Zprávy Radia Praha

V parlamentních volbách vítězí ČSSD před ODS, KSČM a Koalicí

Sociální demokracie zřejmě potvrdila v letošních parlamentních volbách vítězství z roku 1998. Po sečtení 97 procent volebních okrsků získali sociální demokraté 30,35 procenta hlasů. Na druhém místě se zatím ocitla ODS se zhruba šestiprocentním odstupem. Překvapením letošních voleb je zisk KSČM. Pro ně doposud hlasovalo 18,77 procenta voličů. Koalice je čtvrtá, od pomyslné třetí příčky ji dělí téměř pět procent. Ostatním politickým subjektům se nepodařilo překročit pětiprocentní hranici, potřebnou pro vstup do sněmovny. Pořadí: ČSSD 30,35 procenta, ODS 24,17 procenta, KSČM 18,77 procenta, Koalice 14,08 procenta. K letošním volbám se dostavily necelé tři pětiny voličů - 57,75 procenta, což je o 16 procent méně než v minulých volbách. Podobný trend panuje i v Evropě, kde volební účast od druhé světové války až na výjimky klesá. Ve většině případů je stále nižší také v bývalých komunistických zemích, kde po pádu komunismu možnost svobodně volit přilákala k urnám většinu obyvatel a kde postupně nadšení vyprchalo. V průměru se účast v parlamentních volbách v Evropě pohybuje mezi 60 a 80 procenty.

Sociální demokracii se v letošních volbách do Poslanecké sněmovny podařilo navázat na historický úspěch z voleb před čtyřmi lety a obhájit pozici nejsilnější strany v České republice. Ani po čtyřech letech vládnutí neztratila ČSSD přízeň voličů a bude mít šanci zásadně ovlivnit podobu příští vlády.

V Lidovém domě se oslavuje vítězství, šampaňské teče proudem

Sociální demokraté v Lidovém domě oslavují volební vítězství. Nádvoří hučí jako úl, otvírají se celé bedny šampaňského a všichni si připíjejí. Vedení vítězné strany se sešlo k rodinnému fotu uprostřed se zářícím předsedou strany Vladimírem Špidlou. Nechybějí ani recesisté. Šéf sekretariátu předsedy sociální demokracie v Lidovém domě Josef Baxa skočil na nádvoří do kašny v černém obleku. Vsadil se prý, že se v kašně vykoupe, když sociální demokraté porazí ODS. Živo je i v kavárně Hybernia, kterou si ČSSD celou zadala. Občerstvení a pivo je zdarma a nechybí ani volební guláš. Moravští sociální demokraté se poznají podle toho, že nepijí pivo, ale holdují vínu. Mezi nimi se usmívá jihomoravský volební lídr Zdeněk Škromach. Češi prokládají pivo tvrdým alkoholem.

Ministr Rusnok: ČSSD nechce výrazně snížit daně, chystá jen drobné úpravy

Vítěz parlamentních voleb ČSSD nechce v souladu se svým volebním programem nijak překotně snižovat daně. ČTK to řekl dosavadní ministr financí Jiří Rusnok. Dodal, že strana plánuje jen drobné úpravy, které je nutné dělat ve vztahu k Evropské unii. ČSSD ve svém volebním programu uvádí, že chce nastavení daní jako celek zachovat zhruba na nynější úrovni, zamýšlí ale více zdanit příjmy bohatších lidí. Navrhuje rovněž společné zdanění příjmu manželů a daňové zohlednění rodičovství.

Prezident Václav Havel zahájí v neděli konzultace se šéfy ČSSD, ODS a Koalice

První orientační konzultace s předsedy ČSSD, ODS, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU Vladimírem Špidlou, Václavem Klausem, Cyrilem Svobodou a Hanou Marvanovou zahájí prezident Václav Havel v neděli. Jednání s představiteli KSČM prezident nechystá. ČTK to řekl jeho mluvčí Ladislav Špaček. "Cílem konzultací je, aby zjistil jejich názor na situaci a jejich představy o dalších jednáních, která mezi sebou povedou," řekl Špaček k nedělním schůzkám prezidenta s předáky čtyř stran.

