Zprávy Radia Praha

Zákonodárci budou rozhodovat o vyslání chemiků do opravdové války

Pokud zákonodárci schválí změnu mandátu české protichemické jednotky v Kuvajtu, umožní tím její zapojení do případné "ostré" války proti Iráku. V tom je smysl americké žádosti o změnu jejího mandátu, kterou ale veřejně nikdo nedefinoval. Vojenští chemici se dosud podíleli jen na protiteroristické operaci Trvalá svoboda. O změnu mandátu požádaly Prahu na přelomu roku Spojené státy. Podle premiéra Vladimíra Špidly tak učinily v rámci posledního vývoje kolem Iráku. Washington a Londýn trvají na tom, že mají důkazy o zbraních hromadného ničení v Iráku, inspektoři OSN ale zatím nic konkrétního nepředložili. Oficiální zprávu Radě bezpečnosti ale mají dát až 27. ledna. Slovu válka se však zatím všechny strany vyhýbají.

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík uvedl, že Češi mohou poslat stovku zkušených vojáků a ze současné roty tak vytvořit prapor s dvojnásobnými schopnostmi. Náklady odhadl na 120 milionů korun i přes to, že spojenci nabízejí zdarma letadla pro dopravu lidí i materiálu.

Pokud by se Česká republika zapojila do vojenské akce proti Iráku, mohla by její armádní protichemická jednotka rozšířit své působení z Kuvajtu například do Turecka, případně dalších zemí sousedících s Bagdádem. Náměstek ministra zahraničí Alexandr Vondra řekl, že jednotka je určena na ochranu spojenců i civilního obyvatelstva včetně Iráčanů a Česká republika musí být na případný zásah připravena.

Žádost USA o českou pomoc nemá ve sněmovně jasnou podporu

Žádost USA o českou pomoc při případných vojenských operacích proti Iráku může v Poslanecké sněmovně narazit na nečekaně vážné problémy a odpor mnoha poslanců. Jejich první reakce ukázaly, že vláda premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD) bude muset počítat dokonce i s možností, že podporu sněmovny pro americkou žádost nezíská. Podle předběžných úvah by se sněmovna mohla požadavky USA zabývat při své mimořádné schůzi ve čtvrtek 16. ledna. Zástupci většiny poslaneckých klubů, které ČTK oslovila, si výsledek parlamentní debaty netroufli odhadnout. Většina jednoznačně neřekla, že sněmovna žádost USA podpoří. Jasně se vyjádřili jen zástupci Unie svobody-DEU a KSČM. Unionisté by žádost USA podpořili, komunisté by naopak byli proti. Nejednotní budou zřejmě sociální demokraté a překvapivě možná i opoziční občanští demokraté. Lidovci se nechtěli vyjádřit s tím, že nemají dost informací.

Senát patrně podpoří žádost USA o českou pomoc při případných vojenských operacích proti Iráku. Jasnější stanovisko by mělo být známo počátkem příštího týdne. Horní komora by měla o žádosti rozhodovat zřejmě ve čtvrtek 16. ledna, tedy ve stejný den jako Poslanecká sněmovna.

Veterán ze Zálivu: Politici by se měli poučit z naší zkušenosti

Čeští politici by se měli při rozhodování o změně mandátu protichemické jednotky v Kuvajtu poučit ze situace v roce 1991 při operaci Pouštní bouře. ČTK to řekl Ján Valo někdejší velitel československé protichemické jednotky, která se tehdejšího osvobozování Kuvajtu zúčastnila. "Je to 12 let, ale politicky jsme stále na začátku 90. let," poznamenal Valo. Podle něj je nutné, aby chemici, pokud mají být spojencům v oblasti vůbec užiteční, získali mandát k akci a ne k "sezení na místě". Reakce sněmovny na americkou žádost v tomto smyslu, kterou musí projednat parlament, jsou zatím rozporuplné. Valo hodlá poslance o nutnosti změny mandátu přesvědčit, má domluvenu například s místopředsedou výboru pro obranu a bezpečnost Milošem Titzem.

