Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Začal kodaňský summit EU

Šéfové států a vlád 15 členských zemí Evropské unie zahájili jednu z nejdůležitějších schůzek v dějinách tohoto společenství. V pátek se mají se státníky z deseti kandidátských zemí včetně České republiky dohodnout o ukončení vstupních rozhovorů, což definitivně otevře cestu ke vstupu těchto států do EU. Předsedající dánský premiér Anders Fogh Rasmussen na tiskové konferenci krátce před startem rokování podotkl, že nemá od ostatních členských států mandát, aby kandidátským zemím slíbil více peněz. Debata se v posledních dnech smrskla prakticky na otázku, zda unie poskytne vstupujícím uchazečům navrch dvě miliardy eur, které byly sice vyčleněny pro rozšíření, členské státy se je však zdráhají rozdat. Rasmussen vyzval ke "kompromisu" a k "pružnosti". Zároveň varoval, že nepřijetí konečné nabídky hrozí odložit historické rozšíření o mnoho let. Podle diplomatů jsou za kverulanty vedle Polska považovány Česká republika a ze zcela jiných důvodů Malta, v menší míře pak Maďarsko a Slovinsko. Ostatní jsou víceméně spokojeni.

Také člen Evropské komise pro rozšíření Günter Verheugen vyzval členské a kandidátské země Evropské unie, aby plánované rozšíření EU uskutečnily nyní. Varoval, že nějaké zablokování rozšíření by mělo hrozný dopad na veřejné mínění v kandidátských zemích; rozšíření podle něj bude nyní nebo nikdy. Potvrdil, že postoje 15 členských a deseti kandidátských zemí jsou "stále poměrně vzdálené".

Na summitu EU v Kodani jde o především peníze do rozpočtu a na zemědělství

Česká republika bude při vstupu do Evropské unie moci vylepšit přímé podpory svým zemědělcům, a to zhruba na úroveň 50 procent podpor běžných v unii, v některých případech ještě výš. Vyplývá to z posledního návrhu předsedajícího Dánska ze začátku tohoto týdne, který bude pravděpodobně schválen dnes večer 15 členskými státy na nejvyšší úrovni. Na přímých zemědělských podporách se formálně nic nemění. Praze jsou však nabízeny dodatečné rozpočtové kompenzace, tedy peníze směřující přímo do státního rozpočtu. Čistý zisk Česka v letech 2004-2006, tedy zůstatek po odečtení odvodů od příjmů, činí podle posledních propočtů 665 miliónů eur, tedy 20 miliard korun na tři roky.

Václava Havla čeká jedna z posledních cest, na summit EU jako extra host

Prezident Václav Havel poletí v pátek do Kodaně. Zúčastní se tam závěru summitu Evropské unie. Na vrcholnou schůzku patnáctky zavítá jako zvláštní host a zúčastní se slavnostní večeře hlav států, šéfů vlád a ministrů zahraničí zemí EU a deseti kandidátských států. Jeho výsadní postavení na summitu souvisí zřejmě hlavně s tím, že je nejdéle sloužícím evropským prezidentem.

Ještě před slavnostní večeří státníků čeká na Havla v zámku Christiansborg krátká audience u královny Margarety II. Na ni ho doprovodí i premiér Špidla a ministr zahraničí Svoboda. Cesta do Dánska je pro šestašedesátiletého prezidenta Havla jednou z posledních zahraničních návštěv. Už 2. února totiž Pražský hrad opustí. Před tím se Havel chystá ještě na návštěvu do sousedního Německa a jeho vůbec poslední zahraniční cesta v prezidentské funkci povede na Slovensko.

Češi jsou ve srovnání s Maďary a Poláky prý největšími euroskeptiky

Češi jsou ve srovnání s Poláky a Maďary největšími euroskeptiky. Pro vstup do Evropské unie by jich nyní v referendu hlasovalo 62,4 procenta a proti 28,7 procenta, zatímco v Polsku je to 73,5 ku 17,7 a v Maďarsku 75,1 ku 14,3 procenta. Vyplynulo to z průzkumu, jehož výsledky ČTK poskytla Skupina pro výzkum veřejného mínění ve střední Evropě (CEORG). Z českého obyvatelstva podporují vstup země do unie více muži než ženy a především mladší lidé a osoby s vyšším vzděláním. Integrace se také těší trochu vyšší podpoře ve městech než na venkově.