Předseda ČSSD Vladimír Špidla nejdřív osloví Koalici, počítá i s menšinovou vládou

Předseda ČSSD Vladimír Špidla trvá na tom, že jako šéf vítězné strany osloví při sestavování nové vlády nejprve osloví Koalici: KDU-ČSL a Unii svobody-DEU. V případě neúspěchu počítá s menšinovou vládou své strany s podporou demokratických stran. Velkou koalici s ODS odmítá. Špidla rozhodně vyloučil i spolupráci s komunisty, a to i v případě, že by podpořili menšinovou vládu ČSSD.

Premiéra Miloše Zemana vítězství ČSSD těší, protože ho dosáhla jako vládní strana

Premiéra Miloše Zemana průběžné výsledky parlamentních voleb, které naznačují jasné vítězství vládní sociálnědemokratické strany, velice těší. "Vím, že je vždy těžší vyhrát jako vládní strana než jako opoziční," řekl ČTK. Opoziční strany mohou podle něj slibovat, zatímco vládní strana musí prokázat, že svoje sliby plní. Zeman věřil, že jeho strana volby vyhraje. "Pokládám to i za takovou osobně krásnou tečku za svojí politickou kariérou," dodal. O návratu na politickou scénu ale v této souvislosti neuvažuje. Sčítání volebních hlasů premiér nesledoval s kolegy v Lidovém domě, ale byl hostem mezinárodního festivalu dechových hudeb Kmochův Kolín.

Předseda ODS Václav Klaus přiznal volební prohru pravice a své strany

Předseda ODS Václav Klaus na základě předběžných výsledků parlamentních voleb přiznal volební prohru pravice a své strany. Bude nyní přemýšlet, zda k prohře napomohl a jaká byla jeho role. Jediným vítězem voleb je KSČM, řekl Klaus v televizi Prima. Neřekl, zda bude rezignovat na funkci, chce ale zvážit, jaký má na volebním výsledku ODS podíl. Za horší než porážku vlastní strany však považuje to, že ve volbách ztratily "všechny demokratické politické strany" a "jediným vítězem ... jsou komunisté".

Porážku uznali i předsedové stran Koalice

Předsedové KDU-ČSL a Unie svobody - DEU Cyril Svoboda a Hana Marvanová uznali porážku Koalice, která skončila až čtvrtá za KSČM. Zisk komunistů je však podle nich ještě větší porážkou, a to pro všechny demokratické strany. Lidovci i unionisté i přesto věří, že budou s vítězem voleb ČSSD jednat o vytvoření většinové vlády.

Předseda poslanců Unie svobody-DEU a bývalý lídr čtyřkoalice Karel Kühnl pokládá dosažený výsledek Koalice za jasný neúspěch. Stejně jako předsedu Senátu Petra Pitharta z KDU-ČSL jej zklamal zisk komunistů i nízká volební účast. Kühnl stále věří ve většinovou vládu s vítězem voleb ČSSD, Pithart očekává dlouhá a složitá povolební jednání. Pithart vyslovil názor, že voliče mohla odradit i nákladná volební kampaň. Očekává, že nyní budou všechny tři nekomunistické strany, tedy ODS, ČSSD a Koalice vzájemně jednat. "Nebude to tak snadné a rychlé, jak to zprvu vypadalo," uzavřel.

Do sněmovny se zřejmě kvůli nízkému volebnímu zisku Koalice a kvůli preferenčním hlasům dostane daleko více kandidátů lidovců než jejich koaličních partnerů z Unie svobody-DEU. Kandidátky byly přitom sestavovány metodou "půl na půl". Obrovské zklamání z dosavadních výsledků voleb u unionistů ještě prohloubil fakt, že možná nebudou ani schopni sestavit ve sněmovně vlastní klub. K jeho vytvoření je třeba minimálně deseti členů. Již nyní se spekuluje o tom, co takové výrazně nerovnoměrné rozložení sil obou partnerů bude znamenat pro další osud Koalice i jednotlivých stran. Nečekaně se z desátého místa kandidátky Koalice zřejmě dostane do sněmovny herečka Táňa Fischerová. ČTK řekla, že je to pro ni překvapení. Voliči podle ní dali preferencemi najevo, že nesouhlasí s dosavadním způsobem politiky. Stejně jako Fischerová zřejmě na další čtyři roky zasedne do poslaneckých lavic i další nezávislý na pražské koaliční kandidátce - evangelický kněz Svatopluk Karásek. Ani s jeho vstupem do vysoké politiky, i když ze čtvrtého místa kandidátky, se moc nepočítalo.

