Zprávy Radia Praha

Lidé z Libavé se vyslovili pro zachování vojenského újezdu

Lidé žijící ve vojenském újezdu Libavá na Olomoucku dali armádě kladnou odpověď na otázku, zda s ní spojují svoji budoucnost. V anketě, kterou uspořádalo ministerstvo obrany, drtivá většina lidí řekla, že si přeje zachování vojenského prostoru. Mluvčí Miroslav Šindelář uvedl, že resort nyní bude mít jistotu, že se mu vyplatí investice do rozvoje vojenského prostoru. Armáda totiž hodlá vybudovat na okraji újezdu velkou základnu pro vojska NATO.

Z 546 lidí, kteří hodili lístek do uren, 498 hlasovalo pro a jen 38 proti zachování újezdu. Výsledek ankety odráží náladu lidí, z nichž řada kvůli špatným životním podmínkám žádala před léty senátory o pomoc. Po pozitivních změnách, které za poslední půlrok provedl ministr obrany Jaroslav Tvrdík, se však přiklonila k životu s vojskem.

Schůzka o Temelíně: Rakousko nadále pro odstavení elektrárny

Rakouským cílem je i nadále definitivní odstavení jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Ve Vídni se na tom shodli zástupci rakouské vlády, Horních Rakous i odpůrců atomu. Účastníci schůzky zároveň požadovali i uzavření dalších evropských atomových zařízení. Většina se shodla také na tom, že vyhrožování případným zablokováním českého vstupu do EU není vhodným prostředkem pro zvýšení bezpečnosti elektrárny.

Debata kolem Benešových dekretů ohrožuje rozšíření EU, soudí mluvčí německého opozičního bloku CDU-CSU

Debata kolem takzvaných Benešových dekretů vážně ohrožuje rozšíření Evropské unie, soudí v prohlášení mluvčí německého opozičního bloku CDU/CSU pro evropské otázky Peter Hintze. "Je více než žádoucí, aby Česko a Slovensko prohlásily, že vyhnání bylo bezprávím a že litují důsledků pro lidi, jichž se dotklo," uvádí Hintze. Neočekává, že dekrety budou zrušeny se zpětnou platností. "Jde pouze o to, vyloučit platnost a účinnost diskriminačních ustanovení dekretů ode dne vstupu."

Mezinárodní finanční korporace hrozí ostravské Nové huti bankrotem

Mezinárodní finanční korporace (IFC) ze skupiny Světové banky hrozí ostravské Nové huti bankrotem, a to pokud vláda nepřistoupí na její scénář prodeje této největší tuzemské ocelárny. Informuje o tom Mladá fronta Dnes a odvolává se na dopis, který poslal ředitel pražské pobočky IFC Karl van der Mandele ministru financí Jiřímu Rusnokovi. Mezinárodní finanční korporace je s pohledávkou 3,4 miliardy korun největším věřitelem Nové huti. Pokud jednání o prodeji Nové huti nizozemské hutní skupině LNM Holdings nebudou úspěšná, navrhuje Mandele, aby stát uzavřel smlouvu o prodeji se samotnou IFC. Pokud tak neučiní, spojí se IFC s dalšími věřiteli a bude požadovat urychlené splacení dluhů. To by podle listu vedlo při dvacetimiliardových dluzích Nové huti k jejímu bankrotu.

Na rozvojovou zahraniční pomoc by měla ČR letos uvolnit 200 miliónů korun

Na rozvojovou pomoc do zahraničí by měla česká vláda letos uvolnit 200 miliónů korun. Předpokládá to návrh ministerstva zahraničí. 17,5 miliónu korun by mělo směřovat na podporu krajanům. Česká republika pomáhá financovat různé projekty v téměř 40 státech. Jde například o zalesňování Peru a pohoří And, podporu mongolskému zemědělství a geologické práce v různých zemích. Podle zdroje z resortu zahraničí není součástí navrhovaných peněz česká humanitární pomoc, která tvoří zvláštní skupinu.

