Zprávy Radia Praha

Politici vítají výsledky irského referenda, které otevřelo cestu pro rozšíření Evopské unie

Český ministr zahraničí Cyril Svoboda vítá výsledky irského hlasování. 63 procent irských voličů podpořilo v opakovaném referendu Smlouvu z Nice. Ta reformuje instituce EU tak, aby mohly fungovat i po plánovaném rozšíření o deset nových zemí. Také prezident Václav Havel je rád, že Irové se ve druhém referendu o smlouvě z Nice vyslovili pro přijetí tohoto dokumentu. Havel podle svého mluvčího Ladislava Špačka sledoval lidové hlasování s jistým napětím, neboť bylo důležité nejen pro Iry, ale mělo zvláštní význam i pro země aspirující na členství v Evropské unii včetně České republiky.

Také čeští poslanci bez ohledu na stranickou příslušnost vnímají výsledek irského referenda jako dobrou zprávu. Irové dokázali, že se cítí jaké Evropané a mají zájem na rozšíření EU směrem na východ, řekl místopředseda sněmovního výboru pro evropskou integraci Libor Rouček (ČSSD). Další místopředseda integračního výboru Petr Nečas (ODS) míní, že signálem, který přišel z Dublinu, mizí komplikace přijetí Česka do evropského společenství.

Nejdl: Souhlas s rozšířením EU posílí korunu k asi 30,40 Kč/EUR

Souhlas Irů s rozšířením Evropské unie o nových deset zemí včetně České republiky posílí v první reakci korunu k úrovni kolem 30,40 Kč za euro. "Lze očekávat i zvýšený zájem o domácí dluhopisy ze strany zahraničních investorů," řekl analytik Raiffeisenbank Ivo Nejdl. Reagoval tak na výsledek irského referenda.

Šance na úspěšný summit EU vypadají chabě

Jen chabě vyhlížejí šance, že se nejvyšší představitelé 15 členských zemí budou koncem nadcházejícího týdne v Bruselu schopni dohodnout na společných stanoviscích vůči kandidátům ohledně finančních aspektů rozšíření. Pokud se jim to nepodaří, nebude možné zahájit závěrečnou fázi vstupních rozhovorů mezi EU a deseti státy, které mají vstoupit v roce 2004. EU by se tak dostala do značného vnitřního napětí. Státní tajemník Pavel Telička, který vyjednává vstup České republiky do EU, usoudil, že unie "možná takovou krizovou situaci potřebuje, aby našla řešení - buď na summitu, nebo krátce po něm".

V podstatě jde o to stanovit, zda nováčkové mají po vstupu získat nárok na omezené přímé zemědělské dotace, v jaké výši a s jakou náběhovou křivkou; zda jim mají být přiznány rozpočtové kompenzace, aby se nedostali do horšího postavení, než v jakém byli před vstupem; jak vysoké mají být jejich dotace ze strukturálních fondů a kohezního (vyrovnávacího) fondu. Na každou z těchto tří otázek dávají zatím členské státy odlišné odpovědi. Zatímco většina podporuje návrhy Evropské komise, které vesměs leží na stole už řadu měsíců, menšina se zdráhá s nimi souhlasit a podmiňuje své "ano" buď jednostrannými výhodami pro sebe, nebo přísliby takových výhod do budoucna.

Účastníci Fóra 2000 debatovali o problémech "změněného" světa

Proč se stále prohlubuje rozdíl mezi chudými a bohatými státy, jak k tomu přispívají mezinárodní instituce i nadnárodní koncerny, jak se zhoršuje životní prostředí a proč světu po loňském 11. září hrozí terorismus a války. To jsou témata, na něž si vyměňovali názory delegáti Fóra 2000 na sobotní večerní debatě pod názvem Změněný svět. Nejkritičtěji vystoupil proti globalizaci aktivista a ekolog ze Salvádoru Ricardo Navarro. Mj. prohlásil, že snížit chudobu lze jen extrémním snížením bohatství jiných. Viceprezident Světové banky Mats Karlsson míní, že situaci rozvojových zemí mimo jiné zlepší, když jim bohaté země otevřou své trhy. Podle něj také pomůže snížení dotací zemědělců ve vyspělých zemích.