Miroslav Grebeníček dovedl komunisty k nečekanému úspěchu

Předseda Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM) Miroslav Grebeníček, lídr komunistické kandidátky na jižní Moravě, dovedl stranu už do třetích voleb do Poslanecké sněmovny. Komunisté v nich dosáhli svého nejlepšího volebního výsledku od roku 1989. V čele strany stojí pětapadesátiletý Grebeníček devět let. Předseda komunistů krátce před volbami nevyloučil, že ještě před jeho odchodem z politiky "bude KSČM ve vládě".

Vedení KSČM není zajedno v tom, zda podpořit vládu ČSSD a Koalice

Komunisté nejsou zajedno v tom, zda by podpořili případnou vládu ČSSD a Koalice. Podporu vylučuje místopředseda komunistů Miroslav Ransdorf. Další místopředsedové Vlastimil Balín a Zuzka Rujbrová zdaleka nesou tak rezolutní. Podle nich bude KSČM trvat na poměrném zastoupení stran v orgánech Poslanecké sněmovny. Pokud komunisté získají některé funkce ve sněmovně, budou podporu kabinetu ČSSD a Koalice zvažovat, připustili. Už v neděli bude tento problém řešit jednání politického grémia KSČM.

Voleb se zúčastnili téměř všichni volyňští Češi

Téměř žádný z volyňských Čechů, kteří přišli před deseti lety na pozvání tehdejší vlády z oblastí postižených černobylskou jadernou havárií do Ralska, si volby do parlamentu nenechal ujít. ČTK to dnes řekla členka volební komise. Většina z nich podle ní odevzdala svůj hlas hned po otevření volebních místností. "Volila jsme v Mimoni, komu jsem ale dala hlas neprozradím, nemusím to snad říkat?" řekla ČTK nejistě třiadvacetiletá žena, která si nepřála uvést své jméno. Ona i ostatní volyňští Češi si podle ní nejvíce cení toho, že volby jsou tajné, důstojné a dobře připravené. "Všechno je tak, jak má být," podotkla. Mladá žena přišla do Česka v roce 1992 spolu s rodiči, sourozenci, babičkami a dalšími příbuznými. Bylo jí tehdy 13 let. Předtím bydleli nedaleko Kyjeva. Po absolvování průmyslové a vyšší odborné školy dělá nyní sekretářku v soukromé firmě. "Jsme zde spokojeni, jako doma," dodala. Do Ralska, které má 1500 obyvatel, přišlo v letech 1991 až 1993 asi 170 volyňských Čechů. Někteří z nich bydlí v rodinných domech a pro další opravila obec byty po sovětských vojácích.

Průběh voleb žádný incident nenarušil

Průběh voleb do Poslanecké sněmovny nenarušil žádný incident či výtržnost, takže policisté nemuseli vůbec zasahovat. Jedinou situaci, kterou policie řešila, bylo oznámení, že v Netolicích na Prachaticku byla na vstupních dveřích do budovy s volební místností porušená pečeť. Ukázalo se však, že volební urny byly v pořádku. ČTK o tom informovala mluvčí policejního prezidia Ivana Zelenáková. Současně upřesnila sobotní informace o incidentu ve volební místnosti ve Vejrostově ulici v Brně, kam v pátek údajně vstoupila žena s nožem v ruce. Podle Zelenákové policisté zjistili, že žena si koupila nůž předtím, než šla volit, a aby s ním nemusela do volební místnosti, odložila ho na chodbě. Když odcházela, vzala si nůž zpět, čehož si povšimli volební komisaři.

