Zprávy Radia Praha

George Bush: Pokud se Irák neodzbrojí, vznikne koalice dobrovolníků

Případný útok proti iráckému režimu Sadáma Husajna by zřejmě nevedlo NATO jako celek, ale podobně jako v případě Afghánistánu koalice dobrovolníků. Novinářům to po schůzce s prezidentem Václavem Havlem řekl americký prezident George Bush. Dodal, že sama účast zbrojních inspektorů v zemi ještě nezaručuje, že Saddám Husajn zlikviduje zbraně hromadného ničení. Zároveň spojence znovu ujistil, že USA s nimi budou každý další krok vůči Iráku konzultovat a každá země se bude moci sama rozhodnout, zda se k němu přidá. Zatímco Bush by chtěl vytvořit koalici dobrovolníků, Václav Havel se spíše přiklání ke společnému postupu celé aliance.

Václav Havel: Aliance se musí přeměnit rychle, má-li plnit své poslání

Severoatlantická aliance se musí rychle a zřetelně transformovat, pokud má plnit své původní poslání - obranu společně sdílených hodnot. Musí se proměnit v nástroj, který bude schopný účinně čelit naprosto novému souboru hrozeb, mezi něž patří teroristické útoky. Prohlásil to prezident Václav Havel v úvodu konference o transformaci NATO. která je jednou z doprovodných akcí pražského summitu aliance. "Má-li mít aliance dnes smysl, pak musí být především organizací vybavenou velkým množstvím dobře a rychle zpracovávaných informací, organizací schopnou bleskově se rozhodovat a ihned nasazovat, kdekoli je to zapotřebí, buď své stálé, vždy připravené a skvěle vycvičené jednotky rychlého nasazení, anebo specializované síly různých armád," uvedl Havel. Tyto specializované jednotky by byly schopné čelit takovým moderním nebezpečím, jakými jsou terorismus, jaderné, chemické či bakteriologické zbraně. Česko chce mimo jiné vytvořit mobilní jednotky protichemické, protibiologické a protiradiační obrany do konce roku 2003, polní nemocnici ve stejném roce a nabídnout sledovací systém Věra.

Premiér Špidla slíbil Bushovi, že ČR podpoří možný útok na Irák

Nesplní-li režim Saddáma Husajna rezoluce Rady bezpečnosti OSN, podpoří Česká republika spojenecký útok na Irák. Novinářům to řekl premiér Vladimír Špidla po jednání s prezidentem Spojených států Georgem Bushem. Bush podle Špidly také se zájmem vyslechl český návrh na to, aby velitelství Severoatlantické aliance pro boj se zbraněmi hromadného ničení bylo umístěno v Česku. Prezident Bush na návrh reagoval výrokem, že Česká republika je příkladem možného rozvoje NATO. Češi patří podle Špidly v případě obrany proti zbraním hromadného ničení k celosvětové špičce. "My jsme v tom prostě dobří. Zdá se, že nikdo na světě není tak dobrý jako my," řekl premiér. Česká jednotka tohoto typu nyní spolupracuje se Spojenými státy v Kuvajtu. Češi také navrhují, že se v rámci specializace armád NATO budou věnovat právě tomuto druhu jednotek.

Americký prezident George Bush sdílí názor České republiky, že pro rozhlasovou stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda je potřeba najít jinou lokalitu. Kolem sídla Svobodné Evropy v centru Prahy byla po teroristických útocích na americká města loni v září zavedena přísná bezpečnostní opatření. Oba politici podle Špidly také potvrdili zájem, že stanice bude nadále vysílat z českého území.

Prezident Václav Havel zdůraznil euroamerické spojenectví a podpořil rozšíření NATO

Podpora dalšímu rozšiřování NATO, omezenému ovšem na euroatlantický prostor, důraz na spolupráci Evropy a USA a nutnost přeměny aliance tak, aby byla schopna čelit světovému terorismu. Tyto myšlenky prezident Václav Havel zdůraznil v projevu na konferenci o transformaci NATO. V souvislosti s úvahami, zda aliance může a má zasahovat třeba i preventivně, prohlásil, že zlu se má čelit spíš v jeho zárodcích. Současně zdůraznil, že taková věc se musí velmi odpovědně posuzovat případ od případu. Velký důraz položil Havel na pokračování spolupráce Severní Ameriky a Evropy. Evropané by podle něj měli mít pochopení pro prameny a charakter americké odpovědnosti a mít případně určité porozumění i pro "občasnou necitlivost, neohrabanost či povýšenost, jež tuto odpovědnost mohou také provázet".

