Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Finančníci a intelektuálové debatují v Praze o globalizaci a ekonomice

O problémech spojených s globalizující se světovou ekonomikou diskutují o tomto víkendu v Praze finančníci, intelektuálové, politici a odpůrci globalizace z celého světa. Šestý ročník Fóra 2000 s podtitulem Mosty přes globální propasti zahájil v pátek prezident Václav Havel. Na konferenci přijali pozvání představitelé Světové banky, Mezinárodního měnového fondu i nadnárodních ekonomických korporací. Proti nim zasednou v diskusi univerzitní profesoři, bojovníci za svobodu a ekologové. Přes čtyři desítky účastníků budou diskutovat o rolích médií a informačních propastech, mezinárodním obchodu a financích, o etice a zodpovědnosti ve světě nadnárodních společenství a o zadluženosti zemí.

Sobotní jednání začalo debatou zaměřující se na klady a zápory globalizace. Zatímco keňská aktivistka Njoki Njoroge Njehuová ostře kritizovala činnost Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB), zástupce výkonného ředitele MMF Eduardo Aninat zdůraznil, že "globalizace by mělo být ještě více a měla by být lepší". Podle Njehuové se MMF a SB snaží vnucovat chudým zemím stejné modely bez ohledu na jejich konkrétní podmínky. Tento model podle ní zahrnuje rychlé privatizace, vysoké úrokové sazby jako pojistku proti inflaci, udržení vyrovnaných rozpočtů za každou cenu, liberalizaci obchodu a rychlé proměňování přírodních zdrojů v hotovost na splácení dluhů. Připomněla, že například Spojené státy nyní jednají v rozporu s tím, co doporučují ostatním - dávají vysoké dotace zemědělcům a zvyšují rozpočtový deficit. Njehuová je ředitelkou organizace 50 Years is Enough (50 let stačilo), jež byla založena v roce 1994 u příležitosti 50. výročí založení MMF a SB. Aninat naopak zdůraznil velký potenciál obou isntitucí, i když připustil, že se musí více otevírat a adaptovat měnícím se podmínkám.

V následující debatě známý americký liberální ekonom Jeffrey Sachs, který byl poradcem řady východoevropských zemí při zavádění tržních reforem, zdůraznil strukturální rozdíly mezi jednotlivými zeměmi. Ty podle něj nesouvisí jen s politickým režimem a kvalitou správy, ale i s přírodními a historickými podmínkami. Není možné v globalizaci zobecňovat a tvrdit, že až na výjimky je celkově pozitivní, uvedl Sachs. Také on obvinil bohaté země z "hlubokého pokrytectví" v otázce obchodu a zemědělských dotací. Zastal se obou světových finančních institucí s tím, že jsou jen prostředky nějaké politiky a že mají své hlavní akcionáře. Podle něj tak MMF a SB neřešily na některých místech krizi, neboť jim to USA nedovolily.

Nutnost řešení krize kolem Iráku prostřednictvím OSN v Praze zdůraznil komisař Evropské unie pro vnější vztahy Chris Patten. Vyjádřil současně uspokojení nad tím, že "politické dění kolem Iráku nyní probíhá tam, kde by probíhat mělo, tedy v sídle OSN v New Yorku". Členové Rady bezpečnosti OSN jednají o kompromisním znění rezoluce o Iráku. Spojené státy podporované Británií v posledních dnech ustoupily od požadavku, aby rezoluce umožňovala automatické vyhlášení války Iráku v případě nedodržení jejích podmínek. "Je důležité, abychom se snažili vyřešit tuto krizi prostřednictvím OSN, a je důležité, aby se autorita OSN udržela a posílila," řekl Patten na okraj jednání Fóra 2000.

Vladimír Špidla je připraven obhajovat funkci předsedy ČSSD

Šéf sociální demokracie Vladimír Špidla je připraven na sjezdu ČSSD, který se sejde příští rok na jaře, obhajovat předsednické křeslo. Sociální demokraté podle něj chtějí zdvojnásobit volební období stranických funkcionářů. Na zasedání předsednictva převládl názor, že by se centrální a krajské orgány měly volit na čtyři roky místo nynějších dvou. Sociální demokracie rovněž potvrdila, že trvá na přímé volbě prezidenta. Předcházet tomu však musí důkladné přepracování Ústavy. Nástupce Václava Havla ještě musí volit parlament, protože volbu nelze odkládat. Je naprosto nepřijatelné, aby byla země měsíce bez hlavy státu v době, kdy vstupuje do Evropské unie, zdůraznil Špidla.