Miloš Zeman: Jednání uzavřená s EU za mé vlády dosáhla dobrých podmínek

Expremiér a dlouholetý předseda sociální demokracie Miloš Zeman trvá na tom, že u kapitol přístupové smlouvy k Evropské unii, které uzavřela jeho vláda, bylo dosaženo dobrých podmínek. V rozhovoru pro ČTK tak reagoval na ostrou kritiku, kterou vůči dosavadním výsledkům jednání vznesly opoziční strany.

Ramiro Cibrian v Kladně: Mám větší obavu o české důchodce než zemědělce

Vstup České republiky do EU může mít nepříznivý dopad na život lidí v důchodovém věku. Na besedě v kladenském středisku péče o seniory to připustil vedoucí Delegace Evropské komise v ČR Ramiro Cibrian. Důchodový systém podle něj totiž zůstává i po přičlenění ve výlučné kompetenci národních států. "Možná je netaktické to říkat, ale mám větší obavu o české důchodce než zemědělce," prohlásil Cibrian. Podle vedoucího delegace platí, že vstup země do EU přinese lidem větší prosperitu, a tedy i dodatečné zdroje pro růst důchodů. Současně ale naznačil, že například zemědělci mohou z těchto zdrojů čerpat více, a to na úkor jiných skupin obyvatel.

Zemědělci ukončili v klidu blokádu hraničních přechodů

Blokády zemědělců na třech hraničních přechodech skončily a zemědělci se rozjeli v klidu domů. Agrárníci nesouhlasí s navrhovanými podmínkami vstupu do EU a chtěli akcí podpořit poslední fázi vyjednávání v Kodani. Z vyjednaných podmínek vstupu do EU nejvíce kritizují 25procentní startovací úroveň přímých plateb a jejich dorovnání na stejnou úroveň v EU až v roce 2013. Poklidný protest na hraničním přechodu Rumburk-Neugersdorf na Děčínsku narušila jen krátká hádka zemědělců a zablokovaných řidičů kamiónů.

Ministr Škomach ocenil rozhodnutí Británie neuplatňovat vůči ČR po vstupu do unie přechodné období v pobytu pracovních sil

Český ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach v Londýně hovořil s britským kolegou Andrewem Smithem. Ocenil britské rozhodnutí neuplatňovat vůči České republice a dalším novým členům unie po jejich přijetí do EU přechodné období v pohybu pracovních sil. Británie tento týden oznámila, že se nepřipojí k těm státům unie, které toto základní právo občanům nových členských zemí v příštích několika letech nepřiznají. Spolu s Británii to oznámilo zatím pět zemí, ostatních deset nechce nechat občany nových zemí pracovat na svém území alespoň dva roky. Ministr Škromach s Brity jednal o tom, jak vyzkoušet v České republice jejich nový systém pracovních středisek, které spojují agendu služeb zaměstnanosti s výplatami sociálních dávek. Domnívá se, že by vhodným regionem pro spolupráci v této oblasti bylo Ostravsko, protože Británie má rovněž zkušenosti s útlumem hornictví a hutnictví.

Armáda má nového šéfa, Jiřího Šedivého nahradil Pavel Štefka

České vojsko má nového šéfa. Náčelník generálního štábu Jiří Šedivý, který ke konci roku armádu opouští, slavnostně předal armádní otěže do rukou svého nástupce Pavla Štefky. "Každého z nás jednou potká, že bude muset z armády odejít. Někdo dříve, jiný později," řekl nostalgicky Šedivý, který stál v čele generálního štábu více než čtyři roky. Slavnostní loučení začalo ve čtvrtek ráno, kdy příslušníci generálního štábu nastoupili u hrobu Neznámého vojína na pražském Vítkově. Krátce po poledni přijal odcházejícího i nového náčelníka prezident Václav Havel. Šedivý neopouští jen generální štáb, ale ke konci roku po 35 letech svlékne nadobro i vojenskou uniformu. Hlavní splněný úkol vidí v tom, že českou armádu se podařilo začlenit do vojsk Severoatlantické aliance. Armádu prý předává svému nástupci v takovém stavu, aby mohl pokračovat v reformě. Návrh armádní reformy počítá s tím, že od roku 2007 by měla spoléhat na profesionální vojsko čítající 36.000 vojáků a asi 10.000 civilních zaměstnanců. Po rozloučení s armádními veliteli odjel Šedivý z generálního štábu unikátním autem Praga Grand z roku 1929, jehož prvním majitelem byl Jan Masaryk.

