Zprávy Radia Praha

Premiér Zeman jednal v Bruselu o přípravě Česka ke vstupu do EU

Česká republika má všechny předpoklady pro to, aby uzavřela vstupní rozhovory do konce letošního roku, shodli se v Bruselu předseda Evropské komise Romano Prodi a český premiér Miloš Zeman. Ten přijel do Bruselu bilancovat své působení v čele vlády - a také se rozloučit. Připomněl, jak nedobře na tom ČR byla, když se ujímal své funkce - nyní ji EK považuje za fungující tržní ekonomiku a má na svém kontě 25 uzavřených kapitol ze 30. Podotkl, že z hlediska státního dluhu je na tom ČR lépe než 14 z 15 členů unie, hned za Lucemburskem. Prodi ocenil české ekonomické výkony, zejména hospodářský růst a úroveň investic. Bedlivě sledovat je podle něj naopak třeba rozpočtový deficit. Pouhé dvě minuty strávili Zeman s Prodim a komisařem Günterem Verheugenem u otázky Benešových dekretů. Potvrdili platnost prohlášení, které Verhegen a Zeman podepsali v dubnu v Praze a ocenili umírněný návrh rezoluce schválený ve středu zahraničním výborem Evropského parlamentu.

Vnitro zpochybňuje informace o přesunu 30 teroristů přes ČR

České ministerstvo vnitra zpochybňuje informace německého tisku o tom, že kolem 30 teroristů míří přes střední Evropu včetně České republiky do Británie. O přesunu teroristů informoval německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung. Interpol má údajně dokonce seznam jmen oněch třiceti teroristů. Stopa po žádném z nich však ještě nikde nebyla zachycena, uvedl představitel německého ministerstva vnitra citovaný agenturou AFP.

Armáda: Vyškovským nehrozí kvůli chemickému areálu nebezpečí

Armáda tvrdí, že obyvatelům Vyškovska nehrozí v souvislosti s využíváním vojenského újezdu Březina pro výcvik chemických specialistů žádné nebezpečí. Vojenští chemici zde pracují s nebezpečnými toxickými látkami, například s plynem sarinem. Lidé a starostové z Vyškovska záměr přijali původně s rozpaky. Nyní však vyškovský starosta Miloš Olík prohlásil, že využívání areálu je možné, ale za přísných bezpečnostních podmínek. "V areálu nechceme používat chemické zbraně, jak se uvádělo, ale i nadále toxické látky v malém množství - mikrogramy nebo gramy," řekl novinářům náměstek ministra obrany Jaroslav Škopek. Zároveň připustil, že armáda areál nabídla ke školení i spojencům z NATO. Na pátek 31. května připravila armáda pro poslance a starosty exkurzi do Březiny, kde záměry vysvětlí.

Piloti v Náměšti zahájili výcvik na letounech L-159

Na vojenském letišti v Náměšti nad Oslavou začal výcvik pilotů na lehkých bitevnících L-159 Alca. Končí jedna etapa v českém armádním letectvu, končí životnost ruských nadzvukových letounů a armáda poprvé dostává letouny srovnatelné se standardy NATO, řekl při slavnostním převzetí L- 159 ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Piloti podle něj dostávají funkční letoun, na kterém mohou okamžitě zahájit výcvik. Základna by se v rámci pilotního projektu měla stát jako jedna z prvních plně profesionální. Letos by měla být přijata první stovka a do roku 2004 dalších 400 profesionálů, řekl ministr. Obyvatelům regionu by měla sloužit budoucí vojenská sportoviště, zahájena bude bytová výstavba.