Nejúspěšnější stranou volenou v zahraničí bude zřejmě Koalice

Nejúspěšnější stranou v zahraničí bude v českých sněmovních volbách s největší pravděpodobností Koalice KDU-ČSL a Unie svobody-DEU. Podle zatím neúplných výsledků zveřejněných Českým statistickým úřadem na internetu jí dalo hlas asi 36 procent Čechů, kteří volili po světě na českých zastupitelských úřadech. V zahraničních výsledcích je za Koalicí zatím druhá ČSSD s necelými 27 procenty, ODS třetí s 25,5 procenta hlasů. Hlasy krajanů a českých turistů ze zahraničí se započítají do výsledků za Jihomoravský kraj, který byl určen losem.

Vítězství zaznamenala Koalice lidovců a unionistů ve Washingtonu, kde na českém zastupitelském úřadu volilo 101 občanů, zaměstnanců úřadu i krajanů s českým státním občanstvím. Z přibližně stovky volebních lístků získala Koalice 60 hlasů, což by odpovídalo zhruba šedesáti procentům hlasů. Jak dále sdělil ČTK konzul Richard Krpač, který předsedal volební komisi, ODS získala 23 hlasů a ČSSD 12 hlasů. Dalšími stranami, které zabodovaly, je Česká strana národně sociální se třemi hlasy, Naděje se dvěma a KSČM s jedním hlasem.

V Paříži se českých voleb překvapivě mnoho voličů

Ve volebním okrsku na českém konzulátě v Paříži dalo nejvíce Čechů v parlamentních volbách své hlasy Koalici. Ta zde získala 39,23 procenta, tedy 102 hlasů. Druhá je ČSSD s 24,61 procenta, přičemž jí v Paříži dalo svůj hlas 64 voličů. O jeden hlas méně zde získala ODS, jejíž podpora dosáhla 24,23 procenta. Na oficiálních internetových stránkách voleb to oznámil Český statistický úřad. Volební komise v Paříži nad očekávání napočítala 260 platných hlasů. Čtvrtou nejúspěšnější stranou se v Paříži stali Zelení s 3,07 procenty, tedy osmi hlasy. Na páté příčce se umístila ODA, pro kterou hlasovalo šest lidí, tedy 2,03 procenta voličů. Komunistům, kteří celkově skončili v českých parlamentních volbách překvapivě třetí, dalo v metropoli nad Seinou svůj hlas pět lidí a s Cestou změny se tak dělí o šesté místo.

Mezi krajany žijícími ve Francii přicházeli hlasovat lidé všech věkových kategorií. Do modré volební urny ze dřeva, která září novotou, vhazovali volební lístky čeští studenti pařížských vysokých škol, diplomaté působící na české ambasádě i na české misi u Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, stejně jako množství emigrantů, z nichž někteří opustili poprvé Československo již před druhou světovou válkou. Byl mezi nimi například i publicista a bývalý ministr kultury Pavel Tigrid.

"Maryška" čekala na možnost volit české poslance 65 let

Dlouhých 65 let čekala na možnost volit v zahraničí české poslance Marie Dubinová. Z tehdejšího Československa odešla v roce 1937 a od té doby žije ve Francii. "Je to zadostiučinění. Od sametové revoluce jsem pořád bojovala o to, aby Češi v zahraničí mohli volit, takže velice ráda splňuji tuto povinnost," řekla při volbách na českém konzulátě v Paříži tato letos 87letá žena, na kterou s vděčností vzpomíná dlouhá řada českých a slovenských emigrantů. Na svůj věk neuvěřitelně vitální vdova, o níž čeští krajané nemluví jinak než o "Maryšce", o svých zásluhách takřka nemluví. A tak je o obětavé pomoci československým exulantům možné dozvědět se ze vzpomínek těch, kteří díky manželům Dubinovým snáze našli ve Francii útočiště.

Absolvent pražské právnické fakulty Oldřich Dubina odešel do Paříže v roce 1936, aby zde pokračoval ve studiích. Po okupaci Čech a Moravy nacistickými vojsky se rozhodl pomáhat svým uprchlým krajanům a v roce 1940 odešel na frontu. Po kapitulaci Francie se snažil pomáhat nejen českým emigrantům, ale všem odpůrcům fašismu, když na farmách ve střední Francii našel zaměstnání a úkryt pro stovky lidí. V prosinci 1942 však byli Dubinovi a jejich přátelé zatčeni a deportováni do Německa. Podařilo se jim přežít a po válce se vrátili do Francie. Oldřich Dubina poté odmítl nabízený ministerský post v první poválečné československé vládě a namísto toho se se svou ženou usadil na farmě ve střední Francii, aby vytvořil ekonomickou základnu pro uprchlíky z Československa.