V rozhovoru pro ČTK Valo připomněl situaci, kdy podle tehdejšího mandátu nesměla československá protichemická jednotka překročit hranice Saúdské Arábie. "Možná jsem se dopustil velezrady," konstatoval Valo, který rozhodl, že mandát nedodrží a postupoval dál se spojeneckými jednotkami, které měli jeho lidé chránit. "Tehdy jsem to vzal na sebe," poznamenal. Politici se za něj tehdy nakonec postavili. Podle bývalého velitele by bylo špatné, kdyby se podobná situace nyní opakovala. Chemické jednotky jsou podle něj jednotkami humanitárními, které nezabíjí, ale naopak se snažní katastrofě zabránit, nebo ji zmenšit.

Politologové a ODS kritizují vládu za postoj k útoku na Irák

Politologové i nejsilnější opoziční strana ODS kritizují nejednoznačný postup české vlády při jednání o možné účasti českých vojáků na operaci v Perském zálivu. Ačkoli se neshodují v postoji k účasti Česka v možné válce s Irákem, politologové i místopředseda ODS Petr Nečas soudí, že vláda zbytečně mlží, místo aby jasně formulovala své stanovisko. "Zdá se mi hrozné, že se bezpečností rada sejde jen tak napůl, bez prezidenta Václava Havla," řekl ČTK politolog Bohumil Doležal k středečnímu zasedání předsednictva bezpečnostní rady. Politologovi Rudolfovi Kučerovi se zase nelíbí, že vláda dosud jasně neřekla, zda bude účast vojáků na operaci v Perském zálivu podmiňovat souhlasem Rady bezpečnosti OSN. Odsuzuje, že i nyní odmítl ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) jednoznačně říct, zda se Česko zapojí do předpokládané vojenské operace proti Iráku i bez rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

KSČM připravuje na 15. únor protiválečnou demonstraci v Praze

KSČM, která je zásadně proti účasti českých občanů na případném válečném konfliktu s Irákem, zorganizuje v Praze 15. února protiválečnou demonstraci. Komunisté tak reagují na výzvu Evropského sociálního fóra, které poprvé zasedalo loni v listopadu v italské Florencii. Delegáti florentského fóra se vyslovili proti válce v Iráku. Současně rozhodli, že právě v souvislosti s hrozícím válečným konfliktem se 15. února uskuteční v hlavních městech evropských zemí protiválečné demonstrace.

Václav Havel se v Lánech loučil s politiky

Předsedové a místopředsedové českých vlád, současní a někdejší šéfové parlamentu, ředitelé tajných služeb, armádní velitelé či guvernér centrální banky - to jsou jen někteří z hostů, kteří přijeli na zámek v Lánech na Rakovnicku. Prezident Václav Havel, který 2. února definitivně opustí Pražský hrad, tam pro ně připravil recepci na rozloučenou. "Myslím, že jsem už dlouho neviděl tak velkou koncentraci bývalých i současných ústavních činitelů. Jsem tím dojat, že jste všichni přijali toto pozvání," řekl Havel. Mezi přibližně 140 účastníky recepce se objevili i Havlovi političtí rivalové, čestný předseda ODS Václav Klaus a bývalý premiér Miloš Zeman (ČSSD).

Podle kanceláře ombudsmana mají cizinci v záchytných centrech příliš přísný režim

Zadržení cizinci žijí v pěti českých záchytných zařízeních ministerstva vnitra v příliš přísných podmínkách, které mohou dokonce připomínat vězeňský režim. Po kontrolách center k tomu dospěli pracovníci kanceláře veřejného ochránce práv. "Vyzvali jsme proto cizineckou policii i odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra, aby se problémy zabývali," řekla zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová. Do záchytných zařízení jsou umísťováni především běženci zadržení na hranicích a cizinci neoprávněně pobývající v ČR."Kvůli jazykové bariéře jsou špatně informováni o svých právech. Pokud by je znali, mnozí by ani nemuseli být umístěni v těchto zařízeních," uvedla Šabatová. Cizinci jsou podle ní také sledováni kamerami na pokojích, nemají volný přístup na záchod, někde musí nosit stejnokroje, na čerstvý vzduch mohou jen hodinu denně a muslimové dostávají vepřové maso, i když je odmítají. Mezi další výtky patří to, že cizinci mají nárok jen na třicetiminutovou návštěvu dvou osob jednou za tři týdny. Životními podmínkami cizinců v záchytných střediscích se kancelář ombudsmana začala zabývat poté, co část z nich držela loni v květnu protestní hladovku v centru v Bálkové na Plzeňsku. Celkem je nyní v záchytných centrech umístěno až 700 cizinců.