Předseda Senátu Petr Pithart i publicista Pavel Tigrid jsou pro korespondenční hlasování českých krajanů

Předseda českého Senátu Petr Pithart i český publicista žijící ve Francii Pavel Tigrid se domnívají, že vhodnějším způsobem hlasování Čechů žijících v zahraničí v červnových volbách do Poslanecké sněmovny by bylo korespondenční hlasování. I když se na voličské seznamy po celém světě zapsalo jen 2960 Čechů, pokládají oba za úspěch, že čeští krajané letos budou mít poprvé alespoň nějakou možnost volit. Petr Pithart, který se v Paříži účastní kolokvia o prvním československém prezidentovi Tomáši Garrigue Masarykovi, připomněl, že korespondenční volbu prosazovala stálá senátní komise pro krajany žijící v zahraničí, která dala podnět k tomu, aby Čechům bylo umožněno hlasovat i mimo vlast. "Nakonec jsme museli souhlasit s touto velmi omezenou verzí volebního práva občanů, protože jsme si realisticky vědomi, že to byl průlom a že i toto nešlo zdaleka snadno a samo," řekl Pithart na dotaz ČTK. Senátoři jsou podle něj odhodláni pro příští volby připravit "jedinou možnou civilizovanou formu", tedy korespondenční hlasování.

Odbory se shodly s resortem: Za pokles mezd učitelů mohou kraje

Za nesrovnalosti ve vyplácení platů učitelům jsou odpovědné především kraje, které v některých případech necitlivě přerozdělily peníze mezi okresy. Na jednání v Praze se na tom shodli zástupci školských odborů a ministerstva školství. Pokud kraje nebudou ochotny finanční situaci v regionálním školství řešit, vyzval předseda školských odborů Jaroslav Rössler učitele k protestům i k případné stávce. Mzdové tarify ve veřejném sektoru vzrostly od března o 11 procent, mnozí pedagogové si ale stěžují, že mají nižší plat než před přidáváním. Školy se brání, že dostaly méně peněz, proto byly nuceny odebrat učitelům osobní ohodnocení. Rössler řekl, že například okresu České Budějovice kraj odebral více než devět miliónů korun. Podle předsedy odborů navíc pedagogické sbory stárnou. Více učitelů tak spadá do vyššího platového stupně a dostává tak vyšší mzdu. Částka 3,6 miliardy korun na růst tarifů s touto skutečností nepočítala. Ministerstvo školství je proto při prokázání tohoto rozdílu připraveno sumu dorovnat, řekl náměstek ministra Jaroslav Soural.

Zástupci Libereckého, Jihomoravského a Jihočeského kraje odmítají, že by jejich úřady zavinily nesrovnalosti v platech učitelů. "Náš úřad peníze rozdělil správně. Za to, že jich nebyl dostatek, nemůžeme," řekl vedoucí odboru školství Jihomoravského kraje Miloš Šifalda. V regionu chybí na dorovnání mezd asi 35 miliónů korun.

Česká republika otevře "lobbovací" kancelář v Bruselu

Česká republika je první z kandidátských zemí EU, která se rozhodla výrazněji lobbovat u orgánů unie, a proto otevře Českou podnikatelskou reprezentaci v Bruselu. Smlouvu o vytvoření a provozu kanceláře podepsaly ministerstvo průmyslu a obchodu, agentura Czechtrade a vlivné podnikatelské svazy. Tříčlenné zastoupení bude vybudováno jako zahraniční kancelář Czechtrade a bude se též starat o získávání informací o EU pro především malé a střední podniky. Též bude zkoumat, jak umístit na trhu EU více českého zboží a čerpat nemalé prostředky unie pro období před i po vstupu ČR do EU.

Palestinské velvyslanectví: ministr Kavan setkáním s Arafatem podpoří Palestince

Ministr zahraničí Jan Kavan zamíří v pátek na Blízký Východ. Pracovně navštíví Izrael a Palestinu. Palestinské velvyslanectví v ČR chápe plánované setkání Jana Kavana a palestinského vůdce Jásira Arafata jako krok, kterým ČR zdůrazní podporu Palestinců v jejich právu na vytvoření "nezávislého a životaschopného státu na vlastní půdě". Palestinský zastupitelský úřad to uvedl na dotaz ČTK. Izraelské velvyslanectví doufá, že Kavan při jednání s Arafatem zopakuje českou pozici k "palestinskému terorismu", který je nutné zastavit, aby se mohla obnovit mírová jednání.