Vladimír Špidla předsednictvo informoval o postupujícím vyjednávání o rozpočtu, který podle jeho slov dostává racionální podobu. V neděli večer se sejdou představitelé vládních stran a závěrečné jednání kabinetu o návrhu rozpočtu bude následovat v pondělí ráno. Z koaličního jednání na nejvyšší úrovni má vzejít výše schodku, který byl zatím vyčíslen zhruba na 157 miliard korun.

Václav Klaus: Zeman bude při prezidentských volbách nejtěžší soupeř

Předseda ODS Václav Klaus v Děčíně řekl, že v prezidentských volbách bude bývalý předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman jeho nejtěžším soupeřem. Proti Zemanovi "páni Motejl a Pithart hrají o několik tříd níže". Nazíráno ale z jiného úhlu pohledu, pokračoval Klaus, může "vítězit v zemi další zesílený pokus o diskreditaci politických stran a reprezentantů politických stran". Díky tomu mohou z těch voleb týt lidé, kteří s žádnými politickými stranami nejsou spojeni bez ohledu na to, zda hrají stejnou ligu, nebo hrají ligu nižší, zdůraznil předseda ODS. Podle něj jsou to Motejl a Pithart, kteří jsou apolitickými kandidáty.

Podle zářijového průzkumu agentury STEM je pro dotázané nejpřijatelnějším kandidátem na Hrad právě ombudsman Otakar Motejl a jako druhý nejlepší adept na prezidentský úřad vzešel z průzkumu kandidát KDU-ČSL, předseda Senátu Petr Pithart. Následují Václav Klaus, katolický kněz Tomáš Halík, Miloš Zeman a někdejší předseda Akademie věd Rudolf Zahradník.

Z krajů se ozývají hlasy volající po odchodu US-DEU z vlády

Z regionálních organizací Unie svobody-DEU se před lednovým republikovým shromážděním začínají ozývat hlasy volající po odchodu strany z vládní koalice. Někteří krajští činovníci US-DEU tvrdí, že přítomnost ve vládě, jejímiž základy nedávno otřásl spor o povodňové daňové balíčky, straně škodí. Stejný názor má i bývalá předsedkyně US-DEU a nynější poslankyně Hana Marvanová. Podle říjnového průzkumu veřejného mínění by US-DEU získala pouze tři procenta voličských hlasů. Podle Marvanové jsou názorové rozdíly vládních stran tak velké, že při rozhodování nemohou najít únosný kompromis. Proto považuje za rozumné, kdyby US-DEU opustila Strakovu akademii a z opozičních lavic parlamentu podporovala menšinovou vládu v oblastech, které jsou v souladu s programem US-DEU.

Kardinál Vlk: Při sblížení s Rakouskem musí jít o duchovní proces

Debaty o konkrétních česko-rakouských problémech sami o sobě nestačí, je potřeba začít od hlubších věcí, soudí kardinál Miloslav Vlk. "Diskutovat o Benešových dekretech je jako stavět dům od střechy. Proces smíření a sblížení musí mít duchovní rys," řekl po skončení diskuse o významu pražského filozofa 19. století Bernarda Bolzana ve Vídni. "Obě strany cítí, že za těch uplynulých deset let jsme udělali pro naše vztahy méně, než třeba s Německem," konstatoval a odkázal na příklad vzájemného uznání chyb a prosby o odpuštění s Němci. V současnosti už se ale rozbíhají aktivity, které mají tento nedostatek trochu napravit, zdůraznil a připomněl nedávné společné prohlášení ekumenických rad. Význam církevních aktivit ve prospěch sblížení Čechů a Rakušanů není podle Vlka zanedbatelný. Právě polozapomenutý logik, matematik a kněz Bolzano byl podle pražského arcibiskupa jedním z nositelů duchovního obohacení ve vztahu mezi Čechy a německy mluvícím obyvatelstvem.