Cizinecká policie bude v půli ledna s Annou Šabatovou jednat. Některé připomínky je třeba akceptovat; cizinecká policie o nich ví a je připravena je řešit, řekla ČTK její mluvčí Klára Krejčí. Nyní připravuje pro jednání podklady. Řadu z připomínek by cizinecká policie již vyřešila, kdyby měla dostatek peněz, podotkla Krejčí. Jako konkrétní příklady uvedla rozšíření vycházkových prostor zařízení v Bálkové na Plzeňsku a Poštorné v Břeclavi. Cizinecká policie podle své mluvčí nicméně již loni přijala řadu opatření. Třeba středisko v Bělé-Jezové na Mladoboleslavsku s kapacitou 55 lidí bylo vyčleněno rodinám s dětmi. Cizinci tam mohou nosit vlastní oblečení, děti mohou navštěvovat školu a školku, dodala Krejčí. Ve Velkých Přílepech bylo zase zřízeno samostatné patro určené pro ženy.

Katolická církev podpoří před referendem vstup do Evropské unie

Katolická církev má kladný postoj k evropské integraci a oficiálně podporuje vstup České republiky do Evropské unie. Biskup Václav Malý ČTK řekl, že Česká biskupská konference proto bude před červnovým referendem apelovat nejen na katolíky, ale na celou společnost, aby lidé při hlasování dobře zvážili svou občanskou odpovědnost. "Mezi věřícími jsou i skupiny, které sledují proces integrace s podezřením a strachem - vidí Evropskou unii jako ohrožení, a to kvůli záležitostem, které se týkají rodiny, bioetiky, homosexuality a potratů," připustil biskup Malý. Většina lidí je podle něj zatím spíše neinformována, nebo se o vstup do unie nezajímá.

Senát vrátil sněmovně zákon o volbách evropských poslanců

Senát vrátil Poslanecké sněmovně zákon, který má českým občanů umožnit volbu poslanců do Evropského parlamentu (EP). Proti samotnému volebnímu zákonu senátoři vážné výhrady neměli. Vadilo jim však, že právě k této normě je připojena nesouvisející novela občanského soudního řádu, která se týkala způsobu doručování soudních obsílek. Volební zákony podle Ústavy vyžadují souhlas obou komor parlamentu, poslanci nemohou senátory přehlasovat. Vrácení zákona podpořilo všech 75 přítomných senátorů.

Senát chce posílit práva vlastníků, vrátil mysliveckou novelu

Senát velkou většinou hlasů vrátil sněmovně novelu mysliveckého zákona a navrhl v ní posílit oproti poslanecké verzi postavení vlastníků pozemků. Senátoři mimo jiné chtějí, aby měl majitel honebního pozemku ze zákona nárok na členství v honebním společenstvu. Navrhují rovněž, aby měl nárok na náhradu od uživatelů pozemku. Právě rozsah práv vlastníků byl v prosinci ve sněmovně předmětem ostrého sporu. Odpůrci novely, hlavně poslanci ODS, tvrdili, že pokračuje v diskriminaci vlastníků a potenciálně ohrožuje majetkové zájmy obcí.

K rychlému přijetí je eura nutná ještě tvrdší reforma financí

Pro rychlé přijetí jednotné evropské měny by Česká republika musela přistoupit k ještě radikálnější reformě veřejných financí než nyní navrhuje ministerstvo financí. Právě stav veřejných financí je největší brzdou rychlejšího přijetí eura a zároveň výrazným rizikem hospodářského růstu domácí ekonomiky, varoval na konferenci Eurochange viceguvernér centrální banky Oldřich Dědek. Navržená reforma by podle něj vedla ke snížení schodku veřejných financí na asi pět procent HDP v roce 2006. Pro přijetí eura je však nutné dosažení tříprocentní hranice. Za předpokladu současného stavu veřejných financí a jejich pouze pozvolného zlepšování by podle něj Česká republika mohla přijmout euro až po roce 2011. Centrální banka se však přiklání k co nejrychlejšímu přijetí eura, nejlépe v roce 2007. Proto doporučuje co nejrychlejší reformu a současný návrh ministerstva financí považuje za málo radikální. Dědek varoval, že pokud by nedošlo k vůbec žádné reformě, vzrostl by veřejný dluh až přes 40 procent HDP. Právě na těchto úrovních se například pohybovala Argentina při vypuknutí nedávné finanční krize.