Navzdory protestům ekologů a místních obyvatel získala automobilka Škoda povolení pro obří zkušební areál

Navzdory protestům ekologů a místních obyvatel získala automobilka Škoda Auto od ministerstva životního prostředí povolení pro obří zkušební areál, který chce vybudovat uprostřed bývalého vojenského prostoru Milovice-Mladá v okrese Nymburk. Podle Mladé fronty Dnes hodlají ale zastupitelstva Milovic a okolních obcí zablokovat stavbu polygonu v rámci územního a stavebního řízení. Ministerstvo neuznalo námitky odpůrců, podle nichž stavba zničí vzácné lesy a ohrozí místní faunu a rostliny. Automobilka chce začít se stavbou polygonu v roce 2003 a o tři roky později areál dokončit. Zábor území hodlá Škoda Auto kompenzovat dotčeným obcím investicemi ve výši desítek miliónů korun a náhradní výsadbou zeleně.

Ministr životního prostředí Miloš Kužvart přiznává, že se mu nepovedlo splnit všechny sliby

Ministr životního prostředí Miloš Kužvart nedokázal v souboji se šéfem resortu průmyslu a obchodu Miroslavem Grégrem uhájit podporu alternativních zdrojů energie. Nesplnění tohoto bodu vládního programu sociálních demokratů považuje za svou největší prohru v roli ministra. Stop zelené energii kvůli zprovoznění jaderné elektrárny Temelín Kužvartovi vyčítají i ekologičtí aktivisté. Vláda ČSSD také neustále prohlašovala, že chce nastartovat ekonomiku a rychle postavit na nohy český průmysl. Kužvartovy snahy modernizovat technologie, které by přinesly prospěch teprve v dlouhodobém měřítku, proto zůstaly až na některé výjimky nenaplněny.

Armáda došla k závěru, že loňskou havárii letounu L-39 zavinil pilot

Armáda definitivně ukončila vyšetřování havárie vojenského letounu L-39, která se stala loni v srpnu u Pelhřimova, se závěrem, že nehodu zavinil pilot. Letěl totiž neoprávněně mimo určenou trasu a prováděl akrobacii, kterou neměl nacvičenou, uvedla televize Nova. Havárie se odehrála loni 1. srpna jen několik set metrů od pelhřimovského sídliště. Pilot, který při nehodě zahynul, se tu podle Novy pokusil o náročné překlopení letadla.

Prezident Havel se zúčastnil přísahy vojáků v Litoměřicích

Prezident Václav Havel se v Litoměřicích zúčastnil tradiční vojenské přísahy. Více než 400 nových vojáků litoměřické a žatecké posádky při ní slíbilo věrnost České republice. Havel vojáky pozdravil a poblahopřál jim ke složení přísahy.

Brněnská mechanizovaná divize ponese jméno Albrechta z Valdštejna

Jméno známého vojevůdce Albrechta z Valdštejna ponese 1. mechanizovaná divize v Brně. Název jí udělil prezident Václav Havel s vládou. Divize chce užíváním jména slavného vojevůdce navázat na tradici původního moravského zemského velitelství, jehož kořeny sahají až do roku 1621. Jeho prvním velitelem byl český šlechtic Albrecht z Valdštejna. Proslavil se ve válkách se Švédy a Sasy. Když na sklonku života usiloval Valdštejn o český trůn, byl roku 1634 zavražděn v Chebu. Předání praporu i dokumentů se zúčastní ministr obrany Jaroslav Tvrdík i američtí, němečtí a britští vojenští přidělenci. První mechanizovaná divize Albrechta z Valdštejna se v budoucnu stane součástí německo-amerického sboru v NATO.

Nejvíce lidí chce mít v čele vlády Klause nebo Grosse

V čele příští vlády by nejvíce lidí rádo vidělo předsedu ODS Václava Klause nebo místopředsedu ČSSD Stanislava Grosse. Vyplývá to z pravidelného průzkumu, který pro Mladou frontu Dnes zpracovala agentura SC&C. Klaus by byl nejlepším premiérem pro téměř 19 procent a Gross pro 14 procent dotázaných. "Silnou čtyřku" podle průzkumu doplňují předseda ČSSD Vladimír Špidla a za ním jen s malým rozdílem hlasů sociální demokratka Petra Buzková.