Debatní večer na české ambasádě, kterého se zúčastnil například velvyslanec Jiří Gruša nebo renomovaný komentátor vídeňského listu Kurier a historik Alfred Payleitner, podpořil dopisem také předseda českého Senátu Petr Pithart, jenž zdůraznil potřebu kritičnosti při rozhovorech o minulosti a Bolzana navrhl jako pomyslného patrona takového dialogu.

Vysoký důstojník odchází kvůli prověrce z armády

Velitel 2. mechanizované brigády plukovník František Matula se rozhodl odejít z armády, protože nedostal od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) prověrku na nejvyšší stupeň přísně tajné. Uvádí to deník Právo s tím, že Matula je vojákem z povolání 23 let a třetím rokem velí dvěma tisícům mužů písecké brigády. Předtím se jako zástupce velitele 4. brigády rychlého nasazení zúčastnil mise v Bosně. Se svými vojáky se významně podílel na likvidaci povodňových škod jak v roce 1997 na Moravě, tak letos v Písku. Matula potřeboval prověrku k výkonu své funkce. "Doposud jsem měl pouze dočasnou prověrku na stupeň vyhrazené. Důvody neudělení prověrky neznám, protože NBÚ mi sdělil, že jejich předmětem jsou utajované skutečnosti," řekl velitel Právu.

Německé úřady propustily Bělorusku, která má v ČR azyl

Německé úřady propustily běloruskou občanku Natalii Sudliankovou, kterou zadržely na základě mezinárodního zatykače. ČTK to oznámila mluvčí rozhlasové stanice Svobodná Evropa (RFE/RL) Sonia Winterová. Sudlianková, která je podle Winterové redaktorkou běloruské redakce Svobodné Evropy v Praze, se prý co nejdříve vrátí do České republiky, kde již dříve dostala azyl. Bělorusko viní Sudliankovou z trestného činu, který ale není politický, sdělil mluvčí vrchního soudu v Bamberku Josef Düsel. Zda se ho skutečně dopustila, německá justice neví a nezjišťuje to.

Politici budou na výsledky voleb čekat ve stranických sídlech

Špičky parlamentních stran budou výsledky letošních senátních a komunálních voleb stejně jako v předchozích letech očekávat většinou v sídlech svých mateřských stran v Praze. O obměně třetiny Senátu budou voliči rozhodovat už příští víkend - první kolo voleb se v 27 volebních obvodech uskuteční 25. a 26. října. Druhé kolo bude společně s volbami do obecních zastupitelstev 1. a 2. listopadu.

V senátních volbách lidé podle průzkumu preferují vládní ČSSD

O obměně třetiny Senátu budou rozhodovat voliči ve 27 obvodech. Na výběr mají téměř 170 kandidátů, 17 z nich jsou současní senátoři. Posílit by kromě unionistů mohli podle průzkumu společnosti SC&C sociální demokraté. Mezi favority voleb by mohl patřit i ředitel televize Nova Vladimír Železný, který chce jako kandidát Nezávislých zaujmout křeslo po lidovci Milanu Špačkovi na Znojemsku. Místní ODS Železného veřejně podpořila. Špaček nicméně před šesti lety ve druhém kole získal hlasy téměř 70 procent voličů. Velká pozornost se bude soustředit i na Strakonicko a Pelhřimovsko, kde mandát obhajují vicepremiér Pavel Rychetský a odborový předák Milan Štěch (oba ČSSD). Mezi soupeři budou mít bývalého prezidentova kancléře Karla Schwarzenberga a hokejového trenéra Jaroslava Holíka, nestraníky, které nominovali unionisté. Lidé si senátory podle průzkumů volí spíše podle osobností než stranické příslušnosti.

Volební účast by měla být podle agentur pro výzkum veřejného mínění překonat hranici 50 procent. Před dvěma lety se do volebních místností dostavilo k volbě senátora při prvním kole 34 procent, v kole druhém jen 22 procent lidí.

Starosta Zálezlic zapomněl podat volební kandidátku

Starosta Zálezlic na Mělnicku Josef Šulc zapomněl podat kvůli problémům s odstraňováním povodňových škod volební kandidátku. V obci, kterou se před dvěma měsíci přehnala povodňová vlna z Vltavy a Labe, tak není dost kandidátů a komunální volby se zde neuskuteční. Mandát současným zastupitelům však skončí dnem voleb a nezbude nikdo, kdo by mohl za obec převzít státní dotace. Právě ty potřebuje na domy pro lidi bez střechy nad hlavou.