ČR začala jednat o vstupu do Evropského hospodářského prostoru

Praha začala v Bruselu jednat o vstupu do Evropského hospodářského prostoru (EHP), který rozšiřuje vnitřní trh Evropské unie i na Norsko, Island a Lichtenštejnsko. Česká republika se mimo jiné snaží, aby přechodná období, jež si vyjednala, uplatnila i vůči těmto třem zemím. Naopak nestojí o to, aby tyto státy vůči ní zavedly ochranářské kroky, jež si dočasně vyjednala EU - třeba omezení volného pohybu osob. Norsko už slíbilo, že ke dni vstupu uvolní svůj pracovní trh a nebude bránit Čechům v přístupu na něj, uvedl státní tajemník Pavel Telička, který se jednání v Bruselu účastní. Podpis smlouvy o vstupu do EHP by se měl krýt se signaturou Smlouvy o přistoupení k EU, která má být slavnostně podepsána 16. dubna v Aténách.

Primátor Bém diskutoval ve Vídni o boji proti korupci a drogám

Pražský primátor Pavel Bém se ve Vídni seznamoval se zkušenostmi rakouské metropole z boje proti korupci a užívání drog. Uznal, že Vídeň je v obou oblastech ostřílenější a Praha se může od hlavního města alpské republiky v mnohém poučit. Primátor ocenil, že opatření Vídně motivuje úředníky k protikorupčnímu jednání, rozlišuje riziko podle jednotlivých oborů a podle toho upravuje konkrétní opatření, která jsou pravidelně hodnocena. Program Vídně proti uplácení úředníků nechá Bém přeložit a spolu s výsledky z dalších evropských metropolí jej předloží k diskusi v Praze.

Česká televize musí zaplatit ČNTS dlužné penále za přenosový vůz

Česká televize musí zaplatit České nezávislé televizní společnosti (ČNTS) dlužné penále více než 2,5 milionu korun za zpoždění platby za digitální přenosový vůz v ceně 70,5 milionu korun. Rozhodl o tom pražský městský soud. Verdikt je důležitý pro policii, která prověřuje, zda se tehdejší generální ředitel ČT Jiří Balvín nedopustil při nákupu vozu trestného činu. Česká televize musí částku přesahující 2,5 milionu korun plus náklady na soudní řízení uhradit do tří dnů od nabytí právní moci rozsudku. ČT se u soudu hájila tvrzením, že Balvín a ředitel ČNTS Jan Vávra se ústně dohodli na prodloužení lhůty splatnosti padesátimilionového doplatku za přenosový vůz. Vávra ústní dohodu s Balvínem popřel.

Průměrná roční míra inflace v roce 2002 činila 1,8 procenta

Roční míra inflace v roce 2002 proti roku 2001 byla 1,8 procenta, což představuje nejnižší hodnotu meziroční inflace od roku 1990. Na historickém minimu byla podle očekávání také meziroční míra inflace, když v prosinci 2002 proti prosinci předchozího roku dosáhla 0,6 procenta. Údaje zveřejnil Český statistický úřad. Inflaci ovlivnil zejména pokles cen potravin a nealkoholických nápojů, pokles cen v dopravě a také zpomalení cenového růstu především výdajů na bydlení. O více než 12 procent klesly ceny vepřového masa, drůbeže, kávy a vajec, mírněji (zhruba o pět procent) klesly ceny uzenin, jižního ovoce a cukru. Rychleji než v roce 2001 rostly loni pouze výdaje na zdraví, vzdělávání, stravování a ubytování.

Rekordně nízkou mírou inflace tak Česká republika v prosinci 2002 předčila země Evropské hospodářské a měnové unie, kde inflace podle odhadů stagnovala na listopadových 2,2 procenta. Prosinec byl přitom pátým měsícem za sebou, kdy se inflace držela nad dvouprocentním stropem. Evropská centrální banka doufá, že ceny začnou na počátku roku 2003 klesat a dostanou se pod dvouprocentní limit, který stanovila jako strop cenové stability.