Předsedkyně Unie svobody - DEU Hana Marvanová soudí, že ODS se blíží Haiderovi

Předsedkyně Unie svobody-DEU Hana Marvanová soudí, že ODS se blíží politice Jörga Haidera, vůdčí postavy rakouských Svobodných. Marvanová to řekla v rozhovoru pro deník Právo. Místopředseda občanských demokratů Petr Nečas ČTK řekl, že její tvrzení je samozřejmě nesmysl. Slova předsedkyně Unie svobody-DEU jsou podle něj výrazem opakované snahy nasadit ODS "psí hlavu". Nečas výroky Marvanové přisuzuje předvolební atmosféře a neočekává, že by měly významnější vliv na povolební vyjednávání stran o případné spolupráci.

Zastánci legalizace konopí se sešli v Praze na Letné

Letenskou pláň v Praze zaplnily v sobotu po poledni stovky zastánců legalizace konopí. Původně plánovaný velkolepý happening na podporu racionální politiky státu vůči lehkým drogám ale začal mnohem skromněji. Magistrát totiž nepovolil stavbu pódia, a tak si organizátoři vypomohli improvizovanou scénou na korbě zaparkovaného nákladního auta. "V žádném případě nepropagujeme drogy, propagujeme rozumný přístup k drogám," řekl jeden z organizátorů happeningu Michal Polák. Pořadatelé také nabádali přítomné, aby nevyvolávali spory ani neprodávali drogy. Happening byl součástí mezinárodní kampaně The Million Marijuana March a má pomoci vyvrátit existující mýty o marihuaně. Obdobná akce byla ohlášena na 170 místech ve světě.

Šestadvacetiletá žena trpící roztroušenou sklerózou na happeningu popisovala své zkušenosti s léčivými účinky marihuany. Obává se ale, že poslední "protidrogová" novela trestního zákona znemožní lidem zasaženým touto chorobou, aby si podobné informace zprostředkovávali. Novela, která má začít platit v červenci, zakazuje podněcovat k užívání zakázaných drog prostřednictvím filmu, tisku nebo internetu. Trestem může být až pět let vězení. Lucii Vejmelkové diagnostikovali lékaři roztroušenou sklerózu ve 22 letech. Marihuanu si občas přidává do jídla, výjimečně ji kouří jako prostředek proti křečím a bolestem. Dostupné léky proti těmto stavům sice také pomáhají, nikoli ale bezvýhradně. Klinické účinky marihuany jsou sice v těchto případech prokázané, čeští lékaři ji ale svým pacientům doporučovat nesmějí, posteskla si Vejmelková. Dodala, že v některých státech tuto látku nemocným s roztroušenou sklerózou předepisovat lze.

Na drogovém trhu se stále častěji objevuje bílý heroin

Na drogovém trhu se stále častěji objevuje takzvaný bílý heroin, který je silnější než obvyklý heroin hnědý. "Nelze ale s určitostí tvrdit, že jeho původ je v Afghánistánu," řekl ředitel Národní protidrogové centrály Jiří Komorous. Již před časem varoval, že se v České republice brzy objeví velká zásilka bílého afghánského heroinu, který pochází ze skladů afghánsko-pákistánské narkomafie. Ta má podle tajných služeb k dispozici heroin za 50 až 90 miliard eur, tedy až tří biliónů korun.

Soukromé školy se kvůli dotacím obrátí na Ústavní soud

Ředitelé soukromých škol se obrátí na Ústavní soud, kde si budou stěžovat na to, že nedostali peníze na zvýšení platů svých učitelů. Jak uvádí Mladá fronta Dnes, střední školy už šestým rokem dostávají od státu méně peněz než školy veřejné. V minulosti se platy vždy zvyšovaly tak, že se zvedla částka vyplácená škole za výuku jednoho žáka. Právě z tohoto normativu se odvíjejí dotace soukromým školám, které z něj mají nárok na 60 až 90 procent. Tentokrát však ministr nezvýšil normativ, ale peníze na růst platů poslal jen veřejným školám jako účelově vázanou dotaci, vysvětluje list.