Vedle budování rovnoprávných vztahů, například s Ruskem, nesmí Severoatlantická aliance slevovat ze svých vlastních měřítek hodnot či standardů, míní český prezident Václav Havel. V té souvislosti kritizoval ruskou politiku vůči Čečensku. Podle Havla nemohou být pravé přátelské vztahy NATO založeny na lži, ale musí vyrůstat z životadárné půdy vzájemné otevřenosti. "Těžko si umím představit, jak by někdo mohl společně s Rusy čelit světovému terorismu, aniž by dal najevo, co si myslí o jejich válce proti čečenskému národu," řekl Havel. Zmínil též případ Číny a Tibetu. Podle Havla je těžko představitelné, že by někdo mohl společně s Čínou bojovat za práva národů na svébytnost, aniž by se zmínil o čínské politice v Tibetu. Český prezident se rovněž vyslovil pro to, aby aliance hledala, dřív než bude pozdě, další vztahy s "jinými významnými útvary dnešního světa".

O postoji NATO k Iráku budou politici jednat při čtvrtečním obědě

Lídři 19 členských zemí NATO využijí čtvrteční pracovní oběd v pražském Kongresovém centru k diskusi o společném postoji k Iráku. Generální tajemník NATO George Robertson po setkání s prezidentem Václavem Havlem novinářům řekl, že do té doby nechce předjímat v této věci žádné stanovisko. Soudí nicméně, že aliance bude určitě vycházet z nedávné rezoluce Rady bezpečnosti OSN o odzbrojení Iráku. Pokud bude Bagdád rozhodnutí OSN respektovat, pak vojenský útok nakonec nebude nutný, řekl šéf aliance.

Spojené státy v čele s prezidentem Georgem Bushem se netají tím, že režim Saddáma Husajna je třeba odzbrojit, v případě nutnosti i vojenskou silou. Bush to zopakoval i dnes v Praze. Mnoho spojenců ale americký postoj nesdílí a k případnému ozbrojenému útoku se nemíní připojit.

S případným útokem proti Iráku většina lidí nesouhlasí

Se zvažovaným vojenským útokem Spojených států proti Iráku 58 procent Čechů nesouhlasí; podporuje ho pouze 28 procent. Ještě méně lidí, 17 procent, by s operací souhlasilo i v případě, že by ji Rada bezpečnosti OSN neschválila. Devětašedesát procent by ji však za takových okolností nepodpořilo, vyplynulo z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). O tom, že útok na Irák přispěje k potlačení terorismu ve světě, je přesvědčeno 24 procent lidí, 60 procent tento názor nesdílí.

Češi mohou nabídnout do sil rychlé reakce NATO tři jednotky

Česká republika podporuje vznik jednotky rychlé reakce NATO a uvažuje o tom, že by do nich nabídla své síly. ČTK to řekl ministr obrany Jaroslav Tvrdík po jednání se svým americkým protějškem Donaldem Rumsfeldem ve Staré Boleslavi. V jednotce by mohly působit vojáci speciálních sil z Prostějova, chrudimský 43. výsadkový pluk a jednotka s modernizovanými bitevními vrtulníky Mi-24 z Přerova. Vznik jednotky rychlé reakce je Rumsfeldův nápad a jednat se o něm má na nadcházejícím summitu aliance v Praze. Spojenci mají schválit koncept jediné úderné mnohonárodnostní jednotky o síle asi 21.000 mužů, schopné zasáhnout rychle a účinně po celém světě, pokud bude kterýkoli spojenec napaden vzdáleným nepřítelem. Jednotka bude sestávat z námořních, leteckých i pozemních sil a má být schopná zaujmout bojové postavení v rozmezí od sedmi do 30 dní.

