Zprávy Radia Praha

Ze zprávy Evropského parlamentu patrně podle ministra Kavana vypadnou pasáže o Benešových dekretech

Pasáže o Benešových dekretech pravděpodobně vypadnou z textu zprávy Evropského parlamentu o ČR. Ministr zahraničí a vicepremiér Jan Kavan předpokládá, že EP se 10. června ani nebude zabývat rezolucí k dekretům, jak původně plánoval, ale nejprve počká na vlastní právní analýzy. Českou expertízu dekretů, podle níž tyto dokumenty neodporují právu Evropské unie, už EP má. Tvrdí v nich, že prezidentské dekrety, které jsou spojeny s odsunem Sudetských Němců po válce, jsou historické dokumenty, které dnes nemají právní účinky a těžko je lze srovnávat s evropským právem. Podle Kavana se i díky české diplomacii začíná dařit věcný přístup k této problematice, která zvyšuje napětí ve střední Evropě.

Ministr financí zřejmě navrhne, kde vzít peníze na financování zahraničních misí

Ministr financí Jiří Rusnok v pondělí podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka zřejmě navrhne, kde může vláda získat prostředky na financování zahraničních misí. Nelze je ale již hledat v resortu obrany, protože by to ohrozilo existenci ozbrojených sil, řekl Tvrdík při předávání bojového praporu 6. polní nemocnici ve Zbirohu. Sněmovna v úterý zamítla návrh, aby pobyt českých vojáků v Kuvajtu a Afghánistánu byl hrazen prostřednictvím státních dluhopisů. Diskusi ve sněmovně označil Tvrdík za "nešťastnou politickou třenici za situace, kdy vojáci jdou do zahraničí nasazovat své životy". Upozornil, že příprava 6. polní nemocnice pro plnění aliančních operací již armádu stála stovky miliónů korun. Kdyby nebyla vyslána do Afghánistánu, ztratilo by to smysl.

Tempo růstu kursu koruny neodpovídá podle ministra financí Jiřího Rusnoka vývoji ekonomiky

Tempo růstu kursu koruny je v posledních dnech příliš rychlé a neodpovídá vývoji ekonomiky. Podle ministra financí Jiřího Rusnoka je intervence centrální banky tudíž namístě, protože se jí banka snaží oslabit poptávku po české měně. Ministr to řekl agentuře Reuters. Česká národní banka intervenovala na devizovém trhu už podruhé za poslední týden a v rámci intervence nakoupila asi 200 miliónů eur. Česká měna totiž ve středu prolomila další rekord a vůči euru vystoupila na 30,025 Kč za euro. Za poslední rok už koruna vůči euru zpevnila asi o 16 procent. Poptávka po české měně se zvyšuje s tím, jak do země proudí zahraniční investice.

Automobilka Škoda Auto se připojila k takzvané Trutnovské výzvě proti silné koruně, kterou již podpořilo přes 40 podniků. Iniciátoři výzvy žádají vládu a Českou národní banku, aby přijala opatření k zastavení tohoto trendu. Jak řekl mluvčí firmy Milan Smutný, na tuto situaci automobilka upozorňuje jako největší tuzemský exportér již tři čtvrti roku. Signatáři výzvy varují, že zvýšené náklady a nižší tržby způsobené silnou korunou povedou k omezení rozvoje českých firem a k propouštění.

Zahraniční zadluženost ČR není podle analytiků problémem, vadí však silná koruna

Loňský výsledek zahraniční zadluženosti České republiky potvrdil trend, že tento ukazatel nepředstavuje výraznější riziko. Ve srovnání s ostatními státy střední a východní Evropy je na tom ČR podle analytiků oslovených ČTK celkem dobře, přičemž poměr dluhu k hrubému domácímu produktu se bude dále zlepšovat. Zahraniční zadluženost ČR klesla ke konci loňského roku na 787 miliard korun, tedy 24,6 miliardy eur. Její poměr k HDP klesl na 37 procent. Dluh vlády představuje pouze čtyři procenta z celkového zahraničního dluhu, třetina připadala na banky a dvě třetiny na podniky. Neochota českých firem investovat v zahraničí však zvyšuje tlak na posilování koruny.