Patria: Loni silně klesly ceny potravin, podražilo ale bydlení

V loňském roce dělaly peněženkám občanů největší radost potraviny, jejichž ceny klesly o 5,4 procenta. Uspořit čtyři procenta se v porovnání s předchozím rokem dalo na nákupech oděvů a bot. Naopak náklady na bydlení loni stouply o 4,5 procenta, když meziročně klesaly pouze ceny plynu, řekl hlavní ekonom Patria Online David Marek. "Vzhledem k tomu, že výdaje za potraviny představují zhruba třetinu celkových výdajů domácností, jedná se o poměrně výraznou úsporu," poznamenal Marek. Další levnější skupinou zboží ještě bylo vybavení bytů a domácích potřeb s poklesem o 0,6 procenta. V ostatních skupinách spotřebitelského koše se ceny zvýšily. Další zmírnění růstu cen čeká domácí ekonomiku zřejmě již v lednu, protože rozsah změn regulovaných cen bude letos skromný. K deflaci, tedy obratu k snižování cen, ale zřejmě kvůli pohonným hmotám nedojde.

Nezaměstnanost stoupla ke konci minulého roku na 9,8 procenta

Míra nezaměstnanosti se k 31. prosinci loňského roku zvýšila na 9,8 procenta, když na konci listopadu činila 9,3 procenta. Údaje zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Jde o zopakování dosud nejhoršího výsledku z ledna 2000, kdy byla míra nezaměstnanosti v ČR také 9,8 procenta. Počet lidí bez práce se bude kvůli očekávané horší výkonnosti domácí ekonomiky zvyšovat a v úvodních letošních měsících překročí desetiprocentní hranici. Na slabší růst hospodářství budou totiž podniky muset reagovat a budou muset dále propouštět, uvedl pro ČTK analytik ČSOB Josef Kovalovský.

Míra nezaměstnanosti se v Praze v prosinci meziměsíčně nezměnila a činila 3,7 procenta. Hlavní město se tak ve srovnání s celorepublikovou nezaměstnaností 9,8 procenta stále řadí mezi místa s nejnižším podílem lidí bez práce. Lépe jsou na tom jen Praha-západ a Praha- východ. Naopak s chmurnými vyhlídkami do budoucna se u mladých lidí bez práce setkávají stále častěji zaměstnanci mosteckého úřadu práce. Mostecko vykázalo na konci loňského roku míru nezaměstnanosti 21,71 procenta, což představuje 14.401 uchazečů o práci. Třetinu z nich tvořili mladí lidé do 25 let.

NKÚ má po půl roce opět viceprezidenta, stal se jím Dušan Tešnar

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) má po půl roce opět kompletní vedení. Prezident Václav Havel na Pražském hradě jmenoval viceprezidentem NKÚ bývalého poslance ČSSD Dušana Tešnara. Původně na místo viceprezidenta NKÚ, který kontroluje hlavně hospodaření se státními penězi, navrhovali poslanci bývalého místopředsedu dolní komory Františka Brožíka (ČSSD). Havel ho však odmítl do vedení úřadu jmenovat. Exposlanec Tešnar v minulém volebním období pracoval v hospodářském výboru sněmovny, věnoval se oblasti telekomunikací.

Přerušení stíhání generála Kvapila pro vraždu je pravomocné

Možnost, že by generál Oldřich Kvapil stanul v nejbližší době před soudem pro podezření z vraždy, definitivně padla. Žalobce totiž nepodal stížnost k usnesení pražského městského soudu, který již dříve stíhání Kvapila kvůli jeho zdravotnímu stavu přerušil. Čtyřiaosmdesátiletého muže viní obžaloba z toho, že v 50. letech zastřelil poblíž čs. hranice Rakušana Štefana Kollmanna. Soudní rozhodnutí se přitom opírá o znalecký posudek, podle něhož není Kvapil schopen účasti při hlavním líčení, a to ani po omezenou dobu a za účasti lékaře.

Generál Kvapil, který bojoval za druhé světové války na východní frontě a je nositelem řady vyznamenání, byl obžalován z toho, že v roce 1951 zastřelil na německé straně poblíž hranice s Československem rakouského státního občana Kollmanna. Útok byl podle obžaloby připraven, protože Kollmann byl čs. agentem a hrozilo, že v cizině vyzradí tajné informace. Navíc měla být jeho smrt výstrahou i pro další čs. agenty, aby nespolupracovali s cizími zpravodajskými službami. Kvapil svůj čin nepopíral. Tvrdil ale, že jednal v sebeobraně.