Učitelé, kteří se vzdělávají, budou mít vyšší odměny

Ministerstvo školství chce na jaře příštího roku předložit dva návrhy zákonů. Jeden zajistí vyšší odměny učitelům, kteří pracují na svém profesním růstu. Druhý zákon má zamezit, aby ředitelé škol uzavírali s učiteli smlouvu na dobu určitou, a pedagogové tak na dobu letních prázdnin rozšiřovali stavy nezaměstnaných. Na setkání se zhruba 80 pedagogy v Ostravě to řekla ministryně školství Petra Buzková (ČSSD). Buzková rovněž doporučila, aby se školy slučovaly do jednoho právního subjektu, které mají vznikat od ledna 2003. Může to podle ní přinést relativně velké úspory nákladů.

Energetici opravili poruchu v Olomouci až po sedmi hodinách

Až po sedmi hodinách od výpadku proudu se podařilo energetikům zcela opravit poruchu na kabelu, kvůli které se v pátek ponořila do tmy velká část Olomouce. Škodu na poškozeném zařízení, které až do nočních hodin vyřadilo ve městě 35 trafostanic, odhadli energetici na desetitisíce korun. Podle mluvčího olomoucké pobočky Severomoravské energetiky nemělo závadu na kabelu vedení vysokého napětí na svědomí lidské pochybení.

Skandál s byty ohrožuje křeslo ministra Pavla Němce

Křeslo nejmladšího unionistického člena Špidlovy vlády, ministra pro místní rozvoj Pavla Němce, je kvůli nejnovější aféře s hospodařením na jeho ministerstvu vážně ohroženo. Jak píše Mladá fronta DNES, Unie svobody od svého ministra požaduje jasné vysvětlení, kdo za mrhání penězi může. Lidé z vedení strany podle listu v neoficiálních rozhovorech říkají, že je unie připravena Němce z vlády stáhnout, pokud se neobhájí. "Nechci tvrdit, že za to může on. Ale i vysvětlení, že si tam úředníci dělají, co chtějí, je prostě špatné," reagoval úřadující šéf Unie svobody Ivan Pilip. Na aféru upozornila v pátek Mladá fronta DNES. Podle informací deníku si ministerstvo s nástupem unionistického vedení začalo nákladně zařizovat kanceláře úřadu a služební byty.

Při zátahu v Železné Rudě zabavila Česká obchodní inspekce zboží za 15 miliónů

Nelegální zboží za více než 15 miliónů korun zabavili inspektoři v tržnici Kryštof v Železné Rudě na Klatovsku. Žádný konflikt mezi vietnamskými obchodníky a inspektory nevznikl. Tržnice Kryštof je podle starostky Věry Drahorádové největší ve městě. Na soukromém pozemku je zhruba 40 stánků. V celé Železné Rudě včetně pohraničního Alžbětína jejich počet dosahuje téměř 200. "Ve městě už prakticky neexistují jiní obchodníci než Vietnamci, snad kromě drogerie a železářství," dodala starostka. Podle ní se kontroly ČOI opakují zhruba každý měsíc, ale jejich dopad není tak výrazný. Město může regulovat trhovce velmi obtížně. Všechny stánky totiž stojí na soukromých pozemcích.

Počet laboratorních zvířat klesl za osm let o 60 procent

V České republice klesá počet zvířat používaných k laboratorním pokusům. Za posledních osm let se snížil o šedesát procent. Loni bylo v Česku využito k pokusům 224.000 zvířat, což je o 336.000 méně než v roce 1994. Nejvýrazněji se snížilo využívání psů a koček, řekl ČTK Jiří Dousek ze Státní veterinární správy. Ochránci zvířat omezování pokusů vítají, ale obávají se, aby zahraniční laboratoře do Česka nepřesunuly komerční testování kosmetických přípravků na zvířatech.