Exministr Pavel Tigrid vzdal z Paříže hold českým voličům

Český publicista a bývalý ministr kultury Pavel Tigrid, který žije ve Francii, po oznámení prvních odhadů výsledků českých parlamentních voleb vzdal hold voličům. Možnost vlády složené ze sociálních demokratů a Koalice by mohla být v zahraničí vnímána velmi dobře, řekl Tigrid v telefonickém rozhovoru pro ČTK. Tohoto muže, který strávil většinu života v exilu před komunistickým režimem, nicméně mrzí vysoké skóre komunistů.

První výsledky voleb ze zahraničí přišly z Pákistánu

Jako první poslal údaje o volebním hlasování českých občanů v zahraničí zastupitelský úřad v pákistánském Karáčí. Do pražského centra Českého statistického úřadu přišly údaje o dvou hlasech pro ODS kolem 14:30, tedy půl hodiny po uzavření volebních místností v České republice. Jako druhý se přihlásil libanonský Bejrút, následován těsně Manilou ve Filipínách, Sao Paulem v Brazílii a venezuelským Caracasem. Pozadu nezůstaly mimo jiné ani české diplomatické mise v Číně a Keni. Zatímco podle dosavadních celorepublikových výsledků vede ve sněmovních volbách ČSSD, ze zahraničí zatím dostala nejvíce hlasů Koalice (33 procent). Výsledky se do Prahy posílají elektronicky a faxem.

Na Slovensku odvolilo 376 Čechů, jako poslední "Smrt" a "Hejtman"

Na Slovensku odevzdalo svůj hlas v českých parlamentních volbách 376 voličů, ať už z řad místních Čechů, tak občanů, kteří si dříve vyzvedli voličský průzkaz ve svém bydlišti v ČR. Patrně nejvíce Čechů, kteří volili v zahraničí, hlasovalo na velvyslanectví v Bratislavě, a to 287. Dalších 89 hlasů sečetla volební komise na generálním konzulátu v Košicích. V sousedním Maďarsku, na zastupitelském úřadu v Budapešti, odvolilo 33 českých občanů. V Bratislavě jako poslední hlasovala dvojice ve středověkých kostýmech, "Smrtka" Jana a "hejtman" Ladislav z ostravské skupiny historického šermu "Šejdíři", hostující na Bratislavském hradu.

Pavel Kohout volil "změnu, která nemusí znamenat ztrátu kontinuity"

Nejznámějším Čechem, který zavítal do volební místnosti v Bruselu zřízené v prostorách českého konzulátu, byl nepochybně český dramatik a spisovatel Pavel Kohout. Samozřejmě se nešířil, který z volebních lístků si za zástěnou vybral. Na otázku, zda dává přednost změně nebo kontinuitě, odpověděl mnohoznačně: "Já jsem celý život pro změnu. Změna však nemusí znamenat ztrátu kontinuity." Volební komise v Bruselu přivítala 121 voličů, z nichž dvě třetiny byli pracovníci českých zastupitelských úřadů, projíždějící cestovatelé, studenti a turisté vybavení voličskými průkazy z ČR. Ze čtyř desítek lidí zapsaných na místním volebním seznamu tvořili jen asi polovinu krajani, zbytek byli čeští pracovníci. Kohout si posteskl, že s dvojím občanstvím, českým a rakouským, vlastně pořád jenom volí. Možnost hlasovat v zahraničí považuje za pokrok, i když by uvítal spíše korespondenční formu.