Na Přerovsku vybuchl plyn, deset lidí hasiči evakuovali

Výbuch plynu ochromil dvě vesnice na Přerovsku. Distribuční firma kvůli tomu musela zastavit přívod energie do všech domácností. Při výbuchu a následném požáru byl zraněn jeden člověk, deset lidí hasiči evakuovali. Operační důstojník olomouckého krajského dispečinku řekl, že exploze nastala poté, co muž z Čekyně při svařování v rodinném domě narušil plynové potrubí. "Následoval požár, který muži způsobil popáleniny nohou a poničil dům. Plynaři nemohli najít v okolí uzávěr, proto nakonec zastavili centrální přívod plynu pro dvě vesnice," řekl hasič.

Devitalizaci možná posoudí cizí odborníci

Pokud vědecká rada ministerstva zdravotnictví posoudí protokoly Svazu pacientů o ověřování metody devitalizace /podvazování zhoubných nádorů/ na lidech jako nepřínosné, budou je možná zkoumat zahraniční odborníci. Podle předsedy Svazu pacientů Luboše Olejára ministr Bohumil Fišer změnil k ověřování devitalizace i metodě jako takové názor. "Vyjádřil, že má velký zájem na tom, aby byla ověřena účinnost této metody co nejrychleji," řekl ČTK. Olejár sdělil, že podle ministra žádný zákon, nařízení ani pokyn nebrání lékařům provádět za souhlasu pacienta tento výkon. Podle mluvčího ministerstva Otakara Černého ministr podvazování nádorů zakázat nemůže, je to věc odborných společností. "Je pro ověřování devitalizace, ale nikoli na lidech, ale na zvířatech," uvedl mluvčí.

Vláda chce posílit kompetence sester a porodních asistentek

Kompetence zdravotních sester a porodních asistentek je třeba posílit, aby mohly plnit role vyplývající z postavení těchto profesí v zemích Evropské unie. Ministr zdravotnictví Bohumil Fišer na jednání vlády předloží zprávu o tom, jak Česko plní doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) v oblasti ošetřovatelství a porodní asistence. V souladu s doporučeními WHO se české sestry začaly vzdělávat v kvalifikačních studijních programech na vysokých školách. Na tyto programy navazuje magisterské studium, zatím ve dvou zaměřeních - na pedagogiku a organizaci a řízení zdravotní péče. Zákon o způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání, který by tyto změny legislativně zakotvil, zatím v Česku není.

V ČR vznikají podle Mladé fronty Dnes etnická ghetta, naplněná sociálně slabými Romy

Etnická ghetta, naplněná vesměs sociálně slabými Romy, vznikají podle Mladé fronty Dnes po celé ČR. "Z různých zdrojů i vlastních poznatků dnes víme zhruba o dvaceti případech. Stát ale nemá prakticky žádné nástroje, jak tomu zabránit, děje se to v rámci platných zákonů," řekl listu šéf Rady vlády pro záležitosti romské komunity Roman Krištof. Podle Jana Černého ze Společnosti Člověk v tísni využívají komunální politici všechny dostupné nástroje na to, aby dostali Romy ze svého města. Mladá Boleslav se například podle listu v poslední době zbavila více než stovky rodin ze čtyř činžovních domů, které lacino prodala podnikateli. Ten romské rodiny vystěhoval do zchátralých domků na venkově a činžovní domy prodal zpět městu. Radnice se ale brání, že ona Romy nevystěhovala. List upozorňuje na to, že frustrovaná mladá generace, vyrůstající v ghettech, se může v budoucnu stát těžko zvladatelným problémem.

Děti od Černobylu přijedou již poosmé za zdravím na Děčínsko

Školáci z běloruského Mogileva přijedou již poosmé na ozdravný pobyt na Děčínsko. Dvaatřicet dětí, které stráví dva týdny v Jiřetíně pod Jedlovou, žije v oblasti, již postihla havárie ukrajinské jaderné elektrárny v Černobylu. Děčín začal podle bývalého starosty Milana Kunce organizovat ozdravné pobyty pro děti z oblasti postižené jadernou katastrofou vzhledem k tomu, že sami děčínští občané žili do počátku 90. let v těžce poškozeném životním prostředí. Zlepšit se ho podařilo až po plynofikaci lokálního topení a masívním odsíření severočeských tepelných elektráren.