Organizovaný gang podvodníků okradl poštu o 40 miliónů korun

Dokonale organizovaný tým devětadvaceti podvodníků okradl Českou poštu o 40 miliónů korun. Podle Mladé fronty Dnes podvodníci padělali složenky, kterými se přes poštu posílají peníze. Jeden člověk z gangu vyrobil na počítači falešné poštovní razítko, další na složenku vypsal určitou částku a další, který se vždy stal načas zaměstnancem pošty, takto připravené poukázky bez jakékoli platby nenápadně vložil mezi ostatní složenky. Takových složenek gang poslal 500, a protože měl úspěch, připravoval podle listu zmizení další více čtvrt miliardy korun. Policejní vyšetřování trvalo pět let. Jedenadvacet miliónů korun dostala pošta zpět, policisté je zajistili dřív, než podvodníci stačili účet vybrat.

Lidé mohou využívat stanici metra Florenc na trase C

Lidé mohou od soboty opět využívat stanici pražského metra Florenc na trase C, která byla při srpnové povodni zcela zaplavena. Zároveň se zkrátí trasa náhradních autobusů a magistrála by tak měla být lépe průjezdná pro automobily.

První česká elektrická lokomotiva oslavila pětasedmdesátiny

Přesně na den před 75 lety vyjela z plzeňské Škodovky první česká elektrická lokomotiva. Parametry lokomotivy "1 ELo" z roku 1927 byly podle historika Muzea Škoda Petra Mazného srovnatelné s tehdejšími výrobky předních francouzských a anglických firem. Podle historika patřila Škodovka od konce první světové války mezi významné evropské producenty parních lokomotiv. Jejich výroba skončila v roce 1958, protože už nebyly schopné konkurovat lokomotivám elektrickým. Zahájením výroby elektrických lokomotiv byl odstartován jeden z nosných oborů, který stále patří k základním oborům podniku. Dosud vyrobila Škoda Dopravní technika 5500 elektrických lokomotiv, z nichž 3500 prodala v zahraničí. Asi 2500 jich koupil někdejší Sovětský svaz, kde se kvůli náročným klimatickým výkyvům jiné značky neprosadily. Po rozpadu trhů bývalé RVHP přišel podnik téměř o celý trh a musel rozšířit svou produkci například o tramvaje, vozy metra a předměstské vlakové soupravy. V posledních letech se vrátil na ruské a ukrajinské trhy, kde modernizuje své lokomotivy.

Přátelé historie USA rekonstruovali v Praze bitvu na Mississippi

Dunění děl, třaskavé výstřely pušek a válečný ryk mužů v uniformách Unie amerických států a Konfederace států jižních, které ji chtěly opustit, se ozýval v sobotu v parku Podvinní v Praze-Vysočanech. Česká asociace americké občanské války tam spolu se zahraničními přáteli legendární války Severu proti Jihu předváděla bitvu o 10. ostrov na Mississippi, která se odehrála před 140 lety. O strategický ostrov, z něhož jižanská vojska kontrolovala řeku, se tehdy podle prezidenta asociace Miroslava Hulana utkalo na 60.000 mužů. Ve Vysočanech se jich sešlo jen 60. Ostatně i Rokytka, která tudy protéká, je jistě také tisíckrát menší než Mississippi, podotkl prezident oblečený v modré unionistické uniformě. Hrdinové amerického jihu se bránili houževnatě, historie je ale neúprosná, a tak museli ustupovat a nakonec prohrát.

Česká asociace americké občanské války působí podle svého prezidenta již 12 let. Pátrá po informacích českých emigrantů, kteří se do ní zapojili, ať už na straně unie nebo konfederace. Na straně Severu sloužilo nejvíce Čechů v 26. visconsinském pluku dobrovolníků. Ti, co se přidali k jižanům, bojovali v Texaské legii. Válka, ve které unie zvítězila, trvala od roku 1861 do roku 1865. Padlo v ní tři čtvrtě miliónu Američanů.

Počasí

Většina jihočeských řek, jejichž hladiny rozhoupaly dešťové srážky posledních dní, začala v noci na sobotu pomalu klesat. Další vzestupy se neočekávají, protože by srážky na jihu Čech měly postupně ustat a na horách navíc přejdou ve sněhové. V neděli bude do České republiky stále proudit chladný vzduch od severozápadu. V noci bude oblačno až polojasno a místy přeháňky, od středních poloh sněhové. Noční teploty 0 až čtyři, přes den 6 až 10 stupňů Celsia.