblačno až polojasno a ojediněle přeháňky deště se sněhem nebo sněhové. Denní teploty 6 až 10 stupňů Celsia.