Do Poslanecké sněmovny předložilo kandidátní listiny 28 subjektů

Nový volební zákon dává letos politickým stranám na rozdíl od minulosti daleko větší šanci, že se jim peníze vložené do voleb přinejmenším vrátí. Právě vidina finančního zajištění i snadnějšího přístupu do médií je podle odborníků hlavním důvodem rekordního počtu kandidujících stran. Kandidátní listiny pro červnové volby do sněmovny předložilo celkem 28 subjektů. Místo kauce 200.000 korun za každý kraj totiž kandidující uskupení zaplatí jen patnáctitisícový příspěvek na úhradu volebních nákladů. Pokud by strany navíc získaly nejméně 1,5 procenta všech hlasů, dostanou z rozpočtu za každého svého voliče 100 korun.

Dva měsíce před volbami věří stranám jen 12 procent lidí

Politickým stranám věří dva měsíce před volbami jen 12 procent občanů. Naproti tomu historického maxima dosáhla důvěra občanů v armádu a soudy; armádě věří 56 procent a soudům 41 procent lidí. Významně větší podpoře se mezi soudy těší Ústavní soud, důvěřuje mu 51 procent dotázaných. Vyplývá to z průzkumu agentury CVVM. Důvěra v církve se trvale pohybuje kolem 30 procent, nyní mírně stoupla na 34 procenta. Bankám a peněžním ústavům věří 33 procent lidí.

Soud se k výslechu kapitána BIS Vladimíra Hučína znovu nedostal

Rychle skončil výslech bývalého důstojníka BIS a předlistopadového disidenta Vladimíra Hučína, který stojí před přerovským soudem kvůli obžalobě ze sedmi trestných činů. Obžalovaný odmítl vypovídat, neboť ho vedení tajné služby nezbavilo mlčenlivosti. Senát, který od rána zaměstnávaly námitky a stížnosti žaloby i obhajoby, pak proces z časových důvodů odročil. Obhájce Stanislav Devátý tvrdí, že hlavním důvodem odročení bylo Hučínovo rozhodnutí nevypovídat. Soudce Michal Jelínek to však popřel. Stejně jako při minulém jednání se obžalovaný i jeho advokáti marně snažili, aby se jednání otevřelo veřejnosti. Hučín všechna obvinění popírá s tím, že je proti němu vykonstruovala státní moc.

Vláda o privatizaci Telecomu nerozhodla, bude dál jednat s dvěma zájemci

Vláda nerozhodla o prodeji majoritního podílu v Českém Telecomu a o podmínkách bude dále jednat s dvěma zájemci. Jak uvedl ministr financí Jiří Rusnok, kabinet bude jednat s konsorciem Deutsche Bank, TDC a Blackstone Group a konsoriecm Swisscomu s CVS Capital Partners a Spectrum Equity Partners. Oba zájemci musí předložit nové závazné nabídky do 26. dubna.

Rozhodnutí vlády o vyjednávání se dvěma uchazeči o podíl v Českém Telecomu především prodlužuje nejistotu kolem privatizace firmy. Vyjednávání zřejmě nepovede k výraznému zvýšení nabídek. "Nepředpokládáme, že by zájemci zvýšili nabídku tak, aby uspokojili požadavek vlády na 80 miliard za státní podíl," řekl analytik Atlantik FT Petr Švarc. Ministr financí Jiří Rusnok však po jednání vlády řekl, že požadavek na 80 miliard Kč za 51 procent státu, který nedávno vznesl premiér Miloš Zeman, není požadavkem vlády. Jaké je očekávání kabinetu, nesdělil.