Na konzulátech v Německu volily necelé dvě stovky českých občanů

Na českých konzulátech v Německu se voleb do Poslanecké sněmovny zúčastnily necelé dvě stovky občanů ČR. Byli mezi nimi jak lidé žijící dlouhodobě v sousední západní zemi, tak i turisté nebo studenti. V Německu bylo možné hlasovat ve čtyřech volebních střediscích na konzulátech v Berlíně, Bonnu, Drážďanech a Mnichově. Voličský potenciál je v Německu poměrně velký. Komunita lidí, kteří se dlouhodobě usídlili v Německu a mají dosud český pas, se odhaduje přinejmenším na několik tisíc. Celková účast ve volbách tedy byla spíše symbolická. Malý zájem o volby přitom krajané odůvodňovali různě: moc se už v politické situaci ČR nevyznají nebo je ani nezajímá. Mnohým se také nechce jet až stovky kilometrů do volebního střediska. Dali by proto přednost korespondenčnímu hlasování. Na druhé straně je ale řada těch, kteří to mají do ČR relativně blízko a využili zřejmě možnosti volit přímo na českém území.

V Rakousku volilo 120 českých občanů - účast mírně nad očekáváním

Parlamentních voleb se na velvyslanectví ve Vídní zúčastnilo 120 českých občanů. Hlasovat přišla také asi třicítka diplomatů a jejich rodinných příslušníků. Účast byla mírně nad očekáváním zdejší volební komise. Navzdory mírně vyšší účasti oproti předpokladům byl ale zájem českých občanů o volby velmi malý. Podle neoficiálních statistik totiž žije v alpské republice na 7500 českých státních příslušníků, z nichž naprostá většina má bydliště právě ve Vídni. K hlasovací urně na ambasádě sídlící poblíž zámku Schönbrunn se dostavili lidé různého věku i profesí, nechyběly ani návštěvy rodin s dětmi. V pátek odvolilo 99 lidí, mezi nimiž byl i velvyslanec Jiří Gruša a potomek známého šlechtického roku Karel Schwarzenberg.

Velvyslanectví zaznamenalo také jeden kuriózní případ: Přibližně hodinu před uzavřením volební místnosti přijel na kole k volbám asi 50letý český občan, který se dožadoval hlasování, aniž měl voličský průkaz. Poté, co mu komise hlasovat neumožnila, dožadoval se telefonátu na Ústřední volební komisi, od níž požadoval udělení výjimky. Ta mu pochopitelně nevyhověla, a tak kuchař z jedné z vídeňských restaurací musel opět sednout na svůj bicykl a odjet domů. K volbám údajně na kole přijel z osmikilometrové vzdálenosti ve třicetistupňovém horku. Ambasáda na připravila také společenskou akci "povolební guláš", na níž asi stovka hostů mohla zhlédnout záznamy přenosů České televize s předběžnými výsledky. Záznam byl tlumočen také do němčiny a podávalo se kromě guláše také české pivo.

Do Moskvy přijeli volit i krajané z 2000 kilometrů vzdálené ingušské Nazraně

Cestu dlouhou více než 2000 kilometrů vážili do Moskvy kvůli volbám z ingušské Nazraně na Kavkazu Petr Kostohryz a Dagmar Kuzmová. Působí tam jako pracovníci humanitární společnosti Člověk v tísni, která pomáhá čečenským běžencům v uprchlických táborech, zřizuje školy pro čečenské děti a dodává léky do oblastí postižených ozbrojenými střety. Oba Češi se v Moskvě zapsali do seznamu voličů. ČTK sdělili, že veškeré informace kolem voleb čerpali z internetu.

K volbám na Jesenicku přišel mladík, který měl 135 let

Mladík z Červené Vody na Ústeckoorlicku se nechtěně stal nejstarším občanem České republiky, jenž přišel k volbám. Podle voličského průkazu, který mu v obci vystavili, se těšil při 135 letech výbornému zdraví. V Javorníku na Jesenicku, kam přišel hodit svůj lístek, ho však i přes tuto drobnou nesrovnalost nechali volit. "Dnes přišel hodit lístek do urny mladý muž z východních Čech, který měl ve voličském průkazu rok narození 1867. Protože jeho občanský průkaz byl v pořádku a evidentně mu bylo o 100 let méně, nechali jsme ho odvolit," řekl ČTK tajemník javornické radnice Zdeněk Lučan. Mladík sám si nechtěného "ostaršení" vůbec nevšiml. Nesrovnalost odhalila až pozorná členka okrskové volební komise.