V Praze začaly první protesty proti summitu NATO, zatím bez incidentů

Ve středu večer dorazil průvod několika stovek levicových odpůrců NATO ze Staroměstského náměstí před Úřad vlády. Předseda klubu komunistických poslanců Pavel Kováčik odešel v doprovodu komunistických politiků na vrátnici předat text Pražské výzvy. Po předání výzvy se levicoví vůdci vrátili před budovu, kde na ně čekali demonstranti skandující hesla Zrušte NATO a Georgi, vrať se domů. Odpovídal jim osamělý mladík, který stál před vládní budovou a volal: Georgi, zůstaň a Zrušte komunisty. Demonstranti s sebou přinesli transparenty s nápisy "Bída, války, terorismus=kapitalismus" či "Lepší Švejk než Rambo". Jiní nesli rudé prapory se srpem kladivem nebo portréty kubánského revolucionáře Che Guevary. NATO podle Grebeníčka způsobilo při bombardování Jugoslávie ohromné škody, které připomínají živelnou katastrofu. Dopustilo se prý i válečných zločinů. Severoatlantická aliance ve své současné podobě nemá právo na existenci, řekl Grebeníček. Podle něj je ostudné, že se její summit koná v Praze. Účastníci komunistické protestní akce proti NATO se po výzvě pořadatelů k rozchodu za zpěvu Internacionály vydali různými směry.

Zhruba 250 anarchistů se ve středu večer dalo na pochod k policejním zátarasům, jež chrání pražský Obecní dům, kde by měli večeřet účastníci summitu NATO. V přilehlé ulici Na příkopě se na demonstraci proti alianci sešlo celkem 500 lidí, polovinu z nich tvořili novináři a přihlížející. Akce před 19:00 připomínala street party. Počet policistů u zátarasů od jejího počátku vzrostl zhruba na čtyřnásobek. Anarchisté politikům vyčítají, že zatímco oni se účastní honosné večeře a utrácejí peníze za zbraně, lidé jinde ve světě mezitím umírají hlady. Do bílých umělohmotných misek nabízejí přítomným vegetariánský guláš, těstoviny se zeleninou a čaj. O teplé pokrmy mají demonstranti i někteří Pražané v chladném počasí velký zájem.

Tři desítky levicových odpůrců Severoatlantické aliance se shromáždily na Palachově náměstí na ohlášené demonstraci proti summitu NATO. Akci pořádala skupina revoluční mládeže REVO a Inciativa proti válce. "Mír v duši, Georgi Bushi" hlásal rudý transparent se srpem, kladivem a pěticípou hvězdou. "Pryč s válkou, pryč s kapitalismem" vyjadřují další hesla názory protestujících.

Anarchisté museli na žádost majitele vyklidit pronajatou halu ČKD

Anarchisté museli ve středu ráno kvůli požadavku majitele vyklidit halu ČKD Trakce v pražských Vysočanech. Prostory, v nichž připravovali transparenty na demonstrace proti politice NATO, měli přitom pronajaty i na středu. Majitel se vyklizení prostor domáhal kvůli poškození dobrého jména firmy. Policisté dočasné sídlo anarchistů sledovali od jeho vytvoření. Podle anarchistů policejní kontroly v metropoli připomínají období před rokem 1989. Praha se proměnila v policejní město, v němž je na každého demonstranta nahlíženo jako na zločince, míní mluvčí anarchistů. Uzavření vysočanského centra považuje za výsledek vládního, policejního a mediálního tlaku. Policie ale takové nařčení odmítá s tím, že s majitelem haly vůbec nejednala.

Kvůli summitu bylo z českých hranic vráceno téměř 300 cizinců

Od 19. září, kdy se kvůli summitu NATO zpřísnily pohraniční kontroly, nevpustili policisté do země téměř 300 cizinců. Mezi cizinci, jimž byl vstup odmítnut, jsou podle mluvčí cizinecké a pohraniční policie Kláry Krejčí převážně Němci, Poláci, Rakušané, Britové a Slováci. Tito lidé nemohli do země vstoupit především proto, že je policie vede v evidenci nežádoucích osob. Často měli policisté také podezření, že by dotyčný mohl během summitu ohrozit bezpečnost státu nebo narušit veřejný pořádek. Tři cizinci vybavení ampulemi s tekutinou v barvě krve a plynovou maskou mířili v úterý do Prahy z Německa. Zatím neznámou látku z ampulí zkoumají experti. Dva Němci se pokusili přes české hranice v Železné Rudě převézt v autě kulové a brokové náboje, oštěp, sekeru a nože.