V Třešti si připomenou 60 let od deportace židovských spoluobčanů

Vzpomínkou u památníku holocaustu, výstavou a vydáním publikace si 13. května v Třešti na Jihlavsku připomenou 60 let, které uplynuly od transportů židovských spoluobčanů do koncentračních a vyhlazovacích táborů. Z celkem 107 mužů, žen a dětí, kteří byli deportováni do Třebíče a odtud do Terezína, válku přežilo devět, řekl starosta města Vladimír Lysý.

První Židé se do Třeště přistěhovali po roce 1420. O 400 let později jich zde žilo 750. V 19. století byli známí svým bohatstvím a vzdělaností, Třešti se říkalo Malý Berlín. Pracovala zde řada židovských nadací, žila tu řada osobností. Mezi nimi i strýc spisovatele Franze Kafky Sigfrid Löwy, pokrokový lékař. Ten se v roce 1942 rozhodl pro dobrovolnou smrt, aby unikl transportu.

Šumava získala od Rotary clubu peníze na obnovu kamenných památek

Správa Národního parku Šumava dnes podepsala smlouvu o spolupráci s Rotary clubem. Získá tak od této organizace 250.000 korun na obnovu drobných kamenných památek na území parku. Program, jehož cílem je obnova křížků, milníků a tesaných kamenů s pamětními nápisy, zahájila správa parku před třemi lety a ukončit ho chce příští rok opravou Stifterova památníku nad Plešným jezerem.

Tradičním svěcením pramenů zahájily Karlovy Vary lázeňskou sezónu

Svěcením pramenů na Mlýnské kolonádě pokračovaly oslavy zahájení lázeňské sezóny v Karlových Varech. Církevní obřad vykonal nový apoštolský nuncius a vatikánský velvyslanec v ČR Erwin Josef Ender. Ačkoli je ve svém úřadu v České republice teprve krátce, pronesl modlitbu v češtině stejně jako jeho předchůdce Giovanni Coppa. Karlovarská radnice předpokládá, že nová sezóna bude minimálně stejně úspěšná jako předchozí. Loni Karlovy Vary zaznamenaly nárůst návštěvnosti o téměř 44 procent. Na léčení přijelo 78.906 pacientů. Největší zásluhu na rostoucím zájmu o karlovarské procedury mají Němci a Rusové.

Česko šlo v Evropském parlamentu na odbyt

Makové, tvarohové a povidlové koláčky zmizely už kolem sobotního poledne, ačkoli jich byla napečena pěkná hromada. Zaprášilo se také po prospektech, ať už se týkaly piva, hradů a zámků či vstupování do EU. Český stánek v Evropském parlamentu zaznamenal úspěch, ostatně stejně jako slovenský, polský nebo bulharský. Den otevřených dveří v institucích Evropské unie byl letos uspořádán ve znamení nadcházejícího rozšíření. Návštěvníci, vesměs Belgičané, cizí turisté, ale i zaměstnanci institucí s celými rodinami, se pouštěli do českého kvízu, ve kterém měli uhodnout, jaké je hlavní město ČR, kolik má ČR obyvatel a se kterými zeměmi ČR sousedí. Ze správných odpovědí bude v pondělí vylosována jedna, jejíž autor dostane od ČSA zadarmo dvě letenky do Prahy a zpět. Takovou cenu nenabídla žádná jiná kandidátská země.

Na zámku v Bečově byl prvně k vidění relikviář svatého Maura

Jednu z nejvzácnějších českých památek, relikviář svatého Maura, si na zámku v Bečově nad Teplou poprvé mohla prohlédnout širší veřejnost. Byla tak otevřena stálá expozice románského skvostu, jenž je jedním z největších pokladů Evropy. Vzácnosti odpovídá zabezpečení. Je uložen ve skleněné vitríně ve speciální trezorové místnosti. Kromě elektronického bezpečnostního systému chrání relikviář i policie.