Premiér Špidla: Záměr vlády integrovat ČEZ do velké energetické společnosti se nemění

Záměr vlády integrovat ČEZ do velké energetické společnosti se nemění a bude naplněn. Premiér Vladimír Špidla tak reagoval na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který s podmínkami povolil spojení elektrárenské společnosti ČEZ a pěti regionálních distribučních firem. Podle rozhodnutí Úřadu ale musí ČEZ do roka odprodat celý majoritní podíl v jedné z těchto společností. Někteří odborníci na energetiku soudí, že konečný plán přeměny domácí elektroenergetiky hraje do karet zejména zahraničním firmám v čele s německým E.ON, který podle ČEZ vlastní podíly v pěti rozvodných firmách.

Václav Klaus odchází z vedení ODS a chce být prezidentem

Žádná z významných polistopadových politických stran v České republice nebyla tak dlouho a tak úzce spojená s jedním politikem, jako je tomu v případě ODS a jejího předsedy Václava Klause. Nový lídr strany, který vzejde z nadcházejícího kongresu, se tak bude muset vyrovnat i s Klausovým přetrvávajícím vlivem. Klaus, který se po necelých 12 letech předsednické židle vzdal, se momentálně připravuje na prezidentské volby. Jakým směrem se vydá ODS, naznačí výsledky mimořádného kongresu ve Františkových Lázních. Jeho 350 delegátů o nadcházejícím víkendu nejen zvolí nového předsedu a místopředsednictvo, ale zřejmě změní i stanovy strany. Diskusí o stanovách kongres začne v pátek, k volbě nového vedení se účastníci kongresu dostanou až v neděli. O funkci předsedy zatím projevila zájem čtveřice politiků: Petr Nečas, Mirek Topolánek, Jan Zahradil a Miroslava Němcová. V českých médiích je nejlépe hodnocen Petr Nečas, a to i svými stranickými kolegy. Nejvíce se píše a hovoří o Janu Zahradilovi, který je ale také nejhůře hodnocenou osobností.

Bývalý ministr financí, premiér a předseda sněmovny Václav Klaus zanechává v české politice hlubokou stopu. "Pro mě to byl těžký protivník. Je to výrazná, silná politická osobnost. Václav Klaus byl a je v našich politických dějinách znát," řekl premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla. "Václav Klaus je jediný silný protihráč, kterého jsem v politickém životě potkal. Všichni ostatní byli stádo šašků," nechal se slyšet Špidlův předchůdce Miloš Zeman. Jako symbolický protipól prezidenta Václava Havla hodnotí Klause francouzský politolog Jacques Rupnik. "Na české politické scéně byl pólem, který kladl důraz na stranictví, budování silné strany se silným lídrem. Jeho koncepce politiky spočívá v tom, že mezi parlamentními stranami a řadovým občanem není potřeba jiného zprostředkovatele než trh," řekl Rupnik ČTK. Hlavním Klausovým soupeřem na domácí politické scéně byl a je bezesporu Václav Havel. V poslední době nabíraly konflikty mezi těmito dvěma nejvýraznějšími politiky polistopadové éry na intenzitě a otevřenosti.

Ministr Sobotka obhajoval rozpočtovou reformu, podporu v ČSSD asi najde

Reforma veřejných výdajů, která počítá s úsporami desítek miliard korun, by asi ve sněmovním klubu sociální demokracie mohla najít podporu. Ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) ji před poslanci ČSSD obhajoval čtyři hodiny. Někteří poslanci připouštějí, že přesvědčit o tom voliče bude obtížné. V tomto případě bude sociální demokracie asi spoléhat spíše na pravicové strany. S podporou KSČM příliš počítat nemůže. Podle dostupných informací by se měla zvýšit daň z přidané hodnoty a spotřební daň, podnikům mají daně z příjmů klesnout. Ministerstvo financí plánuje také zpřísnění podmínek stavebního spoření, chystá i změny ve vyplácení nemocenské a sociálních dávek. Valná část plánovaných úspor má jít na vrub valorizace důchodů, která by se měla odvíjet pouze od inflace.