Případ Korejce zbitého při MMF jde k Ústavnímu soudu

Prošetřováním případu jihokorejského občana Pchjong Čonga, jehož v září 2000 údajně zbili policisté při pražském zasedání Mezinárodního měnového fondu, se má zabývat Ústavní soud. Státní zastupitelství totiž po více než dvou letech od podání trestního oznámení veškerá podezření vůči policistům s konečnou platností odmítlo. Asistenta Karlovy univerzity Pchjong Čonga policisté podle jeho právního zástupce Vítězslava Dohnala bezdůvodně zadrželi spolu se stovkami dalších lidí ve Štěpánské ulici, když se vracel večer z práce. Obětí policejního násilí se údajně stal zejména ve vokovické stanici. "Vyšetřující orgány nezajistily bezprostředně po podání trestního oznámení výslechy osob, které se ve stejnou dobu jako pan Čong nacházely na policejní služebně v Praze-Vokovicích," zdůraznil právník.

Argumenty v ústavní stížnosti vycházejí podle Dohnala z rozhodovací praxe Evropského soudu pro lidská práva. Stát je podle něj v případech policejního násilí povinen zajistit efektivní vyšetřování. Pokud tak neučiní, základní práva jsou porušena stejně, jako kdyby se násilí prokázalo, dodal právník. Čongův případ považuje za doklad toho, že v ČR se oběti policejního násilí spravedlnosti nedomohou, protože nefunguje systém vyšetřování.

Pravicoví extremisté připravují v Praze antisionistický pochod

Pravicoví extremisté na sobotu připravují antisionistický pochod se svíčkami ulicemi pražského Josefova. "Jeho účelem je připomenout si památku palestinského holokaustu, který dlouhodobě páchal stát Izrael," řekl jeho organizátor Petr Kalinovský. Anarchisté jim chtějí v průchodu bývalou židovskou částí Prahy zabránit. Policisté jsou připraveni střetnutí obou skupin zabránit. Reagovat budou přiměřeně situaci, řekla ČTK pražská policejní mluvčí Eva Brožová.

Rakousko: SLÖ nechce od Čechů žádná gesta, ale odškodnění

Sudetoněmecký krajanský svaz v Rakousku (SLÖ) neočekává od Česka žádná "gesta", ale "uznání genocidy spáchané na sudetských Němcích a v návaznosti na to příslušné mezinárodněprávní důsledky", včetně odškodnění. Uvádí se to v prohlášení SLÖ, které bylo zveřejněno ve Vídni jako reakce na rozhovor předsedy Senátu a prezidentského kandidáta Petra Pitharta pro deník Právo. Předseda Senátu tam mimo jiné uvedl, že již sudetští Němci nemohou od Česka očekávat nějaké další gesto, a informoval, že se před lety odmítl přes naléhání předsedy bavorské vlády sejít s tehdejší předsedou německého landsmanšaftu (SL) Franzem Neubauerem, protože ten projevoval neskrývanou radost a zadostiučinění z rozpadu Československa.

Syndikát novinářů: Zveřejnění Klausových SMS bylo neetické

Deník Blesk podle komise syndikátu novinářů porušil etický kodex žurnalisty, když po prosincovém kongresu ODS ve Františkových Lázních zveřejnil obsah textových zpráv na mobilním telefonu tehdejšího předsedy strany Václava Klause. Zástupce šéfredaktora Blesku František Nachtigall již dříve uvedl, že fotografie byly pořízeny náhodou a deník se rozhodl je zveřejnit až ve chvíli, kdy spatřil jejich obsah. "Plnili jsme svoji zpravodajskou povinnost a trváme na tom, že šlo o veřejný zájem," řekl Nachtigall. Fotograf Blesku zaznamenal displej Klausova mobilního telefonu. Rozepsané SMS zachycovaly Klausovy skeptické názory na vystoupení nového lídra ODS Mirka Topolánka: "Absolutně prázdný a falešný Topolánek". Klaus později v tisku uvedl, že psal svému synovi a komentoval Topolánkův projev na kongresu.