Česko-arabské vztahy procházejí v poslední době zatěžkávací zkouškou. Rozruch v arabském světě vyvolaly výroky premiéra Miloše Zemana při jeho únorové návštěvě Izraele. Zeman tehdy podle izraelského deníku Haarec přirovnal Arafata k Adolfu Hitlerovi a uvedl, že Izraelci by měli pohrozit Palestincům vyhoštěním, nepřijmou-li jejich návrhy. Třebaže posléze publikovaná vyjádření označil Zeman za nedorozumění, Egypt požádal o odklad Zemanovy plánované cesty.

Ransdorf: Stát má ovlivňovat ekonomiku demokratickým plánováním

Stát má ovlivňovat ekonomický vývoj demokratickým plánováním, vtahovat do hospodářství co nejvíc lidí prostřednictvím hospodářských a sociálních rad a působit na růst mezd, řekl na tiskové konferenci místopředseda a středočeský volební lídr KSČM Miloslav Ransdorf. Komunističtí analytikové dospěli podle Ransdorfa k závěru, že by stačilo, kdyby stát přímo či nepřímo kontroloval alespoň 15 procent ekonomiky, aby dokázal ovlivňovat celou hospodářskou strukturu. Kromě mezd by měl stát podle Ransdorfa ovlivňovat i růst cen, pokud by se situace vymkla kontrole, například při vstupu ČR do Evropské unie.

ČSSD i ODS ztratily, ale stále jsou jasnými favority

ODS a ČSSD i necelý měsíc před volbami zůstávají jasnými favority na vítězství, s odstupem následují Koalice a komunisté. Občanští a sociální demokraté si sice oproti minulému týdnu pohoršili, jejich náskok před ostatními je ale i tak stále značný. ODS by podle aktuálního průzkumu agentury TNS Factum pro internetový server www.iHNed.cz nyní volilo 27,1 procenta respondentů, druhou sociální demokracii 26,4 procenta. Koalice by nyní mohla počítat se ziskem 18 procent. Čtvrtá KSČM dosáhla stabilní patnáctiprocentní podpory. Žádná další strana se nepřibližuje pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny.

Spořitelna již poslala ODS, ČSSD i Koalici 2,5 miliónu korun

Česká spořitelna odeslala toto úterý na účet ODS, ČSSD a Koalice KDU-ČSL a Unie svobody-DEU slíbených 2,5 miliónu korun na volební kampaň. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí finančního úřadu Klára Gajdůšková. Rozhodnutí poskytnout sponzorský dar parlamentním stranám s výjimkou KSČM oznámila Česká spořitelna už koncem března. Darem chce podle svého vedení podpořit demokratický proces, tržní hospodářství, posilování právního prostředí a vstup do EU. Její krok odsoudili komunisté a některé neparlamentní strany, které ho považují za pošlapání demokracie. Jiní to ocenili jako průhledný a korektní způsob financování politických stran.

Ministr Rusnok exportérům: Vláda bude bojovat proti silné koruně

Příliš silná měna škodí domácímu průmyslu, shodli se na prvním společném setkání ministr financí Jiří Rusnok a zástupci signatářů takzvané Trutnovské výzvy. Rusnok exportérům znovu zopakoval, že vláda v rámci boje proti silné koruně na trh nepustí žádné devizové příjmy z privatizace a pozastaví emisi eurobondů. Vývozcům se nelíbí, že kurs koruny se odtrhl od reálného vývoje ekonomiky; tomu by podle nich odpovídalo posílení o tři až čtyři procenta ročně, zatímco za poslední rok koruna zhodnotila o více než 15 procent.