Zatímco komisaři předávali hlasy voličů, anarchisté lístky ničili

Bez zájmu veřejnosti zničili hodinu po skončení parlamentních voleb, příznivci Československé anarchistické federace před pardubickým magistrátem několik sad hlasovacích lístků. Demonstrace proti volbám, nahlášená radnici jako demonstrace proti podvodu na občanech, se stala pokojným happeningem. Jedenáct mladých lidí vhodilo roztrhané kandidátky všech stran do přinesené záchodové mísy. Scénku sledoval zhruba dvojnásobný počet novinářů a asi desítka policistů a strážníků. Návštěvníci zahrádek před restauracemi na historickém náměstí přijali dění jako příjemné zpestření sobotního odpoledne.

Citibank: Prognózy voleb nejsou pro ekonomiku příliš povzbudivé

Dosavadní prognózy výsledků parlamentních voleb nejsou pro české hospodářství příliš povzbudivé, řekl ČTK analytik Citibank Radek Malý. Volby zřejmě nepřinesly žádoucí výsledek, tedy stabilní vládu se silným mandátem, která by mohla vyřešit zásadní problémy tuzemské ekonomiky, dodal. Jak upřesnil, jde především o reformu důchodového a sociálního systému. Ta je podle Malého naprosto nutná, ale může ji provést pouze vláda se širokou podporou občanů.

Ševčík: Po volbách hrozí vznik přeregulovaného a centrálního státu

České republice podle ředitele Liberálního institutu Miroslava Ševčíka hrozí, že se zde začne opět budovat přeregulovaný a centrální stát zasahující do věcí občanů. "Bude se budovat to, co se předtím pár let bořilo," řekl Ševčík ČTK v reakci na předběžné volební výsledky. Ševčík tak nepředpokládá pokles daňové zátěže obyvatelstva. "Jsem velmi skeptický, že by daně klesaly," uvedl. Nelze podle něj očekávat ani výrazné změny ve veřejných financích, složité bude realizovat rovněž reformu penzijního systému. Celkový vývoj ekonomiky by však neměl být natolik zasažen, protože ČSSD zde vládla již v předchozích čtyřech letech. Na výsledcích voleb je podle něj překvapivý především zisk komunistů. ODS vytýká chyby na konci volební kampaně, především telefonáty strany voličům.

Šéfa Škody výsledky voleb nepřekvapily, chce urychlit privatizaci

Generální ředitel Škody Holding Martin Roman řekl, že předběžné výsledky voleb nejsou pro něj žádným překvapením. Šéf největšího strojírenského podniku v zemi odmítl komentovat, zda preferuje konkrétní koalici. Od nové vlády by přivítal rychlou privatizaci firmy a její prodej do rukou silného investora.

Generálního ředitele největší tuzemské likérky Stocku Plzeň Martina Petráška nejvíce překvapil velký procentuální rozdíl mezi první a druhou stranou. "Čekal jsem, že to bude tak plus minus jedno procento," dodal pro ČTK Petrášek. Podle něj není tak podstatné, jaká koalice bude vládnout, ale to, aby výsledkem její hospodářské politiky bylo kvalitní tržní prostředí. Od nové vlády očekává "jednoznačně proevropskou politiku bez vytáček", aby země mohla vstoupit do Evropské unie co nejdříve.

Sobíšek: Domácí ekonomiku nečeká po volbách zásadní obrat

Vzhledem k tomu, že v nové vládě bude podle předběžných volebních údajů zřejmě dominovat sociální demokracie, nečeká domácí ekonomiku pravděpodobně žádný zásadní obrat. "K některým změnám však bude muset postupně dojít, otázkou zůstává, jak radikální budou," řekl analytik HVB Bank Pavel Sobíšek. Od nové vlády ekonomové vesměs očekávají především snížení daňové zátěže, fiskální a penzijní reformu a dokončení privatizace strategických společností.

Zahraniční ohlasy na volby: Česko bude mít vládu levého středu

Po ohlášení prvních odhadů a dílčích výsledků českých parlamentních voleb se dnes zahraniční tiskové agentury shodují, že Česko bude mít vládu levého středu. Agentura Reuters poznamenala, že voliči odmítli návrat bývalého premiéra Václava Klause, jehož předvolební kampani dominovaly náznaky nacionalismu a euroskepticismu. Vypadá to, že Česká republika směřuje k nové středolevé koalici, soudí Reuters. Pokud se odhady potvrdí, sociální demokracie vedená Vladimírem Špidlou vytvoří kabinet s Koalicí složenou ze dvou malých centristických stran.