Spokojena s průběhem jedné z dílen - o standardu mezinárodního obchodu a ekonomiky, byla aktivistka Susan Georgeová, viceprezidentka společnosti pro daňovou a finanční pomoc ATTAC France. Aktivisté této organizace před dvěma lety v Praze manifestovali proti politice světových finančníků. "Shodli jsme se na diagnóze, což je dobrá věc," řekla ČTK. Podle ní během uzavřené diskuse překvapivě nezazněly obvyklé názory, že globalizace je v pořádku.

V zájmu Ameriky je, aby spolupracovala s ostatními zeměmi, vytvářela si další spojence a využívala každé mezinárodní instituce, protože jinak jí hrozí izolace a růst antiamerických pocitů. ČTK to v Praze řekl ekonom Robert Reich, který byl v 90. letech ministrem práce vlády Billa Clintona a nyní se vrátil k akademické dráze. Připustil ale, že určitý stupeň antiamerikanismu je nevyhnutelný, jednoduše proto, že USA mají takovou moc.

Účastníci konference Fórum 2000 debatovali také o médiích. Při diskusi se vyhranily dvě skupiny. Jedna tvrdí, že trh a spotřebitelé zařídí vše a sektor médií není třeba nijak regulovat. Druhá se ptá, zda média mají být jedinou mocí, která není odpovědná a nemá žádné protiváhy, řekl moderátor skupiny Jacques Rupnik. Americký novinář Martin Walker připomněl, že fungují novinářské svazy a odbory stanovující novinářské kodexy, které bývají obvykle respektovány. Naopak, když se připustí nějaká regulace, dostaví se ihned otázka, kdo má média regulovat a kde se to zastaví, dodal Walker.

Konferenci ukončil výzvou k řešení problémů dnešního světa vyjednáváním a hledání smysluplných kompromisů bývalý jihoafrický prezident Frederik Willem de Klerk. "Když nebudeme jednat o problémech, kterým svět čelí, věci se budou dále zhoršovat a přijde krize," prohlásil. Nyní je velká příležitost, kterou paradoxně poskytly loňské atentáty na USA 11. září. Potvrdily, do jaké míry je Země propojená a že se i bohatých zemí týkají problémy nejvzdálenějších míst. Nyní je čas k čerstvému přístupu, zdůraznil de Klerk. Vyjádřil naději, že konference bude určitým začátkem a že přispěje k vytvoření společnému přístupu k problému chudoby a utrpení, které postihují více než třetinu obyvatel světa.

Lucemburský premiér varuje Vídeň před "zbytečným tlakem" vůči ČR

Lucemburský premiér Jean-Claude Juncker varoval Rakousko před vyvíjením "nepotřebného tlaku" na Česko ve věci poválečných dekretů. Praha by měla historické bezpráví za bezpráví také označit, ale není namístě na to nějak tlačit ani s tím spojovat jakékoli materiální požadavky, prohlásil Juncker v rozhovoru pro pondělní číslo magazínu Profil.

V Rakousku vycházejí tři studie o sudetské problematice

V Rakousku vycházejí v současné době tři knihy snažící se o objektivní historické hodnocení vztahů mezi Čechy a sudetskými Němci a poválečných prezidentských dekretů. Chtějí vyzdvihnout celkové souvislosti problematiky a varují před jejím využíváním k vyvolávání nacionalistických resentimentů populistickými politiky obou stran. Nejvíce je v tomto smyslu zaměřena kniha známé novinářky Barbary Coudenhoveové-Kalergiové a historika Olivera Rathkolba, nazvaná Benešovy dekrety. Ačkoli autorka sama byla s rodinou v roce 1945 z Prahy vysídlena, upozorňuje na to, že v Rakousku se debaty točí především kolem "hrůz vyhnání z roků 1945-46", zatímco málo se mluví o souvisejících činech nacistických okupantů v protektorátu či o okolnostech Mnichovské dohody z roku 1938, kterou Češi dodnes vnímají jako historické trauma.