Policie nemá podle Občanských právních hlídek jasno, kolik služeben bude pro zadržené

Liga lidských práv, která v projektu Občanských právních hlídek (OPH) dohlíží na dodržování práv ve společnosti, upozornila na nesrovnalosti v počtech policejních služeben, jež se mají využívat při summitu NATO v Praze pro zadržené demonstranty. Varovala i před chybným výkladem shromažďovacího zákona, který policie zneužívá, když tvrdí, že účastníci demonstrací musí mít odhalenou tvář. Iva Knolová z pražské policejní správy řekla, že policistům budou k dispozici všechny služebny na celém území hlavního města. "Samozřejmě, že budeme nejdříve preferovat oněch 20 policejních služeben, které jsou vybaveny kamerovým systémem. V případě potřeby budeme však převážet zadržené na všechny policejní služebny, aby se celý proces urychlil," uvedla mluvčí. Lidská práva budou zaručena všude, zaručila se.

Do dvou policejních služeben se podívají členové vládní rady pro lidská práva. Na jejich žádost jim to umožnil ministr vnitra Stanislav Gross. ČTK to řekl Petr Uhl, předseda výboru pro zabránění mučení, který je pomocným orgánem vládní rady pro lidská práva. O tom, jak jsou zajištěny podmínky pro zadržené, se chce přesvědčit i vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab. V případě, že budou zaznamenány známky porušování lidských práv, bude informována veřejnost a ombudsmana, uvedl Uhl. Jen veřejný ochránce práv má totiž oprávnění vstupovat do policejních služeben bez toho, že by musel policii žádat o povolení vstupu.

Vlaky kvůli bezpečnosti v Praze nabírají velká zpoždění

Kvůli posílení bezpečnostních opatření, která v souvislosti se summitem NATO platí od úterý na železnici, jezdí vlaky se zpožděním. Největší je u dálkových spojů, které projíždějí celou Prahou, sdělila mluvčí Českých drah Zdenka Celá. Vlaky mohou nyní jezdit v Praze a okolí jen třicetikilometrovou rychlostí. Tento krok souvisí s úterním incidentem na železniční trati v Praze 9-Kyjích, kam kdosi položil výbušninu.

Hygienici hlídají kvalitu vody pro delegáty summitu i aktivisty

Hygienici hlídají kvalitu pitné vody, již budou pít delegáti summitu NATO, ale také demonstranti. Pokračuje zvýšené chlorování vody, jež v metropoli začalo v době srpnových záplav. Odborníci přešetřili rovněž kvalitu vody v hydrantech, které jsou připraveny pro náhradní zásobování.

NATO ukázalo svou schopnost čelit biologickým a chemickým zbraním

Virtuálním útokem na spojenecké jednotky při jejich vojenské invazi ve stejně fiktivním státě Tarabania v pražském Kongresovém centru demonstrovaly země NATO svou novou schopnost čelit biologickým a chemickým zbraním nepřítele. Modelovou situaci pomocí obrazovek, pomůcek a důstojníků předvedli členové Vyšší obranné skupiny pro otázky šíření zbraní hromadného ničení (DGP) při NATO.

V Praze budou o podobě NATO jednat i politikové budoucnosti

Vedle nejmocnějších politiků světa se do Prahy sjíždějí i naděje budoucí politiky, studenti politologie z více než 35 zemí NATO a Partnerství pro mír. V Praze bude zhruba 180 vysokoškoláků od čtvrtka diskutovat, podobně jako jejich starší kolegové, o budoucnosti aliance a bezpečnosti v 21. století. V pátek čeká účastníky studentského summitu simulace práce uvnitř organizace NATO v případě krizové situace.

STEM: Důležitým tématem summitu je podle lidí boj proti terorismu

Za nejdůležitější téma summitu Severoatlantické aliance, který se nyní koná v Praze, veřejnost považuje boj proti světovému terorismu. Z listopadového průzkumu Střediska empirických výzkumů (STEM) vyplynulo, že z hlediska významu pro budoucnost české země toto téma pokládá za důležité 93 procent občanů. O něco menší význam přikládají vztahům mezi NATO a světovými mocnostmi a organizacemi nebo vztahům uvnitř aliance. O tom, že se v Praze bude konat summit, věděli počátkem měsíce téměř všichni lidé, přesně 94 procent.