Soud mezi ČSOB a japonskou Nomurou se má konat v Praze

Obchodní soud v Londýně rozhodl, že soud mezi ČSOB a japonskou investiční bankou Nomura Securities se má konat v České republice. Pouze pokud by Nomura odmítla uznat českou jurisdikci, byl by londýnský soud ochoten se případem znovu zabývat. ČSOB se ve sporu s japonskou bankou Nomura domáhá náhrady škody způsobené bývalé IPB transakcí s českými pivovary Prazdroj a Radegast. Ty byly nejprve vyvedeny do rukou Nomury a pak s mnohamiliardovým ziskem prodány, aniž by za ně kdy bylo bývalé IPB zaplaceno. ČSOB tak pro český stát prostřednictvím soudů požaduje kompenzaci až 24 miliard Kč.

Celníci objevili na česko-německém přechodu Číňany v cisterně

Celníci na hraničním přechodu Hora svatého Šebestiána na Chomutovsku objevili ve středu 15 Číňanů v cisterně, která mířila do Německa. Mluvčí ústeckého Celního ředitelství Viliam Leysek řekl, že při rutinní namátkové kontrole upozornil celníky na podezřelý tahač s cisternou svým štěkáním služební pes. Českého řidiče i Číňany zadrželi policisté. "Číňany jsme museli nejprve nechat trochu zahřát, protože byli z cisterny úplně prokřehlí," uvedl šéf severočeské cizinecké a pohraniční policie Milan Babičík. Po zjištění jejich totožnosti budou podle něj převezeni do policejního záchytného střediska, kde budou do svého vyhoštění.

Arnika: Ftaláty hrozí v nejen nemocnicích, ale i v parfémech

Vedle nebezpečí pro plodnost a rizika rakoviny, které podle některých odborníků hrozí při používání hadiček z PVC změkčeného ftaláty pacientům v nemocnicích, se nyní objevily zprávy o tom, že ftaláty jsou rizikem i v běžně užívaných parfémech. O studii, která byla před týdnem zveřejněna na webových stránkách časopisu Environmental Health Perspectives, referuje ekologické sdružení Arnika. Před užíváním trubiček a vaků ve zdravotnictví vyrobených z PVC s ftaláty varují ekologové několik let. Arnika své tvrzení zaštiťuje odbornou studií Kamila Ševely z brněnské nemocnice u svaté Anny. Po pětiletém výzkumu dospěl v roce 1997 k závěru, že nebezpečné ftaláty mohou přivodit další zdravotní komplikace zvláště lidem odkázaným na takzvanou hemodialýzu. Ta nahrazuje nefunkční nebo chybějící ledvinu. Arnika se snaží prosadit, aby byly v českém zdravotnictví využívány jiné materiály než z PVC. Alternativní materiály již většinou existují, ale v ČR se málo využívají. Důvodem je jejich vyšší cena.

Moravskoslezský kraj nebude rušit zadlužené nemocnice

Moravskoslezský kraj nechce zrušit žádnou ze zadlužených nemocnic, které začne od příštího roku spravovat. Kraj bude zřizovatelem 19 zdravotnických zařízení, z toho devíti nemocnic. Dluhy těchto zařízení se pohybují kolem 200 miliónů korun, řekl novinářům hejtman Evžen Tošenovský (ODS). Kraj proto po novém roce připravuje kontrolu hospodaření v jednotlivých zařízeních. Hejtmanův zástupce Jiří Carbol uvedl, že nemocnice musely v letošním roce zvýšit platy, zdravotní pojištění však navýšeno nebylo. "Nemocnice, které měly ještě před rokem hospodaření vyrovnané, se nyní dostávají do velkých ztrát. Ze zdrojů zdravotního pojištění nejsou schopny financovat mzdy," podotkl Carbol.

V Jindřišské věži jsou nová poselství, přispěl i prezident Havel

Nová poselství budoucím generacím jsou od čtvrtka uložena ve špičce pražské Jindřišské věže, takzvané makovici. Prezident Václav Havel, kardinál Miloslav Vlk a nový pražský primátor Pavel Bém připojili svá sdělení o současnosti ke starobylým dokumentům. V zaletovaných měděných válcích je nahoru vynesli horolezci. Ukládání dokumentů či mincí do špiček věží je tradicí, která se udržuje při jejich rekonstrukcích. Při říjnové opravě snesli horolezci ze špičky věže tiskopisy z let 1879 a 1971. Dnes se tak i s novými vrátily zpět do výše kolem 65 metrů. Prezident Václav Havel v ručně psaném sdělení s nezbytným srdíčkem u podpisu vyjádřil radost nad navrácenou svobodou českému národu po desetiletích totality. "Bylo mi ctí být v těchto letech prezidentem této země," napsal. Kardinál Miloslav Vlk zase stručně zrekapituloval postavení katolické církve v Čechách na počátku třetího tisíciletí.