O umělecká díla zabavená za války smějí lidé žádat do roku 2006

O vrácení uměleckých děl zabavených během druhé světové války budou moci původní vlastníci a jejich příbuzní žádat do roku 2006. Prezident Václav Havel totiž podepsal příslušný zákon, který má zmírnit některé majetkové křivdy způsobené holocaustem. Původní lhůta pro podání žádostí měla vypršet již letos.

Prezident Václav Havel podepsal také novelu zákona o krajích, jednu z dalších norem souvisejících s reformou veřejné správy. Prezidentovi se však nelíbí, že by úřad stanovoval výši pokuty podle majetku lidí. Zákon prezident poslancům nevrátil jen proto, aby se nezdržovala reforma veřejné správy. Listina základních práv a svobod mj. stanovuje, že právo na rovné zacházení je zaručeno všem bez rozdílu majetku. "Očekávám, že parlament toto ustanovení odporující ústavě zruší přijetím novely zákona. Neučiní-li tak v přiměřené době, podám sám návrh na zrušení zmíněného ustanovení zákona Ústavnímu soudu," uvedl Havel v dopise, který společně se zákonem zaslal předsedovi Poslanecké sněmovny Václavu Klausovi.

Do debat o Benešových dekretech se zapojilo i sousední Sasko

Německý spolkový stát Sasko, který je vedle Bavorska druhou zemí sousedící s Českou republikou, se zapojil do debat kolem takzvaných Benešových dekretů. Tamní vládní křesťanští demokraté (CDU) v Drážďanech vyzvali k jejich zrušení. Poslanecký klub CDU žádal také zrušení obdobných dokumentů AVNOJ, které upravovaly vysídlení v Jugoslávii. Zatímco Bavorsko je tradičním patronem vysídlenců a požadavky vůči ČR se staly neoblomnou součástí jeho politiky, ze Saska dosud podobné nároky moc slyšet nebyly.

Národně demokratická strana žádá stíhání Graubnera za vlastizradu

Neparlamentní Národně demokratická strana (NDS) požaduje po ministerstvu vnitra trestní stíhání olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera za vlastizradu a rozvracení republiky. Těchto trestných činů se podle NDS dopustil účastí na shromáždění sudetských Němců v Norimberku. Graubner se účastnil v neděli 19. května mše za sudetské Němce, na níž nabádal k porozumění mezi Čechy a Němci, k respektu, dialogu a pravdě. Účast na shromáždění zdůvodnil tím, že mnozí sudetští Němci pomáhali při opravách kostelů v rodných obcích. Rovněž nejvyšší sudetoněmecký církevní hodnostář, biskup Gerhard Pieschl se v roce 2000 zúčastnil národní pouti na Velehradě, řekl Graubner novinářům v Norimberku.

Hana Marvanová nepřesvědčila ministra Bureše a soudce o korupci na rejstříkových soudech

Předsedkyně Unie svobody Hana Marvanová na čtvrtečním setkání nepřesvědčila ministra spravedlnosti Jaroslava Bureše ani soudce Městského soudu v Praze o pravdivosti svých výroků o korupci na rejstříkových soudech. Podle Bureše totiž vnitřní systém fungování soudů vylučuje podezření z korupce. Marvanová soudcům sdělila nepřímé důkazy o korupci při zápisech do obchodního rejstříku, kterými podle ní jsou například různě rychlé zápisy obdobných podání pro různé firmy. "Jedna věc je vyřízena během několika málo dnů, stejný případ pro jinou firmu trvá zapsat měsíce," sdělila. Podle soudců však záleží na kvalitě podání. Zrychlení zápisů by podle Marvanové přinesla privatizace obchodního rejstříku.