Rakouský kancléř Schüssel ocenil usmiřovací signály z českých církevních kruhů

Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel vyzdvihl vstřícná gesta k česko- rakouským vztahům, které v předchozích dnech zazněly od významných osob české katolické církve. Namísto nepřátelských slov se objevil skutečně moderní evropský přístup, prohlásil v závěrečné řeči na kongresu lidové strany (ÖVP) v tyrolském Alpbachu. Schüssel se odvolal na slova pražského arcibiskupa, kardinála Miloslava Vlka a zejména na úterní přednášku teologa Tomáše Halíka na Vídeňské univerzitě. Halík v projevu vyzval politiky, aby přenechali diskuse o takzvaných Benešových dekretech a odsunu Němců filozofům, historikům, teologům a právníkům. Vlk v rámci páteční diskuse o významu filozofa Bernarda Bolzana na české ambasádě ve Vídni apeloval na to, aby se tyto debaty prohloubily o duchovní rozměr.

Vladimír Špidla bude v Británii jednat o bezpečnosti, EU, NATO a vojenské spolupráci

O bezpečnosti s ohledem na situaci v Iráku, vojenské spolupráci v Severoatlantické alianci a o budoucnosti Evropy bude hovořit premiér Vladimír Špidla s britskými politiky na své jednodenní návštěvě Spojeného království. Británii navštíví v úterý 29. října. Špidla má v plánu rovněž setkání se zástupci britských podnikatelských a finančních kruhů a s českou krajanskou komunitou žijící na ostrovech. Nelze vyloučit, že rozhovory českého premiéra s britskými partnery se dotknou i dlouhodobého problému, kterým je migrace Romů.

Zemědělci uvažují o razantních protestech proti požadavkům EU

Čeští zemědělci začínají nahlas mluvit o razantních protestech, především o blokádách silnic a demonstracích. Děje se tak poté, co v úterý vznikla petice, ve které žádají vládu, aby se zabývala jejich situací. Uvedla to televize Nova. Petici během čtyřech dnů podepsala už skoro polovina zemědělců, to alespoň říkají její tvůrci, dodala televize. Protesty by mohlo odvrátit jen úspěšné jednání zemědělců, komisařů Evropské unie a vlády. To proběhne 11. listopadu. Zemědělci říkají, že pokud jejich protesty nic nezmohou, je možné, že za nějaký čas budou z polí jen zarostlé louky a z družstev chátrající opuštěná stavení, uvedla televize.

Americké San Francisco dosud převzalo 120 škodováckých trolejbusů

Celkem 120 českých trolejbusů už převzalo americké město San Francisco od tamějšího česko- amerického podniku Electric Transport International (ETI), jehož majoritním vlastníkem je zkrachovalá Škoda. Správce konkursní podstaty se v minulých dnech dohodl s odběratelem na odkladu dodávek o sedm měsíců. Původně mělo mít kalifornské město všech 273 vozů, vycházejících ze škodováckých modelů, do konce tohoto roku. Zpoždění dodávek se obejde bez finančních sankcí.

Společný podnik v USA založila Škoda v roce 1994. Prvním kontraktem byla dodávka 54 trolejbusů pro město Dayton ve státě Ohio, dalším, zatím posledním, je právě kalifornská dodávka. České trolejbusy mají tvořit většinu trolejbusové flotily města. Česko-americká společnost stále uvažuje o průniku do dalších měst nejen v USA, ale také v Kanadě. Podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele Jacka Riordana projevilo předběžný zájem město Vancouver.

Stát nevyužívá zámeček v Bruselu, který nákladně opravil

Na více než sto miliónů korun přišla stát oprava zámečku v Bruselu, ve kterém si někdejší československá federace zřídila po roce 1989 své velvyslanectví. Po několika letech užívání se ale ukázalo, že budova nevyhovuje, a zastupitelský úřad se proto před dvěma lety opět přesunul do svého původního sídla. Stát tak utratil desítky miliónů korun zbytečně, uvedla Česká televize. Podle generálního sekretáře ministerstva zahraničí Vladimíra Zavázala nešlo ze strany ministerských úředníků o snahu zbohatnout, ale o chybné strategické rozhodnutí související s překotným obdobím budování nové zahraniční politiky státu.

Husitská církev chce vlastní samostatnou smlouvu se státem

Církev československá husitská bude usilovat o uzavření vlastní samostatné smlouvy upravující vztah s českým státem. Její sněm se usnesl, že si nepřeje, aby jednání s vládou vedla Ekumenická rada církví. Státní úředníci ovšem se smluvní úpravou pozice dalších církví ve společnosti zatím vůbec nepočítají - stačí podle nich česko-vatikánská smlouva o postavení katolické církve.