Vláda schválila smlouvu s Polskem o propojení dálnic

Vláda schválila návrh na sjednání smlouvy s Polskem o hraničním propojení české dálnice D47 a polské A1. Během zasedání kabinetu to řekl ministr dopravy a spojů Jaromír Schling. Podpis smlouvy s polskou stranou je podle ministra záležitostí několika měsíců. Místo hraničního přechodu dosud nebylo určeno. Dálnici D47 z Lipníka do Ostravy a dále do Polska má letos začít stavět izraelská Housing&Construction. Vláda však stále neprojednala návrh smlouvy, na jejímž základě má soukromý investor dálnici postavit a provozovat.

Izraelská firma získala od vlády zakázku na výstavbu 80kilometrové dálnice do Ostravy bez výběrového řízení. Stavba má sloužit jako pilotní projekt soukromého financování výstavby dálnic v ČR. Izraelci navrhují první úsek zprovoznit v roce 2007, celou dálnici postavit do roku 2009 a 25 let ji provozovat. Za to by jim měl stát po uvedení do provozu každoročně odvádět mýto podle intenzity provozu.

ČR asi dostane z Ruska jako splátky za dluh letadla a vrtulníky

Česká republika zřejmě dostane z Ruska vojenskou techniku jako část splátek za dluh bývalého Sovětského svazu a Ruské federace. Vláda totiž schválila návrh na uzavření takové dohody z Ruskem. Podle něj by česká armáda dostala dva nebo tři obří transportní letouny An-70, sedm vrtulníků Mi-24 v nejmodernější verzi a náhradní díly pro ruskou vojenskou techniku. Dohodu má ještě v dubnu podepsat premiér Miloš Zeman při návštěvě Ruska. Dodávkami vojenské techniky a náhradních dílů Rusko splatí část dluhu ve výši 300 až 400 miliónů dolarů, tedy 10,5 až 14 miliard korun.

Rusko České republice původně dlužilo 3,6 miliardy dolarů, nyní je to 1,1 miliardy dolarů, včetně nesplacených úroků. Pohledávku ve výši 2,5 miliardy dolarů odkoupila od české vlády společnost Falkon Capital za zhruba 22 procent její hodnoty.

K úplnému sladění s právem EU chybí už jen 33 zákonů

Celkem 33 zákonů ještě chybí České republice k úplné harmonizaci právního řádu s EU. Po výjezdním zasedání vlády v Liberci to řekl vicepremiér Pavel Rychetský. Tyto tři desítky norem by měly být přijaty do počátku příštího roku. První leden 2003 je totiž datem, k němuž chce být Česko plně připraveno na vstup do unie. Na cestě do EU musí splnit také řadu nelegislativních úkolů. Vedle závazku bojovat s korupcí jde například o vytvoření systému veřejné správy, zajištění celoživotního vzdělávání justice, boj proti rasismu a integraci cizinců. Podle Rychetského vláda za své funkční období předložila parlamentu 456 návrhů zákonů. 70 procent těchto norem už schválil parlament a vyšly ve Sbírce zákonů.

Cibrian: Chyba s počtem míst v Evropské parlamentu pro Česko by měla být napravena

Velvyslanec Evropské komise v ČR Ramiro Cibrian si myslí, že Česká republika uspěje ve svém úsilí a dostane více míst v Evropském parlamentu (EP). Česko má mít po svém vstupu do EU podle rozhodnutí z Nice 20 míst v EP, zatímco například Portugalsko či Belgie s menším počtem obyvatel 22. Čeští představitelé to vnímají jako nespravedlivé rozhodnutí. Cibrian v diskusi se studenty Právnické fakulty Univerzity Karlovy řekl, že chyba vzniklá na summitu v Nice v roce 2002, bude opravena.

Evropský parlament vznikl v roce 1958. Nyní má 625 poslanců, po rozšíření se zatím počítá se zvýšením počtu jeho poslanců na 732. Jeho členové se sdružují nikoli na bázi národní, nýbrž v politických frakcích, jichž je nyní sedm.