Skutečnost, že se schůzka aliance uskuteční právě v Česku, lidé podle STEM ale přijímají spíše s pochybnostmi. Od jara se o šest procent snížil podíl těch, kteří s jejím pořádáním souhlasí. Nyní s konáním summitu souhlasí dvě pětiny veřejnosti. Souhlas se vstupem Česka do NATO ani důvěra v tuto instituci se podle STEM ale nezměnily. Téměř bez výjimky odmítají pořádání summitu v Praze odpůrci členství ČR v alianci. Opačný názor má jen šest procent z nich. Nejistota je i mezi stoupenci českého začlenění do NATO, mezi nimiž se pro summit v Praze vyslovilo 56 procent.

Americký prezident Bush jezdí po Praze v impozantní koloně

Amerického prezidenta George Bushe doprovází po Praze impozantní kolona. Když Bush odjížděl z Hrzánského paláce ze schůzky s premiérem Vladimírem Špidlou, objevil se nad Hradčany nejprve vrtulník. Poté vyrazili dva čeští policisté na motocyklech a rozehnali skupinu turistů přecházejících ulici u Černínského paláce. Teprve po chvíli se objevily první vozy kolony. Uprostřed jel jeden prezident, ale dvě prezidentské limuzíny. Následovaly další vozy včetně několika džípů s otevřenými zadními dveřmi, v nichž seděli američtí odstřelovači. Kolonu uzavírají autobusy s americkými novináři a zdravotnická ambulance. Bylo v ní nejméně 15 vozů o ohraničovaly ji auta české policie. Na Bushovu bezpečnost ale dohlíží hlavně jeho ochranka.

Laura Bushová si prohlédla Vyšehrad a zavítala na Bertramku

Na Vyšehrad a Bertramku zavítala manželka amerického prezidenta George Bushe Laura. První dáma Spojených států, která je v tomto roce v Praze již podruhé, si na Vyšehradě prohlédla chrám svatého Petra a Pavla a hřbitov na Slavíně, kde jsou pohřbeny osobnosti české kultury. Zatímco její manžel při oficiálních příležitostech den před pražským summitem NATO hovořil o důležitých politických záležitostech, Laura Bushová se věnovala prohlídce města. Po dopolední návštěvě na vyvýšenině nad pravým břehem Vltavy se podívala na druhý břeh řeky do Památníku Wolfganga Amadea Mozarta a manželů Duškových na pražské Bertramce.

Na Hradě a v Lánech uctí hosty summitu výhradně českou kuchyní

Výhradně česká kuchyně se bude podávat během oficiálních večeří a obědů, které se v souvislosti se summitem NATO budou konat na Pražském hradě a zámku v Lánech na Rakovnicku. Ve čtvrtek je na Hrad do Vladislavského sálu pozváno asi 700 hostů. Prezidenti, předsedové vlád a další členové delegací ze 46 zemí, které se účastní vrcholné pražské schůzky NATO, si budou moci vybrat ze dvou jídel - běžného a vegetariánského. Standardní menu tvoří předkrm - paštika z kachních jater a višňová povidla - a hlavní chod, tedy pravá srnčí svíčková na smetaně s brusinkami a knedlíkem. Pro vegetariány bude připravena jako předkrm mladá podzimní zelenina s houbami a koprovým dresinkem. Pak se budou podávat taštičky plněné zeleninou a bylinkami. Pro všechny stolovníky budou nachystány marinované lesní plody s dření s čerstvého ovoce. K pití se kromě kávy a minerálky budou podávat moravská vína, ale také pivo.

Před návštěvou státníků absolvoval Pražský hrad a jeho reprezentační prostory nákladnou rekonstrukci. V interiérech se objevily jako výzdoba také vázy a svítidla od hradního architekta Bořka Šípka. Ten je mimo jiné autorem i takzvaných létajících svíček, které se budou na "neviditelných nitkách" vznášel při večeři ve Vladislavském sále.

Benešovy dekrety nejsou překážka vstupu, ale gesto by bylo žádoucí

Benešovy dekrety nejsou z hlediska evropského práva překážkou přijetí České republiky do Evropské unie, usoudil na plenárním zasedání Evropský parlament. Odvolal se na česko-německou deklaraci z roku 1997 a prohlásil, že "politické gesto české strany" ve smyslu této deklarace by bylo "žádoucí". Poslanci v rezoluci o rozšíření EU schválili aklamací dodatek ke zmíněné pasáži, podle něhož nemá český tzv. amnestijní zákon z roku 1946 opodstatnění z hlediska moderního práva a spravedlnosti. Tento návrh byl podán proto, aby se odvrátil jiný navržený požadavek, podle něhož se mělo české "gesto" týkat "zvláště" zmíněného zákona. Čeští poslanci přítomní při hlasování nebyli vesměs s formulacemi spokojeni. Předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek ČTK řekl, že necítí nezbytnost činit nějaká jednostranná gesta. Podobně se vyjádřili i zástupci ODS a KSČM.