Češi, podezřívaní z vraždy potápěče, žalují chorvatský deník

Dva Češi, kteří v Chorvatsku loni v září čelili obvinění z vraždy svého kamaráda potápěče Miroslava Kukliše, dali plnou moc svým právním zástupcům v Chorvatsku k žalobě na deník Slobodna Dalmacija. Ten podle nich v prvních dnech vyšetřování případu uveřejnil jejich plná jména. Autoři v článcích při tom tvrdili, že je prokázáno, že naplánovali a spáchali vraždu z důvodů homosexuální žárlivosti. "To ovšem byla čirá novinářská fantazie. Články byly natolik sugestivní, že dokonce jeden ze spoluvězňů po jejich přečtení doporučoval, abychom se konečně přiznali," uvedli podezřívaní Ivo Kožnar a Daniel Frolec v prohlášení, které poskytli ČTK.

Chorvatský vyšetřující soudce obviněné potápěče propustil z vazby až poté, co dostal poslední znalecký posudek, který stejně jako předchozí znalecké posudky vyzněl v jejich prospěch. Jedním z důležitých testů byla analýza skvrny na palubě plachetnice, na níž se osmičlenná skupina českých potápěčů plavila kolem chorvatského ostrova Šolta. Analýza ukázala, že nešlo o krev, ale o barvu.

Výstava připomíná odkaz filozofky a teoložky Boženy Komárkové

Filozofku, evangelickou teoložku a pedagožku Boženu Komárkovou (1903 až 1997) připomíná výstava přístupná do konce ledna v Centrální katolické knihovně v Praze - Dejvicích v budově Arcibiskupského semináře. Kolekce knih, časopisů, dokumentů a rukopisů představuje především hlavní téma jejího díla - lidská práva. Komárková, signatářka Charty 77, působila ve studentském křesťanském hnutí Akademická YMCA a v Českobratrské církvi evangelické. Za války ji za odbojovou činnost věznilo gestapo. Po několik desetiletí se věnovala studentům, a to na lesních brigádách, které sama organizovala, ve společenství evangelických sborů i v soukromí. V roce 1991 jí prezident Václav Havel propůjčil Řád T. G. Masaryka za obranu lidských práv a demokracie.

Sboroví zpěváci se v Rudolfinu rozloučili s Pavlem Kühnem

Hudební veřejnost se v pražském Rudolfinu rozloučila se sbormistrem a hudebním režisérem gramofonových nahrávek Pavlem Kühnem, jenž zemřel 5. ledna ve věku 64 let. Zazpívali členové Kühnova smíšeného sboru a dalších pražských těles i Kühnův dětský sbor. Pavel Kühn vedl svůj smíšený sbor 45 let. V 80. letech stál po několik sezon také v čele rozhlasového pěveckého sboru a v 90. letech v čele Pražského filharmonického sboru. U jeho vzniku - stejně jako u sboru dětského - stáli kdysi Kühnovi rodiče, zakladatelé novodobé české sborové interpretace.

Lidé ze Šumperku mohou vidět přehlídku filmů o válce v Čečensku

Lidé ze Šumperku a okolí mohou zhlédnout ojedinělou přehlídku filmů, které se zabývají rusko-čečenskou válkou a osudy lidí do ní vtažených. Dokumenty českých i zahraničních režisérů, které pocházejí z archivů organizace Člověk v tísni, nejsou běžně v distribuci. "Nenabízíme nikomu názory, ale předkládáme alternativní pohled vůči oficiálním prohlášením a informacím, které se dostanou na veřejnost. Na Západě se o válce v Čečensku mlčí či mluví jen polohlasem," řekl autor přehlídky, student brněnské univerzity Michal Babík.

Výstava představuje plakáty od dob němého filmu až po současnost

Zřejmě nejstarší dochovaný český plakát k němému filmu Idyla ze staré Prahy si mohou prohlédnout návštěvníci výstavy Svět hvězd a iluzí, která začala ve výstavní síni pražského Mánesa. Expozice, zahrnující téměř 500 plakátů českých autorů k domácím i zahraničním filmům, potrvá do 9. února.

Výstava je rozdělena do dvou částí. První část expozice mapuje historii filmového plakátu od jeho počátků do prvních let druhé světové války. Jedním z unikátů je například téměř třímetrový plakát k filmu Pražský kat. V druhé části výstavy, věnované filmovému plakátu od roku 1945 po současnost, návštěvník nalezne sekci Hvězdy září rudě s plakáty k dílům socialistické kinematografie, například Rudá záře nad Kladnem a Anna proletářka. Těžiště výstavy spočívá v souboru plakátů z 60. let. Nechybí zde propagace k filmům Skřivánci na niti, Hoří, má panenko a Ucho ani plakáty k vynikajícím zahraničním snímkům té doby.