Nehodu při tankování do stíhaček způsobila v Čáslavi chyba švédského vojáka

Chyba švédského vojáka základní služby způsobila úterní nehodu při tankování paliva do jedné ze čtyř švédských stíhaček Jas-39 Gripen na letišti v Čáslavi. Podle velitele českého letectva Františka Padělka nebyl voják zvyklý na zařízení používané v Česku. Ve středu se letouny Gripen, které chce vláda nakoupit, představily poslancům, odborníkům i novinářům a vše proběhlo bez problémů.

Čeští manažeři vydělávají méně než Poláci a Maďaři

Čeští manažeři vydělávají méně než než řídící pracovníci v Polsku a Maďarsku. Například obchodní ředitel společnosti v ČR vydělá ročně zhruba 25 tisíc eur (750 tisíc korun), ale jeho polský kolega 45 tisíc a maďarský 30 tisíc eur. Vyplývá to z průzkumu, který provedla poradenská firma Kienbaum mezi přibližně 80 společnostmi různé velikosti a oborů, převážně se zahraničním kapitálem. Nejlépe jsou v ČR podle Kienbaumu placeni manažeři v podnicích zabývajících se informačními technologiemi, ve kterých ředitel pobírá ročně téměř 80.000 eur.

Kolíně byly položeny základy nové automobilky Toyota-PSA

Slavnostním výkopem zahájilo u Kolína stavbu nové automobilky konsorcium dvou světových výrobců, japonské Toyota Motor Corporation a francouzské PSA Peugeot Citroen. Ročně by měl závod vyrobit až 300.000 malých vozů, určených především pro trh střední a východní Evropy. Prezident PSA Peugeot Citroen Jean-Martin Folze uvedl, že v roce 2005, kdy chce konsorcium začít prodávat nová auta, předpokládají na trhu 22 evropských zemí celkový prodej až 1,2 miliónu malých vozů.

Základy nové automobilky byly položeny netradičním způsobem. Místo klasického poklepu na základní kámen se zasypávaly zeminou stromky v přistavených květináčích. Podle japonské tradice je totiž zasazení stromku do čerstvé zeminy přáním velkého úspěchu celé stavbě. Hosté proto zasadili několik lip, sakur a dubů, které později ozdobí areál továrny.

Mexická firma Nemak zahájí příští týden na Mostecku stavbu výrobní haly

V příštím týdnu počítá mexický producent hliníkových hlav a bloků do automobilových motorů Nemak se zahájením výstavby nové výrobní haly v průmyslové zóně v jižní části okresu Most. Firma Nemak Europe získala 35hektarový pozemek za symbolickou korunu za čtvereční metr. Při výrobě 600 tisíc hliníkových hlav ročně zaměstná v první fázi 86 pracovníků. Uvedení linky do zkušebního provozu plánuje vedení firmy na konci letošního roku. Do deseti let by měla firma zaměstnat téměř 1400 pracovníků.

Škoda Energo dodá zařízení pro mexickou elektrárnu za 700 mil.Kč

Škoda Energo, dceřiná společnost Škody Holding, dodá zařízení pro mexickou elektrárnu Sauz nedaleko hlavního města Mexico City. Vyrobí strojovnu o výkonu 150 MW včetně turbíny a příslušenství v celkové hodnotě 700 miliónů korun. ČTK to sdělil mluvčí holdingu Karel Samec. Zařízení má do Mexika vyvézt do března 2003, aby v říjnu mohli tamní energetici zahájit výrobu elektřiny v tomto bloku.