Skutečnosti, že KSČM zřejmě jako jediné politické uskupení získala v letošních volbách více hlasů než v předcházejících, si všímá rakouská agentura APA. Soudí, že komunisty by vlastně bylo možno označit za vítěze voleb, neboť jsou s odhadovanými bezmála 16 procenty hlasů a 31 mandáty jedinou stranou, která si polepšila.

APA: Maratónec Špidla míří do premiérského křesla, konec Klause

Po rýsujícím se volebním vítězství českých sociálních demokratů čeká jejich stranického šéfa Vladimíra Špidlu premiérský úřad. Špidla tím definitivně vystoupí ze stínu odcházejícího šéfa vlády Miloše Zemana, napsala rakouská tisková agentura APA. Větší kontrast by byl sotva myslitelný: dosavadní ministr práce totiž své veřejné výroky obezřetně zvažuje. I političtí odpůrci uznávají jeho kompetentnost, píli a železnou důslednost. Nejen ve svém volném čase Špidla rád běhá maratón: vytrvale sleduje i své politické cíle. Podle pozorovatelů vyhrál i televizní duely se svým nejdůležitějším rivalem Václavem Klausem. Především se mu podařilo vzít předsedovi ODS vítr z plachet. Dal totiž jasně najevo, že v otázce sporných Benešových dekretů není ČSSD o nic ústupnější než Klaus. Šikovným tahem navíc Špidla Klause vyšachoval, když prohlásil, že s ním nechce sedět ve vládě. Klaus tak náhle zůstal bez partnera. S pravděpodobnou porážkou ODS, s odchodem Miloše Zemana a s koncem prezidentského mandátu Václava Havla na začátku roku 2003 může v Čechách skončit postkomunistická éra. Nadcházející vstup do EU předznamená novou epochu, napsala APA.

Předseda ČSSD Vladimír Špidla a premiér Miloš Zeman v Lidicích zdůraznili sílu československého odboje

Význam československého odboje proti fašismu, ale i roli českých kolaborantů za druhé světové války připomněli dnes na pietním aktu k Lidicích na Kladensku premiér Miloš Zeman a vicepremiér Vladimír Špidla. Podle Špidly bylo vyhlazení Lidic před 60 lety symbolem absolutní krutosti, současně ale výrazem síly československého odboje. "Protože k takovémuto opatření nacisté sáhli teprve tehdy, když zjistili, že nejsou schopni náš odboj porazit," vysvětlil. Zeman ve svém projevu zmínil události, které vyhlazení Lidic předcházely. Připomněl projev zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který pronesl krátce předtím, než zemřel rukou českých výsadkářů. Nastínil v něm plán likvidace českého národa: rasově vhodní lidé měli být posláni na práci do říše, ostatní do koncentračních táborů. Zeman upozornil na třetí část plánu. "Tam se totiž říká, že ti, co budou kolaborovat s nacistickým Německem, budou odměněni tím, že do koncentračních táborů sice půjdou také, ale jako dozorci," uvedl. Upozornil, že tato slova začínají být s odstupem času znovu aktuální. "Chtěl bych připomenout těm přítomným, minulým, ale i budoucím kolaborantům, že v případě jejich kolaborace na ně nečeká žádná jiná větší odměna, než že se stanou dozorci v cizích službách nad svým vlastním národem," prohlásil závěrem.

Lidice vypálili nacisté 10. června 1942 pod záminkou spolupráce některých jejich obyvatel s Heydrichovými atentátníky. Při vyhlazovací akci vypálili všech 102 domů, 173 mužů popravili na místě a další o šest dní později v Praze - Kobylisích. Ženy byly odvezeny do koncentračních táborů. Ze 105 dětí 82 zemřelo v plynových komorách.

Počasí

Přes den bude oblačno až polojasno a v jižní polovině území místy, jinde jen ojediněle přeháňky nebo bouřky. Denní teploty 22 až 26 stupňů Clesia.