Historie věže sahá do 15. století. Vlastníkem objektu je katolická církev. Společnost Jindřišská věž, která objekt zrekonstruovala, si jej pronajala na 40 let. V současnosti jsou již prostory věže s restaurací, vyhlídkou a několika výstavními síněmi zpřístupněny veřejnosti.

Knihovna Smíření bude hostit výstavu o česko-německé vzájemnosti

Stopy česko-německé vzájemnosti v 19. a 20. století odkrývá putovní výstava Kde domov můj (Wo ist meine Heimat), kterou bude od pátku do konce ledna hostit Krajská knihovna v Liberci, známá také jako stavba Smíření. Výstava představuje složité dějiny soužití Čechů a Němců. Zvláštní důraz přitom klade na společné znaky. "Na výstavních panelech představujeme formy vzájemná spolupráce v literatuře, hudbě, výtvarném umění, hospodářství, ale i společenském životě a politice," řekl Daniel Kraft z nadace na podporu česko- německého porozumění Most. Do popředí výstavy vystupují osobnosti, které se vzepřely na obou stranách panujícím nacionálním stereotypům a snažily se stavět mosty mezi českým a německým obyvatelstvem.

Elisabeth Maxwellová bojuje za zachování historické paměti

Historická paměť, způsoby vyrovnávání s minulostí, vztahy mezi kulturami jsou dnes světem francouzské historičky Elisabeth Maxwellové. Vdova po bývalém tiskovém magnátu, který se narodil v předválečném Československu a jmenoval se původně Jan Ludvík Hoch, přijede v pátek do Prahy, kde má v pondělí přednášku. Titul její přednášky Vzpomínky důležité pro budoucnost: křišťálově jasná paměť, nebo mlhavé vzpomínky? má být výzvou k debatě. Maxwellová se zabývá zejména holocaustem, a proto sleduje i nynější debatu v Německu, kde se objevují nové snahy vedle viny Německa přidat také tezi o Němcích jako obětech druhé světové války. "Samozřejmě byli oběťmi. Byli oběťmi sami sebe," říká. Právě tak ale musí pravda na světlo, pokud jde o Čechy a sudetské Němce. A pokud je nějaká vina, pak se prostě člověk musí omluvit. Vypráví, jak byla nedávno ve Verdunu, kde německá průvodkyně ukazovala hroby 600 německých vojáků a pohnutě líčila, jak zde uhořeli. "Chtělo se mi se zeptat, proč tam chodili? Verdun není v Německu." A ono je to tak nějak i se sudetskými Němci - kdyby bývalo Německo nepřepadlo Československo, tak byli možná dosud v Sudetech, soudí historička.

Odboráři vyrobili pro zaplavený dětský domov nábytek

Odboráři dvou dřevařských firem pomohli dětskému domovu Žíchovec na Prachaticku, který poškodila srpnová povodeň. Zaměstnanci odpracovali navíc stovky hodin, aby pro děti do Vánoc vyrobili nábytek do 11 ložnic a kuchyňskou linku. Materiál darovala jedna jihlavská firma, která dětskému domovu zároveň věnovala 55 dveří. Výrobu nábytku umožnil jeden z třebíčských závodů. Jihočeský dětský domov tak dostane z Vysočiny vybavení v hodnotě kolem 350.000 korun.

Armádní letoun vzlétl za sportovním letadlem v nouzi

Za sportovním letadlem Z- 142, které vysílalo signál nouze a ztráty spojení, vzlétl z čáslavského letiště armádní letoun L-39 protivzdušné obrany. Letadlo, které mělo závadu na rádiu, následně spojení navázalo a bezpečně přistálo na sportovním letišti v Chomutově.