Ministr Dostál udělil cenu Artis Bohemiae Amicis emigrantovi Jiřímu Suchánkovi

Za dlouholetý přínos české kultuře a za její propagaci v zahraničí udělil ministr kultury Pavel Dostál vyznamenání Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění) českému emigrantovi, majiteli newyorské restaurace Zlatá Praha a organizátorovi krajanského života ve Spojených státech Jiřímu Suchánkovi. Bývalý muzikant, který proslul jako pořadatel koncertů českých hudebních hvězd v USA, převzal cenu na terasách pražské výstavní síně Mánes.

Jiří George Suchánek do Spojených států emigroval koncem šedesátých let. V současnosti se jeho hospoda ve čtvrti Queens těší velkému věhlasu. Na jídlo a několik druhů českých piv sem chodí rodilí Američané, mezi nimi například režisér Woody Allen, ale také česká komunita. Stálými hosty ve Zlaté Praze bývají režisér Miloš Forman, zpěvák Waldemar Matuška, krasobruslařka Ája Vrzáňová či hokejisté Dominik Hašek a Jaromír Jágr. Přímo v restauraci se za deset let její existence uskutečnil bezpočet koncertů českých kapel. Odehrálo se zde i několik divadelních představení, zdejší prkna si například vyzkoušeli herci Divadla Ypsilon. Díky Suchánkovi mohli v září roku 2000 vystoupit v prestižní newyorské Carnegie Hall a sklidit tam velký úspěch zpěváci Karel Gott a Helena Vondráčková.

Bílý kruh bezpečí chce zlepšit postavení obětí domácího násilí

Postavení obětí domácího násilí by mohlo zlepšit opatření, podle něhož by pachatele takového činu mohla policie dočasně vykázat ze sdíleného bytu. Domácí násilí se podle průzkumů přímo dotýká 16 procent lidí. Organizace Bílý kruh bezpečí se ale domnívá, že v žádném z českých zákonů není pořádně definováno a chybí také systém adekvátní a účinné obrany. O domácím násilí, týrání dětí a dalších sociálních problémech jednají v Praze účastníci 16. konference Evropského fóra služeb obětem trestných činů.

Zdravotní stav lesa v Orlických horách se mimořádně zhoršil

Zdravotní stav lesa v Orlických horách se po letošní dlouhé zimě, doprovázené vysokou sněhovou pokrývkou, mimořádně zhoršil. "Akutní poškození Orlických hor navíc doprovází neobvyklé symptomy," sdělilo ministerstvo zemědělství. Zatímco dříve ztrácely smrky jehličí od nejstarších ročníků, po letošní zimě jsou nejvíce poškozeny nejmladší ročníky jehličí, které červenají, hnědnou a opadávají. Po optimistických výhledech devadesátých let, kdy bylo provedeno masové odsíření tepelných elektráren, je to podle ministerstva již podruhé, kdy se na velké rozloze projevily mimořádné imisní škody.

Ekologové chtějí provizorní zakrytí dioxinových budov ve Spolaně

Budovy kontaminované jedovatými dioxiny v areálu neratovické chemičky Spolana by měly být zakryty do doby, než se rozhodne o jejich definitivní likvidaci. Ekologický aktivista a lékař Miroslav Šuta soudí, že látky unikající z budov otvory ve zřícené střeše mohou ještě dnes, třicet let po uzavření výroby jedovatých herbicidů, ohrozit zdraví lidí žijících nebo pracujících v nejbližším okolí továrny. Po nátlaku ekologů již firma vybudovala v areálu továrny protipovodňovou zeď. Metoda definitivní likvidace kontaminovaných budov se stále hledá.

Šuta novináře seznámil s výsledky studie srovnávající obsah dioxinů v krvi zaměstnanců bývalé výroby herbicidů s koncentrací této látky u běžné populace. Studie Kliniky nemocí z povolání 1. Lékařské fakulty Karlovy univerzity uvádí, že muži, kteří se podíleli na výrobě herbicidů, mají v sobě jedenáctkrát více pro zdraví rizikových dioxinů než normální populace. "Z osmdesáti pracovníků, kteří byli koncem 60. let kontaminováni jich v současnosti žije zhruba 15," uvedl Šuta s tím, že dioxiny jim prokazatelně způsobily fyzické i psychické problémy.