Od května příštího roku by v EP již mělo trvale sedět 22 českých poslanců, kteří budou schopni ovlivňovat mínění podobně jako jejich němečtí nebo rakouští kolegové. Poslanci dále schválili doplněk, ve kterém žádají, aby ČR dostala v budoucím Evropském parlamentu 22 poslaneckých míst místo 20, které jí přiznává Smlouva z Nice.

Evropský parlament v rezoluci vyzval k přijetí nových členů do května 2004

Evropský parlament se přizpůsobil stanovisku členských států EU, aby termín přistoupení nových členů byl stanoven na 1. května 2004. V rezoluci o rozšíření unie "patnáctku" také požádal, aby nedopustila nevýhodné postavení nových členů po vstupu. EP přejímá také návrh šéfa Zelených Daniela Cohn-Bendita, aby všechny členské a kandidátské země podepsaly "evropskou deklaraci", v níž by vzájemně uznaly všechny zločiny a násilnosti spáchané za druhé světové války a po ní a litovaly jich. Cohn- Bendit původně tento návrh formuloval místo odstavce věnovaného v české části rezoluce Benešovým dekretům. Rezoluce se tradičně pozastavuje nad úplatkářstvím a dalšími nešvary v kandidátských zemích a připomíná, že EP si od nich a od Europolu objednal zevrubné zprávy o korupci a organizovaném zločinu, které mají být hotovy do konce roku.

Václav Havel: Deklarace s Rakouskem možná, ovšem ne pod tlakem

Společné prohlášení České republiky a Rakouska k takzvaným Benešovým dekretům podle vzoru česko-německé deklarace z roku 1997 se nedá vyloučit a dokonce by mohlo být dobrou věcí, nesmí se k němu ale dospět pod jakýmkoli tlakem, cituje rakouský list Der Standard českého prezidenta Václava Havla. Prohlášení, které by bylo přijato pouze proto, že je to podmínka pro vstup naší země do EU, by nemělo žádný smysl. Smysluplné by bylo jedině, kdyby se uskutečnilo z vnitřní potřeby pro pravdu," uvedl Havel v rozhovoru se zástupci významných světových deníků.

Petr Nečas se stal čtvrtým kandidátem na nového předsedu ODS

Místopředseda ODS Petr Nečas oznámil, že na prosincovém kongresu bude usilovat o předsednickou funkci. Počet oficiálních uchazečů o místo, které se chystá opustit po téměř 12 letech zakladatel strany Václav Klaus, tak stoupl na čtyři. Slovy o nutnosti konkurence přivítal rozhodnutí místopředsedy ODS Petra Nečase kandidovat do čela strany její dosavadní lídr Václav Klaus. Za silného kandidáta Nečase označila většina dalších uchazečů o vedení občanských demokratů. Čerstvý osmatřicátník je označován za Klausova favorita a současně se může s úspěchem ucházet o přízeň regionů. Jako osobnost je přijatelný i pro politiky dalších politických stran.

Protikorupční služba odložila bez obvinění kauzu Český dům

Úřad pro odhalování korupce a závažné hospodářské kriminality odložil kauzu pronájmu Českého domu v Moskvě. Policisté dospěli k závěru, že nebyl spáchán trestný čin, a proto nikoho neobvinili. Jako podezřelí v kauze figurovali bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba a ředitel společnosti Hotel Český dům Stanislav Brei. Policie je původně loni navrhla stíhat za zneužívání informací v obchodním styku a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Protikorupční policejní služba prověřovala podezření, že stát by mohl nevýhodnou smlouvou na pronájem lukrativního objektu po dobu pěti let přijít až o 100 miliónů korun.