Církev československá husitská se hlásí nejen ke starokřesťanským, ale výrazně především k husitským, českobratrským a dalším reformačním tradicím. Někdejší velmi početná církev - v době vzniku v první polovině 20. století s více než miliónem členů - má nyní zhruba stotisícovou členskou základnu.

V Česku bude konference charitativní organizace Mezinárodní potřeby

Mezinárodní konference charitativní a misijní organizace The Inter-National Needs Network (Mezinárodní potřeby) se bude konat v příštím týdnu v České republice, kde má společnost pobočku. Přibližně 70 delegátů se sejde 23. září v Unhošti u Prahy, aby v následujících pěti dnech hovořili o svých programech v jednotlivých zemích či způsobech podpory potřebných. Organizace Mezinárodní potřeby je sice misijní organizací, nikdy však nevysílá své pracovníky do druhých zemí, ale finančně podporuje programy tamních křesťanů.

Organizace v Česku působí od roku 1995. Mezinárodní potřeby jsou známé jako jedna z institucí, která organizuje takzvanou adopci na dálku. V Nepálu a na Filipínách může díky její pomoci studovat 800 dětí každý rok. Z České republiky je jejím prostřednictvím podporováno 39 dětí. V Česku pro nadaci pracuje devět lidí, kteří v rámci programu Zdravá mládež organizují přednášky ve školách, kluby pro volný čas a sportovní aktivity pro děti a mládež.

Kampaň proti rasismu míří i do knihoven

Devět publikací o národnostních menšinách, migrační politice a o xenofobii a rasismu rozeslalo do pěti stovek knihoven po celé republice pražské Multikulturní centrum. Netradiční zásilku knihovny dostaly v rámci projektu Rozmanitosti do knihoven, jenž je součástí vládní Kampaně proti rasismu. Mezi devět titulů, které knihovny zdarma obdržely, byla například historická práce Cikáni, sborník Menšiny a migranti v ČR a vyprávění romských osobností Narodila jsem se pod šťastnou hvězdou. Organizátoři projektu nezapomněli ani na nejmenší čtenáře, kterým jsou určeny romské a vietnamské pohádky. Cílem projektu je vytvoření cesty a prostoru pro poznávání rozmanitých kultur a etnických menšin žijících v České republice.

Návštěvníci hypermarketu Globus se přiotrávili polévkou

Nejméně dvě desítky návštěvníků pražského hypermarketu Globus se podle televize Nova přiotrávily polévkou, kterou snědli při reklamní akci. Museli pak vyhledat lékařskou pomoc. Hygienici odebrali vzorky a odeslali je do laboratoře. Co otravu způsobilo, budou vědět nejdříve v pondělí, uvedla televize. Desítky a možná i stovky lidí se nechaly zlákat na vepřové hody a zabíjačkovou polévku za pětikorunu. Ke čtyřem přiotráveným musela přijet záchranná služba. Postižených lidí je podle Novy zřejmě mnohem víc.

Na Děčínsku se zřítil ultralehký letoun, instruktor těžce zraněn

Ultralehký letoun se neděli odpoledne zřítil při cvičném letu u obce Kámen na Děčínsku. Třiašedesátiletý instruktor utrpěl při pádu těžké zranění, jeho dvaačtyřicetiletý žák vyvázl s lehčími poraněními, řekl ČTK operační důstojník děčínské policie. Místo nehody letecká inspekce uzavřela. Příčinu havárie stroje a rozsah škod odborníci zkoumají.

Při seskoku s padákem na letišti Dlouhá Lhota na Příbramsku se těžce zranil třiadvacetiletý parašutista. Důvodem nehody byla podle policie vysoká rychlost přistání, údajně až 80 kilometrů v hodině. Podle svědků se nehoda stala po seskoku z výšky 4000 metrů. Na trojcípém padáku, s nímž muž skákal, nezjistili inspektoři žádné závady.

Sběrači odpadků sbírají v Jizerkách odpad, budou ho tuny

Desítky sběračů odpadů vyrazili o víkendu do lesů na pravidelný podzimní úklid Jizerských hor, který organizuje Společnost pro Jizerské hory. Sběrači během soboty, přestože v horách padal déšť se sněhem, kompletně vyčistili osadu Jizerka. Společnost pro Jizerské hory organizuje úklid již pět let, provádí se vždy na jaře a na podzim. Pokaždé se seberou tuny odpadků a objeví se i nové černé skládky, letos zůstali například v horách pneumatiky po šestidenní motocyklové soutěži.