Václav Klaus doporučil zemědělcům, aby bojovali o vyšší národní kvóty

Čeští zemědělci by podle předsedy Poslanecké sněmovny Václava Klause měli přesvědčit Evropskou unii spíše o zvýšení národních kvót než o posílení přímých plateb z EU. "Boj o vyšší přímé platby než zpočátku navrhovaných 25 procent nelze vyhrát, produkční kvóty nic nestojí a velcí politikové nemusí sáhnout do rozpočtu," řekl Klaus ČTK na semináři v rámci veletrhu Techagro v Brně. EU požaduje v rámci kvotací mj. snížení výměry zemědělské půdy ze 4,4 miliónu na 4,1 miliónu hektarů nebo omezení produkce mléka o 600 miliónů litrů na 2,7 miliardy litrů ročně. "Nesmíme v žádném případě přijmout, aby kvóty byly přijaty na základě vegetačně nejméně úspěšného roku 1999," zdůraznil Klaus.

EU loni v rámci programu Phare rozdělila kandidátům 1,4 mld. eur

Evropská unie v loňském roce rozdělila mezi deset kandidátských zemí 1,404 miliardy eur (přibližně 45 miliard korun). Česká republika z toho získala přibližně 84,4 miliónu eur, tedy asi 2,7 miliardy korun. K prostředkům, které EU v loňském roce rozdělila, musejí kandidátské země do konce roku 2003 vytvořit a schválit projekty. Během roku 2004 se musí tyto projekty uskutečnit. V opačném případě musí členský stát neinvestované peníze vrátit.

Rakouský průzkum: Češi počítají nejméně s podporou Vídně

Obyvatelé všech čtyř zemí, které usilují o přijetí do Evropské unie a sousedí s Rakouskem, se vyslovují jasnou většinou pro vstup do EU. Češi mezi nimi při tom nejméně spoléhají na podporu ze strany Vídně. Tyto výsledky obsahuje průzkum veřejného mínění, který mezi květnem a říjnem loňského roku provedla v ČR, Maďarsku, Slovinsku a na Slovensku Rakouská společnost pro evropskou politiku (ÖGfE). Podle průzkumu by uvítalo nebo velmi uvítalo vstup své země do EU 88 procent Slováků, 82 procent Maďarů, 70 procent Čechů a 69 procent Slovinců. Podporu Rakouska v úsilí svých zemí o přijetí do EU očekává 72 procent Slováků, 71 procent Maďarů, ale jen 50 procent Slovinců a pouze 40 procent Čechů. Naopak 41 procento Čechů vyjádřilo obavy, že Vídeň bude přijetí jejich země do unie oddalovat.

Děčínský přednosta: Sanační práce v Hřensku se nezastaví

Sanace padajících skal v Hřensku na Děčínsku se nezastaví, a to i přesto, že zde stát firmám dluží k dnešku zhruba 20 miliónů korun. Krizový štáb rozhodl, že stav nebezpečí, vyhlášený nyní ve třech částech obce, neumožňuje práce zastavit, řekl přednosta děčínského okresního úřadu Jiří Benedikt. Úřad bude podle jeho slov hledat další možnosti zajištění finančních prostředků.

Podle ministra financí Jiřího Rusnoka má vláda na sanaci vyhrazené prostředky ze státních hmotných rezerv. "Nic bližšího o problému nevím, ale zřejmě jde o něčí administrativní neobratnost," řekl. "Ve světě je zcela běžné, že když někdo dostane státní zakázku, váží si jí, a třeba si i vezme překlenovací úvěr," poznamenal ministr. Dodal, že jde ze strany místních orgánů a firem o zneužití médií a lobbismus.

První akcí spolku EuroLab je prezentace témat přistěhovalectví, integrace, zacházení s cizinci a práce s představami cizí kultury

První řada akcí nového spolku EuroLab, který má sloužit k mnohonárodní prezentaci kulturních i dalších evropských témat, byla pod názvem "Rezervace Evropa" zahájena v bavorské metropoli Mnichově. Spolek byl po více než roční věcné a právní přípravě založen koncem března a jeho zakládajícími členy jsou České centrum Mnichov, Francouzský institut, Goethe Institut, Španělský institut a mnichovské kulturní centrum Muffathalle.