Relikviář sv. Maura byl nalezen 5. listopadu 1985 pod podlahou bečovské hradní kaple. Tam ho zřejmě na konci druhé světové války ukryl šlechtický rod Beaufortů, než musel opustit republiku kvůli spolupráci s fašisty. Po nálezu byl silně poškozený relikviář odvezen ze západních Čech do Prahy. Restaurátorské práce začaly v roce 1993 a byly dokončeny letos. Restaurátory překvapilo detailní zpracování ozdob relikviáře, jenž pochází z počátku 13. století.

V Moravském krasu byly otevřeny nově vyznačené cyklostezky

Nově vyznačené a upravené cyklistické stezky byly otevřeny v Moravském krasu. Protíná ho 230 kilometrů tras, které spojují města Blansko a Boskovice. Další vedou ze severu okresu k jihu a jsou součástí Jantarové stezky, která v budoucnu poslouží k jízdám z Polska do Rakouska. Otevření cyklotras bylo spojeno i s autogramiádou známých cyklistických závodníků Jána Svorady a Jozefa Regece. Milovníci cyklistiky se s nimi setkali na rozhledně na vrchu Veselice u Vavřince. Rozhledna leží přímo u stezek a je nejmladším vyhlídkovým místem na jihu Moravy.

Zámek v Rájci na Blanensku se oděl na pět dní do svatebního

Do svatebního se na pět dnů oděl zámek v Rájci na Blanensku. V jeho sálech a komnatách je k vidění více než 20 svatebních šatů. Svatebně je prostřeno i v jídelně a všechny místnosti zdobí svatební kytice, řekla kastelánka zámku Jana Kopecká. Cílem akce je představit tuto památku v netradiční podobě. "Na zámku se běžně svatby konají. V sezóně, vždy od dubna do října jich zde máme asi 60," uvedla kastelánka. Rájecký zámek patří k nejvýznamnějším památkám na Blanensku. Postaven byl v 18. století ve francouzském stylu z období Ludvíka XIV.. O vrácení památky usilují potomci šlechtického rodu Salmů.

Liberečtí fotbalisté prodali trávník, výtěžek dostanou děti

Zhruba 128.000 korun přinesla benefiční akce, při které fotbalisté libereckého Slovanu prodali svůj rozkouskovaný hrací trávník. "Prostředky rozdělíme mezi čtyři až pět dětských domovů v okrese," řekla mluvčí oddílu Kateřina Macurová. Firmy podle ní daly za zelené koberce 113.000 korun, hráči přispěli 10.000 a o zbývající výnos se zasloužili fanoušci. Možnost prodat trávník vyplynula z toho, že fotbalový stadión čekají stavební úpravy. Liberecký Slovan má za sebou jednu z nejúspěšnějších sezón, vede tabulku Ligy mistrů a zářil i v poháru UEFA.

Čeští hokejisté porazili na MS ve skupině E Spojené státy 5:4

Hokejisté České republiky porazili v dalším utkání osmifinálové skupiny E na mistrovství světa Spojené státy 5:4 a zůstávají s plným bodovým ziskem v čele tabulky. Sice ve Švédském Jönköpingu ztratili proti USA v druhé třetině tříbrankové vedení, ale v 45. minutě rozhodl o výhře Martin Procházka. K udržení prvenství stačí českému týmu v nedělním utkání proti Kanadě uhrát i remízu.

Karatistka Nová vybojovala titul mistryně Evropy ve cvičení kata

Česká reprezentantka Petra Nová vybojovala v Tallinnu titul mistryně Evropy v karate v sestavách kata. Vylepšila tak své umístění z loňského šampionátu v Sofii, na němž skončila druhá. Další čeští reprezentanti, kteří zasáhli do bojů o medaile, obsadili shodně pátá místa - Michal Hrubý v kata a Milan Burget s Janem Pučkem v kumite.

Počasí

Bude oblačno až zataženo a místy déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Denní teploty 14 až 19 stupňů Celsia.