Muzeum otevřelo expozici ke 120. výročí posádky v Benešově

Dobové uniformy, zbraně, vyznamenání, ale i dopisy, pozvánky na ples a plechový talíř z vojenského kasina jsou součástí nové stálé expozice Náš pluk, kterou otevřelo Okresní muzeum v Benešově. Připomíná zašlou slávu i současnost vojenské posádky, která ve středočeském městě existuje už 120 let. Expozice začíná rokem 1882, kdy se Benešov stal sídlem 102. pěšího pluku rakousko-uherské armády. Nezapomíná ani na významné osobnosti, které u 102. pěšího pluku sloužily, například arcivévodu Františka Ferdinanda d'Este a historika Josefa Šustu. U pluku sloužil i Josef Kudrna, jehož justiční vražda vstoupila do dějin první světové války. Jeho tragický osud připomněl i Jaroslav Hašek ve své knize Osudy dobrého vojáka Švejka. Kudrna byl mezi vojáky, kteří se v roce 1915 při čekání na odsun na frontu zapletli do hromadné rvačky vyprovokované jedním z velitelů. Byl za to popraven. Dějiny 48. pěšího pluku v Benešově končí v roce 1949, kdy ho nahradily jednotky nově utvářené armády. Závěr expozice patří současnému 41. mechanizovanému praporu a jeho podílu na mírových operacích OSN.

Krajský soud potvrdil Heleně Čermákové tříletý trest ve vězení

Středočeský krajský soud v odvolacím řízení potvrdil tříletý trest vězení pro Helenu Čermákovou z Kladna za to, že nedbalostí zavinila smrt své pětileté dcery Terezy. Čermáková v opilosti svou dceru loni v létě ve spánku zalehla. Poté její tělo ukryla v lese. Trest byl podle soudu zvolen zhruba v polovině sazby, protože odsouzená dosud nebyla trestána. Nepodmíněný je proto, že Čermáková bezcitně a bezprecedentně zacházela s tělem své mrtvé dcery. Proti rozsudku je možné podat do dvou měsíců dovolání.

S falešnými doklady skupina podvodně vybrala 173 miliónů korun

S pomocí zfalšovaných občanských průkazů a jiných dokladů se sedmičlenné skupině pachatelů podařilo v průběhu roku 2002 podvodně vybrat z českých bank téměř 173 miliónů korun. Policie v pondělí čtyři hlavní členy skupiny zadržela. Většinu ukradených peněz se podařilo zajistit, schází deset miliónů. Během celého roku se skupina dopustila 90 trestných činů převážně majetkového charakteru a poškodila téměř všechny finanční ústavy působící v České republice. Se zdařile padělanými občanskými průkazy a odcizenými doklady k účtům v bankách vybírali finanční hotovost. Poslední akcí skupiny byl neúspěšný pokus o výběr 75 miliónů v Hradci Králové.

Lupiči s pistolí a nožem přepadávají a loupí na celé Vysočině

Trojice lupičů s pistolí a nožem sužuje v těchto dnech Vysočinu. Série loupežných přepadení začala v pondělí ve Žďáru nad Sázavou, Novém Městě na Moravě a Bystřici nad Pernštejnem, v úterý pokračovala na Pelhřimovsku a v Jihlavě. Lupiči přepadávají osamělé chodce a pod pohrůžkou použití zbraní loupí peníze, mobilní telefony a další cenné věci. Policisté pokládají loupežná přepadení za značně závažná, zatím ale po lupičích marně pátrají.

Handicapovaný plavec Kovář je mistrem světa v novém rekordu

Plavec Martin Kovář získal na mistrovství světa handicapovaných v Mar del Platě v Argentině zlatou medaili. Český reprezentant vyhrál ve středu závod na padesát metrů kraulem ve třídě S3 v novém světovém rekordu, který vylepšil již v dopoledních rozplavbách a ve večerním finále posunul na hodnotu 46,76 sekundy. Bronzovou medaili přidala Běla Hlaváčková ve třídě S5 na 50 m volný způsob, když vytvořila nový český rekord 39,32. Třetí místo na 50m volný způsob ve třídě S4 uniklo o pět setin sekundy Janu Povýšilovi, který dohmátl v českém rekordu 42,55.

Počasí

V noci bude polojasno až oblačno a ojediněle sněžení. Teploty minus šest až minus deset, ojediněle až minus 12 stupňů Celsia. Přes den bude polojasno až oblačno a místy sněžení. Denní teploty minus čtyři až nula stupňů Celsia.