Tématem akce "Rezervace Evropa" je problematika přistěhovalectví, integrace, zacházení s cizinci a práce s představami cizí kultury. V západní Evropě a v Německu jde o velmi žhavé téma. Česká republika se během akce bude prezentovat jako cílová země přistěhovalectví. Nepřímo tak chce polemizovat s klišé, podle něhož je řazena ke zdrojům laciných pracovních sil z Východu. K tématu migrace bude s evropskými intelektuály a politiky diskutovat Petr Uhl. Pavel Kohout bude partnerem v diskusi velkému evropskému intelektuálovi Jorge Semprúnovi.

Ve Vídni byla představena nová kniha o Edvardu Benešovi

Na půdě Vídeňské univerzity byla představena nová knížka dokumentující vliv čs. prezidenta Edvarda Beneše na zahraniční politiku v letech 1918 až 1948. Studie z dílny rakouských, německých a českých historiků, která se pokouší na téměř 200 stránkách nabídnout obraz zahraniční politiky Československé republiky i jejího vztahu k národnostním menšinám, vyšla v němčině; iniciátorem jejího vzniku je český velvyslanec v Rakousku Jiří Gruša. Knížka vznikla právě v době, kdy se mnoho rakouských, německých a českých politiků zabývá myšlenkou jak se s některými z kontroverzních Benešových dekretů vypořádat. V odborných kruzích se debatuje o případné možnosti zrušení platnosti kontroverzních dekretů "ad nunc", tedy pouze do budoucnosti.

V Suchých Lazcích byl otevřen domov pro školou povinné narkomany

Pro narkomany školou povinné otevřela charita v Suchých Lazcích na Opavsku Domov Agapé. Jde o první zařízení svého druhu v republice a útočiště v něm najdou děti ve věku od 12 do 15 let. V domově stráví pod vedením vychovatelů a terapeutů jeden rok, řekla vedoucí projektu Renáta Hoffmannová. O léčbu v Domově Agapé, kde by společně mohlo žít až patnáct klientů, zatím projevilo zájem šest chlapců a dvě dívky.

Rybáře v Jižních Čechách i v celé Evropě trápí kormoráni

Výrazný nárůst počtu kormoránů, kteří hnízdí či přelétají přes území jižních Čech, trápí místní sportovní rybáře. Ptáci totiž způsobují veliké škody na násadách ryb, které rybáři každoročně vysazují do řek a přehrad. Rybáři předpokládají, že kormoráni jen loni způsobili v České republice škodu přes 150 miliónů korun. Kormorán spotřebuje denně průměrně půl kilogramu ryb. Před několika lety byl kormorán v Čechách poměrně vzácný, a vláda se proto rozhodla jej chránit. Důkladná ochrana ale způsobila výrazný nárůst počtu ptáků, kteří jsou dnes trnem v oku rybářům.

Vláda podporuje kandidaturu Jizerských hor na uspořádání mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2007

Rozhodnutí vlády, že stát podpoří kandidaturu sdružení SKI 2007 na uspořádání mistrovství světa v klasickém lyžování, pomůže České republice k získání pořadatelství. ČTK to řekl místopředseda sdružení, starosta Jablonce nad Nisou Jiří Čeřovský. Sdružení chce, aby se mistrovství konalo v roce 2007 v Jizerských horách. Jediným protikandidátem Jizerských hor je japonské Sapporo. Definitivní verdikt o pořadateli padne v červnu na kongresu Mezinárodní lyžařské federace ve slovinské Portoroži.

Hokejisté Sparty vyhráli nad Vítkovicemi 7:0

Hokejisté pražské Sparty porazili ve třetím finálovém utkání extraligy Vítkovice 7:0 a mají blízko k titulu. Po loňském zisku stříbrných medailí mohou sparťané oslavit titul už v pátek v Ostravě.

Počasí

Bude zataženo až oblačno a místy déšť nebo přeháňky, na horách srážky smíšené nebo sněhové. Během dne od jihu protrhávání oblačnosti. Denní teploty 9 až 13 stupňů Celsia.