Jamboree skončilo, české podsadové stany zůstaly v Thajsku

Výprava 67 českých skautů a skautek se vrátila ze světového jamboree v Thajsku. V daleké asijské zemi strávili společně s 25.000 mladými lidmi ze 143 států deset dní. Další setkání skautů se uskuteční za čtyři roky v Británii. Vedoucí české výpravy Petr Mikeš je s průběhem jamboree a českou prezentací v Thajsku spokojen. "Myslím, že se podařila reprezentace Junáka a České republiky. Účastníci si odvážejí pocit mezinárodního přátelství a schopnosti spolupráce bez ohledu na jakékoliv rozdíly," řekl Mikeš ČTK. Thajský ministr školství od Čechů osobně převzal dar místním skautům - tábor 24 podsadových stanů, které jsou českým vynálezem a ve světě raritou.

Moravská galerie vystavuje unikátní sbírku současných gobelínů

Unikátní sbírku současných gobelínů mohou do poloviny února spatřit návštěvníci Uměleckoprůmyslového muzea v Brně. Výstava s názvem Prostor pro tapiserii představuje průřez současné tvorby Moravské gobelínové společnosti ve Valašském Meziříčí. Organizátorem výstavy je brněnská Moravská galerie, která se zapojila do projektu propagujícího novodobé textilní umění. Výstava návštěvníkům nabízí 40 gobelínů, zhotovených podle návrhů současných českých výtvarníků, například Václava Bláhy, Jana Strýčka, Ivana Kafky a Milana Grygara.

Mistři světa Kovaříková s Novotným vystoupí v muzikálu na ledě

Trojnásobní mistři světa v krasobruslení sportovních dvojic Radka Kovaříková a René Novotný ztvární titulní role Romea a Julie v romantickém muzikálu na ledě, jehož premiéru připravuje na duben společnost Musical on Ice. Autor, režisér a producent Jindřich Šimek, tvůrce úspěšného muzikálu na ledě Mrazík, jehož 200 repríz zhlédlo na 800.000 diváků, slibuje originální podívanou, spojující tanečníky, zpěváky, herce a krasobruslaře. Výjimečné má být i obsazení rolí zpívaných. Jako Romeo a Julie se představí Bohuš Matuš a Lucie Bílá. Roli Tybalta a Mercucia ztvární světoznámí krasobruslaři - olympijský vítěz Alexej Urmanov a Armen Saakian a nazpívají Kamil Střihavka a Bohouš Josef. Hudbu k dramatu velké lásky složil Boris Urbánek. Podle informací agentury Ex voto má tento muzikálový projekt pro celou rodinu mezinárodní ambice.

Šárka Záhrobská obsadila třetí místo v obřím slalomu

Česká závodnice v alpském lyžování Šárka Záhrobská obsadila třetí místo v obřím slalomu FIS v italském Ratschingsu. Závod vyhrála Kanaďanka Brit Janyková, na kterou Záhrobská ztratila necelých sedm desetin vteřiny. Druhá skončila další kanadská lyžařka Genevieve Simardová.

Tým Karla Lopraise řeší v Africe dopravu poničené tatry do Evropy

Tým Karla Lopraise se po vyřazení z dakarské rallye snaží v Africe zajistit dopravu poničené tatry zpět do Evropy. Šestinásobný vítěz legendární pouštní soutěže odstoupil z 25. ročníku soutěže ve středu poté, co v polovině sedmé etapy havaroval a vážně poškodil svůj kamion. Zda bude možné Tatru dopravit zpět, není momentálně jasné. Kabina je po několika převráceních poničena. "Pokusí se najít způsob, jakým by to šlo. Jak to ale dopadne, nikdo zatím neví," přiznal Loprais, který za nejdůležitější považuje skutečnost, že se nikomu z tříčlenné posádky nic nestalo.

Počasí

V noci klesnou teploty na minus 10 až minus 14 st. C, ojediněle až minus 18 st. C. Přes den se očekává oblačno až zataženo a místy sněžení nebo sněhové přeháňky. Denní teploty minus 8 až minus 4 stupně Celsia.