Stát poslal na sanaci nebezpečných skal v Hřensku 30 miliónů

Na sanaci nebezpečných skal v Hřensku na Děčínsku dostal děčínský okresní úřad prvních 30 miliónů korun. "Objednávky jsme ale specializovaným firmám začali zadávat již koncem ledna, kdy byl poprvé v Hřensku stav nebezpečí vyhlášen," řekl Miroslav Řehák z děčínského okresního úřadu. Za tu dobu se dluh státu vůči firmám pracujícím v Hřensku vyšplhal k 26 miliónům korun. Děčínský okresní úřad požaduje na zajištění padajících skal v Hřensku celkem 55 miliónů korun. Sanace nebezpečných skal, která má skončit do 30. června, ochromila život v této turisty vyhledávané obci.

Privatizace Homolky budí otázky, co bude s gamma nožem

Připravovaná privatizace Nemocnice Na Homolce budí u veřejnosti otázky, co bude s Leksellovým gamma nožem. Počátkem devadesátých let se na něj skládal celý národ. Představitelé pacientských organizací se shodují, že stát musí ohlídat, aby přístroj zůstal dostupný českým pacientům, i když se Homolka změní ze státní nemocnice v obecně prospěšnou společnost. Nemocnice připravuje se souhlasem ministerstva zdravotnictví smlouvu o spolupráci s medicínským centrem Pittsburské univerzity, jež tuto změnu statutu vyžaduje. Mluvčí nemocnice Jitka Kalousková řekla, že do dozorčí rady společnosti navrhne kandidáty český stát a jednoho doporučí Nadace Charty 77 jako vlastník gamma nože. Stát si podle ní ve správě obecně prospěšné společnosti zachová majoritu.

Předseda Svazu pacientů Olejár chce být oficiálně prvním člověkem operovaným devitalizací

Předseda Svazu pacientů Luboš Olejár se chce stát oficiálně prvním člověkem, který po zastavení léčby rakoviny devitalizací tento zákrok podstoupí. ČTK řekl, že mu lékaři mají odstranit nezhoubný kožní nádor na obličeji. "V pátek podstoupím devitalizační výkon, přesněji budu o něj žádat," uvedl bez upřesnění, které pracoviště zákrok provede. Záznam operace bude podle něj v úterý vysílat televize Nova. Podle vědců z pracoviště akademie věd v Liběchově na Mělnicku, kteří podvazování nádorů zkoušejí na zvířatech, lze tento postup použít i v Olejárově případě. Olejár bojuje za to, aby si pacienti mohli k léčbě rakoviny zvolit devitalizaci. Ta spočívá v podvázání zhoubného nádoru, jemuž se tak přeruší přívod živin. Nádor odumře a vstřebá se do těla.

V Česku se za deset let zdvojnásobil počet obézních dětí

Na dvojnásobek stoupl za deset let v Česku počet obézních dětí, v počtu stejně postižených dospělých je země na třetím místě v Evropě. Normální váhu má necelá polovina populace. Vážnější problémy s váhou má 13 procent chlapců a 12 procent dívek. Náměstek ministra zdravotnictví Antonín Malina a upozornil, že obezita je druhou nejčastější příčinou nemocí a smrti.

Nejrozsáhlejší ročník Tance Praha představí umělce z 16 zemí

Letošní mezinárodní festival soudobé taneční tvorby a pohybového divadla Tanec Praha, který začne 5. června, bude nejrozsáhlejším projektem ve čtrnáctileté historii této přehlídky. Na několika místech v hlavním městě se divákům představí tanečníci a soubory z 16 zemí. Poprvé letos pořadatelé spolupracují s hudebním festivalem Pražské jaro. Výsledkem je hostování nejznámějšího asijského tanečního souboru z Tchajwanu Cloud Gate Dance Theatre of Taiwan. "Vystoupení slibuje nezapomenutelný zážitek ze spojení hudby Johanna Sebastiana Bacha s moderním tanečním výrazem čerpajícím z asijské pohybové techniky tai-chi ve snové obrazové symbolice Východu," uvedla ředitelka festivalu Yvona Krezmannová.