Soud osvobodil bývalého šéfa plzeňské Škodovky Lubomíra Soudka

Plzeňský krajský soud osvobodil bývalého šéfa plzeňské Škodovky Lubomíra Soudka. Žalobce ho vinil z toho, že uzavíral smlouvy o půjčkách a podepisoval směnky, které byly nevýhodné pro společnost Škoda a zvýhodňovaly jeho soukromou firmu NERo. Podle soudu se bývalý generální ředitel trestného činu nedopustil. Rozsudek není pravomocný, protože se státní zástupce odvolal. Navrhoval, aby soud poslal bývalého manažera na sedm let do vězení, zabavil mu majetek a zakázal mu manažerskou činnost na deset let. Soudek však tvrdil, že všechno dělal jen ve prospěch Škodovky a nikdy ji nechtěl okrást.

Průmysl se zotavil ze záplav na 80 procent

Český průmysl se podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Stanislava Kázeckého zotavil ze srpnových záplav zhruba z 80 procent. Plné kondice by měl až na výjimky dosáhnout v příštím roce. "Největší problémy jsou v chemickém průmyslu," řekl Kázecký. Například ve Spolaně povodně obnažily staré hříchy. Poničený průmysl však rovněž umožnil konjunkturu stavebnictví a samotné podniky přiměl k modernizacím, se kterými by jinak možná déle otálely.

Czechinvest: Žádný "pobídkový" investor se nechystá odejít z Česka

Žádný zahraniční investor, který získal od státu investiční pobídky, se nechystá podle agentury Czechinvest opustit Česko. "Rozhodně ne, protože pobídka je od toho, že je tady skutečně drží," řekla ČTK mluvčí Czechinvestu Jana Víšková. Jediným takovým investorem tak zůstává Flextronics, který však podle agentury odešel ještě před vyčerpáním těchto výhod. Czechinvest tak reagoval na zprávy, podle nichž někteří investoři pouze využívají pobídek a hodlají dále putovat za dalšími výhodami. Česká republika přilákala za pololetí zhruba 5,4 miliardy dolarů (přes 160 miliard korun). Za celý loňský rok to bylo zhruba pět miliard dolarů.

Zástupci ODS a ČSSD podepsali koaliční smlouvu na pražské radnici

Představitelé pražské ODS a ČSSD podepsali koaliční smlouvu, která jim v následujících čtyřech letech zaručuje vládu na pražské radnici. Podle předsedkyně pražské ČSSD a ministryně školství Petry Buzkové nalezly obě strany ve většině oblastí shodné řešení. Dokázaly se dohodnout i ve sporných otázkách, jako je například bytová výstavba. ODS s ČSSD se v koaliční smlouvě zavázaly, že se budou snažit odstranit následky srpnové povodně do konce roku 2003. Příští rok by chtělo město postavit pro obyvatele postižené záplavami 1800 bytů a dalších 300 bytů v sociálních domech. Již příští rok by měla začít výstavba protipovodňové ochrany Prahy. Podle smlouvy zasedne v radě sedm zástupců ODS a čtyři představitelé ČSSD.

Policie ukončila vyšetřování Antlovy nehody

Pardubická policie ukončila vyšetřování dopravní nehody, kvůli níž 10. října odešel z funkce náměstka policejního prezidenta Miroslav Antl. "Případ jsme postoupili okresnímu úřadu. Bude jej řešit jako přestupek," řekla mluvčí pardubické policie Hana Fojtíková. Při nehodě nebyl nikdo zraněn, škoda byla odhadnuta asi na 260.000 korun. Antl se po nehodě podrobil dechové zkoušce, která prokázala v jeho krvi 0,52 promile alkoholu. Odběr krve odmítl. Den po nehodě rezignoval na vysokou policejní funkci. Úřad může Antla za řízení vozu pod vlivem alkoholu potrestat až patnáctitisícovou pokutou, nebo mu zakázat řízení motorového vozidla až na dva roky.

Víno Františka Mádla bude možná pít i George Bush

František Mádl je spokojený český vinař, protože jeho víno značky Sauvignon vybrala prezidentská kancelář jako nápoj k jídlům podávaným v rámci pražského summitu NATO. Možná si ho dá i americký prezident George Bush. "Jsem spokojený, hrdý, ale nechci říci pyšný, protože pýcha předchází pádu," říká vinař z moravských Velkých Bílovic v New Yorku, kde představuje svoji produkci na degustaci v místním Českém centru. Do Spojených států se ale zatím žádná česká vína nedovážejí na rozdíl od českého piva, které se prosazuje i v luxusnějších restauracích a obchodech.

Počasí

Očekáváme polojasno, až oblačno, ojediněle mrholení, teploty 7 až 11 stupňů Celsia.