Habr je první strom vysazený v pražské Stromovce po povodních

Hlavní město začalo se symbolickou obnovou záplavami poničené Stromovky. Zpěvačka lidových písní z Moravy Zuzana Lapčíková tady slavnostně vysadila první strom po povodních - habr. Záplavám v největším pražském parku padlo za oběť přes sto stromů a není jasné, kolik jich přežije do jara. Voda poničila stromy staré až 170 let, keře a květiny, půda je stále promáčená. O tom, kam až voda sahala, stále svědčí bahnem zašpiněné kmeny nebo větve stromů. Stromovka by mohla být zpřístupněna příští rok v dubnu.

Pondělní cestu metrem na Florenci zpříjemní bluesová zpěvačka

Na oslavu otevření stanice metra Florenc na trase C, která je velkým dopravním uzlem, připravil pražský dopravní podnik malou oslavu. Cestující sice mohou na Florenc jezdit již od soboty, ale v pondělí ráno jim cestu přímo na nástupišti zpříjemní hlas americké bluesové zpěvačky Sharon Lewisové. V metru si také ti, kteří nebudou příliš spěchat, mohou prohlédnout výstavu fotografií. Expozice má lidem připomenout, co s pražskou dopravou udělala velká voda při srpnových povodních. Právě na Florenci byly pod vodou i vstupy do metra. Částečně zprovozněná stanice Florenc je třetí otevřenou z 25 stanic metra, které byly v důsledku povodní uzavřeny.

Dagmar Havlová navštívila losangeleské Muzeum Tolerance

Návštěvou Hollywoodu, pověstného Divadelního ústavu Lee Strasberga, Muzea tolerance a setkáním s losangeleským starostem Jamesem Hahnem pokračovala v uplynulých dnech návštěva prezidentovy manželky Dagmar Havlové v Kalifornii, kde se od středy uskutečňuje Týden české kultury. Muzeu tolerance, které je součástí centra Simona Wiesenthala, věnovala básnickou juvenálii z roku 1953 napsanou vlastnoručně manželem a prezidentem Václavem Havlem, a to na téma záchrany lidského života v kontrastu s trestem smrti. Havel pokládal základní kámen k Muzeu tolerance v roce 1991. Dagmar Havlová zažehla v Muzeu plamen obětem holocaustu, nacistického vyvražďování Židů za druhé světové války. V Divadelním ústavu Lee Strasberga shlédla část hry o českém sochaři Olbramu Zoubkovi a jeho přátelství s americkou herečkou Hildou Brooksovou. Starosta Los Angeles James Hahn se zajímal o to, jak se Praha vzpamatová z letních povodní. Ty zachycuje soubor fotografií "Povodeň".

Na Scénické žatvě v Martině zpíval český ministr kultury Pavel Dostál

Vlastní autorské texty a také písničky Šlitra a Suchého zpíval o víkendu ve slovenském Martině český ministr kultury Pavel Dostál. Ve zhruba patnáctiminutovém vstupu rovněž vzpomínal na své účinkování na zdejším festivalu amatérského divadla Scénická žatva v roce 1968. Jak dodala ředitelka festivalu Alena Štefková, program byl fantastický a všichni účinkující sklidili nadšený aplaus. Podle ní ministr zpíval písničky z představení Výtečníci, které před lety sám napsal a které zde uvedlo Amatérské studio z Olomouce jen několik týdnů po začátku okupace sovětskými vojsky v roce 1968. Organizátorům se podle Štefkové povedl "husarský kousek", když se jim podařilo přesvědčit ministra k účinkování.

Český rocker Dan Bárta slavil úspěchy na slovenském jazzovém festivalu

Český zpěvák Dan Bárta zaznamenal velký úspěch u roztančených diváků na 28. ročníku největšího slovenského jazzového festivalu Bratislavské jazzové dny. Rocker a muzikálový zpěvák, který "odzbrojil" všechny pochybovače o tom, že jazz neumí, rozmlouval s diváky ve slovenštině a jeho netradiční emotivní projev zjevně zaujal. Plánovaný hodinový koncert proto musel na žádost publika prodloužit o další dvě písně; i tak se diváci snad všech věkových skupin nechtěli s českou hvězdou rozloučit.