Pestrý romský průvod zval v pražských ulicích na koncerty Khamora

Že hudba znamená pro Romy opravdu všechno, ukázal barevný průvod desítky romských kapel, který za zvuků tradičních hudebních nástrojů prošel Prahou. "Neexistuje jiná kultura, která by byla stejně rozmanitá jako romská. Romové se totiž usadili všude po světě - jsou v Grósku i v Číně, Jižní Americe i Evropě. Jsou všude a část z každé kultury přidali k té své, až vytvořili úžasný mix," řekla producentka festivalu Jelena Silajdžič. Všechny hudební skupiny, které se v ulicích hlavního města představily, zahrály také na večerním koncertu v pražském Lucerna Music Baru. Kromě romských skupin z Česka a Portugalska, tak měli diváci možnost seznámit se s romským folklórem, jak se hraje v Polsku, Rakousku a na Ukrajině.

Letenská pláň patří čtyři dny dětem, začala totiž Bambiriáda

Část pražské Letenské pláně se na čtyři dny proměnila v království dětí. Začal tu totiž čtvrtý ročník Bambiriády, na níž se představují organizace, které jim pomáhají naplnit volný čas. Už před areálem lákal ke vstupu pravý parní válec, na němž se mohli zájemci svézt. "Od rána je tady živo, je tu spousta školních tříd a dětí, které se opravdu baví," řekl koordinátor akce Pavel Hofrichter. Letošní ročník je ve znamení vlaku, který děti proveze zemí Bambiriáda, tedy letenským areálem. Pokud bude v sobotu přát počasí, bude z Letné stoupat balón. Zhruba 100 dětí, které vyhrají některou ze soutěží, uvidí Prahu z výšky. Vstupné se na Bambiriádě neplatí. Všichni dostávají kartu, díky níž mají volné nebo zvýhodněné vstupné do některých muzeí. Letošní ročník se uskuteční ve 14 městech.

Ve Špindlerově mlýně má vzniknout aquapark s hotelem a penziony

Známé krkonošské středisko Špindlerův Mlýn prodá městské pozemky pod Medvědínem skupině místních podnikatelů, kteří na nich ve spolupráci s firmou Efis chtějí postavit aquapark s hotelem a několika penziony. Jak uvedla Mladá fronta Dnes, radnice prodá investorovi atraktivní pozemky za symbolickou korunu za metr čtvereční. Podnikatelé na oplátku v bance složí kauci 20 miliónů korun, která při překročení dohodnutého termínu kolaudace propadne městu. Podle dřívějších informací by měl areál stát více než 100 miliónů Kč.

Na pražském Žikově se objevil vír připomínající tornádo

Obyvatelé pražského Žižkova mohli ve čtvrtek v poledne spatřit prašný vír, který připomínal tornádo. S tornádem však kromě vzhledu neměl nic společného, řekl Martin Setvák z Českého hydrometeorologického ústavu. "Tyto víry bývají nazývány různými jmény, nejčastěji Rarášek, Čertík nebo Polednice, odborně pak jako netornádické tromby," dodal. Na rozdíl od tornáda, které se vytváří pouze za bouřkové oblačnosti v důsledku cirkulace vzduchu, vznikají prašné víry po přehřátí terénu. O tornádech v Čechách a na Moravě informují internetové stránky hydrometeorologického ústavu www.chmi.cz/torn.

Počasí

Bude oblačno až zataženo a místy déšť nebo přeháňky. Denní teploty v Čechách 17 až 22, na Moravě a ve Slezsku 20 až 24 stupňů Celsia.