Kouzelníci vyprodali několikrát celé železnobrodské divadlo

Mimořádnému zájmu veřejnosti se těšil třídenní mezinárodní kouzelnický festival Skleněný magik, který v sobotu v noci skončil Železném Brodě na Jablonecku. "Vyprodali jsme všech osm představení a diváci se spokojili i s přidanými židlemi," řekl ředitel festivalu Vladimír Gernat. Skleněný magik, který se letos odehrál v Železném Brodě již potřinácté, je podle něj největší kouzelnickou přehlídkou v České republice. Zúčastnilo se ho zhruba 200 kouzelníků ze sedmi zemí. Nejmladšímu mágovi Aleši Horáčkovi z Prahy bylo šest let. Nejvyšší ocenění se odvezlo Duo Fernando za iluzionistickou show, která ukazovala průchod lidským tělem.

Dostihový král Josef Váňa oslavil padesátku

Pětinásobný vítěz Velké pardubické a nekorunovaný král českého dostihového sportu Josef Váňa v sobotu oslavil na svém tréninkovém ranči v Mlýncích na Karlovarsku padesáté narozeniny. Do centra, které má Váňa dlouhodobě pronajato, se sjelo během dne postupně na dvě stovky hostů. Váňa má za sebou perný týden. Před týdnem v sedle Kedona absolvoval další Velkou pardubickou, v níž skončil třetí, a po závodě okamžitě prohlásil, že zatím neukončí neobyčejně bohatou kariéru aktivního jezdce. Váňa je však dnes už více trenérem než žokejem. Vždyť například na startu slavného závodu měl před týdnem pět svěřenců.

Zátopkova socha ozdobí park Olympijského muzea v Lausanne

Park Olympijského muzea v Lausanne bude od úterka bohatší o sochu fenomenálního českého atleta Emila Zátopka. Z bronzu ulitou skulpturu zachycující Zátopka při jeho nejpřirozenější činnosti, běhu, daroval muzeu Český olympijský výbor. Jeho šéf Milan Jirásek za asistence Dany Zátopkové, členů Klubu olympioniků i prezidenta Mezinárodního olympijského výboru Jacquese Roggeho v úterý sochu slavnostně odhalí.

Čtyřnásobný olympijský vítěz a mnohonásobný světový rekordman Zátopek, v tuzemsku vyhlášený sportovní legendou a olympionikem století, se tak dočká další pocty v roce, kdy uplynulo osmdesát let od jeho narození, půl století od jeho ojedinělého trojnásobného olympijského triumfu ve vytrvaleckých disciplínách v Helsinkách a dva roky od jeho smrti. Dosud jediným běžcem v lausannském parku je Zátopkův fenomenální předchůdce Paavo Nurmi, devítinásobný olympijský vítěz na vytrvaleckých tratích. Zátopkova socha nebude pouze ozdobou parku v Lausanne, druhý odlitek má stát před v současnosti budovanou sportovní halou v Praze.

Tenista Novák nenastoupil k finále v Madridu kvůli zranění

Jiří Novák nenastoupil kvůli svalovým problémům k finálovému utkání na turnaji v Madridu. Vítězem podniku kategorie Masters s dotací téměř tři milióny dolarů se tak stal druhý nasazený americký tenista Andre Agassi. Novákovi uteklo první letošní vítězství na okruhu ATP stejně jako před týdnem ve Vídni, kde ve finále prohrál se Švýcarem Rogerem Federerem.

Junior Petr Kasl vybojoval bronz na světovém šampionátu duatlonistů

Bronzovou medaili vybojoval na světovém šampionátu duatlonistů v americkém městě Alpharetta český junior Petr Kasl. Na trati 5 km běhu, 20 km cyklistiky a 2,5 km běhu nestačil jen na Terenza Bozzonea z Nového Zélandu a Sergia Silvu z Portugalska.

Počasí

Na území ČR začne proudit teplejší vzduch od jihu. V noci bude polojasno až oblačno, ojediněle se srážkami. Noční teploy -1 až +3 stupně. Přes den se očekává většinou oblačno a místy déšť a teploty 11 až 15 stupňů Celsia.